dagblad voor alkmaar en omstreken. De Engelsche ingenieurs uit Rusland terug. ^Buitenland Daqdiiksch OiKtzkht No. 96 Maandag 24 April 1933 135e Jaargang Hei gezelschap met veel enthousiasme in Londen ontvangen. EEN INTERVIEW. Waf vandaag de aandacht trekt.... URANT. Deze Courant wordt ELKEN AVOND, behalve Zon en Feestdagen, uitgegeven. Abonnementsprijs per 3 maanden bij vooruitbetaling voor Alkmaar f 2. tranco door het geheele Rijk 2.50. Losse nummers 5 cents. PRIJS DER GEWONE ADVERTENTIENi Van 15 regels 1.25, elke regel meer 0.25, groote contracten rabat. Groote letters naar plaatsruimte. Brieven franco aan de N. V. Boek- en Handelsdruk kerij v h. HERMs. COSTER ZOON, Voordam C 9, postgiro 37060. Telef. 3, redactie 33. Directeur: C. KRAK. Hoofdredacteur: Tj. N. ADEMA. Dit nummer bestaat uit twee bladzn. De uit Rusland verbannen Engelsche in genieurs en de vrijgesproken ingenieur Gre- gorp zijn Zondagmorgen in Londen aange komen na een reis over Duitschland en Ne derland. Zij werden ontvangen door een geweldige menigte, die hen met bloemen bestrooide en op daverende wijze een grootsche huldiging bracht. Het gezelschap, dat tot Hoek van Holland per trein reisde, is in den restauratiewagen gauw geïnterviewd De Engelschen zitten in den spijswagen en lachen en praten en bespreken het nieuws uit de jongste Engelsche dagbladen, die zij op de stations te Amersfoort en Utrecht kon den koopen. Aan een der tafeltjes zit de jongste der vier ingenieurs, Gregory, de eenige, die door het Gerechtshof der Sovjet-Unie onschuldig aan het hem ten laste gelegde is verklaard. De oudste is Monkhouse, die tevens leider was van het Moskousche Vickers-filiaal, en dan is er Cushnoy en Nordwall met zijn jonge Russische vrouw. Verder bestaat het gezelschap uit een Engelsche secretaresse van het filiaal, die mede naar Engeland terugkeert, den advocaat Turner, die als ju ridisch adviseur de Metro Vickers bij het proces vertegenwoordigde, en een tweetal Engelsche journalisten en twee persfotogra fen, die reeds van de Russich-Poolsche grens met het gezelschap meereizen en tot Londen bii hen zullen blijven. Noch in Polen, noch in Duitschland heb ben de ingenieurs zich over het proces en wat daarmee verband houdt uitgelaten, en ook tegenover de enkele Nederlandsche jour nalisten, die hen waren tegemoetgereisd, heb ben zij over de zaken, die ons iuist het meest interesseerden, het diepste stilzwijgen be waard. Overigens waren zii vriendelijk ge noeg en volkomen bereid, om over allerlei andere dingen te praten. De heer Turner deelde ons mede, dat hij voor de Metro-Vickers een volledig rapport moet uitwerken over den gang van zaken te Moskou en dat geen der ingenieurs ook maar een enkele mededeeling of verklaring in het openbaar mocht geven zoolang dit rapport niet aan de maatschappij Was over gelegd De Engelsche heeren hielden zich stipt hieraan. Niet alleen over het proces, maar ook over de indrukken, die zii gedurende de jaren van hun werkzaamheid in de Sovjet- LTnie hebben ongedaan en over de behande ling, die zij als arrestanten ondervonden hebben, wilden zij met geen woord reppen 'Juist de heer Monkhouse zou interessante mededeelingen kunnen doen, want hij kent Rusland door en door en niet alleen na de bolsjewistische revolutie, maar ook voor den wereldoorlog heeft hij er als electro-tech- nisch ingenieur gewerkt en in totaal heeft hij twintig jaar van zijn leven in Rusland doorgebracht. Van de overigen heeft Cush- neY acht jaar in Rusland gewerkt, Nordwall nog geen drie jaar en Gregory slechts korten tijd. Om te zien verkeerden de vier ingenieurs niet m ongunstiger conditie dan elk ander, die een vermoeiende en ononderbroken trein reis