DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN. De boerenstand in Duitschland. Hit het Jladement ^Buitenland SuqeÜiksch Oxwutictd No. 82 Donderdag 6 April 1933 135e Jaargang Het bestaan van een land hangt voor een groot deel af van een welvarenden boerenstand, zegt dr. Brandes. Een belangwekkende vergadering. Wat vandaag de aandacht treht...^ Deze Courant wordt ELKEN AVOND, behalve Zon en Feestdagen, uitgegeven. Abonnementsprijs per 3 maanden bij vooruitbetaling voor Alkmaar 2. tranco door het geheele Rijk 2.50. Losse nummers 5 cents. PRIJS DER GEWONE ADVERTENTIEN Van 15 regels 1.25, elke regel meer 0.25, groote contracten rabat. Groote letters naar plaatsruimte. Brieven franco aan de N. V. Boek- en Handelsdruk kerij v h. HERMs. COSTER ZOON, Voordam C 9, postgiro 37060. Telef. 3, redactie 33. Directeur: C. KRAK. Hoofdredacteur: Tj. N. ADEMA. Dit nummer bestaat uit drie bladen. Den Haag, 5 April 1933. Heden weder bijeenkomende, werd de Eerste Kamer verrast door een interpellatie- aanvrage van den sociaal-democratischen se nator Oudegeest, die den minister van justi tie wenschte aan de tand te voelen over de toepassing van de Vreemdelingenwet ten op zichte van de uitwijkelingen, die uit Duitsch land op Nederlandsch grondgebied wenschen te komen. De Kamer had er geen bezwaar tegen, hoewel het eigenlijk een zeldzaam voorko mend verschijnsel is, dat er een interpellatie wordt gehouden, en de voorzitter deelde me de, dat de interpellatie zal gehouden worden op een nader door hem te bepalen dag Het is voor den heer Oudegeest te hopen, dat die dag niet al te lang op zich zal laten wach ten, daar hij anders kans loopt, dat zijn in terpellatie haar actueel karakter zal verlie zen Toen volgde een tweede verrassing: de mededeeling des voorzitters, dat, wanneer van middag de beraadslagingen over de agenda niet werden beëindigd, de Kamer des avonds zou moeten terugkomen Daartegen rezen protesten, waarvan de neer Wibaut (s.d.a.p.) zich tot tolk maakte door op te merken, dat hij en anderen reeds over hun avond hadden beschikt ;n het niet aanging onverwacht op zoo'n korten termijn een avondvergadering in uitzicht te stellen Waarop de voorzitter Hechts droogjes antwoordde, dat hij met de bezwaren van den spreker rekening zou houden. Meer niets De Kamer is begonnen met zich door een reeks van min of meer belangrijke voorstellen heen te slaan zon.Lr er veel woorden aan t wijden. Achtereenvolgens gingen onder d:n hamer des voorzitters door de verhooging van de kosten van buiteniandsche paspoor ten, de stichting van een Waterbouwkundig Laboratorium te Delft, crisismaatregelen in zake metaaldraadgloeilampen, overhemden en zakdoeken, steun aan de bollentrekkers in de gemeenten Ter Aar, Alkemade, Nieuw koop en Woubrugge (de heer Heerkens Thijs- sen (r.k.) noemde nog eenige gemeenten, die voor steun in aanmerking mochten komen), wijziging van de Indische tariefwet, en toen was men eindelijk aan het hoofdnummer van de agenda genaderd: het ontwerp tot instel ling van Bedrijfsraden. De Tweede Kamer moge het wetsvoorstel niet in een vloek en zucht hebben afgedaan, de Eerste Kamer ging er nog wat dieper op in en wij hebben naar ettelijke uitvoerige rede voeringen, voorgelezen, gelijk steeds meer de slechte gewoonte is, mogen luisteren. De spits werd afgebeten door den heer Steger (r.k.), die in een reeks van diepzinnige wijsgeerige beschouwingen van zijn ingeno menheid met het voorstel getuigde als een protest tegen het individualisme van de libe rale gedachte. Daarop volgde zijn partijge noot Visser, die, al ging het ontwerp hem niet ver genoeg, vond, dat we toch er mede op den goeden weg waren en er