Alkmaarsche Courant. Vóór de overdekte Bad- en Zweminrichting. ^Radionieuws londenl nü en dertigste Jaargang. WOENSDAG 29 HAART OeuilletMi Het mysterie van het diamanten kruis. Stad en Omgeving. Druk bezochte vergadering. Motie aangenomen waarin men zich uitspreekt voor etn overdekte zweminrichting. I Mo. 75 1933 Donderdag 30 MaarL Hilversum, 1875 M. (Uitsluitend AVRO). 8Gramofoonplaten. 10.Morgenwij ding. 10.15 Gramofoonplaten. 10.30 Con cert. D. Zachos, piano. Eitje Bekaan, zang en Egb. Veen, piano. 11.Knipcursus Km- derkleeding. 11.30 Vervolg concert. 12. Omroeporkest o.l.v. N. Treep en gramofoon platen. 2.Halfuur voor de vrouw. 2.45 Gramofoonplaten. 3.Naaicursus. 3.45 Gramofoonplaten. 4.— Voor zieken en ouden van dagen door mevr. Ant. van Dijk. 4.30 Piano-recital door Willem Zonderland. 5 Verhalen voor groote kinderen door mevr. A. van Dijk. 5.30 Orgelconcert door Pierre Palla (uit Scheveningen), m. m. v Lotte Fer- ïiandez, zang en Boris Lensky, viool. 6 30 Sportpraatje door H. Hollander. 7 Ver kiezingsredevoeringen. 7.30 Engelsche les Fred Fry. 8.— Vaz Dias. 8.05 Gramofoon platen. 8.15 Concertgebouw-orkest o.l.v. Dr. V' Mengelberg m. m. v. Samuel Dushkin, viool. In de pauz..: grainofoonmuziek. 10.39 Kovacs Lajos en zijn orkest. Refreinzang: Bob Scholte. 11.— Vaz Dias. 11.10—12. Vervolg Kovacs Lajos. Huizen, 296 M. (8.1915 en 11.—2 KRO, de NCRV van 10.—11.— en 2.— 11.30 uur). 8.—9.15 en IC.— Gramofoonpl. 10.15 Morgendienst o.èl.v. Ds. N. Brands ma. 10.45 Gramofoonplaien. 11 30 Godsd. halfuurtje. 12.15 Orkestconcert. 2.— Hand- werkcursus. 3.Voor de vrouw. 4.Bijbel lezing door Ds. T. G. v. Reeuwwijk, m. m. v. zang en orgel. 5.Vioolrecital door P. Hartvelt, aan den ''.eugel Tom Hartvelt. 5 45 Cursus handenarbeid v. d jeugd. 615 Causerie. 6.45 Modecursus. 7.Journ. weekoverzicht door C. A. Cravé. 7 45 Gra mofoonplaten. 8.Concert door het Chr. Resid. Mannenkoor, gem. koor „Te Deum laudamus''. o.l.v. L. W. Vischer en koper- kwartet. Spreker: Ds. A. K. Straatsma. (Uit de Groote Kerk te Den Haag). 10.Ouder uurtje. 10 30 Vaz Dias. 10-4011.30 Gra mofoonplaten. Daventry, 1554 M. 10.35 Morgenwijding. 10.50 Tijdsein, berichten. 11.05—11.20 Le zing. 12.20 Orgelspel Reg. Foort. 1.05 Shepherd's Bush Paviljoen-orkest o.l.v H Fryer. 2.05 Gramofoonplaten 2.35 Western Studio-orkest o.l.v. RL Thomas. 3.20 Vesper 4 05 Emilie Colombo en zijn orkest. 5.05 Or gelspel Reg. New. 5.35 Kinderuur 6.20 Ber 6 50 Beethoven's Pianoduetten door D. Fol- kard en M Warne. 7.10 Spaansche causerie 7 40 Berichten. 7.50 Lezing. 8.20 Stanford- concert door so'isten, koor en orkest o.l v. !Jos. Lewis. 9.20 Berichten en lezing. 9 55 „Montmartre to Montparna^se", actuëele revue van B. Milton en Denis Freeman 10.50 Korte Dienst. 11.05—12.20 Het BBC- Dansorkest o.l.v. Henry Hall. Parijs Radio-Pari1724 M. 7.05 Gra mofoonplaten. 11.50 Orkestconcert. 12.25 Pianorecital door A Lévêque 12.35 Vervolg orkestconcert. 6 40 Ovkestconcert. 7.20 Gra mofoonplaten. 8.20 Orkestconceri o.l v. H Rabaud Kalundborg, 1153 M. 11.20—1.20 Con cert uit Hotel D'Anglcterre. 220 Piano recital B. Botschinsky. 3.104 20 Concert uit Rest. „Wivex". 7.30 Radio-Symphonie- orkest o.l.v. E. Reesen, m. m. v. Dusolina Giannini, zang en L. Jensen, cello. 9.50 Ja pansche gedichten. 10.1011.50 Dansmu ziek uit Rest. „Ritz". Langenberg, 473 M. 6.25 Gramofoonpl 11 20 Concert o l.v Kloss 12.20 Concert o.l v Wolf. 1.50 Gramcioonplaten. 