DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN. De buitentandsche pers bij Hitier. No. 83 Vrijdag 7 April 1933 135e Jaargang Di' nummer bestaat uit vier bladen. Hit het %utement föaqdiikschOveczicht Een nieuwe wei, die de verhouding van de pers ioi de politieke machten regelt, moet spoedig uitgevaardigd worden zegt dr. Goebbefs Redevoeringen van Goebbels en Hitier. Rede van den rijkskanselier. 3$uitenland OFFICIEELE AMERIKAANSCHE UITNOODIGING AAN MACDONALD. Frankrijk verwacht ook een uitnoodiging. Waf vandaag de aandacht trekt,.. VERBORGEN WAPENEN IN OOSTENRIJK. HET „HEILIGE UUR" IN DE ST. PIETER. DE NEGERS VAN SCOTTSBORO. Sensationeele wending. Deze Courant wordt ELKEN AVOND, behalve Zon en Feestdagen, uitgegeven. Abonnementsprijs per 3 maanden bij vooruitbetaling voor Alkmaar 2. tranco door het geheele Rijk 2.50. Losse nummers 5 cents, Directeur: C. KRAK. PRIJS DER GEWONE ADVERTENTIEN: Van 15 regels 1.25, elke regel meer 0.25, groote contracten rabat. Groote letters naar plaatsruimte. Brieven franco aan de N. V. Boek- en Handelsdruk kerij v h. HERMs. COSTER ZOON, Voordam C 9, postgiro 37060. Telef. 3, redactie 33. Hoofdredacteur: Tj. N. ADEMA. Den Haag, 6 April 1933. De Tweede Kamer heeft heden bij den aanvang der vergadering na vrij langdurige bespreking aangenomen een voorstel van den heer Knottenbelt om de Landbouwmachti- gingswet, waaromtrent eerst hedenochtend de Memorie van Antwoord was ingekomen, niet nog te behandelen, met 36 tegen 31 stemmen goedgekeurd. Een voorstel van oen heer Snoeck Henkemans (c.h.) om Maandag a.s. weer bijeen te komen ten einde bedoeld ontwerp in behandeling te nemen, werd eeneneens met 36 tegen 31 stemmen afge wezen. Wijders is zonder stemming aangenomen een voorstel van den heer Schouten (a.r.) om ook niet meer in behandeling te nemen een wijziging van de wet op de Personeele Belas ting. Daarna besloot de Kamer ondanks het protest van enkele leden hedenmiddag nog in de afdeelinger. te onderzoeken het wets voorstel inzake den versnelden bruggenbouw. Ten slotte deelde de Regeering mede, dat zij in verband met de bezwaren tegen de behan deling op dit oogenblik het voorstel om het landgoed De Hooge Veluwe van den heer Kröller aan te koopen, had teruggenomen. Toen kon de Tweede Kamer eindelijk aan den arbeid tijgen en zij begon met het op maken van een nominatie voor een vacature in den Hoogen Raad. Nummer één daarop werd Mr. G. A. Servatius, vice president van de Amsterdamsche rechtbank, met 46 van de 63 stemmen; nummer twee werd mr. J. E. v. d. Meulen, vice-president van de Utrechtsche rechtbank, nummer drie mr. P. van Regteren Altena, raadsheer in het ge rechtshof te Amsterdam. Vervolgens werden een negental ontwer pen van minder beteekenis zonder stemming aangenomen. Eenige ontwerpen, strekkende tot het verstrekken van steun aan landelijke bedrijven, namen vervolgens den tijd en de aandacht der Kamer in beslag. In de eerste plaats het ontwerp tot credietverleening ten behoeve van boomkweekers, vervolgens uit- keeringen ten behoeve van de teelt en de ver werking van vlas over den oogst 1933, dan dekking van het verlies op den geforceerden verkoop van 600.000 balen aardappelen, ga rantieregeling 1933 ten behoeve van de kip pen- en eendenhouderij. steun aan de riet- en griendcultuur, oogst 1933, steun ten behoeve ,van verbouwers van rogge, oogst 1933, ga rantieregeling 1933 ten behoeve van verbou wers van fruit en warmoezerijgewassen, cre dietverleening ten behoeve van bloemkwee- kers te Aalsmeer en Haarlemmermeer en ten slotte steun aan de verbouwers van fabrieks aardappelen in de Veenkoloniën. Wel een lange lijst van noodlijdende bedrijven! De besprekingen er over waren ongewoon een tonig. Verschillende sprekers vonden, dat de Regeering niet ver genoeg ging, anderen drongen er op aan nog andere bedrijven on der 'n steunregeling te brengen, de positie