dus voor zou stemmen. Een ander geluid deed de christelijk-histo- rische afgevaardigde Pollema, mede namens zijn partijgenooten, hooren. Hij gevoelde niets voor het voorstel omdat het alleen zorgt voor de bestaanszekerheid van den ar beider, terwijl de ondernemer het op dit oogenblik veel harder heeft te verantwoorden en eerder steun noodig heeft. Maar in de tweede plaats kwam hij er tegen op, dat ook nu weer evenals bij de Winkelsluitingswet de overheid als regelende factor optreedt in de nijverheid. Dat is uit den booze. In de derde plaats voorspelde hij. dat de bedrijfsraden v.oor, de vakvereenigingen, welke feitelijk strijdvereenigingen zijn, niet minder dan slagvelden zullen worden Zij zullen de be arijtsvrijheid in gevaar brengen, zullen prijs- yfdoogmg bewerkstelligen en dank zij de h egD^n f verordenende bevoegdheid zullen iruT^'Jteraden een te groote rechtsmacht a^fen'ovei"heid vergooit zich zelf met v Tï'1ncende de spreker. afin heer Schoe»akers (r.k.) in een ^VCe uge ma'denspeech onder be J van het bekende adres van de Ver v^i^hpf nnlu, opgevers zich voorstander van Hei w^rP verklaard, kregen we van den heer Danz (s.d.a.p.) een uiteenzet ting van de opvatting van de sociaal-demo cratische partij te hooren Hij vond gelegen heid1 daarbij weder te pleiten voor de soda- lisatie, terwijl hij het ten zeerste betreurde ah"-,?6 tua €,n de verordende be voegdheid was onthouden. Intusschen, de kiem er van zit toch in het ontwerp en hoe wel het niemand ten volle bevredig?' zou hii er zijn stem aan geven. 1 De heer S. van den Bergh (lib.) verklaar de, mede namens zijn fractiegenooten ziin stem niet aan het voorstel te kunnen 'geven omdat krachtens deze regeling de arbeider zich zal bemoeien met de technische en finan cieele aangelegenheden van het bedrijf Ver der keurde hij het af, dat de kiem der veror denende bevoegdheid in het voorstel ligt on gesloten. Ook de samenstelling van de bedrijfsraden brengt het gevaar, dat de consumenten ten slotte het loodje er bij zullen leggen. In scherpe woorden kwam hij op tegen wat hij noemde de economische democratie, een caricatuur van de politieke democratie, waarvan hij zijn leven lang een overtuigd voorstander is geweest. De inmenging van het staatsbestuur in het bedrijfsleven achtte hij een aanslag op het eigendomsrecht van de bezitters eener onderneming, een onder mijning van het kapitaal. Waarom streven de voorstanders eener economische democratie, die aan den arbeid medezeggenschap willen geven in het bedrijf, niet zelf er naar eige naars van ondernemingen te worden? Hun groote vakvereenigingen, het N.V.V. enz., be schikken over reusachtige kapitalen, welke daarvoor gebruikt zouden kunnen worden. Waarom willen zij toch met alle geweld de tegenwoordige bedrijfseigenaars wegdrin gen? Nu er een ontwerp is ingediend waar bij aan den staat de ruimst mogelijke be voegdheden zullen worden gegeven om zich te mengen in het landbouwbedrijf, buiten het Parlement om, zou het z.i. zaak zijn om met de invoering van de onderhavige wet te wachten tot men ervaring heeft omtrent de beteekenis van een dergelijke inmenging en men zou wellicht het beste doen daarom met de invoering van deze wet te wachten tot na den crisistijd. De heer Kranenburg (v.d.) zette uiteen, dat hij en zijn fractie zij het ook na ernstig be raad voor het ontwerp zullen stemmen. Maar hij had staatsrechtelijk bezwaar tegen het in de wet opgesloten bevel om straks met een verder gaande regeling te komen, en in de tweede plaats ontwikkelde hij uitvoerig zijne bedenkingen tegen de rechtsprekende macht, welke aan de Bedrijfsraden zal wor den toegekend. Niettemin zal hij, zooals wij zeiden, zijn