JSituwtCand Jnqezonden Stukken Sproeten komen vroeg in iet voorjaar, koop tijdig een pot SpPUtol. Bij alle Drogisten. dat er geen reden is voor het uitspreken van een feestrede. Doch wat de geest betreft, is dit zeker wel het geval, want de geest is tot uiting gekomen bij de verkiezingen, waa voor de partij het p atteland heeft goedge maakt, wat de stad is te kort gekomen. Uns vertrouwen blijft en is onverwoestbaar, waarom er voldoende reden is om leest vieren. Het is jammer, dat de verkialleen niet zijn meege'.oopen, doch het erg zijn, als wij den moed erbn ha loren. Jdist in tijden van bittere v g is het plicht, om te getuigen voor het socia lisme en trouw te blijven aan het Uitvoerig betoogde spr., dat feest weer in het teeken van De nood duurt voort uit onmacht of uit on wfl ndTh, in be.de gevallen de schuld van hen' dï leiding hebben te geven in staat en f voor een verstandig mensch Skfhet ongelooflijk dat men de schuld hiervan op de sociaal-democratie wil werpen. Men wil een sterk gezag om ons te onder drukken Daarop past maar een antwoord: versterking van onze gelederen. Er is maar één keuzeT wij moeten overwinnen of de we reld gaat ten gronde. Eén rotsvast overtuigde strijder is meer waard dan tien die in het ge vaar vluchten. Wij kunnen thans geen wan kelmoedigen dulden. De groote vloek van onze maatschappij is de chaos in de productie; daar moet gezag en orde hersteld worden, niet bij ons. Wij, modern georganiseerden, staan klaar, om te verhoeden, dat de werkloozenzorg nog meer afgebrokkeld wordt. De ergste slagen van de crisis wil men afwentelen op hen, die daar aan het minst schuldig staan. Uitvoerig 6tond spr. stil bij de ellende, die de werkloos heid over de wereld brengt. Hulde bracht hij aan de Weensche soc. dem., die ondanks dom geweld toch besloten, de Mei-demonstraties door te laten gaan. Met nadruk protesteerde hij tegen het sne ven in Duitschland, waar het Meifeest wordt verkracht en waar de onderdrukkers het feest van den arbeid vieren en de arbeiders wor den gedwongen, mee te loopen en mee te jui chen en waar 't Horst Wessel-lied de Inter nationale vervangt, n.b. het lid van den dich ter, die dichtte: „Al# het Jodenbloed van de messen vloeit, zal het pas beter worden". Dat is de nationale held geworden. In gedachte reikte spr. de broederhand aan de kameraden, die des ondanks met trotsee ring van armoede, mishandeling, sluip moord of het concentratiekamp in geheime bijeenkomsten nog het Mei-feest vieren. In Duitschland worden Joden en socialisten er ger behandeld dan de slechtste misdadigers Het is zelfs voldoende om pacifist te zijn om uitgestooten te worden door deze barbaren. Men poogt daar den vredeswil van het volk uit te roeien en dit noemt men Germaansche cultuur. Aan de vruchten kent men den boom en die vruchten zijn: uniform, lieder lijkheid en revolver. De geheele wereld is van Duitschland vervreemd en deze barbaren verbergen zich onder den naam van natio- naal-socialisten, terwijl 'ilj maar één naam verdienen: nationaal schandalisten. In het werk van Hitier: „Mein Kampf" 'leert men het nat.-soc. kennen. Sprekende over het uitbreken van den oorlog in 1914, zegt hij: „Ik schaam mij niet, te zeggen, dat ik overweldigd van een stormachtige geest drift geknield heb en de hemel uit het volle van mijn hart gedankt heb voor het geluk- ikige geschenk, in dezen tijd te mogen leven". Spr. acht het niet mogelijk, dat menschen met dergelijke gevoelens bezield zijn. maar noemde het in ieder geval verderfelijk, dat de soc.