4.20 We- ragstrijkkwartet. 7.20 Concert door het We- ragkleinorkest o.l.v. Eysoldt, Weragkoor o.l v. Zimmermann en solist. 9 50—11.20 Populair concert o.l.v Eysoldt. Rome. 441 M. 8.05 Svmphonie-concert m m. v orkest en pianosolist olv. A. La Rosa- Parodi Brussel, 338 M. en 508 Al. 338 M.: 11.20 Gramofoonplaten. 12.30 Omroepkleinorkest olv P Leemans. 4.20 Inbeorl.ngenmuziek (gramofoonplaten). 7.20 Omroeporkest o.l.v Walpot m. m v. de heer Rubeau, tenor. 7.50 Beiaardconcert door St. Nees. 8.35 Vervolg orkestconcert 9.30 Gramofoonplaten. 508 M.: 11 20 Omroepkleinorkest o.l.v. Leemans. 12.30 Gramofoonplaten. 4 20 Omroeporkest o.l.v. Walpot 5.35 Gramofoonplaten. 5 50 Omroepkleinorkest o.l.v. P- Leemans. 7.20 Tschaikowsky-concert ol.v. Kumps m. m v. Delcour, piano. 9 30 Gramofoonmuziek Zeesen, 1635 M. 7 05 „Hein Butendorp sin Bestmann", Platduitsch hoorspel. 7.50 Wagnerconcert uit Frankfurt o.l.v R. Mir ten. 9.20 en 10.05 Berichten. 10.20—1120 Dansmuziek o.l.v. Oscar Joost. uit het Engelsch van Chester K. S. Steele door A W v. E—v. R. li; dat er iets geheimzinnig aan zit „Ja, kolonel, ja!" En jjij greep de krant lcn onder zijn vest dreigde te val- „Houd op!" schreeuwde de kolonel. „Ik ben hier gekomen om te hengelen en om Izaak Walton te lezen in de schaduw van een groo- ten boom, ergens bij een kalm beekje. Als je net durft wagen een krant in deze kamer te brengen, zend ik je terug naar Virginië, waar |e thuis hoort, Shag!" „Ja, kolonel". De krijgshaftige kolonel hervatte zijn wan- «iing door de kamer en kneep zijn handen achter op den rug telkens zenuwachtig teza „Shag!" riep hij plotseling. „Ja, kolonel". „Is het erg geheimzinnig, ik bedoel eh - erger dan het gewone bloed- en lawaai- WiJUS?" Reeds om 8 uur begon de Dancing van de darmonie, waar gisteravond op initiatief van iet Witte Kruis mr. J. A C Bierenbroodspot, eider van de N.V. De Sportfondsen te Am sterdam een lez,ng hield over overdekte zwembaden, vol te loopen. Alle wethouders en raadsleden, behalve weth. We»terhof, mej. Ca re ls en de heer en Bakker, v. Drunen en Vogelaar, waren aanwezig. Voorts waren tegenwoordig verschillende bestuursleden van zwem- en sportverenigingen en verschillende medici uit de gemeente. Opening door dr. Pameijer. Dr. Pameijer opende als volgt Namens het bestuur van het Witte Kruis heet ik U allen welkom, in het bijzonder het gemeentebestuur, de leden van den raad, de gezondheidscommissie, den direcieur van den gem. geneesk. dienst, heeren doctoren, ver tegenwoordigers der Alkm. bad- en zwem inrichting, van de zwemvereeniging „De Waterratten van de Alkm. reddingsbrigade, en van Alcmaria V. V. V. Zooals U uit de Alkm. Courant van ver leden week gezien hebt, is plotseling een plan voor een open bad- en zweminrichting uit de lucht komen vallen. De bijlage voor dit plan is pas gisterenavond in de Alkm Courant gepubliceerd en het voorste! zal a s. Donderdag in den raad in behandeling komen. Op voorstel van weth. Leesberg heeft het Witte Kruis-bestuur in Sept. 1930 ;n over leg met de N.V. ,De Sportfondsen" te Am sterdam aan het gem. bestuur een plan in gediend voor een overdekte bad- en zwem inrichting. Het Witte Kruis heeft hiervoor moeite noch kosten gespaard doch het gem. bestuur heeft ons nooit daarop eenig antwoord ge geven, zelfs zijn