DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN. het Vickers-proces in Rusland DaqeÜiksch Overzicht ^Buitenland LBinnenland No. 92 Woensdag 19 April 1933 135e Jaargang De verdedigers hebben getracht duidelijk te maken, dat de beklaagden geen schuld hebben. DE VEROORDEELINGEN. Wai vandaag de aandacht trehi,.^ Deze Courant wordt ELKEN AVOND, behalve Zon en Feestdagen, uitgegeven. Abonnementsprijs per 3 maanden bij vooruitbetaling voor Alkmaar 2.—, tranco door het geheele Rijk 2.50. Losse nummers 5 cents. PRIJS DER GEWONE ADVERTENTIENj Van 1—5 regels 1.25, elke regel meer 0.25, groote contracten rabat. Groote letters naar plaatsruimte. Brieven franco aan de N. V. Boek- en Handelsdruk kerij v h. HERMs. COSTER ZOON, Voordam C 9, postgiro 37060. Telef. 3, redactie 33. Directeur: C. KRAK. Hoofdredacteur: Tj. N. ADEMA. Dit nummer bestaat uit twee bladen. Na langdurige beraadslagingen heeft het Hooge gerechtshof te Moskou gisteren in het beruchte Vickers-proces de volgende vonnis sen geveld De Engelsche ingenieurs MacDonald en Thornton worden respectievelijk veroordeeld tot 2 en 3 aar gevangenisstraf, Gregory wordt vrijgesproken; Koesjny, Monkhouse en Nordwall worden uit de Sowjet Unie ver bannen. De Russische beklaagden Soecho- roeskin, mevr. Koetoesowa, Goesew, Sokolew, Oleinikow, mevr. Jastrebowa en de overige beklaagden worden veroordeeld tot gevange nisstraffen van drie tot tien jaar in strenge isolatie. Het bevel tot in hechtenis nemen der En- gelschen is tot dusverre nog niet opgeheven. Naar verder wordt medegedeeld zal Woens dag de Engelsche zaakgelastigde een bezoek brengen bij den commissaris van buitenland- sche zaken, ten gunste van MacDonald. Hij zal de Sowjetregeering verzoeken Mac Donald vrij te laten. In Moskou verklaart men, dat de mildheid van het vonnis, niet alleen tegenover de En- gelschen, maar ook tegenover de Russen het gevolg is van de laatste Engelsche stappen bij de Sowjetregeering. De pleidooien. We nemen hieronder nog het een en ander van de pleidooien op, welk relaas aan de N. R Crt. is ontleend Thornton's verdediger begon met te ver klaren, dat Thoridon alle tegen hem geuite beschuldigingen ontkend had, behalve die van het verwerven van economische inlichtin gen. Hij had echter geen bewijs voor deze ontkenningen. Hij was daarom in een moei lijke positie, maar niettemin achtte hij het zijn plicht zijn cliënt te verdedigen. De ver dediger trok daarna de getuigenissen van andere verdachten tegen Thornton in twijfel, er op wijzende dat „sabotage geen nieuwe misdaad in Rusland is". En daarom was het onnoodig om aar. te nemen, dat Russen, die schuldig aan sabotage zijn, onder controle van Thornton stonden. Wat Thornton's bekentenissen betreft, daarbij was Gregory evenzeer betrokken als Thornton en toch beschuldigde de vervolging Gregory niet. Daarop oefende hij critiek op het getuige nis van Koetoezowa en stelde hij het on waarschijnlijke in het licht van de bewering, dat Monkhouse cn Thoron de inlichtingen en plannen tot sabotage besproken zouden hebben. Hij besprak de verwijzing van de vervol- ging naar de Engelsche wet op spionnage en zette uiteen, dat deze gericht was tegen het winnen van inlichtingen in militaire gebie den en dat wat in Engeland als economische inlichtingen jeschouwd werd m, in de Sow- jet-unie onder de wet betreffende militaire spionnage valt. Hij besloot met te zeggen, dat buiten de Sowjet-unie zoogenaamde com missies