stem aan het voorstel geven. De heer De Bruijn (r.k.) was evenals de heer Danz van meening, dat het voorstel niet ver genoeg ging, doch, daar dit in de toe komst te verhelpen zal zijn, zou hij zijn stem aan het ontwerp niet onthouden. De Kamer is hierop tot des avonds 9 uur uiteengegaan. In de avondvergadering heelt minister Verschuur het wetsvoorstel uitvoe rig verdedigd en daarbij uiteraard veel ge zegd, wat hij reeds in de Tweede Kamer heeft betoogd. Nieuwe gezichtspunten merkten wij ten minste niet op. Toen wij dit verslag ter j post zonden waren enkele heeren aan het re- pliceeren. Daar het aantal aanwezigen bij lange na niet het quorum haalt, zal wel niet gestemd worden, maar het wetsvoorstel loopt daarom geen gevaar. Vermoedeliik komt de Kamer morgen weder bijeen om de laatste hand aan de zaak te leggen en verder af te doen wat moet worden afgedaan. Een Wolff-telegram aan het Hbld. meldt, dat Woensdag te Berlijn de 63ste algemeene vergadering van den Duitschen „Land- wirtschaftrat" is gehouden in het bijzijn van tal van officiëele personen, onder wie von Papen en Hugenberg. Nadat de voorzitter van den raad, dr Brandes, medegedeeld had, dat ook de rijks kanselier, Adolf Hitier, in den loop van den dag ook ter vergadering zou verschijnen, hield hij een uitvoerige rede over den „Auf- bau der nationalen Agraarwirtschaft". Dr. Brandes begon met er op te wijzen, dat voor het bestaan van een land een goede, welvarende boerenstand voorwaarde is. De tegenwoordige rijks regeering heeft dit ingezien en zij schroomt niet haar program ma uit te voeren, ten einde den boerenstand er weer bovenop te brengen. De toestand in het landbouwbedrijf is hoogst ernstig. Er is een deficit van meer dan een milliard mark, dat niet alleen door vermindering van lasten en rechten te del gen is. en ook niet alleen door hoogere prij zen. Deze drie methoden moeten gecombi neerd worden. De inkomsten van den landbouw zijn van 10.2 milliard mark in de jaren 19281929, tot 7.3 milliard mark in 19311932 terug- geloopen, en zullen dit jaar slechts 6.5 mil liard bedragen, hoewel de productie met 5 is vermeerderd. Zoolang de basis voor de voedselvoorzie ning in het buitenland ligt, kan van vrijheid op ciit gebied geen sprake zijn. De prijzen zouden dan voorloopig van bovenaf vastge steld moeten worden. De handelspolitiek zou dan ook in de toe komst berusten op het systeem van meest be gunstiging en tariefovereenkomsten. In ver band met den toestand van den wereldhandel en de ontwrichting en labiliteit van wereld markt en valuta, heeft de landbouw autono me contingenten en andere rechten betreffen de den invoer noodig. als eenig middel om te voorkomen dat de Duitsche markt door buiteniandsche goederen wordt overstroomd. Een voorbeeld is de regeling van den boter- invoer. Wat de landbouwschulden betreft, beston den er slechts twee middelen, n.I. conversie en overeenstemming met de crediteuren, of gedwongen wettelijke renteverlaging. Het Rijkskabinet zal moeten beslissen welk mid del toegepast moet worden. Dr. Brandes besloot zijn rede met te wij zen eo de progaganda van het Jodendom te gen Duitschland en verklaarde dat ook dit verschijnsel toonde, hoe noodzakelijk een na tionale economische politiek was. Rijkskanselier Hitier, die intusschen ter vergadering was gekomen en stormachtig was begroet, hield daarop een rede, waarin hij o.m. het volgende zeide: Ik wil heden over de tendenzen spreken, die de nationale regeering als richtsnoer voor haar optreden neemt. Wij kwalificeeren onszelf als de regeering van de nationale re volutie en willen daarmee zeggen dat deze regeering zich geheel bewust beschouwt als de