ASPIRIN Van Rommelzaken Hobbeltie Hoe werkt ASPIRIN I JUoviaciaal 7lieuws HEILOO. eenig op de wereld VENHUIZEN. SCHERMERHORN. EGMOND AAN ZEE. OUDE NIEDORP. WIERINGEN. OPHEFFING DER BANNEN IN NOORD-HOLLAND. PROVINCIALE STATEN VAN NOORD-HOLLAND. Subsidie land- en tuinbouw- wintercursussen. KOEDIJK. BERGEN. BEVERWIJK. HOORN. De I-Meidag der S. D. A. P. Zondagavond hield de afd. der S.. D. A. P. en de S. D. V. C. zijn 1 Mei bijeenkomst in „De Rustende JagerDe geheel gevulde zaal tfas in prettige stemming, dank zij de 'Jazzband, een stemming die steeds aan bleef. i De voorzitter, de heer P. Greeuw opende, heette allen welkom, inzonderheid den spre ker, de heer Swierstra en zeide dat we na een Idag inzinking, nl. na den verkiezingsstrijd, we ons weer opmaken voor een nieuwen strijd, nl. het uitdragen van onze beginselen op den 1 Meidag. We mogen, aldus spreker, joogenschijnlijk een nederlaag hebben ge leden, doch ons groeiende ledental, boven de ,90.000 opent perspectieven voor een nog grooter activiteit om ons ledental tot de 100.000 op te voeren. (Applaus). We moeten schouder aan schouder strij den en onze idealen uitdragen tot bloei der S. D. A. P. (Applaus). Daarna liet de „Stem des Volks" uit Alk- maar. directeur de heer Blaauw, zich hoo ien. Hun opgewekte strijdliederen oogstten een langdurig applaus. Daarna was het woord aan den spreker. De heer N. Tj. Swierstra van Enkhuizen. Deze begon met het lied: „Maats, dat moe ten we nooit vergeten" en vervolgens: „De 'gevaren die ons bedreigen zijn groot". Onze 'vrienden in Italië liggen neergesmeten, zoo 'als het vers zegt. Ook zoo in Duitschland is 'het hetzelfde. We hebben het ook meege- maakt in ons land toen de verkiezingsuit slag aan de orde was, dat men somber was. In neiloo is men vooruit gegaan, doch ove rigens is er een teruggang in het geheele 'land. Amsterdam maakt al een ongunstige 'uitzondering. Nieuwe moed en volhouden, de tanden op elkander klemmen om de schade jin te halen. Onze propaganda op den 1- IMeidag moeten we onze idealen naar voren (brengen. We kunnen dat hier en ook in Enk- ibuizen doen, doch op meerdere plaatsen is 'de Julianadag „de dag" en op onzen Mei- |dag. Er zijn ook gelukkige uitzonderingen, jdoch overigens wijken vele burgemeesters (voor het reactionnaire gedoe. Er is ook reden ;tot verheugenis. Onze partij gaat vooruit en 'dat spreekt in dezen tijd boekdeelen. De 'groote moeilijkheden zitten in het buitenland len dat heeft ons wat te zeggen. Vele partij- 'genooten, vooral in Duitschland, schudden 'het hoofd. Spr. vond die verschijnselen een !gevolg van den oorlog, die men op ons debet plaatste. Spr. toonde het tegendeel aan. De Soc. Dem. was toen nog niet sterk genoeg om den oorlog te keeren. De daarop volgende vrede, was haast nog erger dan de oorlog, welke allerminst in het belang van Duitschland was. De reactionnairen speelden dat tegen ons uit, doch de S. D. A. P. ging volgens spr. vrij uit. Wij hebben de wapenen der barbaren afgewezen, doch spr. sprak de hoop uit dat het ook nooit noodig zal zijn. Het socialisme moet ook de moge lijkheid van regeeren onder de oogen zien De burgerlijke partij heeft ons niet met rust gelaten men heeft broodroof op ons toe gepast. Onze beweging is gegroeid en za blijven groeien. Alle methoden zijn toegepas om ons te bemoeilijken, doch trots alle te genstand en de hetze der burgerlijke partijen, gaan we zienderoogen vooruit. In ons land hebben we met de verkiezing gezien, hoe men ons bestrijdt. De A. R. heb ben wel het meest tegen ons geageerd met