Alkmaarsche Courant. #2 buitenland binnenland Honderd vi]1 en dertigste Jaargang. DINSDAG 2 MEI ERNSTIG ONGELUK BIJ NAMEN. SCHEEPSBOTSING BIJ OOSTENDE. SCHERPE NOTAWISSELING TUSSCHEN RUSLAND EN MANDSJOERIJE. STAAT VAN BELEG IN PERU. OUDE DAME DOOR BIJEN DOODGESTOKEN. DE REVOLUTIE OP CUBA BEËINDIGD? Nieuwe bloedige botsingen op Cuba. No. 103 1933 In den nacht van Zondag op Maandag is te Bouvitrnes bij Namen een auto in volle vaart tegen een brug gereden. Drie der inzittenden werden gedood, een v;erde zoo ernstig gewond, dat voor X leven wordt gevreesd. Het waren bewoners van het stadje Dtaant Het parket van Namen is ter plaatse afge stapt. Tengevolge van den hevigen miat, welke gistermiddag boven de Noordzee hing. heeft een scheepsbotsing plaats gehad, die gelukkig nogal goed is afge- loopen. De Belgische mailboot „Stad Antwer pen", welke om 11 uur uit Oostende was vertrokken, is te omstreeks twee uur in botsing gekomen met de Belgi sche mailboo:t „Marie José", welk schip om 12 uur 50 Dover had verlaten. Vol gens de eerste berichten is de Marie José aan boord waarvan zich 36 passa giers bevonden, bij de botsing zoodanig beschadigd, dat het schip gedokt zal moeten worden. Wél konden de mail booten op eigen gelegenheid hun be stemming bereiken Naar semiofficieel wordt medege deeld, heeft de voorzitter van den Raad van Beheer van den Oost Chineeschen spoorweg, Lisjaogen, een schrijven ge richt aan den plaatsvervangenden voor zitter van den Raad van Beer, den Rus, Koesnekov, waarin hij oa den Russi- schen beheerder van den Oosterspoor weg aan een scherpe critiek onderwerpt en waarin verder de bezitrechten der Sovjetunie op den Oost Chineeschen spoorweg worden bestreden In opdracht zijner regeering heeft Koesnekow bui tengewoon scherp op dit schrijven ge antwoord In den nota wordt het bezit recht der Sovjet Unie uitdrukkelijk vastgesteld, geweigerd den inbeslagge- nomen locomotieven en wagons uit te ■1. en t: slotte de critiek op leri arbeid van den Russischen beheerder afgewezen Ten slotte stelt de regeering van Mos kou voor ter liquideering van verschil lende incidenten een commissie te vo-- men. daar haar dit de eenige mogelijk heid lijkt tot bijlegging van het Rus- sisch-Mandsjoerijsche conflict. UITVINDER VAN ELECTRISCHEN STOEL OVERLEDEN Tegenstander van doodstraf. De uitvinder van den electrischen stoei dr. Alphonse Devid Rockwell is te New York op 92-jarigen leeftijd overleden. Hij was de oudste dokter in den staat New York. Dr. Rockwell heeft den electrischen stoei „onder protest" uitgevonden, daar hij altijd een groote tegenstander van de doodstraf is geweest. In 1888. toen er een campagne be gonnen was om de voltrekking van het dood vonnis door middel van den strop te wijzi gen, werd een beroep gedaan op dr. Roch- well om zi:n wetenschappelijke kennis te ge bruiken om een meer human» uitvoering van de doodstraf mogelijk te maken. Met d? hulp van Thomas A Edison "ntwierp hij toen den electrischen stoel. d;e sindsdien voor executiedoeleinden oebruikt wordt EEN CHINEESCH PIRATEN- SCHIP IN DEN GROND GEBOORD. 