als vanzelfsprekend beschouwd wer den en dat de giften van Thornton geen aan moedigingen tot sabotage-handelingen wa ren, maar ten gunste van Thornton konden opgevat worden. Nordwall's verdediger betoogde, dat de onjuiste uiteenzetting door de vervolging van de_ voornaamste getuigenissen tegen zijn cliënt haar geloofwaardigheid aan twijfel onderhevig deed zijn. Die getuigenissen wa ren voorts verdacht, omdat zij met elkaar in strijd waren wat betreft de bedragen, die de getuigen zeiden ontvangen te hebben. Hij zette uiteen, dat de transactie, waarbij Nordwall een bontjas als gift zou hebben aangeboden, door dezen als volkomen zonder belang was beschouwd en daarom door hem vergeten was, hetgeen de tegenspraak in zijn verklaringen dienaangaande duideliik maak te Er waren voorts geen bewüzen dat de on bepaalde inlichtingen, die Nordwall aan het Roode Leger verstrekt had, op eenigerlei wijze misdadig waren. De verdediger* be pleitte daarom vriispraak. Cushnv's verdediger zette hierop uiteen, dat tegen zijn cliënt geen documenten in het ge ding waren gebracht, doch dat er slechts sprake was van mondelinge getuigenissen ever kleine leeningen, die reeds 5 jaar gele den verstrekt waren De verdediger herinner de er aan, dat MacDonald slechts gezegd had, te vermoeden, dat Cushnv inlichtingen verzamelde en dat Oleinik niet beweerde, iets bepaalds over Cushny's ontreden te weten, hoewel hij met Cushny te Bakoe was geweest! totdat hij er van hoorde door Thornton. Het feit. dat Cushnv een uitgebreiden kring van kennissen onder de Russen had, was geen bewijs, dat hij inlichtingen verzamelde. Er waren geen bewijzen, dat hij militaire inlichtingen won en in Thornton's verklaring was alleen sprake van politieke en economi sche inlichtingen. Het was niet meer dan na tuurlijk, dat hij in het Roode Leger belang stelde, zooals in elk onderdeel van de Sowjet- unie. Hij verzocht de rechtbank daarom Cushny niet te veroordeelen op eenig punt, waarover twijfel bestond. Monkhouse's verdediger begon met te verklaren, dat alle vreemdelingen in Rus land belang stellen in de ontwikkeling van het land en dat dit geen bewijs voor spionna ge was. Monkhouse had ontkend spionnage verricht te hebben of sabotage. Zijn bekente nissen betroffen alleen het geven van steek penningen. De verdediger toonde voorts aan, dat de getuigenissen van Goesef, Sokolof en MacDonald voor Monkhouse niet bezwa rend waren. Alleen door Oleinik en Koetoe zowa waren getuigenissen afgelegd, die op Monkhouse betrekking hadden. De eerste had ontkend, aldus zette de verdediger hier op uiteen, dat hij voor 1928 inlichtingen ver schaft had en na 1928 was hij niet meer met Monkhouse in aanraking geweest. Koetoezo- wa's getuigenis bevatte geen enkel concreet feit en het was onredelijk om aan te nemen, dat omdat Monkhouse Thornton's superieur was, hij alle werkzaamheden van Thornton leidde. Monkhouse was één van die groote meer derheid van buitenlandsche specialisten, die op eerlijke en verantwoordelijke wijze in structies aan de Russen geven. Ook deze verdediger vroeg vrijspraak. De verklaring van Monkhouse. Over d; slotverklaring van Monkhouse meldt Reuter nog: „Ik heb Thornton 22 jaar gekend en ik ben overtuigd dat hij zijn zoogenaamde bekentenis niet vrijwillig heeft geteekend. Ik ben er zeker van dat deze be kentenis voor geen rechtbank buiten Rusland rechtsgeldig zou zijn. „Ik ontken voorts bij eenige verspieding betrokken te