leugen en bedrog. Een der verbijsterende leu gen is wel die ten dienste van Colijn. Geen leugen was laag genoeg, zooals spr. aan toonde. Colijn wil regeeren desnoods zonder Tweede Kamer, in strijd met de grondwet Dat is de man van „Orde en Gezag". „On ze ontredderde financiën", durfde men van A. R. zijde zeggen. Of wij daarvoor aanspra kelijk zijn, zeide spreker. De rechtsche meer derheid is verantwoordelijk voor het wan beheer. Allerminst Colijn, heeft recht van spreken. Er is voor ons heel wat te doen ■Lezers voor onze pers zoeken, uitbreiding van en uitdragen van onze socialistische be- iginselen enz. Men beweert in de burgerlijke pers, dat wij over ons hoogtepunt heen zijn jNiets is mihder waar zeide spr. Men zou dat wel willen! Het kapitalistische stelsel is de oorzaak van de chaos en wanbeheer. In een dergelijke maatschappij is hun eigen 'stelsel ten doode opgeschreven. Laten we 100 jaar terug gaan. Hoe zag de wereld er toen uit? De toestand der arbeiders was zoo afgrijselijk dat spr. er geen woorden voor kan vinden. Van socialistische inmenging was geen sprake. 25 jaar later was het een ietsje beter. Karl Marx gaf toen reeds zijn ideeën. Een zwerver was hij doch hij was de voorvechter van de socialistische bewe ging. In 1883 begon onze strijd. In 1879 be gon onze beweging in Amsterdam. Onze strijd werd allerminst met genoegen aan vaard. In 1908 is het bij ons zoover geko men dat we onze stem lieten hooren in het parlement. De N. V. V. groeide en als we het zoo bezien dan mag onze opmarsch er ziin. We blijven onze arbeiders verkondigen dat een socialistische maatschappij het ideaal is Schouder aan schouder moeten we werken tot we goede en groote resultaten bereikt hebben. (Applaus en het zingen van de Is tei nationale). Na een dankwoord van den voorzitter werd een verloting gehouden. De prijzen waren geschonken door de leden. Na de pauze voerde „Falkland" op een fragment uit Heijermans „Op Hoop van Ze gen" Als altijd had de club een goed suc ces. Daarna was het wederom „De Stem des Volks" die zich liet hooren en een uitbundig applaus was hun deel. Het was een in menig opzicht geslaagde avond en een bal was het slot. De S. D A P laat zich allerminst ontmoedigen, de tan den op elkander en voorwaarts zeide de voor zitter en de leden hebben dat volkomen be grepen. Willem de Zwijger herdenking In het Witte kerkje herdacht ds. Bloem hoff Vrijdagavond de groote figuur. Voor deze bijeenkomst was veel belangstelling. Het vriendelijke kerkgebouw was bijna ge vuld. De voorganger liet zingen Gez. 50 3e vers en ging voor in gebed onderwerp had spreker gekozen „En toch een instrument Gods". De spreker &iiig ma uit welk kuw^ijk (je prins was ont van Als ai. t.h.ls ïoravuldiq door besdiermend weefsel omhuld, door- kuisen de «ouwen ons lichaam. Elke beschadiging van de - nU# .isolatie-laag', bijv. door een gevatte koude, leidt tot een ont- P2 steking en maakt de zenuw bovendien zeer gevoelig, zoodat hevige pijnen optreden. Reeds de minste of geringste bewe ging van de spieren in het gebied der onvoldoende beschermde zenuw is dan pijnlijk. Aspirln-tableften zorgen voor een snelle verwijdering van de vergiften, die deze ontsteking veroorzaken en oefenen bo vendien een regelenden invloed uif op den bloedsomloop. Snel verdwijnen de pijnen, en de ontsteking geneest dienten gevolge spoedig. Alleen van een volkomen zuiver, onschadelijk middel moogt Gij een Ideale werking verwachten. Vraagt daarom stoeda uitdrukkelijk Aiplrln-tabletten, gemerkt met het Bayerkruls. Voor een Vrijdag