de leden van den raad on kundig van ons plan gebleven. Daar wij van meening zijn, dat voor Alkmaar een overdekte bad- en zweminrich ting verre de voorkeur verdient boven een open inrichting zooals nu voorgesteld wordt, hebben wij den bij uitstek deskundigge op dit gebied mr. Bierenbroodspot. directeur der N.V. „De Sportfondsen' te Amsterdam uit- genoodigd in een openbare vergadering een en ander uitvoerig toe te lichten. Op den voorgrond moet gesteld worden, dat ons rapport reeds 2 M jaar oud is, dat de ge gevens hierin .verwerkt niet meer gesteld mogen worden tegenover de cijfers en kosten van het voorstel van het gemeentebestuur. Evenwel is dit toch gebeurd in de nota van 27 Maart aar. de leden van den raad ge zonden namens B. en W. en genoemde nota kan dan ook onmogelijk aanspraak op een juiste voorlichting aan den raad maken. Onze wensch is dan ook, dat het plan overdekte- of open zweminrichting alsnog in studie genomen worde in het waarachtige belang der gemeente Alkmaar. Spr. gaf hierop de leiding aan zijn mede bestuurslid, den heer Saai, aangezien deze met den technischen kant beter op de hoogte was. Nadat de heer Saai had medegedeeld, dat de inleider ongeveer een uur zou spreken, en zijn inleiding met lichtbeelden zou toelich ten, waarna er pauze zou worden gehouden om daarna gelegenheid te geven tot het stellen van vragen, was het woord aan mr. Bierenbroodspot, die verkaarde, gaarne aan de uitnoodiging gevolg te hebben gegeven om ten eerste: iets te vertellen over het werk van de Sportfondsen; ten tweede: over de bestaansmogelijkheid van een dergelijke inrichting te Alkmaar en ten derde: om een enkel woord te zeggen over de tegenstelling, die er in Alkmaar heerscht over de vraag: open zweminrich ting of overdekte. Ten aanzien van het eerste punt deed spr mededeeling, hoe in Amsterdam het Sport fondsenbad is gesticht. In 1918 had men in Amsterdam twee overdekte zweminrichtingen en wel die aan den Heilige Weg en het z.g.n. Zuiderbad. Beide inrichtingen waren zoo be volkt, dat de zwemvereenigingen steen en been klaagden. Van oefenen in het zwemmen kwam zoo goed als niets. Menschen uit de zwemwereld klopten toen bij het gemeente bestuur aan en verzochten de gelden voor een dergelijke inrichting te voteeren in het belang van de volksgezondheid. B en W. iolk terug. „Wel, kolonel", begon de zwarte ijverig, „het is de vreemdste geschiedenis, die ooit be staan heeft over een vermoorde juweliers dame, van wie het hoofd werd ingeslagen met een groot, gouden beeld, en een gouden mes, dat in haar zij stak, en een horloge, dat zij stijf in de hand geklemd hield en dat tikte en tikte en al maar tikte, alsof het haar hart was, dat klopte, en haar neef vond haar in een bloedplas op den grond, en de klokken stonden allemaal stil, en een rijke jonge boe melaar kwam binnen en vroeg de di en de detectives „Shag!" brulde zijn meester. „Ja, kolonel". „Oogenblikkelijk de kamer uit, en waag het niet terug te komen, vooidat ik je laat roe pen!" „Ja, kolonel". De oude kleurling wendde zich langzaam naar de deur. Hij was geheel uit het veld ge slagen. Klaarblijkelijk had hij zijn meester diep gekwetst. Zwijgend draaide hij den knop om, doch eer hij den drempel over was, hoor de 'hij een zachte stem roepen: „Shag!" Ja, kolonel". „Eh Shag voordat je gaat eh laat die krant, die ik onder je vest zie, hier. Misschien