zijn". Monkhouse verzocht ver der het Hof, te bedenken dat de Sowjetregee ring zijn vennootschap anderhalf millioen pond sterling schuldig is en hij voegde hier aan toe: „Wij zouden ons zelf den nek af snijden als we ons aan sabotage hadden schuldig gemaakt en zoodoende het vermo gen van de Sowjets om hun schuld te betalen hadden vernietigd of verminderd. Ik ben trotsch op het feit dat ik de laatste acht jaar een groot aandeel heb gehad in de ontwikke ling van Rusland's electrificeering en vind het derhalve volkomen ongerijmd dat men mij beticht betrokken te zijn bij sabotage. Wij ingenieurs beschouwen ons werk als onze kinderen en ik heb nog nooit een moeder ont moet die haar eigen kind 'n dolk in het hart stiet". Aangaande de beschuldiging van omkoo- pen verzekerde Monkhouse dat hij nooit iemand had omgekocht en het ook nooit zou doen. Hij daagde d: Ogpoe uit één post in zijn boeken aan te wijzen die betrekking kan hebben op omkooperij. De Britsche reéeerine eischt rehabilitatie der ingenieurs. Uit Moskou wordt gemeld, dat men al daar van meening is, dat het tegen de En- gelschen uitgesproken vonnis ongetwijfeld aanleiding zal geven tot diplomatieke stap pen De Britsche regeering heeft de Sov- jetregeering er van in kennis gesteld, dat zij de tegen den Russischen invoer naar Enge land genomen maatregelen niet zal intrek ken De Britsche regeering eischt de volkomen rehabilitatie der Britsche onderdanen, welke volgens de in Engeland geldende opvattin gen volkomen onschuldig zijn. Een verklaring na de vonnissen. De voorzitter van het opperste gerechtshof te Moskou verklaarde na voorlezing van het vonnis, dat alle punten van de beschuldi ging door het gerechtshof nauwkeurig wa ren onderzocht Het was gebleken, dat de be schuldigingen van spionnage, economische sabotage en contra-revolutionnaire hande lingen volkomen juist waren. Door de volle dige bekentenissen der Russische en Engel sche beklagden was de situatie gewijzigd Het opperste gerechtshof hacJ onder deze omstandigheden besloten met het oog op de stabiliteit van het Sovjet-regime van de strengste straffen af te zien en genade te la ten gelden. Naar verluidt zullen de verdedigers voor de in het Vickersproces veroordeelden heden bij den voorzitter van het executief comité der Sovjet Unie Kalinin een gratie-verzoek in dienen. Voorts wordt medegedeeld, dat de Sovjet- regeering heeft gelast de Russische ambassa de te Londen onmiddellijk alle documenten over het verloop van het proces, die bij de onderhandelingen tot bijlegging van het En- gelsch-Russische conflict noodig kunnen zijn, te doen toekomen. DE POLITIEKE TOESTAND IN DUITSCHLAND. Maatregelen tegen misbruik van de „Duitsche vrijheidsbe weging" voor zakelijke doel einden. In een bekendmaking van de rijkslei ding van de NSDAP wordt er op gewezen dat de geheele organisatie van de NSDAP zich volkomen verre moet hou den van zakelijke ondernemingen en betrekkingen. Den afzonderlijken dienst- instanties is het streng verboden han delszaken van welken aard ook te doen. Het gebruiken va i insignes zoowel als namen en symbolen der beweging ten behoeve van zakelijke reclame wordt principieel verboden. Er wordt voor ge waarschuwd benamingen als „N.S.