Alkmaarsche Courant. Jladiouieuws Seuilletod Hand.: en Juin&oim Honden! ffl1 en dertigste Jaargang. VRIJDAG 7 APRIL Brieven uit de Hoofdstad Het mysterie van het diamanten kruis. *0 83 1933 Zaterdag 8 April. Hilversum, 296 M. (8 —8-VARA en de AVRO van 812.uur). 8 Gramofoon- platen. 10- VPRO-morgenwijding 10.15 \oor Arb in de Continubedrijven. V ARA- Kleinorkest o.l.v. P- Duchant Ad Bouw meester declamatie en gramofoonpl. 12. 4R \-mandoline Ensemble o.l.v. J. B. Kok en gramoioonplaten. 12.30 Mac's Four. 12 50 Orgelspel Joh. Jong. 105 Mac's Four 1.25 Orgelspel. 1.10—2.— Mac's Four! 2.i5 Gramofoonplaten. 2.50 De No tenkrakers o.l.v. D. Wins m. m. v. E. Kras ser, sopraan en gramoioonpl. 3.50 Beoefe ning der huismuziek o.l.v. P Tiggers. 4.20 Kinderkoor „De Krekeltjes'' o.l.v. Leida Hulscher. 4.30 Causerdie. 4.50 Vervolg con cert. 5.De Flierfeluiters o.l.v. Hugo de Groot m m. v E. Philipse, zang en gramo foonplaten 5.40 Literaire causerie door A M. de Jong. 6.VARA-orkes} o.l.v. Hugo de Groot en gramofoonplaten. 7 30 Verkie zingsredevoeringen. 8.Uit het Concert gebouw te Amsterdam: Matthuas-Passion, van Joh Seb. Bach. Toonkunstkoor A'dam, Jongenskoor o.l.v. H. J. den Hartog, Con certgebouw-orkest. Vocale en Instrumentale solisten, Jan Nieland, orgel en Mr. Joh. den Hertog, cembalo. Leiding: Dr. Willem Men gelberg. In de pauze gramofoonplaten. 11 Vaz Dias. 11.1012.Gramofoonmuziek. Huizen, 1875 M. (Uitsluitend KRO). 8 9 15 en 10.Gramofoonplaten 11.30 12.— Godsd. halfuur. 12.15—1.45 Triocon eert. 2.— Voor de jeupgd. 2.30 Kinderuur 4Gramofoonplaten 430 Orkestconcert. In de pauze: Lezingen. 7.10 Kath. RVU. 7 45 Sportnieuws. 8 Gevarieerd program ma. 8.45—8.50 Vaz Dias. 10.30 Gramofoon platen. 11.— Vaz Dias. 11.0512.Gra mofoonmuziek. Daventry, 1554 M. 10.35 Morgenwijding. 10.50 Tijdsein, berichten 11.0511.20 Le zing. 12.20 Orgelspel S. Gustard 1.05 Corn^ modore Grand orkest o.l.v. J. Muscant. 2.05 Gramofoonplaten. 2 05 Harry Roy en zijn band. 3.50 Radio-Militair-orkest o.l.v. B. W^ O'Donnell, m. m. v. J. Thorne, bariton. 5.05 Orgelspel H. Ramsey. 5.35 Kinderuur. 6 20 Berichten. 6.50 Sportpraatje. 7.05 Welsh In termezzo. 7.25 Lezing 7.50 Viool-recital door A Catterall. 8.20 Vaudeville-program ma. 9.20 Berichten en lezing. 10.— Het Glasgow Orpheus koor o.l.v. Sir Hugh Ro- berton 10.50 Voordracht. 10.55 Atrbrose en zijn Band. 11.20 Debat tusschen de Oxford Universiteit en O lun.bia College (Uit New York). 11.5012.20 Ven olg Dansmuziek. Parijs „Radio-Paris"1724 M. 7.05 Gra mofoonpl. 8.20 Orkestconcert. 11 20 Concert docr het Omroeporkest. 4.05 Graniofoonpl 7.20 Cabaretprogramma. 8.50 Gramofoonpl Kaluridborg, 1153 M. 11.20—1.20 C.on eert uit het Bellevue Strandhotel. 1.50—2.20 Gramofoonplaten. 2.504.50 Omroeporkest o l.v. Gröndahl m. m. v. J. Viggo-Pedersen piano. 7.20 Radio-tocneel. 9.35 Concert door 't A. Bracony-Mandoline-Trio. 10.05—11.35 Dansmuziek uit restaurant „Lodbecr". Langenberg, 473 M. 6.25, 7 23 en 10.40 Gramofoonplaten. 11.20 Concert door werk looze musici o.l.v. Reinecke. 12.20 Concert door klein-orkest Jt Münster. 1.55 Gramo foonplaten. 4 20 Koorconcert o.l.v. Dr W Kölsche m. m. v. pianosdist. 5.35 Gramo foonplaten 7.20 Liedjes bij de luit. 7.40 Sted. orkest van Münster o.I v. Wolf m. m. v etxzet en solisten, piano en harp. 10.10— 11.20 Concert o.I v. Leo Evsoldt. Rome, 441 M. 8.05 Voorstelling uit een theater. Brussel, 338 en 508 M. 338 M. 11.20 Gra mofoonplaten. 12.30 Tansmuziek 4.20 Gra mofoonplaten.- 5.20 Pianorecital. 