Alkmaarsche Courant. 7ladiouieuws ÜeuiUeton Stad en OmqeoinQ, Honderd ifl! en dertigste Jaargang. DONDERDAG 4 MEI gemeentelijke radio, distributie, «S.2&-»7« yr?V°RSS Het mysterie van het diamanten kruis. 1933 No. 105 Lijn 1: Hilversum. X. .A 2: Huizen. n 9 35~9 5°. Daventry M'd,. Reg^ 11.20-12.20, Lond. Reg. 12.20—13.0o, Midi. Reg. 1305—14 20 Daventry 14.50-19.50, Kalund^? 19 50 Vrijdag 5 Mei. Hilversum, 296 M.12- A'Vp08p m, VARA 12.4.Av KO en üe VPRO van 8.—li'-— uur)- 8'— Gram°foonft nlaten S 15 Orgelspel door Cor Steyn. 8-30 OGramofoonplaten. 10. PRO-mor «nwiiding. 10.15 Declamatie mej. J. van 1035 Accordeonmuziek door Cor ïSmn m. v. J- Vogel, piano. 11- Kook- oratie 11.20 Gramofoonplaten. 12.— En semble' Rentmeester en gramofoonplaten. 2 io Modepraatje door mevr. I. de Leeuw— Van Rees. 2 30 Gramofoonplaten. 3.— Mevr. B Boon—van der Starp: Begrijpen wij onze kinderen. 3.304.— Gramofoonplaten. 4. Gramofoonplaten. 5.Voor de jeugd. 5.30 VARA-kleinorkest o.l.v. Hugo de Groot en gramofoonplaten. 6.30 Optreden „The Twinkling Five". 6.45 Orgelspel door R. Foort. 7.15 „The Twinkling Five". 7.30 Ver volg orgelconcert. 8.Causerie door Ds. Drijver. 8.30 Concert. N. v. d. Stad, cello en Henr. Bosmans, piano. 9.D. de Boer; „Het Beroep van Onderwijzer". 9.30 Ver volg concert 10.Vrij; Godsd. persbureau. 10.05 Vaz Dias. 10.15 Declamatie en gramo foonplaten. 12.Sluiting. Huizen, 1875 M. (Algemeen progiamma te verzorgen door den KRO) 8.915 en 10.Gramofoonplaten. 11.30 Voor zieken en ouden van dagen. 12.151.45 Sextetcon eert en gramofoonplaten. 2 Orgelconcert. 3 Solistconcert. 5 Schlagermuziek. Le- zirgen 7.25 Lezing. 7.45 Brahmsconcert. In de pauze om 8.50 Vaz Dias. 9.50 Gramo foonplaten. 10.30 Va- Dias. 10.3511. Orkestconcert. 11.12.Gramofoonplaten. Daventry, 1554 M. 9.35 Morgenwijding. 9 50 Tijdsein en berichten. 10.0510.20 Le zing. 11.20 Orgelconcert M. Vinden. 12.05 Haydn Heard en zijn orkest. 1.20 Voor de scholen. 2.50 Parlcington Trio en M. Roux, sopraan. 3.35 Northern Studio-orkest o.l.v. 'J Bridge. 4.35 Voor de kinderen. 5.20 Tijd sein en berichten. 5.50 Brahms' Pianosona tes door F. Merrick. 6.20 en 6.35 Lezingen 6.50 Causerie. 7.20 „The Western Land", 6pel van B. Walkf 8.20 Tijdsein en berich ten. 8.40 Causerie. 8.55 Het Lyra Kwartet en K. Taylor, piano. 10.2011.20 Dansmu ziek door de Savoy Hotel Orpheans Parijs „Radio Paris", 1724 M. 7.05 en 11.50 Gramofoonplaten. 12.25 Cello-recital door mevr. FromontDelune. 12.50, 5.50 en 6 50 Gramofoonplaten. 8.05 Rad'otooneel 1'Age du fer, hoorspel van Denis Amiel. Ralundborg, 1153 M. 11.2012.35 Con eert uit hotel d'Angleterre. 2.20 Pianorecital 2A0—4.20 Concert uit rest. „Wivex". 7.20 Vocale duetten met pianobegeleiding. 7.50 Cembalorecital door F. Jensen. 8.05 Radio tooneel. 8 201.20 Dansmuziek voor de jeugd. Langenberg, 473 Al. 6.25 Gramofoonpl 11.20 Concert uit Stuttgart. 12.20 Concert o.l.v. Wolf. 3.50 Concert m. m. v. het Stauch- trio en het Kamerkoor van de Keulsche Mu ziekschool o.l.v. Worschel. 6.20 Zie Zeesen 7.25 Gramofoonpl. tf.05 „Dr. Eisenbart" hoorspel van J. Winckler. Regie; Haslinde 9.5511.20 Concert uit Frankfurt o.l.v. G vno Loeben. Rome, 441 M. 8.05 Concert door het orkest van de Kon. Politietroepen ol.v. A. Mar- chesini. 8.50 Radio-ooneel. 