DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN. "DaqeÜiksch 0veezicht De Officier van Justitie in het Vickers- proces eischt geen doodstraf tegen de Britten. Buitenland No. 91 Dinsdag 18 April 1933 135e Jaargang Hij verlangt tegen de hoofdverdachten strenge vonnissen; voor den Engelschman Gregory en den Rus Grêhert vrijspraak. TEGEN GOESEF DE DOODSTRAF? Oleinik deed een verward verhaal. Hij zei- de persoonlijke animositeit te gevoelen Wat vandaag de. aandacht trekt,. URANT. Deze Courant wordt ELKEN AVOND, behalve Zon en Feestdagen, uitgegeven. Abonnementsprijs per 3 maanden bij vooruitbetaling voor Alkmaar f 2. tranco door het geheele Rijk 2,50. Losse nummers 5 cents. PRIJS DER GEWONE ADVERTENTIEN; Van 15 regels 1.25, elke regel meer 0.25, groote contracten rabat. Groote letters naar plaatsruimte. Brieven franco aan de N. V. Boek- en Handelsdruk kerij v h. HERMs. COSTER ZOON, Voordam C 9, postgiro 37060. Telef. 3, redactie 33. Directeur: C. KRAK. Hoofdredacteur: Tj. N. ADEMA. Dit nummer bestaat uit drie bladen. Voortzetting van het verhoor der Engelsche,:. Ernstige kritiek op de methoden van de G.P.Oe. Bij de voortzetting in het Vinkers-proces tc Moskou is Zaterdag de Engelschman Monk- house verhoord. Hij verklaarde, dat de tegen hem ingebrachte beschuldigingen on gerechtvaardigd zijn. Hij heeft geen berich ten, die als spionnagc kunnen worden be schouwd, naar Engeland doorgegeven. Hij heeft slechts de belangen van zijn firma bij den arbeid van het concern in Rusland te verzorgen gehad en informaties van zake- lijken aard door te geven gehad. Monkhouse oefende een uiterst heftige critiek op de methoden van de G.P.Oe. De verhooren, die 18 uur duren, zijn in staat ook de gezond ste zenuwen te sloopen, Wanneer hij iets heeft toegegeven, dan is dat gebeurd na een psychische instorting. De ambtenaar van het O.M Wisjinski ontnam Monkhouse het woord. De verklaring van Monkhouse «heeft in politieke kringen te Moskou groot opzier» gebaard. Het publiek in de gerechtszaal ont ging de indruk, dien de verklaringen van Oen beklaagde op de rechters maakte, niet. Verhoor der Russen. Daarna werden verschillende Russische beklaagden verhoord, die verklaringen ten nadeele van Monkhouse hadden afgelegd Van belang is de verklaring van Goessef, die beweert, in opdracht van Monkhouse te hebben gehandeld Vervolgens werd de beklaagde Gregory gehoord, die de tegen hem ingebrachte be schuldigingen van spionnage en sabotage verzonnen noemt, vooral waar hij niet de Russische taal en de arbeiders niet de En- gelsche taal verstaan. De arbeiders hadden zijn aanwijzingen bij de montage der ma chines nauwelijks gevolgd. Hij" is onschul dig en kan slechts verklaren, dat zijn be weringen op waarheid berusten. De Russi sche beklaagde Krasjeninikof zeide dat hij bij de installatie van de machines der firma Vickers verscheidene fouten heeft vastge steld en voor de Sovjet-Russische autori teiten heeft verborgen gehouden. De En gelschman Thornton zou hem daartoe heb ben omgekocht. Het O. M. vroeg hierop Thornton: „Bestrijdt U dit? Waarop Thornton antwoordde: „Ja, ik bestrijd het". Thornton vroeg daarop Krasjeninikof of hij de sabotage-daden stuk voor stuk kon opnoemen. De daarop door Krasjeninikof aangegeven gevallen zijn volgens het offi- cieele Russische rapport door Thornton be vestigd. Het O.M. constateerde, dat de directeur van een fabriek, Rjasanof met Thornton in relatie was geweest en van deze sabotage-daden had gehoord, maar ze had verzwegen. Monkhouse zou eveneens var. deze gevallen hebben geweten. Monkhouse ontkende dit. De behandeling wordt ingewik keld. In het verdere verloop van het sabotage- CTfwv w Engelschman Cushny verhoord Het O.M. vroeg hem: „Hebt U inlichtingen vai?