Alkmaarsche Courant. 9ladionieuws SeuUleton Jhiblicaties £cutden lenden! Tip en dertigste Jaargang. DINSDAG 2 MEI Het mysterie van het diamanten kruis. No. 103 1933 Woensdag 3 Mei. Hilversum, 296 M. (Uitsluitend VARA). 8 Gramofoonplaten. 10.— \IRO-mo- genwijding. 10.15 Voor Afrb. in de Continu bedrijven: ..De Notenkrakers olv. D. \Xns Dr. P. Klinkenberg, lezing. „De FlKreflui tere" o.l.v. J. v d. Horst en het VARA-too- neel o 1 v. W. van C^ppellem 12.- VARA- Kleinorkest o.lv. Hugo de Groot 12 4o Or gelspel Joh. Jong. 1.15-1.40 Vervolg con cert 2 Voor de vrouw 3.— Voor de kinde ren 5 30 Amsterdamsche Salonorkest o.l.v. n Vi<*ens 6.30 Radio Volksuniversiteit Holland: mevr. dr. J. C. Proost—Thoden spreekt ovr „De Leegheid van het Heelal". ■j Lezing: J. Oudegeest. 7.15 Brahmscon- cert m. m v. het Vrouwenkoor „Vox Jubi- lans" o.l.v. F. Uyttenboogaard. P. v. d Heu vel en H. Krté, hoorn. E. LijsenFentsch, harp en L Mulder—v. d. Weerdt, piano, gHerhaling SOS-ber. 8.02 's Avonds na negen uur", hoorspel van W. Hollander, m m v. het VARA-tooneel o.l.v. W. van Cap- pellen. 9.30 Gramotoonplaten. 9.45 VARA- orkest o.l.v. Hugo de Groot. 10.30 Vaz Dias. 1045 VARA-Kleinorkest o.l.v. H. de Groot. 11.1512.„De Flierefluiters" o.l.v. J. v. d Horst. Hulzen, 1875 M. (Uitsluitend NCRV) 8 Schriftlezing en meditatie. 8-159.30 Gra mofoonplaten. 10.30 Morgendienst o.l.v. Ds. J L. v d. Wolf. 11.Zang door mevr. R. DysOchel, alt, aan den vleugelW. Doort- mont. 12.15 Gramofoonplaten. 12.30 Trio v. d Horst m. m. v. T. G. v. d. Haar, viool. 2. Landbouwuurtje. 3.Chr. Lectuur. 3.30 Concert. F. Eldert Bakker, viool. Mevr. E. G v. d. BrinkPrakken, fluit. J. de Nobel, cello en Mej. W. van Leeuwen, piano. 5. Kinderuur. 6.Orgelconcert door C. van Drieënhuizen. 6.30 Afgestaan. 7.15 Ned Chr. Persbureau. 7.30 Gramofoonpl. 7.45 Causerie door A. Stapelkamp. 8.Evangeli 6atie-Samenkomst in de kerkzaal der Bapt. Gemeente te Haarlem. Sprekers: Ds. J. v d Schere en Ds B. Planting m. m. v. het kerk koor o.lv. J. Timmer. 9.30 Vaz Dias. Hierna gramofoonplaten 9.45 Amsterdamsch Salon orkest ol.v. D. H. Ph. Kiekens. 11—11.30 Gramofoonplaten. Daventry, 1554 M. 9.35 Morgenwijding 9 50 Tijdsein, berichten. 10.0510.20 Le zing. 11 20 Orgelconcert door Q. MacLean 12.05 Western Studio-orkest o.l.v. F. Tho mas. 12.50 Gramofoonplaten. 1.45 Voor de scholen. 2.50 Bournemouth Sted. orkest o.l v. D. Godfrey m. m. v. M. CavendishBen tinck, piano. 4.05 Orgelspel Reg. Foort. 4.35 Kinderuurtje 5.20 Tijdsein en berichten. 5 50 Brahms' piano-sonate's door F. Mer- rick. 6.10 Causerie. 6.25 en 6.50 Lezingen 7.20 BBC-orkest o.l.v. L. Woodgate. 8.20 Tijdsein en brichten. 8.30 Lezing. 8.40 Le zing. 8.55 Concert. Melsa, viool en F Mannheimer, piano. 9.30 Derde acte van ,.Die Walküre". Leiding: R. Heger. 10.40 11.20 Dansmuziek door Roy Fox en zijn orkest. Parijs -Radio-Paris", 1724 M. 7.05 Gra mofoonplaten. 11.35 Concert door het Om roeporkest. 11.50 Orgelconcert. 12.25 Ver volg orkestconcert. 6.40 Gramofoonplaten 8 05 Kamermuziek door solisten en strijk kwartet. Kalimdborg, 1153 M. 11.20—1.20 Con cert uit Rest. „Wivex". 2.20 Gramofoonpl. 2.504.50 Concert. 7.20 Concert door werk- looze musici o.l.v. Walter MeyerRaden, m m v. solisten. 9 05 Gramofoonplaten. 9.45 Spaansche muziek o.l.v. E. Reesen. 