Alkmaarsche Courant. Honderd mi en dertigste Jaargang. HAANDAG 1 HEI Het mysterie van het diamanten kruis. ST. PANCRAS. WARMENHUIZEN. ZIJPE. BROEK OP LANGENDIJK. CASTRICUM. NOORDSCHARWOUDE. BEVERWIJK. No. 102 1933 Jiadiauieuivs Dinsdag 2 Mei. fjdversum, 296 M. (Uitsluitend AVRO). 8._ Gramofoonplaten. 10.— Morgenwij ding 10-15 Gramofoonplaten. 10.30 Och tendconcert o.l.v. O. Hendriks. 11— Kook- en bakpraatje door mevr. R. Lotgering— Hillebrand. 11.30 Vervolg concert. 12.15 Gramofoonplaten 12.30—2.— Omroep orkest o.l.v. N. Treep en gramofoonplaten. 2 15 Vervolg concert. 3.Knipcursus. 4. Zang door P. C- Brederode. Aan den vleu gel: Egb. Veen. 4.30 Radio-kinderkoorzang o.l.v. J. Hamel. 5.Uitzending voor klei nere kinderen. 5.30 Jugdhalfuur v. d. V PRO. 6.Gramofoonplaten. 7.Bück- man: De beperking v. d. Rundveestapel. 7.30 Kovacs Lajos en zijn orkest. Refreinzang: Bob Scholte, m. m. v. Willy Rosen, piano en het Ensemble „4 en 1 vleugel". Van 8.8.05 Vaz Dias. 9.Clinge Doorenbos. 9 20 Con certgebouworkest o.l.v. Dr. W. Mengelberg ,m m. v. het Toonkunstkoor Amsterdam. Mia Peltenburg, sopraan. Hermann Schey, bari ton. Ein deutsches Requiem, van Brahms. 10.30 Gramofoonplaten. 11.Vaz Dias. 11.1012.Uit het Carlton-hotelCrazy Tom en zijn Band. Huizen, 1875 M. (Uitsluitend KRO). 8. 9.15 en 10Gramofoonplaten. 10.30 Her denking Willem van Oranje. 11.30 Godsd halfuur. 12.15—1.45 Orkestconcert en gra mofoonplaten. 2.— Vrouwenuurtje. 3.— Gramofoonplaten. 3.30 Voordracht. 3.50 Zangrecital. 4.10 Voordracht. 4.30 Zang recital. 4.50 Gramofoonplaten. 5.15 Schla- germuziek. Lezingen. 7.25 en 7.45 Causerie 8Gramofoonplaten. 8.15 Orkestconcert m m. v. zangsoliste. Ca. 9.Vaz Dias en gramofoonplaten. Hierna vervolg concert. 10.30 Vaz Dias. 10.35—12.— Populair con cert Daventry, 1554 M. 9.35 Morgenwijding 9 50 Tijdsein, berichten. 10.0510.20 Le zing. 11 20 Gramofoonplaten. 12 20 Shep- herd's Bush Paviljon Orchestra o.l v. Fryer 1 20 Voor de scholen. 3.25 Lezing. 3 45 Réné Tapponier en zijn orkest. 4.35 Kinder uurtje. 5.20 Tijdsein, berichten. 5.50 Brahms' pianosonates door F. Merrick. 6.10 Fransche les. 6.40 BBC-Theatererkest o.l.v S Robin- son m. m v. J. Armstrong. tenor. 7.50 Le zing. 8.20 Tijdsein, berichten. 8 40 BBC- orkest o.l.v. V. HelyHutchinson m. m. v Irene Scharrer, piano. 9.55 Dansmuzik door Lew Stone en de Monseigneur Band. Pari/s „Radio-Paris", 1724 M. 7 05 Gra mofoonplaten. 1120 en 6.40 Concert door het Krettly-orkest. 8.05 Radiotooneel. „Le 6alon de Madame Recamier". 9.20 Gramo foonmuziek. Kalundborg, 1153 M. 11.20—1.20 Con eert uit het Beilevue-Strandhofel. 2.204.20 Omroeporkest m. m. v. solist o.l.v. Reesen, 7.20 Populaire Deensche muziek o.l.v. Grön- dahl. 805 Radiotooneel. 9.20 Pianorecital door V. Fischer. 9.50 Kamermuziek door strijkkwartet. 10.201.20 Liefdadigheids uitzending. Langenberg473 M. 6.25 Morgenwijding. 6.35 Gramofoonplaten. 9.30 Concert voor de scholen 11.20 Gramofoonplaten. 12.20 Con eert o.l.v. Wolf. 3.50 Concert. A. Knoll, tenor E. Grape en Eva Keszling, piano en A. Schoenmaker, viool. 6.20 Zie Zeesen. 7.25 ,,Liebe-leicht komisch", spel, samengesteld door A. E. Sistig. Rome, 441 M. 8.05 Gevarieerd concert m m v. Mario Corti, viool. 9.05 Radiotooneel. 9.35 Dansmuziek. Brussel, 508 en 338 M. 508 M.: 11.20 Omroepkleinorkest o.l.v. Leemans. 