DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN. Uit hei JkidemeHt ^Buitenland TtaqeÜiksch O veezicht De politieke toestand in Duitschland. LBinnenland Deze Courant wordt ELKEN AVOND, behalve Zon en Feestdagen, uitgegeven. Abonnementsprijs per 3 maanden bij vooruitbetaling voor Alkmaar 2. tranco door het geheele Rijk 2.50. Losse nummers 5 cents. PRIJS DER GEWONE ADVERTENTIEN: Van 15 regels 1.25, elke regel meer 0.25, groote contracten rabat. Groote letters naar plaatsruimte. Brieven franco aan de N. V. Boek- en Handelsdruk kerij v h. HERMs. COSTER ZOON, V oor dam C 9, postgiro 37060. Telef. 3, redactie 33. Mo. 105 Directeur: C. KRAK. Donderdag 4 Mei 1933 Hoofdredacteur: Tj. N. ADEMA. 135e Jaargang Een motie van de Duitsche nationale volks partij voor volledige rechtsgelijkheid op alle ge bieden van het politiehe en economische leven. HITLER EN DE VAKBEWEGING. Alle vakvereenigingen onder Hitier. DE MOEILIJKHEDEN VOOR DE ECONOMISCHE WERELD CONFERENTIE. WOLKBREUK BOVEN KREUZNACH EN LAHNGEB1ED. Waf vandaag de aandacht trekt AANSLAG OP POENDSJAB- EXPRESS-TREIN. HET WAPENS TE WEENEN GEVONDEN. HET ONTWAPENINGS- VRAAGSTUK. WOLBREUK BIJ STUTTGART. PORTRET VAN KONING WILLEM III ERNSTIG BESCHADIGD. In parlementsgebouw te Belfast. STUDENTENSTAKING IN FRANKRIJK. CHINEESCH-TAPANSCHE CONFLICT. Een waarschuwing van Araki. Nieuwe troepenconcentratie. Dit nummer bestaat uit drie bladen. De Eerste Kamer is heden bijeengeko men tot afhandeling van eenige reeds door de Tweede Kamer aanvaarde ont werpen. Voorop ging het ontwerp tot wijziging van de Kieswet, hetwelk de voorzitter geweigerd had op de agenda te brengen hangende de verkiezingen van de Tweede Kamer. Nu deze achter den rug waren, was er natuurlijk geen bezwaar meer tegen de behandeling en het prijkte thans als nummer één op de agenda. Het heeft de gansche middag vergadering in beslag genomen ten ge volge van de omstandigheid, dat enkele leden blijkbaar behoefte gevoelden nu eens flink te zeggen, waarop het stond. Het vuur werd geopend door den heer Van Embden (v.d.), die, behoudens an dere punten, in het bijzonder te velde trok tegen het door de regeering niet af gewezen en door de meerderheid der Tweede Kamer aangenomen amende ment van den sociaal-democratischen afgevaardigde der Tweede Kamer v.vn den Bergh om bij de toekenning van de resteerende stemmen bij een verkiezing rekening te houden met de grootste ge middelden. Evenals in de Tweede Ka mer maakte spr. tegen deze. methode van stemmentoewijzing bezwaar, om dat daarmede aan de grootste partijen een voordeel werd toegekend. Ware de thans voorgedragen regeling reeds wet geweest bij de achter ons liggende ver kiezing, dan zouden de Katholieken en de Sociaal-democraten er van - geprofi teerd hebben. Ditzelfde betoogde de heer Van Citters (a.r.) in een met heel wat ge- cijfer doorspekt betoog, dat zijn opvol ger, de heer Mendels (s.d.a.p.) qualifi ceerde als algebraische beschouwingen. Hij achtte het amendement-Van den Bergh volkomen in den haak en met verontwaardiging kwam hij er tegen op, dat zijn partij ook maar een oogenblik zou hebben gedacht aan winst bij d stembus tengevolge van de daarmede in de wet gebrachte toewijzing van de over geschoten stemmen. Met zijn gewone breedheid van betoog verklaarde hij van harte met het ge amendeerde artikel in te stemmen. Ove rigens was hij weinig ingenomen met de andere wijzigingen, terwijl hij het in het bijzonder betreurde, dat de regeering de wijziging strekkende om de vorming van dwergpartijtjes tegen te gaan, had teruggenomen. Nadat de heer Janssen (r.k.) tegenover