-dem. aan zoo'n man zijn overgele verd. 6 Hitier betoogde ook, dat de oorlog niet werd opgedrongen, maar door het geheele volk werd begeerd. Hij schreef, dat de vrede met gesteund wordt door palmbladen van de huidige pacifisten, maar op het overwinnend zwaard van een hoogere cultuur verovert. Het boek demonstreert een geest van haat en domme verwatenheid tegen alle niet-fas cisten en niet-Duitschers. Het heet, dat God het fascisme heeft uitgevonden, om de we reld de cultuur terug te geven. Deze oorlogs ophitsing moet uitloopen op binnen- en bui tenlandschen oorlog en daarom moet de eenige vredelievende partij in Duitschland, de soc.-dem., die in het boek de pest der menschheid heet, te vuur en te zwaard wor den uitgeroeid. Men kan een organisatie breken, gebouwen bezetten, de kranten ver bieden, maar men kan nooit het internatio nale socialisme in het hart van den arbeider, waar het wortel heeft geschoter, uitroei ;n. Applaus! De burgerlijke partijen, die gebogen heb ben onder het juk van Hitier, hebben ver raad gepleegd aan de beschaving en aan de democratie. Ook de communisten, die vóór J .f,u"r zijn, al zijn zij er met de Joden in uuitschland het ergst aan toe, hebben ver- j J>?P'eegd tegen de democratie. Nog ïl- bet eervoller te behooren tot de van bet vertrapte recht dan te u i, ™ren. ben, die het recht vertrappen J(Wcf'er! waken, dat het barbarisme niet het vnit i, ^bts daar, waar cl: stem van naar volUr °rdJWOrdt' is er streNen mee houden^al?^' mo€ten er rekening nartiien min' ^at 10 bolland de burgerlijke fasrisme a? £f^rd.ziin met kinderspel. Ons antwoord geschrift en verweer, 200 noodig met all wapenen. Wanneer de arbeider! niet ver deeld waren in vier kampen het Wath hit Christel het communistische In het soc.-dem kamp, dan zouden ze onoverwinlijk zijn aangewezen redder in den nood. Er is maar een ding noodig; onwrikbaar vertrouwen ir het recht van onzen strijd. Wij moeten afre kenen met valsche tegenstellingen Wii ziia Onze beweging, aldus spr., is de eenige met anti-nationaal, maar anti-uationalfs tisch. Wij willen nationale vrijheid vereeni gen met internationale eenheid en juist daar tegenover staat het nationalisme. Het natio nalisme is vóór het behoud van het kap'.t üsme, vóór het behoud van rassen tl vo kerenhaat. vóór het behoud van bewape ninjb en oorlog en daarom is het fr-:'sme de vijand van den wereldvrede, van het pro letariaat en van de vrijheid. Het heiligste goed der menschheid staat op het spel. n.1 beschaving, welvaart, vrijheid en wereld vrede. Onze leus is: gerechtigheid tegenover het geweld, Spr. besloot met de strijdkreet: Leve de volkeren verbroederende mensch-verheffende sociaal-democratische internationale Applaus. avond werd voorts opgeluisterd met van een zangclubje onder leiding van Hensen, de vertooning van een ta bleau: Slagveld van Van Collum, de opvoe- ''"I ,van een blijspel en een verloting en I mpt PPT! Kol Knnl De zang mevr ring -s - -j r v.v ii v werd met een bal besloten. de EDAM BADPLAATS. Bestemming van het ,Jb uitent and*' tot strand. De gemeenteraad van Edam heeft beslo ten het z.g. „buitenland", gelegen aan het IJselmeer, nabij de buitenhaven, af te staan aan een consortium, dat zich tot taak heeft gesteld, dat terrein geschikt te maken tot strand en de exploitatie van een en ander op zich te nemen. Het terrein wordt voor badgelegenheid In gericht, er zal een modern restaurant ver rijzen met accommodatie voor zonnebaden, etc. Een bekend Amsterdamsch restaurateur zal het restaurant met zijn terrassen, op het IJselmeer uitziend, exploiteeren. Het terrein zelf zal worden beplant, er zullen steiger tjes komen voor kleine jachten en kano's. De bedoeling is, des Zondags gelegenheid xc bieden voor dansen, terwijl in samenwerking met den N. Zwembond het wedstrijdzwem- men een bijzonder deel van het programma zal uitmaken. Naar verluidt, zal de burge meester een wisselbeker ter beschikking stel len voor een jaarlijkschen zwemwedstrijd Marken—Edam, welke wedstrijd voor de eerste maal onder de auspiciën van dezen bond bij gelegenheid der feestelijke opening zal worden georganiseerd. Men verwacht dit nog dit