PU ROL VOOR DE KLEINTJES tRedksiaken Schoonmaak» HANDEN-S DE MEREL dicht benaderde. voor den kantonrechter te alkmaar. een vurige strijd tusschen neen en ja! DE ARBË1DSCONTROLEUR WERD NIET TOEGEJUICHT. Raadsel hoekje '*epsis maakte de» narcose veiHg opereeren mogelijk, zoodat thans operaties worden ver richt, waaraan men vroeger zelfs niet durfde denken. Afgezien van de chirurgie is het aantal pijnstillende middeien bij alle mogelijke ziektetoestanden in overweldigende massa toegenomen. Behalve algemeene naicose in ook mogelijk een kleiner of groot er dee' van het lichaam plaatselijk gevoelloos te makefl. En dagelijks worden nieuwe middelen aan geprezen om inwendige pijnen, vooral hootd- pijn, te verjagen. Met zou dus denken, dat als Hippokrates tlog eens om een hoekje kon kijken, dat hij verrukt zou uitroepen, dat de mensch in dit opzicht bet goddelijke al zeer Is deze toestand nu in alle opzicruen waardig of dreigt er soms een ov*"r drijving in dien strijd tegen pijn. Het prak tische Teven brengt nu eenmaal rllerlei gele genheden mee. die pijn veroorzaken. Het kind ondervindt dit al bij zijn spel, vooral met andere kinderen Onzachte aanrakingen kun nen d«n niet uitblijven. Evenmin kan het in het verdere leven door spel en sport en be roep Daarbij zien wij, dat onder verschillen de omstandigheden gansch verschillende waarde aan pijn wordt toegekend. Als men op het voelen van pijn a.h.w. ingesteld is, maakt de pijn vee1 minder indruk dan an ders. Ongevallen bij sport: voetbal, wielfij- den, boksen, worden veel lichter opgenomen, veroorzaken minder pijn en, wat zeer merk waardig is, genezen sneller dan bijv. bedrijfs ongevallen. Schiler wijst er op, dat het ge voel van schuld de pijn gemakkelijker doet dragen, wat bijv. blijkt als iemand zich ver wond heeft bij een misdrijf, zelfs bij een kwa jongensstreek Hij verdraagt dan de pijn der wondbehandeling heter dan bij een wond die op andere wijze ontstaan is. Men kan zelfs beweren, dat in piin een ze kere opvoedende kracht ligt opgesloten. De invloed der gedachten op den weerstand te gen pijn kan moeilijk beter geïllustreerd wor den dan door het volgende verhaal uit den tüd, toen men nog geen narcose kende. Bij een matroos wetd een been geamputeerd Hij hield zich kranig en uitte gedurende de operatie geen enkel geluld Bij het aan'eg- gen van het verband na de oneratie gaf hij plotseling een gil. Bii onoeluk had men bfi het vastmaken van het verband hem met een soeld in de huid gestoken. Toen de rb'rufg zijn verbazing uitsprak, dat hij, d'e zich zoo moedig had laten onererrn. door een spetde- prik tot schreeuwen werd gebracht, ant woordde de matroos: Ta, maar die spe'de- prik hoorde er ook niet bij! In ve'e geval'en is de niin ook nuttig Zii is dikwijls een waarschuwing da* er iets niet in orde is. Bij bed'eeerige patiënten treedt veel spoediger het zoo gevreesde doorliggen op wanneer het piingevoel weg of verzwakt is. Pijn kan voor den arts een goede weg wijzer ziin om de kwaal te ontdekken Daar om zijn de artsen zoo bang om bij ziekten In den buik, bijv. van cVn b'inden darm, opium of andere pijnstillende middelen te geven. Dan kunnen verschijnselen verborgen blijven, die voor de diagnose en behandeling van het grootste belang zijn. Ditzelfde geldt voor de pijnlooze beval ling. Hoezeer ook van verschillende zijden steeds meer op de toepassing dezer methode aangedrongen