9.20—10.15 Ver volg orkestconcert. Brussel, 508 en 338 M. 508 M.: 1120 Omroepkleinorkest o.l.v. Leemans. 12.30 Gramofoonplaten. 4.20 Omroeporkest o.l.v André. 5.35 Gramofooml?ter.. 6.05 Piano recital. 7.20 Symphonieconcert o l.v. Meule mans, m. m. v. vocale soliste. 10.05 Gramo foonplaten. 338 M.: 11.20 Gramofoonpl 12.30 Omroepkleinorkest ol.v. Leemans 4 20 Symphonieconcert o.l.v. Meulemans 5 20 Gramofoonplaten. 5.50 Omroepklein orkest o.l.v. Leemans. 7.20 Het Omroeporkest o.l.v. André. 8.05 Radiotoonee!. 8.20 Vervolg concert. 930 Gramofoonmuziek. Zeesen, 1635 M. 7 20 Het Philh. orkest van Stuttgart o.l.v. Cörlich 8.20 „Detache ment Korf es", hoorspely van G. von der Vring. 9.20 en 10.05 Berichten. 10.20 Repor tage van den Ruiterwedsirijden om de Coppa d'orer Mussolini te Rome. Hierna tot 11.20 Avondconcert uit Frankfur* o.l.v. G. von Loeben. tH het Engeisch van Chester K. S. Steele d°or A W v. E.—v. R. ,,Ik heb er zooveel, dat ik niet weet waarmee te beginnen!" verklaarde kolo- nel Ashley. „Ik vraag me af, of het niet mogelijk is, dat de uitstalkastdraden w aarin geen stroom zat, toen ik ze na keek, van te voren op de een of andere w ïjze w el met stroom geladen waren, en door mrs. Darcy werden aangeraakt waardoor zij tegen den grond werd ge slagen, in haar val het zware beeld mee sleepte, en dat op h*et hoofd waardoor zij gedood werd!" „Bij ongeluk dus?" vroeg Darcv met een gezicht, dat straalde van hoop. „Ja. Die jonge dame kreeg een geduch ten slag tegen het hoofd bij haar val, en je nicht „U vergeet de steekwond, kolonel! „Neen, die vergeet ik niet! Maar ik be grijp niet, hoe we die moeten oplossen, als we de theorie van den schok aanne men! Het gaat niet, vrees ik! Ik stoot op een muur, Darcy!" „Denkt U, dat U er overheen kunt ko mene kolonel?" „Bij God, ik wil het! Dat is het eenige wat er te doen valt: willenl" kreeg. —24. Lijn 4: Langenberg 9.25—17 25 17.25-23.20. 3' Zeesen KAMER VAN KOOPHANDEL EN FABRIEKEN HOLL. NOORDERKWARTIER. 06 vKoc;phande] en Fabrieken vwr Hollands Noorderkwartier hield gieter- nnddag m het Stadhuis te Alkmaar haar openbare ledenvergadering. De heer Arntz opende de vergadering'met een woord van welkom en deelde mede. dat bericht van verhindering was ingekomen van de heeren Moens, Kluitman, Colthof Leber. en De voorzitter hield daarna de volgende rede, welke door de vergadering staande werd aangehoord; Met diep leecwezen heeft de Kamer de tij ding vernomen, dat haar vorige secretaris mr. Verdam, op 27 Maart j.1. in den leeftijd van 78 jaren is ontslapen. Op den overledene, die het secretariaat der KamerTieeft waargenomen van 1897 tot 1923 rustte in 1921 de moeilijke taak om de oudé Kamer van Alkmaar, te hervormen in de huidige Kamer van Koophandel en Fabrieken voor Hollands Noorderkwartier, welke 39 gemeenten omvat, terwijl tevens onder zijn bekwame leiding het Handelsregister krach tens de wettelijke voorschriften tot stand werd gebracht. Wanneer wij bedenken, dat de overledene dien arbeid verrichtte op een leeftijd van 66 jaren, dan past ons toch een welgemeend woord van waardeering voor de energie, die de overledene aan den dag heeft gelegd. Zijn werk getuigde steeds van grooten ernst en wilskracht, maar vooral ook van een uiterst scherpzinnigen blik, waarmede de Kamer ongetwijfeld haar voordeel heeft kun nen doen. Toen mr. Verdam