Van Rommelzaken Hobbeltie Redüszalie'A- Jooueel DE UNION DER VOLKENBONDS- VEREENIGINGEN. Sedert de oprichting van den Volkenbond jïn 1919 bestaan, naar het Engelsche voor dbeeld, in de verschillende landen afzonder lijke Volkenbondsvereenigingen. De Engel sche is de eerste en de krachtigste gebleven; zij telt omstreeks een millioen leden, die verdeeld zijn over twee duizend afdeelingen in geheel het Koninkrijk. Maar, al hebben andere landen dit voorbeeld niet op gelijke wijze kunnen volgen, Volkenbondsvereeni- gingen bestaan, met uitzondering in Zuid- Amerika, in alle landen, die lid zijn van den Volkenbond en ook in de enkele lalden, die nog niet tot de leden behooren. Zulk een Nederlandsche vereeniging is de ereeni- ging voor Volkenbond en Vrede, gevestigd te 's-Gravenhage, in dezen vorm bestaande sedert 1919, al onderscheidt zij zich in zoo verre van andere nationale Volkenbondsver eenigingen, dat zij tegelijk de tradities van ..Vrede door Recht" (1901-1919) en den lAlgemeenen Nederlandschen Vredesbond (1871—1001) heeft voortgezet en dus ook tegelijk Vereeniging van algemeen pacifis- tischen aard is, al is zij allereerst Volken- bondsvereeniging. Van den aanvang af is de noodzakelijk heid gevoeld, dat deze nationale Volken bondsvereenigingen zich zouden aansluiten ^Aanvankelijk kwamen de eerst gevestigde, de Engelsche, Fransche en Italiaansche sa men, doch reeds in December 1919 vereenig- den de Volkenbondsvereenigingen in de in den oorlog neutraal gebleven landen zich Siet deze, en korten tijd daarna traden ook e Duitsche, de Oostenrijksche, de Bulgaar- eche, de Hongaarsche en, doch zulks eerst 'later, de Turksche Volkenbondsvereenigin gen tot deze internationale organisatie toe. Officieel heet zij „Union Internationale des Associations pour la Société des Nations". jZij is van den aanvang af gevestigd te Brussel; aan haar hoofd staat als Secreta ris-Generaal Prof. Ruyssen, vroeger hoog leeraar te Bordeaux, die door een Engel- schen en een Duitschen secretaris wordt ter- izijde gestaan. Plannen zijn aanhangig om ld en zetel van de Union naar Genève te ver leggen; deze plannen zullen alleen ten uit voer worden gebracht, wanneer de daartoe Ifioodige meerdere geldmiddelen beschikbaar 'zijn. Dat zulks in dezen tijd niet zoo gemak kelijk zal gaan, behoeft wel nauwelijks be toog. De Union komt eens per jaar in congres samen; het vorig jaar geschiedde dit te Parijs; in Juni a.s. zal dit te Montreux ge schieden, terwijl het Congres, dat de Union 'in 1928 te 's-Gravenhage hield, nog in veler herinnering is. De Union wordt be stuurd door een raad, waarin alle vertegen woordigde landen zitting hebben; deze Raad komt in den regel in het najaar af zonderlijk samen en vormt een klein con gres, dat ook alweer telkenmale in verschil lende landen plaats heeft. De Raad en het Secretariaat worden bijgestaan door een viertal permanente commissiën, wier arbeid respectievelijk betrekking heeft op politieke en juridische aangelegenheden, op de min derheden, op het economisch en sociaal werk en op aangelegenheden betreffende opvoe ding en propaganda. In den regel vereeni gen deze vier permanente commissiën zich in het vroege voorjaar te Brussel, tegelijk met het Bureau, het Dageliiksch Bestuur uit den Raad, teneinde de voorbereidingen te treffen voor het aanstaande Congres. De Union heeft een wisselend presidium; te voren trad elk jaar een nieuwe president op; thans geschiedt dit om de twee jaren. De eerste president op wien deze bepaling van toepassing werd, was onze landgeoot mr. J- Limburg, te Zürich in 1929 tot president gekozen, die in 1931 tijdens de' Raadszit ting te Perugia werd opgevolgd door Lom Robert Cecil. In den aanvang der vorige maand neDoen te Brussel de vergaderingen plaats gehad, die dienden ter voorbereiding van het Con