22 opvarenden verdronken. Een Japansche mijnenlegger heeft bij Tsi- fce een Chineesch piratenschip in den grond geboord. Van de zeeroovers kwamen 22 op varenden in de golven om. de den auto Voor geheel Peru is de staat van beleg af gekondigd na den moord op president Cerro. Twee soldaten zijn gedood en zes gewond bij schietpartij door de medeplichtigen van moordenaar, die op de treeplank van de -van den president was gesprongen en Cerro met een schot in het hoofd doodde. De pressent had zO.OOO reeruten van het Peru- aansche leger geïnspecteerd. Te Londen is gisteren een oude dame door een zwerm bijen, welke zich in 1 aar appel- boomen had gezet, zoodanig gestoken, dat zij korten tijd later is overleden NIEUWE TORNADO IN AMER'KA. 65 menschen gedood; 300 ge wonden Nadat gisteren een tornado groote schade had aangericht in het Mississippigebied, heeft een nieuwe tornado de staten. Missouri, Arcansas en Louisiana geteisterd. Voor zoo ver tot nu toe bekend is. wérden 65 personen voornamelijk negers, gedood. Het centrum van de tornado lag nabij het dorpje Min- den, m Louisiana. Alleen hier werden 55 van d j Person€n gedood. Militairen en het Roode Kruis organiseerden terstond het red dingswerk. Het aantal gewonden bedraagt minstens 300. Bij gevechten in de provincie Oriete zijn 30 Soldaten der opstandelingen gedood De re- geering-Machado heeft alle Mei-picchtigheden verboden en alle verloven voor officieren en manschappen van het regeeringsleger inge trokken. daar een nieuwe opmarsch der op standeiingen uit Florida gevreesd wordt. Men is echter algemeen van meening dat te revolutie is onderdrukt. In de nabijheid van St. Luis op Cuba kwam een compagnie regeeringstroepen in botsing met een groep opstandelingen. Er ontwikkel de zich een hevig gevecht, waarbij in totaal 17 dooden vielen. De opstandelingen vlucht ten naar de bergen. DE VERJAARDAG VAN PRINSES JULIANA. Te Amsterdam. Bijeenkomst in het Concertgebouw. In het Concertgebouw vond gisteravond een druk bezochte bijeenkomst plaats van de christelijke Oranje-vereeniging ter gelegen heid van den verjaardag van prinses Julia- na. Het woord werd hierbij o.a. gevoerd door ds. A. G. H. van Hoogenhuyze. Hij memoreerde, dat de Zondag, de feestdag van 30 April op Maandag ge plaatst is geworden, zoodat de 1 Mei-aag dit jaar een Oranjedag was, geen roode vlaggen, maar het oranje-blanje-bleu. Geen Internationale maar het Wilhelmus van Nassouwe. Hij herinnerde er aan, dat hij 24 jaar geleden in Londen preeken moest in de Hollandsche kerk in Austin Friars. Op 29 April was hij van huis gegaan. Heel Nederland leefde toen mee met de koningin, die eiken dag haar kind verwachtte. Toer. hij in Londen aangekomen was, liep men met extra bulletins door de straten. Toen hij den volgenden dag in de kerk preekte, was deze geheel gevuld met Hollanders van alle gezindten om uiting te geven van hun dankbaarheid en vreugde dat Gods genade een nieuwe loot aan den Oranje-stam had gegeven. Aan het slot van zijn rede zeide hij, dat deze 1 Mei-dag de geboortedag moest worden van een nieuwen staat, de her rijzenis van een nieuwe nationale gedachte, rie herleving van de nationale eenheid. Te Apeldoorn en te Arnhem. De verjaardag van H.K H. Prinses Julia- na werd in de godsdienstoefeningen der ver schillende kerken Zondag gevierd. Gisteren werd door talrijke particulieren eveneens druk gevlagd. De felicitatieregisters ten paleize werden druk geteekend, aldus de Telg., terwijl door de Oranjevereeniging „ApeldoornHet Centrum" een felicitatie plaats vond aan de prinses. De fontein, welke op 1 Augustus door de prinses in werking werd gesteld, was fees telijk verlicht door de prov. Geldersche elec- triciteitsmaatschappij. De Oranjevereeni ging „Het Loo" en de officianten en em- ployé's, werkzaam aan het bureau der Inten dance van het Loo, zonden naast hun ge- lukwenschen fraaie bloemstukken aan prin ses Juliana. Ruiterfeest op het Alexanderveld in den Haag. Begunstigd door bijzonder