10.30— 11.05 Dansmuziek. 11.05 Voorstelling uit een theater. Langenberg, 473 M. 6.25 Morgenwijding. 6.35 Gramofoonplaten. 10.45 Concert v. d. scholen 11.20 Uit Stuttgart: Concert o.l.v Görlich, m. m. v. zangsoliste. 12.20 Concert o.l.v. Eysoldt, m. m. v. L. Heek, sopraan en E Grape, piano. 3.50 Kamermuziek door Else Muschenborn. piano. Fl. Hanisch, viool. W. Rütschlo, cello. S. Lindenberg, mezzo sopraan en T Breuer, fluit. 6.20 Uit Stutt gart: Stunde der Nation: „Die Schwabische Alp". Regie: Stockinger. Muzik. leiding: Görlich. 7.25 „Die wundersame Liebesge- schichte der schonen Magelone", radiotoo- neel. 8.30 Concert door het Omroeporkest m v. solisten. 9.55—11.20 Concert o.l.v. Wolf. Rome, 441 M. 8.05 Uitzending uit een theater. Brussel, 508 en 338 M. 508 M 11 20 Concert o.l.v. Felleman. 12.30 Sy'mphonie concert. 4.20 Omroeporkest o.l.v Walpot 5.35 Zangrecital. 5.50 Gramofojnpl. 605 Cellorecital. 7.20 „La Passion", van Dupuis 338 M.: 11.20 Symphonieconcert 12.30 Concert. 4.20 Symphonieconcert 5 20 en 6 20 Gramofoonplaten. 7.20 Concert. 9.30 Gra mofoonplaten. Zeesen, 1635 M. 7.20 Concert. 8.30 Radio- tooneel. 10.20 Dansmuziek. GEMEENTELIJKE RADIO- DfSTRIBUTIE. Liin 1: Hilversum. Lijn 2: Huizen Lijn 3: Lond. Reg. 9.35—9.50; Daventry 9.50—10.20; Midi. Reg. 11 20-—12.05; Lond. Reg. 12.05—14.50; Daventry 14 5(X— 23.20. Lijn 4: Langenberg 9.25—16.30; Milaan 16.30—19.35; Zeesen 19.35—23.50. «ut het Engeasch van Chester K. S. Steele door A W v. E.-v R. ade Cel .voor u laten vegen!" P0rtler' terwijl de waker vfvnm mM eln rat te ^ten. Een man rTi Jl n KZern aanzetten en alles in de cel werd bij elkaar geveegd. Dit duurde niet lang. Het bijeengeveegde vuil bestond voornamelijk uit cigaret- tenasch en papier- en tabakssnippers. En toen men voorzichtig met een pot lood in deze overblijfselen roerde vond men er een naald in. Nadat een onderzoek van de overige cigaretten had aangetoond, dat geen de zer iets bevatte, legde kolonel Ashlev de grootste voorzichtigheid in acht ne mend, de beide naalden naast elkaar. ,Jk heb er een! Een prachtbeest!" klonk Riley's stem door de gang, en hij kwam met een val binnen, waarin een gToote rat zat, die in een hoek van zijn gevangenis in elkaar gedoken zat, even- a's Sinea Phut in de zijne, toen het ein de kwam. ,.Hoe wilt U hem pakken, kolonel? vroeg de portier. „Het zijn lastige die ren! Eén er van gaf mijn hond een ge- AANGIFTE TOELATING LEERLINGEN OPENBARE SCHOLEN VOOR GEWOON LAGER ONDERWIJS. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van ALKMAAR brengen ter algemeene kennis, dat ouders of verzorgers alsnog ter gemeente-secretarie, afdeeling onder wijs, hunne kinderen kunnen aangeven voor toelating na de a.s. zomervacantie tot de openbare scholen voor gewoon lager onderwijs alhier. Voor deze aangifte zal in het bijzon der gelegenheid zijn op WOENSDAG 3 MEI a s., des namiddags van 2—5 uur. De Gemeentescholen nrs. 1 en 8 zijn ii het bijzonder bestemd voor de leer lingen, die na het doorloopen van de school gymnasiaal-, middelbaar-, han dels- of uitgebreid lager onderwijs zullen genieten. Bij de aangifte moet worden overge legd het geboortebewijs van het kind (of het trouwboekje der ouders) en, voor zoover het kind de koepokinenting heeft ondergaan, het