seizoen voor elkaar te krijgen De N.Z.H.T.M. zal voor directe verbinding AmsterdamZwembad Edam zorgen en heeft bereids alle medewerking toegezegd. MOGEN PRAWIRADARDJA EN SARDJONO KAMERLID ZIJN? Aneta bericht aan de Crt., dat ten aanzien van het vraagstuk of de heeren Prawiradard- ja en Sardjono tot het Kamerlidmaatschap zullen worden toegelaten, de bladen, ook de inheemsche pers, groote belangstelling aan den dag leggen. Herinnerd wordt aan het geval van dr. Tjipto Mangkoekoesoemo, die als geïnterneerde tot lid van den Volksraad wercl gekozen en tot den Volksraad werd toegelaten, doch wien geen vergunning werd verleend zitting te nemen. Anderzijds wordt betoogd dat een geval als van den heer Tjip to niet kan worden vergeleken met de thans gehouden verkiezingen. Daartoe wordt de aandacht gevestigd op het feit dat een dei gekozenen langdurig in het buitenland ver toefde. De beslissing ter zake wordt met be langstelling tegemoet gezien. VERGOEDING STEMBUREAUX TE ROTTERDAM. De leden willen ze niet laten vallen. Het comité, dat zich moeite getroost heeft om van de leden der stembureaux die voer een groot deel tot categorieën behooren, die gemeente- of daarmee gelijk staande betrek kingen bekleeden of leden zijn van den ge meenteraal of andere openbare lichamen, te verkrijgen dat zij de vergoeding voor nun diensten niet zouden aanvaarden, opdat de gemeente een bedrag van 6000 in kas zou kunnen houden, heeft met zijn actie een be zuiniging van 55 weten te verkrijgen Aan drukkosten heeft het 45 uitgegeven Voor de gemeenschap en als uiting van ge meenschapszin blijft er alzoo een batig saldo van 10. EEN ZELDZAAM JUBILEUM. Boekhandel te Nijmegen bestaat driehonderd jaar. wul2€ld"am jubileum is, aldus het Mbld., te Nijmegen gevierd. Het was n.1. driehonderd jaar geleden, dat in het pand aat thans nog steeds als zoodanig in ge bruik is, de boekhandel van de firma H. Fen Hout gevestigd werd. Wanneer men aan kondigingen van de firma H. ten Hout in handen krijgt, zoet men daar steeds op ver meld staan: „Naast het Stadhuis" en inder- daad is de firma thans drie eeuwen naast het beroemde Nijmeegsche stadhuis geves- tigd en geen zaak in Nijmegen kan dan ook op een oudere traditie en geschiedenis bo gen. In de rumoerige jaren van den tachtig- iarigen oorlog opgericht, maakte zij de her haalde bezetting van Nijmegen door de Franschen mede. de vreemde gezanten en hoogwaardigheidsbekleeders, betrokken bij het vredescongres te Nijmegen van 1678 schreden langs haar vitrines, zij beleefde de revolutionnaire woelingen van 1795, de Fransche overheersching en nog vele an dere geschiedkundige feiten, die zich in haar onmiddellijk omgeving, op het Nijmeegsche stadhuis, afspeelden. EEN SMOKKELAUTO ACHTERHAALD. Wilde achtervolging. Zondagavond, omstreeks half tien passeerde een vrachtauto met gepant serde cabine en massieve gummibanden de grens Loomel (België)—Luycksge- stel. Op het signaal „stop" van den rijks ambtenaar aan de grens, stopte öi be stuurder niet, doch reed met groote snelheid door. De spijkerplanken die als hindernis over den weg gelegd wa ren, bleek geen beletsel te vormen en weldra was de man verdwenen. Toe valligerwijze kwam direct daarna een personenauto de grens over. Deze wagen verd gecharterd, waarmede men in vol le vaart de smokkelauto achterna ging Tusschen Leende en Valkenswaard stop te de vrachtauto, daar de cheuffeui1 in meening verkeerde, dat zijn helpers i een auto hem volgden. Tot zijn ont steltenis kwamen er echter twee com miezen te voorschijn, die de vrachtauto en de lading in beslag namen. Het bleek dat zij ongeveer 2000 K.G. suiker ver voerde. De kogels hadden de cabine on danks de blindeering doorzeefd en slechts door een wonder was de be stuurder, een bewoner van Eindhoven, niet geraakt. GUNSTIG DUITSCH OORDEEL OVER HET HANDELSVERDRAG MET