!Bitwetdand 6. P. OL HAAR WERKWIJZE EN INTRIGES Het conflict is onvermijdelijk. Katrientje trekt verder in de rotsvaste overtuiging dat haar heen zullen spelen. Zij ontmoet een boer, die haar dat alles kan bieden en zij gaat op zijn voorstel in om met hem mee te gaan om te beginnen als volontaire het landelijke leven te leeren kennen. Het lijkt IdllUCUJKC 1CIVII lv„vu alles heel eevoudig en natuurlijk, maar het is dat niet als men vader Knie gezien heeft, een ras-artist van de oude soort, een man, die niet buiten de sfeer van het circus zou kunnen leven en als vanzelfsprekend aan neemt, dat ook zijn dochter haar hoogste ge luk heeft gevonden als zij als koorddanseres het applaus van het publiek in ontvangst heeft te nemen. laat haar vader in den steek en de oude schikt zich daar noodgedrongen in, maar vroeg of Iaat het meisie tot hem zal terug- keeren. Na een jaar komt de troep op de oude '--1- Kafharina keert werkelijk terug spel en aan de bijzondere sfeer, die van dit milieu uitgaat te danken, dat de toeschou wers voor het overgroote deel voldaan naar huis zijn gegaan. Het Comité voor Tooneelurtvoeringen is dit jaar met de keuze van zijn stukken niet bijs ter gelukkig geweest, maar het heeft met dit laatste al liet het <Ln ook wat lang op zich wachten nog een goeden indruk ach tergelaten. DE ONRUST TE IJMUIDEN. Maatregelen door den meester getroffen. burge- Het Hbld. schrijft: In aansluiting op het manifest, dat hii tot plaats en Katharina keert werKeiijK terug m de ingezetenen van IJmuiden heeft gericht het kringetje van doodarme artisten. die haar heeft burgemeester Rambonnet een verbod met gejuich begroeten. Zij vindt haar vader uitgevaardigd om op of aan openbare w< verouderd, maar hij is zóó blij met haar te staan, heen en weer te loopen of zich terugkeer, dat zelfs de gedachte niet bij hem algemeen op te houden in de omgeving van I r7'""\ j "2 ""j"- opkomt, dat zij slechts even gekomen is om winkels, inrichtingen tot uitoefening van ne nJden; terwii! zij verkeëren on- hetn te begroeten. Katrientje, zijn dochter, - -:_.fL*an J*' der zoodamgen invloed van h< zijn groote meid, is teruggekeerd en ailes is weer zooals het zijn moet. Maar Katrientje is I het nummerbewijs ongeldig worden ver klaard. Verplichting wordt opgelegd het mo- torrijuig voor keuring of herkeuring ter be schikking te houden. Onder de snelheidswedstrijden, waarvoor vergunning vereischt wordt van den minister van waterstaat of van Ged. Staten, wcrdt gebracht elk rijden met motorrijtuigen en rij wielen ter vaststelling of vergelijking van prestaties hetzij van de deelnemers, hetzij van de motorrijtuigen of rijwielen hetzij van onderdeelen daarvan, hetzij van bedrijfsstof- fen. Ook de zoogenaamde betrouwbaarheids ritten vallen dus hieronder. Het nieuwe ontwerp verbiedt niet alleen aan bestuurders van motorrijtuigen en rij wielen, maar ook aan bestuurders van an dere rij- en voertuigen te rijden over een weg of een rijwielpad op zoodanige wijze of met zoodanige snelheid, dat de vrijheid van het verkeer wordt belemmerd of de veiligheid op den weg of het rijwielpad in gevaar wordt gebracht. Het verbod van bestuurders van motorrij tuigen en rijwielen, om over een weg of een zijn inmiddels de verloofde van den boer ge worden, zij zal haar plaats op de hofstee moeten hernemen, zij moet haar vader be kennen. dat zij opnieuw zal heengaan en zij doet het 's avonds laat als de oude man, op een ruststoel uitgestrekt, van haar nabijheid geniet. Zij