de cijfers van den heer Van Citters een niet geringer aantal cijfers had ge plaatst tot aanbeveling van het regee- ringsvoorstel, heeft ten slotte de heer Pollema (c.h.) op zijn gewone heldere en beknopte wijze in de eerste plaats de regeering haar slappe houding te dezer zake verweten. Zij had haar artikel tegen de dwergpartijtjes niet mogen terugnemen, zij had zich schrap moeten zetten tegen het amendement-Van den Bergh en niet er ten slotte, na het eerst te hebben afgewezen, in mogen berus ten. Bovendien achtte de spr. het on juist, dat het stelsel van de toerekening der overschotten zou gelden niet enkel voor de kamer, doch ook voor de Staten en de gemeenteraden. Blijkbaar is de zaak bij de behandeling in de Tweede Kamer niet voldoende overwogen. Minister Ruys heeft natuurlijk dank baar gebruik gemaakt van de vertoogen der heeren Mendels en Janssen ten gun ste van het voorstel. Tegenover den heer Pollema, wiens rede hij ten onrechte kwalificeerde ais zoo helder als koffie dik, betoogde hij, dat hij de bepaling omtrent de dwergpartijtjes had terug genomen omdat hij door het verzet er tegen tot beter inzicht was gekomen, de berusting in het amendement-Van den Bergh sproot voort uit de overweging, dat het verschil tusschen regeerings- voorstel en amendement principieel niet zoo erg groot was. De noodzakelijkheid van het ontwerp was ten slotte duidelijk bewezen door den uitslag van de jong ste verkiezingen. Het wetsontwerp is daarop aangeno men met 27 tegen 10 stemmen. Morgen 11 uur voortzetting. Hitier en de beschikkingen van het comité van actie tot bescherming van den Duitschen arbeid. Morgen zullen met de D.H.V. als laatste organisatie onderhandelingen plaats vinden. Het is te hopen, aldus vervolgt de N.S.K., dat ook deze organisatie den geest des tijds erkent en zich inschakelt in het groote werk. Hiermede zou voor de eerste maal in de Duitsche arbeidersbeweging de concentratie van alle arbeiders- en bediendeuorganisaties bereikt zijn en een der grootste werken zijn volbracht, welke de geschiedenis der Duit sche arbeiders vermeldt. Naar ons de leider van het comité van ac tie tot bescherming van den Duitschen ar beid dr. Ley verder mededeelt, heeft hij thans nadat deze organisaties zich onvoorwaarde lijk hebben onderworpen aan de N.S.D.A.P de bedoeling de zakelijke en deskundige krachten van deze organisaties bij de werk zaamheden te betrekken. Reeds op het de vol gende week te houden groote arbeiderscon gres in Berlijn zal deze wil tot uitdrukking worden gebracht. wapeuingsmateriaal zonder verwijl vol komen te vernietigen. De Duitsche re- j geering moet het Engelséhe voorstel tot uniformiseering van het legersysteem afwijzen. Krachtig verzet ontmoette eveneens het Duitsche voorstel, volgens hetwelk de groote koloniale mogendheden zich moesten verbinden de koloniale troepen in de veraf gelegen koloniën alleen in die gebieden en voor de orde en verde diging daarvan te gebruiken. MassigM ontkende, dat de lang dienende Noord- Afrikaansche troepen door de Franschc regeering worden behandeld als een on scheidbaar bestanddeel van het geheele Fransche leger. Gisteren is het bestuur der Duitsch natio nale Volkspartij in een vergadering bijeeu gekomen, waar de partijleider dr. Hugen- berg een inleiding hield. Vervolgens werd uitvoerig gedebatteerd over ingrijpende or- ganisatische maatregelen, welke voorgeno men zijn met het oog op het leggen van nog schepper nadruk op het leidersprincipe en het leggen van verband met andere econo mische en cultureele organisaties. In aan sluiting op dit debat nam het bestuur