gres, dat, als boven gezegd, binnenkort t Montreux zal worden gehouden. Alle de vergaderden op het vervoerwezen op de volgende agenda ter bespreking zou kunnen worden geplaatst. Daarna wees de heer Grondsma nog op de productiebeperking van de zuivel. Wat de kaas betreft, spr. zou willen adviseeren. om zich meer toe te leggen op de fabricage van volvette kaas en die der magere kaas te be perken. De heer Nobel was dat over 't ge heel genomen met den heer Grondsma eens. Tenslotte werd op advies van den secre taris besloten, om contact te zoeken met de vier permanente commissiën met het Bureau, terwijl ditmaal ook de Raad twee zuivelbomlen ,n di district en met de een enkele zitting hield. Deze mag vooral K. v. K. voor West-Friesland en daarna door daarom van belang worden gerekend, wij in deze Raadszitting werd aangenomen eene resolutie, betrekking hebbende op het Chi- neesch—Japansche geschil. Op het oogen- blik, dat de Raad samenkwam, was Japan s voornemen om uit den Volkenbond te treden, nog niet definitief geworden. Vandaar, dat sloten- een deel dezer resolutie reeds door de feiten is achterhaald. Maar zij blijft van belang, omdat daarin de volledige instemming der openbare meening in de verschillende lan den wordt uitgesproken met de beginselen van het rapoort der buitengewone Assem- blée, en wordt vastgehouden aan het stand- de handelscommissie een adres te laten op stellen. Nadat de heer Kolster nog verzocht had, de regeering opheffing van de certificatie voor den export naar Frankrijk van Zuiderzee- haring te vragen, werd de vergadering ge- MEDISCHE SPORTKEURING. Algemeene vergadering. Gisteravond heeft het bureau voor medi sche sportkeuring „Alkmaar en Omstreken" een alg. vergadering gehouden in een der punt, dat door den Volkenbond terzake van zaien van de Unie aan de Koorstraat, alhier. Japan's optreden moet worden ingenomen Dit heeft niets te maken met het minder ot meer gerechtvaardigd optreden van Japan tegenover de rooverbenden in Mantsjoerije, maar houdt uitsluitend rekening met het feit, dat zoowel het Grondverdrag van den Volkenbond als het Pact van Parijs door De voorzitter, de heer W. J. Bulens open de deze vergadering met een kort woord, waarin hij zijn spijt uitdrukte over de slappe opkomst, die wel niet vreemd zal zijn ge weest aan de tooneelvoorstellingen etc. even eens op dezen avond gehouden. Deze tweede jaarvergadering, moet beschouwd worden, „PROFESSOR IN DE MISDAAD", Veroordeeld lot twee jaar en zes maanden. De Vierde Kamer der Amsierdamsche Rechtbank heeft, zoo meldt het Hbld den bekenden „professor in de misdaad", die te recht stond ter zake diefstal in vereeniging bij klaarlichten dag vin een brandkast uit een woning aan de Marg. van Borselenlaan te Amsterdam, gebruik makende van valsche sleutels, en tegen wien de officier van justitie drie jaar had geëischt met aftrek van acht maanden voorarrest, veroordeeld tot twee jaar en zes maanden gevangenisstraf. MISHANDELING EN DOODSLAG. Roiterdamsch magnetiseur lot tien jaar gevangenisstraf veroordeeld. De Rotterdamsche rechtbank heeft een 42- jarigen magnetiseur die op 18 April j.1. heeft terecht gestaan, verdacht van het feit, dat hij zijn echtgenoote in Juli 1932 door wor ging en gasverstikking om het leven had ge bracht, veroordeeld tot tien jaren gevange nisstraf. De eisch was 12 jaren. De rechtbank baseerde het vonnis op mis- ïandeling (poging tot worging) en doodslag, coolmonoxyde-vergiftiging). bedrog ontkennen Wel g;tf hij de WPPn oude jutlrouw prijs en erkende dat derdeel van zijn genialiteit niet' amW °n «isiu hpctpmH rS Wa< dan een fantasie bestemd om '-*nzx« van Sijnesaal wat aan te wakkeren rPlü8t gens verklaarde hij, de kippen on ^eri* te Purmerend te hebben gekocht in L stand zooals hij ze had afgeleverd va toe" (toevallig) geheel