Van Rommelzaken Hobbeltie Stad en Omgeving ^Binnenland JCunst en Wetenschap £and= enJuin&ouui De jniste manier om mooie witte tanden te krijgen n$sür ADRES AFD. ALKMAAR „HOCARES". In bijlag No. 48 schrijven B. en W In verband met het adres d.d. 14 Januari 1. van het Bestuur der afd. Alkmaar van den Nederl. Bond van Hotel-, Café en Restau ranthouders in het verlofbedrijf „Hocares houdende verzoek een naar het oordeel van het bestuur meer dragelijk lichttarief voor het hótel-, café- en restaurantbedrijf vast te stel len, welk adres op 10 Januari i-1 in onze handen om bericht en raad werd gesteld, brengen wij het volgende onder de aandacht van Uwe Vergadering. De nieuwe tarieven voor de levering van electriciteit, die op 1 Januari 1032 in wer king zijn getreden, waren aanvankelijk niet bedoeld om te ge'den voor hotels, café s en restaurants. Intusschen zijn de verlaagde vastrechttarieven later ook op bedoelde in- Vast bearag Plaatsnaam bij 5 K W. belasting 500,- richtingen toegepast. Op grond daarvan wordt het gecontracteerd vermogen voor hóteis berekend op f 4,80 per H.W. per jaar en voor café's en restaurants op 13,80 per H.W. per jaar. Adressant beweert in zijn adres, dat de lichttarieven in veie plaatsen in Nederland voor grootverbruikers voordeeliger zijn dan te Alkmaar. Ter vergelijking leggen wij daar om voor Uwe Vergadering ter inzage het resultaat van een daaromtrent ingesteld on derzoek, waaruit blijkt, dat er nog veel met Alkmaar vergelijkbare of grootere gemeenten zijn, die geen speciaal tarief hebben voor hóteis, café's en restaurants (in 14 van de 26 hierbedoelde gemeenten ontbreekt een derge lijk tarief). Voorts is nagegaan, hoeveel de hiervoor genoemde inrichtingen bij een jaarverbruik van 10.000 K.W.U. en een belasting van 5 KW. zouden hebben te betalen in Je hier onder vermelde gemeenten met inachtneming van de aldaar geldende stroomprijzen. Gemiddelde Totaal Bedrag bij afname van 10.000 K.W.U. Alkmaar Amsterdam Arnhem Dordrecht Eindhoven 's-Gravennage Haarlem Den Helder leiden Rotterdam Zaandam Zooals men ziet 600,- 1900.— 540,— 900,- 750. 550, 625. 735, 1200,— is de gemiddelde 10.000 X 6 ct. 600, 10.000 X 17K n 1750,— 10.000 X 4% n 450,— 9.000 X 4 360.— 9} 10.000 X 5 500,— yy 10.000 X 3* 350, 10.000 X 5 500,— y 10.000 X 4 400,— V 10.000 X 5 n Y> 500,— yy 10.000 X 5 Yi SS yy 500,— yy 10.000 X 6 yy 600,— n prijs per KWU. in Alkmaai niet onredelijk te noemen in vergelijking met die van de andere hierboven genoemde gemtenten. In elk geval blijkt niet juist te zijn de bewering van adiessant. dat in Amsterdam en s-Oraven- h<:ge aan deze bedrijven gemiddeld wordt bi rek end 4 cent per K W.U. Trouwens be langhebbenden in hef hótel-, café- en res taurantbedrijf hebben voor een groot deel, zoodra de gelegenheid daartoe werd ge- oaer.d, opmeting voor het vastrechttarief aan gevraagd en zooals uit het voor Uwe Ver gadering ter inzage liggend overzicht blijkt, tiebben veler, hunner daardoor een belang rijke besparing verkregen Van de 35 aan vragers voor wie he* tarief gunstiger was, genoten 17 per jaar een voordeel van meer 50 dan AANKOOP GROND NABIJ HET SLACHTHUIS. In bijlage nr. 49 schrijven B. en W.: Door het vernieuwen van de brug in den Rijksweg over de Bergervaart nabij het gemeente-slachthuis is aan de Noordzijde van het terrein van het