12.30 Gramofoonplaten. 4.20 Symphonieconcert o.l.v. Meulemans. 5.35 List-Debussy-pro- gramma. 7 20 Omroeporkest o.l.v. F. André. 8 20 Symphonieconcert o.l.v. Meulemans m. m v. pianosoliste. 9.30 Gramofoonpl. 338 M.: 11.20 Gramotoonplaten. 12.30 Omroep kleinorkest o.l.v. Leemans. 4 20 Omroep orkest o.l.v. F. André. 5.50 Omroepklein orkest o.l.v Leemans. 7.20 Symphoniecon cert o.lv. Meulemans. 8.20 Populair concert o.l.v. F André. 9.30 Dansmuziek (gramo foonplaten). Zeesen, 1635 M. 7.20 Concert door de Stahlhelmbundeskapelle te Kiel o.l.v. L Hacker. 8.20 Dansmuziek uit Königsberg 9.20 en 10.05 Berichten. 10.20—1.20 Con eert uit Hamburg o.l.v. Eibenschütz m m v. solisten en orkest, o.a. Herbert Ernst Groh) GEMEENTELi 'KE RADIO DISTRIBUTIE. U'n 1: Hilversum. i;n 2: Huizen. Lijn 3: Lond. Reg. van 9.35 tot 9 50; Da- ventryq van 9.50 tot 10.20; Midi. Reg van !1'2£ 13'20; Lond' Re&- van 13 20 tot 14.20; Daventry van 15.25 tot 23.20. Lijn 4: Langenberg van 9.25 tot 17 50' Zeesen van 17.50 tot 23.20. SeuilletoH oit het Engeisch van Chester K. S. Steele door A W v. E v. R. de 88 „Mei, Donovan", zei de districts geneesheer, „je vriend spaarde je moeite hem te laten veroordeelen!" „Ja, ik had hem al te pakken! Ik had hem zonder eenige moeite op den elee trischen stoel kunnen krijgen! Maar wat scheelde hem, dokter?" „Dat kan ik nog niet zeggen! Het lijkt wel een hartaandoening! Maar morgen ochtend zal ik lijkschouwing houden Hij is in elk geval dood!" „Ik dacht, dat een van de andere gevangenen misschien bij hem binnen was gekomen en hem had gedood sprak de politie-detective. „Riley dat iemand schreeuwde!" „Dat was Schmidt die man, die zijn vrouw vermoordde!" viel de portier in. Hij is in de cel naast die, waar de Dago zat. Schmidt zei, dat hij den vreemeling vreeselijk raar hoorde adem halen. Het was zeker zijn laatste adem! Hij was al dood, toen ik binnen kwam, dokter! -Ja, dat gaat gauw met zooiets 1" zei, Stad en Omgeving. JAARVERGADERING NEDERLAND- FRANKRIJK. Zaterdag 29 April had in het stadhuis te Alkmaar de zeventiende jaarlijksche alge- meene ledenvergadering plaats van het Ge nootschap Nederland—Frankrijk. De opkomst uit de verschillende afdeelin- gen was zeer bevredigend. Het gezelschap werd ontvangen door den burgemeester onzer gemeente, die in zijn toespraak, als treffend bewijs, in hoe breede lagen onzer bevolking de waardeering voor de Fransche cultuur is doorgedrongen, den wensch aan haalde van een onzer arbeiderswethouders om bij de invoering van een vreemde taal op de lagere school het Fransch te kiezen. Prof. Salverda de Grave gewaagde in zijn antwoord van de eer, die Nederland—Frank rijk te beurt viel, in een stadhuis te worden ontvangen, wat nog nooit was gebeurd. Men vereenigde zich daarna tot een ge meenschappelijk déjeuner, dat zeer geani meerd verliep. Na afloop hiervan werd, on der leiding van den burgemeester, het stad huis bezichtigd, waarna in de trouwzaal de vergadering plaats had. De voorzitter van het hoofdbestuur, prof. dr. J. J. Salverda de Grave, herdacht in zijn openingswoord den overleden penningmees ter, den heer van der Minne, wiens heengaan een zware slag voor het Genootschap was geweest. Daarna sprak hij zijn tevredenheid uit over de goede