mooi weer heeft gistermiddag op het Alexandersveld het aangekondigde ruiterfeest plaats gehad van het He Regiment Huzaren. Een commissie onder voorzitterschap van ritmeester Feenstra en verder bestaande uit ritmeester de Kruyff en den len luitenant vah der Voort van Zyp had dit feest geor ganiseerd. De verschillende nummers werden vlot en onder vroolijke muziek van de huzaren ver werkt. Er was zeer veel publiek, dat deze demonstraties met belangstelling volgde. Na afloop hebben de deelnemers zich a&nge sloten bij het défilé voor de Prinses. Een zanghuide te Rotterdam. Ter eere van den verjaardag van Prinses Juliana. is onder de auspiciën van het Comité ter behartiging van nationale belangen in de zeurs hier ter stede, een genieenschapszang uitgevoerd van vaderlandsche liederen. Het beursgebouw was tjokvol. Onder het auditorium bevond en zich onder anderen de burgemeester van Rotterdanf. mr P. Droog- leever Fortuvn en de heeren mr. Abm van der Hoever en Ringers. Bij de vóór- en achter-uitgangen van het gebouw was gedurende bijna de geheele uit voering een gedrang van menschen. voor wie geen plaats meer was maar die desniettemin hoopten op een of andere wijze nog naar binnen te komen. Toen de deuren onverbiddelijk gesloten bleven troostte men zich onder elkander en vond op het Beursplein een geïmproviseerd ..communitv-singing" plaats, dat ongeveer hetzelfde repertoire had als de officieele zan gers. iets nonchalanter was wat betreft de tempi, echter aan spontaneïteit niets te wen- schen overliet! Te Brussel. Ter gelegenheid van den verjaardag van prinses Juliana, aldus de N.R.Crt., wapperde gisteren de Nederlandsche driekleur met oranjewimpel van het gezantschapsgebouw, het Holland Huis, de Hollandsche Club en de consulaten in de provincie. Te Parijs. De gezant en mevr. Loudon hebben in de gastvrije zalen aan de Rue de Grenelle een druk bezochte thee gegeven. Vele gasten wa ren met oranje getooid. 1 MEI-DAG VIERINGEN. Te Amsterdam. De S.D.A.P. en A.B.B. hadden gister avond een feest in het Stadion georgani seerd, dat door duizenden was bezocht. Na een intocht met vlaggen en vaandels werd door verschillende muziekgezelschap pen liederen ten gehoore gebracht. Na een toespraak van ir. Albarda volgde een optreden van Roode Valken, A.J.C. enz De uitvoeringen werden luide toegejuicht. Viering door Duitschers De „Deutscher Verein" vierde den 1 Mei dag gisteravond in Maison Boer op den Weteringschans. In den omtrek van dit feestgebouw was het den geheelen avond rumoerig, omdat men meende, dat het een vergadering was van Nazi's. Een sterke politiemacht was bij het gebouw en in den omtrek steeds bezig het publiek tot doorloo- jen aan te manen. Zoo nu en dan was rrachtiger optreden geboden en werden charges gemaakt. Dit gebeurde voornamen- lijk omstreeks acht uur toen de vergadering begon en om tien uur toen een meeting van de communisten, die op het Paleis voor Volksvlijt-terrein gehouden was, afliep. Na afloop van de bijeenkomst der Duit schers op het Leidscheplein tot botsingen gekomen tusschen een aantal Duitschers en anderen, die meenden op deze wijze uiting te moeten geven aan hun gevoelens jegens het nieuwe Duitschland. Een Duitscher heeft daarbij eenige verwondingen opgeloo- pen. Hij kon echter na in het Tesselschade Ziekenhuis verbonden te zijn weder huis waarts keeren. Nadat de menigte door de politie uiteengedreven was, keerde de rust later weer terug. Te Den Haag. De Haagsche federatie der Sociaal-Demo cratische Arbeiders-Partij en de Nieuwe