mei algemeene stemmen de volgende motie aan De Duitsch Nationale Volkspartij heeft de strijdkameraadschap van 30 Januari en daarmede de noodzakelijkheid bevestigd ein delijk ook het Duitsche volk tot een werke lijke eenheid vormend lichaam aaneen te smeden. Zij heeft zich bewust van haar ver antwoordelijkheid geplaatst achter de door rijkskanselier Hitier geleide regeering. De ncod van het vaderland, de ontzaggelijke ta ken van binnenlandschen opbouw en de Duitschland bedreigende buitenlandsch po litieke gevaren eischen een op wederzijdsch vertrouwen gefundeerd samenwerken van al- n rJ nl>en van hei nationale front. e Duitsch Nationale Volkspartij maakt voor naar leden en kameraden vanzelfspre kend aanspraak op volledige rechtsgelijkheid op alle gebieden van het politieke en econo mische leven. Na den scherpen afweerstrijd tegen de aan den staat vijandige elementen moet een hech te rechtsoi de zoo spoedig mogelijk worden hersteld. De kracht van den Pruisischen staat en u3nJ t °U(?e bestond in het innerlijke v^band tusschen de hoogste verantwoorde lijkheid jegens den staat en innerlijke vrijheid van het afzonderlijk individu. Daarom eischt de Duitsch Nationale Volkspartij ook voor de reorganisatie der kerkelijke zaken de garan tie der volledige vrijheid der kerken De kracht van den staat toont zich in d» beroepen en in de integriteit van een zuiver beroepsambtenaarschap. In overeenstemmino met de verklaringen der regeering eischt de Duitsch Nationale Volkspartij het spoedige herstel der wettelijke rechten van dezen stand Tot een vrije en geordende staat behoort een vrije op de basis van den beroepsstand opge bouwde en tegen experimenten en willekeur beschermde huishouding. De eenheid van de Duitsche economische leiding is door den opdracht aan dr. Hugen- berg van de economische ministeries in het rijk en in Pruisen gewaarborgd. De volgens vast plan uitgevoerde maatregelen voor de saneering van den landbouw waren slechts op deze basis mogelijk. Redding van het Duitsche vee-bedrijf, het plan tot een vrij maken van schulden van den landbouw en het voor de geheele Duitsche economie be langrijke handelsverdrag met Nederland zijn de eerste successen op den weg der nieu we Duitsche handels- en economische poli tiek. Dit opbouwend werk, dat voorwaarde is voor de opheffing van de werkloosheid, te beveiligen tegen iedere storing, is de taak van de staatspclitiek en het staatsbeheer. Het democratisch-parlementaire systeem van Weimar is dood. Eeuwig noodzakelijk blijft echter de strijd voor enze economisch politieke en staatsdoeleinden, die hun basis vinder, in de Christelijke gedachten van onze beweging. Voor de volkskrachten, die zich in 1918 in de Duitsch nationale Volkspartij aaneenge sloten hebbed om voor hun nationale, sociale en monarchistische staatsopvatting tegen het republikeinsch-democratische systeem te strij den, was de partij niet doel in zich zelve, doch slechts een dcor het politieke strijdperk van den parlementairen staat geschapen noodzakelijkheid. Daar de partijenstaat van Weimar en zijn systeem tot het verleden be- hooren. noemt de Duitsch Nationale Volks partij zich, in overeenstemming met een door den partijleider Hugenberg reeds in de be stuursvergadering van December opgewor pen denkbeeld in den vervolge „Duitsch Nationaal Front". Alle krachten, waarmede wij tot dusverre in den strijd verbonden waren en allen, die nog niet tot ens front behoorden, maar be reid zijn in den geest van onze wereldopvat ting te werken, roepen wij op. aan onzen kant te treden en daarmede het geheele na tionale front