NEDERLAND. De president van de Reichslandbund, wijdt in de Berliner Börsen-Koerier een artikel aan het Duitsch-Nederlandsche handelsverdrag. Van Duitsch economisch stan Ipunt bezien, schrijft hij o a.. is de thans met Nderland tot stand gekomen vrede toe :e juichen, daar offers, welke nu van den andbouw worden gevorderd, vergeleken bij die van den verdragsloozen toestand, eenigermate dragelijk zijn. De gevolgen, die eventueel nog zouden kunnen voortkomen, door tegemoetko ming van Duitschland op het gebied van den kaasinvoer, kunnen door een strenge handhaving van de wet op de vetstoffen tot op een voor den Duitschen handel draabaar minimum worden ge reduceerd. Zeer toe te juichen is voorts, dat het verdrag in het algemeen afziet van bin dende bepalingen voor langen termijn en het beginsel van contingenteering van den invoer der voor Duitschland belangrijke landbouwproducten door het verdrag is nageleefd. BIOSCOPEN OP FEESTDAGEN TE HAARLEM. Het hoofdbestuur van den Nederland- schen bioscoopbond heeft van B. en W van Haarlem een brief ontvanen, waar in wordt meegedeeld, dat het college besloten heeft geen wijziging te brengen in de verleende vergunningen tot het geven van bioscoop-vocrstellingen. Dat wil dus zeggen, dat op eersten Paasch- dag Pinksterdag en Kerstdag geen voor stellingen mogen worden gegeven Vóór Pinksteren zuilen B en W nog eins nagaan welke uitvoering zij zullen geven aan de door den raad aangenomen motie. FEEST VAN DEN ARBEID IN DUITSCHLAND. Nederlandsche werklieden gedwon gen mede te vieren. Te Glanerbrug, vlak over de grens op Duitsch gebied, ligt de textielfabriek Eiler mark. Op deze fabriek werken ook een aan tal Nederlandsche arbeiders, die in het Nederlandsche gebied van Glanerbrug woonachtig zijn. In verband met de 1 Mei viering in Duitschland had men genoemden arbeiders medegedeeld, dat zij gistermorgen aan de grens werden verwacht, om in op tocht naar het stadje Gronau te trekken, waar het „Hitler-feest" zou worden ge vierd. Voorts werd medegedeeld, dat de arbeiders, die lid zijn van een der Glaner- brugsche muziekvereenigingen, hun instru menten moesten meenemen, teneinde voor muziek ter opluistering te zorgen. Tevens werd te verstaan gegeven, dat degenen, die niet zouden komen, de consequenties maar moesten aanvaarden. Deze mededeeling heeft te Glanerbrug groote opschudding veroorzaakt en lang d-urig is van gedachten gewisseld over de aan te nemen houding. Algemeen werd ge voeld, dat door niet-deelneming, de men schen broodeloos zouden worden gemaakt Gistermorgen in de vroegte hebben bijna alle Nederlandsche arbeiders, gestoken in hun Zondagschc plunje, zich aan de grens verzameld. De leden der muziekvereenigin gen hadden hun instrumenten bij zich. De nationaal-sorialisten uit Gronau voegden de Nederlanders in het gelid en vervolgens trok men in optocht met muziek voorop naar Gronau om het „Hitlerfeest" te vieren. dezer dagen bij de stemming over het voor stel tot 1 Mei-viering bleek, een meerderheid van socialisten en communisten. Van de 23 leden zijn 10 s.d.a.p.-ers, 1 o^.p.-er en 1 com munist Ook het college van B. en W. heeft een socialistische meerderheid Het wordt dan ook ernstig betwijfeld of Zaandam als nog bereid zal zijn om de rijksvoorwaarden te accepteeren, hoewel men zulks ip Den Haag voor waarschijnlijk houdt PREMIE LEENINO PALEIS VOOR VOLKSVLIJT. Bij de gister gehouden trekking van loten van de premie leening 1S67 van de N.V Paleis voor Volksvlijt zijn de volgende series uitgeloot: 2966, 2289, 1965, 3673, 598, 518 2628, 1028, 875, 33, 1489, 3218, 1602 3340, 473, 1743. ZAANDAM AAN DEN GROND. Werkloozensteun loopt gevaar E>e minister van financiën heeft, naar wij reeds meldden, aan het gemeentebestuur van Zaandam doen weten, dat de voor deze gemeente bestemde uitkeering uit het ge meentefonds ad f 150.000 