bekent, maar het past in dit drama zij bekent aan een doode, want de emotie is den oude te veel geweest en hij is onverwachts gestorven. De zielige troep gaat hem begraven, de mannen zijn hun leider kwijt, zij weten niet wat zij nu moeten be ginnen maar dan. terwijl Katrientje met haar aanstaande schoonmoeder afscheid komt nemen, dringt het tot haar door hoezeer zi] hier voor allen noodig is Zij is plotseling de nazaat van een lange reeks van circusdirec teuren en verschijnt in haar tricot op het balcon van haar wagen om in haar vaders plaats het bevel over den troep op zich te nemen Het verhaal is heel simpel en heel gauw verteld en het zou misschien onmogelijk zijn het vier bedrijven lang uit te spinnen en toch het publiek te boeien als het geen circusver haal was. Wie als kleine jongen heele middagen naar werkelooze cluwns gekeken heeft, en zich toch niet verveelde omdat hij nu eenmaal in een zekere romantische sfeer was getrokken, kan ook als volwassene lang naai dit circus leventje kijken, zonder zich te vervelen. Het was de sfeer, die bij dit stuk het ge voel van verveling en zelfs den tegenzin tegen een wat al te dik opgelegde dramatiek heeft verdreven. We hebben allemaal wel eens medelijden met den paljas gehad, die lachen moest, terwijl de tranen hem over de wangen liepen en we hebben gijjteravond allemaal het leed gevoeld van den ouden directeur, die zijn dochter zag weggaan. We hebben begrepen, dat die dochter wel weer zou terugkomen en we hebben er geduldig vier lange bedrijven op gewacht zonder dat we er erg in hadden, dat het laat werd, enkel en alleen omdat de hoofdfiguren van dit stuk buitengewoon goede spelers zijn en omdat het circus op bedriegeliike wijze was nagebootst. Het décor met de achterkanten der wagens was bijzonder goed, hoewel dit op een groo- ter tooneel waarschijnlijk beter tot zijn recht zou zijn gekomen. Maar wie bekende gezelschappen niet in eigen omgeving, maar in de provincie wil zien men miste hier ook de groote circustoer van Van Dal- sum neeft daarop natuurlijk verder geen critiek te leveren. Voornamelijk net derde bedrijf, als de blaasinstrumen ten achter het doek schellerende muziek laten hooren, als de roffels klinken, die aan het hoogtepunt van een moeilijken toer voor afgaan en als de arristen zich met een sprong jn de aTena werpen, was het circusleven bui tengewoon goed weergegeven. Ben Royaards, Paul Storm. Wiin Paauw, Jules Vers'raete en Cruys Voorbergh waren de onvervalschte zwervers, doodarm, maar gelukkig onder elkaar, hoewel de laatste iets meer aan het cabaret dan aan het circus deed denken. Van Warmelo als commissaris waarom moet een boerenveldwachter nu altijd com missaris genoemd worden? en Groenier als deurwaarder kunnen door overdrijving hun spel niet schaden? Georgette Hagendoorn was een dorpsjongen en daarmee is alies gezegd en vrouw Rothacker Nell Knoop had van haar rol een stugge boerin gemaakt, die als type ■wat vreemd was en die de schrijver wel een beetje te gemakkelijk den wonderen ommekeer van Katrientje laat aanvaarden. Ph. la Cha- pelle was Martin Rothacker de heercboer, meer boer dan heer, soms wel eens wat te landelijk en emotieloos en Anna Sablairolles was als Bibbo, het vrouwelijke manusje van alles in dit kleine circus, een zeer wel te aan vaarden figuur. Het groote raadsel was eigenlijk waarom Katrientje niet voor de verleiding der terugkeer bezweek toen zij wist dat zij haar vader doodelijk zou treffen en wel plotseling kon