gehouden fi'mavond van de Nederlandsche industrie bestond groote belangstelling. Tot gemeente-ontvanger dezer gemeente werd benoemd de heer J. Duin, alhier. Uitsluitend verkrijgbaar in de oranje-bandbulsjes van 20 tabl. 70 ets, en oranjezakjes van 2 tabl. A 10 ets. Den 29sten April vierde het echtpaar WesterHartog zijn gouden huwelijksfeest. De geheele Molenbuurt vlagde ter eere van de jubilarissen, die met hunne kinderen, fa milie en buren den dag hebben herdacht. Bei den zijn zij nog heel flink. De heer Wester is watermolenaar geweest in dienst van de Schermer, van welke betrekking hij thans pensioen geniet. ZWAAG. Tot bode van het Hoogheemraadschap is alhier benoemd de heer S. Knol Hzn. sproten. Een groot gezin, *1.1. 7 dochters en 5 zoons en zijn moeder, Juliana van Stol- ierg, was een moeder van karakter en vast- ïeid. Een kind, dat uit zoo'n huwelijk is voortgekomen, heeft veel voor. Spr. stipte aan, dat Willem van Oranje zoowel het "Luthersche als het Roomsch katholieke ge- oof goed gezind was. Heel diep ging hij niet op het geloof in, dat bleek duidelijk uit sprekers betoog. Hij kwam uit Oranje er, was nauw verwant aan het keizerlijke hof. breedvoerig ging spr. de huwelijken na, waarvan het eerste een gelukkig huwelijk was. Zijn geheele leven is een wisseling van geluk en noodlot en hij, staande in het volle >ruisende leven, heeft zwakke oogenblikken rekend. Mogen wij hem daarom veroordee- en? Hij heeft vele tegenspoeden gekend, maar toch bleek Immers zijn zielegrootheid. God had hem tot groote dingen voorbestemd en hij was een werktuig in Gods hand. Hij was een voorvechter van vrijheid van gods dienst en zijn zienswijze getuigde van zie- lei.adel en diep doordenken. Hij was geen volmaakt mensch. Evenmin als Mozes, die door God bestemd was om Zijn volk het beloofde land te leiden. In godsdiensttwisten bleek hij steeds een groote voorvechter voor godsdienstvrijheid. Daar om kunnen de calvinisten hem niet een der hunnen noemen, evenmin als andere geloofs richtingen. Nederland heeft veel aan hem te danken. Spr. ging hierop uitvoerig in. Hij was ver gevingsgezind. Dat bleek, toen een aanslag was gepleegd op zijn leven. Hij schreef toen aan den Prins van Marnix om zijn voor spraak voor hen die een aanslag op zijn leven pleegden. Toen het doodelijk schot van Baltazar Gerards hem trof, ging zijn eerste gedachte naar zijn volk. Hij was een man van beteekenis en de stamvader van ons doorluchtig Oranjehuis. Laten we dankbaar zijn voor het vele goede, dat hij heeft ge wrocht en zijn aandenken eeren als een der groote figuren die God had bestemd voor zijn volk. Tusschen 'en na de bijeenkomst werden coupletten van het Wilhelmus gezongen. Door de politie is een garagehouder aan een verhoor onderworpen. Hij werd ver dacht van niet nader te noemen handeling met een minderjarig meisje. De man heeft een volledige bekentenis afgelegd en is in het Huis van bewaring te Alkmaar ingeslo ten. van Succesvolle tentoonstelling en mooie ouderavond van het openbaar onder wijs. In de zaal van het Oudkatholiek Ver- eenigingsgebouw hadden de leidsters en lei ders der cursussen in nuttige en fraai hand werken voor meisjes en van figuurzagen voor jongens van de ooer.bare scholen in de Egmonden een tentoonstelling gearran geerd van de door die kinderen vervaardigde voorwerpen. De roep, die van de vorige ten toonstelling was uitgegaan, bleek terdege van invloed te zijn geweest op den lust der ingezetenen, om eens een kijkje te gaan nemen. Het bezoek was dan ook zeer groot en stellig ook