vaccinnebewijs. De kinderen moeten, om toegelaten te kunnen worden, op 1 Augustus a.s. ten minste 6 jaren oud zijn, derhalve zijn geboren vóór of op 1 Augustus 1927. De ouders of verzorgers van leerlingen uit andere gemeenten zijn verplicht de aanvragen tot toelating te richten tot de gemeentebesturen van hun woonplaats. Alkmaar, 29 April 1933. Burgemeester en Wethouders voornoemd, WENDELAAR. Burgemeester. A. KOELMA, Secretaris. HET CONGRES VAN DEN NEUTRALEN BOND VAN BOEREN, LAND- EN TUINBOUWERS TE HOORN. Zaterdag 29 April werd in „De Keizers kroon" te Hoorn een congres gehouden van tien bovengenoemden Bond, waarop de richt lijnen der bond in de naaste toekomst werden besproken. In zijn openingsrede wees de voorzitter op de in den bond heerschende stroomingen en drong er op aan, dat de minderheid zich bij de meerderheid zou neerleggen. Alleen met samenwerking zal de bond een toekomst te gemoet gaan. Overgegaan werd tot de behandeling der agendapunten, waarvan het eerste luidde; ac tie te voeren voor een standaardloon van 18 per week, en dit te verwerken in de tuinbouwsteunwet voor 1933. De voorzitter merkte op, dat de steunwet 1933 met het voor deze wet toegestane be drag van 5 millioen onvoldoende zal zijn Spr. zou wel kunnen toejuichen, dat een airecte steun van 18 per week aan de ge zinnen werd gegeven, doch daarop zal men niet behoeven te rekenen. De heer Regter, Beernster, vond dat het H. B. een afbrekende houding aannam, door 18 per week te vragen, terwijl in het eerste strijdprogram over f 20 per week wordt ge- spoken. Spr. keurde het af, dat het H B. een stuk heeft onderteekend. waarin wordt ge sproken van een langzaam afdalen naar een lager levenspeil. De voorzitter zeide. dat dit stuk was on- duchten beet, toen ik er dien eenige da gen geleden op los liet." „Ik laat hem er niet uit! Als ik een stok had, of iets dergelijks, waarin ik de naald kon vastbinden, zou ik die als een soort werpspiets gebruiken!" zei de ko lonel. „Ik zal er een voor u halen!" bood Ri ley aan, die veel belang stelde in de proef, die er genomen zou worden. Ook Donovan keek met verbazing en ontstel tenis toe. Een lange, dunne stok werd gebracht, en met groote voorzorg, zijn rubber handschoenen gebruikend, die hij bij lijkschouwingen droeg, maakte dokter Warren de naald aan een der uiteinden vist. Toen duwde kolonel Ashley de ge- improviseerde speer door de tralies van de val en gaf er de rat, die afkeurend piepte, een prik mee. „Het heeft hem geen pijn gedaan! merkte de kolonel op, „en als ik goed geraden heb, zal zijn dood ook pijnloos zijn!" „Hoe gauw?" vroeg Donovan. „Dat weet ik niet, maar het zal niet lang duren! Het vergif, dat zij gebrui ken, is op een snelle werking berekend! In het heldere licht stonden zij in de cel van den dooden man om de rattenval heen een gevangenis in een gevange nis. Na den eersten schok, veroorzaakt door den prik, dook de rat weer in zijn hoekje neer. Ongeveer tien minuten bleef hij zoo zitten, en toen begon hij tee kenen van onrust te vertoonen. Hij ging derteek end omdat men accoord ging met de genoemde steunbedragen. Wat betreft het door den heer Regter genoemde zinnetje, zal worden bericht, dat men daar niet mee ac coord ging. De heer Davidson. Wijk aan Duin. noemde 18 per week een