besluiten al haar landelijk geluk op te geven toen zij daarmee niet meer haar vader maar slechts de anderen kon hel pen. Wij zullen ons daarin niet verder verdie pen, maar last not least de beide artisten be spreken, die dit stuk door hun spel hebben gedragen. Allereerst van Dalsum, die door heel dit stuk de rasartist is, wiens hoog ste geluk in de welvaart van zijn rondtrek kend bedrijf ligt. Hij was, hoewel in zijn heele optreden wat te dramatisch, het type dat niet buiten het circus kan leven en daar' naast de wereldwijze, die innerlijk verwerkte ■wat geen der anderen kon begrijpen en daar door de groote tragische figuur van dit stuk is geworden. Hem heeft Charlotte Kohier als Katrientje prachtig terzijde gestaan. Leek zij in de eerste bedrijven iets te fragiel en in haar optreden voor een jonge vrouw wat te kinderachtig, later toonde zij zich meer de robuste, karaktervaste vrouw, die deze man nen haar bevelen kan geven. Haar bekentenis in het 3e bedrijf was roerend al hadden wij gaarne gezien, dat zij haar vaders dood, zoo plotseling daarna, wat minder onbewogen aanvaard had. Van Dalsum en Charlotte de anderen zeker niet te na gesproken hebben dit stuk gedragen en het is werkelijk aan hun ring of bedrijf bestemd of particuliere wo ningen met de kennelijke bedoeling anderen te beletten of te weerhouden deze winkels of inrichtingen te bezoeken of daar inkoopen of zaken te doen, dan wel invloed te oefenen op de vrijheid van handelen of beweging van de bewoners of houders dezer winkels, inrich tingen of particuliere woningen. Ook is het verboden zich op te houden in de omgeving van winkels, inrichtingen tot uitoefening van nering of bedrijf bestemd of van particuliere woningen met de kennelijke bedoeling na te gaan of te controleeren welke handelingen of zaken door de bewoners of houders dezer winkels, inrichtingen of parti- cliere woningen worden verricht dan wel met welke personen deze handelingen of zaken worden verricht; of wel mondeling of schrif telijk aan anderen mededeelingen te doen of woorden toe te voegen, hetzij in het open baar hetzij bedektelijk, waarvan de inhoud strekt om die anderen te bewegen handelin gen te verrichten of na te laten tot welke handelingen in hun particulier bedrijf, han del of beroep die anderen wettelijk bevoegd zijn. Het is eveneens verboden zich op te hou den in de omgeving van spoorwegstations of halten en stopplaatsen van autobussen en andere openbare middelen van vervoer met de kennelijke bedoeling na te gaan of te con troleeren welke personen van deze middelen van vervoer gebruik maken, er mede mee gaan of ze verlaten. Het aansporen tot daden als hierboven vermeld is verboden en tevens om bewegin gen of organisaties in het leven te roepen, daaraan leiding te geven of als leider op te treden, welke bewegingen of organisaties ten doel hebben het uitoefenen of verrichten van daden en praktijken als boven bedoeld. De nu door den burgemeester uitgevaar digde verbodsbepalingen zijn dus gericht te gen eiken vorm van „posten". De stakers wa ren tot nu daarin zoo ver gegaan, dat ze een schrik van de bevolking waren geworden. Als de burgemeester door deze maatrege len, waaraan krachtig de hand zal worden gehouden, een eind maakt aan de terreur der stakers, zal de rustige burgerij hem daar zonder twijfel dankbaar voor zijn. het gebruik van alcoholhoudenden drank, dat zij niet in staat moeten worden geacht het motorrijtuig te be sturen, wordt ook toepasselijk verklaard op