onbekend handelaar <*n Gouda, Friesland of eenig ander afo Uit oord. Hij trad bovendien nog tamelijk hfea op tegen den heer Brammer, omtrent wie 5? allerlei leelijks insinueerde, onnoodin te 1 gen, dat het hem niet gelukte den offieL^ vriend te krijgen. Integendeel rafelde h magistraat het geheel net van bedroe- voor stuk uiteen. Het verhaal over de k droefde juffrouw, de geverfde kammen a onbekenden koopman, het miraculeuzeV de mand (de volgende maal was het 111 Japan zijn overtreden en dat dit aan Japan I aldus de voorzitter als een vervolg op de duidelijk dient te worden gemaakt. De Economische Commissie onderscheid de zich in deze zitting door bijzondere acti viteit. De Nederlandsche delegatie ir. deze commissie vond aanleiding om een urgentie- voorstel te doen behandelen, waarin nog eens gezegd wordt, dat de economische vraagstukken het allereerst de aandacht van den Volkenbond eischen. In deze resolutie, die met algemeene stemmen werd aangeno men, en, gelijk ook in Nederland is ge schied, in alle landen ter kennis van de regeeringen is gebracht, wordt het nijpende van het economische en financieele vraag stuk naar voren gebracht en de meening ge uit, dat spoedig tot beslissingen moet wor den gekomen, die in opbouwende richting gaan. Het is te hopen, dat deze bijdrage aan de stem van het verstand èn het practisch inzicht, gevoegd bij de reeds vele stemmen, die op dit gebied zijn vernomen, niet zal na laten eenigen invloed uit te oefenen. De zittingen dezer commissiën hebben ook nu reeds doen zien, dat het aan voorstellen en initiatieven voor het congres te Mon treux niet zal ontbreken. Tal van vraagstuk ken, zoowel op politiek-juridisch terrein lig gend als op dat der minderheden, zullen aan de orde worden gesteld, maar ook vraagstukken van propaganda en opvoe ding. Want de Union is niet blind voor hei feit, dat in tal van landen, helaas ook voor den Volkenbond. Niet, dit kan niet duide lijk genoeg gezegd worden, om alles goed te keuren wat de Volkenbond doet of nalaat; neen, maar om kennis te verkrijgen van den Volkenbond, zoodoende belangstelling te toonen in zijn werkzaamheden en daardoor mede te werken, dat deze werkzaamheden gaan in de goede, opbouwende richting. De Volkenbond is niet een werk van de jaren, maar een werk van de tientallen jaren, zoo niet van de eeuwen. Dat kan niet voldoende bedacht worden, wanneer men geneigd is tot critiek op den Volkenbond, omdat deze niet „zoo spoedig" als men dat zou wen schen, de resultaten geeft waarop de wereld inderdaad wacht! van groothandelaars in groenten en aard appelen te Broek op Langendijk „de Koop handel" protesteert ten sterkste tegen het nieuwe handelsverdrag met Duitschland. De bedongen tegemoetkomingen inzake koolta rieven zijn volmaakt waardeloos, wijl begin Mei het koolseizoen practisch is afgeloopen, terwijl de verlaging eerst 10 Mei ingaat. Voor de aanstaande oogst zomerkooi, herfstkool en winterkool is een invoerrecht van 8 R.M. per 100 K.G. hetzelfde als een invoerverbod! Zelfs nog bij een invoerrecht van 4 R.M. kan naar Duitschland alleen worden geëxporteerd, als de Duitsche oogst mislukt, terwijl in tegendeel uitbreiding der Duitsche teelt te verwachten is. Het nieuwe handelsverdrag beteekent den ondergang van den handel en tuinbouw in deze streek. De vergadering verzocht dringend, het han delsverdrag niet te bekrachtigen. Tenslotte vraagt „de Koophandel" adhae- 6ie te willen betuigen. Op voorstel van den secretaris werd beslo ten een eigen adres tot de regeering te rich ten. De omzetbelasting. De voorzitter begon op te merken, dat hij verwacht had, dat de geheele handel en in dustrie dadelijk een scherp adres bij de re geering had ingestuurd. Spr. noemde eenige hoofdbezwaren tegen deze omzetbelasting in den vorm, zooals de redactie er van thans