^?nt°,mischen en politieken aard verza h ir 1 antwoord luidde: „Ja". „Het U getracht van Russische werklie den informaties over de Russische in dustrie te verkrijgen?" „ja" Daarna werd de Russische beklaagde Olm* verhoord. DeZe verklaarde, dat hij jn opdracht van Thornton naar het Verre Oosten is vertrokken om de stemming van de bevolking voor het geval van een oorlog tusschen Rusland en Japan te bestudeeren en om berichten over de bewegingen van het roode leger te verzamelen. Op de vraag- „Aan wien hebt U deze informaties ver strekt". antwoordde Oleinik: „Aan Thorn ton". Roginski vroeg daarop Thornton- „Hebt U deze infromaties ontvangen'" Waarop Thornton antwoordde: „Neen dat komt niet uit". Verder verklaarde Olèiniü dat hij voor de informaties geld had ont vangen. Zaterdagavond werd het verhoor voortge zet van Oleinik. Het O.M. behandelde eerst de feiten, welke Oleinik ten laste worden gelegd tegen over Monkhouse en vervolgens ten opzichte van Nordwall. jegens Nordwall, dien hij een „zeer bedre ven" noemde. Later verklaarde hij, bang te zijn geweest Nordwall inlichtingen te geven, terwijl hij hem er van verdacht, dat Nordwall hem bij de Sovjet-autoriteiten zou kunnen aan geven. Oleinik kwam opnieuw in moeilijkheden, toen hij Nordwall tartte het gesprek te her halen, „dat hij met Gregory heeft gehad be treffende vernieling". Hij vroeg den rechter een definitie te willen geven van het be grip „vernieling". Monkhouse legde hierna zijn belangrijk ste verklaring af. Hij werd door den presi dent van het gerechtshof ondervraagd be treffende zijn werkzaamheden te Archangel. Hij beschreef de bizonderheden van defec ten aan machines, welke door zijn firma waren geleverd en gaf toe algemeene inlich tingen te hebben verkregen om door te geven aan zijn firma betreffende de crediet politiek. Hierna werd Koetoezowa, de Russische secretaresse der firma, verhoord. Zij beves tigde al haar verklaringen betreffende Thornton en Monkhouse, die spionnage zouden hebben bedreven, machinerieën zou den hebben vernield en steekpenningen zou den hebben gegeven. Zij noemde in dit ver band de namen van Russen allen zijn in deze zaak als beschuldigden gedagvaard. Al deze Russen bekenden de feiten, doch Thornton bleef de verklaring van Koetoe zowa betwiset. Thornton neemt zijn verklarin gen terug. Er volgde een kruisverhoor van Thorn ton, waarin deze verhaalde zijn verklarin gen. welke hij in de gevangenis heeft afge legd, te willen terugnemen. Hem was te ken nen gegeven, dat indien hij zou bekennen alles in orde zou zijn en dat, indien hij zulks niet deed, hij noch voor de Sovjet-Unie, noch voor Engeland van nut zou zijn. Hij veegde daaraan toe te zijn gekweld Het O.M. antwoordde te weten wie der Engelschen te Moskou dezen beschuldigde zou hebben geleerd te liegen en ook waar om dat was. In den loop van het verhoor vroeg Thorn ton of men hem het document wilde laten zien, dat hem in de gevangenis was voorge lezen en waarin Koetoezowa had verklaard, dat hij gelden zou hebben ontvangen van het Britsche consulaat. Het O.M. zeide, dat deze kwestie niet in het openbaar kon worden behandeld. Hierna werd