opkomst, die het contact tusschen de verschillende afdeelingen ver sterkte en de lden in de gelegenheid stelde, elkaar wederkeerig te leeren kennen en waar deeren. Hierop volgde het voorlezen van de notu'en door de algemeene secretaresse, mej. N Duijs. In de vacature van der Minne werd voorzien door de benoeming van jhr. van Lennep, die deze functie reeds provisorisch had waargenomen en thans het financieel verslag uitbracht. Dit leverde in weerwil van de slechte tijdsomstandigheden een niet on belangrijk voordeelig saldo op. De inkomsten bedroegen in 1932 2647.66, de uitgaven 2183.77, het voordeelig saldo bedraagt 463.89. Momenteel is in kas 1817.46. De balans sloot in activa en pas siva op een bedrag van 2014.41, het reservekapitaal bedraagt 1885.85. Na goedkeuring van de rekening werd de pen ningmeester gedéchargeerd. Op voorstel van den voorzitter werd hierna het hoofdbestuur uitgebreid met twee leden, t w. de heer Elte uit Haarlem en mevr. Fruin Loder uit Rotterdam, presidente van een der bloeiendste afdeelingen. Vervolgens was het woord opnieuw aan de secretaresse voor het jaarverslag. In den algemeenen toestand had 1932 geen vooruit gang gebracht. Het totale ledenaantal was verminderd van 1400 tot 1170, en hetzelf de verschijnsel deed zich vrijwel in alle af deelingen gevoelen, zeer sterk in Amsterdam dat momenteel slechts 200 leden telde, zoodat er zelfs aan gedacht was, de werkzaamheden stop te zetten, hetgeen gelukkig niet was ge beurd. In den Haag bestaat een zekere ge dwongen samenwerking met de Alliance fran«;aise, omdat de leden voornamelijk be lang stellen in de door de Alliance georga niseerde tooneelvoorstellingen. Toch was de toon van mej. Duijs over het geheel genomen optimistisch en sprak zij de verwachting uit. dat wij betere tijden tegemoet gaan. Tenslotte besprak de heer Elte het pro gramma voor het volgend seizoen Hij had zich reeds met verschillende conférenciers in verbinding gesteld. Besproken werd verder het voorstel om de lezingen te doen afwisse len met kunst- en muziekavonden. Een spreekbeurt zullen komen vervullen Ramon Pernandez. letterkundige; dr Jean Comandon directeur v. h. laboratoire de micro-cinematografie v. h. Office National des Recherchés et Inventions, uitvinder van de micro-cinematografie. Besprekingen zijn verder nog gaande met prof. Foci'lon, kunst historicus; een ander voor declamatie der hedendaagsche Fransche letterkunde en met Francis Carco of Kerre Gaxotte. Pogingen om Jacques Copeau te laten spreken faalden wegens te hooge kosten. Overwogen worden plannen om meerdere Fransche films in Hol iand te laten draaien. De secretaresse deelde nog mede, dat de „Bent U er zeker van, dat het een hartaandoening was, dokter M'arren? vroeg de kolonel. „Neen, in 't geheel niet! Ik noemde dat als het meest waarschijnlijke. Hij zag er niet sterk uit Ik kan het morgen pas met zekerheid zeggen!" „Neem me niet kwalijk, dokter, dat ik het waag op uw terrein te komen, maar hebt U er op gelet, of er nog enkele van die cigaretten over waren in zijn cel? „Daar heb ik niet op gelet! Als U dat weten wilt, laten we dan teruggaan! En ik voel me in het minst niet in mijn eer getast door opmerkingen van uw kant kolonel! Daarvoor stel ik te veel belang in Uw werk. Ik zou U werkelijk