der arbeiders in de betrokken bedrijven kwam her haaldelijk ter sprake en er werd op aange drongen, dat de Regeering deze zou verbete ren. Minister Verschuur luisterde geduldig toe, gaf een meer of minder bevredigend ant woord, waarna het aan de orde zijnde ont werp zonder stemming werd goedgekeurd. Het was wenig opwekkend en de eenige troost voor den toehoorder was wel, dat de zaken be trekkelijk spoedig haar beslag kregen. Het voornaamste is echter wel, dat alle voorstel len door de Kamer zijn aanvaard; een mooie dag dus voor den betrokken miuister! Hierna zou aan de orde komen een inter pellatie van den heer Kortenhorst (r.k.) over de handelspolitieke verhouding tusschen Duitschland en Nederland, doch nu er juist over deze verhouding nieuwe onderhandelin gen loopende zijn, achtte de heer Korten horst het beter voor het oogenblik zijn inter pellatie terug te nemen. Wat de Kamer goed vond, en wij ook: het liep toch reeds tegen half zeven! Naar alle waarschijnlijkheid komt d? Tweede Kamer nu niet meer bijéén vóór de sluitingsvergadering. De Eerste Kamer heeft zich hedenmorgen in de eerste plaats bezig gehouden met een interpellatie van den heer Oudegeest (s.d.a p.) over de toepassing van de Vreemdelin genwet tegenover de emigranten uit Duitsch land, die wellicht niet allen beantwoordeu aan de eischen van toelating door die wet ge steld. Hij drong er dus op aan. dat de Minis ter van Justitie zou zorgen, dat de wet cle ment werd toegepast en ipeende, dat de Mi nister het beste zou doen daartoe een circu laire aan de betrokken ambtenaren en beamb ten te doen toekomen Minister Donner acht te dit volkomen overbodig. Hij erkende, dat in den laatsteu tijd een stroom van Duit- schers over onze grenzen is gekomen, doch over het optreden van de Nederlandsche autoriteiten was geen enkele klacht ontvan gen of vernomen. Hij achtte het dus het een voudigst de zaken op* den ouden voet voort te zetten. Mochten er zich moeielijkheden voordoen, mocht het blijken, dat de toepas sing van de Vreemdelingenwet niet bevredig de, dan kon hij altijd nog maatregelen ne men, doch thans achtte hij dit niet noodig. Na een kort bespreking berustte de heer Oudegeest in deze houding des Ministers. Hierna heeft de Kamer zich verdiept in het wetsontwerp om op de uitvoering der Psy- chopatenwetten te bezuinigen door te be palen. dat deze niet van toepassing zouden zijn op personen, die wegens vermogens delicten zijn veroordeeld, zoodat enkel bij delicten tegen personen dan wel sexueele mis drijven de rechter de bevoegdheid zal hebben den delinquent te doen plaatsen in een psy- chopateninrichting. Deze beperking van de wet vónd ernstige bestrijding bij de heeren Van Sasse van IJsselt (r. k.), Mendels (s. d. a. p.) en Janssen (r. k.), die betoogden, dat de minister bij dit voorstel een goede rechts- bedeeüng opofferde aan het streven naar zuinigheid en daarbij trachtte waar te maken, dat het minder noodig is bedrijvers van ver mogensdelicten in bedoelde instellingen onder dak te brengen. De feiten zijn daarmede in tegenspraak. Alleen de heer Pollema (c. h koos de zijde des ministers en beweerde daarbij, dat de tegenwoordige rechters psychopaten kweekten. Minister Donner heeft feitelijk moeten er kennen. dat het ontwerp niet mooi was, doch hield vol. dat voor vermogensdelicten de plaatsing in psychopatheninrichtingen minder noodig was. Doch bovendien is het mogelijk op de thans voor hem voorgedragen regeling terug te komen, omdat het voorstel voor slechts drie jaar van kracht zal zijn. Over het ontwerp kon niet gestemd worden wegens onvoldoend aantal leden. Dit zal nu later geschieden. De wijziging van de Crisispachtwet is zonder discussie en zonder stemming goedgekeurd, waarna de Kamer tot nader bijeenroeping is gescheiden. Vermelden wij nog, dat bij den aanvang der vergadering de Kamer met 29 tegen 11 stemmen heeft aangenomen