Gregory verhoord. Monkhouse verklaarde, dat het mogelijk was, dat hij in de gevangenis gedurende minder dan 18 uren achtereen was onder vraagd. In de Zondagmorgen gehouden zitting werd het Hof toegestaan, dat acht door Monkhouse gestelde vragen aan een des kundigencommissie zullen worden voorge legd. Vervolgens werd de zitting geschorst De eischen tegen verdachten. Heden of Woensdag uit spraak? De officier van justitie Wisjinski heeft Maandag zijn requisitoir gehouden. De ver klaringen van de beschuldigden Thornton en Monkhouse hebben aangetoond, dat de klacht gerechtvaardigd was, aldus wisjinski Het is niet juist, zoo verklaarde hij, dat Monkhouse 18 a 19 uren zonder ophouden door de G.P.Oe. zou zijn verhoord. Hij is ten hoogste gedurende acht a negen uur met tusschenpoozer. ondervraagd. Tenslotte vroeg de officier vrijspraak voor den beschuldigde Gregory, omdat deze zich niet aan strafbare feiten zou hebben schul dig gemaakt. Tegen negen verdachten, o w de Engelschen MacDonald, Monkhouse eu Nordwall eischte Wisjinski cle strengste straffen, welke volgens art. 58 van het Sovjet-Russische wetboek van strafrecht kunnen worden uitgesproken (maximum straf volgens dit artikel is de dood door den kogel). De officier van justitie verklaarde o.a nog, dat voor hem de schuld van alle Rus sische en Britsche beklaagden bewezen was Hij was er van overtuigd, dat de beklaag den Monkhouse en Thornton spionnage. sabotage en anti-Sovjet-propaganda hadden gepleegd. Hun poging om de aanklacht door herroepen hunner bekentenissen af te wen den is mislukt. En bijzondere rol bij de spionnage-affaire heeft de chef van den En gelschen geheimen dienst in Rusland ge speeld. Zijn beteekenis in deze geheele zaak- is niet te ontkennen. De pleidooien der verdedigers. Het proces is hedenmorgen voortgezet met de pleidooien der verdedigers, die in het al gemeen het standpunt van den openbaren aanklager, dat sabotage der bedrijven in de Sovjet Unie een onvergeeflijk misdrijf is, onderschrijven, doch milde beoordeeling van de daad hunner cliënten verzoeken en in eenige gevallen trachten aan te toonen dat hun cliënten zich aan een dergelijk misdrijf niet hebben schuldig gemaakt. De verdedi ger van MacDonald verklaarde, dat deze naar Rusland was gekomen om geld te ver dienen en carrière te maken. MacDonald heeft door zijn bekentenis bevestigd dat hij schuldig was. Aangezien hij echter alle op drachten, die hem waren gegeven, heeft uit gevoerd, verdiende hij clementie. De verde diger van Monkhouse verklaarde, dat deze zijn gerechte straf verdiend had, hoewel hij eraan toevoegde dat hij voor het plegen van zijn sabotage-daden nooit anti-Sovjetgezind was geweest. len worden gebracht, doch verbannen zware gevangenisstraffen. Verwacht wordt, dat de vonnissen heden of Woensdag zullen worden uitgesproken In politieke kringen te Moskou wordt ver moed, dat de Engelschen niet ter dood zul len worden gebracht, doch dat verbannen zullen worden, n.1 dat zij Rusland zullen moeten verlaten. De situatie der Russische beschuldigden is zeer critiek, daar verwacht wordt, dat zij zeer streng zullen worden ge straft. Waarschijnlijk zal de Rus Goessei ter dood veroordeeld worden, de overigen zwareg evangenisstraffen. Met gespannen belangstelling is men in afwachting van de vonnissen. DE POLITIEKE TOESTAND IN DUITSCHLAND. Paaschartikeïen in de dagbladen. In de „Angriff" De „Angriff" publiceert onder het op schrift „Politici