heb ik wel gelegenheid om om ze even in te kijken, om te zien, wat voor weer het morgen is om te visschen „Ja, kolonel". En met een zorgvuldig onderdrukte grijns kwamen tot de conclusie, dat daarvoor één millioen noodig was en berichtten, dat zij sympathiek tegenover het plan stonden, maar geen vrijheid vonden, een dergelijk be drag te putten uit de gemeentekas. Wij, aldus spr., probeerden daarop het zelf te doen door het stichten van een N.V. en het uitgeven van aandeelen en obligaties. Al spoedig bleek, dat geen voldoend aantal menschen te kriigen was om aandeelen van 1000 en 500 te nemen. In 1920 nam het zwemmen steeds meer toe, de zwemsport kwam nog meer in ge drang en in 1922 kwam in het brein van en kele leden uit de zwemvereenigingen te Am sterdam een plan op, dat tot succes heeft ge leid. Dit plan was de uitgifte van aandeelen, die niet direct behoefden te worden volge stort, maar langzamerhand konden worden betaald. De weg werd gevonden in den vorm van spaarkassen, waarbij 2.50 per maand werd betaald, onder de bepaling, dat het geld, dat in de spaarkassen gestort werd, moest worden aangewend voor het stichten van overdekte bad- en zweminrichtingen. Voor de administratie werd opgericht de N.V. De Sportfondsen, welke N.V. met de exploitatie van zweminrichtingen niets heeft te maken. Voor de explonatie werd de N.V. het Sportfondsenbad opgericht, met als aan duiding de plaats, waar het gesticht werd. De N.V. werd opgericht met 20 aandeelen van 20, waarvan 360 naar den notaris moest, zoodat er 40 bedrijfskapitaal over bleef. Door velen werden wij dan ook aan vankelijk met hoon bejegend. De illusie, dat in de zwemwereld groote sympathie naar voren zou komen, werd niet verwezenlijkt. Het bleek noodig, het gewone publiek te be werken en spr. toonde door staaltjes aan, dat dit niet gemakkelijk was. Veel moeite en tijd moest daarvoor worden gegeven. Wij za gen in, dat we niet konden wachten, tot we Vt millioen gespaard hadden. Om sneller te kunnen bouwen, wendden wij ons tot de Rijksverzekeringsbank, die bereid bleek, gel den beschikbaar te stellen, mits Amsterdam zich garant stelde voor de leening, die ge sloten moest worden. De gemeente stelde de voorwaarde, dat wij aantoonden, dat de zaak levensvatbaarheid bezat en nam aan, dat dit het geval was, wanneer wij 100.000 bijeen hadden gebracht. Die boodschap kregen wij in 1926 en einde 1927 konden wij berichten, dat die gelden er wa ren. Daarna ging het op rolletjes en in 1928 was de verbouwing van het retortenhuis van de Ooster-gasfabriek tot overdekte bad- en zweminrichting in vollen gang, een experi ment, dat spr. nooit meer hoopt mee te ma ken, omdat een verbouwing altijd onvoor ziene moeilijkheden brengt. In 1929 werd het Sportfondsenbad aan de Linnaeusstraat geopend. Toen bleek de groote waarde van het spaarsysteem voor de exploitatie. D spaarders toonden hun groote belangstel ling voor de zaak, die 560.000 kostte. Wij behoefden slechts drie advertenties in de dagbladen te plaatsen, de overige reclame maakten de spaarders zelf. Het aantal spaarders steeg dan ook en bedraagt thans reeds 55000. Ia het crisisjaar 1932 werden 423.600 baden genomen of 55000 meer dan in 1931. Spr. dankt dit aan de geweldige pro paganda, die de spaarders voor de zaak ma ken. Gezien het succes, kwamen spoedig de menschen, die ons aanvankelijk