luidt. Allereerst is een groot gevaar, dat Ne derland door buitenlandsche goederen over stroomd zal worden, omdat men dan 2 a 3 keer de omzetbelasting ontgaat. Dan zullen de coöp. inkoopvereenigingen een uitbreiding ondergaan, omdat deze worden vrijgesteld van de nieuwe belasting. Eveneens zullen het rijk, gemeenten en de provincie in groo- tere mate den tusschenhandel passeeren en zullen deze organen zelfs ernstige concur renten worden van den hankel. Verder zal de directe levering van bron aan particulier een veel grooteren omvang aannemen, terwijl tenslotte de geheele belasting door den ver- kooper zal moeten worden gedragen, aange zien geen dwingende voorschriften zijn opge nomen, dat de verkooper de belasting op re kening moet stellen. Het gevolg van een en ander zal dus zijn, dat de groothandel vernietigd zal worden en ook de buitenlandsche handel gevaar loopt. Spr. kwam tenslotte tot de conclusie, dat wij deze nieuwe wet niet hebben. Door de vereeniging van Kamers van Koophandel is thans een commissie ingesteld, die het ontwerp zal onderzoeken. De secretaris deelde mede, dat de centrale organisaties bezig zijn, om contact met el- ?ar l ,..^ï?en en dat het op dit oogenblik wensehelijk is, dat speciale districtbezwaren naar voren worden gebracht. Een groot be lasting-expert heeft den secretaris verzekerd, dat deze nieuwe belasting er komt. De heer de Raat meende, dat de handel zich nooit bij deze belasting moet neerleg gen, doch integendeel moet blijven hameren op het: deze belasting is een onrechtvaardi ge daad, omdat de openbare dienst niet ver soberd wordt! Eerst moet gekeken worden, of andere uitgaven niet verminderd kunnen worden. De heer Grondsma merkte op, dat de gros siers in kaas straks „wel op kunnen doeken". De voorzitter wees er nog op, dat de be lasting meerdere malen op hetzelfde goed zal drukken en dat de markt gedrukt zal wor den. Spr. is er van overtuigd, dat wij van deze belasting niet afkomen. Er zijn echter een massa onmogelijkheden in dit ontwerp en die moeten wij er uit zien te krijgen. De heer Schmalz vond de belasting ook niet aanvaardbaar, omdat het een blijvende belasting wordt. Hij stelde voor, een afwij zende houding aan te nemen. De heer Kuiper wees er nog op, dat de be lasting er toch komt en dat wij dus moeten trachten, dat ze zoo soepel mogelijk wordt toegepast. De heer de Raat bleef zich tegen de belas ting verzetten. De overheid moet de uitgaven naar de inkomsten regelen. In wezen komt het er op neer, dat de koopkracht van het publiek verzwakt wordt. De heer Grünwald voelde veel meer voor een z.g. bronbelasting en toonde het nader aan. Ook de heeren Scfcmalz en Wagenaar von den de wet, zooals ze nu geredigeerd is, on aanvaardbaar. 5. Vervolgens werd mededeeling gedaan van de volgende uitgegane stukken: a. Antwoord aan de „Beto" inzake tarieven Ned. Spoorwegen. b. Schrijven aan eerste vergadering, toen er talrijke vragen op de rondvraag werden gesteld, die thans nog nader onder de oogen gezien zullen worden. Wat betreft het aftreden van den penning meester, deelde de voorzitter nog mede, dat de heer Veen na rijp beraad en op aandrang van het bestuur, tenslotte toegestemd had het penningmeesterschap weer onder zijn hoede te nemen. Aan het verspreide jaarverslag van den penningmeester, den heer Scholtens, ontlee- nen we o.m. het volgende: Niettegenstaande de omstandigheden, die remmend werken voor elk nuttig werk. zoo dra dit geld kost, zijn wij niet ontevreden en kunnen spreken van een vruchtbaar en voor al nuttig jaar. Het ledental breidt zich nog gestadig uit, evenwel houden verschillende sportvereenigingen zich nog afzijdig. Onderstaande medici hebben in 1932 we derom belangloos, de keuringen verricht: dr. J. G. A. Kerssemakers, dr. A. W. van Kleeff, dr. J. Maats, dr. C. M. Hoogeboom, dr. J. Th. van