5.50 Gra mofoonplaten. 6 20 Zangvoordracht. 7 20 Omroeporkest en solisten o.l.v. K. Walpot 9 30 Gramofoonplaten. 10.05 Max Alexvs orkest. 508 M 11.20 Dansmuziek. 12.'30 Gramofoonplaten. 4.20 Omroeporkest o.l.v Walpot. 5.35 Gramofoonpl. 7.20 Waalsch concert. In de pauze: Concert o.l.v. Kumps 9 30 Vervolg Waalsch concert. 10.20 Gra mofoonplaten. Zeesen, 1635 M. 6 55 Concert door het Klingier-Kwartet. 7.35 „Des tollen Bom bergs Kumpanei" vrooiijk spel van E Keien burg. 8.35 Populair programma uit Breslau 9 35 en 10.05 Berichten. 1020—1120 Avondconcert uit München o.l.v. Ench Klosz TOSCANINI CS. Geboycot door den Duitschland- zender. De intendant van den Duitschland-zender Stoffregen maakt bekend: Blijkens een mededeeling in de pers heb ben verscheidene dirigenten en musici in de Vereenigde Staten zich wegens het weren van bepaalde Joodsche en Marxistische beroeps- genooten in Duitschland tot den Rijkskanse lier gewend met een protest. Het betreft hier de heeren Toscanini, Walter Damrosch, S Kussevitzy, A. Bodansky, Harold Bauer, Gabeilswitsch. Totdat deze zaak is opgehelderd verorden ik, dat composities en gramofoonplaten der genoemde heeren niet langer in het pro gramma van den Duitschland-zender een plaats zullen innemen en dat geen muziek uit concertzalen of van andere zenders af komstig, waarbij genoemde heeren in eeniger- lei vorm zijn betrokken, zal worden uitge zonden. (Van onzen correspondent) DE HOOFDSTAD IN VERKIEZINGSSTRIJD. ANGSTIGE TIJDEN! Zwakte van de organen in den rug bedreigt zoowel mannen als vrouwen, vooral in den middelbaren leeftijd en daarna. De verschijnselen zijn gemak kelijk te onderkennen. Als uw rug, ledematen en spieren pijnlijk zijn; als gij u prikkelbaar, ver moeid en zenuwachtig voelt; als gij last hebt van urinestoornissen, Waterzuch tige zwellingen, hoofdpijn of aanvallen van duizeligheid, gebruik dan onmiddel lijk Foster's Rugpijn Pillen. Want als tengevolge van verzwakking der orga nen in den rug urinezuur en andere schadelijke onzuiverheden zich in het bloed meer en meer ophoopen door ver- waarloozing der eerste waarschuwende veischijnselen, wordt herstel moeilijker Er ontstaat gevaar voor rheumatiek, ischias, spit, waterzucht en blaaszwakte. Foster's Rugpijn Pillen zijn een spe ciaal middel, dat rechtstreeks op de be doelde organen werkt en geen neven werking heeft op de ingewanden. Foster's Rugpijn Pillen zijn verkr bij alle drogisten enz. a 1.1.75 en 3.per doos. In den politieken doolhof. Wij zitten midden in den verkiezings strijd. De leege schuttingsvlakten, zelfs in de meest incourante buurten, doen opgeld, de schilders hebben plotseling werk, de zuilen worden volgeplakt en de eigenaren van ver gaderzalen of lokalen, bestemd voor andere estiviteiten, beleven een gouden tijd. De po litieke bijeenkomsten volgen elkaar in razend tempo op en de kiezers weten op het laatste zelf niet meer hoe zij het hebben en op wie ze nu moeten stemmen. Hoe kan het ook an ders in deze beroerde tijden, waarin zoo vele candidaten zich aanmelden om te wa ken over onze volkswelvaart en één voor één ons trachten te overtuigen van de kracht van hun programma, van de groote waarheid hunner politieke leuzen. Amsterdam doet aan politiek. Wij doen aan politiek, buiten, voor de groote krantengebouwen, waar de laatste buitenlandsche berichten ons vele keeren per dag voor verrassingen stellen, op de trams en in de café's, rond het raadhuis en midden op den Dam en dan vooral ook bij de groote beschilderde schuttingvlakte om