slachthuis een toe stand ontstaan, waarin eenige verbetering behoort te worden gebracht. Het zou in ver bond daarmede voor de gemeente van be lang zijn. dat zij een gedeelte van de kade aan de Zuidzijde van de Bergervaart met den daarachter gelegen grond van den Een- drachtspolder in eigendom verkreeg. Het bestuur van genoemden polder is bereid dezen grond aan de gemeente af te staan voor 0.50 per M2. De commissie van bijstand voor hit slachthuis en ons college achten den ge- vraagden prijs en de daarnevens gestelde voorwaarden niet te bezwaarlijk. B. en W. stellen den raad daarom voor tot aankoop van bedoelden grond te beslui ten. FEESTAVOND BESTUURDERS- BOND ALKMAAR NED. VAKCENTRALE. De zaal van 't Gulden Vlies was Za terdagavond geheel bezet met een op gewekte schare dames en heeren, voor een groot deel jongeren, ter vieritfg van den feestavond, aangeboden door den bestuurdersb->nd Alkmaar der Ned. Vak centrale. Medewerking werd verleend door de tooneelvereeniging „D.OO.C." en de Alcmaria Victrixband, welke me dewerking zeker op hoogen prijs is ge steld Direct bij den aanvang reeds gaf de band vroolijke openingsmuziek, waarbij respr. mefr. Molenaar en de heer P Hop den refreinzang verzorg len. Na een kort inleidend vcord van den voorzitter, den heer Kraaijo, waarin hij er den nadruk op legde dat de Ned. Vakcentrale een neutrale organisatie s, werd door „D O O C." opgevoerd Pau- toffelpijn, een als tragisch blijspel aan gekondigd stuk van P A. Bruinsma. De wijze waarop dit stuk ten tooneeie werd gebracht, deed bij velen in de zaal de hoop naar voren komén, dat „D.O.O.C." niet meer zooals tot dusver alléén in in tieme gezelschappen zal optreden. Na het eerste bedrijf sprak het hoofd bestuurslid de heer Eezing een propa gandistisch woord. Als uitgangspunt nam hij de crisis, die reeds sinas een paar jaren over de heele wereld woedt en die, alle voorspellingen ten spijt, in 1932 zwaarder werd in plaats van te verdwijnen Ais geneesmiddel is gedacht aar; loons verlaging allerwege en men verwacht var nns, die geen schuld aan de cri-is hebben zei spr. dat wij alles maar zullen slikken zonder protest Spr ging op een en ander vrij uitvoerig in en concludeerde, dat alleen een krachtige organisatie kan voorkomen dat de sla gen alleen op de werknemers neerko men. Maar dan moet die organisatie vrij staan van de politiek, opdat zij daar- ir, niet ten onder ga, zooals reeds sinds IC jaren in Italië en thans in Duitsch- l&nd, waar de revolutionnaire organisa- saties zijn verboden. Het gevaar schuilt daarin, dat een vereeniging, die zich in een bepaalde politieke richting I eweegt, al dtn niet revolutionnair kan worden genoemd al uaar de politieke kleur, die in een be paald tijdstip den boventoon voert. Daarom leek spr de eenig juiste groe peer ing die welke van elke politieke richting onafhankelijk is de Ned akcentrale To* aanfluiting bij de or ganisatie die deze centrale vormen, prijs per K.W.U. 12,9 17,5 10.5 13.6 10.4 12.5 12,5 9,5 11,25 12,35 18,- dan meer 1750, 1050, 1360, 1040,— 1250,— 1250,— 950,— 1125. 1235, 1800, daarvan 15 een voordeel van f 100.— daarvan 8 een voordeel van 150.of meer daarvan 4 een voordeel van meer dan 200.— daarvan 2 een voordeel van meer 300.