I" HL lyi DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN. De uitslag der verkiezingen. Von Papen ontvangt Lord Newton. 3)aQ£Üiksch Oveczichl Ho. 99 Donderdag 27 April 1933 135e Jaargang Dr. Colijn te danken, dat ons staatsscneepje worden. De revolutionnaire groepen hebben terrein gewonnen. Het is hoofdzakelijk aan toch nog meer naar rechts koerst Aan de Alkmaarsche cijfers valt nog wel een beschouwing vast te knoopen. U'nf vandaag de aandacht trekt 1.) Een tangdung onderhoud over verschillende brandende kwesties, die de geheele wereld beroeren. De economische chaos. Beze Courant wordt ELKEN AVOND, behalve Zon en Feestdagen, uitgegeven. Abonnementsprijs per 3 maanden bij vooruitbetaling voor Alkmaar 2—, tranco door het geheele Rijk 2.50. Losse nummers 5 cents. PRIJS DER GEWONE AD VERTE NTIENs Van 15 regels 1.25, elke regel meer 0.25, groote contracten rabat. Groote letters naar plaatsruimte. Brieven franco aan de N. V. Boek- en Handelsdruk kerij v h. HERMs. COSTER ZOON, Voordam C 9, postgiro 37060. Telef. 3, redactie 33. Directeur: C. KRAK. Dit nummer bestaat uit drie bladen. Hoofdredacteur: Tj. N. ADEMA. vertrouwen, die op de aanplakbiljetten als stuurman Colijn aan het roer van ons staaw- scheepje is verschenen. Evenwel, er is een groot verschil tusschen een raads- en een Kamerverkiezing. Niet-al- leen gelden daarvoor verschillende catego rieën kiezers, maar bovendien doen zich bij een raadsverkiezing in den regel persoonlijke invloed gelden, welke bij een Kamerverkie- i zing grootendeels uitgeschakeld kunnen We zullen daarom de Kamerverkiezingen van 1929 en van 1933 eens met elkaar ver- Het eerste gevoel dat de argelooze kiezer bij het lezen van den verkiezingsuitslag be kruipt, is er een van teleurstelling. De Kamer, die sinds de verkiezingen van 1925 uit 58 leden van rechts en 42 van lir.ks bestond, was in 1929 met veel moeite wat uit den rechtschen koers gebracht en in een Kamer van 57 rechtsche en 43 linksche leden veranderd. Thans is de Kamer opnieuw in 58 rechts en 42 links verdeeld, men volgt dus weer denzelfden koers als in 1925 en men zou slechts de verzuchting kunnen slaken, dat er sindsdien eigenlijk niets veranderd is. Acht jaren zijn er voorbij gegaan, twee maal hebben politieke redenaars honderden verkiezingsredevoeringen afgestoken, heb ben zij duizenden gebouwen beplakt en tien duizenden straten bekalkt en het resultaat is, dat alles vrijwel zoo blijft als het ge weest is. Dat is vooral voor hen, die de verkiezin gen als een politieke sport beschouwen, een teleurstelling. Zij willen graag voor al hun moeite en arbeid eens eenig tastbaar resul taat zien, maar de ondervinding heeft wel geleerd, dat ons land in politiek opzicht weinig verrassingen brengt, dat ons volk over het algemeen nogal conservatief is en dat rechts en links steeds weer met dezelfdf krachten aan weerszijden van ons slaats-- scheepje drukken, zoodat de koers bij elke voorkomende verkiezing niet noemenswaard gewijzigd behoeft te worden. Toch zijn er nu eenige cijfers, die de bijzondere aandacht verdienen. De R. Kath. Staatspartij heeft twee zetels verloren, waar van er ongetwijfeld een door de R.K. Volks partij is binnengehaald. Op welke partijen niet plichtgetrouwe katholieken gestemd heb ben, is niet duidelijk, maar de Kath. Dem. Bond (partij Veraart), die zich van de Staatspartij heeft afgescheiden, behaalde 20478 stemmen en is dus al een heel eind op weg naar den tweeden verloren zetel geweest. De Soc. Dem. hebben eveneens 2 zetels verloren, maar zij hadden een geduchte con currentie van de meer revolutionnaire groe pen. die zich in het oude verband niet meer thuis voelen. De Rev.