de ruïnes van het Paleis voor Volksvlijt, kortom bij al het plak- en kloddervandalisme, dat op het oogenblik de hoofdstad teistert en dat, na het laatste desbetreffende raadsbe sluit, eigenlijk nog maar een onschuldig voorproefje voorstelt van wat ons op dit ge bied nog staat te wachten. Alle goede bedoe lingen van het gemeentelijke bureau voor re clame, dat de verkiezingspubliciteit dit keer nu eens in goede, geordende banen wilde lei den, zullen blijken waardeloos te zijn, nu onze vroedschap, zij het dan ook met de meerderheid van één stem en de neuzen waren geteld zich uitgesproken heeft vóór het ontsieren van onze stad met witte en ge kleurde kalk, in het voordeel der kostelcoze „buiten-campagne". En 's nachts kunnen zij er weer ongehinderd op uit, de kalkers en de witters met hun kwasten en met hun em mers en zal de politie alleen maar lankmoe dig kunnen toezien bij het mishandelen van ons plaveisel en van tal onze hoofdstedelijke huizen en gebouwen. Men moet dit verkie zingsbeeld van Amsterdam kennen om het te kunnen verafschuwen, zooals het onomstoo- telijk verdient. Dit spot met elke beschrijving en ook met elk begrip van fatsoen en rede lijkheid. Bij dat alles komt dan nog, dat on der deze omstandigheden het rendement voor de verschillende partijen eigenlijk niet veel grooter kan zijn dan zonder deze storende buiten-reclame. Het gevolg kan nu eenmaal niet anders zijn, dan het publiek schigtig wordt van alle namen en van alle leuzen, van alle politieke partijen, in welke kleur de straatsteenen zij ook weergeven. De tijd van teerspuiten is weer aangebroken het zou natuurlijk niet goed zien als er geen tegen actie was en een omvangrijk politietoezicht wordt er thans vereischt om te verhinderen, dat de vandalen zich aan bepaalde gebou wen gaan vergrijpen. Wij kennen hier in de stad geen nacht meer; het vertier in het nachtelijke uur op de straten is van een grootsteedsche allure. Jammer alleen maar, dat het van zulk een minderwaardige kwali teit is! Zoo zullen in de komende weken de poli tieke hartstochten in de hoofdstad weer do- mineeren en menig nachtelijk relletje ontke tenen. De plakkers en schilders zijn van een fanatiek soort en zij zitten elkaar bij het minste of geringste in de haren. Elk van hen wil voor zich de beste plekjes, om een stop bord, tusschen een paar tramrails of tegen een opvallenden gevel, te benutten en dat gaat niet altijd zonder kleerscheuren. Zoo is de toestand op de straat. Maar dan de ver gaderingen. Zij heeten allen openbaar, maar voornamelijk de nieuwste partijen, waarte gen de oppositie het meest gekant schijnt, zij selecteeren het bezoek nauwgezet en trachten door entrée uitsluitend op vertoon van toe gangskaarten ongewenschte elementen buiten te houden. Het lukt vrijwel nooit. En geen politieke vergadering vindt er plaats in de hoodstad of op de een of andere manier wordt wel de orde verstoord Het begint meestal met onschuldig lijkende niterrupties van schijnbaar objectieven aard, maar al lengs wordt het dan rumoeriger 'en dreigt de oppositie de situatie te gaan beheerschen. En niet voor en aleer de aanwezige recher cheurs en agenten in burger dan een soort zuiveringsproces hebben volvoerd kunnen de zaken ongehinderd voortgang vinden. Op vele dier vergaderingen is die onrust eigen lijk het hoofdbestanddeel en men mag er ve len van verdenken alleen uit dien hoofde te genwoordig in zoo hevige mate dit soort ver gaderingen te gaan bezoeken. Het is vaak de eenige attractie, dat beetje rumoer