van ruim drie dagen achter den rug heeft. Zij verklaarden dan ook, dat zij voor en tijdens het proces zeer vermoeid waren geweest, maar daarna a! weer een stuk wa ren opgeknapt. Donderdag waren zjj uit Moskou vertrokken. Vrijdag uit Warschau en Zaterdagmorgen uit Berlijn. Onderweg waren zij overal hartelijk ontvangen; aan de Russisch-Poolsche grens, waar zij door hun landgenooten-journalisten waren opgewacht, was er vrij groote belangstelling van de zijde van het publiek. Overigens waren er overal journalisten geweest, die zij tot hun spijt hadden moeten teleurstellen. Zij verzekerden ons. dat zelfs de Engelsche journalisten, die tot Londen meereisden, niets feitelijks hadden vernomen, wat voor deze collega's natuurlijk geen beletsel is, om kolommen met bijzonder heden over de reis zelf naar hun bladen te seinen. In plaats van aan de pers iets mede te deelen vroegen de heeren zelf verschillende bijzonderheden Dat voor het proces ook in Nederland groote belangstelling had bestaan, vonden zij interessant. De mededeeling, dat velen in Nederland niet aan hun schuld geloofden, lokte hen niet uit hun tent. Zij reageerden erop met een geïnteresseerd doch vaag: „Zóó En toen iemand zei, dat men zich moeilijk kon indenken, dat een ingenieur zijn eigen werk zou vernielen, haalde Cushney de schouders op en knikte instemmend: „Foolish Dat de Sovjet-Unie vandaag maatregelen had getroffen die practisch neerkomen op het verbreken van de handelsbetrekkingen met Engeland, wisten zij nog niet. Algemeen wa ren zij van meening, dat dit voor Engeland minder ernstig was dan voor de Sovjet-Unie het verbod van den invoer van Russische goe deren in Engeland, omdat de Russische uit voer naar Engeland belangrijker was dan de Engelsche uitvoer naar Rusland. Een der journalisten toonde den heeren Cushney en Gregory het uit Scandinaafsche bron afkomstige bericht, dat tijdens het pro ces gif in het eten der Engelsche beklaagden zou zijn gemengd om hun weerstandsver mogen te verzwakken. Cushney verklaarde, dat deze vraag op het proces betrekking had en dat hij er dus niet op zou antwoorden. Gregory bekeek het bericht en zei: „Met mij was dit zeker niet het geval; ik heb er al thans niets van gemerkt." Wat zij in de naaste toekomst zouden gaan doen, wisten de ingenieurs nog niet. Zij ble- vCn 'fr b^hiMdng van de Metropolitan Vic kers Ltd., die hen, naar ze lachend opmerk ten, in elk geval wel niet naar Rusland zou zenden Toen de trein het Delftsche Foort-station te Rotterdam binnenliep, bleek een klein leger van persfotografen gereed te staan om slag te leveren. Welwillend poseerden de heeren. met in hun midden mrs. Nordwall. voor de coupé-vensters, het magnesium-licht vlamt eenige malen op. en dan verdwijnt de trein in de richting van Hoek van Holland, waar de boot wacht, die na een wel zeer bewogen periode in hun leven, in het Engelsche vader land terug zal brengen. DE POLITIEKE TOESTAND IN DUITSCHLAND. De Duitsche Volkspartij blijft bestaan. Het centrale partijbestuur der Duitsche olkspartij, dat gisteren in den rijksdag ver- gaderde, heeft met meerderheid van stemmen besloten, tot het voortbestaan der partij De partijleider Dingeldey hield een uit voerige rede, waarin hij o.a. zeide, dat voor de partij het zich in dienst stellen van het vaderland altijd het belangrijkste was ge weest. Wie van de Duitsche Volkspartij ge looft, dat de strekking van haar politiek erin bestaat, te hopen dat de thans verantwoor- degelijke mannen in hun pogingen nie slagen heeft den zin van het politieke werk der Duit sche Volkspartij nooit begrepen Een groot Duitsch rijk is echter niet denkbaar zonder de geestelijke goederen van geloofs- en ge wetensvrijheid, waarvoor