gehoond hadden, met het verzoek, om het ook voor hen voor elkander te brengen. Reeds in 1923 hadden wij de organisatie zóó gemaakt, dat we volgende inrichtingen maar behoefden in te schakelen en thans zijn wij in 22 gemeenten bezig, hetzij in voorbe reiding, hetzij met het bouwen, hetzij dat we voor de opening staan van zoo'n inrichting. In dit verband moest spr. opmerken de kleine onjuistheid in het artikel in de Alkm. Cou rant van Zaterdag, waarin staat, dat wij reeds 6 inrichtingen in bedrijf hadden; zoo ver zijn wij nog niet. In Zwolle en Arnhem zijn we in aanbouw en dit jaar komen er nog 8 projecten tot uitvoering en in steden als Maastricht, Den Haag, Haarlem, Delft en Schiedam hebben de gemeenten reeds ga ranties verleend. Hoe werken die afdeelingen? Precies naar het Arasterdamsche voor op zijn gelaat trok Shag de krant met het zwartgedrukte hoofd van onder zijn vest te voorschijn en legde ze op het bed naast de „Volmaakte Hengelaar". HOOFDSTUK IV. De Sproetige. „Welnu", merkte detective Thong op, en zijn stem klonk nogal vroolijk, „laat eens zien hoe het er mee staat mr. Darcy! Hebt u alles nagekeken?" Zij zaten in een kamer aan de achterzijde van den juwelierswinkel, de detectives, de verslaggevers en James Darcy, en agent Mulligan stond op wacht bij het glinsteren de kristal en zilver in de uitstalkasten en bij een donker-roode vlek op den grond, die ter nauwernood opgedroogd was, en steeds die per doordrong in het hout. Het lichaam van de vermoorde vrouw was weggebracht, nagekeken door James Darcy, die, hoewel hij een zucht van verlichting slaakte, zijn oogen niet in bedwang kon hou den en telkens opnieuw keek naar de plek, waar zij had gelegen. Ik heb den winkelvoorraad, zoo goed als ik kon in dien korten tijd, opgenomen", ant woordde de juwelier, die er eenigen tijd onder het wakend oog van Carroll en Thong aan had besteed. „Ik weet niet zeker, of er iets weg is. Als het zoo is, kan het niet veel zijn, zooals ik al gezegd heb. Maar met behulp van de boeken beeld. Het lesje van Broekhuys hebben wij in onze ooren geknoopt. Wij hebben ingezien, dat wij met het geld, in onze zaak gestoken, buitengewoon voorzichtig moesten zijn en dat nimmer gezegd moest kunnen worden: „Het geld, dat wij hebben gestort, heeft die groote slokop in Amsterdam noodig". Daar om hebben wij in het reglement van de af deelingen bepaald, dat alle gelden, die daar gestort worden, gedeponeerd moeten worden bij een plaatselijke bankinstelling en daar moeten blijven en dat een commissie, be noemd door de spaarders, de opname van het geld moet goedkeuren, zoodat wij nimmer aan het geld kunnen komen, dan alleen voor het doel, waarvoor het bij elkander is ge bracht. De inrichting wordt niet gesticht, als wij van de exploitatie van te voren niet ver- zekerd zijn. Wij laten de zaak uit de burgerij haar boven komen. Die moet eerst aantoo- nen, dat de daadwerkelijke behoefte onder haar bestaat. Als regel nemen wij aan, dat 300 spaarders gevonden moeten worden eer wij tot de exploitatie overgaan. Voor een 2 ton-project is de exploitatie sluitend met 90.000 a 100.000 baden per jaar. Men moet nu niet zeggen: Alkmaar fs geen Amsterdam, want de statistiek leert, dat een overdekte inrichting in een kleine ge meente een belangrijker plaats inneemt dan in groote steden. Spr. heeft de zaak bestu deerd in Duitschland, Canada