en Dichters over Paschen 1933" verklaringen van dr. Goebbels, van den minister van kunsten en wetenschappen, Rust, van staatscommissaris Hinkel, van den dramaturg van het Staatstheater Johst. Dr. Goebbels zegt: „Dit is het eerste Duitsche Paaschfeest sedert vele jaren. Wij zullen het met volle teugen genieten". Rust merkt op: „Het wonder van den Paaschmorgen heeft zich thans voor ons herhaald. De opstanding van ons volk, het groeien van de kracht, het herleven van de Duitsche deugden, moed, opoffering en idealen, dit alles lijkt plotseling te zijn gek) men". Artikelen van Seldte. In de Paasch-editie van de „Kreuz Zei- tung" schrijft de Eerste Bondsleider van den Stahlhelm minister Seldte onder het op schrift: „Gelijkgerechtigdheid, Veiligheid, Vrede" o.a.: „De ontwapening, die Duitsch- land, Oostenrijk, Hongarije en Bulgarije hebben volbracht, moet volgens het vredes verdrag de grondslag vormen voor de ont wapening der overige staten. Veertien jaar zijn intusschen voorbij gegaan, zonder dat ook maar iets van een daadwerkelijke ontwa pening is te zien. In tegendeel, de Europee- sche staten van het vasteland hebben onder leiding van Frankrijk zich bewapend op een manier, die alles wat op dit gebied vóór den oorlog heeft plaats gehad, in de schaduw stelt. Rondom de ontwapende Middel-Euro- peesche staten hebben de staten in West-, Zuid- en Oost-Europa zich zoo zwaar moge lijk bewapend. Dat is de grootste bedreiging voor den vrede die denkbaar is. De Christelijke vakvereenigin gen en 1 Mei. Naar de „Deutsche Algemeine Zeitung" meldt heeft de Bond van Christelijke Vakver- eenigingen zijn standpunt bekend gemaakt voor het deelnemen van de bij hem aangeslo ten vereenigingen aan de feesten op 1 Mei. De Christelijk Nationale Vakvereenigingen Zullen deelnenjen aan de nationale feestelijk heden, omdat 1 Mei wettelijk tot een bijzon- deren dag is gemaakt en zijn karakter als na- tionalen feestdag in den grond verschillend is van de 1 Mei-feesten van vroeger. De christelijke vakvereenigin gen niet bedreigd. De Bond van Christelijke Vakvereenigin gen in Duitschland deelt mede, dat door het uittreden van de Duitsch-nationale groep en van den Bond van Duitsche ambtenaren uit den Duitschen Bond van Vakvereenigingen het voortbestaan van den Bond van Christe lijke Vakvereenigingen in geen enkel opzicht wordt bedreigd. Opnieuw talrijke arrestaties, een burgemeester gearresteerd. De burgemeester der stad Itzehoe Rohde is door de S.A. gearresteerd. Deze arrestatie geschiedde volgens een mededeeling van den persdienst der N.S.D.A.P., omdat de burge meester in een vergadering van den Raad voor Luchtbescherming had verklaard, dat de S.A., die voor deze bijeenkomst niet uitge- noodigd was, daar niets te zoeken had, daar de zaak geen politiek betroL Daar in de vergadering veel Marxisten aanwezig waren, is de N.S D.A.P. van mee ning, dat deze verklaring van burgemeester Rohde een ernstige provocatie is. Daar hier over in de kringen der nationaal-socialisti- sche S.A., die toevallig voor een veldoefening aangetreden stond, groote opwinding ont stond, moest de burgemeester in „Schutz- haft" genomen worden. Bestuurders van een zieken fonds gearresteerd. Op bevel van rijkscommissaris Einecke is Zaterdagmiddag het gebouw van het alge meen» ziekenfonds door een N.S.B.O.