de partij altijd eer vol heeft gestreden. Degenen, die gelooven, de nationale zaak te steunen door naar de na- tionaal-socialistische partij over te loopen, hebben vergeten, dat een dergelijke stap slechts waarde zou hebben gehad, wanneer zij door de geheele partij eenstemmig en ge sloten zou zijn gedaan. Thans moet met leed wezen worden vastgesteld, dat van een der gelijke stap noch het vaderland, noch de partij eenig voordeel heeft. Men moet zich hoeden voor het geloof, dat een uniformee- ring van het denken de basis voor het staat kundige leven in Duitschland kan vormen. Wanneer men met machtsmiddelen in het geestelijke of zelfs het religieuze leven wilde ingrijpen, zou een toestand intreden, die nie mand wenscht. Of deze weg, naar het Itali- aansche voorbeeld, tot het fascisme moet lei den, dient te worden afgewacht. Dr. Dingel dey verklaarde, het niet te gelooven Al ver klaarden zich ook sommige districten voor ontbonden, er waren nog tallooze menschen die het standpunt van de Duitsche V olkspar tij deelden. Onder deze omstandigheid acht te hij het niet geoorloofd, de vlag te strijken Tenslotte werd een resolutie aangenomen, waarin wordt uitgesproken dat het werk van den nationalen opbouw bij ontbinding oer" Duitsche Volkspartij niet gebaat is en dat ook in de toekomst de Duitsche Volkspartij voor den nieuwen nationalen staat zal strij den- De feestdag van den nationalen arbeid. De Rijksminister van binnenlandsche za ken heeft in een circulaire aan de hooge autoriteiten richtlijnen gegeven, betreffende de voering van den feestdag van den na tionalen arbeid. Op 1 Mei wordt van regeeringswege in het geheele rijk gevlagd. De regeeringsge- bouwen zullen worden versierd met frisch berken- of ander groen. Te Berlijn worden drie plechtigheden georganiseerd In den Lustgarten zal des morgens te half elf de rijksminister van volksvoorlichting en propa ganda spreken, terwijl tevens een boodschap van den Rijkspresident zal worden voorge lezen. Te 18 uur worden werkliedendelegaties uit alle deelen des rijks ontvangen. Te 19.30 vindt een groot feest plaats op het Tm pel- hof. Deze drie gebeurtenissen zullen door alle Duitsche zenders worden uitgezonden. De ochtendplechtigheid zal in de scholen worden overgebracht. In alle plaatsen van het rijk zullen luidsprekers worden opge steld, zoodat de geheele bevolking de radio uitzending kan volgen. Het Poolsche standpunt ten opzichte van de Duitsche Jodenvervolging. Gisteren is te Warschau 't groote congres van joden in Polen bijeengekomen, waaraan werd deelgenomen door 841 vertegenwoordigers, teneinde een standpunt te bepalen ten op zichte van de jodenvervolgingen in Duitsch land. De sprekers, waaronder een journalist, die ter plaatse een onderzoek naar de waar heid der berichten over jodenvervolgingen had ingesteld, constateerden, dat deze berich ten volkomen juist waren en dat nog talrijke feiten stilzwijgend waren voorbijgegaan uit vrees van de joden in Duitschland voor ver ergering van hun lot. Verscheidene resoluties werden aangeno men, waarin de onbestrijdbare vervolging der joden in Duitschland wordt vastgesteld, waarin wordt opgeroepen tot de economische boycot van het Duitsche rijk en waarin wordt gewezen op de noodzakelijkheid van onder steuning van de emigratie naar Palestina, waarbij den steun moet worden gezocht van Engeland als mandataris over dit gebied. Verder wordt in deze moties gewezen op de noodzakelijkheid van een internationaal con gres tijdens de zitting van den volkenbonds raad, teneinde te beraadslagen over den toe stand van de Duitsche joden. Slachten van dieren. De door het rijksministerie van binnen landsche zaken voorbereide wet over