en andere groote landen en gezien, dat in groote ste den het bezoek per hoofd van de bevolking het slechtst is. In Amsterdam is dit 1.5, in Berlijn met 17 inrichtingen slechts 0.7; in steden met 100.000 inwoners 2.3; in steden met 60.000 inwoners 3.5; en met 10- tot 30.000 inwoners 5.6. Verschillende kleine plaatsen in het buitenland halen nog hooge- re cijfers. In een klein stadje in Duitschland met 9800 inwoners, werden in 1931, 100.000 baden genomen of gemiddeld 10 per hoofd. Spr. is overtuigd, wanneer de propaganda maar op de juiste wijze wordt gevoerd, dat men deze cijfers ook in Holland kan halen. Spr. ging hierna over tot het vertoonen van lantaarnplaatjes om te laten zien, wat een overdekte zweminrichting is en wat op dit gebied gemaakt kan worden, waarbij hij ook door den kunstschilder De Mesquita ge- teekende propagandaplaatjes vertoonde, en waarbij hij erop wees, dat in ons waterrijk land jaarlijks nog 700 menschen verdrinken, zoodat het zeker wel gewenscht is, de be volking voor de zwemsport wakker te maken. Van veel belang voor de exploitatie noem de spr. de optische reinheid van het water. Wij hebben daarvoor een nieuw systeem, zoo zeide hij; onder het groote bassin be vindt zich n.1. nog een kelder, waarin eiken avond het water wordt ingelaten en wel zoo, dat in een tijd van 15 minuten de 1000 M'. water uit het groote bassin, dat een afmeting heeft van 25 bij 15 Meter is aangekomen. In tijd van 15 minuten wordt het leege bassin met waterstralen brandschoon gespoten en 's nachts wordt het gereinigde water uit den kelder weer in het bassin gepompt. Het water is dan in den kelder niet alleen op tisch, maar ook bacteriologisch en biologisch gereinigd. Dit water heeft dan een doorzicht van 25 M. en is 2H maal doorzichtiger dan duinwater, dat een doorzicht heeft van 10 M. Ieder zwemmer, die zich in het bassin be geeft, moet tevoren een douche nemen. Dat water wordt onttrokken aan den bestaanden voorraad. Hoe meer menschen er dus komen baden, hoe meer frisch water er dus bijkomt, aangezien het douche-water wegvloeit. Spr. wees er nog op, dat het bassin van 25 bij 15 M. in staat is, de grootste inter nationale wedstrijden te verwerken. Voorts deelde hij mede, dat aan de spaar ders nimmer groote dividenden in het voor uitzicht worden geste'd Het dividend be paalt zich tot 4 5 Het meerdere wordt in het belang van de volksgezondheid aan gewend, door de tarieven omlaag te brengen. In Amsterdam werd 10 winst over ge houden en daardoor werd het mogelijk om naast het tarief van 50 cent eeq tarief van 25 cent inclusief badgoed m te voeren. Voor personeelvereenigingen is dit tarief op 22 cent gesteld en omdat het zwemmen de ar beidsprestatie verhoogt, betalen vele directies reeds de helft van die 22 cent, waardoor die menschen voor 11 cent per keer zwemmen. Werkloozen kunnen zwemmen via hun orga nisatie voor een dubbeltje en de gelden daar voor ontvangen die organisaties van het ge meentebestuur. Ook het school zwemmen is buitengewoon beiangrijk en kan klassegewijs geschieden. Spr. wees er nog op, dat uit alle landen technici komen om te kijken naar het kelder systeem van het Sportfondsenbad te Amster dam. Aan de hand van cijfers toonde hij de juistheid var. de stelling van den directeur zal ik alles nauwkeuriger nagaan. Dat zal eenige dagen in beslag nemen, maar ik kan het doen, terwijl