— terwijl 1 zelfs een voordeel had van f 438.12 per jaar. Wij zijn van meening, dat door toepassing van het vastrectittarief voor hóteis, café's en restaurants reeds in ruime mate is tegemoet gekomen aan den wensch van adressant om dragelijke tarieven vast te stellen en geven Uwe Vergadering daarom in overeenstem ming met het advies der Commissie van bij stand voor de Lichtbedrijven, in overweging op het bovenvermelde adres afwijzend te be schikken. dan wekte spr. op. Na deze propagandaspeech werd het tooneelspel voortgezete, dat met een dankbaar applaus beloond werd. Maar daarmee was het feest niet afgeloopen: nog langen tijd bleef men* gezellig bij een onder muziek en dans. Na den spreker gaf de Alcmaria Vic trixband nog eenige schlagers ten beste, waarbij ook de refreinzangers weer op traden Dade'ijk daarop werd het twee de bedrijf van Pantoffelpijn opgevoerd, waarin de scènes werden opgebouwd voor het derde bedrijf. Het laatste bedrijf was een waardig slot. De lachsalvo's waren niet van de lucht en de scène met de inbrekers, welke vrijwel in duisternis werd uitge voerd, was alleraardigst. Een daverend applaus was de belooning voor het knappe spel. Een woord van Io* komt ook ongetwijfeld toe aan den heer Groot huizen, die op keurige wijze voor de tooneelaankleeding heeft zorg gedragen. Een geanimeerd bal sloot dezen zeer geslaagden propaganda-feestavond. OPENBARE LEESZAAL EN BIBLIOTHEEK TE ALKMAAR. AFDEELING JEUGDBIBLIOTHEEK. Inschrijving van nieuwe leden Dinsdags middags van 35 uur, minimum contributie 0.50 per jaar. 8—11 jaar. M 93 w Musaph—Blijdenstein, Minny. Wat de wind vertelde. (Sprook jes). M 93 ld. Wat de sterren vertelden. (Sprookjes). S 61.5 Sillevoldt—Haasse, N. van. Grootmoeder's tooverdoos. 11—14 jaar. B 86.4 Brinkgreve—Entrop, J. H. Het uitstapje van de Moreeltjes. M. H 63j Hichtum. N. van. Jelle van Sipke Froukjes. J 28p ]ehu, Felicie. Een pittig ding. M K 86.2j Kramer J. O. Jan van Galen. J. O 38d Ossenbruggen, Cor van. Door trappen. M. R 48.3 Riemens—Reurslog, De fami lie Harringa. I. M. R 48.3h ld. Het huis „De gele brem" II S 82t Stamperius, Tusschen de roo de en zwarte tonnen. J. 14—17 jaar. A 42.5 Artz, M. J. A. Achter ronkende motoren. J. G 84g Groeneweg, J. De gelukkige eilanden. J. G 84gs ^Id. De geheimzinnige schaduw G 84o ld. Or.der het Zuiderkruis J. G 84w ld. Waar de doornboomen fluis teren. J. H 24.3 Hanöl, V. De Zilverschedels. J. 94 H55.5 Hertog, A. den. Willem van Orane, vader des vaderlands. L 10.8 LoanD. Rudi's Spaansche avon turen. J. M 44.5 Melcbers, Maria. Ursula. M. P 47.5 Piep. 22 H B. S.-ers op stap door Zwitserland. S 821e Stamperius, 1. Het leven van Willem van Oranje. 04 M 43 Meisjesjaarboek, Het; 5e jaar. Wal5t Wagenaar, H. Tusschen kanni balen en kokospalmen. J. W 28.7 Was—Osinga. A. Babs van Oudenaerde. M. N B. M.zijn meisjesboeken. J. jongens boeken. KORTE BERICHTEN. Zaterdag heeft de Vereeniging „Het Grondbezit" haar 23e algem-ente ledenver gadering te Utrecht gehouden onder leiding van den heer H. Th. s'Jacob uit Eispeet TENTOONSTELLING WERKEN LEO GESTEL. De bekende, thans in Blaricum wer kende kunstenaar Leo Gestel, hor.dt van 8 April tot en met 1 Mei in de kunstzaal van den heer Stennenberg, Koningsweg 23 alhier, een overzichtstentoonstelling van zijn werk der laatste 10 jaar. In dezen tijd van ondergaande cul tuurbelangstelling, waarin, evenals in het oude Rome brood en spelen de