bestuurders van andere rij- en voertuigen. Hij, tegen wien wegens dit verbod proces verbaal wordt opgemaakt, moet op eerste vordering van den verbaliseerenden ambte naar het motorrijtuig onder toezicht of in be waring stellen. Het kan op kosten van den verdachte naar een geschikt geachte plaats worden overgebracht en worden bewaard. Het is den bestuurder verboden met een mo torrijtuig, rijwiel of ander rij- of voertuig te rijden over een weg of rijwielpad gedurende den tijd dat de verbaliseerende ambtenaar hem dit verbiedt op grond van het feit, dat hij naar diens oordeel onder zoodanigen in vloed van het gebruik van alcoholhoudenden drank verkeert, dat deze hem niet in staat acht om gedurenden dien tijd het motorrij tuig, rijwiel of ander rij- of voertuig naar be- hooren te besturen. HOLLAND EN FRIESLAND ZOEKEN CONTACT. De Vereeniging voor Vreemdelingenver keer „Helders Belang" heeft een grooten tocht gehouden, zoo meldt het Hbld., die ten doel had een nauwer contact te brengen tus- schen de provincies aan de overzijde van den afsluitdijk en Hollands noordpunt. Hiervoor waren vele burgemeesters en be sturen van vereenigingen voor vreemdelin genverkeer van Groningen, Friesland, Dren te en Overijsel uitgenoodigd, waarvan er ve len aan de uitnoodiging hadden gevolg ge geven. Behalve uit de directe omgeving van Den Helder waren op dezen toch aanwezig de burgemeesters van Schoterland, Tietjerk- steradeel, Smallingerland, Buitenpost, Kollu- merland, Ooststellingwerf, Hoogeveen, As sen, Coevorden, Bergum, vereenigingen voor vreemdelingenverkeer uit Zwolle, Grauw, Sneek, Oldenzaal, Almelo, Leeuwarden. Voor zoover zij per auto over den Afsluit dijk kwamen heeft de burgemeester van Wie- ringen hen in de smaakvolle en gezellige re creatiezaal van de M. U. Z. te Den Oever ontvangen. Deze wees op de beteekenis, die de afsluiting vooral voor zijn gemeente ge kregen heeft; uit het onbekende eiland in de Zuiderzee is een gemeente gegroeid, die meer en meer In beteekenis toeneemt, vooral ook als straks de spoorlijn voltooid zal wor den. Deze welkomstwoorden heeft de burge meester van Leeuwarden beantwoord. Spr. u di hoop uit, dat het nieuwe Wieringen straks wel de vreugden van het groote ver keer, maar niet de narigheden ervan zal mo gen smaken. Te Anna Paulowna, welke gemeente ge heel werd doorkruist, heeft de burgemeester voor zijn eigen woning de gasten ontvangen. Door den nieuwen polder ging de tocht verder naar Den Helder, waar het gemeente bestuur gastheer was. Na een officieele ont vangst ten stadhuize werd een tocht door de stad gemaakt. Tenslotte heeft men ook een bezoek ge bracht aan eenige oorlogsschepen. NIEUWE MOTOR- EN RIJWIELWET. Alcoholmisbruik verboden. Omtrent het ontwerp voor een nieuwe mo tor- en rijwielwet, om advies gezonden aan de colleges van Ged. Staten, deelt de Tel. nog het volgende mede: Nummerbewijzen voor motorrijtuigen wor den volgens het ontwerp niet meer afgege ven, indien blijkt, dat het motorrijtuig niet voldoet aan de bij of ingevolge de wet ge stelde eischen. Een keuring van elk motorrij tuig ligt echter niet in de bedoeling. Dat zou zeker zeer veel moeite kosten en oponthoud geven. De mogelijkheid van keuring moet echter in de wet worden voorbehouden, op dat bij eenigen twijfel ten aanzien van de geschiktheid van het motorrijtuig een onder zoek kan worden ingesteld. Indien het motor rijtuig niet meer voldoet aan de eischen kan DRIFTIGE LOODGIETER SLAAT ZIJN PATROON. Gisteren is een