het ontwerp op de Bedrijfsraden. Tegen stemden de libe ralen, de christelijk-historischen en de katho liek Blomjous. De buitenlandsche persvereeniging te Ber lijn, die in een zeer heftig conflict gewikkeld geweest is met de Duitsche rijksregeering, is gisteravond op het rijksministerie voor volks voorlichting en propaganda aan de Wilhelm- platz te Berlijn ontvangen. Rijkskanselier Hitier en de overige leden van het rijkskabi net, vertegenwoordigers van vreemde mo gendheden en tal van journalisten waren aanwezig en luisterden na de gebruikelijke begroeting allereerst naar dr. Goebbels, die o.m. he( volgende zeide: Een rede van dr. Goebbels. Bij de verschillende decreten en particu liere besorekingen in de afgeloopen weken, heb ik uitgesproken, dat het thans meer dan ooit noodig is. dat tusschen de regeering eenerzijds en de pers anderzijds een hechtere relatie moet bestaan dan tot nu toe het ge val is geweest. Het feit alleen, dat de persaf- deeling der rijksregeering een ministerie voor volksvoorlichting en oropaganda inrichtte is bewijs genoeg voor het feit, dat de regeering deze kwestie ernstig neemt. Maar dan ieder ander orgaan der openbare meening is de pers gercepen in de eerste plaats mede te werken aan haar vorming. De regeering is zich ten volle bewust van deze beteekenis der pers, zoowel te Berlijn als in de Duitsche pro vincie. Openbare meening wordt dikwijls ge maakt en wie aan de vorming der openbare meening medewerkt, neemt daarmede een ont zaglijk groote verantwoordelijkheid op zich voor de natie en het geheel volk. Slechts bin nen het kader dezer verantwoordelijkheid kan men het begrip persvrijheid goed begrij pen. Voor zoover men daaronder het verlof verstaat op kosten van het volkswelzijn en van de nationale eer tegen de belangen van het land te handelen, zich aan hen te verzon- digen of oo de puinhoopen van het volk acro batenstukjes uit te voeren, heeft deze soort van persvrijheid, zeer zeker in het regiem der regeering van de nationale revolutie geen plaats. Zeer zeker heeft de pers het recht te critiseeren, advies te geven, te waarschuwen voor overijlde beslissingen of verkeerde be slissingen onder 't oog te brengen. Niemand zal het invallen deze vrij werkzaamheid der openbare critiek op een of andere wijze te hin deren. Zeer zeker moet er daarbii de nadruk op worden gelegd, dat de nationale dis cipline des te meer plicht is naarmate de tijd spannender is. In Engeland en Frankrijk is het natuurlijk, dat bij alle partijpolitieke tegenstellingen in groote nationale kwesties de openbare mee ning uniform is. Het begrip der absolute persvrijheid stamt uit een liberale beschou wingswereld, welke wij juist nu zullen over winnen. Zij gaat uit van die vrijheid van het individu, welke in werkelijkheid ontaardt in bandeloosheid. Nergens ter wereld zou het mogelijk zijn geweest, dat de symbolen van nationale eer en vrijheid, de grondslagen van het ..volksdom", de elementaire zedenwetten van familie, kerk en staat onder het mom van een geestelijke vrijheid konden worden vertre den en bezoedeld. Er behoeft niet op te wor den gewezen, dat aan dit optreden van boven af een einde moet worden gemaakt. Dit be treft geenszins de fatsoenlijke journalisten, die in het gevoel van hun hooge zedelijke ver antwoordelijkheid de openbare meening die nen, maar in de eerste plaats die „Wurzel- losen und artlosen" asphaltliteratoren, die niet uit ons eigen volk zijn voortgekomen, maar die voor de wanproducten van hun zieke hersenen een afzetgebied zoeken. Hier tegen op te treden en een einde te maken aan dit woeste intellectueele drijven, is niet in strijd met eenigen rechtsnorm. Het is in hei belang van het volk geboden en noodzakelijk en daarom wordt het ook door de regeerïng der nationale revolutie doorgevoerd. In dit verband is mij er veel aan gelegen er op te wijzen, dat de nieuwe regeering het