gewoonlijk op dit feest gehouden wordt, daar de burgemeester er deze maal geen toestemming voor heeft gegeven. Op „Houtrust" is een kinderfeest gevierd, waaraan ruim drie duizend kinderen hebben deelgenomen. In optocht trokken de kinde ren van het volksgebouw daarheen. Men tracteerde hen op het terrein en voerde er spelen uit. De A.J.C. gaf een openluchtuit voering. De Arbeiders Vakbond en de Arbeiders d-Centrale hielden een demonstratie op Houtrust gevolgd door vaandelgroet en bazuingeschal. De heer J. E. Stokvis sprak als voorzitter van den plaatselijken raad een openings rede uit, waarin hij opmerkte, dat men van zijn macht een onjuist gebruik heeft ge maakt door de moderne arbeiders te verbie den een optocht te houden, om redenen, geheel buiten de arbeidersbeweging ge legen. De A.J.C. heeft voorts den Meiboom ge plant en vreugde dansen uitgevoerd. De zangvereeniging De Stem des Volks en de muziekvereenigingen Kunst en Strijd en Crescendo brachten de strijdliederen-fan tasie ten gehoore. De arbeiders-sportbond gaf massa-demonstraties ten beste. Rumoerige dag te Haarlem. Raadslid krijgt klappen. Den geheelen dag is het te Haarlem zeer rumoerig geweest, doordat groote groepen communisten ondanks het door den burge meester uitgevaardigde demonstratieverboü, toch optochten door de binnenstad hielden, hetgeen herhaaldelijk tot botsingen met de politie aanleiding gaf. Omstreeks half drie trokken ongeveer 2O0 personen onder het zingen van de „Inter nationale" door de Groote Houtstraat. Toen aan het bevel van de politie om uiteen te gaan, niet spoedig werd voldaan, is een aan tal schoten in de lucht gelost, waarna de straat met gummistok en sabel werd schoon geveegd. Ook daarna moest in de Groote Houtstraat nog herhaaldelijk tegen betoo- gers worden opgetreden. Bij een charge in de Koningstraat kreeg het communistische raadslid Oversteegen eenige klappen met den blanken sabel. Door het stadhuis bin nen te vluchten, wist hij aan de politie te ontkomen. Des avonds trachtte een groepje opge schoten jongens door het roepen van „Oranje Boven" de orde te verstoren voor gebouw „Olympia", waar het Revotution nair 1 Mei-comité een zeer druk bezochte vergadering hield. Om incidenten te voorkomen, heeft de politie hen verspreid. Ook in andere deelen van de stad moest eenige malen tegen betoo- ger worden opgetreden. Vooral op de Groo te Markt was het tot laat in oen avond rumoerig. Bij de verschillende charges zijn enkele personen licht gewond. Arrestaties hadden niet plaats. Bijeenkomst te Rotterdam. Vanwege de federatie van de S.D.A.P. zijn gisteravond te Rotterdam 3 bijeenkomsten gehouden. In het gebouw voor K. cn W. sprak mej. Suze Groeneweg; een soc.-dem. zangvereeniging verleende medewerking. In het gebouw Odéon sprak de heer Joh. Brau- tigam. In het Colosseum-theater sprak de heer Jan ter Laan. Alle bijeenkomsten waren druk bezocht. Stille hulde aan mr. P. Troelstra. Gisteren hebben honderden personen eer. stille hulde gebracht aan de nagedachte nis van mr. P. J. Treolstra, door een bezoek te brengen aan zijn graf op de Algemeene Begraafplaats. Tientallen bloemstukken werden op het graf gelegd. HET VERSCHERPT CONFLICT TE IJMUIDEN. In verband met het voortduren der staking, aldus de Telg., in het vissche rijbedrijf en den dientengevolge hiervan verscherpten toestand te IJmuiden heeft de burgemeester van Vélsen, mr. F. L. J E. Rambonnet, zich tot de inwoners dezer gemeente gericht met het navol gende manifest: „De zeer betreurenswaardige gebeur tenissen, welke