en het op treden der politie in de vaak langdradige bijeenkomsten, waar de politieke debutanten het geduld van het publiek maar al te dik wijls niet weinig op de proef stellen. En dat niet iedere politicus ook tegelijk nog be kwaam redenaar kan zijn, ook dat bewijzen de vergaderingen der laatste dagen in de stad maar al te duidelijk. Het is soms oerver- velend, het omslachtige geredeneer, waarvan zelfs het publiek, dat niet op phrasen en al gemeenheden is ingesteld, verre van gediend schijnt te zijn. En in vele gevallen gaan de toehoorders met even weinig overtuiging de zaal uit als waarmede zij kwamen. Dat het niet makkelijk is om als politieke redenaar verkiezings-speeches te houden, is de laatste dagen wel duidelijk gebleken. Onder de nieuwe politici bevonden zich ook Ir. Mussert en Mr. Westerman. Zij heb ben beiden op dezelfde plaats op het Bellg- vue-podium gestaan en er hun idealen en ideeën de zaal ingestuurd. Het verschil met de ouderen in het vak, met de veteranen, die op dit terrein hun sporen verdienden, is dan wel zeer opvallend. Want al mag, hetgeen zij vertellen, nu nog zoo waar zijn en nog zoo veel toekomst bevatten in de ooren ook van hen. die weten en beseffen, dat alleen de sterke hand in ons landje de eindjes weer bij e'kaar kan knoopen, veel overtuiging moet er komen van de wijze, waarop de dingen wor den gezegd. Een politieke redenaar moet nu eenmaal over een oratorisch talent beschik ken om zijn ideeën bij de massa ingang te doen vinden. Dat voelt de objectieve belang stellende, die b.v. bij wijze van experiment in deze dagen het eerste deel van den avond in het Concertgebouw, waar Colijn spreekt, doorbrengt en daarna verhuist naar Belle vue, waar socialisten en communisten verga deren over een „eenheidsfront tegen de re actie". Want hoewel de raad dier beide bij eenkomsten belangrijk uiteenloopt en de in houd der redevoeringen van volmaakt ver schillend karakter is, hebben beide vergade ringen sfeer en politieke stemming. Oh, ze ker, het is een hemelsbreed verschil, daar in een stemmige Concertgebouwzaal een C.olijn te hooren voor een onberispelijke, ordelijke kiezersvergadering en dan even verder de man in het roode hemd in zijn eigen taal en eigen terminologie het zijne te hooren betoo- gen voor een uiterst links georiënteerd ge hoor. dat niet veel noodig heeft om te ont vlammen en door luide protesten, gefluit en getier, van afkeuringen, of wel door even stormachtig handgeklap of gestamp met de voeten, van bijval te getuigen. Maar hoe men ook staat tegenover de principes des respec tievelijke politici, onwillekeurig komt men onder den indruk en kan men zich laten mee- sleepen door de meesterlijke redenaars talenten van het Concertgebouw, zoowel als van Bellevue. Die bepaalde sfeer missen tot nog toe de vergaderingen der nieuwelingen in de politiek en juist het gemis aan die sfeer geeft zooveel aanleiding tot wanordelijkhe den en ongeoorloofde debatten met alle ver dere consekwenties. Voor de politie zijn het drukke tijden, de politieke weken in de hoofdstad, die de ver kiezingen voorafgaan. De kiezers zijn ook vrijwel eiken avond bezet. Maar zoudt u hun vragen voor wie hun stem is, tien tegen een dat ze dat na alle vergaderingen van thans nog minder weten dan voorheen. VAN SIEGEN. DE UITVOER NAAR DUITSCHLAND, Regeling van kaas- en boterexporf. Bij K. B. zijn, gelet op de artikelen 2 en 3 der crisisuitvoerwet, met ingang van heden regelen gesteld voor den uitvoer van goe deren naar Duitschland. Op