graag helpen bij een nauwkeurig onderzoek als U denkt, dat er iets mis is!" „O, heelemaal niet! Zelfmoord ligt in een geval als dit natuurlijk het meest voor de hand, en het is niet moeilijk genoeg opium in een cigarette te stop pen, om er een dozijn mannen mee te dooden!" „Hemel, daar heb ik niet aan ge dacht!" riep de portier uit „Kom!" en hij ging hen voor naar de cel. Het lijk van Singa Phut was reeds naar een ander deel van de gevangenis overgebracht. Maar in de' cel was alles nog net zoo, als toen de Indiër er den laatsten adem uitblies. Daar lagen de weinige, armoedige be zittingen, die het hem vergund was, bij zen zomer een 14-tal leerlingen van de Ecole Normale Superieure Sèvres op uitnoo diging van het genootschap naar Nederland zullen komen. Besproken werd nog een door Amsterdam gevoerde reclame-campagne, welke door meerdere afdeelingen zal worden nagevolgd Na de rondvraag sloot hierop de voorzitter de vergadering. De bijeenkomst werd besloten met een zeer gezellige tea, door den heer en mevr. mr. W. C Bosman (voorzitter en secretaresse onzer afdeeling) in hun gastvrij huis aan de leden aangeboden De heer Bosman had gezorgd voor een bus, die ons allen op confortabele wijze naar zijn woning vervoerde en na af loop van de zeer geanimeerde tea de leden der andere afdeelingen naar het station bracht. Een woord van dank aan den heer en mevr. Bosman voor dit prettig besluit van de als geheel aangenaam verloopen bijeen komst is hier zeker op zijn plaats JUcvinciaai Tlieums De begrafenisvereeniging „Memento Mori" vergaderde in het café van den heer Bouwstra onder leiding van den heer A Schuur. Uit het jaarverslag stipten wij aan, dat het bezit der vereeniging bedraagt f 884 90 De heer J. v. Baar en M. Hoogland ad viseerden tot goedkeuring. De bestuursverkiezing gaf tot uitslag, dat de heeren J. v. d. Ham, D. Buisman en J. Wever, allen werden herkozen. Er zijn onderhandelingen gevoerd met Oudorp om ook daar een vereeniging op te richten. Deze schieten echter nog niet erg op. Ten sterkste werd ontraden om de pakken in bruikleen af te staan. Ten slotte werd be sloten, dat het bestuur, indien Oudorp dit verlangt, inlichtingen enz. verstrekt. De heer Keizer merkte op, dat de jeugd bii de R.K. begraafplaats te Oudorp hinder lijk is. Dit zal worden nagegaan door het bestuur, om verbetering te krijgen. De heer Verduin merkte op, dat de afleg gers nog al eens worden vervangen door de zuster en zou wenschen, dat evengoed de vergoeding werd uitgekeerd. Dit werd goed gevonden. Hierna sluiting. De Neutrale Bond van Boeren, Land en Tuinbouwers vergaderde ten huize van den heer C. de Jong op 28 April onder lei ding van den heer Hoogland. De medeeeling werd gedaan, dat het be stuur heeft beslofn om een adres aan de ge meenteraad te zenden om een steunregeling in het leven te roepen. Dit is wel door den raad aanvaard, doch in dier voege, dat de tuinders, welke broodsgebrek lijden, zich kunnen vervoegen bij de Armvoogdij. Dit is voor ons tuinders een te zware stap, daar om heeft uw bestuur onderhandeling ge pleegd met den burgemeester, wat tot gevolg heeft gehad, dat door B. en W. zal worden vergaderd om een andere regeling te treffen. Indien deze regeling goed zal slagen, zal een dergelijke regeling worden verzocht aan