zal worden in gehouden. Deze maatregel, aldus de Te is een gevolg van het in gebreke blijven van Zaandam ten aanzien van de af lossing van een opgenomen voorschot uit Rijkskas, die op 1 April jj. had moeten ge schieden. Toen deze datum was verstreken zijn tusschen de regeering en het gemeente bestuur onderhandelingen gevoerd over ver lenging van de leening, doch Zaandam wenschte de voorwaarden die het Rijk aan zulk een verlenging verbond niet te acceptee ren. Daarop heeft het rijk gebruik gemaakt van zijn bij de leeningsovereenkomst voorbe houden bevoegdheid om, wanneer Zaandam in gebreke bleef, het verschuldigde bedrag te korten op de Rijksuitkeering uit het ge meentefonds. Door dezen gang van zaken is Zaandam in groote financieele moeilijkheden geraakt. Het blad verneemt, dat burgem. Ter Laan S'ster een spoedvergadering van het dage- .ksch bestuur der gemeente heeft bijeenge roepen om de situatie te bespreken. Daarin is o.m. komen vast te staan, dat het uitbeta len van de werkloozenuitkeeringen ernstig gevaar loopt, wanneer geen uitweg uit de moeilijkheden wordt gevonden, vernomen wordt voorts, dat het in de bedoe ling ligt om een spoedvergadering van den raad uit te schrijven. Deze heeft, zooals nog KORTE BERICHTEN. De voorlooplge omslag der belasting voor de banne werd bepaald op 17.50 per -LA. naar de volgende specificatie: voor ^rechterland 6, Grootslag 6.50, Hoog heemraadschap 3.75, eigen banne 1.25. Te 's-Gravenhage is op 66-jarigen leef tijd overleden generaal-majoor G. Th. M. Ongerboer. Eenige jongens hebben een acht- arig zoontje van een bewoner in de Groote Wittenburgerstraat te Amster dam kalk en carbid in de oogen gegooid. De kleine moest naar een ziekenhuis worden vervoerd. In de R.K. kerk aan de Wilhelmina- straat in Loosduinen is een offerblok open gebroken. Als verdacht van dezen diefstal ïeeft de politie een 24-jarigen timmerman daar ter stede aangehouden. De centrale recherche te Amsterdam heeft een klerk van het kantongerecht ge arresteerd, die zich aan verduistering van eenige kleine bedragen, tot een totaal van een paar honderd gulden, zou hebben schuldig gemaakt. De man wordt ter beschikking van de justitie gesteld. Buiten verantwoo'detnkhetd van Ot Redactie. De opname ui at rubriekbtwi/st geenszins dat de redactie er mede instemt) Geachte Redactie! Beleefd verzoeken wij U het volgende in uw blad te willen plaatsen. Naar aanleiding van het besluit der Lan gedijker Groenten Centrale in hare vergade ring te Ursem gehouden; betreffende het voorstel van „de West" te Koedijk zouden wij het volgende willen opmerken. De inhoud van het voorstel „U allen be kend" beoogt het voorkomen van excecuties Op zichzelf een voortreffelijk werk; een noodzakelijke arbeid, een begeerigwaardige bezigheid voor allen die het heil van hun naaste op het oog hebben. Van harte wil hieraan de Christelijke or ganisatie meewerken inzoover het voorko men van executie door vriendschappelijk overleg en bemiddeling bevorderd worden want hoe eer tuinbouwers in dezen moeilij ken tijd hun bedrijf zullen kunnen behouden hoe beter. Doch het voorstel behelst meer; n.1. zoo lang de overheid geen wet tot voorkomen van executies tot stand brengt, is het de taak van organisatie door middel van boycot en besmetverklaring executies te voorkomen en onmogelijk te maken. En dan mogen en kunnen wij niet mee gaan. De overheid is dienaresse Gods, regeert bij de gratie Gods waarom wij aan haar ge hoorzaamheid verschuldigd zijn. Met dien eisch komt de overheid tot ons ook als het betreft een wet, waarin de rechten en plich ten van schuldeischer en schuldenaar om schreven ziin; dat is haar recht. Doch ook ter bevordering en behoud van gezonde verhoudingen in het volksleven is deze eisch noodzakelijk vooral in dezen tijd Gezagsondermijning degradeert het leven Het toepassen van een