arbeider bij een loodgieters- firma in de De Clercqsfraat te Amoterdam, toen een standje hem in woede had doen ont steken, zijn patroon met een ijzeren plaat te lijf gegaan. Toen hij zijn slachtoffer bewusteloos ge slagen had is de knecht op de vlucht gegaan. De patroon is naar één der gasthuizen ge bracht, waar men hem twaalf wonden aan het hoofd moest hechten. De politie zoekt nog steeds den voort vluchtige. LOONSVERLAGING TE ZAANDAM? Intrekking vacantietoeslag. In een op morgen te houden vergadering van het georganiseerd overleg zullen, zoo meldt de Tel., twee voorstellen van B. en W. worden behandeld, die kunnen worden be schouwd als een eerste poging om de ge meentelijke uitgaven te verminderen. B. en W. stellen voor over te gaan tot een tweede loonsverlaging van 3 pCt. voor het gemeente- personeel en inhouding van den tot heden genoten vacantietoeslag. Door beide maatre gelen wordt 45 000 bezuinigd. HET LOONCONFLICT IN HET VEENBEDRIJF. Onder leiding van den rijksbemiddelaar in het eerste district, den heer J. B. Westerdijk, kwamen Dinsdag ten Gemeentehuize te Zwolle bijeen het bestuur van den verveners- bond „Dedemsvaart en Omstreken" en de hoofdbesturen der Drie Nationale Land- en Veenarbeidersbonden, ter bespreking van het dreigend loongeschii in het veenbedrijf te Dalen, Dalerpeel en Nieuwe Krim. De arbeiders verklaarden zich bereid loons verlaging te aanvaarden, mits de verveners van hun standpunt, dat de verlaging 10 pCt. moet bedragen, afstapten. De verveners verklaarden zich daartoe niet gerechtigd en niet bereid. Zij waren wel b» reid de uurloonen buiten de veencampagne buiten de verlaging te houden en te hand haven op 25 cent. De arbeiders zullen, zoo meldt het Hbld., nu in deze week nog een stemming houden over het aanbod van de verveners. door ESSaD BEY. HOOFDSTUK II. EEN NET tVER DE WERELD. DE O. P. OE IN HET BUITENLAND. Toen de Sovjet-Unie in de ocgen Tan het buitenland handelbaar begon te worden, toen de eerste Sovjetgezanten te Berlijn, Weenen, Warschau en Riga hun intrede deden, stond de G. P. oe voor een moeilijke taak. Zij moest haar menschen, die tot dusverre slechts voor intern gebruik waren opgeleid, plotse ling op het Europeesehe tooneel bren gen. Dat was inderdaad niet eenvoudig! Vooral omdat de agenten der G. P. oe te gelijkertijd attachés der gezantschappen moesten zijn en dus zoo iets als diploma tieke waardigheid moesten ten toon spreiden. Maar menschen, die over een „Europeesch" optreden beschikten, ken de de G. P. oe alleen In haar kerkers De weinige intellectueele Tsjeka-isten, van wie men gebruik zou kunnen heb ben gemaakt, bekleedden hooge ambten, en waren in Rusland onontbeerlijk. De G. P. oe nam een wijs besluit. Daar de wereldrevolutie blijkbaar voor de deur stond, leek het overbodig, zfch nog langer bezig te houden met de mee ning van de kopstukken van het kapita lisme. De attaché moest een echt Tsje- ka-ist zijn ;daarbij verdiende het geen aanbeveling, intelligente personen voor deze functie uit te kiezen. Derhalve werden de beste Tsjeka-isten uitgezocht, menschen, die hun naam nauwelijks konden schrijven. Verschillende van hen hadden veel gepresteerd in de verhoor kamers van de Tsjeka en waren ge wend, met één blik door alle denkbare vermommingen heen den klassevijand te herkennen. Thans kregen deze lieden diplomaten-passen en de verzekering, dat hun onder de bescherming van de exterritorialiteit niets kon overkomen, zoo werden zij op Europa losgelaten. Weldra