het slachten van dieren, die het slachten zonder verdooving van alle warmbloedige dieren verbiedt, is in het Reichsgesetzb'att gepubli ceerd. Ook de uitvoeringsbepalingen zijn af gedrukt als verordening van den minister. Afgezien van deze speciale regeling zal het door het rijksministerie van justitie opge stelde ontwerp voor een algemeen Duitsch strafwetboek een belangrijke verscherping van de bepalingen tegen dierenkwellerij bren gen. Verordening betreffende de toe lating van busdokters. Niet- Arische dokters uitgesloten. De rijksminister van arbeid heeft bij veror dening de reeds aangekondigde maatregelen getroffen, betreffende de toelating en de werkzaamheden der busdokters. De verordening sluit voor de toekomst niet- Arische dokters uit van werkzaamheden bij ziekenfondsen, terwijl ook dokters die com munist zijn, niet meer zullen worden toege laten. N iet-arische dokters die reeds toegelaten zijn, worden van huri functies ontheven, evenals communistische dokters. Er zijn uitzonderingen toegestaan voor die niet-arische artsen, die gedurende den we reldoorlog aan het front hebben gestaan of als dokter aan het front of in hospitaal voor besmettelijke zieken werkzaam zijn geweest, of wier vader of zoons in den wereldoorlog zijn gevallen. Deze uitzonderingen gelden evenwel niet voor artsen die communist zijn Artsen die reeds in Augustus 1914 waren toegelaten, blijven in functie, v.oor zoover zij niet als communist zijn opgetreden. De uit schakeling van reeds toegelaten artsen ge schiedt door bemiddeling van de vereenigin- gen van busdokters. De beslissing berust evenwel bij den rijkskanselier van arbeid Hitjer spreekt te München; de nationale revolutie een gedis ciplineerd verloop. Rijkskanselier Hitier heeft Zaterdag op de groote leidersbijeenkomst het woord ge voerd, waarin hij zeide dat de nationale revo lutie zich gedisciplineerd heeft voltrokken en zich daardoor onderscheidt van vroegere revoluties. De gebeurtenissen, welke zich in Duitschland hebben afgespeeld zijn een van een eenig soort verwonderlijk elastisch sa menspel, tusschen de impulsieve volksbewe ging en de weldoordachte prestaties van de leiding. Dat moet ook in de toekomst het ge val zijn. Hiler verklaarde steeds het bewust zijn te moeten hebben, dat bij iederen maat regel het geheele volk in zijn overweldigen de meerderheid achter hem staat. De „leider" behandelde vervolgens de op den voorgrond staande politieke kwesties van den tegenwoordigen tijd. Hij verklaarde dat Duitschland een politiek wil voeren van vrede. Duitschland heeft vrede noodig en wil deze handhaven. Duitschland kan evenwel geen natie van den tweeden rang worden. Hitier verklaarde daarbij principieel dat bui- tenlandsche politiek niet gemaakt wordt met den blik naar buiteji, maar met den wil van binnen. Ten aanzien van de binnenlandsche politiek verklaarde hij, dat de strijd tegen het Marx isme niet verzwakt zal worden. Het Marxis me moet definitief vernietigd worden. Hitier wees op de taak de nationaal socialistische wereldbeschouwing gemeengoed te maken voor het geheele volk en de nationaal-soci- alistische beweging steeds meer tot draagster van den nieuwen staat welke zij heeft opge bouwd. De kracht der beweging moet daar toe niet behouden blijven, doch worden ver hoogd. Eenheid tusschen leiding en volgelin gen moet de eenheid van het handelen voor altijd waarborgen. Hitier verklaarde er trotsch op te zijn kanselier te zijn, doch nog trotscher leider te zijn van deze beweging, welke alleen de overwinning op de verdervers van het Duitsche Volk mogelijk maakt. Het principe discipline is het fundament der be weging, aldus Hitier. Toen de actie tegen de Joodsche „gruwel- en