machtsmiddel door de organisatie verzwakt de basis voor een gezonde samenleving. Handhaving van het gezag waarborgt onze vrijheden. In de plaats der overheid als handhaafd- ster van het gezag, recht en orde stelt de L G. C. een andere wet om op de openbare vei ling tegen de ook voor haar geldende wet (de statuten) de mogelijkheid te doen wat der overheid is. In de statuten der L. O. C. Art. 2. Hi; stelt zich ten doel het veilingwezen te behee ren en uit te breiden en de handels- en alge meene belangen van de leden der bij hem aagesloten tuinbouwvereenigingen te beharti gen. Art. 3. Hij tracht dit doel te bereiken door: a. Het exploiteeren van een eigen veiling en een betaalkantoor. b. De leden der aangesloten vereenigin gen te verplichten al hun tuinbouwproduc ten te veilen. c. Het veilingwezen en de afzet der pro ducten te bevorderen. d. Het bevorderen van alles wat strekken kan tot verbetering der cultures en verhoo ging der productie. e. Bestrijding en zoo noodig verdelging van voor den tuinbouw schadelijke dieren en gewassen. f. Het richten van adressen en vertoogen zoowel aan plaatselijke en gewestelijke be sturen als aan de Hooge regeering en de volksvertegenwoord:ging, zoo dikwijls zijn belangen dit mochten vorderen. Art. 4. Tuinbouwvereenigingen, die recht persoonlijkheid bezitten en wier statuten niets bevatten in strijd met deze statuten kunnen door het bestuur als lid van den bond worden aangenomen. Dus alles wat dient ter bevordering der veiling de afzet der producten moet worden bereikt 't welk toch niet zal kunnen gebeuren als men artikelen gaat weren omdat deze of gene zijn particuliere verplichtingen niet na komt of kan nakomen. Is de veiling daarvoor het aangewezen lichaam dat uit te maken? Is dat in wezen niet revolutionnair? Reeds nu hooren wij van aankoopvereeni gigen die door drang van zekere zijde za kenmenschen uitsluiten bij hare aanbeste dingen en inschrijvingen. Is dat neutraal? Immers neen. Steeds wordt gewezen op de mogelijkheid als straks betere tijden aanbreken de schuld eischers de schuldenaars moeilijk zullen val len. Welke bewijzen zijn daarvoor in het alge meen de laatste tijden? Moeten wij niet opmerken het bijzondere in deze tijden van moeilijkheden in den tuin bouw dat er zoo weinig executies voorko men? Is de oorzaak dat alle schuldeischers in zulke florisante posities verkeeren? Is het niet vaststaand, dat ook hierin tot uiting komt het gemeenschapsgevoel dat overheerschend is dat waar men ziet en ge voeld de moeilijkheden die er voor de tuin ders is om te betalen men vermindering van pacht, rente, aflossing, ja zelfs in sommige gevallen kwijtschelding van schulden geeft? Moet dat niet genoemd? Moet dat niet gewaardeerd? Is het, waar wij dat moeten constateeren geen eisch van billijkheid in dien het weer mogelijk is hun te geven wat hun toekomt? Ook zij hebben behoeften en vaak niet ge ringe nooden en waar zij in dezen zoo zorg- vollen tijd een zeer te waardeeren houding aannemen is het onzes inziens verkeerd reeds nu diezelfde menschen te stempelen als er op te wachten dat als er betere tijden komen zij hun slag zullen slaan. Neen wij kunnen, willen, en mogen die gedachte niet voeden maar spreken het uit dat ook dan als er opleving komt, ook dan als de grond en de bedrijven weer waarde krij gen, ook dan zullen zij die belangen bevor deren, steunen en helpen opdat ook zij weer rente, lusten en leven hebben daar allen en alles op elkander is aangewezen. Zijn er dan geen misstanden die voorzie ning behoeven? Zeker in den weg der organisaties wordt getracht bij H. M regeering kenbaar te ma ken de groote nooden en zorgen die alomme en hier wel zeer sterk heerschen. Veel wordt gedaan in regelende wettelij- ken weg en nog zal veel moeten gedaan wor den om in stand te houden, om te redden, om te steunen (toch heil