-soc. Partij heeft on getwijfeld een der verloren zetels bezet, de communisten zullen er met de O.S.P.-ers wel aan meegewerkt hebben, dat ook de tweede verloren is gegaan. Ook hier heeft afscheiding en daardoor verbrokkeling tot verzwakking geleid. De Vrijz. Democraten hebben een zetel minder, waar die gebleven is, valt moeilijk na te gaan, want de V.D. Bond is altijd een partij van verrassingen geweest. De Vrijheidsbond zag eveneens een zetel verdwijnen en wij vermoeden, dat het Ver bond voor Nationaal Herstel onder leiding van generaal Snijders, welke partij zoowaar gasten voet in de Kamer wist te krijgen, oaaraan wel niet heelemaal onschuldig zai £UP geweest. Pf an,i-revolutionnairen hebben twee i5ew2.nneri en wie gezien en gehoord hoe f)r. Cólijn bij deze verkiezing is etsaP -a's de stuurman, die alleen in z')n het schip van staat voor ver- P K tegen de revolutionnaire rotsen verwonderen'. ft zich daarover akt te rinBJd^Sea is.het met Christ. Hisf. vf>rmi£w r zeteltal met één zag wH at r H maar het politieke arbeids- aar deze partij thuis hoort, is er tegenwoordig heel wat concurrentie. Er zijn thans 4.097.638 kiezers en er wa ren er in 1929 3.825.503. Het aantal kiezers is dus 1.07 maal zoo groot en we zouden dus de in 1929 verkre gen stemmencijfers met 1.07 moeten verme nigvuldigen om cijfers te krijgen die van een normalen groei getuigen. Vergelijken wij de thans verkregen cijfers met die van 1929 en daarna met die zooals ze bij een normalen groei moeten zijn dan krijgen wij de volgende resultaten. Had nu moeten S.D.A.P. Communisten Vrijheidsbond Vrijz.-Dem. Christ-Hist. R.K. Staatsp. St. Ger. Partij Herv. Ger. St.p Rev. Soc. Partij Anti-Rev. R.K. Volkspartij Nu In 1929 zijn 798.666 804.714 861.044 118.222 67.541 72.269 258.798 249.105 266 542 188.870 208.979 223.608 339.751 354.548 379.366 1.037.325 1.001.589 1.071.700 93.222 76.709 82.079 33.813 35.931 38.446 48.381 21.768 23.292 499.888 391.832 419.260 40.792 23.821 25.488 Wij zien daaruit den achteruitgang der S. D, A. P., den belangrijken stemmenaanwas der communisten, een kleine inzinking van den Vrijheidsbond, een grootere van de Vrij zinnig-Democraten, en van de Christelijk His- torischen, een voor de partij nog niet veront rustende achteruitgang der R.K. Staatspartij hoewel de partij die reeds jaren de groote gezinnen propageert eigenlijk niet achteruit mag gaan een vooruitgang der Staatk. Ger Partij, een verzwakking der Herv. Ger. Sraatspartij, een meer dan verdubbeling der Revolutionnair socialisten, een beduidende versterking daartegenover van de Anti-revo- lutionnairen en een krachtigen vooruitgang van de R. K. Volkspartij. Dat ondanks een belangrijke versterking der revolutionnaire groepen de Kamer toch een zetel naar rechts gezwaaid is, is voor een groot deel aan de krachtige propaganda voor een man als dr. Colijn te danken. Al is de uitslag van het geheele land het allervoornaamste, toch staan natuurlijk de hier ter stede behaalde cijfers in het brand punt der publieke belangstelling. We hebben voor de grootere partijen eens de hier verkregen cijfers van de Kamer verkiezing 1929, van de raadsverkiezing 1931 en van de thans gehouden kamerverkiezing vergeleken en komen dan tot de volgende in