wordt, kómt het mij voor, dat men beter doet daar niet alleen voorzichtig, maar ook spaarzaam mee te zijn. Het is ten slotte een natuurlijke gebeurtenis. Ik kan er hier niet nader op ingaan, maar zonder twij fel zijn de pijnuitingen hierbij voor den arts een zeer nuttige wegwijzer Bovendien is de narcose toch ook geen gansch onverschillige zaak. Wel is de techniek in vele opzichten gepeffectionneerd en zijn daardoor de aan de narcose verbonden gevaren in oelangrijke mate verminderd, maar toch is het beter, al leen In bepaalde noodzakelijke gevallen er zijn toevlucht toe te nemen. In gewone ge vallen kan de vrouw de pijn heel goed door staan. Vergeten wij daarbij niet, dat de on dervonden pijn in bijzonder korten tijd uit het geheugen verdwijnt. Er is niet veel pijn te bedenken, zoo hevig als het trekken van een kies zonder verdooving. En toch kan men na een paar dagen nok wel over die ondervonde pijn praten, maar haar in de berinnering terug roepen gelukt al niet meer. In beslist noodzakelijke gevallen zullen Wij eSn dankbaar gebruik maken van pijnstil lende middelen, doch laat ons niet overdrij ven door er toe mee te werken, dat ons ge slacht nog kleinzeeriger wordt dan het al is H A. S. DE AUFWERTUNGS-AFFAIRE. Bevestiging gevraagd van het vonnis der rechtbank en als bij komstige straf ontzetting van den verdaihten notaris uit zijn ambt. Gister heeft het gerechtshof te Amsterdam de behandeling voortgezet van de Aufwer- tungSaffSire de zaak tegen deu notaris te Am sterdam, die in hooger beroep gekomen iSvan het vonnis der rechtbank, waarbij hij wegens valschheld in geschrifte, met gebruikmaking van een middel, hem door zijn ambt ge- schonken, meermalen gepleegd, is veroor deeld tot zes maanden gevangenisstraf met aftrek van bijna drie maanden voorarrest. De procureur-genei aal stelde in zijn requi sitoir vast, dat het onwaar is, dat den verd zooals hij heeft verklaard, uit boek-onderzoek het onafgebroken bezit van obligaties is ge bleken. De notaris heeft dus een verklaring afgegeven, die onwaar was. Willens en we tens heeft de notaris onjuiste verklaringen van boekonderzoek afgegeven. De opzet blijkt duidelijk uit de verklaring van den notaris dat de bediende in 1926 in Indië was ge weest, terwijl deze bediende in October, No vember en December nog te zijnen kantore was geweest de verklaring dat de ban- kiershediende in 1926 in Inaië was ge weest, werd in 't begin 1927 afgegeven. De opzet vindt ook bevestiging in het feit, dat de notaris handteekeningen legaliseerde van personen die nooit op zijn kantoor waren ge weest en die hij niet kende. Tenslotte de uit lating van verdachte, toen het bedrog ont dekt wasLaat de moffen naar de bi loopen. Uit die uitlating blijkt, dat verdachte van alles op de hoogte was. Nadeel is toegebracht. Keulen heeft „Alt- oesitz" erkend, wat „Neubezitz" was. Of dit nadeel ia veroorzaakt tegenover een buiten lander of een Nederlander, doet volgens spr., die daarvoor een arrest van den Hoogen Raad citeert, aan de strafbaarheid niets af. Spr. ging dus van de veronderstelling uit, dat verdachte schuldig is en kon zich met de door de rechtbank opgelegde straf wel ver eenigen. Echter, gevangenisstraf is hier niet het be langrijkste en er moet de vraag worden ge steld of art. 51 van de wet op het notaris ambt moet worden toegepast. Spr.'s indruk ii dat de notarissen in Nederland een keur corps vormen en die indruk is door deze zit ting niet geschaad. Wèl heeft spr. moeten er varen dat er enkele notarissen zijn, die daar in niet thuis behooren. De procureur-generaal meende, dat ook deze verdachte in dat keurcorps niet thuis be hoort en vroeg daarom bevestiging van het vonnis der ecfitbank, doch als bijkomstige straf de ontzetting van dezen verdachte uit zijn ambt. Zitting van Vrijdag 7 April. Da persoonlijke belangstelling der invité s was heden beneden de middelmaat. 