be- langstelling van het volk hebben (45000 bezoekers woonden gister in Antwerpen de voetbalwedstrijd BelgiëHolland bij en duizenden volgden aan de radio met belangstelling de uitzending van het spel, alsof hiervan het wel en wee van dc natie afhing) lijkt het hopeloos aan dacht te vragen voor waarlijk cultuur gebeuren. Wij hadden hierover een hort gesprek met den kunstenaar, die met zijn beken de frischheid ons verzekerde, dat hij voorziet, dat na dat tijdperk van etisch verval en overwegende materieele be langstelling, er een zatheid zal komen van de realiteit en er weer plaats zal komen voor belangstelling en bevredi ging zoeken in de cultureele verschijn selen. Met een Innige overtuiging (deze kunstenaar is ook een uitnemend histo rie-kenner), verzekerde hii ons, dat dit in alle tijden het geval is geweest. Met hem sprekende over de moeiliüc- heden van den kunstenaar in onze da gen, betoogde hij, dat één stap van over winning in het werk tenslotte voor den kunstenaar meer waard is dan welvaa-t. De heer Gestel laat zich dan ock niet beïnvloeden door de crisismoeilijkheden. Hij werkt door en dit met een onver woestbare vasthoudendheid ,die bewijst, dat tn hem het conflict tusschen kunste naar en mensch, door den kunstenaar is o/erwonnen. Voor dezulken is het kun stenaarschap hard voor henzelve. Gestel is dermate met werkdrift be zield dat hij wel het liefst dag en nacht zou willen werken en voor alles be treurt, dat een mensch in bet korte leveh nog slapen moet. Toch staat de rijkdom van het leven (ook deze oxpositie toont di„ in zijn veelzijdigheid zoo duidelijk), hem steeds voor oogen. Hij erkent de natuur als de voedsel bron voor alle kunst, doch bestudeert de natuur, niet als doel maar als nood zakelijk middel, aangezien niet de weer gave van het geziene of het beleefde kunstwerk is, maar het weergeven van wat men in zich zelve na bezonkenheid er. loutering ziet. Wie aldus de kunstenaar kent en een tentoonstelling van zijn werk bezoekt, ziet dat uit zijn laatste werk blijkt, dat hij het constructieve meer tot oplossing heeft gebracht. Zijn werk uit Vlaanderen doet zich ken nen als werk uit een tijd van meditatie. Ondanks zijn latere werk losser staat van de natuur en meer geeft het inner lijk beleefde, is toch ook in dit werk de eigen stijlstrengheid daarin gebleven, zoodat men onmiddellijk ziet met een Gestel te doen te hebben. Zijn in 1931 en 1932 gemaakte naakt figuren (gouache en temperaschilde rijen) toonen de natuur verwerkt naar eigen fantastische ideeën. Gestel maakte voor deze doeken zeer veel natuurstudies en hoe hij dit deed kan men zien in een aanwezise porte feuille met teekeningen. Wie dit kan mag werken, zooals Gestel thans doet. Zijn koppen van Blaricumsche boeren zijn weergaven van categorieën men- schen. Zeer frapant werk is ook aanwezig van zijn in 1923 gemaakte reis in het Beijersche woud, van zijn studiereis in Vlaanderen en van die in Italië. Dat in Gestel ook nog de romanticus leeft doet het Goudsche schilderijtje zien van een visscher aan de Leije bij Dongen, een pracht werk. Wij achten deze tentoonstelling hoogst belangrijk. Geen waarlijk in kunst belangstellende mag verzuimen ze te bezoeken. D. A. K COÖPERATIEVE CENTRALE BOEREN LEENBANK TE EINDHOVEN. Crisisgevolgen goed merkbaar. De verlies- en winstrekening van de Coöpe