teressante vergelijking: v D Kamer 1929 Raad 1931 Kamer 1933 R. K.' C. H. S. D. A. P. V. B. Rev. Soc. A. R. de De communisten een gevolg van Wi tijdsomstandigheden za£en t t verdubbelen In deze tijd gj Sisf eo ri n rif^11 gr00t deel van volk Rn KninaiIe leuzen «n daden. Boer Braat blijft zijn zetel bezetten even- aN ds. üngbeek; ds. Kersten wist even- EenJn ,ÊS B,n Z£tels bij elkaar te De Chr. Dem. Unie heeft zoowaar een SfC" Partij ^tnf? «hynljjk het martelaarschap van den heer voorbeeld kunnen volgen. De O.S.P en de Fascisten zullen bij de komende verkiezingen opnieuw maar eens een kansje moeten wagen. 1839 1255 1841 4290 4215 4484 920 1187 793 4229 3836 3886 1099 1888 1371 128 344 681 503 655 940 De Vrijz -Democraten die in 1931 een be denkelijke inzinking vertoonden hebben hun verlies weer teruggewonnen. De R. K. een partij die in den regel geen groote verrassingen brengt viel ,n 1931 wat terug, maar heeft zich thans weer in voorwaartsche richting bewogen De Christ. Hist., die in 1931 verrassend snel omhoog schoten, zijn nu weer bedenke lijk op de politieke ladder naar beneden g-». zakt. De S. D. A. P., die in 1931 als een mocca- pudding in elkaar zakte, is er nog altijd niet in geslaagd zich uit den put omhoog te werken. De Vrijheidsbond, welke voornamelijk door de sociaal-democraten als een partij be schouwd wordt, die min of meer aan het af sterven is, kwam in 1931 met een verrassend groot stemmencijfer aanzetten. Hij is nu wat teruggezakt, maar vertoont tegenover de cijfers van de vorige Kamerverkiezing toch een vooruitgang die nog niet op seniele aftakeling wijst. De Rev. socialisten vertoonen een beeld van den opstandigen geest in dezen malaise- gelijken. Dan dient allereerst te worden op- emerkt, dat er in 1929 in Alkmaar 15506 iezers waren en thans 16564, dat is 1.07 maal zooveel. Om te zien of een partij vooruit of achter uit is gegaan moeten dus de cijfers van 1929 met 1.07 vermenigvuldigd worden en men krijgt dan weer het cijfer, dat elke partij bij normalen groei thans had moeten bereiken. De Vrijz. Dem. behaalden hier ter stede m 1929 1839 stemmen. Dit vermenig vuldigd met 1.07 geeft het cijfer dat zij bij normalen groei thans hadden moeten berei ken, dat is 1967. Zij behaalden evenwel slechts 1841 stemmen en hebben dus een te kort van 126 stemmen, dat is op deze 1967 een verliespercentage van 6.5. D.e R.K. verkregen thans 4484 stemmen, wat bij normalen groei 4590 zou moeten zijn. Het tekort is 2.3 p<3t. op deze 4590, een klein percentage maar dat toch niet van vooruit gang getuigt. De Christ. Hist. hebben thans 793 stem men gehaald wat bij normalen groei 984 had moeten zijn en een tekort geeft van 19.4 pCt., een percentage dat bedenkelijk hoog begint te worden. De S.D.A.P. kreeg thans het stemmencijfer 3886 en had er bij normalen groei 4525 moeten behalen. Zij heeft dus een tekort van 639 stemmen, dat'is op deze 4525 een verlies van 14.1 procent, wat er zeker niet op wijst dat de Alkmaarders-rich in steeds dichtere gelederen onder de vanen van de heeren Westerhof en Van de Vall scharen. Een geheel ander beeld vertoont de Vrij heidsbond, door de soe.