Br. o. L., daar ook in die gemeente leden woonachtig; zijn. Bespreking Arbeidscontract. Door het bestuurslid Kloosterboer werd uitlegging gedaan van de gecombineerde vergadering, welke is gehouden door de drie patroonsvereenigingen en de drie arbeiders organisaties. Het contract, zooals het is voorgesteld door de L.T.B., werd ongeveer goedgevon den, alleen over de werktijden was men het niet eens. Besloten werd om een vast con tract te aanvaarden. De bijzonderheden zul len worden besproken op de op 3 Mei te houden vergadering, het bestuur kan dan handelen na de besprekingen. Daarna volgde behandeling van de be schrijvingsbrief voor de te houden vergade ring te Hoorn. Bij de rondvraag bracht de heer P. Schuit naar voren het verkoopsysteem goed gekeurde aardappelen. Dit kan volgens spreker langs andere wegen worden ge- zoch' Hierna sluiting. Dezer dagen had de Alg. Midden standsver. „Samenwerking" een algemeene vergadering in de zaal van den heer Slik ker. Aanwezig 10 leden. De voorzitter, de heer P. Dissel, opende, de aanwezigen welkom heetende en be treurde de geringe opkomst. De kwestie omtrent de verkoop van de margarine is naar tevredenheid opgelost en het verkoopen van broeiglas, dat hier aan de tuinders werd verkocht door een particu zich te houden eenvoudige en klaar blijkelijk hoogst ongevaarlijke dingen En op den vloer lagen eenige der ciga retten verspreid, die van sterke Latakia tabak waren gemaakt, waarvan de eigenaardige lucht nog in de hoeken van de cel hing. „Hij rookte er een paar op!" merkte de portier op. „Laten we eens kijken!" stelde de ko lonel voor. „Als we hier wat beter licht hadden, zou het niet kwaad zijn!" „Ik zal een van die tweehonderd watt peertjes hier brengen, die we op 't kan toor gebruiken!" zei de waker, die met hen was meegegaan. Er was een con tactstop in iedere cel kortgeleden aangelegd op aandringen van een com missie voor verbetering van het lot van gevangenen. Het kleine peertje werd er uitgedraaid en het grbote er voor in de plaats gedaan. Het maakte de cel heel licht, en bij het heldere schijnsel raapte de kolonel een aantal van de cigaretten op. Enkele waren tot op een stompje opgerookt, andere waren niet aangesto ken, en twee of drie waren er doormid' den gebroken, hoewel geen der einden er uitzag, of er een lucifer tegenaan was gehouden, of dat de lippen van Singa Phut ze bevochtigd hadden. „Vreemd, dat hij ze zoo vernielde! merkte Donovan op. „Gewoonlijk kun nen zij nooit genoeg rooken!" „Hij vernielde ze niet precies! lier, is, zooals verwacht werd, uit den weg geruimd. Hierna kwam in behandeling het punt „contante verkoop". Door de vergadering is dit punt breed voerig besproken. De nood onder de mid denstand wordt onhoudbaar. Vervolgens kw^am in behandeling de steun in Natura. Deze heeft ten doel om door en voor de werkloozen levensmiddelen enz. te laten fabriceeren door bemiddeling van het Rijk. Een schrijven zal worden gericht aan het hoofdbestuur om dit met geweld tegen te gaan. Aansluiting B.U.V.A. Volgens de laatste vergadering waar een >espreking met een der heeren van de Kamer van Koophandel heeft plaats gehad en ook is besproken de voordeelen die een midden stander kan hebben door aansluiting bij het Bureau van Adviezen. De contributie bedraagt 25 cent