ratieve centrale boerenleenbank te Eindhoven, vertoont over 1932 de ernstige crisis in den land- en tuinbouw, vooral ten aanzien van den geldomloop. De plaatselijke banken hebben aan de in leggers meer moeten terugbetalen dan zij uit de inbrengsten ontvingen. En velen hebben om voorschotten moeten aankloppen. Tenge volge van een en ander moesten de plaatse lijke banken gelden, belegd bij de centrale, terugvragen, waardoor daar een achteruit gang ontstond van 7 millioen Totaal had den de plaatselijke banken op 31 December nog belegd 53.036.400. De bedrijfswinst van de centrale bedroeg 335.400 tegen 377.000 in 1931. Het bestuur bestemde daarvan 100.000 voor een crisisfonds tot steun van plaatselijke nenm11 derzelver leden. Verder nog 125.000 voor debiteuren-reserve. Aan de gewone reserve zal worden toegevoegd een bedrag van 82.000; aan de gemeenschappe lijke reserve f 8350. Het dividend werd be paald op 6 pCt in totaal een bedrag vorde- r,ei^Ja° 15 800, 700^ ten slotte nog 4176 ter beschikking blijft van de alge- meene vergadering. De hebben bedragen' aan rente 528.000, provisiën f 26.800; winst aandeel hypotheekbank f 1185. De uitgaven zijn: onkosten f 190.000; bij drage pensioenfonds 25.000; bijdrage on derling waarborgfonds 5000; afschrijvin gen f 836; crisisfonds f 100.000; reserve debiteuren 125.000; winst 110.000. Over 1931 boekte het effectenfonds een tandaan- slag kwrijt te raken is dezeDruk een weinig Chloro- dont-tand pasta op den drogen Chloroaont - tan denborstel (een speciale borstel met gekartelde ïnsmjdmsren) en borstel in alle richtingen krach tig de tanden, zoowel aan buiten- en binnenzijde Ho.S?» kauwvlak en tusschen de tanden. Doop daarna den borstel in het water en poets de tan- is na' Spoel dan eerst den mond met .(2nVrmo,ïdwater is het beste - en gorgel tuit verrast zijn over het resultaat van deze mechanische reiniging. Alle etensresten fa,, 0 onooglijke tandaanslag verdwijnen en U hebt een zuiveren frisschen mond. Verlangt alléén l^morodont-tandpasta. In tubes van 38 cent. Groote tubes 60 cent Overal verkrijgbaar. koersverlies van 4.254.000. In 1932 was er echter een koerswinst van f 3.088.000, zoo dat op de balans thans een reserve aan koers verschillen vermeld wordt van 901.000. De totale reserves bedragen thans 5.249.000. Met kapitaal en aansprakelijkheid samen f 10.535 000. zoodat 18.81 pCt. van hare verplichtingen gedekt ziin. DE SNORDERS IN DE HOOFDSTAD. De chauffeurs worden agressief. In de Jan Evertsenstraat en omgeving is de Zondagavond vrij rustig verloopen. Wel werden verschillende „witbanden'' aange houden en geverbaliseerd, doch het publiek had door het krachtig optreden der politie op de vorige avonden blijkbaar den schrik gekregen, althans het hield zich dezen avond rustig, zoodat het hier tot geen ver dere incidenten is gekomen. Van de snorders-chauffeurs echter blijkt zich een stemming te hebben meester ge maakt, die tot gevaarlijke gevolgen kan leiden. Zoo trachtte in de Rijnstraat een snorder een agent omver te rijden, hetgeen gelukkig mislukte, doordat de agent zich door een snellen sprong in veiligheid wist te brengen. Zijn rijwiel echter werd geheel vernield. De schuldige chauffeur is tot dus verre nog niet gearresteerd. Het nummer van zijn auto is vermoedelijk bekend. Op het Damrak deed zich een dergelijk