woord „Tendenz" geenszins schuwt, noch er voor terugschrikt. Wij zijn van meening, dat „Tendenzlosigheit" noch onder menschen, noch onder dingen bestaat. Wij gelooven zeer zeker, dat het nuttiger en eerlijker is, een fat soenlijke tendenz openhartig te bekennen dan een onbehoorlijke tendenz in het geheim te huldigen en zich daarbij te verschuilen ach ter tendenzlose objectiviteit. Deze taak is geenszins gebonden aan de enge grenzen van een partij. Zij gaat het geheele volk aan. De geestelijke krachten van de Duitsche journa listiek kunnen zeker zijn van de oprechte, ideeële en materieele steun der regeering. Die krachten evenwel, die uit kwaadaardig heid gebrek aan verstand afwijzend staan tegenover deze taak, die gelooven te kunnen remmen of saboteeren, moeten het zich ten slotte ook laten welgevallen dat zij onwaar dig geacht worden mede te werken aan de vorming der openbare meening van het Duit sche volk. Met den 30-Januari is een nieuwe tijd aangebroken In ernstige revolutionnaire onreddering is zij overal in het openbare leven doorgevoerd. Wij leven in een histori sche omwenteling, waarvan de omvang op het oogenblik nog niet te overzien is. Nie mand weet beter dan wij, welk een groote verantwoordelijkheid wij met dit vervor mingsproces op ons hebben genomen. Het zij mij vergund in dit verband te wijzen op een verschijnsel. Dag voor dag en uur voor uur vormt U opvattingen, meeningen, reserves en critische bezwaren, welke in het volk van mond tot mond verder gaan. Hij eerder en hoe omvattender de pers zich bewust zal worden van deze roeping, des te sneller zal het de regeering mogelijk zijn haar te verhef fen. Niet een ieder die een goed opstel schrijft, maar overigens in het leven tekort schiet, is er toe uitverkoren de pers te maken en de openbare meening te vormen. Voor haar zijn de beste mannen en pennen juist goed geneog. Het beroep van persman gaat vergezeld van een hooge politieke verant woordelijkheid en slechts menschen die deze verantwoordelijkheid waard zijn, die zedelijk rijp zijn om haar te dragen, zijn in staat in de pers mede te werken. Onvermijdelijk schijnt mij in dit verband een spoedig uit te vaardi gen perswet, die de verhouding van de pers tot de politieke machten die den staat dragen, opnieuw zal regelen, die de beroepsbelangen van den journalist duidelijk vastlegt en be- vesigvesigt, die eenerzijds de pers geeft wat der pers is, maar anderzijds de regeering niet onthoudt, waarop zij aanspraak kan maken. Ik geloof niet dat een dergelijke wet het ge vaar van een uniformeering der openbare meening mee zou brengen. Even uniform als wij willen zijn in de be ginselen, zoo veelvorming willen wij in de nuanceeringen zijn. De nationale revolutie heeft al het onwaardige doen vallen en ver vangen door nieuwe waarden. Zooals alle revoluties heeft ook deze onveranderlijke fei ten geschapen, die in zich sluiten de norm van een nieuwen rechtstoestand. De regee ring kan slechts hopen, dat voor de geheele Duitsche pers niet alleen de onveranderlijk heid van dezen tijd, maar ook zijn innerlijke grootheid en ziin historische beteekenis dui delijk worden Wij hebben het geluk met onze generatie weer historie te kunnen maken Wie daaraan wil medewerken, is hartelijk welkom. Vertrouwen is aan beide zijde noodig. Daarna nam rijkskanselier Hitier het woord. Hij verklaarde o.a.Sedert 30 Janu ari heeft zich in Duitschland een omwente ling voltrokken, die in onze geschiedenis eens terecht nationale revolutie zal worden ge noemd. Dat een dergelijke historische gebeur tenis vergezeld gaat van betreurenswaardige verschijnselen, ligt voor de hand. Deze voor vallen moeten niet beoordeeld worden van een rustig, boven de gebeurtenissen liggend standpunt, maar van uit de atmosfeer der dynamische handelingen. Oorlogsmisdaden kunnen niet te Leipzig en niet na verloop van maanden en jaren, maar moeten direct op het slagveld en op het oogenblik van den strijd worden beoordeeld met haar psychologische invloeden. Bijna van af den dag der stichting van de N.S.D A.P. waren haar aanhangers staatsburgers van de tweede klasse en werden als zoodanig behandeld. Millioenen Duitschers, die geen ander doel voor oogen hadden dan door hun werkzaamheid het Duitsche volk weer recht, aanzien en leven te verschaffen, golden als verguisd en boetten hun nobele bedoelingen met de uitsluiting uit bijna alle staatsbetrek kingen en met vervolging tot in de kleinste werkplaats. 