de laatste dagen in deze gemeente plaats vonden in verband met het conflict in het IJmuidensche vis- scherijbedrijf en de moeilijkheden, wel ke daardoor in het particuliere bedrijfs leven en op verschillend ander gebied dreigen te ontstaan of reeds zijn ont staan. nopens mij een zeer ernstig woord tot alle weldenkende en goed gezinde inwoners dezer gemeente te richten. Aan zekere zijde bestaat de meening, dat door bedreiging, vreesaanjaging of gewelddadig optreden men zijn zin in zake het conflict kan doordrijven en zijn doel zal bereiken. Het behoeft niet gezegd te worden, dat al deze genoemde middelen onwettig zijn en elk op zich zelf genomen zelfs strafbaar. In feite vormt de behandeling, welke momenteel een deel van den winkel- i «I vaak oorzaak van slechte spijsvertering en verstopping. Neem meer beweging en ge- gebruik Posters Maag- plllen. het afdoende laxeermiddel. 0.65 om Flacon. POSTER'S stand en der neringdoenden in de ge meente van zekere zijde ondervindt, een ernstige aanranding van de persoon lijke vrijheid en van die van zaken te doen. Het ligt in mijn bedoeling dit kwaad op de allerscherpste wijze te on derdrukken. Ik doe in dit verband een beroep op alle winkeliers, neringdoenden en ande re particuliere personen in deze gemeen te om den commissaris van politie en de andere ambtenaren van politie steeds en direct op de hoogte te brengen van eiken door hen ondervonden overlast of bedreiging, en ik verzeker hen bij dezen tevens dat al het mogelijke zal worden gedaan om hun hun vrijheid van zaken doen te verzekeren. Ik maak van deze gelegenheid gebruik om er de aandacht op te vestigen, dat ik orde, gezag en vrijheid van handelen in elk geval wenscht te verzekeren en met alle mij ten dienste staande middelen zal beletten, dat binnen deze gemeente onbevoegde organen of personen, op welke wijze ook .gezag of vrijheid zou aanranden of bedreigen. Men bedenke goed dat alleen het overheidsgezag gehoorzaamheid eischt, maar dat elk ander zich opdringend ge- zap: of invloed die het overheidsgezag of .L vrijheid van handelen der inwoners bedreigt om de krachtigste onderdruk king en de scherpste bestraffins- vraagt." Voorts wordt vernomen dat heden het ^eheele personeel van de firma Wed. S I. Groen ontslag is aangezegd. EEN ZEER DROGE MAAND APRIL Over de 24 jaar dat in den Hortus Bota nicus de regenval werd opgenomen, be draagt het maandgemiddelae voor April 48 mm. De tot nu toe bekende minste regen val was 19 mm in 1930; in de afgeloopen maand werd 18 mm afgetapt. De natste maand April kwam met 94 mm in 1932 voor. De laatste 6 maanden was de regen val slechts 206 mm tegen 339 gemiddeld; wij hebben dus zeer droge maanden achter den rug. DE RIJKSWEG AMSTERDAM- LAREN. De A.N.W.B. en de K.N.A.C hebben op hun adres aan den minister van waterstaat om beveiliging van de bochten in den Rijks weg AmsterdamLarenBaarn door het aanbrengen van een passende verkanting, bericht ontvangen, dat de S-bocht bij de Vinkebrug spoedig zal worden verbeterd en dat de andere bochten zullen worden ver beterd telkens wanneer ter plaatse de asfalt- verharding zal worden vernieuwd en ver breed. TORPEDO NABIJ SCHEVENINGEN OPGEVISCHT. Bij het torpedo-atelier op de Rijkswerf te Hellevoetsluis is door een visschersvaartuig uit Stellendam een deel van een torpedo, ver moedelijk van Engefschen oorsprong, aange bracht. Een en ander was in de buurt van Scheveningen opgevischt. VERLAGING DER TAXI TARIEVEN TE AMSTERDAM. Met ingang van 15 Mei a.s. zal het tarief der stationneerende (blokband-) taxi's te Am sterdam verlaagd worden. Voor de lange af standen zal deze verlaging zelfs vrij aanzien lijk zijn, doch voor de definitieve vaststelling van het nieuwe tarief is alsnog de goedkeu ring van B. en W. noodig. Eveneens zijn er nog onderhandelingen gaande tusschen de werkgevers en chauffeursorganisaties inzake de nieuwe loonregeling der chauffeurs, wel ke regeling tot nu toe niet zoo vlot van sta pel is geloopen. In elk geval zal men met ingang van de „Amsterdamsche Week" weer goedkooper van de blokbandauto's gebruik kunnen ma ken, in concurrentie met de ondernemingen, die reeds tegen lager tarief rijden. DE CRISISCOLLECTE TE AMSTERDAM. Ruim dertig mille. In aansluiting op het bericht, dat we gis teren publiceerden over het aandeel van de „zilvertram'' in de crisiscollecte, Zaterdag te Amsterdam gehouden, nl. 1328, kunnen we thans mededeelen, dat de totaalopbrengst 31.279.88 bedraagt. Een fraai resultaat! weg is Ook de munitieiaag is in kaart ge bracht. Deze munitieiaag heeft afmetingen van 12 bij 10 meter. Vermoedelijk is de muni tieiaag. die een roestklomp is geworden, vier en een halve meter dik. Onder de munitieiaag :gt de schatkamer. Tal van voorwerpen zijn gisteren door de ■uls nrichting naar boven gebracht, om. .pijkers. van het typemerk van de .Xutine", stukken hout van verschillende deelen van het schip en stukken van de munitieiaag. ZEEMAN TE HAARLEM MET MES GESTOKEN. In den nacht van Zaterdag op Zondag meldde zich aan het politieposthuis op de Amsterdamschevaart oe 32-jarige zeeman Van der M. aan. Deze toonde, aldus de Telg., een bloedende steekwonde onder het linkerschou derblad, die hem volgens zijn zeggen was toegebracht door een 52-jarigen koopman. De politie begaf zich onmiddellijk naar het huis van dezen laatste, die in staat van dron kenschap verkeerde In zijn zak vond men een met bloed bevlekt mes en een bijl. zoodat Oe man in verzekerde bewaring werd ge steld. Later vertelde de aangehoudene, dat hij Zaterdagavond naar het huis van v. d. M. in de Zuidpoiderstraat was gegaan, omdat v. d. M. omgang had met zijn vroegere vrouw. Er ontstond toen een ..levendig ge sprek", waarbij v. d. M. ten slotte met een bijl den koopman trachtte te slaan. Deze weerde den slag af. maar werd daarbij aan den arm gewond, hetgeen door de politie later kon worden geconstateerd. De koop man trok toen het mes en stak zijn belager in den rug. Van der M. is hevig bloedend naar het gasthuis vervoerd. Na verbonden te zijn kon hij naar huis worden gebracht. WRAK VAN DE „LUTINE" AFGEPAALD. Vele boringen verricht. Het bergingsvaartuig van de firma Dros te Texel met de pulsinrichting aan boord heeft eergisteren niet minder dan 102 boringen naar de „Lutine" gedaan. Men heeft, volgens de Telg., thans nauwkeurig kunnen nagaan, waar het gezonken schip zich bevindt. Het wrak ligt ongeveer 13 meter onder het zand. waarop weer 3 tot 5 meter water staat (eb en vloed). De pulsingen van eergisteren hebben tot de conclusie geleid dat de ,J.ut'ne haar geheel op den kleibodem ligt. Het wrak- is thans geehel afgepaald. Het heeft een lengte van vijftig meier en een breedte van tien meter. Een en ander is volledig m kaart gebracht. Gebleken is. dat het achterschip niet is weggesleept, zooals algemeen werd gedacht, doch dat alleen het campagnedek HET OPTREDEN VAN EEN DUITSCHE MUZIEKKAPEL. Protest te Amsterdam. Gisteravond heeft 'en aantal Joodsche be zoekers van de „Nieuwe Karseboom" aan het Rembrandtplein geprotesteerd tegen het op treden eener Beierscbe