boycothetze" werd be volen, zette zij als op slag in en werd zij als op slag beëindigd. Hitier wees vervolgens op de hechte ver binding tusschen de politieke leiding en de SA en de SS. De samenwerking van deze beide factoren der beweging hebben de over winning bevochten. Zij zullen ook garant zijn voor de toekomst. Bespreking van Hitier met SS en SA-leiders- Rijkskanselier Adolf Hiler heeft alle Prui sische SS en SA-leiders en afgevaardigden voor Woensdagmiddag uitgenoodigd tot een bespreking in de rijkskanselarij. Arbeidsbureau te Dusseldorf bezet. Het arbeidsbureau te Dusseldorf bezet is door S.A.-mannen, die een aantal ambtena ren arresteerden. Gedurende de bezetting had zich voor het gebouw een opgewonden men- schenmenigte verzameld, die tegen- de ge arresteerde ambtenaren een dreigende hou ding aannamen. Malversatie? De eerste burgemeester dr. Knakrich en de vroegere leider van het Isndstheater van Bovensilezië, generaal intendant Illing, zijn gearresteerd als verdacht van de ver duistering van documenten. Een jaar gevangenisstraf voor het verpreiden van gruwel berichten. Voor de bizondere rechtbank te Breslau heeft Zaterdag de 52-jarige koopman Samuel Wald, uit Berlijn, terecht gestaan. Wald ver bleef einde Maart voor zaken te Goerlitz. In een openbare gelegenheid had hij met de vrouw van den eigenaar gesproken over de gebeurtenissen bij de rechtbank te Goerlitz en de arrestatie van joodsche rechters en advo caten, terwijl hij er over klaagde wegens de opgewondenheid :n de stad geen zaken te hebben kunnen doen. Wald zou nog verteld hebben in Berlijn te hebben gehoord, dat joodschen personen de oogen waren uige- stoken en schade was berokkend. Bij het verhoor voor de rechtbank verklaar de Wald te goeder trouw te zijn geweest. Hij was er van overtuigd dat dooden zijn geval len. Wald legde er den nadruk op, dat al is hij dan ook jood hij in hart en nieren Duit- scher is, waaraan hij toevoegde frontsoldaat te zijn geweest. Hij werd veroordeeld tot een jaar gevangenisstraf. Het vonnis tegen de Sklareks; omvangrijke schriftelijke moti veering. De schriftelijke motiveering van het von nis tegen Leo en Wiily Sklarek en hun mede plichtigen is voltooid Zij omvat twee ban den met 1295 vellen schrijfmachineschrift. De „Koelnische Volkszeitung" onder nieuwe leiding. De „Koelnische Volkszeitung" publiceert een mededeeling, waarin wordt gezegd: „Zooals reeds aangekondigd is, heeft de „Koelnische Volkszeitung" een nieuwe eco nomische gezonde basis gekregen. Het blij ven verschijnen van dit blad als leidend or gaan van het Duitsche katholicisme onder geheel nieuwe leiding is daarmede ver zekerd". POLITIEKE BESPREKINGEN TE WASHINGTON. Besprekingen tusschen Roose- velt en MacDonald. Zaterdag hebben Roosevelt en MacDo nald, nadat zij alle officieele bezoeken had den afgezegd, in het Witte Huis een particu liere bespreking gehouden, die een uur duur de. Aan verdere besprekingen, die daarop volgden, hebben ook de economische en po litieke adviseurs deelgenomen. Op het oogenblik verwacht men, dat de valutakwestie, en vooral de problemen van het zilver en de stabiliseering het hoofdthe ma van de besprekingen zullen vormen, daar daarvan alle andere kwesties, zooals die der tolmuren, der ontwapening en die der oor logsschulden min of meer afhankelijk zijn. Reddingsapparaat voor de be manning van onderzeebnoten uitge vonden. (Stad en omgeving.)' Herdenking 10-jarig bestaan „De Molleboonen". (Stad en om geving.) Boomplantdag in de Wieringer- meer. (Stad en omgeving De Engelsche ingenieurs uit Rus land terug. (Dag. Overzicht.) Politieke besprekingen te Wash ington. (Buitenland.) Arrestatie revolversmokkelaar» te