werkverschaffingsloon. Spr. wilde een minimum van 24 per week vragen. De heer Harmsen. Aalsmeer, zeide. dat men zich moest verzetten tegen het steeds lager brengen der normen door de regeering. Spr was voor f 20 per week. De heer J. Bakker. O Niedorp. noemde het kapitalisme de vijand van de tuinders Dat moet worden bestreden. Na eenige besprekingen besloot men te vragen een bedrag van f 20 per week in de steunregeling te verwerken. Verder werd voorgesteld, de instelling van een staatshypotheekbank met een rente voet gelijk aan die der Postspaarbank te trachten te verkrijgen. De heer Keessen. Aalsmeer, heeft geen ver trouwen in een Staatihypotheekbank. als deze door de staat rechtstreeks wordt beheerd. Bij de steunregeling te Aalsmeer zijn ook zoo veel beperkende bepalingen, dat de kleine tuinders er niet van kunnen profiteeren. Spr. wilde de verstrekking der gelden via de boerenleenbanken doen geschieden. De heer Groet te Warmenhuizen sloot zich hierbij aan. terwijl de heer Jb. Kramer te Zuidscharwoude er op wees, dat de Staat het eenige lichaam is. dat den toestand hier kan redden. De regeering moet nu soepel worden gemaakt. Na eenige besprekingen ging het hoofd bestuur met het voorstel om het via de Boe renleenbanken te doen verstrekken, mee en werd aldus besloten. Men was het unaniem eens. met het voor stel om een wettelijke bescherming tegen ge dwongen verkoopen te verkrijgen. Zoolang niet wettelijk hierin is voorzien, zal men ver- koopingen, die daarvoor in aanmerking ko men, trachten te verhinderen. De voorzitter gaf den leden na eenige discussie in overwe ging, zich voor een eventueele boycot van koopers van dergelijke bedrijven tot de vei- lingsveieenigirgen te wenden. Men ging accoord met het voorstel van het H. B. om te trachten wettelijke verlaging van alle rentetypen te verkrijgen. Het punt van actie, om een moratorium van schulden te verkrijgen werd na eenige gedachtenwisseling ingetrokken, daar men er in voorzag, dat als er een betere tijd aan be gint te breken, de kleine tuinders juist in de crisis zouden raken, doordat de schuld- eischers met het wettelijke moratorium in de hand betaling der schulden zouden vragen. Men besloot, actie .e voeren voor de over name van sociale lasten door den Staat en de afschaffing van Grond en Pc.soneele belas ting. Deze te doen heffen naar inkomen en vermogen. De voorzitter wees op de vele belastingen, die reeds door de tuinders moeten worden opgebracht. De personeele lasten worden nog door de slechte toestand der gemeente- financiën verhoogd. Het hoofdbestuur stelde voor om den norm voor vrijstelling van sociale lasten te stellen op f 1200 per jaar. De heer G. Groet, Warmenhuizen, deelde mede, dat als men geen inkomen heeft, geen personeele belasting behoeft te worden be taald, waaraan de heer Breed te Sint Maar ten toevoegde, dat men dan ook vrijstelling van grondbelasting kan verkrijgen. De voorzitter deelde mede, dat in een ge houden conferentie met de R.K. L. T. B. en de C. B. T B. is besloten te trachten vrijstel ling van de omzetbelasting te verkrijgen voor alle veilingen. De heer Mulder, Koedijk, merkte op, dat men de gemeenten door deze vrijstellingen in financieele moeilijkheden zou brengen, daar dit gemeente-belastingen zijn. Hierna werden de punten