vertegenwoordigster van het Duitsche volksbelang, en wel alleen van de Duit sche volksbelangen. Dus moet de regeering ook de vertegenwoordigster van de Duitsche boeren zijn. Ik kan niet voor de belangen van een volk opkomen wanneer ik niet in den boerenstand de voornaamste steun zie, die werkelijk de toekomst van een natie in han den heeft. Dat ons volk zonder steden be staan kon, weten wij uit de geschiedenis; dat het zonder boeren kan bestaan is onmoge lijk. Alle schommeKngen kunnen per slot ver dragen worden, en alle slagen overwonnen, wanneer er maar een gezond boerenvolk be staat dat telkens weer nieuwe krachten schept. Daar de regeering haar roeping ziet om alles te doen teneinde het Duitsche volk te behouden, en dit volk op het behoud van de Duitsche boeren is aangewezen, kan zij nooit halve maatregelen nemen. Dit werk is ook een kwestie van moed om een zekere onpopu lariteit onder de oogen te zien. Men zal met vele overleveringen rekening moeten houden, en dit zal men des te meer kunnen doen naarmate de natie sterker achter de regee ring staat. Het gaat er heden om zulke be sluiten te nemen en in de komende jaren uit te voeren, welke ook het nageslacht als prin cipieel juist erkennen zal, en waaraan alleen de redding van de Duitsche natie te danken is. De politieke algeemene voorwaarden zijn aanwezig en door de machtigingswet is voor de eerste maal op verstandige wijze de red dingsactie voor het Duitsche volk begonnen. Het is echter noodig dat het volk zelf le vendig aandeel in dit werk neemt. Het Duit sche volk moet tot bezinning komen en zich achter de regeering scharen. Wanneer wij na vier jaar weer een beroep op de natie zullen doen, dan willen wij ons niet tot een volk wenden dat vier jaar gesla pen heeft, maar dat in dezen tijd eindelijk uit zijn parlementaire hypnose ontwaakt is. Ik geloof, dat de vóór ons liggende arbeid de moeilijkste is, omdat wij, nadat 15 jaar de natuurlijkste levenswetten verwaarloosd zijn, weer met de meest primitieve grondbeginse len moeten beginnen. Men kan nauwelijks een stap doen zonder op corruptie te stooten, geestelijke en materieele. De strijd in het verleden zou nutteloos ge weest zijn wanneer nu plotseling het strijden voor de toekomst opgegeven zou worden. Wat wij zelf aan offers gebracht hebben om het Duitsche rijk te behouden, was zwaar. Maar wij weten ook de generaties vóór ons en haar prestaties op prijs te stellen. Wij moeten het totaal resultaat van de rekening, die ons voorgelegd wordt, overzien. Nu moe ten wij onzen plicht vervullen. Vijftien jaar lang hebben wij, bewust of onbewust, zwaar gezondigd en wij moeten nu samen weer be wust dezen tijd te boven komen. De taak kan niet zoo groot zijn of zij kan volbracht wor den. Hier geldt ook het eeuwige grondbegin sel, dat waar een wil is, hij door niets kan worden tegengehouden, dat hij ongetwijfeld den nood zal buigen. KORTE BERICHTEN. Gister is de nieuwe burgemeester van Middelburg, de heer M. Fernhout, tot dusver burgemeester van Kampen, geïnstalleerd. Dinsdag heeft de Italiaansche gezant, vergezeld van den handels-attaché, een be zoek gebracht aan de Philips-fabrieken te Eindhoven. De rijksbemiddelaar prof. mr. Josephus Jitta heeft de partijen, betrokken bij het drei gende conclict bij de stoomspinnerij „Twente' te Almelo tegen hedenmiddag in conferentie bijeengeroepen aan het departement te 's-Gravenhage. DE POLITIEKE TOESTAND IN DUITSCHLAND. Ongeveer 3000 Duitsche Joden in Zwitserland. Sinds verleden week zijn ongeveer 3000 Joden uit Duitschland over de Zwitsersche grens gekomen. Een gedeelte hunner heeft zich naar Tessin begeven, anderen naar Ba zel en Zürich, terwijl ten