Kerkrade. (Binnenland.) Feijenoord en Go ahead winnen; Zeeburgia kampioen 2e klasse A (Sport en wedstrijden.) Non-stop verkeer tusschen Duitsch land en Italië in de toekomst. (Luchtvaart.) Ernstige vliegongelukken in Ja pan. (Luchtvaart.) Zie verder laatste berichten. Over de mededeeling van de Amerikaan- sche regeering aan de groote mogendheden over de devalorisatie wordt nog bekend, dat het einddoel der inflatie de vorming van een prijsbasis is, door welke de wereldhandel zou kunnen opbloeien. Speciale voordeelen voor de Ver. Staten worden niet beoogd; veeleer hoopt de regeering, dat de andere landen eveneens maatregelen zullen treffen, die de geste der Ver. Staten kunnen ondersteunen. De punten van de Engelsch- Amerikaansche besprekingen. De voornaamste punten van de Engelsch Amerikaansche besprekingen kunnen als volgt worden samengevat 1. Een overeenkomst, dat de oorlogsschul den ondergeschikt zullen zijn aan de proble men van tarieven en valuta. 2. De Britsche en Amerikaansche experts zullen trachten Roosevelt en MacDonald vóór de laatste weer naar Londen vertrekt een basis van overeenstemming voor te leg gen inzake economische actie. 3. Er zullen geen drie-mogendheden-be- sprekingen gehouden worden tusschen Ame rika, Engeland en Frankrijk. De Daily Telegraph, die bovenstaande sa menvatting geeft, voegt hieraan toe: MacDo nald heeft 't Britsche prestige ten zeerste ver sterkt door met klem de véronderstelling af te wijzen dat Engeland het verlaten van den gouden standaard door Amerika zou be schouwen als een pure politieke onderhande lingstactiek. Er bestaat geen officieel plan van de on derwerpen, die de deskundigen bespreken, maar volgens de ineening van welingelichte kringen is het waarschijnlijk dat de Engelsch Amerikaansche overeenkomst zal bevatten, ten eerste een multilateraal accoord betref fende de stabilisatie van het geld door het vaststellen van de pariteit van goud en zil ver. In dit verband wordt gesproken over een basis van 35 pCt. in plaats van 40 met 5 pCt. zilver. Ten tweede multilaterale en afzon derlijke handelsovereenkomsten met verlagin gen van tarieven op met name genoemde arti- kelen en grondstoffen. Voorloopig geen terugkeer tot den gouden standaard in Enge land. In zijn toespraak in de Nationale Persclub stipte MacDonald aan dat Engeland niet van plan is, tot den gouden standaard terug te keeren, vóór het zeker is dat de groote mo gendheden dien standaard duurzaam kunnen Handhaven. MacDonald verklaarde verder, dat de economische besprekingen niet alleen aan aangelegenheid van Engeland en de Ver. Staten vormen, veeleer moet men begrij pen, dat het haar plicht is met de andere na ties samen te werken aan de regeling van de internationale economische betrekkingen. Officieele mededeeling van de Amerikaansche regeering. Binnenlandsche omstandigheden maakten de devalorisatie noodig De Amerikaansche regeering heeft door middel van haar gezanten aan de regeerin gen van Engeland, Frankrijk, Italië en Duitschland medegedeeld, dat de devalorisa tie van den dollar geen stap is in de richting van een internationaal conflict of van een on toelaatbare economische concurrentie. De maatregelen zijn veeleer noodig geworden door binnenlandsche omstandigheden en hebben het doel, het prijsniveau in de Ver. Staten te verhoogen De regeering der Ver. St. heeft niet 't doel, de devalorisatie van den dollar te gebruiken als een wapen op de Economische Wereldconferentie. Herriot te New York en reist door naar Washington. Herriot is gistermorgen vroeg met zijn medewerkers en een staf van 25 Franscne journalisten te New York aangekomen en heeft later op den dag zijn reis naar Wash-

Alkmaarsche Courant | 1933 | | pagina 1