behandeld, welke op de te Alkmaar gehouden jaarvergadering waren aangehouden tot heden. De afdeeling Beernster stelde voor, tot de uitgave over te gaan van een vlugschrift, ge richt aan den geheelen Nederlandschen tuin bouw. Het hoofdbestuur stelde voor, afwij zend te beschikken, vooral om den financi- eelen kant. De geldmiddelen zullen het niet toelaten. De afdeeling Wijdenes stelde voor. voor het bondsorgaan een redacteur te benoemen. Het hoofdbestuur wilde den bestaander. toe stand handhaven, terwijl door de afd. Roven- karspel bij amendement werd voorgesteld om een derde lid aan de redactie-commissie toe te voegen. Deze afd. vroeg zich af, hoe een re dacteur voor 4 a 5 per maand kan wer ken Men was van meening. dat de redacteur met verschillende moeilijkheden zou hebben te kampen, daar er zoo vele meeningen in den bond heerechen. De beer A. Hoogland. Sint Pancras. was van meening, dat de politieke overtuiging van een redacteur een geheel ander cachet aan de krant kan geven. Na eenige bespreking besloot men een derde lid aan de redacbe-commissie te ver binden, terwijl de redactie-commissie eenige vaste medewerkers zal zoeken Het orgaan zal worden gesplitst in een redactioneel en een vrij gedeelte. Het voorstel van Wijdenes, om een vast be ginselprogram op te stellen, stuitte af op de verschillende overtuigingen der leden dezer neutrale organisatie. Het voorstel werd in getrokken. Vervolgens werden de middelen besproken, om tot het gestelde doel in punt 1 te geraken, n.1. een voldoende steunregeling voor 1933. De voorzitter wilde zich tot de bevoegde autoriteiten wenden en op hen de grootst mogelijke druk uit oefenen door met andere organisaties samen te werken. Ook zal met de Kamerfractie's moeten worden onderhan deld. Spr. drong aan op goede samenwerking der leden. De heer Veltrop, hoofdbestuur, zeide, dat als men het voorstel van de meerderheid van het hoofdbestuur, wat door den voorzitter werd medegedeeld, zou handhaven, deze dag nutteloos besteed zou zijn. Het zal niets af doen aan den ondergang der tuinders. De resultaten der verzonden adressen en ver zoeken geven toch wel de noodzakelijkheid te zien. dat een daadwerkelijke actie moet wor den gevoerd. De steunwet 1932 is een bittere les geweest voor de tuinders, die nu zijn ont goocheld. Het zal weer op den weg naar de <amer aan moeten, die de minister in 1932 wel zou weten te vinden. Spr. herinnerde aan de gehouden demonstraties. Waar is de op stand gebleven? De conferenties en audiënties geven niets voor de verbetering der omstan digheden. daar het kapitalisme zich wenscht te handhaven. Spr. wees op de moeilijkheden om electra en waterleiding te betalen. Men moet een machtsinstrument hebben en als de waterleiding enz. niet meer wordt betaald, zal men meer succes sorteeren. De heer Tuin, Assendelft, wilde samenwer ken met den Bond van Landpachters. De afd. Aalsmeer wilde vooreerst de offi- cieele weg bewandelen. Als dat geen gevolg mocht hebben, wilde spr. tot lijdelijk verzet overgaan, door geen belasting te betalen en de voedselvoorziening der steden stop te zetten. De heer Jb. Kramer te Zuidscharwoude zeide, dat de eenige weg, die succes zal sor teeren is, de spade in de schuur te laten staan en het land braak te laten liggen De regeering moet