per lid. Door de vergadering is besloten om lid van genoemde instelling te worden. Tevens kwam in behandeling de achter stallige doktersfondspremie. Door de finan- cieele moeilijkheden van de plaatselijke ge neesheer was door een commissie getracht, het gem .bestuur te verzoeken, om voor die gene die deze premie niet meer kunnen be talen dit voor rekening van de gemeente te nemen. Van verschillende kanten is dit bekeken en besproken en de conclusie getrokken, dat het niet speciaal een volksbelang is, maar in het bijzonder het belang van den dokter. Uit de gehouden besprekingen in de commissiever gadering is dit sterk naar voren gexomen Tenslotte werden voorgelezen de voor schriften aangaande de omzetbelasting. Dit zal niet alleen een stuitblok voor de nering doenden worden, maar tevens een geweldige administratieve rompslomp. Rondvraag. De heer Diepsmeer informeerde, hoe het stond met de steun aan den Middenstand Uit de toelichting is gebleken, dat in deze nog geen resultaat is bereikt. Het jaarlijksche onderzoek van de tot de landmacht behoorende grootverlofgangers dezer gemeente zal dit jaar worden gehou den te Schagen, in de oude o.l. school aan de Loet; voor zooveel betreft de lichting 1921, des voormiddags 11.20 uur en voor zooveel betreft de lichting 1924, des namiddags 1 uur. Bij het correspondentschap der ar beidsbemiddeling hier ter plaatse staan 81 werklooze arbeiders ingeschreven, w.o. 36 landarbeiders, 36 transportarbei ders, 2 schippers, 3 timmerlieden, 1 ma troos, 1 metaalbewerker, 1 kuiper; hier van zijn er 35 geplaatst bij de werkver schaffing. In de gehouden vergadering der afd. Broek op Langendijk van de Chr. Fabr. en Transportarbeiders, werd na gehou den bespreking der agenda voor de te houden bondsvergadering in Rotterdam besloten de afgevaardigde vrij mandaat te geven aangaande de te behandelen voorstellen. De afdeeling zal worden vertegenwoordigd door den heer door den heer H. Vinke, terwijl deze tevens werd gekozen tot voorzitter der afdee ling. Betreffende oprichting eener afdeeling Langendijk van fabrieks-arbeiders, werkzaam in de conserven-fabrieken, zal dienaangaande eerstdaags het hoofd bestuur uitgenoodigd worden deze zaak in een vergadering nader uiteen te zet ten, om de arbeiders te overtuigen van de noodzakelijkheid van organisatie. De Emmabloem-collecte ten bate der T. B. C. bestrijding heeft 56.33 opge bracht Terwijl eenige kinderen aan het spe len waren stak plotseling de 6-jarige P. Koolaard de straat over, met het nood lottig gevolg dat hij tegen een aanko mende auto opbotste en er onder raakte. Na geneeskundig onderzoek bleek dat het ventje een lichte hersenschudding had bekomen. Vrijdagavond is in den reeds lang uitge schreven ouderavond van het r.k. patro naat de gelegenheid aangegrepen om af scheid te nemen van den vertrekkenden kape laan, directeur van dit jeugdwerk. Het is een spontane huldiging geworden, wel een bewijs, dat zij verdiend was. Nadat de kape laan den ouderavond voor 't laatst had ge opend, gaf het gezelschap de Graaf eenige vrooliike nummers ten beste, waarna V.I. O.S. haar leden verschillende turnoefenin« gen liet geven. Alles liep vlot van stapel. Tijdens deze oefeningen werd de kapelaan de zaal uitgeroepen, omdat de mannen van de H. Familie, d.w.z. de