muziekkapel, welke met ingang van heden voor het komende sei zoen in genoemd café was geëngageerd. Het protest stond in verband met het feit, dat hier ter stede bekend was geworden, dat de Duitschers te Hamburg zouden zijn opge treden. getooid met het Hakenkruis en met een groot swastica in hun midden. De directie van de „Nieuwe Karseboom" heeft naar aanleiding van de protesten be sloten het contract met de Duitsche musici on middellijk te verbreken. De Duitschers zullen morgen naar München terugkeeren. De actie tegen de Beiersche kapel veroor zaakte in de omgeving van de „Nieuwe Karse boom" eenige opschudding. OPDRACHTEN UIT RUSLAND AAN NEDERLANDSCHE FIRMA'S. Naar wij vernemen ontving de N.V. Am sterdamsche Kininefabriek te Amsterdam een opdracht voor levering van kinine naar de Sowjet-Unie voor een bedrag van 4 millioen gulden. Door de firma de Klop uit Sliedrechf zijn onderhandelingen gaande vanwege leve ring van een baggermachine ter waarde van 320.000 gulden. Het wachten is nog slechts op de in het vooruitzicht gestelde staatsga rantie om deze opdracht definitief af te slui ten. FASCISTEN CONTRA JODEN IN DEN HAAG. Omstreeks 4 uur ontstond gisteren op den Bezuidenhoutscheweg bij de Rijnstraat in den Haag een volksoploop, waarbij een aantal fascisten werd gemolesteerd. De po litie verspreidde de menigte, wier houding zoodanig was, dat van sabel en gummi stok gebruik moest worden gemaakt. 's Avonds werd de vlag van het Fas cistenhuis ingehaald. Later op den avond ontstond wederom een volksoploop voor het Fascistenhuis, welke door de ter plaatse met toezicht be laste politieagenten werd verspreid. Bij een relletje tusschen fascisten en joden is Zaterdagavond in de Spuistraat door jo den mishandeld een 22-jarige kantoorbe diende. Met een hersenschudding en wonden aan het gelaat vervoerde de G G D. hem naar het Ziekenhuis aan den Zuidwal. KORTE BERICHTEN. De arbeider P. v. R., werkzaam bij de gem. werkverschaffing te Aarle Rixtel, heeft 10 gouden Hollandsche muntstukken, datee rend uit het midden der zeventiende eeuw, in den grond gevonden. Gisteren heeft prof. L. Heymans het feit herdacht, dat hij 12)4 jaar als hoofd leeraar voor viool verbonden was aan het Conservatorium der R K. Leergangen te Til burg. Bij k. b. is tot commissaris van politie teHeerlen en tot grenscommissaris van rijks politie benoemd de heer L. L. Offermans, thans commissaris van politie te Kerkrade. De heer Ekelmans te Zaltbommel heeft een bijenzwerm geschept, hetgeen ongekend vroeg is. Verleden jaar was hij van de vele bijenhouders in de Bommelerwaard eveneens de eerste, die een zwerm schepte, doch toen was het later in het jaar, nl. 8 Juni. Dezer dagen had te Amersfoort de al gemeene jaarvergadering plaats der vereeni- ging van Medische Automobilisten. In de ochtendvergadering werd o.a. beslo ten een bedrag van 5000 beschikbaar 'e stellen voor het Internationaal Medisch Con gres, dat in 1934 hier te lande zal worden gehouden ter herdenking van het tienjarig bestaan der vereeniging, alsmede tot het vaststellen van een uniform artsenembleem voor de auto, zulks in samenwerking met de Nederlandsche Maatschappij tot Bevorde ring der Geneeskunst. Ir. van Zijl uit Eindhoven van de Philips- fabrieken hield een lezing over het licht- vraagstuk, speciaal over de natriumverlich- ting. Dr. Winters, arts te Bleierheide demon streerde zijn door hem geconstruëerde nieuwe brancard, waarmede in elke particuliere auto zieken- en gewondenvervoer mogelijk is.

Alkmaarsche Courant | 1933 | | pagina 9