echter overtuigd worden van onzen nood. De heer Kennedy vond het allermiserabelst dat niet met het Boerencomité werd samen gewerkt. De heer Blom, Andijk, wilde staken De heer Mulder, Koedijk, wilde gezamen lijk met de arbeiders optreden. Die kunnen het ook niet meer betalen. De heer Kaan, hoofdbestuur, zeide dat de bond steeds den wettelijken weg heeft be wandeld. Men moet niet vergeten dat de N. B. den geheelen Nederlandschen tuinbouw niet vertegenwoordigt. Als de andere organisaties er rijp voor zijn, kan men tot de genoemde middel enovergaan. De heer Veltrop zeide, dat stopzetting der veilingen fiasco zou lijden, terwijl de stop zetting der voedselvoorziening der groote steden ons de hulp zou doen verliezen, welke wij verleden jaar met onze demonstratie heb ben gevraagd. De voorzitter deelde mede, dat het hoofd bestuur eerst den wettelijken weg wil bewan delen. Als dat niet slaagt, zal een nieuwe vergadering worden uitgeschreven. De heer Kennedij, Beernster, drong aan op samenwerking met het Boerencomité, waarop men echter niet kon ingaan. Na rondvraag volgde sluiting. overeind zitten en begon in de tralies van de val te bijten. Hij piepte, doch meer, omdat hij zich niet op zijn gemak voelde, dan omdat hij pijn had. Het vol gend oogenblik begon hij zijn gevange nis rond te rennen, hield toen plotseling stil, viel neer en was dood. „Wel, ik mag begon Donovan, en met een blik op den kolonel voegde hij er bij: „Dat is vreeselijk! \Verkelijk!"| „Het ging blijkbaar rechtstreeks naar het hart, precies als bij Singa Phut! merkte de kolonel ernstig op. „U hadt gelijk!" zei dokter Warren „het was vergif! Hij prikte zich waar schijnlijk met de punt van de naald, en wat daarop was gesmeerd, doet de rest Ik ben benieuwd, wat de sectie op het lijk op zal leveren!" „U zult waarschijnlijk heel weinig sporen van het vergif vinden!" zei de kolonel. „Het soort, dat zij gebruiken, is bestemd, om bijna even gauw te verdwij nen als het werkt Toch zou u nog iets kunnen vinden!" Maar dat was niet zoo. Behalve een klein schrammetje bij het hart van den gevangene, waar hij blijkbaar de naald diep in zijn lichaam had gestoken, was er geen ander teeken, dat de dood geen natuurlijke oorzaak had gehad. Het vergif was rechtstreeks in het bloed ge komen, zooals het gif van een slang, en had op diezelfde wijze den dood veroor zaakt. Het was dan ook kolonel Ashley's meening. dat er een of andere vorm van slangengif was gebruikt, hoewel nie- DE LANGENDIJKER GROENTEN- VEILINGEN. Onze Langendijker tuinbouwers waren deze week vol belangstelling voor de bespre kingen over het Nederlandsch-Duitsche han delsverdrag. Deze belangstelling is heel na tuurlijk, daar de minst ontwikkelde tuinder wel weet, hoe de Langendijker tuinbouw staat of valt met de mogelijkheid, zijn pro ducten naar het buitenland, en in het bij zonder naar Duitschland te kunnen uitvoe ren. Helaas zijn de resultaten van dien aard mand kon zeggen, wat het was. En zoo was het einde van Singa Phut, en daar de moord, waarvan hij beschul digd was, nu door een Hoogere Macht was berecht, raakte het geval spoedig in het vergeetboek. De meening van den kolonel, dat een landsman den Indiër het middel had verschaft, aan den electrischen stoel te ontkomen, werd algemeen gedeeld En dat Singa