geval voor. Eenige agenten constateerden daar, dat een snorder zonder achterlicht reed. Zij waarschuwden een verderop staand collega daar de auto intusschen hen reeds was gepasseerd welke agent bij de O. L. Vrouwesteeg stond. Deze gaf den chauffeur een teeken, dat hij moest stoppen. Inplaats echter van hier gevolg aan te geven, gaf de chauffeur vol gas en tracht te den agent te overrijden. Een vlugge sprong bracht ook dezen agent buiten ge vaar. De chauffeur werd gearresteerd en overgebracht naar het politie-bufèau in de Warmoesstraat. VERBODEN COMMUNISTISCHE PROPAGANDA. De politie van het bureau Singel te Am sterdam heeft Vrijdagmiddag een met twin tig communisten bemande propaganda-auto aangehouden, welk voertuig versierd was met doeken met opschriften, die niet door den beugel konden. Deze doeken zijn in be slag genomen. ONPRETTIGE VERHOUDINGEN TE HEESCH (N.-B.) Burgemeester contra gemeenteraad. Tijdens de behandeling van de begroo ting van binnenlandsche zaken in de Twee de en Eerste Kamer is o.m. ter sprake ge bracht de gespannen verhouding tusschen den burgemeester en den gemeenteraad van Heesch (N.-B.) In zijn antwoord heeft de minister er op aangedrongen, dat men het verleden zou vergeten en trachten elkaar beter te begrijpen. In zijn jongste vergadering van den ge meenteraad van Heesch heeft de burgemees ter direct na de opening medegedeeld, dat hij het besluit van de vorige vergadering, om de telefoonverbinding met zijn woonhuis te Vught op te heffen, niet zal uitvoeren. De raad besloot het besluit te handhaven. De heer Van der Ven heeft daarna een schrijven voorgelezen, gericht aan de leden van de Eerste en de Tweede Kamer, naar aanleiding van de hierboven bedoelde be sprekingen. Besloten werd dit schrijven te verzenden. In dezen brief wordt uiteengezet, dat de leden van de Volksvertegenwoordi ging niet op de hoogte zijn met den toe stand te Heesch en de verhouding tusschen raad en burgemeester. De bewering, dat d burgemeester is benoemd uit hoofde van zijn pohtioneele ervaring en administratieve ken nis, wordt in het schrijven een poover ver weer genoemd. De antecedenten van den burgemeester pleiten meer voor een niet-be- noeming. In het schrijven wordt boorts op gemerkt, dat de burgemeester het tegendeel van bekwaamheid aan den dag gelegd heeft terwijl gevraagd wordt, „of iemand, die vaü sche declaraties heeft ingediend en zich heeft schuldig gemaakt aan eedschennis wel de rechte man op de rechte plaats is". De heer Van Sasse van Ysselt trachtte den bur- gemeester wit te wasschen, maar in tegen stelling daarmede wijst het schrijven op „het knoeien met de geloofsbrieven van twee leden van den raad om deze onschadelijk *e maken". In het slot van den brief wordt gezegd, dal er in Heesch niemand is, die zich in de laatste jaren meer schuldig heeft gemaakt aan vergrijpen, dan de burgemeester zelf. De raad bestempelt dergelijke mannen als hopelooze zwakkelingen, waarvan men drit» gend verzoekt bevrijd te worden. WAAKT TEGEN BOSCH- EN HEIDEBRAND. De Paasehdagen, vooral de Tweede Paaschdag, zijn voor velen een uitgezochte gelegenheid om naar buiten te trekken en te genieten van bosch en heide. Deze beide voorjaarsdagen, vaak begunstigd door mooi weer, leenen zich daartoe bij uitstek De tegenwoordig zoo talrijke verkeersmiddelen stellen welhaast