grond van dit K. B. is de minister be voegd goederen aan te wijzen, waarvan de uitvoer naar Duitschland zonder daartoe door of vanwege den minister af te geven certificaat is verboden. In afwijking hiervan kunnen door of van wege den minister voor nader door dezen aan te wijzen goederen voor den uitvoer naar Duitschland certificaten worden afgegeven voor een zoodanige hoeveelheid dier goede ren, als waarvan de invoer in dat land tot een beperkt invoerrecht is toegestaan. Certificaten worden slechts verleend aan hem, die zich gedurende een door den mi nister vast te stellen vroeger tijdvak met den uitvoer der aangewezen goederen naar Duitschland heeft beziggehouden, en voor een zoodanige hoeveelheid dier goederen als in een door of vanwege den minister voor allen gelijkelijk bepaalde verhouding staat tot de hoeveelheid gelijksoortige goederen, geduren de het vastgesteld vroeger tijdvak door hem naar Duitschland uitgevoerd. De minister is bevoegd, voor den uitvoer van ingevolge dit besluit aangewezen goede ren naar Duitschland commissies in te stel len of aan te wijzen, belast met het geven van advies in zake de vaststelling van de be doelde hoeveelheid. Hij, die een certificaat wenscht te verkrijgen, dient daartoe een door hem zelf of door zijn gemachtigde ondertee- kende schriftelijke aanvrage in bij den mi nister of, indien de minister aldus heeft be schikt, bij een door hem aangewezen persoon of bij een commissie. Het model der aanvrage wordt door of vanwege den minister vastge steld. Ter bestrijding der kosten, aan het uitge ven der certificaten verbonden, wordt bij het verleenen daarvan een door den minister te bepalen bedrag van ten hoogste 5 ten hon derd van de waarde der goederen, waarvoor het certificaat wordt verleend, in rekening gebracht. Certificaten i'oor boter- en kaas- export. Ingevolge het thans verschenen K. B. zijn eenige ministerieele beschikkingen getroffen, waarbij de uitvoer van boter en kaas naar Duitschland wordt geregeld. Hierbij wordt bepaald, dat met ingang van heden certificaten zullen worden afgegeven voor den uitvoer van boter naar Duitschland. Deze certificaten worden slechts verleend aan hen, die zich in het tijdvak van 1 Juli 1930—1 Juli 1931 met den uitvoer van boter naar Duitschland hebben beziggehouden. Het bedrag ter bestrijding van de kosten aan het afgeven van deze certificaten is vast gesteld op 2K cent per 100 K.G., met een mi nimum van 10 cent per zending. Voorts is bepaald, dat met ingang van he den certificaten zullen worden afgegeven voor den uitvoer van kaas tot een zoodanige hoeveelheid als waarvan de invoer in Duitschland tot een beperkt invoerrecht is toegestaan. Hierdoor bestaat de mogelijkheid, dat het lage tariefcontingent gelijkmatig over de Nederlandsche exporteurs wordt verdeeld Deze certificaten worden slechts verleend aan hen, die zich in het tijdvak van 1 Januari 1932 tot 1 Januari 1933 met den uitvoer van kaas naar Duitschland hebben bezig gehou den. Het bedrag ter bestrijding der kosten aan het afgeven van de certificaten voor kaas is vastgesteld op 1 cent per 100 K.G. .net een minimum van 10 cent per certificaat. Ten slotte krijgt de commissie-Posthuma voor den uitvoer van boter naar Duitschland thans een uitgebreider werkterrein, zoodat ook de kaas er onder valt, in verband waart mede zij voortaan zzl heeten Commissie voor den uitvoer van zuivel- en melkproduc ten naar Duitschland. De voorzitter van ceze commissie, dr. F. E. Posthuma is belast met het uitgeven van bovenbedoelde certificaten Voorts maken de heeren G. J Blink te Noordwijk, J. A. Geluk te 's Gravenhage, U. Kooistra te Leeuwarden, j. M Wagenaar Hummelink te Vlaardingen en A. van Wijnen te Gouda, deel uit van deze commissie. uit het Engeisch van Chester K. S. Steele door A W v. E—v. R. 19 VuaS 6jQ vreeselijke schok voor mij, °?nu °.