7 Com paranten op 56 saken kan geen behoorlijke melange geven. De eerste zaak, aangehouden en contra den bollenkweeker Jan v. d. p. te Egmond aan den Hoef verstoorde al dadelijk pijnlijk de vreedzame atmospheer in ons recht- zaaltje. De bollenman was geverbaliseerd door rijksveldwachter Minné ter zake ge vaar opleverende vuilverbranding en zoo wel 't relaas als de getuigenis van dén ver balisant werd op heftige en dikwerf zeer on parlementaire wijze gevoerd, wat den kan tonrechter al waarschuwend naar den ha mer deed grijpen. De comparant bleef krachtig ontkennen iets met dat gevaarijke vuurtje te hebben uit te staan, zonder ech ter getuige Minnee 'n duimbreed tot wijken te brengen. De stemming was dan ook nogal verbitterd. De heer v. d. P. werd na tuurlijk in 't ongelijk gesteld, want de ambtseed legt altijd dubbel gewicht in de schaal der gerechtigheid, en hij werd ver oordeeld tot 5 boete of 5 dagen, welk vonnis hij begroette met de woorden: 't is wat moois, waar hij echter vermoedelijk niets van meende. De 65-jarlge heer Rijkert M., 'n nog flink geconditionneerde aannemer uit Hoorn, had te Bergen een bouwwerk doen verrich ten en was alstoen, zeer tot zijn misnoegen, door een controleur van de arbeidswet oe- keurd, omdat niet aan de eischen der vei ligheidswet was voldaan met betrekking tot een aangebrachte steiger. Vol vuur tracht te de gedagvaarde aannemer den getab- baarden heeren duidelijk te maken, dat in casu practisch iets onmogelijks werd ver lang en zijn zoon, de heer Ant. M. uit Alk maar pok bouwdeskqndige bevestigde zulks.' Besloten werd' de zaak op 28 April EEN UUR TE LAAT WERD 14 DAGEN TE VROEG. Een verlofhouder te Alkmaar, de 27- iarige heer J. J. v. d. K., was in moeielijk- neden geraakt met de drankwet, op grond van het markante feit, dat hij een nachte lijke champagnefuif had georganiseerd, waaraan onder meer een heer en dame hadden deelgenomen. In deze zaak, waar in de gedagvaarde barhóuder erkende, was ook als eenige getuige ten 10 uur opgeroe pen zekere heer J. Houtman, die echter niet aanwezig bleek te zijn. De zaak werd alsnu versteld op 21 April en acte verleend van de niet verschijning van den getuige, 'n formaliteit, die gewoonlijk voor zijn por- temonnaie niet veel goeds voorspelt. Toen echter de zitting al zoo ongeveer was afge werkt, kwam de nalatige getuige nog bin nen. Hij had zich blifkbaar in het uur der verschijning vergist. Maar dit zal hem niet disculpeeren! Zoo'h extra boetecentje laat het Rijk vast niet schieten. EEN NUMMER DAT ZELDEN ONTBREEKT. De Kantongerechtzitting zou niet com pleet zijn, indien de traditioneele stroopers- zaakjes gemist werden. Ook heden waren een paar afgevaardigden uit Egmond aan Zee present in de personen van de heeren Antoon en Willem Kr., die ieder op verschillende tijden en plaatsen aanleiding hadden gegeven om ter zake jachtwetsover treding te worden gecalangeerd. „Teên" was er 's