in cien loop van het jaar 1923 den wensch te kennen had gegeven om als secretaris der Kamer te worden ont slagen, omdat hij zich elders in den lande uitsluitend aan de advocatuur wilde gaan wijden, heb ik zijn goede verdiensten reeds reeds uitvoerig in het licht gesteld, zoodat ik deze nu niet zal herhalen. Het Bureau der Kamer heeft gemeend ge heel in Uwen geest te handelen door de ter aardebestelling van onzen oud-secretaris bij te wonen en als „laatste groet" een krans aan de baar te hechten. Mr. Verdam, onze oud-secretaris, is in alle stilte heengegaan, zooals hij ook was: „de stille", „noeste werker", wiens nagedachte nis bij ons allen in hcoge eere zal blijven. Ingekomen stukken. Ingekomen was; a. een mededeeling van het overlijden van den oud-secretaris der Kamer van Koophan del, mr. J. Verdam. Voor kennisgeving aangenomen. b. Een adres van de K. v. K. te Rotterdam inzake de omzetbelasting. In dit adres, gericht tot de Tweede Kamer der Staten-Generaal, werd gewezen op de groote gevaren, welke de K. K. vreest van deze belasting voor het Ned. bedrijfsleven. Deze belasting toch houdt ernstige bedreigingen in, omdat zij op elk artikel dat den verbruiker bereikt, niet slechts éénmaal wordt geheven, doch zoo vaak als het in ons land is verplaatst bij invoer of in gevolge een „omzet" in den zin der wet. Deze belasting heeft dus de strekking het ïeeds nu bestaande streven van de ver bruikers, om zoo dicht mogelijk bij de produ cent in te koopen, te verscherpen en daarom zal na haar invoering de tusschenhandel worden weggedrukt tot schade van het alge meen belang met den ondergang bedreigd worden. Ook de Nederlandsche nijverheid heeft van de belasting nadeel te verwachten. De bouw van het product-apoaraat brengt immers mede. dat grondstof, halffabrikaat en fabri kaat meermalen worden „omgezet", alvorens het eindproduct rechtstreeks aan particulieren voor persoonlijk verbruik wordt verkocht. De gevolgen, die wij, aldus het adres. vo:r handel en nijverheid vreezen, achten wij mede daarom zeer ernstig, omdat het juist de moeilijkheden zijn. waarmede het bedrijfs- leven reeds thans heeft te worstelen, die moe- ten worden beschouwd als voornaamste oor zaak van de ongunstige omstandigheden, waarin ons land verkeert en daarmede van den slechten toestand van 's rijks geld middelen. Een belasting als de hier bedoelde, achten wij juist onder de huidige omstandigheden meer dan ooit het laatste middel, waarnaar moet worden gegrepen. Voorts wijst de K v. K te Rotterdam nog op enkele bepalingen, in de eerste plaats op het bepaalde bij artikel 3 inhoudende, dat het afstaan door leden van een coöperatieve ver- eeniging, aan die vereeniging, van goederen, welke bestemd zijn om al dan niet na bewer king of verwerking in het bedrijf van de vereeniging door deze te worden verkocht, niet als omzet wordt beschouwd. Naar vanzelf spreekt, zullen de handel en de niet coöperatieve fabrieken door deze dis criminatie ten bate van de producenten- coöperaties in hooge mate worden gekort wiekt. Daarvoor bestaat niet de minste aan leiding en fiscale bevoorrechting van de be doelde coöperaties en daarmede het geven aan haar van een onnatuurlijken voorsprong op commercieel terrein, meent de Kamer in het wezenlijke belang van alle betrokkenen te moeten ontraden. Overigens