°fde, dat Jimmy in arrest zat!" zei het meiS)e lk wist niet< wat moest doen. Tom, hier, stelde voor, om U op te gaan zoeken, en toen vader hoorde, wie U was, zei hi, hetzelfde, hoewel wij niets van u wisten. Hi, beloofde mij zooveel geld, als ik noodig had, en ik heb zelf nog iets, als het niet genoeg is. „Het is niet altijd een kwestie van geld!" begon de kolonel zachtjes. „Dat weet ik", viel;Amy hem in de rede, „maar als ik U daarbt, beloof, dat U al onze forellen weg mag visschen „U brengt me erg in verzoeking, mijn lie ve ,onge dame! Maar ga door met uw ver haal." „Er is niet veel meer te vertellen. Tom stelde voor, dat ik U zou opzoeken en U vragen, om mr. Darcy's zaak op U te ne men, en te bewijzen, dat hij niet de hand had in den moord, want daar ben ik zeker van. Tom bleef vannacht bij ons in Pom- pey. Ik wilde onmiddellijk naar uw hotel gaan, maar de storm werd te hevig, daarom wachtte ik tot vanmorgen, en toen reden we er heen. We hoorden, dat u was gaan visschen en wij volgden U hierheen. Het was misschien niet juist van ons, maar ik was zoo bezorgd! Ik verlang er naar, Jim mie te vertellen, dat er iets voor hem ge daan wordt. U wilt ons helpen, nietwaar?" En weer strekte zij haar handen smeekend uit. „Ik weet niets van politie of detectives", ging zij voort, „maar ik ben er zeker van, dat er een middel moet zijn, om te bewijzen dat mijn dat Jimmie hier niet de hand in heeft gehad. De een of andere afschuwelijke dief of inbreker moet mrs. Darcy ver moord hebben. O, kolonel Brentnall, U wilt ons toch helpen, is het niet?" Zij stond daar als een schoon en aangrii pend schilderij. De wind ruischte door de boomen en het gemurmel van het rimpelende water vervulde de lucht. „Als het u blieft!" fluisterde zij. Haar handen schenen te trillen. Haar lichaam zwaaide. „Shag, jou zwarte schelm!" riep de kolo nel, „de dame valt flauw! Vang haar op!" „Ja kolonel!" „Neen! blijf staan! Ik zal zelf voor haar zorgenIk heb het detective-werk opgegeven, maar En een oogenblik later zonk Amy Mason in de armen van den kolonel. HOOFDSTUK VI. De begrafenis van mrs. Darcy was voor bij, bijgewoond, zooals te voorzien was ge weest, zoowel door een groote menigte nieuwsgierigen als door eenigen van haar WIERINGERWAARD. Dinsdagavond vergaderde de Coöp. Boerenleenbank W.A. onder leiding van den directeur den heer H. K. Koster. Na een welkomstwoord zeide de voorzitter dat hij niet bezorgd is over den toestand der bank. Alles is volmaakt in orde. Regelmatig worden de credieten gecontroleerd. De heer Rezelman werd wederom als se cretaris benoemd. Medegedeeld werd dat de heer Speets wegens bijzondere omstandighe den bedankt heeft als bestuurslid. Verder dat regelmatig maandelijks door het bestuur en driemaandelijks door den Raad van Toe zicht alles wordt nagezien en uitstekend in orde werd bevonden. Toen onze kassier eeni- fen tijd door ongesteldheid afwezig was is er ulp geweest van de Centrale Bank en zijn ook de boeken afgesloten. Nu is de kassier weer hersteld en we willen hem dank betui gen voor de groote welwillendheid waarmee hij ons steeds ten dienste staat wat niet wei nig meewerkt aan den bloei van onze Bank. De rekening sluitend met een bedrag van f 818501,05, de balans met een bedrag van 379953.67 en de balans van de spaar bank met een eindcijfer van 349709,87 werd vastgesteld. Uit het jaarverslag van den kassier heb ben we 't volgende aangeteekend. Het ledental is met één vermeerderd en telt 103 leden. 