-groep bezet. Vier bestuursleden zijn gearresteerd. De bezetting zal tot Dinsdag blijven ge handhaafd. In dien tijd zullen alle afdeelin- gen worden doorzocht. Het personeel moet mededeeling doen van onregelmatigheden, voor zoover die hun bekend zijn. SA-man gearresteerd. Volgens het Nuerenberger 8 Uhr Abend- blatt is te Obersalsberg in de buurt van het landhuis van Hitier een S.A.-man gearres teerd, op wien valsche papieren, morfine, re volver en patronen werden bevonden. Deze man zou ten onrechte den S.A.-uniform heb ben gedragen. De Groot-Duitsche Bond ach ter Hitier. In een vergadering van den Groot-Duit- sehen Bond is een verklaring afgelegd, waar in de Groot-Duitsche Bond, waarbij zich de bonden van de jeugdbeweging aansluiten, verklaart, achter Adolf Hitier te staan en uiting geeft aan zijn wil, de kracht der Duit sche jeugd in dienst te stellen van de nat.- soc. beweging. Hitler's verjaardag te Rome gevierd. Hedenavond zal op een feestavond, geor ganiseerd door de Duitsche kolonie te Rome naar aanleiding van Hiler's verjaardag, Goe- ring de feestrede uitspreken. Ook vice-kanse- lier von Papen zal het woord voeren. De feestelijkheid zal door den Berlijnschen zen der worden gerelayeerd en uitgezonden van 20.30 tot 21.45 Duitschen tijd. Bouw van een Hitler-toren? Nationale vereenigingen te Chemnitz heb ben het plan opgevat, een Hitler-toren te doen bouwen. De toren zou worden opgericht op den Beutenberg bij Chemnitz. GOERING TE SYRACUSE AANGEKOMEN. Goering en de prins van Hessen met zijn gevolg zijn Vrijdagmiddag per vliegtuig te Syracuse aangekomen. Des avonds brachten de gasten een bezoek aan Taormina. HERRIOT NAAR AMERIKA VERTROKKEN. Herriot is met de „Ile France" naar Amerika vertrokken. MACDONALD EVENEENS NAAR AMERIKA VERTROKKEN. De Engelsche premier MacDonald is Zaterdagmorgen met het schip „Beren- garia" naar Amerika vertrokken. Bij zijn vertrek verklaarde hij, dat hij groote verwachtingen van zijn reis heeft. Over de te verwachten resultaten wilde hij geen voorspellingen doen, maar hij sprak de hoop uit, dat het hem en Roosevelt mocht ge lukken, iets te bereiken, dat de geheele wereld voordeel zou kunnen brengen. DE TOESTANDEN IN HET VERRE OOSTEN. Mandsjoekwo-regiment aan het muiten geslagen; 24 dooden. Volgens een bericht uit Charbin heb ben de soldaten van een bij Chando- chedzsi (aan den Chineeschen Oosterspoor weg gelegen) gelegerd Mandsjoerijsch regiment gemuit. Met de hulp van Maudsjoerijsche en Japansclie troepen is het gelukt de muiters te ontwapenen. 24 officieren en soldaten zijn gedood. Een groot aantal personen werd ge wond. Volgens mededeelingen van de Mand sjoerijsch© autoriteiten zou de muiterij zijn aangesticht door communisten. Oosterspoorweg door Japan ners bewaakt. De Japansche bevelhebber heeft uit Tokio bevel gekregen een speciaal corj>s uit Japansche troepen te vormen, die de bewaking van den Chineeschen Oos terspoorweg zal overnemen. De strijd bij den Chineesche Muur. Vrijwilligers van Mandsjoekwo heb ben Chingwangtao bezet, nadat de Chi- neezen zich hadden teruggetrokken, terwijl de Chineezen naar den rechter oever van de Loean-rivier zijn terugge drongen ten gevolge van operaties der Chineesche troepen bij den Groote Muur. Te Tientsin wordt propaganda ge maakt voor Mandsjoekwo. Vreemd lin- In het Vickersproces te Moskou strenge straffen geëischt. (Dag. overzicht.) Het Mandsjoekwo-regiment aan het muiten geslagen; 24 dooden. (Buitenland). Talrijke ongelukken in het bui tenland tijdens de Paaschdagen. (Buitenland). Ernstig vliegongeluk in Spanje, op