Phut zich, in een plotselinge vlaag van drift, na een hunner gewone twisten, aan den moord op zijn compag non had schuldig gemaakt, werd ook aangenomen door hen, die zich met die zaak hadden bezig gehouden. „Maar het is me toch een raadsel", zei de kolonel, „hoe Singa Phut te werk ging met dat horloge in mrs. Darcy's hand! O, dat horloge! Ik mis nog een schakel, qp ik heb nog geen tijd gehad er naar te zoeken! Toch moet ik dat doen!" De kolonel verzonk in gepeins. Zijn oogen dwaalden naar het kabinet, waar zijn vischgerei was opgeborgen. „0 vriend Izaak!" mompelde hij. „Wat heb ik je schandelijk verwaarloosd Maar ik keer tot je terug! Ja, ik scheid uit met dit detectivewerk! Ik zal Kedge vanavond telegrafeeren, om hier te ko men en de zaak van mij over te nemen. Hij kan het evengoed als ik. Ik zal Kedge laten komen!" Hij liep naar de telefoon om een tele gram op te geven. Toevallig keek hij uit het raam en de uitdrukking van zijn ge- geweest, dat de vooruitzichten voor den gro- ven tuinbouw, zooals die aan Langendijk wordt uitgeoefend, er niet beter op zijn ge worden. De laatste week van April waren nog groote hoeveelheden stapelproducten aan onze veilingen aangevoerd. Was men afge gaan op de cijfers van de inventarisatie, dan zou er eigenlijk van sommige soorten geen kool meer zijn, waaruit wel mag worden af geleid, dat die kooltelling aan zuiverheid we! iets te wenschen heeft overgelaten. Zoo wer den er deze week nog ongeveer 36 spoorwa gens van 10.000 K G. roode kool aan beide veilingen aangevoerd. Voor dit product was de stemming minder slecht dan ze dat gedu rende het geheele seizoen is geweest en wa ren de prijzen zelfs hooger dan het vorige jaar, toen het schrale weer ook van invloed was op een betere koolprijsnoteering. Zoo werd nu voor groote roode kool 3.40— 3 80 in minimum betaald en werden er zelfs nog partijen verkocht voor 4 en meer. Het klein goed, dat reeds in het begin der week voor redelijke prijzen van ongeveer 6 werd verkocht, noteerde zelfs tot 7.70 op het laatst der week, een prijs, dien de meeste tuinders waarschijnlijk niet hebben durven droomen. De aanvoer is echter van dien aard, dat maar een betrekkelijk klein aantal tuinders van de betere prijzen profiteerden. In overeenstemming met de hoogere prijzen der eerste soort, waren ook die der tweede soort beter. Werd over 't geheel voor groote kool van deze kwaliteit van 1.50—2.10 betaald, er zijn ook nog partijen voor 2.70 3 verkocht. Mooi kleingoed bracht zelfs tot ruim 5 op, hoewel ook veel werd ver kocht voor prijzen tusschen 3 en 4 lig gende. Belangrijk was ook nog de handel in gele kool, gezien de geringe voorraden, die ervan waren. Werd aanvankelijk niet meer besteed dan de vorige week, later trad een aanmer kelijke verbetering in. Voor het gewilde goed van 2 3 pond werd 3—3.50 betaald voor eerste kwaliteit, later echter steeg da prijs tot boven de 5. Groote gele kool, eerste soort bracht 1 2 op. Voor da mooiste partijen doorschot werd 22.40 betaald, op het eind der week echter tot 3.80. Groote kool van deze kwaliteit werd verkocht voor 0.80—1.10, waarbij dient opgemerkt, dat afwijkende partijen iets min der opbrachten. Aangevoerd werden nog 42 spoorwagens. Van de beide genoemde kool soorten draaide niets door, zoodat alles