nachts met de carbidlantaarn op uit getrokken en Willem had verzuimd naar wild snorrende honden tot de orde te roe pen. Geen hunner had echter een stroo- persverleden en dus mokerde de wet niet met volle kracht op hen neer. Antoon werd bedacht met 15 boete of 15 dagen en de carbidlantaarn verbeurd verklaard. Willem kon den toorn van Themis bezwe ren met 8 boete te voldoen of 8 dagen hechtenis te ondergaan. Vermoedelijk zal de keus hem niet moeilijk vallen. DE BLOEMENVENTERSMONDEN GEDISKWALIFICEERD. Niet bepaald tot onverdeeld genoegen der zwaar gemeentebelastingbetalende bloemen winkeliers wordt Alkmaar geregeld over stroomd door bloemenventers uit omliggende plaatsen. Het schijnt echter moeilijk te zijn dezen handel te coupeeren, maar wel is het mogelijk te zorgen, aat de veiligheid van het verkeer niet wordt bedreigd door de gebe zigde enorme bloemenmanden, die ver buiten het stuur van de fiets uitsteken. Er is dien aangaande dan ook een plaatselijke veror dening, die aan dit exces paal en perk stelt en waarvan ditmaal het slachtoffer was de 18-jarige bloemenventer Jan Petr. N. uit Limmen, die te dier zake werd veroordeeld tot 0.50 boete of 1 dag. DE GEBROKEN SPIEGEL. We kennen allen nog wel de onbetaalbare klucht, waarmede indertijd de onvergetelijke komieken Kelly en Lageman zoo veel succes mee hebben geoogst. De chauffeur s! H. K., in dienst van een Alkmaarsche firma kon echter op niet veel bijval snoeven, toen hij heden terecht stond ter zake het rijden met een vrachtauto op de Laat te Alkmaar, terwijl aan dit voertuig was bevestigd een wegspiegel, die gebroken en dus waardeloos was. Niettemin werden OM IN TE VULLEN. Palmpaschen is 't en in een rij Loopen vier jonge haantjes I Een Pallem-Paaschstok in de hand, Zoo trekken zij door 't groen* Drie houden er hun stok heel fier. Je hoort ze bijna kraaien Maar 't vierde haantje (foeil) zegt: Ik eet mijn koek-baan liever 1 (Nadruk vérboden). C. E. d. L H. eenige verzachtende omstandigheden op zijn crédiet gesteld en het voorwerp van de eenigszins zure April-mop der Alkmaarsche schupo veroordeeld tot 2 boete of 2 dagen, waarna de nog restende verstekzaken en pe- tit comité werden afgehandeld. INGEKOMEN PERSONEN. Alkmaar. H. H. M. Aalten, echtgen. van Maarten Groot, Koningsweg 55, van Amsterdam. C. M. van der Peet, R.K., dienstbode, Nieuw* straat 11b, van Hoogwoud. M. Vasbin- der, N.H., machinist Java-China-Japanliin, Tuinstraat 21, van Batavia. G. M. Soecker, R.K., bewaarschoólondefWijzefes, Langestraat 39, van Groningen. S. van Westen, R.K., groentenhandelaar en echtge* noote en zoon, Overdiestraat 46, van Ob* dam. G. Moerbeek, N.H., dienstbode, Kennemerstraatweg 10&.'van Bergen. S. P. Bartstra, arts, Cabeljaustraat 7, van Oegstgeest. R. Ackermann, echtgenoote van Jacob Buishand, N.H., Stuartstraat 12, van Oudorp. M. Blaauw—Admiraal, D.G., zonder beroep, Stationsweg 23, van Haarlem. H. Broekman, N.lT, zuivelbe- werker, Spoorstraat 10, van Assen. M M. Brück, R.K., dienstbode, Langestraat 86a, van Schoorl. M. Slof, N.H., sla gersknecht. Friedrich Engelsstraat 12, van Opsterlana. A. Oroot, R.K., dienstbode, Magdalenenstraat 17, van Warmenhuizen. K. Flintrop, R.K., dienstbode, Boterstr. 