de moeite waard. Keurige, heel keurige dingen vielen er te bewonderen en menig stuk zou in een kunst handel een heel goed figuur gemaakt heb ben. Maar verhandeld werd er niets. Wel was een flink gedeelte door de meisjes en jongens vervaardigd om ten bate van den cursus te worden verloot. Reeds waren een flink aantal loten te voren geplaatst, doch er was ook al in verband met de crisis nog wel wat over. Doch dat duurde niet lang meer en het eind was, dat er aan de liefhebbers moest worden medegedeeld, dat alle loten op waren. De tentoonstelling werd een waar succes. Des avonds was de geheele zaal tot in de hoeken bezet. Een paar honderd vaders en moeders waren opgekomen om de cursussen met de kinderen gezamenlijk te besluiten. Er heerschte een bijzonder aangename geest, die getuigenis afiegde van de belang stelling in en de waardeering voor het totaal belangelooze werk der dames en hee- ren —- onderwijzend personeel en anderen die zooveel tijd, moeite en zorgen voor de jeugd opofferden. Onder diejie stilte werden eenige school liederen aangehoord, die door de leerlingen der hoogste klassen op buitengewoon voor treffelijke wiize werden gezongen, neen, zin gend voorgedragen. Het hoofd der school, de heer Bosschaart, bracht warmen dank en hulde zoowel aan de leidsters en leiders, als aan de meisjes en jongens. In een met alle aandacht gevolgde prettige improvisatie naar aanleiding van een hem door de vertrekkende leerlingen ge schonken mooie dirigeerstok, vond sor. ge legenheid eenig denbkeeld te geven van de geestelijke waarde van het onderwijs op de lagere school. Het geschenk verheugde hem in de allereerste'plaats, omdat eruit bleek, hoe bij de leerlingen die zelf op dat idee bekomen waren het besef gegroeid was, dat goede wil alleen nog niet voldoende is om iets hoogs te bereiken. Samenwerking in »oede eendracht is noodior en daarbij volle dige overgave aan de leiding. Als het erop aankomt, moet een enkele vingerwenk vol doende zijn. Dat dit kan en toch in aan genomen geest hadden de kinderen zelf Wijzende op de wet, waarin als doel het lager onderwijs niet in de hoogste plaats wordt aangegeven kennis en vaardigheid maar wel opvoeding tot alle christelijke en maatschappelijke deugden, hield hij allen voor, dat de Bijbel in de eerste plaats aan de kinderen voorschrijft, dat zij hun ouders (en dus ook degenen, die de taak der ouders ge deeltelijk 'overnemen) gehoorzaam moeten zijn. Die dirigeerstok is ook daarvan het symbool. Zoo'n groep van een 40 of 50 kinderen is in wezen een verzameling van uiteenloopen- de persoonlijkheden, een verscheidenheid, als in de lange lijst van politieke partijen of van de kerkgenootschappen in ons land. Spr. Vond dit niet zoo erg, wanneer groot en klein maar toonden niet alleen van goe den wille te zijn, maar ook een sterk gevoel voor samenwerking met elkander te bezitten met de overtuiging van de groote waarde van ondergeschiktheid aan leiding. Eenige cursistjes voerden nu een tooneel- stukje op, getiteld: Dokter Alwetend. Zoo wel jongens als meisjes kweten zich goed van hun taak en speelden hun rol met veel animo en goede uitbeelding der personen. De ouderen genoten blijkbaar volop en be loonden de kleine actrices en acteurs met herhaald hartelijk applaus. Ook de heer Bosschaart schonk hun een pluimpje en bracht dank aan mevr. Zwart- Jansen, die zooveel zorgen aan het tooneel- stukje gewijd had. Nadat nog een paar liederen gezongen waren, verklaarde heer B., dat hij dezen avond niet kon sluiten zonder te herdenken den geboortedag