wijst de Kamer er op, dat het ïeffen van een dergelijke belasting ter zake van iedere overeenkomst, als in het wetsont werp is bedoeld, in de practijk niet altijd mogelijk zal zijn, omdat bij het sluiten van een overeenkomst dikwijls de waarde van de dientengevolge te leveren goederen nog niet bekend is, hetzij omdat de omvang der leve ranties slechts „ongeveer" is bepaald, hetzij omdat de prijzen daarbij afhankelijk zijn gesteld van de toekomstige noteeringen op een bepaalde markt. De Kamer meent te kunnen volstaan met oovenontwikkelde bezwaren, waaruit de on aanvaardbaarheid van het wetsontwerp met het oog op de belangen van het bedrijfsleven en daarmede dus ook van de algemeene lands belangen ten duidelijkste blijkt. Geplaatst bij punt 4 der agenda (omzet belasting). c. Een vragenlijst van de Ned. K. v. K. te Parijs betreffende een eventueele regeling van de Ned. invoeren in verband met den stand van de handelsbalans tusschen ons land en andere landen. De Ned. K. v. K. te Parijs vraagt beant woording der volgende vragen door de K. v. K. voor Holl. Noorderkwartier: 1. Acht Uwe Kamer het wenschelijk dat onze regeering en onze openbare lichamen bij bestellingen en aankoopen van goederen die niet of niet in voldoende mate in ons land zelf geproduceerd worden rekening houden met de landen van herkomst, in dien zin dat deze bestellingen en aankoopen bij voorkeur worden gedaan in landen die meer uit Nederland invoeren dan zij naar Neder land uitvoeren? 2. Behoort naar Uwe meening aldus te worden te werk gegaan ook indien, de prij zen en conditiën die in laatstgenoemden lan den kunnen worden bedongen minder gun stig zijn dan die in landen welke een uitvoer- overschot naar Nederland aanwijzen (op grond van de overweging dat een eventueel hieruit voortspruitend verlies zwaarder druk ken kan dan de steunmaatregelen voor be drijven, welke door eenzijdige inkoopen in 't gedrang komen)? 3. Behocrt naar Uwe meening, indien de rechtstreeksche belangen van den individu- eelen handelaar het volgen van een dusdani ge gedragslijn door den particulieren handel bemoeilijken, ze door de Nederlandsche re geering aan den geheelen handel dwingend te worden opgelegd? 4. Acht Uwe Kamer het mogelijk, te dien einde een bevredigende regeling vast testel len, en, zoo ja, meent zij dienaangaande suggesties te kunnen doen? Voor kennisgeving aangenomen. d. antwoord van het hoofdbestuur van den P. T. T. dienst, dat er geen voldoende aanleiding gevonden wordt, om de uitgifte van frankeerzegels van 12 cent te bevorde ren. Voor keninsgeving aangenomen. e. antwoord, waarin te kennen wordt gi geven, dat bij wijze van proef de door de K; mer gevraagde brievenbus te Castricum keer per dag zal worden gelicht. Voor kennisgeving aangenomen. f. antwoord van P. T. T., dat nader is bepaald, dat het heffen van recht voor ver zoeken om afwijking van de gewone bezor ging van telegrammen voorshands beperkt zal blijven tot Amsterdam, den Haag en Rotterdam. De secretaris deelde mede, dat op verzoek van een zakenman verzocht was, om even De stilte in de kamer van den kolonel werd verbroken door een eigenaardig gekras op de deur, waardoor hij ge stoord werd in de lezing van het vol gende gedeelte: Zooals ik zei, is henge len een kunst, of men ze beoefent of toe kijkt. Maar