prefecten, nog even hun scheidenden leider wilden huldigingen, wat geschiedde in den vorm van een cadeau onder couvert. Vervolgens was het woord aan den heer v. Westen, lid van de patro naatscommissie, die namens deze sprak en den kapelaan dank bracht voor zijn vela werk dat hij in Castricum voor het jeugd- werk had gedaan. Nooit was U iets te vee! als het patronaatswerk U riep, U stond al- tiid gereed. Daarbii komt uwe groote mate van eerlijkheid, die het U wel eens wat era liet zeggen, maar het werd aangenomen, omdat men wist, dat het uit het hart kwam, terwijl U als U overtuigd was, dat gij het mis had dit ook uiterlijk wist te erkennen. De patronaatsleden en de commissie zien LI met groot leedwezen heen gaan. Aanvaardt onzen dank en denkt pog eens aan Castrw cum, en we hopen dat het vloerkleed, dat te Rotterdam uw kamer zal sieren, U welkom zal zijn. Vervolgens was het woord aan den heer van Lunen. die sr' k namens het ge nootschap de Stille Omgang en hem namens het bestuur een beeld aanbod van de H. Lidwina. H- wees er in dit verband op wat de kapelaan is geweest niet alleen voor de kleine zieken in de gezinnen, bovenal voor de groote. Niets was hem te veel. Hoeveel malen zijt gij niet alleen overdag, maar vooral des nachts niet alleen opgebeld, maar geheel vrijwillig een ernstigen zieke gaan bijstaan. Dat zal Castricum niet vergeten. Vervolgens was het woord aan den pastoor, die zijn groote maten van werklust en ijver naar voren bracht en dankte voor het vele werk wat den kapelaan tijdens zijn langdu rige ziekte heeft verricht. Dan wees hij op het vele werk dat voof jeugd en zieken door hem was gedaan. Ds< vele nachtelijke uren die door hem waren opgeofferd om af te doen wat overdag door zijn drukte achterwege had moeten blijven. Eindigende sprak de pastoor woorden van dank en voegde e aan toe: Denk altijd dat de pastorie van Castricum steeds voor openstaat. Nadat de tooneelvereeniging een humo ristisch stuk had opgevoerd was het woord aan den kapelaan. Onder muisstilte werd zijn laatste woord aangehoord. Ontroerd dankte deze voor de hem ge brachte hulde, die hij afwees, omdat alles wat de priester moet doen en kan doen ge* schiedt ter eere van God. Zijn stem ging vrijwel over in gefluister van aandoening, maar zoo stil was het dat niettegenstaande dat Z.Eerw. goed verstaanbaar was. Hij dankte voor den prettigen tijd in Castricum doorgebracht. Heel gaarne had hij zijn ver deren kapelaanstijd in Castricum doorge bracht, dat heeft niet zoo mogen zijn, maat hij zal altijd aan de 8 jaren hier doorge bracht prettig worden herinnerd. Hij dankte de sprekers en den pastoor niet alleen voor den prettigen omgang in de pastorie maar bovenal als een voorbeeld van echte pries terlijkheid door hun voorgang in gebed, bre vieren, aanbidding. Met een hartel ijken handdruk nam hij hier op van de meesten in de zaal die tot 't uiter ste gevuld was, afscheid. Het is een mooie avond geworden voor dezen geestelijken voorganger, maar dit was ook wel bijzon der verdiend. zei de kolonel grimmig, op een door midden gebroken, doch overigens volko men gave cigarette in zijn hand neer kijkend. „Hoe noemt U het dan?" vroeg de politie-detective. „Wel, ik geloof, dat hij naar iets zocht, dat in die cigaretten moest zijn en