is ook in dezen zorgvol- len tijd alleen te verwachten in den weg van recht en billijkheid van wet en orde van overheid en gezag want alle negeering van die zaken zal steeds blijken te zijn een vloek voor volk en vaderland voor ons zelf en on zen naaste. Alles wat zich niet onderwent aan de ge stelde orde is in wezen revolutionnair. Daarom kunnen wij niet anders condu- deeren dat waar de L. G. C. in hare verga dering een besluit heeft genomen in strijd met hare statuten het op haren weg ligt dat besluit officieel in te trekken. Wil zij statutenwijziging dat zij dat zoeke in den gewonen gangbaren weg. Zij kan zelve de regelen harer huishou ding bepalen mits niet in strijd met wet en gezag der overheid. Het bestuur der L. G. C. zal het met ons eens zijn voor deze gedachte neergelegd in het aangenomen voorstel is geen overheid die daaraan zijn zegel zal hechten ter goedkeuring zoolang wij in een geordende staat zullen leven. En waar dat voor ons vaststaat is dat be sluit niet zooals is beweerd vrij van politiek en wel neutraal maar in wezen zuiver revo lutionnair. U redactie dankend voor de verleende plaats in uw blad. Namens de gewestelijke afdeeling der C B. T. B. Langendijk Om streken. Mijnheer de Redacteur. Vele verbeteringen worden te Uk- maar, wat het verkeer betreft, aange bracht. Maar waar het 't meest lienoo- digd is en waar men wacht op een doodelijk ongeluk, alvorens het Gemeen tebestuur ingrijpen zal, is de hoek Verdronkenoord-Turf markt. Hoeveel keer er reeds over geschreven is, is moeilijk in cijfers uit te drukken, maar 't is wel opvallend, dat hoewel èn het gemeentebestuur èn de raadsleden nauwkeurig met den toestand op de hoogte zijn er geen afdoende maatree- len ter bescherming der bewoner- in de eerste plaats en van wielrijders en voetgangers in de tweede plaats geuo- men worden. Dagelijks komen kleine botsingen op dezen hoek voor. Nu en dan botst een auto tégen den muur van den sigaren winkel van den heer Van Vliet en soms (het is nog niet lang geleden) wordt een ruit ingedrukt en om er geen omslach tige rechtszaak van te maken wordt de schade dan maar eenigszins vergoed. Het gemeentebestuur heeft wel een spiegeltje geplaatst, maar het spiegeltje is meestal zoo vuil, dat men er 's avonds zeker niets aan heeft, terwijl hot niet alleen te klein is, maar wijl men de ste vige houten paal waarop het bevestigd is vervangen heeft door een dun ijzer paaltje zwiept deze paal bij de minste wind zoodanig, dat het doel, dat men met het spiegeltje beoogde bijna nihil is. Zondagmiddag is het weer boven ver wachting buitengewoon goed afgeloo- pen. Een auto komende van de Turf markt reed zoodanig het Verdronken- oord op, dat waren er op het oogenblik wandelaars geweest, deze er niet met een gebroken lichaamsdeel of lichte hersenschudding waren afgekomen maar beslist dood waren geweest De auto kwam terecht teeen een hek staan de voor het derde ui-i van den hoek af en verwoestte dit zoodanig, dat er vau geen hek meer spra_e is en pal.a mid dendoor knapten, terwijl de deur van het huis ernaast niet meer dicht kon Deze toestand kan en mag niet langer blijven bestaan en ik protesteer en ge loof zeker met instemming van de be woners van het Verdronkenoord en Turfmarkt, dat 1 at Gemeentebestuur op de hoogte van den ellendigen toe stand waarin dit stadsgedeelte verkeert hierin geen verandering brengt. Nu kan men dit schrijven wel negee- ren, omdat men zich blind staart op den aanleg van nieuwe straten in de buiten wijken en aldaar aanhoudend verbete ringen aanbrengt, maar de belangen van de personen wonende in het stads gedeelte Bierkade-Verdronkenoord-Turf- markt mogen niet verwaarloosd worden omdat in deze buurten geen leden van het Bestuur van B. en W. of gemeente raadsleden wonen. U dankend voor de opname.

Alkmaarsche Courant | 1933 | | pagina 7