-reis- bureau", „N S.Boekhandel", etc. te ge bruiken. De rijksleiding der NSDAP zal in ieder afzonderlijk geval mét de scherpste middelen tegen dit misbruik van de Duitsche vrijheidsbeweging voor z: kelijke doeleinden optreden. De Duitsch Nationalen vlag gen op 20 Aprii. De Duitsch Nationale Volkspartij wekt haar leden op, op den verjaard.ig van den Rijkskanselier zwart-wit-roode vlag gen uit te steken. Natioaaai-socialist schiet twee communisten neer. De politie deelt mede, dat in den af- geloopen nacht een nationaal socialist in het Westen der stad op twee commu nisten heeft geschoten, die ernstig wer den gewond. Hulpagent doodgestoken. Gisternacht is een SA-raan die als hulpagent dienst deed bij een vecht partij gewond en later overleden. Raab en Buddich in vrijheid gesteld. De vlieger Raad, die met den meca nicien verdacht werd van landverraad, is, evenals de monteur Buddich op vrije voeten gesteld. Gruwelberi'hten. De Pool Hermann Beer en de Russin Ana Schumilkin zijn ieder tot negen maanden gevangenisstraf veroordeeld wegens de verspreiding van der regee ring onwelgevallige berichten. Een groot aantal gedetineerden in Beieren. Officieus wordt medegedeeld dat in gel eel Beieren door de politieke politie tot en met 13 April 1933 ongeveer 5400 ptrsonen gedetineerd zijn. Van dezen zijn sinds 9 Maart 900 personen weer in vrijheid gesteld, terwijl na 13 April nog 730 personen vrijgelaten zouden zij-n. Er bevinden zich dus nog ten minste 1630 personen in arrest. Malversaties te Cuxhafen. Bij de electrische centrale te Cuxhafen zijn malversaties gepleegd. Reeds is komen vast te staan, dat ten minste 20000 R.M. zijn verduisterd. Een kan toorbediende heeft Maandagavond be kend zich aan het geld te hebben ver grepen. Later heeft hij zelfmoord ge pleegd. In een door hem nagelaten schrijven, vermelde hij bang te zijn ge weest. dat hij zijn medeplichtigen zou verraden. Het resultaat der razzia te Hamburg. Bij de gisteren door de politie gehou den razzia is een hoeveelheid wapen en munitie, zoomede propagandamateriaal, vlaggen e. d. gevonden en in beslag ge nomen. Dertien personen zijn aange houden. KETELONTPLOFFING IN DUITSCHE MIJN. In het ketelhuis van de mijn Lohberg te Dinslaken is Dinsdag een ketel ontploft. Vier personen zijn gewond. De schade bedraagt meer dan 100.000 M. TEEKEN DES TIJDS. Geen Duitsche offerten in Kopen hagen. Als teeken des tijds hebben verscheidene firma s te Kopenhagen de laatste dagen aan den ingang van haar kantoren borden ge plaatst met het opschrift: „Duitsche offerten worden niet in ontvangst genomen." Onder deze firma's is er een die in tricotgoed. schoenen en kleeding handelt en een groot aantal zaken heeft in Kopenhagen Jaarlijks importeert deze firma voor 1 a 2 mill, kr. uit Diutschland. SPOORWEGONGELUK BIJ DRESDEN. II gewonden. Uister ontspoorden tengevolge van het breken van een rails tusschen Grottendorf en Walthersdorf de locomotief en de bagage wagen van een gemengd en trein. De locomo tief viel om. De machinist en 10 reizigers werden licht gewond. BRAND AAN BOORD VAN ENGELSCH STOOMSCHIP. Het Engelsche 5000 ton metende stoom schip „Benholm" is ter hoogte van Almeria (Spanje) in brand geraakt. Het schip heeft noodseinen uitgezonden en bevindt zich thans met groote snelheid op weg naar Gi braltar. Aan boord zijn 36 personen. De Engelsche kruiser „Leander" is uit Gibraltar vertrokken om assistentie te ver kenen, evenals andere vaartuigen, welke uit Gibraltar en Ceuta zijn vertrokken. De „Ben holm" is op weg van Londen naar Barcelona. ALPINIST IN ZWITSERLAND VERONGELUKT. Op een tocht van Pontresina uit op de Bellavista is de bekende Italiaansche Alpinist Ballestrieri in een gletscherspleet gevallen. Hij was op slag dood. ERNSTIG AUTOBUSONGELUK IN ITALIË. 