neem als regel aan „Binnen!" riep de kolonel, denkend dat het Shag was, die soms, om zijn meester niet te storen, als die in gedach ten verdiept was, of bezig was te lezen zich op die manier aandiende. Maar er kwam geen zwarte, glim lachende Shag binnen, noch een der ho telbedienden, maar een hondje, dat vroolijk kwispelstaartte, zoowel om den kolonel te begroeten, als om zijn tevre denheid te uiten, dat het hem gelukt was, de deur, die wel op een kier stond maar heel stroef draaide, open te duwen En Chet, de hond in kwestie, was heel trotsch op die daad! „Zoo Chet, kom je w eer eens een praatje maken?" vroeg de kolonel, voor over leunend, om den hond over den kop te streelen. Nog meer staartgekwispel, om genoe gen, tevredenheid, en wat honden al zoo meer daarmee uitdrukken, aan te dui den. „Het doet mij pleizier. je te zien!" ging de kolonel voort, alsof hij het tegen een menschelijk wezen had. Chet kronkelde zich in allerlei bochten, wat zijn manier van praten was met den kolonel, zocht daarna een warm plaatsje bij den gas haard, strekte zich uit en zuchtte van voldoening. Chet w-as de lieveling van een vaste logé, die zijn kamer naast die van kolo nel Ashley had. Reeds, toen deze er pas was, had hij vriendschap gesloten met het kleine dier, dat dikwijls den visscher kwam bezoeken, als zijn meester, mr Bland, uit was, zooals nu. De kolonel was zeer vergenoegd, want hij had bij het lezen van Walton alle ge dachten aan den moord met al zijn ver schrikkingen, uit zijn hoofd gezet. Op nieuw werd hij gestoord, dezen keer door de telefoon, die rinkelde. „Er is een heer benedeidie U wil spreken!" was het antwoord op zijn vraag. „Wie is het?" „Hij zegt, dat hij mr. Young heet." „O ja, Jack Young! Laat hem boven komen!" Met een zucht van teleurstel ling sloot de kolonel het boek. „Het heeft geen nut. nog te probeeren, Izaak verder te lezen!" mompelde hij, „het zou heiligschennis zijn! Ik zal er maar wat mee wachten! VVat zou Jack willen „Binnen!" riep hij, toen een bescheiden tikje op de half geopende deur klonk „Zijn er moeilijkheden?" „Nog niet, kolonel, maar ze kunnen komen! Wenscht LI, dat ik King buiten de stad volg?" „Natuurlijk! Waar hij ook heen gaat! Blijf hem op de hielen zitten!" De detec tive wees zijn bezoeker een stoel Jack Young was een der vertrouwde helpers van Ashley's kantoor. „Ik heb je over laten komen, om King te schaduwen", zei de detective od zach- tueele telegrammen na kantoortijd aan diens huisadres te bezorgen. Het adres werd voor kennisgeving aange nomen. g. artikel over verruiming van weder- zijdsch handelsverkeer tusschen Nederland en koloniën en Amerika. Dit artikel der Ned -Amerik. K. v. K. be gint met te wijzen op het feit, dat president Toosevelt en zijn ministers van buitenland sche zaken en handel zich tot voorstanders hebben verklaard van verlaging van tarieven op basis van riciproviteit. Deze hoopgevende strooming naar werkelijk crisisherstel heeft ook bij de publieke opinie haar invloedrijke pleitbezorgers. De Ned.