te versterken. De N.S.K. meldt uit Berlijn: Naar ons wordt medegedeeld door den leider van het comité van actie tot bescherming van den Duitschen arbeid, dr. Ley, hebben het Alge meen Verbond van Christelijke Vakvereeni gingen, de vakvereenigingsgroep van Duit sche bedienden, arbeiders en beanüitenorga nisaties (Hirsch Dunker), de G.D.A., de R.G.A. en andere organisaties zich onvoor waardelijk geplaatst onder leiding van Adoif In politieke kringen in Washington neemt men aan, dat ter econom'sche wereldconfe rentie in Londen onmiddellijk eenige moei lijkheden zullen opduiken. Hooggeplaatste ambtenaren van het staatsdepartement zijn van meening, dat de door Frankrijk gedreigde heffing van 15 van Amerikaansche goederen ingeval de dollar verder daalt een douanebestand prac- tisch onmogelijk maakt en de onderhande lingen der economische wereldconferentie ernstig bemoeilijkt. Verder is men in het staatsdepartement bijzonder ontstemd over het Engelsch-Ar- gentijnsche handelsverdrag, aangezieii men hierin een terugvallen ziet in de tot dusverre gemaakte fouten der eenzijdige begunsti ging- Gistermiddag tegen 7 uur barstte boven Hadamar en omgeving een wolkbreuk los. De watermassa's sleepten alles mede, wat zich op hun weg bevond, straten werden bloot gelegd, boomen ontworteld. Het erg ste heeft de stad Hadamar zelf geleden Vas tijd tot tijd stroomde het water 70 c M hoog door de straten De kelders liepen vol. Uit Bad Kreuznach wordt gemeld, dat tezelfdertijd boven het Lahngebied een hevi ge wolkbreuk is losgebarsten, waardoor waardoor vooral de plaatsjes Langenlons- heim en Idar getroffen zijn. Noodweer in West-Duitschland; een wolkbreuk veroorzaakt schada in verschillende plaatsen. (Duitsch land.) De politieke toestand in Duitsch-» land. (Dag Overzicht.) De Daviscup-vvedstrijd Nederland Polen. (Sport.) Noodweer in Zuid-Limburg; groo te schade te Sittard. (Binnenland.) Wielrijder onder een auto geraakt en been gebroken. (Stad en Om geving.) Zie verder laatste berichten. Bij een aanslag op den Poensdjab-snel- trein in Britsch-Indië gepleegd op ongeveer 3O0 K M. van Calcutta, zijn vijf Indiërs ge dood en 11 gewond. Terroristen hebben den trvin doen ontsporen. De locomotief en twee wagens werden geheel ineengedrukt. In Wiener Neustadt zijn in het Stedelijk Jeugdbureau gelegen bureauvertrekken van den sociaal-democratischen landdagafge vaardigde en vice-burgemeester Puechler talrijke wapenen in beslag genomen, n.1 130 infanteriegeweren, ruim 1000 schoten munitie, 2 gevulde machinegeweerbanden met 250 schoten elk, sabels, gevulde pa- troonstasschen, stalen helmen, gasmaskers, riemen e.d. In een Heim van de soc.-dem. partij zijn in de schouwburgzaal onder het tooneel 35 karabijnen en ruim 1200 schoten muniti: stalen helmen e.d. gevonden. In de woning van een communistisch leider is een druk kerij en veel propagandamateriaal in beslag genomen. Debatten in de hoofdcommissie. In de hoofdcommissie van de ontwa- peningsconfertntie is gisteren gedebat teerd over het Duitsche voorstel tot het verwijzen der voorstellen inzake uni formiseering der legers van het Euro- peesche vasteland naar een toekomstige permanente ontwapeningscommissie. Ambassadeur Nadolny verzette zich in de motiveering van het Duitsche voor stel tegen de opvatting, dat de Rijks weer een zuiver aanvalskarakter had. In Duitschland is na diepgaand onderzoek geconstateerd, dat het leger der toe komst yan het gemengde type zal zijn, met een stabiel element ter handhaving van de orde binnen de grenzen en een milite met korten diensttijd ter verdedi ging van de