van Willem van Oranje Voor wie ook maar een beetje met de ge schiedenis van ons vaderland op de hoogte is, zal het duidelijk zijn, welk een belang rijke rol Willem van Oranje daarin heeft gespeeld. Hij deed, wat zijn hand vond om te doen. Hij was natuurlijk als mensch, zoo als wij allen menschen zijn. Willem van Oranje had zijn deugden, hij zal ook zijn gebreken wel gehad hebben, evenals wij, Maar hoe het ook zij hij deed tenminste wat, terwijl anderen het niet verder brachten dan klagen of mopperen, kankeren mis schien. En toen hij wat deed, lieten de Hol landers hem in den steek- Toch hield hij vol, en dat is niet zoo gemakkelijk. Voor al het- gene, dat Willem van Oranje deed, verdient hij evenals allen die ons voorgingen en wat deden onzen dank en onze waardee ring. Na een herinnering aan een en ander in zijn eerste improvisatie, gaf spr. het sein aan de leerlingen om te zingen de beide be kende coupletten van het „Wilhelmus". Bij de eerste klanken verhieven zich alie aan wezigen spontaan van hun zitplaatsen en hoorden zij in grooten eerbied en diepe stilte het op eenigszins minder gebruikelijke wijze fezongen lied aan. Daverend applaus vo'g- e hierop. En een enkel woord van de leider was voldoende om hetzelfde „Wilhelmus" door allen, oud en jong, uit volle borst te doen herhalen. Op dit indrukwekkend besluit paste na tuurlijk niet anders dan een kort en welge meend „Goeden nacht, en wel te rusten''. Dezer dagen werden in hotel Trompen berg alhier aan een dertiental leden van de Egmondzeeër Reddingsbrigade, waaronder een drietal dames, in tegenwoordigheid van den chef-badmeester en diens echtgenoote, de diploma's als geoefend zwemmer uitge reikt door den voorzitter van de brigade, den heer J. W. Kockx. De voorzitter sprak zijn vreugde uit over het buitengewone resultaat van dezen zwemcursus, die met heel veel ent housiasme door de brigadeleden was ge volgd. De heer J. G. Bosschaart, secretaris van de V.V.V. wenschte de Egmondzeeër Reddings brigade geluk met dit succes, dat ongetwij feld zal bijdragen tot meerdere veiligheid bij het baden aan het strand in Egmond aan Zee. Getracht zal worden in den volgenden winter een nieuwe ploeg brigadeleden naar Stoop's Bad te zenden. WADWAAI. Met ingang van 1 Mei a.s. poststation alhier opgeheven. wordt het De douchebaden in de O.L. school zul len niet langer voor het publiek zijn openge steld. Tot deze maatregel is besloten omdat het vorig jaar en ook nu weer eenige perso nen van de douchebaden gebruik maken, die het daarvoor verschuldigd zeer gering be drag niet betalen en zonder kaart van de stortbaden trachtten gebruik te maken. Het aanstellen van een controleur is te kostbaar, in aanmerking nemende het gerin ge gebruik dat van de geboden gelegenheid werd gemaakt. De werkloozen, werkzaam gesteld bij de werkverschaffing, zijn thans bezig met ver schillende werkzaamheden als het verbeter.n van een weggedeelte bij Zijdewind, waar door de daar bestaande scherpe wegbocht bij het perceel Witte geheel zal verdwijnen, het dempen van een gedeelte wegsloot te 't Veld en het uitdiepen van eenige verwaar loosde slooten. Het gemeentebestuur, bijge staan door de commissie voor werkverschaf fing, hoopt nog geruimen tijd, indien dit noodzakelijk mocht blijken, alle werkloozen passend werk te verschaffen, zoodat niemand in ledigheid behoeft rond te loopen. Maandag is aanbesteed hef verbeteren en asfalteeren van den Slingerweg alhier Er waren 8 inschrijvers. Het hoogst was inge schreven door W. J. Bolt je te Heerenveen met 13.867 en