-Am. K. v. K. heeft bij de regee- nng van ons land belangstelling ge vraagd en gevonden voor de verruiming van wederzijdsch handelsverkeer tusschen Ne derland en Amerika. Ons land heeft reeds relatief lage tarieven en geen kwesties van oorlogschulden of ge- deprecieerde valuta. De problemen beperken zich dus slechts tot tariefsverlaging en indi rect protectionisme, hetwelk nog steeds een zoo hinderlijke rol speelt in de telkens weer verbroken stabiliteit van ons handelsverkeer met Amerika. De oplossing door wederzijdsche tegemoet koming schijnt dus eenvoudiger dan voor de meeste andere landen het geval is, temeer omdat de producten der beide landen elkaar meer aanvullen dan concurreeren. De Ned. Am. K. v. K. denkt o m. aan een herstel van den stroocarton-export; aan een herstel van onzen lijnolie-export tegen even redige import van Amerikaansche lijnkoeken, aan verruiming van onzen tuinbouwexport door verruimde afname van graan uit Ame rika ter dekking van ons importsurplus, om tevens de door onze Tarwewet door Amerika verloren meelexport goed te maken; aan aanvaardiging van Rijkscontrole dezerzijds op de kwaliteit van bollen, plan ten en zaad, opdat de vrees voor indirect protectionisme daaruit verdwijnt. Ook wederzijds zal de Kamer aan Ameri kaansche bezwaren volle tegemoetkoming moeten schenken. Zij denkt b.v. aan kwali teitsklachten, aan vermijding van dubbele belasting. Nederland ligt voor dergelijke onderhan delingen lang niet ongunstig. Holland's im port uit Amerika bedroeg in de laatste jaren rond 300 procent van onzen export; ook te zamen met de Koloniën wijst onze handels balans nog een belangrijk passief aan, ter wijl wij ook quatitatief en in waarde in gee nen deele tot de voor Amerika onbelangrijke staten behooren. De Ned.-Am. K. v. K. noodigt de leden uit, kort gedocumenteerde grieven en wen schen in te zenden, die ons via partieele ver ruiming van het wederzijdsch handelsver keer tot een uiteindelijk geheel vrij herstel van de veelal nog slechts in naam beleden „most favorable national ehause" mogen voe ren. Voor kennisgeving aangenomen. h. Adres van de K. v. K. te Dordrecht inzake plaatselijke tolmuren. De K. v. K. te Dordrecht heeft aan den minister van binnenlandsche zaken een schrijven gezonden, daarin wijzende op een besluit van B. en W. van Bussum, waarbij deze voor rekening van de gemeente namen het verschil, dat, bij een inschrijving voor timmerwerk van 19 woningen te Naarden, bestond tusschen de aannemingssom van een onderneming in het gebied der Dortsche Ka mer gevestigd en die van een timmerfabriek te Bussum. Laatstgenoemde werd aldus in staat gesteld, ondanks een verschil van 570 of ruim 10 pCt. met den laagsten in schrijver, de order te verkrijgen voor de som van 5900. De Kamer te Dordrecht verzoekt den mi nister, het besluit der gemeente Bussum aan de Kroon ter vernietiging voor te dra gen. Thorbecke reeds motiveerde het vernieti gingsrecht van de Kroon aldus: „Voor den eisch van de algemeene belangen moet ieder deel van den Staat toegankelijk worden". Deze woorden van den grondlegger van ons gemeenterecht verdiener hier toepassing te vinden. Vernietiging van het onderhavige be sluit van B. en W. van Bussum zou tot ver heldering van het algemeen inzicht veel kun nen bijdragen. Voor kennisgeving aangenomen. i. Missives van het Dept. van Economi sche Zaken en Arbeid nopens: 1. Handelsverkeer met Zwitserland, 2. Maismonolie in Duitschland, 3. Afzetmogelijkheden in Zuid-Slavië, 4. Cóntingenteeringsmaatregelen in Frank- rijk, 5. Invoerverboden en Ned. Contingenten Polen. (De missives liggen