vulden zich de voorname ge bouwen der vroegere Czaristische ge zantschappen met avonturiers. Terwijl de gezant en zijn legitiem personeel hun best deden, representatief op te treden, dachten de heeren der G. P. oe geen oogenblik daaraan. Zij kwamen in mas sa's aan en brachten kisten met bom men, machinegeweren, munitie, pisto len, valsche passen en aanslagplannen tegen ongeveer alle buitenlandsche staatslieden mee. Zij namen eenige ka mers of ook geheele verdiepingen van het gezantschapsgebouw in gebruik en begonnen zich in te richten. De legatie gebouwen waren voor deze natuurkin deren niets dan een nieuwe afdeeling van de Tspeka, waar men allereerst den goeden ouden geest van die Tsjeka n.oest invoeren. Zij begonnen hun werk op zeer onschuldige manier. Daar, waar hij ongestoord zijn gang kon gaan, kon de Tsjeka-leider zich als in Rusland voelen. De inrichting en het bedrijf van de Weensche Tsjeka verdre ven ieder heimwee naar de Russische kerkers. Niemand had toegang tot de vertrekken der attachés en derhalve werden zij ook niet schoongemaakt, fn deze vervuilde kamers met haar geheime gangen, laboratoria en wapenbergplaat- sen zat nu de leider te midden van een aantal vrienden en orakelde over de wereldrevolutie. De resultaten van het bedrijf werden medegedeeld aan Moskou en geheim gehouden voor den gezant, daar zij anders onder het personeel waarschijnlijk een wilde paniek zouden hebben veroorzaakt. De eenvoudies: der plannen waren wel: het om hals brengen van maarschalk Pilsoedski en van den Czaar van Boelgarije, het in de lucht doen vliegen van een buitenland- schen generalen staf. de vergiftiging van gtneraal Wrangel enz. Men ziet, dat de G. P. oe zich in dien tijd niet met kleinigheden bezig hield De wereldrevolutie stond op het pro gramma. De voorstellen en de rapporten der agenten kwamen zonder mankeeren in Moskou aan en werden in het college der G. P. oe met gemengde gevoelens ontvangen. Eenerzijds was men oprecht verrukt over de invallen der agenten, anderzijds echtei was het werk in het buitenland iets geheel nieuws, dat nog een groote theoretische voorbereiding eischte. De meeningen in het college lie pen uiteen. Dzer.,jinski geloofde, dat de terreur eerst na de overwinning van de wereldrevolutie moest beginnen, ande ren stonden op het standpunt, dat een goede personeele terreur onder alle om standigheden nuttig zou zijn. Men be sloot van geval tot geval te behandelen en gaf den vertegenwoordigers allerlei spionnage-opdrachten, opdat hun ijver niet zou verflauwen. Daarop begon in de buitenlandsche afdeelingen een wil de bedrijvigheid: de agenten, „residen ten", veranderden in meesterspionnen. Zij gingen op zoek naar samenzwerin gen, braken in gezantschappen in, sta len geheimschriften, die zij toen nog niet konden ontcijferen, kochten verdacMe geheime verdragen, kochten de portiers van gebouwen om en gaven veel geld uit. Zooals het college der G. P. oe wel had verwacht, maakten zij eenige fou ten. De geheime plannen, die zij kochten, waren meestal valsch. De Tsjeka-isten beschouwden het bijvoorbeeld als vol komen vanzelfsprekend, dat het docu ment, dat doorging voor het origineel van iets, dat doorging voor een geheim Engelsch-Fransch verdrag, in het Rus- sich was gesteld. Er ontstond een gehee le grafische industrie en menigeen van de papierleveranciers der agenten zit op het oogenblik behagelijk in zijn villa en zegent de nieuwsgierigheid van zijn Russische vrienden ,die zooveel geld