20, van Elten. (Dld.) M. H. de Haan, R.K., groentenventer, Koningsweg 55, van Amsterdam. R. de Vries, H.A., arbeider, en echtgenoote en kinderen, Luttik Oudorp 4a, van Bergen. J. B. Köster, R K., win kelbediende, Langestraat 22, van Zaandam. H. Boekei, N.H., zonder beroep. Berger- weg 7a, van Wieringerwaard. G. Meijer, L. d. H., officier Leger des Heils, Limmer- hoek 40a, van Franeker. R. L. Verhagen, geen, leerl. kok, Hooftstraat 5, van Zwolle. J. H. Kruijt, N.H., chauffeur, Landstr. 16, van Heiloo. G. Spaans—Kruijt, N.H., zonder beroep, Landstraat 16, van Purmer* end. L. E. Licher, N.H., dienstbode, Nieuwpootslaan 72, van Bloemendaal. N Leek, R.K., stratenmaker, Zöütstraat 5, van Blokker. J. M. A. Cortljn, R K.» arts, Nassaulaan 19, van Amsterdam. M. E. de Haas, N.H., zonder beroep. Spoorstraat 68, van 'ss Gravenhage. J. Nieuwenhuis. N.H., hulp in de huishouding, ComanSstraat 26, van Hengelo (O.) A. de Ruiter, geen, hoofdböuwkundige N.S., en kinderen, Co- mansstraat 26, van Hengelo (O.) H. Houben, R.K., ingenieur, en kinderen, Stati onsweg 192, van 's Hertogenbosch. J. Vos, N.H., leerl. verpleegster, Wilhelmina- laan 11. van Egmond aan Zee. C. Hille Baars, R.K., zonder beroep, Nassauplein 11, van 's Gravenhage. S. J. M. Muller, R.K., zonder beroep, Wognumschebuurt 8, van Amsterdam. C. Beets, geen, N.H., arbeider N.S., en ecthgenoote en dochter, van Teijlingenstraat 14, van Amsterdam. J. Dijkstra, R.K., boerenarbeider en echt genoote, Westdiik 12, van Spanbroek. M. H. Snelleman, R.K., dienstbode, Schaepman- kade 3, van Amsterdam. A. Kroon, N.H., drogist. Toussaintstraat 6, van Amsterdam. H. Th. van der Vloet, wed. van Arie Lam mens, R.K., z. b., Roemer Visscheretraat 12 van Rotterdam. P. Beerents, R.K., z. b., en gezin, Maclaine Pontstraat 20, van Nieuweburen. E. v. d. Hul, N.H., boeren arbeider, St. Annastraat 23, van Heerhugo waard A. W. F. van Geel, R.K., dienst bode, Kanaalkade 5, van Zevenbergen. H. J. van der Gaast, G.K., letterzetter, Spoorstraat 61a van Lemsterland pp Lenaerts, R K. kok Bergerweg 44, van Den Helder A. W. Gerver, D.G., electro tech nicus, Drebbelstraat 15, van 's Gravenhage. P. Prins, G.K., kantoorbediende, en echt genoote, Limmerhoek 30, van Oudorp.W. C Kooistra, N.H., z. b, Kennemerstraatweg 125. van Nijmegen. M. C. A. Remmer, R.K., z. b., Westerweg 12, van Middelburg R. M. Knap, N.H., dienstbode, Langestraat 58, v. Castricum. G. F. L. de Kier, R K., winkelbediende, Langestraat 45, van Lelden. P J J. Kup, R.K., schoenmaker, en ge zin, St. Annastraat 6, van Sint Pancraa. - EL Jongeueden, R.K., dienstbode Kennemer- singel 3, van Bergen. B. Ottenreiter, R.K., dienstbode, Metiusstraat 17, van Oudorp. C. G. Filmer, R K., dienstbode, Langestraat 24, van Sint Maarten. A. K. M. Ram mere, R.K., hoofdjeugdleidster, Emmastraat 35, van N. O. Indië. J. C Rademaker, R.K., jeugedleidster, Emmastraat 35, van Bloemendaal. A. J. Verbeek, R.K., chauf feur, en gezin, Oudegracht 149, van Heiloo W Ursem, R.K., landarbeider, Heilooër- dijk 44, van Heerhugowaard. A. A. Met selaar, R.K., electricien, en gezin. Kanaal kade 19 Van Wieringen. F. H. de Labije, N.H., fotograaf en gezin, Hoeverkade 8a, van Westwoud. C. Tersteege, R.K., huis houdster, Verl. Landstraat 42, van Velsen. H. Overtoon, N.H., wegwerker, en gezin, Drebbelstraat 28, van Oudorp. M. Wel- ler, N.H., z. b., Ged. Nieuwesloot 97, van Hoorn. S. Kapteln, R.K., landarbeider, Schermerpad 2, van Heerhugowaard IJ. van Dijk, G.K., chauffeur, en gezin, Kin- heimstraat 19, van Oudorp. G. L. Jedeloo. geen, goudsmidbediende, Fnidsen 105, van 's-Gravenhage. W. Gelder, D.G., wagen maker, en echtgenoote, Nieuwpoortlaan 71, Van 's Gravenhage. A. Zoon, R K., dienst bode, Dijk 2, van Heiloo. G. J. Bakker, R.K., dienstbode, Costerstraat 15, v. Obdam. ruw, rood of bescha digd, worden weer vlug gaaf en zocht met Doos 30 en 60 ct. Bij Apoth. en Drogisten. Oplossingen der raadsels uit het vorige nummer. Voor grooteren. 