dat hij het vond ook!" „Wat bedoelt U?" vroeg dokter M'ar ren. „M'acht! Misschien kan ik het U laten zien!" Zorgvuldig verzamelde kolonel Ashley alle cigaretten in de cel bij elkaar, waar van er nog verscheidene heel waren. Daar mee en met de zwarte stompjes, zoowel als de doormidden gebroken cigaretten, liep hij naar het tafeltje, dat in de cel stond en spreidde ze daarover uit. Donovan reikte onder den arm van den detective door en brak een der heele cigaretten open. Ik zie niet inbegon hij. „Bij Mike's liefde, kijk hier eens!" riep hij plotseling uit. „Er zit een naald in!" „Kom er niet aan, als je leven je lief is!" riep de kolonel. „Daar zocht ik juist naar! Zorg, dat je er ook maar niet het minste schrammetje mee krijgt, of Nu, je hebt het aan Singa Phut ge zien!" eindigde hij grimmig. „Een vergiftigde naald, kolonel? vroeg dokter M'arren. de cigarette. die De Emmabloem-collecte heeft te Oud karspel opgebracht 46.75, te Noordschar- woude 42.52, te Zuidscharwoude 54.82 en te Broek op Langendijk 56.53. Dus to- tal 200.62 aan den Langendijk. In 't Kennemerhotel had Vrijdagavond eene ledenbijeenkomst plaats ter bevordering der kennis van het Historisch Genootschap Midden Kennemerland. Tot meerdere kennis van kasteelen had zich de heer N. J. M. Dresch te Alkmaar als ar chivaris bereid verklaard een en ander over deze burchten mede te deelen. Spr. zeide, dat de bouw der talrijke kastee len hij bepaalde zich in hoofdzaak tot die benoorden het IJ in twee perioden ver deeld kon worden, n.1. de eerste van 1200 tot midden der 15de eeuw en de tweede periode van latastgenoemd tijdvak tot de 16de eeuw. De heer Dresch bepaalde zich voorname lijk tot de twee thans nog aanwezige burch ten in de omgeving van Beverwijk, n.1. E>e Assumburg en Marquette. Van beide gebouwen vertelde hij op een zeer onderhoudende wijze hare lotgevallen, om. van Assumburg waarvan een der toenmalige bezitters, een voorzaat van de latere bezitters van dit kasteel, Jhr. Duits v. Assendelft, een zeer ongelukkig huwelijk ge- Donovan doormidden had gebroken, naar het midden van de tafel schuivend. „Dat verwacht ik! Als we hier nu een kat hadden of een rat „Een rat is gemakkelijk te krijgen!" viel de waker in. „Er zitten er altijd eenige in de vallen, die wij opzetten. Wij vangen ze levend. Ik moet niets van vergif hebben! Riley, ga eens zien, of er een rat in een van de vallen zit! Wat wilt u doen, kolonel? Er een proef mee nemen?" „Als je een rat hebt, ja. Je begrijpt ze ker wel, wat ik van plan ben? Een van Singa Phut's vrienden, wetende, dat hij liever op deze manier aan zijn eind zou komen, dan boete te doen voor zijn mis daad, bezorgde hem een pakje van zijn meest geliefde cigaretten. In twee, drie of nog meer ervan stopte hij een fijne naald, waarvan de punt in een of ander snel werkend, zwaar Indisch vergift was gedoopt, waarvan misschien alleen deze beiden het geheim kenden. Toen hij die cigaretten had, was het gemakkelijk voor Singa Phut er eenige van te rooken en een naald uit een der andere te ha len. Ze waren zeker van een geheim merk voorzien. Er was voor alle zeker heid meer dan één naald gezonden, maar de eerste moet al zijn uitwerking hebben gedaan, dat wilde ik nu bewij zen". (Wordt wTvolrd

Alkmaarsche Courant | 1933 | | pagina 5