16 gewonden. Bij Radicofani op een straatweg tusschen Florence en Rome is een autobus, waarin 33 touristen waren gezeten, over den kop ge slagen. 16 personen werden, ten deele ernstig, gewond. SPOORWEGONGELUK BIJ SWANSEA. Dinsdagmiddag heeft op het station Coc- kett bij Swansea een spoorwegongeluk plaats gehad, waarbij 26 jiersonen werden gewond. Een locomotief reed in op een stilstaanden expresstrein, waarvan de laatste geheel be zette wagon ontspoorde en omsloeg. EEN LEGAAT AAN MUSSOLINI. Uit Rome wordt gemeld dat de dezer dagen te Luzern overleden weduwe George Wurts, Mussolini een belangrijke legaat heeft nage laten. Het betreft hier een waardevolle col lectie kunstwerken en curiosa op allerlei ge bied: edelsmeedkunst, gobelins, schilder- en beeldhouwwerken, antieke weefsels en meu bels. De erflaatster heeft aan dit legaat de bepaling verbonden dat de collectie in haar geheel in het Palazzo Venizia te Rome zal worden ondergebracht. In verband hiermede heeft zij bovendien nog een bedrag van 50.000 dollar aan den Duce vermaakt, ten einde uit de rente hiervan de kosten van on derhoud en bewaking van de collectie te kun nen bestrijden. JAPANSCHE LUCHTAANVAL OP PEKING, rientsin en Peking opgegeven. Naar het Chineesche ministerie van oor log mededeelt, hebben Japansche vliegers gisteren de voorsteden van Peking met bom men bestrooid. Het verluidt, dat de Chineesche regeering heeft bevolen, dat Peking en Tientsin zonder strijd moeten worden opgegeven. VLET DOOR EEN TJALK OVERVAREN. Zaterdagmiddag trok een zeilvaartuig uit Amsterdam door de Ringvaart van de Haar lemmermeer met een vlet op skeptouw. In de vlet zaten zes personen, dames en heeren uit Santpoort. Door een verkeerde manoeuvre van den stuurman stootte de vlet te Heem stede tegen een paa! bij de brug. De brug wachter, dk het ongeval zag, waarschuwde den stuurman dat een gat in de vlet geslagen was. De stuurman liet daarop het roer los, met het gevolg dat de vlet uit den koers raakte. Er voer juist een tjalk voorbij, die het kleine vaartuigje overvoer, met het ge volg dat het geheele gezelschap te water ge raakte. Met behulp van schuitjes en haken zijn alkn gered en bij omwonenden van droge kleeren voorzien Een der dames ver loor bij het ongeval een taschje met 37 ghi.; het is met dreggen niet teruggevonden. RUMOERIGE BETOOGERS. Zondagochtend om tien uur kwam op de Westermarkt te Amsterdam een groep van 150 a 200 communisten met rijwielen bijeen Zij hadden borden met verschillende leuzen bij zich en wilden in optocht de Rozengracht optrekken. Daar tevoren terzake geen over leg met de politk was gepleegd, kon deze optocht niet worden toegestaan. Men stoor de zich evenwel niet aan het verbod en reed de Rozengracht op, waar halverwege in- Het Vickers-proces en de vonnis sen. (Dag. Overzicht. Een paar spoorwegongelukken en een autobusongeluk eischen vele gewonden. (Buitenland.) Tal van verkeersongevallen en vele branden, o.a. in de Peel. (Binnenland.) Voorjaarsmarkt te Alkmaar. (Stad en omgeving.) Zie verder laatste berichten. specteur Visser met een klein aantal agenten er in slaagde den troep uiteen te drijven, Later vormden de betoogers weer twee groe pen, die op het Van Beuningenplein, het Haarlemmerplein en in de Westerstraat nogmaals met gebruikmaking van sabel en gummistok verspreid werden. Een aantal communisten