voor belangstellenden bij het secretariaat ter inzage). De heer Wagenaar merkte op, dat het con* tingent kool klein was gebleven, doch dat het misschien wel goed waa, om dit voor het vob gend seizoen onder de cogen te zien; op dit oogenblik is dat niet noodig, omdat eerst na nieuwjaar de uitvoer ter sprake tomi. j. Lijst van de leden en kantoren van het N d. Instituut van Accountants. (Voor belangstellenden ter inzage), k. Afschrift van een adres der vereeniging van Groothandelaren in groenten en aardap^ pelen „De Koophandel" omtrent regeering*- steunmaatregelen aan den tuinbouw. De heer Wagenaar vroeg, of een afschrift was binnengekomen, waarna hij opmerkt^ dat van „De Koophandel" ongeveer eenzelf* de adres naar de regeering is gegaan als dat wat de K. v. K. gezorden heeft. nl. om in de deviescommissie van den regeeringssteun de handelaren niet uit *e siuit..;. Verder deelde hij mede, dat juist thans bericht is binnen* gekomen, dat in deze commissie vier hande-, laren zitting zullen nemen w o. spreker zelf. De voorzitter merkte met voldoening op, dat dus aan net verzoek d KvK. door d» regeering is voldaan. 1 Dito van de K. v. K. te Hoorn. (De Kamer zond over dit onderwerp eert eigen adres, dat gvnoerrd is onder de uitge- gane stukken, letter „d"). Voor kennisgeving aangenomen, m. Schrijven van de Ned. K. v. K. fa Londen inzake de kosten van paspoorten. Deze Kamer verzocht de Eerste Kamer der Staten-Generaal, haar goedkeuring te willenf onthouden aan het wetsontwerp, waarbij machtiging wordt gegeven tot het verhoo- gen van de kosten van een paspoort van f op 5 per twee jaar voor een enkel paspoort en tot 7.50 per twee jaar voor een echtpaar of voor een gezin met kinderen beneden de 15 jaar. De heer Schmalz vroeg naar de oorzaak van de verhooging der kosten. Hij meende, dat het juist gewenscht ware, de paspoorten niet te drukken, om het den handel zoo ge makkelijk mogelijk te maken. De voorzitter zou de geheele kosten der paspoorten wel af willen schaffen, omda-t deze een belemmering zouden kunnen zijn voor den handel. De heer Schwalz wilde het adres onder- steunen, welk voorstel de heer Valkering on- dersteunde. Aldus besloten. n. Ter kennisname een adres van de K« v K. te Tilburg betreffende de Handelspoli tiek van Duitschland. In dit advies heeft de Tilburgsche K. v. K, geprotesteerd tegen de jongste tariefsverhoo- gingen in Duitschland, in het bizonder voor eieren en kaas. Naar de meening dier Kamer mag onze regeering dezen gang van zaken niet langer lijdelijk aanzien. Niet langer kan worden geduld, dat, mèt onzen land- en tuinbouw, ook een groot deel der Nederlandsche industrie door de Duit- sche maatregelen van invoerbeperking eener- zijds en exportsubsidiëring anderzijds wordt afgeslacht. De Kamer doet een krachtig beroep op den minister, omdat thans de tijd van oneindig- gerekte, steeds vruchtelooze onderhandelin gen voorbij is en thans daden moeten worden gesteld. De heer Grondsma merkte op, dat het adres is geschreven, voorda1 de onderhande lingen met Duitschland waren beëindigd. Hij wees er op, dat het tarief voer kaas was te ruggebracht. Waaro.n is echter niet vroeger een verlaging van de rentestandaard tot stand gekomen? De voorzitter wees er op, da' door de rente verlaging der Duitsche leeningen 3 mil- lioen gulden