landsgrenzen. Een dergelijk legertype is in overeenstemming met de fundamenteele gedachte van het plan- Hoover. Van Fransche. Engelsche en Belgische zijde werd het Duitsche voorstel bijzon der scherp bestreden. De uniformisee ring der continentale, Europeesche legers vormt, volgens deze opvattingen het kernpunt van het Engelsche ontwa peningsplan afhankelijk. Massigli be schreef het gemengde leger als de ge vaarlijkste en ergste oplossing, welke voor Frankrijk volkomen onaanvaard baar is. Frankrijk kan in geen geval toe staan, dat tot de definitieve beslissing een reorganisatie van den Duitschen be- wapeningsstatus plaats vindt. Het Duit sche voorstel beteekent een volkomen vervorming van het geheele Engelsche plan en kan daarom ook niet behandeld worden. Ook de Amerikaansche vertegenwoor diger trad in de bres van een onbeperkt aanvaarden van het Engelsche ontwa peningsplan. Ambassadeur Nadolny deed een beroep op de overige mogend heden om het voorbeeld van Duitsch land te volgen en het geheele zware be Gistermiddag is boven het Jagst-dal bij Schoental een hevige wolkbreuk losge barsten. Binnen enkele minuten kon de Ho- nigbeek de watermassa's niet meer verstu wen. Nadat de dam bii het klooster gebro ken was en het water de kloostermuur over een lengte van 10 M. had uitgedrukt, was de binnenhof van het klooster in een oog wenk in een meer herschapen. Het water stroomde door de kerk en de gangen van het seminarium. Paarden en koeien stonden tot aan de hals in het water, varkens en kippen verdronken. Landbouwmachines en huishou delijke voorwerpen werden door het water meegesleept. Uit die lager gelegen huizen moesten vrouwen en kinderen worden weg gedragen. Eerst na twee uur was het groot ste gevaar geweken. De materieele schade is buitengewoon groot. Kort voor de vergadering van het parle ment van Noord-Ierland Dinsdagmiddag is naar het Hbld. verneemt, een portret van ko ning Willem III (den koningstadhouder), dat in een gang van het parlementsgebouw te Belfast hing, beschadigd doordat er een bus roode verf naar het doek werd geworpen en door een der figuren met een mes een snede was gegeven. Het schilderij, van den Nederlandschen schilder Peter van der Meulen, was vóór het Paaschreces voor het parlementsgebouw ge schonken door den premier, lord Craigavon. Het stelt volgens de „Times" een incident voor betrekking hebbend op het derde ver bond dcor den prins van Oranje gevormd vóór hij koning van Engeland werd, tegen den koning van Frankrijk. Maandag was er op een vergadering van den Protestantenbond van Ulster een motie aangenomen, waarin de verwijdering van het schilderij werd gevraagd, „dat koning Wil lem III voorstelde in associatie met den paus''. Er zijn in verband met deze wandaad drie personen aangehouden, een man en twee vrouwen. De man (die met roode verf naar het schilderij had geworpen) was een ge meenteraadslid van Glasgow, Forrester ge- heeten en algemeen organisator van den Schotschen Protestantenbond; een der vrou wen had met een mes de figuur van een monnik, die naast den hertog van Schom- berg stond, met een mes beschadigd en toen zij gegrepen was, had een andere man de be schadiging voltooid. De beide aangehouden vrouwen waren mevr. Ratcliffe uit Glasgow, de algemeen secretaresse (volgens een andere lezing de vrouw van den algemeenen secre taris) van den Schotschen Protestanten bond en mej. Dykes, eveneens uit Glasgow, commercieel leidster van het orgaan van den bond. Bij onderzoek bleek de beschadiging van ernstigen aard te zijn; de eene kant van het schilderij was van boven tot onder met verf