slotte groepen per sonen zijn doorgereisd naar Frankrijk en hei Saargebied. Toelatiog Joodsche advocaten. Ter voorbereiding van een uniforme rege ling voor de toelating van Joodsche advoca ten, zal op 7 April in het gebouw van het Rijksministerie van Justitie een bespreking plaats vinden met de ministers van Justitie der landen. Geen gelden beschikbaar voor Joodsche gemeenten in Beieren. De mnister van financiën Siebert heeft be paald, dat het nog niet betaalde bedrag der voor het afgeloopen begrootingsjaar voor de Joodsche kerkgenootschappen uitgetrokken gelden, niet zal worden uitgekeerd. Burgemeester Schaeffer ontslagen. De eerste burgemeester van Essen, Schaef fer, is op verzoek door de regeeringspresident tot nader order „met verlof" gezonden. Offi ciéél wordt medegedeeld, dat deze kwestie verband houdt met den politieken toestand. Dr. Phil. Reismann, die onlangs uit de directie der „Rheinisch Westphaelische Zei- tung" is getreden, waar hij meer dan 30 jaren deel van heeft uitgemaakt, zal Schaef fer voorloopig vervangen. Meer dan 400 huiszoekingen verricht. De politieke afdeeling der crimineele politie te Lubeck heeft met steun van hulpbeambten in meer dan 400 gevallen bij politiek ver dachte personen huiszoekingen verricht. Een grootaantal wapens en munitie, zoomede eenige geschriften -zijn in beslag enomen. Eveneens zijn in beslag genomen schrijf machines en cyclostile-machines, die gediend hadden voor de vervaardiging van illegale communistische geschriften. In totaal zijn 55 personen gearresteerd, welke de politie be kend waren als functionnarissen der KPD en SPD. De nood der jonge leeraren. De Rijksorganisaties van onderwijzers hebben den rijkscommissaris van arbeid met klem verzocht 10 millioen R.M. ter beschik king te willen stellen ter leniging van den nood der onderwijzers. Socialistische leden van gemeente raden. De commissaris van het rijk voor het Prui sische ministerie van binnenlandsche zaken heeft den opper- en regeeringspresidenten een rondschrijven gezonden, waarin wordt medegedeeld dat de op lijsten der SPD geko zen vertegenwoordigers niet gehinderd mo gen worden de zittingen van gemeenteraden, kring- en provinciale landdagen bij te wonen. Dit heeft niet betrekking op enkele dezer leden die door rechterlijke of politioneele maatregelen, welke om bizondere redenen tegen hen zijn getroffen, niet kunnen deelne men. Dezelfde commissaris heeft voorts bepaald, dat socialistische leden van gemeenteraden, deputaties en commissies van plaatselijk ka rakter direct „met verlof" moeten worden ge zonden, voor zoover dit niet reeds is ge schied, indien anders samenwerking onmoge lijk zou zijn. DE REIS VAN MACDONALD NAAR AMERIKA WAARSCHIJNLIJK. In politieke kringen te Londen wordt het waarschijnlijk geacht, dat MacDonald tij dens het Paaschreces naar Washington zal gaan. Roosevelt verheugd over MacDonald's a.s. bezoek- Het Witte Huis, dat door persberichten op de hoogte is gesteld van het plan van Mac Donald medio April naar Amerika te komen, heeft een verklaring uitgevaardigd, volgens welke Roosevelt MacDonald in Amerika steeds welkom heet voor besprekingen «over ontwapenings- en economische kwesties. De regeering der Ver. Staten heeft geen offi ciëele uitnoodiging gezonden, omdat het hier een bezoek betreft van zuiver vriendschappe- lijken aard. De Duitsche landbouw. (Dagel. I Overzicht.) De havenstad Tela (Hondures) f* voor drievierde door brand ver woest. (Buitenland.) De radiozender Toulouse door brand geheel vernield. (Buiten land.) Overleden is de heer Franck, hoofddirecteur van Veenhuizen. (Binnenland). De regeering beantwjordt het voorjoopige verslag van de Tweede