verloren is gegaan en vroeg zich af, of de meerdere invoer daar tegen op woog. De heer Wagenaar zeide, dat voor de groenten van den I.angendijk niets bereikt is4 Alleen, als in Duitschland de groenteteelt dezen zomer zou mislukken, zou er eenige kans zijn op invoer. De voorzitter kwam, na eenige verdere be spreking, tot de conclusie, dat voor de bloem bollenexport wel wat bereikt was, voor de kaas en de zuivel ook iets, doch voor de groenten niets, zoodat dit district heel weinig voordeel heeft gehad van de onderhandelin gen. De heer Wagenaar merkte nog op, dat „De Koophandel" een telegram aan den minister van binnenlandsche zaken ge stuurd heeft,'om te protesteeren tegen dit handelsverdrag. Het telegram luide als volgt: De alg. vergadering van de vereeniging ten toon, nadat hij zich had overtuigd, dat de deur dicht was, „omdat ik geloof, dat we iets uit hem kunnen krijgen „Toch geen bekentenis?" riep Young uit. „Nu, als hij goed dronken is, wel. Maar geen bekentenis, waaraan wij iets zou den hebben. De brabbeltaal van een man, die te diep in het glaasje gekeken heeft, heeft voor het gerecht niet veel waarde. Maar als je er hem toe kunt krijgen, te vertellen, hoe hij aan die vreemde munt is gekomen, die eerst in mrs. Darcy's verzameling was, des te beter! Maar ga listig te werk, Jack!" „Dat zal ik! Maar ik wou weten, of ik hem buiten deze stad moest volgen? Hij heeft heel gewichtig gedaan, sinds hij op vrije voeten is gesteld, en hij heeft er aardig op los geleefd!" „En jij hebt met hem meegedaan, nietwaar?" „Zoo goed ik kon, ja!" stemde Jack toe, terwijl hij Chet aanhaalde, toen de hond, die hem blijkbaar meer gezien had, naar hem toe kwam. „Ik heb groot vertrouwen in je behen digheid, Jack! Waar het om gaat, is: King niet uit het oog te verliezen! Ben je er in geslaagd vriendschap met hem sluiten?" „Dat was niet moeilijk! Maar ik heb geld noodig, ais ik hem moet blijven volgen. Daarvoor kwam ik bij U." „In orde. Jack! Mason gelooft zoo vast in Darcy's onschuld en hij stelt zooveel prijs op de verloving van zijn dochter, dat hij er tweemaal zooveel geld voor over zou hebben, als noodig is, om alles grondig te onderzoeken! Hier heb je dus wat, om je in staat te stellen, King op de voeten te volgen!" „Het gaat mij wel niet aan, kolonel, maar toch zou ik graag willen weten, uit welken hoek de wind waait! Ver denkt U hem werkelijk van den moord?" „Ik weet het niet, Jack!" was het openhartige antwoord. Intusschen ging Chet naar zijn plaatsja bij den gashaard terug. „Ik kwam weer op zijn spoor, omdat hij die vreemde munt had, en ik liet jou komen, om hem te schaduwen, omdat ik te veel met andere dingen bezig was. En je hebt goed gehandeld! Ik geloof, dat er niet veel is, dat Harrv heeft gedaan sinds dien nacht in de Homestead, of jij bent er van op de hoogte!" Dat geloof ik ook. kolonel!" „Maar met dat alles ben ik nog niet veel verder, dan ik eerst was!" „Hoe staat het met den Sproetige?" „Hij wil niets zeggen!" „U hebt hem toch den derden graad opgelegd?" „Ik eh ja en neen!" antwoordde de kolonel weifelend. „Je kunt niet te ver gaan met een man, die je het leven heeft gered, zie je!" „Maar mischien weet hij er alles van!'t „Best mogelijk!" „Wat denkt U van den jongen Darcy?'' 'Wordt vprvnlcd.)

Alkmaarsche Courant | 1933 | | pagina 5