Leeuwen, dr. F. J. Frederikse, dr. A H. Moolhuijzen, dr. G. Straver en dr. H. Destree. Wij kunnen niet genoeg waardeeren de medewerking van deze heeren, die zonder eenige vergoeding, de keuringen verrichten en daardoor het bureau in staat stelden haar werkzaamheden voort te zetten. De keuringen werden verricht in het cen traal ziekenhuis, waar instrumenten, lokaal, licht en warmte ons welwillend zijn afge staan. Ook deze „beau geste" bewijst dat de autoriteiten met belangstelling en welwil lendheid ons werk gadeslaan, overtuigd zijn van het nut en de noodzakelijkheid, zoodat wij ook rustig en met vertrouwen de tijd af wachten, dat de geheele gemeenschap hier van overtuigd is en ons niet alleen moreel, doch ook finantieel haar steun verleend Over het algemeen kan gezegd worden, dat de sportbeoefenaars groote waarde aan het advies van ons bureau hechten en is het reeds voorgekomen, dat een vereeniging ver zocht een keuring voor een aantal leden die aan een belangrijken wedstrijd gingen deel nemen. Het derde punt der agenda, de ingeko men stukken, werd voor kennisgeving aan genomen. Bij het jaarverslag van den penningmees ter, den heer Veen, bleek dat over 1932 het totaal der ontvangsten 193,80 bedroeg en het totaal der uitgaven 162,07, alzoo een batig saldo van 31,73. Bij de begrooting werd de opmerking ge maakt, wat het bestuur verstond onder de post propaganda: 75. Dit moest o.m. be schouwd worden als een reservepost. De boeken en bescheiden werden door de con tróle-commissie goedgevonden. Bij de benoe ming van de controle-commissie werd de wenschelijkheid naar voren gebracht om leden van één vereeniging te benoemen. De vereeniging de Halter werd gekozen. Hierna kwam de bespreking van den sportdag aan de orde, wat reeds serieus door het bestuur besproken was. De belangrijk ste vraag gold de kwestie of het op den weg van het medische bureau lag, om een sport dag te organiseeren. De meerderheid van het .bestuur was van oordeel, dat dit niet het ge val was. De leden die het woord vroegen, waren het er over eens, dat het organiseeren van een sportdag niet op den weg lag van het bu reau van medische sportkeuring. De voor zitter sloot tenslotte het debat, daar volgens hem wel sterk naar voren was gekomen dat men unaniem van meening was, dat er geen sportdag door het bureau moest georgani seerd worden. Eerder voelde men er voor om een propaganda-avond tegen den herfst te houden. Doch aangezien het cachet van het bureau geschaad zou worden door een avond met bal na, werd besloten in den herfst een vergadering te beleggen waarop een dokter uitgenood igd zou worden om te - den minister van Ec.- Zaken etc met verzoek maatregelen te wil- sPreken °ver een onderwerp, betrekking heb len treffen, die kunnen leiden lot verruiming 060(16 °P medische sportkeuring, van onzen export naar Tsj. Slowakije. °P tlPPr ju* c. Overzicht van de tijdstippen van bus lichting en verzending der posten te Alkmaar. d. Adres gericht aan den minister, ge noemd sub b. inzake de bevordering van den uitvoer van tuinbouwproducten. Tot afgevaardigen van de Kamer bij het congres van den N. K. B. werden benoemd de heeren Grunwald en Endel. Bij de rondvraag vroeg de heer Grondsma I de leden voor hun aanwezigheid adhaesie te willen betuigen aan een schrijven, ktvdtc dcdi™-ttk! waarin wordt verzocht naast de grens- KORTE BERICHTEN, stations voor de contingenteering van kaas r^P6 "Il'rieele opening van de Nederland behalve Emmerick en Wener ook Kalden- sche Fordfabrieken is thans definitief bepaalt kirchen te nemen. Spr. verzocht daarnaast °P Maandag 15 Mei. De heer Jonker, zou het wensehelijk ach ten om de kas van het bureau te spekken op propaganda-avonden de aangesloten vereenigingen kleine speldjes te verkoapen de vergadering sloot zich hierbij aan. Daar naar aanleiding van den sportdag niemand meer iets ter tafel bracht ging de vergadering over naar punt 9, de rond vraag> die niets belangrijks opleverde. De voorzitter sloot de vergadering ook nog het station Bentheim op te nemen bij dit drietal. Aldus werd besloten. De heer de Raat vroeg, of de nieuwe wet In de haven te Rotterdam lagen op Mei j.1. opgelegd 86 zeeschepen, waarvan 53 Nederlandsche, 16 Engelsche, 9 Fransche, Duitsche, 2 Noren, 3 Grieken. OPRUIING. heeft tir.