300 vermoorden en meer dan 40.000 gewonden zijn de bloedige getuigen van dit regiem. Honderdduizenden vielen met vrouw en kinderen ten offer aan een economische vernietiging. Daar staat echter tegenover de ongehoorde discipline van de zegevierende revolutie. Op dit oogenblik, nu de revolutie de eerste phasen van den strijd met succes heeft beëin digd vindt een algemeene reorganisatie van de betrekkingen tusschen de Duitschers en hun organisaties plaats. De belangen van .den individu moeten in overeenstemming worden gebracht met de belangen van de gemeenschap. De. belangen der standen moeten tegen elkaar worden afgewogen en worden samengevoegd tot een hooger en ge meenschappelijk belang. Dat beteekent niet, dat moet worden afgezien van het herstel onzer betrekkingen tot andere volkeren. Wel beteekent het, dat in de toekomst deze betrek kingen worden bevestigd door het geheele volk en niet zooals 'Toeger door bijzondere klassen, standen of partijen. Alleen het be lang van het geheele volk is beslissend. Het is verder duidelijk, dat bij een dergelijken strijd om de reorganisatie van ons binnen landsche leven feitelijk geen overwinnaar en overwonnenen kunnen zijn. Wel echter zal de nieuwe regeering haar arbeid tot redding van de natie voortzetten met alle middelen, die succes garandeeren. Het zal een zegen zijn voor allen, wanneer verstand en inzicht den weg bereiden voor wederzijdsch begrip. Het is echter ook de plicht van een regee ring, maatregelen, die noodig zijn voor volk en staat, ook dan door te zetten, wanneer in de plaats van verstand onverstand treedt en in de plaats van bereidwilligheid afwijzing en haat. Wanneer wij op het oogenblik streven naar het herstel van een uniforme g^estes- en wils- gesteldheid van de natie, dan kan de pers geen ander doel hebben. Haar berichtgeving, haar commentaar en haar bewuste beïnvloe ding zullen alleen dan werkelijk van nut zijn, wanneer zij meehelpen aan het groote doel. Geen regeering kan een pers vernietigen, waneer deze pers de waarheid en daardoor de belangen van het volk dient. Wij hebben thans geen goed georganiseerden staat te be sturen, maar uit een chaos een goed georga niseerden staat te scheppen. Het volk moet begrip krijgen voor het feit, dat het nood zakelijk is, groote besluiten te nemen. Het nut, dat een pers, die zich van haar hooge roeping bewust is. het volk kan bewijzen, moet niet worden onderschat. Wij hebben wellicht voor de beteekenis van de pers meer begrip dan onze voorgangers. Daarom wil ik U, mijne heeren vertegenwoordigers van de buiten Berlijn verschijnende bladen, dan ken voor hetgeen gij hebt gepresteerd en U uitnoodigen deel te nemen aan een werk, dat eervol in de Duitsche geschiedenis genoemd zal worden. Het Amerikaansche staatsdepartement heeft den Britschen ambassadeur de officieele uit noodiging van Roosevelt aan MacDonald voor het voeren van besprekingen over de Economische wereldconferentie naar Amerika te komen, overhandigd. Een bepaalde datum is niet aangegeven. In officieele kringen te Washington twijfelt men aan de juistheid van een bericht in de „Evening Standard (Londen), volgens het welk Roosevelt zou hebben besloten Enge land een schuldenmoratorium toe te staan tot het einde der Economische wereldconferentie. De gedachte een vertegenwoordiger der Fransche