verzamelde zich later op den hoek Lindengracht en 2e Goudsbloem-1 dwarsstraat, waar de omwonenden vrijwel algemeen met 't communisme sympathisee- ren. Hier begon een groote menigte tegen de politie te schreeuwen, op de Lindengracht werden uit de ramen een hamer, stukken steen en bloempotten naar de agenten ge worpen De politie loste vervolgens eenige waarschuwingsschoten en gelastte de ramen te sluiten. Op straat werd gechargeerd. Door dit krachtig optreden was omstreeks 12 uur 's middags de rust ter plaatse hersteld. Ook den Tweeden Paaschdag heeft de politie eenige communistische groenen, die zonder vergunning in den Jordaan optoch ten vormden, moeten verspreiden. HEIDEBRANDEN. Bij Beekbergen. Maandagmiddag woedde een heidebrand nabij de Zwanenspreng te Beekbergen. De Apeldoornsche brandweer wist het vuur te bedwingen. Ongeveer 15 M2. heide en struik gewas, toebehoorende aan notaris Walter te Apeldoorn, werd een prooi der vlammen. In de N. Limb.-Duitsche grensstreek. Zondagmiddag is brand ontstaan in de z.g. zwarte vennen, welke zich uitstrekken over de grensstreek Noord-Limburg-Duitschland. De brand is ontstaan tusschen het N. Limburg- sche plaatsje Arcen en het dorpje Waldeck. Gedurende den geheelen Zondag woedde de brand voort in de richting Duitschland. Een enorme oppervlakte riet en gras ging ver loren Toen Maandag de wind van richting veranderd was, zette de brand zich voort op Hollandsch grondgebied. De brand nam toen zulk een omvang aan, dat de bosschen van het dorpje Arcen gevaar liepen, in vlammen op te gaan. Het gemeentebestuur heeft toen de hulp van de inwoners ingeroepen om het vuur te bestrijden. Men slaagde er in, de bosschen, toebehoorende aan de gemeente, voor het vuur te behouden. Gistermorgen woedde de brand nog voort in noordweste lijke richting. Veenbranden in Z. O. Drente. Zaterdagmorgen kleurden te Emmer-Erf- scheidenveen (Dr.) weer dikke en donkere rookwolken de lucht. Ei woedde een brand ongeveer 100 M. van het Scholtenskanaal. Volgens mededeelinger. zou de sterke wes tenwind eenige koffievuurtjes uiteen hebben geblazen en het vuur over den veenbodem verspreid hebben. Tegen den middag trokken de brandspuit van Emmer-Compascuum en die van Emmen naar het terrein om den brand te blusschen. Ter plaatse, waar de brand uitbrak stond geen turf, zoodat daar het vuur slechts zeer weinig schade kon doen. In den nacht van Zaterdag op Zondag is het gaan regenen, zoodat dit het werk van de brandspuiten heeft voltooid. Het gevaar is nu weer geweken. JONGEREN VREDES ACTIE. Paaschcongres. Gedurende de Paaschdagen is de jongeren vredes actie te Bussum in buitengewone alge- meene vergadering bijeen gekomen, ter be spreking van de vraag of de J. V. A. in haar grondslag zou uitspreken de overtuiging, dat een socialistische maatschappelijke orde de voorwaarde is voor een duurzamen vrede. Ofschoon deze overtuiging bii een groot deel der leden aanwezig is, bleek na uit voerige bespreking, dat men het niet wen- schel ijk acht als organisatie een dergelijke uitspraak te dooi Met algemeene stemmen werd de volgende grondslag vastgesteld: De deelnemers van de jongeren vredes actie vereenigen zich om ondanks onder scheid van politieke en godsdienstige over tuiging: 1°. Uitdrukking te geven aan hun ernstigen wil tot vrede. 2°. Iedere oorlog en oorlogsvoorbereiding naar vermogen te bestrijden. 3°. Jonge menschen te doordringen van

Alkmaarsche Courant | 1933 | | pagina 1