Kamer betreffende het wetsontw-.p tot toekenning van bevoegdheden aan de regeering tot het nemen van buitengewone maatregelen in het belang van den landbouw. (Binnen land). De politie uit Antwerpen heeft te Amsterdam een onderzoek ingesteld naar frauduleuze handelingen, ge pleegd door een diamanthandelaar uit Antwerpen, die in verschillende Belgische steden en ook in Amster dam bijkantoren hao. Er zou een tekort van 40 millioen zijn. (Binnen land.) Twee boeren demonstreeren op het Binnenhof te Den Haag. (Bin nenland.) Zie verder Laatste berichten. teerde beambten zou zijn geregeld. De mini ster van handel, die de sprekers beantwoord de, kon deze toezegging niet geven. Hij meen de, dat het invoerverbod Rusland op een zeet gevoelige plaats zal treffen. Het is slechts te betreuren, dat de onderhandelingen met Rusland moesten worden afgebroken daar de Russen in beginsel reeds bereid waren even veel van Engeland te koopen als Engeland van Rusland. Het Lagerhuis verwierp het door Lansbury ingediende amendement, waarin wordt voorgesteld de gevraagde machtiging niet te verleenen. Het wetsont werp werd met 347 tegen 48 stemmen aan genomen. SPAANSCH STOOMSCHIP MET 100 PASSAGIERS AAN BOORD IN NOOD. Talrijke passagiers reeds gered. Het Spaansche stoomschip Marqués de Comillas dat zich met 100 passagiers aan boord op weg bevindt van Barcelona naar Havana, is aan de kust van Florida (Amerika) aan den grond geraakt. Het schip heeft .ood- seinen uitgezonden. De nauwkeurige positie van de „Marqués de Comillas" is nog niet bekend. Kustwachtschepen van de marine basis Fort I.auderdale zijn ter assistentie uit gevaren. Een nader bericht meldt, dat de schepen der Amerikaansche kustwacht het aan de kust van Florida aan den grond ge- loopen Spaansche stoomschip „Marqués de Cormiüas" opgespoord hebben en de red dingswerkzaamheden reeds hebben aange vangen. De in de reddingsbooten geborgen passagiers konden aan boord van de kust wachtschepen worden genomen Het Spaan sche schip bevindt zich niet direct in gevaar. GROOTE FABRIEK VERBRAND IN SPANJE. Een groote fabriek te Granada In Spanje is door brand volkomen in den asch gelegd. Men vermoedt, dat hier brandstichting in het spel is. INVOER DER RUSSISCHE GOEDEREN IN ENGELAND. Bij de debatten in het Lagerhuis, over de wet om de mogelijkheid te scheppen den in voer van Russische goederen in Engeland te verbieden heeft de leider der Labour-fractie Lansbury critiek geoefend op de wijze waar op de Engelsche regeeringen tegenover de Russische regeering is opgetreden. De libe rale leider Sir Herbert Samuel eischte de toezegging dat het invoerverbod slechts zoo lang zou duren, tot de kwestie der geaires- POOLSCHE DIAMANTHANDELAAR IN ANTWERPEN GEARRESTEERD. Tekort van 40 millioen frs. Woensdag heeft het parket te Antwerpen gevolg gegeven aan een klacht en ingegrepen ten laste van een diamanthandelaar, zekeren Bernhard Gutwirth, een 38-jarigen Pool, die beweerde niet meer te kunnen betalen, noch aan zijn verplichtingen t. o. zijn schuld- eischers te kunnen voldoen, daar hij gerui- neerd zou zijn een tekort achterlatend van meer dan 40 millioen B. fres. Tal van huis zoekingen zijn gedaan in de stad en in het land. Ook is een gerechtelijk commissaris naar Amsterdam vertrokken voor een nader onderzoek en eventuëele inbeslagnemingen. De feiten ten laste van B. G. zijn van dien aard, dat hij gisteravond in de gevangenis is opgesloten. RADIOZENDER TE TOULOUSE VERNIELD. De radiozender Toulouse is Woensdag avond door een grooten brand geheel ver nield. Nadere bijzonderheden over de oorzaak en den omvang van den brand zijn nog niet bekend,

Alkmaarsche Courant | 1933 | | pagina 1