het laagst door O. J. Bosker te Wieringen met 9740. Gegund aan den laagsten inschrijver. toekomst. Vandaag hebben wij een ken dag, een dag van vrijheid. Spreker001')"1 ving een luid applaus wat werd J °n,; door het zingen van de InternationaleV°!s<1 een kleine vertoeving bij partijgenooten men in optocht naar Bergen. £'néJ - I Ged. Staten van Noord-Holland heKk aan het bestuur van het Ambacht van \y>. Friesland, genaamd de Vier Noorder R gen, als hun meening te kennen cre^0*' dat het verkrijgen van een meer eecnnllü' treerd beheer op het gebied van de wat schapszorg in de eerste plaats gezocht m i worden in de opheffing van de bannen daT deze lichamen in het algemeen belast ?i met een taak van geringen omvang en hu tele beteekenis, welke evengoed, en v«i,ï met minder kosten, door de groote water schapnen, waarbinnen zij ziin gelegen J kunnen worden vervuld. Uit besprekingen met het bestuur en met vertegenwoordigers der bannen, bleek bij dezen echter dat al» ernstig bezwaar tegen de opheffing WeJ gevoeld de omstandigheid, dat, na ophef, fing van de bannen, het schouwen van dé slooten door hoofdingelanden van het Atn- bracht zou geschieden. Men meende nf dat van deze functionnarissen niet kon wor.' den verwacht, dat .zij zoo goed met de bij! zondere omstandigheden van elke banne be! kend zouden zijn als bestuursleden van de bannen. Bovendien zou het opheffen der ban- nen h. i. het ernstige bezwaar met Zjc|," brengen, dat het meer direct contact tus schen ingelanden en waterschapsbesturen zou verloren gaan en het dagelijksch toe zicht niet meer zoo intensief zou kunnen worden uitgeoefend. Ged. Staten blijven echter bij hun opvat ting, dat de bannen als zelfstandig geregfe- menteerde waterschappen dienen te worden opgeheven, doch hebben ze niet slechts sis kiesdistrict gehandhaafd, maar als onder deden van het Ambacht met eigen hnction- narissen. Deze functionnarissen, in elke banne door de stemgerechtigde ingelanden te kiezen, en dis schouwmeesters worden genoemd, zullen in elke banne belast zijn met het schouwen van de slooten en in het algemeen met het dage lijksch toezicht op den gang van zaken, ter wijl ook andere werkzaamheden aan deze functionnarissen kunnen worden opgedra- gen. De vaststelling van de keurbepalingen en de heffing van lasten zullen overgaan naar het Ambacht, hetwelk de voor het da gelijksch toezicht in de bannen benoodigde bedragen beschikbaar zal stellen. Ged. Sta ten stel'en vast. dat een belangrijke vereen voudiging in de administratie zal worden verkregen De prov. staten van Noordholland komen Mei, half 12, in gewone zitting bijeen. Ten behoeve van aigemeene land- of tuin- bouwwintercursussen wordt ter bestrijding van de uitgaven voor salarissen van de on derwijzers een subsidie door het rijk ver leend, waarvan het bedrag bij kon. besluit van 13 December 1923 is bepaald op 2.25 per lesuur. Sedert 1 October 1932 is dit sub sidie door het rijk teruggebracht tot 2 per lesuur. De provinciale bijdrage, bestemd tot ver hooging van de salarissen der onderwijzers, is tot dusverre bepaald op 0.50 voor elk lesuur waarvoor het rijk een bijdrage toe kent. In verband met de verlaging van het rijks subsidie stellen ged. staten voer ook de bij drage der provincie tot een lager bedrag to te kennen en wel van 0.45 voor elk lesuur waarvoor het rijk een bijdrage toekent. Maandag werd door de afd. Koedijk van de S. D. A. P. in samenwerking met de afd. Bergen en Schoorl de 1 Meidag gevierd. Na een rondrit per fiets en autobus over Bergen en Schoorl werd