ik hier alles in orde maak voor de begrafenis". „U kunt het niet hier doen", viel Carroll hem met een afgebeten lachje in de rede. „Niet hier?" Er lag groote vf' ~7ing in Darcy's vraag. „Neen!" „Waarom niet?" „Omdat U niet hier zult zijn. Het is beter, dat u met ons meegaat. Kortom, u moet met ons mee. De hoofdcommissaris zal u willen spreken en ik denk de officier van justitie ook. Wat denk jij ervan Jim?" en hij keek Haliday van het gerechtshof aan. Deze was bezig de zijdeur te onderzoeken, die op het steegje uitkwam. „O zeker! Hij moet worden aangehouden; in elk geval als getuige-" was het prompte antwoord, en in denzelfden adem voegde hij erbij: „Niets aan te zien. Geen krasje. Het moet iemand binnenhuis zijn geweest!" „Aangehouden? Word ik aangehouden?" stotterde Darcy. „Natuurlijk", zeide Thong. „En nu het eenmaal zoo loopt, neem een vriendenraad van mij aan, en houd je mond!" „Je bedoelt, dat, alles wat ik zou zeggen, tegen mij zou kunnen gebruikt worden?" „Niet precies. Dat is iets voor tooneel of film! Daar doen wij niet aan, ik niet en Car roll niet. Maar zeg niet te veel. Natuur'ijk moet u een hoon vragen beantwoorden, en van den Geneeskundigen Dienst te Am sterdam: „Bauwt zweminrichtingen en de zwemmers komen van zelf", aan. Ook be wijzen de cijfers, dat de crisis geen invloed heeft op het nemen van zwembaden. De open zweminrichtingen. Spr. gaf ook beelden van de open zwem inrichtingen te Amsterdam, waaraan men z. i. met warme dagen zoo weinig heeft. De poli tie moet dan om het uur de inrichting met een touw a. h. w. schoonvegen Voor Amsterdam pleit spr. dan ook voortdurend- Bouw geen dure inrichtingen, maar maak goede verbin dingen met de natuurlijk badinrichting: de zee. Aan het strand kunnen duizenden den geheelen dag vertoeven, zonder dat de politie hen behoeft weg te jagen. De open zweminrichtingen noemde spr. dan ook een vlinderbedrijf. Bij slecht weer liggea deze inrichtingen dood en verlaten. Niets gaat er echter boven het zwemmen in de vrije lucht, wanneer de zon schijnt en het lekker warm is, maar in ons land is het weer zoo weinig geschikt om daarvoor de massa te trekken. Zelfs de mooie zomer van het vorige jaar is. als men het aantal weken telt, nog onbevredigend geweest Wij bouwen dan ook thans inrichtingen, waai men over dekt en waar men in de open lucht kan zwem men, het z. g. n. serre-zwembad, dat in Arnhem staat geopend te worden. Een ideale inrichting is, die in Zwolle in aanbouw is en binnen enkele weken in Breda In aanbouw komt Daarbij is de Zuid wand geheel van glas, welke glaswand, zoodra de zon schijnt, in de overkapping verdwijnt en weer te voorschijn komt als de zon weg is Vóór die wand bevindt zich een terras voor zonne baden. Aan de serre inrichting kan men later nog gemakkelijk een open bad maken. Dit kost niet veel. want men kan daarvoor de zelfde wateneiniging, oe doucha en de kleed- kamers gebruiken. De Alkmaarsche geschiedenis. In 1930 hebben wij pogingen gedaan om tot het stichten van een overdekte inrichting in Alkmaar te komen. Circa 2S jaar zijn sindsdien verloopen. Spr. heeft veel onder vonden op het gebied van de zwembaden, maar de Alkmaaische ondervinding is nieuw. In 2H jaar hebben wij op ons uitvoerig rap port zelfs geen antwoord gekregen. Een der gelijke behandeling is toch wel teleurstellend. Wanneer wij wèl antwoord hadden