-dem wel eens als het levende lijk betiteld, maar dan toch een partij die zich meer in de richting van het leven dan in de richting van het lijk beweegt. Deze partij behaalde thans 1371 stemmen wat bij normalen groei 1176 had moeten zijn zoodat zij een winst van niet minder dan 16.6 pCt. heeft te boeken. Zeer zeker zal het feit dat de burgemeester candidaat was aan dezen vooruitgang hebben medegewerkt. I De Rev. socialisten verkregen thans 681 stemmen. Bij normalen groei hadden zij er 137 moeten hebben, zoodat zij een vooruit gang van 397.1 procent hebben, een record, dat door geen enkele andere partij hier ter stede wordt geslagen. Ten slotte de Anti-revolutionnairen, die 940 stemmen behaalden en er volgens den nor malen groei 53S had moeten hebben, zoodat zij een vooruitgang van 74.7 procent kunnen boeken. De groote stijging zal wel niet hoofdzakelijk aan ae candidatuur Hoijtink zijn te danken hoewel hij nog 33 voorkeur stemmen behaalde maar voornamelijk aan de behoefte van velen om zich in deze tijden achter de sterke figi ur van dr. Colijn te scharen. Natuurlijk hebben de Soc.-dem. thans het verlies te boeken van velen, die deze partij langzamerhand te behoudend vinden en be hoefte aan een meer revoiutionnaire volks groep gevoelen. De goede oude tijd toen de S.D.A.P. in Alkmaar de stemmen van alk roodgetinte arbeiders op zich vereenigde, is voorbij. TTians visschen ook groepen als de O.S.P. (49 stemmen), de Communisten (181 stemmen) en de Rev. Soc. partij '681 stem men) naar de politieke biertjes der ontevre denen. De Communisten kwamen vergele ken bij de vorige KamerverkiezintT van 126 op 181 stemmen en de aanhangers van Sneevliet van 128 op 681 stemmen aan welken bijzonderen vooruitgang, zooals gezegd, de gevangenneming van hun leider niet vreemd zal geweest zijn. Wat de voorkeurstemmen betreft, de heer Van de Vall behaalde er 21, een getal van niet groote beteekenis tegenover de 3886 stemmen welke door zijn partij hier werden verkregen. We kunnen evenwel aannemen, dat men ondanks de voorkeur die men de zen candidaat zou kunnen schenken in deze goed gedisciplineerde partij voorname lijk nummer één van de lijst gestemd heeft. Mr. Wendelaar heeft met 439 van de uit gebrachte 1371 stemmen zeker een groot aan deel in het plaatselijk succes van den Vrij heidsbond gehad. De heer Hoijtink heeft met 33 voorkeur stemmen ook een aandeeltje in den vooruit gang zijner partij te boeken en de heer Stem- merik die 35 stemmen verkreeg van de 38 welke het Verbond van Nationalisten hier ter stede wist te behalen, heeft alle reden om van een belangrijk persoonlijk succes te spreken. De kans van mr. Wendelaar om tot Kamer lid gekozen te worden is ongetwijfeld door het verlies van een zetel van den Vrijheids bond verkleind en daardoor- tot een misluk king geworden. De heer Wendelaar heeft zich als politiek redenaar de laatste maan den op een tournée door ons land zoo duchtig geweerd, dat hij zijn zetel alleen daardoor eigenlijk al verdiend heeft. In hoeverre het juist is, dat mr. Knottenbelt later voor het amerlidmaatschap zal bedanken en of deze zetel dan allereerst voor mr. Wendelaar beschikbaar zal komen, is terwijl wij dit schrijven nog niet te voorspellen. Het resultaat van de onderhande lingen met Duitschland. (Binnen land.) Uitslag Kamerverkiezingen, winst voor de a r. en communisten, verlies voor s.d.a.p., vrijheidsbond en vrija.