regeering naar Washington te sturen om deel te nemen aan de besprekingen van Roosevelt met MacDonald over de voor bereiding der Economische wereldconferentie, breekt meer en meer baan. In Fransche regeeringskringgen neemt men aan, dat de officieele uitnoodiging van Roose velt nog slechts een kwestie van dagen is. In officieele kringen verklaart men daarom reeds thans, dat Daladier. met het oog op de taak op het gebied van de binnenlandsche politiek, De machtigingswet is van de agenda afgevoerd en zal door deze Kamer niet meer behandeld wor den (Parlement De Kamer heeft negen ontwerpen voor steun aan land- en tuinbouw goedgekeurd. (Parlement). Er wordt een snelheidsregeling van regeeringszijdc verwacht waar bij wordt vastgesteld dat in bebouw de kommen niet harder dan 40 K M. mag worden gereden. Desbetreffende gemeentelijke be palingen zullen dan vervallen. (Bin nenland.) Tengevolge van de actie tegen snorders'te Amsterdam hebben zich aldaar gisteravond weer relletjes voorgedaan. (Binnenland.) Te Zwolle zijn door instorting van een steiger vijf mannen gewond, waarvan één levensgevaarlijk. (Bin nenland.) Nieuwe bepalingen op uitvoer naar Duitschland, ingang heden. (Binnenland.) Felle brand op Wieringen. (Stad en Omgeving.) Bioscoopbrand te Toulouse; 50 personen gewond. (Buitenland.) De Amerikaansche Senaat neemt het wetsontwerp tot invoering van dertig-urige werkweek aan. (Buiten land). Ernstig vliegongeval in Polen; 1 doode, 2 gewonden. (Luchtvaart) De buitenlandsche persvereeni ging te Berlijn. (Dag. Overzicht.) v De Fransche buitenlandsche poli tiek. (Buitenland.) Zie verder laatste bérichten. niet gemakkelijk zal kunnen besluiten, zulk een uitnoodiging aan te nemen. Mogelijk zal de vroegere premier, thans voorzitter der commissie van buitenlandsche zaken der Kamer. Herriot, naar Washington worden gezonden. Sedert het begin van de week wordt in een aantal plaatsen in, Neder-Oostenrijk naar verborgen wapenen gezocht. Tot nu toe zijn 200 geweren, 20.000 geweerpatronen, 3 ma chinegeweren, 50 pistolen en revolvers en verder sabels en andere slagwapens gevon den. Ook in Stiermarken is het onderzoek nog niet geëindigd. Te Knittelfeld zijn 3 machine gewei#!, 80 geweren, 10.000 geweerpatronen en talrijke dynamietpatronen gevonden. Gisteravond vond in de St. Pieterskerk t« Rome het z.g. „Heilige Uur" plaats, waarbij ook de Paus aanwezig was. De ceremonie werd aan het pauselijk altaar voltrokken, waarheen de Paus zich vanuit de San Sebas- tian-kapel aan het hoofd van zijn hofstaf. de kardinalen en de prelaten, begaf. Na de pree- ken, die door de kardinaals Pacelli en Serafini werden uitgesproken, en de goden, gaf de Paus vanaf het pauselijk altaar den sacre- mentalen zegen. Vrijdagmiddag zal Paus Pius wederom naar de Basiliek gaan om daar, door de Heilige Deur komende, het eerste jubileums- bezoek te brengen. Naar uit Decatur (Alabama) gemeld wordt, heeft de revisiebehandeling tegen de 7 wegens een overval op 2 blanke meisjes in Scottsboro ter dood veroordeelde negers, aan het licht gebracht, dat Ruby Bates, een dezer meisjes, bij de eerste behandeling een valsche getuigenis heeft afgelegd Het meisje trok hare beschuldigingen in en verklaarde, dat zij door haar vriendin Vic toria Price, tot de valsche getuigenis was gebracht. Gelijk vanzelf spreekt wekte deze verklaring van het meisje groote opwinding. Twee compagniën van de nationale garde bezetten het gerechtsgebouw, daar men vreesde voor een lynch-poging. Het verloop van de behandeling was bij zonder dramatisch, daar Ruby Bates. die wekenlang spoorloos verdwenen was, door de verdediging plotselingg als getuige naar voren werd gebracht. Toen bleek, dat het meisje gedurende dien tijd bij een methodis tisch predikant gewoond had, wien het lukt was, Ruby Bates over te halen tot intrekken van haar valsche getuigenis,

Alkmaarsche Courant | 1933 | | pagina 1