281 spaarders maakten ge bruik van de Boerenleenbank. Het hoogst in geschreven bedrag was 20079,36; het laagste 1.86. Het laatst uitgegeven boekje was nummer 516. In den loop van 1933 werden 5 voorschotten afgelost en 3 voor schotten verstrekt. Op het einde van 't jaar waren nog elf voorschotten loopende. In loopende rekening werden 2 credieten opge schreven; 6 nieuwe werden geopend zooaaf het totaal aantal thans 60 bedraagt. Er werden 1863 dagboekposten behandeld. In totaal werd ontvangen 1205211.61. De uitgaven bedroegen 1198661.79. Het reservefonds bedraagt 11937,97; de winst 2629.47 zoodat de reserve thans bedraagt 14567.44. Als lid van het bestuur werd de heer P. J, Visscher herkozen terwijl een nieuw lid ge kozen moet worden voor den heer Speets. Met overgroote meerderheid werd de heer Daan Kaan gekozen. De voorzitter constateerde dat een zeer goede keuze is gedaan. De heer Daan Kaan heeft tijdens de ongesteldheid van den kas sier diens functie op schitterende wijze waar genomen. Hierna werd als lid van den raad van toezicht de heer N. Koppes gekozen en de heer K. Zijp herkozen. Tot plaatsvervangende bestuursleden wer den de heeren K. Zijp en Daan Kaan ge kozen. Door den heer K. Zijp werd verslag van de op 2 Juni 1932 gehouden vergadering van de Centrale Bank waarqit blijkt dat de Bank volmaakt safe staat hoewel het bedrag der deposito's gedurende het tijdvak 1 Juni 19311 Juni 1932 met millioenen is terug- geloopen. Als afgevaardigde naar de vergaderin gen werd de heer P. J. Visscher gekozen. Rondvraag* De heer N. Koppen vroeg inlichtingen over de boetebepaling. De voorzitter lichtte toe dat het bestuur heeft gemeend geen verhooging van boete te moeten toepassen. De heer Jb. Kaan wilde in verband met het uitgebracht verslag door den heer Zijp een klein gedeelte voorlezen uit de Raiffei- senbode om te doen uitkomen dat alles vol maakt safe is. In 1932 heeft het weerstand# vermogen en de innerlijke kracht van da Centrale en van de Locale Banken zich ten volle doen gelden. Over het vertrouwen in de banken behoeft niet te worden geklaagd. Dit is in de tweede helft van 1932 nog wel merkbaar toegenomen. Ten slotte deed de voorzitter enkele mede- deelingen n.1. dat de rente voor ingebrachte gelden 3 bedraagt voor een jaar vast 3 1/4 en dat voor credieten 4 1/4 wordt berekend Credieten boven een bepaald be drag hebben de toestemming noodig óf van den raad van toezicht óf van de Centrala Bank. verre familieleden. Een dier verwanten was aangezocht om voor haar winkel en haar andere zaken te zorgen, want, daar tegen James Darcy een aanklacht wegens moord was ingediend, was het hem niet veroor loofd, de begrafenis bij te wonen, en mocht hij zich niet meer met den juwelierswinkei bemoeien. Harry King, die nu pijnlijk nuchter was, had men ook gevangen gehouden, daar de verlangde borgtocht, om zijn wispelturig karakter, zoo hoog was gesteld, dat hij die niet kon betalen. De politie was aan het werk geweest, de detectives eveneens, maar tot nu toe waren Darcy en King de eenigen, die gearresteerd waren Singa Phut, wiens horloge men in de hand van de doode vrouw geklemd had ge vonden, was scherp ondervraagd, doch had zijn alibi volkomen kunnen