gepauzeerd op het sport terrein te Koedijk, waar de aanwezigen door den voorzitter der afd. den heer P. Hart wer den toegesproken. Gemeenschappelijk werd gezongen „Morgenrood". Spreker releveerde de drukke werkzaamheden der partij met deze zoo zware verkiezingen. Hij was tevre den met het behaalde resultaat. Wij zijn niet verslagen maar gesterkt, en na dezen dag gaan wij weer vol strijdlust aan het werk ook vooral op het platteland voor een betere DE WEG SCH4GEN—SCHAGERBRM Door den A.N.W.B, en de K.N.A.C. is aan het gemeentebesn ur van Schagen ver zocht in de coupure in den Westfrieschen dijk in den weg tusschen S,hagen en Sdia-ger* brug in het belang van de veiligheid van het verkeer een verkeersstreep op het wegdek te doen aanbrengen. Genoemde verewngmgej ontvingen op dit verzoek bericht, dat beslob is daartoe over te gaan. 'T ZAND. De heer C. Verseput, kaasmaker aan dt Coöp. Zuivelfabriek „Nieuw Leven" alhier is met ingang van 1 Mei 1033 als zoodani» aangesteld aan de zuivelfabriek te Eierland. ouani2 Texel, I Mei-vierinf. In samenwerking met de organisaties uit Schoorl en Koedijk, hield de S.D.A.P., V.A. R.A. en Moderne vakbeweging te Bergen gisteravond in de Rustende Jager, die geheel met belangstellenden bezet was, een 1 Mei- feestavond. De voorzitter, de heer L. den Das, wees in zijn openingswoord op de noodzak* lijkheid voor de arbeiders om in dezen van opkomende reactie schouder aan sP* der te staan. Overal zijn pogingen neembaar om de arbeidersklasse terug dringen en aan haar de veroverde vrijnw® te ontnemen. Ze'.fs in Bergen, waar tot n°i toe de liberale geest geheerscht heeft, fflow spr. hedenmorgen daarvan een sy®P™j? ervaren, toen aan spr. namens den buig* meester verboden werd, de Mei-demonstra ten toe te spreken. Met klem teekende SF- hiertegen protest aan. Applaus. i, Dr. Jb. H e m e 1 r ij k sprak de Mei-r®" Zoowel in het binnen- als in het buiW land zijn de omstandigheden van dien a Oranje herdenking. Naar aanleiding van een Paulisbrieï heeft Zondag de leeraar der doopsgezinde kerk te Beverwijk, ds. J. D. v. Calcar tijdens de predicatie in een gloedvol betoog de be teekenis der herdenking van den grooten fi guur uit het grijs verleden, de Vader des Vaderlands herdacht. Spinazie. Met enkele lichte schommelingen naar den beteren kant waren op den laatsten marktdag te Beverwijk de spinazieprijzen wederom zoo lusteloos dat men in totaal dit seizoen ruim 100.000 Kg. op de belt is te recht gekomen. Niettemin heeft de Beverwijksche ipolitie de vorige week proces-verbaal opgemaakt tegen iemand welke 2 kisten spinazie ontvreemd had. Vanuit Heiloo werden aan Kennemerland de eerste peulen de veiling aangevoerd. Vrijdagavond is hier een propagandaweek geopend, uitgaande van de vereeniging Ne- derfandsch fabrikaat. De stad is op verschei dene punten versierd en de winkels zijn voor deze gelegenheid pok ia feesttooi gestoken. 219. Toen zette hij het touw stevig vast en vroeg den kapitein, die er weer bijgekomen was, wat er nu gedaan moest worden. In- tusschen had Jan zich weer in zijn gewone kleeren gestoken en kwam eens op liet dek kijken, wat de menschen zooal opgehaald hadden. Hij moest vreeselijk lachen, toen hij die groote visch aan den mast zag han gen, maar toch was hij niet gerust, want jpen Stond ZOO angstig paar tft kiiksa| v eeB 220. De kapitein, die de_ visc van dichtbij stond te bekijken, vaB ling van achter het monster y/ei geestcsverschijning opduiken. waödeld doodsbleek van schrik, maar rustig het dek op.

Alkmaarsche Courant | 1933 | | pagina 6