- dem. (Binnenland.) De overblijfselen van de Fransche vliegboot zijn gevonden; de acht in zittenden zijn om het leven geko men. (Luchtvaart.) In Engeland heeft een mijnonge luk plaats gehad, waarbij drie mijn werkers op slag zijn gedood. (Bui- Düsterberg afgezet als tweed» Stahlhelmleider. (Buitenland.) Aardbeving in Turkije en Grie kenland; dooden- en gewonden. (Buitenland.) Zie verder laatste berichten. Laten wij eindigen met de verklaring dat onze verkiezingsdïenst zoowel gisteravond als hedennacht toen directie en redactie vanaf drie uur vrijwel voltallig aanwezig ge weest zijn een zeer vlot verloop had, zoo dat onze elkaar opvolgende bulletins te Alk maar steeds de eerst verschenen publicaties geweest zijn. Dank zij ook onze loudspeaker, die het af roepen der nuchtere cijfers op gelukkige wijze met het weergeven van populaire gra- mofoonplaten afwisselde, was er gisteravond voor het overzicht der plaatselijke verkie zing voor ons bureau en op het Waagplein een overweldigende belangstelling. Hedenmorgen, nog vóór het overgroote deel onzer lezers uit de veeren of uit het kapok was gekomen, was de volledige uitslag, zoowel de zetelverdeeling als de na men der gekozenen, reeds in alle uithoeken der stad verspreid, zoodat wij, wat dit deel van de Kamerverkiezingen betreft, met ge noegen op den thans achter ons liegenden arbeid kunnen terugzien. De R.K. Staatspartij kon slechts de con currentie ondervinden van de R.K. Volks partij (319 zetels) en van den Kath. Dem Bond, die hier slechts 16 stemmen behaalde. De R.K. Volkspartij, die van 210 tot 319 is gestegen, is dus met meer dan 50 procent vooruitgegaan. Toch zijn deze groepen dwergpartijtjes tegenover de groote een heidspartij, welker .stemmenaantal hier nog niet in beduidende mate wordt beïnvloed Interessanter is het op te merken dat de R.K. met de R.K. Volkspartij en de Kath Dem. Bond samen 4819 stemmen behaalde, W V V wat een winst-percentage van 5 bover. tijd een steeds sterk vooruitgaand stem- den normalen groei zou zijn als deze groe- mencijfer. pen thans vereenigd waren gebleven. De anti-revolutionnairen gaan eveneens ge- Evenwel, het ziet er niet "naar uit, dat stadig vooruit, zij het dan dat deze cijfers beide afvalligen spoedig tot de moederpar- geen honderden percenten verschillen. Toch ten zullen terugkeeren, zoodat deze winst blijkt dat velen in deze onzekere tijden zich voorloopig nog wel als een verlies moet be- weilicht instinctief aan den sterken man toe-1 schouwd worden. De vice-kanselier van het Duitsche rijk, von Papen, heeft gisteren Lord Newton, lid van het Engelsche Hoogerhuis, ontvangen met wien hij een langdurig onderhoud heeft gehad overe verschillende actueele politieke kwesties. Naar wij vernemen heeft de vice-kanselier hierbij gewezen op den wensch van den rijks kanselier naar vrede. Duitschland heeft meer dan eenige andere natie ter wereld behoefte aan vrede, wrant hem heeft de oorlog en de onzinnige vredesverdragen de ernstigste wonden toegebracht. De wereld is vermoede lijk thans tot het inzicht gekomen, dat de economische chaos, waartegenover men in vele landen hulpeloos staat, slechts een ge volg is van den politieken en economischen waanzin der regelingen van na den oorlog. Indien deze erkenning helaas pas zeer laat baanbreekt dan is zij toch niet te laat geko men om de verantwoordelijke staatslieden eindelijk tot de erkenning te nopen, dat het hun plicht is rekening te houden met feiten. Alle stappen, welke er toe kunnen dienen het geschokte vertrouwen op de wereld te herstel len, moeten worden toegebracht. Uit dien hoofde heeft Duitschland het voorstel voor een viermogendhedenpact in den zin als door Mussolin! voorgesteld oprecht begroet en het is volkomen onbegrijpelijk, dat een Euro- peesch staatsman kan zeggen, dat een derge lijk pact