gekre gen, dan gelooft spr. stellig, dat men fhans reeds bezig was met den bouw van de in richting. Het is gebleken dat de Sportfondsen groot enthousiasme onder de bevolking kan wekken en dit op grona van goed gefun deerde resultaten Wanneer aan spr. de vraag wordt voorgelegd, of er gesticht moei wor den een open of een overdekte zweminrich ting, dan antwoordt hij: een overdekte, om dat daarin gedurende het geheele jaar san worden gezwommen en les kan worden ge geven. Ook voor schoolzwemmen is dit zeer gewenscht. Van een groot detl van den tijd, waarin dit in open inrichtingen kan ge schieden, komt door den vacantietijd niet veel terecht Spr. oordeelde, dat critiek op het door B. en W. ingediende plan niet op zijn weg lag. Wel wenschte hij een zwak woord van protest te laten hooren, tegen de wijze, waarop het geheele rapport door het ge meentebestuur behandeld is. Wanneer men zich met ons in verbinding had gesteld, dan hadden de bezwaren besproken kunnen worden. Nu wil men buiten den grond voor de open inrichting f liOOOO voteeren. Voor Wassenaar hebben wij op het oogenblik een project onderhanden voor een overdekte inrichting, dat niet meer kost dan hier noodig is voor een open inrichting. Voor Venlo heb ben wij een project onderhanden, dat 150.000 kost. Spr. is overtuigd, dat Alk maar aan de overdekte de voorkeur moet geven, en dit vooral, omdat het de grootste zweminrichting, de zee, a. h. w. naast de deur heeft en ook, omdat op het nabij gelegen landgoed van den heer Judell met weinig kosten een buitengewoon mooie open zwem inrichting gemaakt wordt Spr. advies blijft dan ook: Bouwt een overdekte zweminrich ting. Spr. eindigde met de bereidverklaring om op te stellen vragen nog een nadere toe lichting te geven. (Applaus). Na de pauze deelde de voorzitter mede, dat van den voorzitter van De Alkmaarsche Waterratten, den heer Middelhoff, een uit voerig schrijven was ingekomen, waarin hij zich in alle opzichten voorstander verklaart voor het bouwen van een overdekte bad- en zweminrichting. Een woord namens den Arbeiders- Sportbond. Namens den Arbeiders-Sportbond merkte hoe makkelijker u dat valt, hoe beter voor u. Maar wacht, totdat de vragen u gesteld worden. Het is misschien niet in mijn eigen belang dat ik u dit zeg, maar ik mag u graag lijden. Maak u nu maar klaar om mee te gaan!" „Ben je van plan den winkel te verzege len?" „Neen, er zal iemand hier blijven". „Ik niet", viel Mulligan in, „ik heb nog niet ontbeten! Ik kwam juist van de honden wacht, toen ik toevallig merkte, dat hier iets ongewoons was, al dat volk en zoo Ik kan niet blijven!" „Bel dan even op, om iemand anders te sturen", raadde Carroll aan. „Er moet in elk geval iemand hier blijven, totdat wij wat beter rond kunnen kijken!" „Ik zal wel zoo lang blijven", zeide Hali day. „Ik zou zelf wel eens wat willen rond neuzen! Denkelijk zal ik de zaak wel voor mekaar krijgen voor den officier van justitie", „Laten we dan gaan", stelde Thong voor, „Zal ik om den gevangeniswagen telefonee- ren?" Na een blik op Darcy schudde zijn metge zel het hoofd. „Hij kan wel in de tram", zei hij fluiste rend. „We kunnen achter uit gaan om zoo het volk te vermijden!" Want vóór den juwe lierswinkel stond de straat nog altijd vol menschen. niettegenstaande de regen steeds etgtr wertL ^Wnrdt vervnlird

Alkmaarsche Courant | 1933 | | pagina 5