een ieder in de gelegenheid onze boschrijke streken te bezoeken, ten ein de daar rust en verpoozing te vinden. De boschbezitter echter ziet de Paasehda gen met angst en vreeze naderen, doordat juist in die dagen het gevaar voor het ont staan van bosch- en heidebrand zeer groot kan zijn. Verleden jaar hebben in ons land op Goe den Vrijdag, den daarop volgenden Zater dag en den eersten en tweeden Paaschdag niet minder dan 132 branden gewoed Daar door werden 929 H.A. bosch en heide ver woest ien is een schade aangericht van ruim 24.000. Veel natuurschoon is toen verlo ren gegaan. Veel branden ontstaan door on voorzichtigheid met vuur, zooals het achte loos wegwerpen van brandende lucifers, eindjes sigaar, maar bovenal van eindjes si garet, die, nadat zij zijn weggeworpen, ge heel opbranden. Vooral de stedeling is zich veelal niet er van bewust, dat het rooken in bosch en heide gedurende den brandgevaar lijken tijd groot gevaar kan opleveren. Alles is in het vroege voorjaar in de bos- schen nog dor en droog en zelfs na regen- rijke dagen kan een enkele droge dag met krachtigen wind het gevaar voor brand doen terugkeeren. Laat een ieder op de komende Paasehda gen uiterst voorzichtig zijn met vuur In bosch en heide. De aandacht zij er op gevestigd, dat e- genwoordig in verschillende gemeenten ver ordeningen bestaan, waarbij het rooken in bosch en heide gedurende het brandgevaar lijke iaargetijde is verboden. Helpt allen mede, bosch- en heidebranden te voorkomen. DE TWEEDE KAMERVERKIEZINGEN. Het aantal stemgerechtigden. Het Persbureau Vaz Dias schrijft ons: Bij de opgave van het aantal stemgerech tigden voor de aanstaande Tweede Kamer verkiezingen zijn voor de vergelijking abu sievelijk de aantallen kiezers in 1925 in plaats van in 1929 opgegeven. In !929 bedroeg het aantal kiezers: Kieskring I 's Hertogenb. 203 328 II Tilburg 186.719 III Arnhem 210.434 IV Nijmegen 188 799 V Rotterdam 293.187 VI 's Gravenhage 229 587 VII Leiden 185.313 VIII Dordrecht 249 511 IX Amsterdam 401.656 X Den Helder 177.545 XI Haarlem 195.295 XII Middelburg 129.761 XIII Utrecht 199529 XIV Leeuwarden 210251' XV Zwolle 248.566 XVI Groningen 198.371' XVII Assen 101.008 XVIII Maastricht 216 643 Het totaal aantal bedraagt 3.825 503 of 272.135 minder dan bij de verkiezingen op 26 April a.s. HARM SMEENGE-BOOM GEPLANT. Ter herdenking van het vele werk, dat door den heer Mr. Harm Smeenge, die jaren lang zitting had in de Tweede Kamer voor Drente, werd gister een eikenboom geplant bij den ingang van den Harm Smeenge Straatweg te De Wijk. Vele officieele personen waren aanwezig, o.a. mr. De Vos van Steenwijk, commissaris der koningin in Drente en vele burgemees ters uit den omtrek. Het woord werd ge voerd door den heer J. ten Wol de namens de Liberale Staatspartij te De Wijk. De com- 183. Gelukkig kwam iedereen goed te recht, al moesten ze elkaar weer opzoe ken. Het grappigste was, dat de dikke chef-kok achterste-voren op Hobbeltje terecht was gekomen, iets wat Hobbeltje heelemaal niet prettig vond, want die kok was hem wat al te zwaar. 184. De menschen zochten nu hun hutten weer op. Ze waren allen lof over hun medepassagier en ü"hpin ling werd gauw afgesproken, _,ng, eens flink te huldigen. De kapite"1 8 toen het schip weer viot liep, ne* naar Jan toe,

Alkmaarsche Courant | 1933 | | pagina 6