- De Krijgsraad te 's-Hertogenbosch dinsdag een soldaat in dienst bij ae comp. 10e R. I. te Ede wegens opruiing ver oordeeld tot 10 maanden gevangenisstraf met aftrek van het voorarrest en ontslag uit den dienst zonder ontzetting echter uit de be voegdheid om bij de gewapende macht te dienen. ARRONDISSEMENTS-RECHTBANK TE ALKMAAR. MEERVOUDIGE STRAFKAMER. Zitting van Dinsdag 2 Mei. (Vervolg). OPLICHTING. Het gebeurt niet veel, dat een droog stuk proza als een dagvaarding in staat is hila riteit te verwekken, doch de door den offi cier voorgedragen acte van beschuldiging tegen een Schager kippenhouder vermocht zelfs het ernstig college een glimlach af te dwingen. Het betrof hier een vermakelijk staaltje van handelsbedrog, echter met een voor den bedrieger lang niet opwekkend slot De arbeider A. Sijnesaal te Schagen, was namelijk in 't bezit van een zestal min of meer oude kippen, die hij wenschte op te ruimen. De kippenkoopman Willem W. creeg de lucht van deze vermoedelijke nego tie en presenteerde den heer Sijnesaal een ze vental hupsche kippetjes met helroode kam men, symptoom van nabije leg, en door een altrustische oude juffrouw onder het plen gende van heete tranen afgestaan. Een van die betreurde kippetjes had zelfs onder de expeditie, om haar frissche jeugd te demon- streeren, een ei in de mand gelegd. De koop kwam dan ook tot stand De kooper, die evenveel verstand had van kippen, als geit van mandolinespelen betaalde 6 kippen maal 1 toe en voor de zevende 1.75, terwijl hij zijn eigen kippen mede in ruil af stond. Vol hoop bestaarde de heer Sijnesaal dag aan dag zijn gerestaureerde pluimvee stapel, doch de eierproductie bleef uit, wel echter vertoonde de helroode kammen zon derlinge verschijnselen en begonnen kenne lijk af te geven op de witte halsveertjes. De pluimveehouder begon nu argwaan te krijgen en raadpleegde den vrachtrijder Brammer die wel niet zoo deskundig was als de heer te Hennepe, doch uit de schilverachtige poo ten concludeerde dat de kippen beter voor de soep dan voor den leg geschikt waren. Ook kwam steeds met te meer duidelijkheid naar voren dat het schitterende karmozijn van Ge kammen niet was ontleend aa.i de natuur maar aan de vindingrijkheid van den koop man, die de hennetjes volgens de regelen der kunst met een of andere keurstof had opge verfd. De bedrogen kippenhouder deed nu aan gifte bij majoor Holema, die een lijvig pro cesverbaal opmaakte, doch alvorens het on derzoek te sluiten, den koopman nog de ge legenheid wilde geven, zijn fout te herstel len. De koopman deed dan werkelijk een po ging om Sijnesaal schadeloos te stellen, doch stellig was dit mooie gebaar ook al niet echt, want de kippen die hij nu ter compen satie afleverde, waren zoo mogelijk, nog meer bejaard dan de collectie met de bijge werkte kammen en dies kon de majoor zijn relaas niet beëindigen met een goede noot voor den verdachte. De heer Willem W., heden dan terecht staande, bleef echter alle bekendheid met het schien een spiegelei, supponeerde de"offü25v dit alles werd aan de kaak gesteld F« de straf op dat feit betrof, de officier JÜÜ er op, dat hiertegen wordt bedreigd ia maximum gevangenisstraf. Weliswaar lat de gewijzigde strafwet toe een boete on7 leggen, maar het liet zich aanzien, dat Vr dachte niet in staat zou zijn een jreldw" van 50 of 100 