den feestdag der republiek; 8 personen gedood. (Luchtvaart). De Alkmaarsche motorraces Blauw Wit en Friesland defini tief onderaan.. (Sport en Wedstrijden). Wijn uit Westlandsche druiven. (Binnenland). Inbraak in een postkantoor te Amsterdam. (Binnenland). Opbrengst rijksmiddelen weer ge daald. (Binnenland). Museum voor bloembollencul tuur te Limmen. (Stad en omge ving.) Ernstige botsing tusschen auto en motorfiets te Stolpenvlotbrug. (Stad en omgeving). Huldiging prins Willem de Zwij ger te Delft. (Binnenland). Zie verder laatste berichten. gen, die hun vacantie te Peutailjo door brengen, vertrekken overhaa.st. Nader wordt gemeld, dat de opmarsch der Japansche troepen ten Zuiden van den Grooten Muur in de richting van Peking en Tientsin verder wordt voort gezet. De Chineesche troepen zijn over de Loeanrivier teruggetrokken en ver schansen zich aan den Zuidelijken oever. De 19-K.M. ten Zuidwesten van Tsjinwantau gelegen badplaats Peitai- ho, is door Japansche of Mantsjoerijsche troepen bezet. Veertig buitenlanders moesten in allerijl vluchten. De voor naamste gevechten vinden sinds eenigen tijd plaats ongeveer 25 K.M. ten Westen van Peitaiho waar de Japanners de spoorwegverbinding Peking—Moekden hebben verbroken om een Chineesche tegenaanval te voorkomen. Japansche bombardementsvliegtuigen hebben reeds het 30 K.M. verder Zuide lijk gelegen Tsjangli gebombardeerd. Japansche bommen vielen in de onmid dellijke nabijheid van het Amerikaan- sche marinekamp van Tsjinwantau. Bij Sjisjia werden 11 Chineesche roode- kruis-soldaten door een Japansche bom gedood. De Chineesche verliezen bij de jongste gevechten ten Zuiden van den Grooten Muur worden door buitenland- sche waarnemers op 4000 dooden en ruim 10.000 gewonden geschat. Japansche cavalerie zou zich reeds op 85 K.M. afstand van de stad Dolonor iD de provincie Tsjahar bevinden. Nota van Rusland aan Japan. Volgens een officieele mededeeling heeft de plaatsvervangende commissaris van buitenlandsche zaken den Jupan- schen ambassadeur een nota doen toe komen, waarin wordt geprotesteerd tegen het schenden der Russische be langen. Verschillende gebeurtenissen van den laatsten tijd toonen aan, dat de toestand op den Oost-Chineeschen spoor weg toegespitst is. Zoo is een overlaad- station voor goederen van den Oost- Chineeschen spoorweg gesloten en de Russische leiding afgezet. Op het ge bouw is de Japansche vlag geheschen. Tegelijkertijd is daar een Japansche mi litaire post ingericht. Deze maatregel toont, dat niet de Mandsjoerijsche, maar de Japansche overheid de verantwoor delijkheid draagt. Door het verbreken van het directe spoorwegverkeer tus schen Rusland en het Verre Oosten is voor Sovjet Rusland groote schade ont staan. Russische transportgoederen zijn door de Japansche overheid in beslag genomen en Sovjet-Russische onderda nen zijn naar Japansche gevangenissen gebracht. Deze toestand moet gevaarlijk worden genoemd. Wat het conflict tus schen Mandjoekwo en Rusland over het uitleveren van spoorwegmateriaal be treft constateert de Sovjetregeering, dat de locomotieven Russisch eigendom zijn en daarom niet kunnen worden uitgele verd aan Mandsjoekwo. Japan en de conferenties te Washington en Londen. Volgens mededeeling van gezagheb bende marine-officieren zal de Japan sche marine zich verzetten tegen alle ontwapenings- of veiligheidsvoorstellen, welke te Londen of Washington ter

Alkmaarsche Courant | 1933 | | pagina 1