slechts een schrede achterwaarts be- teekent. Het is integendeel hoog tijd, dat de groote Europeesche mogendheden de rege ling hunner kwesties energiek ter hand ne men. Duitschland heeft in de afgeloopen maanden de geheele wereld een historischen dienst bewezen, welke grootte pas later zal worden begrepen. Het heeft als door het po litieke en economische verval in zijn funda ment het meest bedreigde land zijn laatste energie verzameld om het dreigende bolsje wisme te ontgaan. Alle economische en gees telijke kuachten heeft het opgeroepen voor den strijd tegen dezen besmettelijken pest. Daarmede heeft het een besmettingshaard opgeruimd, welke voor alle nabuurlanden de grootste gevaren meebracht. Het buitenland schijnt zulks evenwel niet slechts niet te be grijpen, maar het als aanleiding te beschou wen voor 'n ongehoorde hetze tegen Duitsch land. Men schuwt zich niet zelfs te spreken van de mogelijkheid van een preventieven oorlog tegen Duitschland, omdat men vreest, dat de binnenlandsche wedergeboorte van onze natie het krachtveld in Midden-Europa zal veranderen. De vice-kanselier, zeide Lord Newton, dat het gepraat over een preventie ven oorlog niet alleen een misdaad is tegen over Duitschland en tegen de Europeesche missie, welke Duitschland op het oogenblik vervult, maar veeleer een ongehoorde mis daad tegen de geheele cultuur van West- Europa. De Duitsche regeering zal evenwel iedere noodige maatregel treffen om het de open bare meening ter wereld duidelijk te maken, vanwaar en om welke motieven zulke onheil spellende plannen tegen den wereldvrede af komstige zijn, en zij zou zelf de meest rigou reuze maatregelen treffen om iedere moge lijkheid uit te sluiten die vreemde mogend heden aanleiding zouden kunnen geven voor de verwerkelijking van dergelijke onheilspel lende plannen. De nieuwe organisatie der staten van Duitschland is een volkomen binnenlandsche aangelegenheid, welke niet betrekking heeft op de bij verdragen en vriendschappelijke overeenkomsten vastgelegde verhouding tot andere landen. De rijkskanselier heeft er bij verscheidens gelegenheden op gewezen, dat voor een groot en zelfbewust volk het herstel der volkomen souvereiniteit naar binnen en naar buiten iets natuurlijks is. Het doel der Duitsche politiek is de verwerkelijking der volkomen rechtsge lijkheid langs vredelievenden weg. Wie de Duitsche rijksregeering andere bedoelingen toeschrijft, handelt daarom niet slechts tegen het goede geloof, maar ondermijnt de basis van vertrouwen, waar op alleen het nieuwe Europa kan worden gebouwd. KORTE BERICHTEN. Prins Hendrik zal hedenavond "In het Gebouw voor Kunsten en Wetenschappen de door het district 's-Gravehage van de Ver- eeniging „De Nederlandsche Padvinders" te geven uitvoering bijwonen. Gistermiddag is een 29-jarige ijzerwer ker te Rotterdam, aan boord van het Efcen- sche s.s. „Emma Maersch", liggende in een dok van Wilton, in een ruim gevallen. De man is aan de gevolgen van een schedelfrac- tuur overleden. VOLKSBOND TEGEN DRANK MISBRUIK. Ter vervanging van den eere-voorzittef mr. dr. F. W. J. G. Snijder van Wissenkerke is als lid van het hoofdbestuur van den Volksbond tegen drankmisbruik opgetreden jhr. mr. H. O. Feith, kinderrechter te 's-Gra- venhage. In de laatst gehouden hoofdbe stuursvergadering is jhr. Feith vervolgens met algemeene stemmen tot algemeen voor zitter benoemd, welke benoeming hij heeft aanvaard.

Alkmaarsche Courant | 1933 | | pagina 1