hadden. De merkwaardigste prestatie op dit gebied leverde de vertegenwoordiger der G. P. oe te Warschau, een zekere Dechtjarenko. Deze man legde voor zeer veel geld en na groote moeite de hand op een geheim militair verdrag tusschen Polen en Luxemburg. Dit verdrag, dat onverwijld per specialen koerier naar Moskou werd gestuurd, bevatte onder meer de verplichting van Luxemburg om Polen in geval van oorlog met Rusland te steunen met een leger van 200 000 man. Daarvoor zou Luxemburg een deel van de Oekraine krijgen. Men vertelt, dat Dzjersjinski tranen gelachen heeft, toen hij dit las. Daar echter de school jaren der agenten op den duur toch te veel geld kostten, gaf de G. P. oe haar vertegenwoordiger het bevel, dat het geld. dat voor Poolsch-Luxemburgsche verdragen e d. was uitgegeven, op een of andere wijze moet worden terug ver diend. Dit bevel werd op zeer eenvou dige wijze door de Tsjeka-isten ten uit voer gebracht. Zij besloten kwaad met kwaad te ver gelden en overstroomden in korten tijd geheel Europa met valsche verdragen, geheime accoorden enz. Te W'eenen opende de G. P. oe zelfs een soort beurs voor geheime documenten. Men ruilde Roemeensch-Portugeesche bondgenoot schappen tegen Hongaarsche mobilisa tiep'annen, en Engelsch-Egyptische luchtooriogsverdragen tegen Noorsche vestingprojecten. Toen de zwendelaars van gehee.l Europa bemerkten, dat zij het slachtoffer van zwendel waren ge worden, had de G. P. oe haar geld al verdiend. Maar toch was gebleken, dat de G. P. oe niet de machtige en alwe tende organisatie was. waarvoor zij zich gaarne uitgaf, Een groote verandering vond nu plaats. De zeer naieven onder de resi denten werden teruggeroepen, anderen kregen geringere functies. Iniellectueele spionnen, op wi« men kort te voren nog had neergezien en die men nauwelijks voor schrijfwerk had gebruikt, bezetten plotseling de hooge posten. Zelfs ervaren spionnen uit den Czaristischen tijd kregen weer werk. Bovendien begon de scholing te Moskou ook haar vruchten af te wemen «n wel dra verdwenen de Poolsch-Luxemburg» sche verdragen. De geheele wereld werd nu over stroomd door agenten en spionnen der G. P. oe. En wel van agenten, die hun vak verstonden! Men vindt onder hen de bekendste namen. In Perzië stonden prinsen van het vorstelijk huis in dienst var de G. P. oe, in China beschikte zij over de meeste generaals en in ieder land had zij natuurlijk de hulp van de Derde Internationale. Van veel belang was, dat de C. P. oe op een dag ontdekte ,dat de gebouwen Vó.n haar buitenlandschen arbeid op een zeer onzeker fundament waren opge richt. De centrales in de verschillende landen bevonden zich in de legatiege bouwen en stonden derhalve onder de bescherming der exterritorialiteit. Maar bij den roep, dien de Sovjetgezantschajj- pen in het buitenland genoten, was het zeer goed mogelijk, (en is het ook wel voorgekomen) dat, ongeacht de axterri- torialiteit, de gebouwen werden door zocht. Bovendien kon altijd een oorlog tegen de Sovjet-Unie ontstaan. In die gevallen zouden de Russische vertegen woordigers natuurlijk worden uitgewe zen, waardoor de vruchten van den ar beid veler jaren zouden worden vernie tigd. Het werk van de G. P. oe mocht dus niet door diplomatieke incidenten wor den gestoord. Daarom werd besloten, dat naast de gezantschapsafdeelingen der G P. oe in ieder land ook illegale organisaties en centrales zouden worden gesticht. Het besluit ondervond overi gens wel eenige tegenkanting. De post van buitenlandsch