bewijzen. En de getuigenverklaringen hieromtrent kwamen niet van personen van zijn eigen landaard, maar van zaken-lieden en men- schen, aan wier woorden niet kon worden getwijfeld. Dus oordeelden de autoriteiten, dat hij vrijuit ging. Hij verklaarde, dat hij zijn horloge eenige dagen voor den moord ter reparatie in den winkel had achtergelaten, en dat hij er niet meer was teruggekomen, behalve op den morgen van de misdaad en eenigen tijd na de ontdekking er van, om zijn uurwerk te halen, hetgeen hem toen natuurlijk niet ver oorloofd werd. Darcy was door den commissaris van po litie, in wiens district het gebeurde had plaats gevonden, formeel wegens moord aan geklaagd, en daar bij moordzaken geen borgtocht was toegelaten, was hij ge dwongen, gevangen te blijven zitten voor het gerechtelijk onderzoek. Van de getuigenka- mer in het hoofdbureau van politie was hij den dag na de begrafenis naar de minder plezierige gevangenis overgebracht en in een cel opgesloten, zooals de overige bekoners van dat gebouw. Jay Kenneth, Darcy's advocaat, een jong. doch geestdriftig lid van de balie en een har de werker, had naar den vorm een pleidooi opgeschreven om zijn cliënt onschuldig te doen verklaren, als deze voor het gerecht zou moeten komen, en had een vlug onder zoek gevraagd. Na de eerste dagen van vermoeienis en gissingen, en bespiegelingen of Darcy of we! King de misdaad zou hebben begaan, of misschien een of andere wanhopige inbreker, werd de Darcy-zaak van de voor-pagina der nieuwsbladen verdrongen door andere berichten van meer of minder belang voor Colchester. James Darcy liep in zijn cel op en neer. Hij hield het hoofd gebogen, doch nu en dan hief hij het op, om door de getraliede deur naar buiten te kijken. Het eenige, wat zijn oogen echter ontmoeten, was de gewit te muur tegenover hem een kale, ver blindend witte muur, die zijn oogen deed branden een muur, die alle hoop scheen buiten te sluiten alsof het niet voldoende was, dat die heelemaal op den bodem van Pandora's doos had gezeten. Op en neer liep hij, heen en weer, en bleef au ea dan stil staan, om zijn handen, die hij achter den rug had gevouwen, los te maken, om er de koude ijzeren staven van zijn celdeur te grijpen zijn magere, witte handen, die menig glinsterend juweel in ge polijst goud of in koud, glanzend platina hadden gezet, om er een of andere lieve vrouw mee te tooien. En nu omklemden deze witte vingers koud staal, en een bewaker, die om het hal ve uur voorbij kwam, vroeg zich grimmig af, of zij met het bloed van mrs. Darcy bezoe deld zouden zijn. Maar hoewel de muur zijn gezichtveld be perkte, keek Darcy er in gedachten doorheen Hij zag de glinsterende uitstalkasten in den winkel, met hun inhoud van geslepen glas en zilver. Hij zag de flonkerende juweelen in de brandkast. Ook zag hij het scherpe, bevlekte mes, dat de dronken King dien grauwen morgen wag gelend was komen opeischen Hij zag de roode vlek op den grond, die zelfs nu, niet tegenstaande al het schrobben, nog zicht baar was voor de menschen, die. nadat de winkel weer was geopend, er binnenliepen om iets van goud of zilver uit te zoeken, een sieraad voor henzelf of voor een ander. En de grijze vrouw, die er altijd zoo trotsch op was geweest, de prachtige siera den aan haar vrienden en klanten te toonen lag alleen in een graf, ver weg op den heu vel, die op Colchester neerzag en op den winkel zelf. Dit alles zag James Darcy, en hij zag nog meer. 'Würcjt vervqjgd.)

Alkmaarsche Courant | 1933 | | pagina 13