bedekt en het doek was geheel doorboord. Een stuk er van bleek afgescheurd te zijn, blijkbaar door een „souvenir-jager". Gisteren is aan de universiteiten van Bor deaux, Dyon, Toulouse en Straatsburg een algemeene staking van studenten uitgebro ken die gericht was tegen het z.g.n. besluit van de regeering, waardoor het opnemen in de ambtenarenloopbaan van academisch ge schoolde krachten practiscb dit iaar wordt stopgezet De Japansche minister van oorlog Araki publiceert een waarschuwing, waarin hij zegt, dat, wanneer China voortgaat Japan te tarten, het keizerlijke Japansche leger ge reed staat en zal handelen in iederen mate, die noodig geoordeeld mocht worden. Araki ontkende vervolgens, dat de Japansche troe- oenbewegingen in Noord-Oost-China in ver band stonden met de Mantspoerijsch-Siberi- sche grensincidenten inzake den Oost-Chi- neeschen spoorweg. Van de kant van het ministerie van bui- tenlandsche zaken wordt uiting gegeven aan twijfel, of de pogingen van Sir Miles Lampson, den Engelschen minister in China, om tot een verzoening te komen, tast bare resultanten zullen afwerpen, aange zien de goede trouw der Chineezen bij de onderhandelingen twijfelachtig is. Uit Peking wordt gemeld, dat in de pro vincie Tsjahar Japansche en Mantsjoerijsche troepen in grooten getale zijn geconcen treerd. Het is hun gelukt de stad Do Lonor die nogmaals uit de lucht werd gebombar deerd te bezetten. De Japanners rukken ver der op naar Kalgan, waar de toestand uiterst gespannen is en naar men verwacht dat de stad door de Japanners zal worden bezet. GED. STATEN VAN NOORD HOLLAND. Drinkwatervoorziening te Uithoorn. Ged. Staten van Noord-Holland hebben aan de Stichting „Drinkwaterleiding De Elf Gemeenten'' te Nieuwveen-Zevenhoveu vergunning verleend tot het leveren van water aan een aantal in de buurschap Tol huis der gemeente Uithoorn gelegen wonin gen. Deze vergunning is tot wederopzeg ging verleend, doch uiterlijk voor 40 jaren. Aansluiting van andere in de gemeente Uit hoorn gelegen perceelen is slechts toege staan, als daartoe schriftelijke toestemming is gevraagd en verkregen van den directeur van het Prov. Waterleidingsbedrijf van Noord-Holland. Groote Kerk te Edam. Ged. Staten van Noord-Holland stellen voor ten behoeve van de restauratie van de vensters en den toren van de Groote Kerk te Edam ter beschikking van kerkvoogden te stellen een subsidie van ten hoogste f 16.800, met dien verstande, dat dit be drag, gevoegd bij het subsidie van ten hoog ste 48.000, toegekend bij besluit van 20 December 1927 ten behoeve van de restau ratie van dit kerkgebouw, niet meer zal be dragen dan 20 van het gezamenlijk be drag der werkelijke kosten van de beide restauraties en onder voorwaarde, dat ten behoeve van de eerstbedoelde restauratie het rijk f 42.000 en de gemeente Edam 8400 zullen bijdragen en dat het verder benoodigde van andere zijde worde bijeenge- biacht. Eleetriciteitsvoorziening. Ged. Staten hebben voor ten hoogste 40 jaar aan de N.V. „Terschellinger Electrici* teits Maatschappij" in oprichting, te Mids- land, vergunning verleend voor de levering van electrischen stroom binnen de gemeente Terschelling, met uitzondering van de kom van West-Terschelling. Aangezien het eiland niet in aanmerking komt voor de voorziening van electrische energie door het Prov. Electriciteitsbedriif' en naar het oordeel van Ged. Staten aan de genoemde vennootschap de electrificatie van Terschelling zonder bezwaar kan wor den toevertrouwd, aldus het Hbld., bestond jeen bezwaar om het verzoek in te willijn,

Alkmaarsche Courant | 1933 | | pagina 1