resident was de meest begeerenswaardige bij de G. P. oe geweest. Men werkte ver van iedere Russische overheid en kreeg een gewel dig salaris. Men was tevens gezant schapsattaché en moest daardoor een1 burgerlijk bestaan voeren, wat ook niet zoo onprettig is. Nu zou dat plot-eling anders worden. Men moest nu wonen in een of andere schuilplaats, men kon ieder oogenblik worden gearresteerd en kon niet meer de minste levensvreugde genieten. Geen wondér, dat de meeste residenten zeer gewichtige en theore- tisch-scherpzlnnig gemotiveerde be zwaren tegen die verandering te berde brachten. Het h'elp hun niet. De G. P. oe was zoo overtuigd van het naderen van den oorlog, dat zij alle bezwaren terzijde schoof en de groote hervorming doorzette. In de hoofdsteden zijn thans twee G P oe-centrales, een zichtbare en een onzichtbare, die samenwerken De naam van den leider der zichtbare cen trale is het geheele gezantschap en waarschijnlijk ook den autoriteiten van het betreffende land bekend. Den naam, het adres en den werkkring van den on- zichtbaren leider kent slechts de leider van de buitenlandsche afdeeling der G. P oe te Moskou. Ieder dezer leiders beschikt over een net van agenten, dat op elk moment kan worden verhuld en verlegd. In de meeste landen werken derhalve vier communistische organisaties; de legale en de illegale afdeelingen der G P. oe, een afdeeling der Derde Inter nationale en een afdeeling der Raswe- doepr, de militaire spionnage. In ieder land begint het werk met theoretische voorbereidselen. Allereerst wordt streng wetenschappelijk vastge steld, wie de revolutie zouden kunnen ter hand nemen: op den Balkan de Ma- cedoniërs, in China de boeren, in Euro pa de werkloozen, in de koloniën de in landers, in Amerika de Negers en de Indianen enz. Daarna worden die groe pen systematisch bewerkt; kranten wordt uitgtgeven, demonstraties geor ganiseerd, vereenigingen van Sovjet- vrienden gesteund. Weldra «aat de arbeid vruchten dragen: een vechtpartij op straat, een staking, een politieken moord, kortom alles, wat men in Ras- land „opvoering van de revolutionaire stemming" noemt. Onmiddellijke ijlen dan uitvoerige rapporten naar Moskou, waarin h t spoedig ""spreken der re volutie wordt voorspeld. Mat deze voorspellingen komt het zwakste punt der geheele G. P. oe aan het licht. Zij is een kaste, die leeft p staatskosten, en om haar bronnen van inkomsten niet te doen opdrogen moet zij den staat voortdurend over haar re sultaten bedriegen. Daarom moet iedere vechtpartij een oproer heeten, ieder op roer een revolutie. Wanneer dergelijke gebeurtenissen niet gerapporteerd wor den ,is de G. P. oe overbodig. Dan wor- d'n de salarissen gekort en de ambte naren ontslagen. Als het dien weg dreigt te gaan, pro voceert de G. P- oe nog snel ergens een gewapenden opstand en ls dan onmid dellijk in de oogen van het „politieke bureau" gerehabiliteerd Want ook bij het „politieke bureau" is de wensch de vader van de gedachte, ook het bureau wacht reeds sedert tien jaar op de be geerde vrucht van den arbeid der G. P« oe: de wereldrevolutie. De jaren gaan voorbij; steeds dichter wordt het net der agenten, 9teeds groo- ter worden de sommen, die de Sovjetre- geering in de wereldrevolutie belegt en steeds hartstochtelijker wordt het ver langen naar de groote verlokkende ge beurtenis, die moet groeien uit den bodem van leugen .verraad en bedrog, uit den onvermoeiden arbeid der G P. oe. Oh

Alkmaarsche Courant | 1933 | | pagina 7