te betalen, nu hij al had te kennen gegeven geen geld te hebben den benadeelde, die 10 schadeloosstelling verlangde, te bevredigen. De ernst van het feit werd nog eenigszins aangedikt door hl niet bepaald smettelooze strafblad van v«v dachte. De officier requireerde ten slotte ea gevangenisstraf voor den tijd van drie maan! den. CIRCUS KNIE. Het Comité voor Tooneeluitvoeringaj Alkmaar heeft gisteravond in de Harmonie zijn derde en laatste uitvoering voor dit sei zoen gegeven. Eigenlijk is het seizoen al voorbij is stuk min of meer een nakomertje, maar öat bewijst eens te meer hoe moeilijk het is data en stukken zoodanig te kiezen, dat men de abonné's eenigszins tevreden zal kunnen stellen. Het Comité heeft door de keuze van dit stuk eigenlijk twee vliegen in één klap gesla gen. Het heeft de abonné's niet alleen een tooneelvoorstelling, maar ook een circusvoor stelling gegeven en, laten we er dit dadelijk aan toevoegen, dat de laatste eigenlijk de in teressantste geweest is. Het is eigenaardig, dat wie als kind reeds onder den indruk kwam van dat bonte we reldje van zeildoek, van spiegelglas en ver gulde loovertjes, eigenlijk zijn heele leven een zekere interesse voor het circusleven blijft houden. Er zit d^rin toch altijd iets van romantiek, iets exotisch, dat ons even buiten de sfeer van het alledaagsche brengt en al zien wij op lateren leeftijd maar al te goed, dat het goud hier slechts klatergoud is en een leven van armoe bedekt, toch is elk cir cus een nieuwe openbaring en trekt dat bonte wereldje toch altijd weer bezoekers, die zich maar al te graag een paar uurtjes dooi arena-muzieic, door het klappen der zweep» en de salto's der acrobaten in een zdijf stemming laten brengen. En toch, laten we het eerlijk zeggen, li. circusleven is op den duur eentonig. VPk drie of vier dagen tusschen de wagens rond zwerft vindt weinig romantiek meer, maar wel veel armoede, veel verdriet en vee! ellende. En daarom is dat zelfde circusleven zot bij uitstek geschikt om er dramatische episo den van te vertoonen. Daar is de paljas, die lachen moet, terwijl hem het hart breekt, en daar is ook nog het verhaal, dat vrijwel op elk circus toepasselijk schijnt, namelijk, dat iemand, die tusschen de wagens geboren en opgegroeid is voor geen ander werk meer ge schikt is en, waar hij ook gaan mag, met een zekere magische kracht toch altijd naaf de arena en het bonte leven van ceze zwe vende artisten teruggetrokken wordt. Dat laatste is het thema van menigen ffr man geweest en het is nu ook tot een W* neelstuk geworden. ^H| Bon sang ne peut mentir, wie eenmaal^ het echte circusbloed is kan wel afdwam maar vindt altijd den weg terug. De circusgeschiedenis, die Carl Zuckmayn ons hier in tooneelvorm verteld heeft, eigenlijk uiterst simpel. De oude directeur Knie, wiens vader, grootvader en overgiwj' vader ook circusdirecteuren waren, heeft e dochter van vier-en-twintig jaar. Die u°c heeft zooals alle jonge meisjes van viej en-twintig jaar dat wel eens zullen heboen romantische neigingen en zij droomt dus een wereldje dat hemelsbreed van hare verschilt. Zij verlangt naar een ru tehuis op het land, naar bloemen en p ten, naar vruchten en vee en eigenhjK naar kinderen, die in die weldadige rus en 223. Daar schrok Jan toch wel een beetje van. „Nu moeten wij weer een tweeden dui ker sturen, om de eerste op te halen", zei de kapitein. Maar het trof ongelukkig, want er was geen tweede duiker aan boord. Jan draaide zich om, om eens goed over dit ge val na te denken. 224. Plotseling zakte de wa'vli'c)l0mm«'e0, naar beneden en begon te 1 jgIo««i Men hoorde een vreemd ge'01 '„„gen va" die toch al overstuur waren, »P Je0 schrik achteruit, en de heeren j^tst k' voet verzetten, Jan, die er rj( j stond, kreeg een klap van de

Alkmaarsche Courant | 1933 | | pagina 6