1. Oor, log; oorlog. 2. Slak Sliedrecht. klam tuin knie orde Arno ezel a o h t scha poot 3. Het is toch bar; ln één wetk drie maal te laat op school te komen I (Bari). Laat Co morgen na vieren het boek komen halen. (Como). Hebben Jan en Piet han sommen al af? (Thun). Hij zal To na de les eens flink dé waarheid zeggen. (Altona). 4. Oranje. Jan. ranja, oor, roe. Voor kleineren. 1. Otto, lotto. 2. M Merwede. mes Merel Merwede arend A d a e 3. Huis, buis, muis, gruis. 4. Fluiten buiten, lied niet, land hand, bouquet zet. OM >P TE LOSSEN. Voor grooteren. 1. Mijn geheel wordt met 8 letters ge schreven en noemt een plaats in Noord-Holland. Een 4, 1, 2, 3 is een ander woord voor schalk. Een 7, 8, 5, 6, 4 is een nauw straatje. Een 4, 6, 2, 8 Is een viervoetig dier. Een 3, 1, 2, 8 is een deel van een ketel, of kan. 4, 2, 8 is altijd zwart i. Op de zigzag-kruisjeslijn komt de uaam van een veldbloem, Voor de grooteren. door C E. DE LILLE HOGERWAARD, Reeds is 't voorjaar, al lijkt 't winter. Koud en scherp Is 't in de lucht. Menigeen zegt: Noem je 't lehte? Brr! 't Is winter! en hij zucht. Uit den top van kale boottien Klinkt heel helder 't merel lied. Wie er op de koude moppert, Stellig 0n2e merel hlèt! Met 't geluid der nieuwe lente, 't Fraaie orgeltj' ln de keel, Zegt die kleine, dapp're Vogel -<an ons allen toch zoo veel: Mensch en kind, wees blij, 't ls lente! - Éénmaal zal het zomer zljnl Komt de tijd, dat wij ons kosst'ren, In den warmen zontteschijhl Merel, in de kale takken, Kleine vogel, zing maar doort Mijn gedachten worden blljder, Als ik jou maar zingen lioorS (Nadruk verboden). X een deel van een bloem, X een vaartuig, X een kleedingstuk, X een lichaamsdeel, X een jongensnaam, X een uitheemsche vogel, X een wapen, X een mand, 4 X een aardworm, X het tegenovergestelde vab recht 3. Vul deze 18 vakjes in met: 7 A 1U 2 D 2 M 3 N IS maar doe het zóó. dat je van links naar rechts en van boven naar be neden leest: lo rij een jongensnaam. 2o een rivier in Rusland en Letland. 3o een meisjesnaam. 4o een rivier, welke gedeeltelij* door ons land stroomt 4. Welke bloem bestaat uit een deel van een mast, een vrouwelijk gees telijke en 3/4 lichaamsdeel. Voor klslnsrep. 1. Boven aan mijn brief schreef ik det, naam van de plaats, waar ik woon. Ik vergat echter één klinker en toen kwam er een insect te staaa Hoe kan dat? 2. Verborgen plaatsen in ons land. Ruim dadelijk dien vullen boel op. Ik waarschuw je niet meer! De nieuwe stokken bij de dahlia's zijn heel stevig De kinderen uit het dorp mochten het eerst naar huis; voor hen en enkele anderen zou het te laat worden ,als zij tot het einde bleven. De school stond vol water na he< noodweer. 3. Wie kan een grappenmaker tooveren uit: lak ren hij? 4. Mijn eerste ls familie, Mijn tweede is een worm, Terwijl 'k met beide deelen Iets heel Jieel nuttigs voru. Je zult het vast gebruiken. Raad daarom maar eens goed! En zeg mij, wat het antwoord Van 't raadselrijm zijn moet 12, JN&druK verboden),

Alkmaarsche Courant | 1933 | | pagina 7