werd verkocht. Helaas kan dit niet gezegd worden van de Deensche witte kool, die weer voor verreweg het grootste gedeelte onver koopbaar was. In aanmerking genomen het ver gevorderde seizoen, was de aanvoer nog buitengewoon groot: nog ongeveer 83 spoor wagens. Daarvan is echter niet de helft ver kocht. Het verkochte bracht 60 cent per 100 K.G. op, een enkel partijtje één of twee dub beltjes meer. Het buitenland neemt niets af: uit het binnenland kwam voor den handel weinig vraag, wat men trouwens voor dit pro duct gewoon is als wordende weinig voor de binnenlandsche consumptie gevraagd, zoodat het wel misère moest zijn. Hoog noodig wordt het, dat de uien wor den opgeruimd: bij het zachtere weer worden ze meer en meer waardeloos. Leek het aan vankelijk, dat de stemming wat beter was. als gevolg van iets minder slechte vraag, al spoedig zakten de prijzen van 1 2, weer in tot ongeveer 80 cent of iets hooger, zoowel voor drielingen als gele en grove uien. Bovendien bleven verschillende partijen onverkocht. Van de aangevoerde bieten is zoo goed als niets verkocht, bijna alles draaide door. Het In- en Verkoopbureau legde er beslag op voor 60 cent per 100 K G. De aanvoer van peen had weinig te betee- kenen. De prijzen waren slecht: er werd 0.601.10 voor besteed Over de veiling werden deze week ook partijen rabarber verkocht. De verkoop te Amsterdam geeft ook slechte resultaten, zoo dat nu geprobeerd werd over eigen veiling. Per 100 bos werd van 22 60 besteed, een geringe prijs wel is waar, doch die meer malen lager is geweest. GEWESTELIJKE VARKENSCENTRALC NOORDHOLLAND. Het bestuur der Gewestelijke Varkenscen trale deelt hierbij aan belanghebbenden mede, dat de biggenmerken van de eerste periode niet langer dan tot 1 October 1933 geldig zijn. Voorts is bepaald, dat alle biggen, geboren vóór 1 Januari 1934, gemerkt moeten wor den met merken der eerste of tweede jjeriode. In verband hiermede zullen de merken van de derde periode niet worden aangebracht vóór 5 Februari 1934. zicht veranderde. Beneden op het trot-' toir zag hij Amy Mason heel langzaam loopen. Het aardige gezicht van het meisje was betrokken en zorgelijk. Blijk baar deed de angst over Darcy haar in vloed gelden. De oude detective schudde langzaam het hoofd. „Ik geloof, dat ik er nu niet meer af kan!" zuchtte hij. „Ik ben al te ver ge gaan! Het zou er op lijken, of ik ze in den steek liet, en dat heb ik nog nooit gedaan!" Hij strekte zich in zijn gewone, stram me houding. „Bovendien", ging hij voort, „zou Ked ge den boel maar door elkaar halen! Hij zou niet weten, dat hij doen moest, zelfs al zei ik het hem. Kedge is heel goed voor enkele dingen, maar och, ik zal er maar mee doorgaan!" Het was de dag na de ontdekking van den zelfmoord van den Indiër, en de voornemens, die kolonel Ashley had, om een onderzoek in te stellen, moesten worden uitgesteld. Hij had het er op gewaagd, het horloge achter te houden, en had een excuus be dacht voor het geval, dat Donovan er om zou vragen, maar deze was zoo in beslag genomen geweest door zijn arrestatie van den Indiër en de voorbereiding d.r zaak, dat hij er voor het oogenblik niet meer aan dacht, dat het horloge niet meer bij de andere bewijsstukken was. (Wordt vervolgd.)

Alkmaarsche Courant | 1933 | | pagina 5