Alkmaarsche Courant. Spott Jkaoinciaal Tlieuws Honderd vijl en dertigste Jaargang. DONDERDAG 4 MEI LONDENSCHE BRIEVEN. 'Z125» »i",iid 15 1933 No. 105 (Van onzen correspondent). HET NIEUWE WOONHLIS. Langer dan tien jaar heeft nu de .Da'jy werwetsch is van Tudordagen bewaard is waarin trad f het gevels en eiken uit- g H^ahrid betreft, maar dat binnen-in tot ?n «S" ooniitgang O zeker, de propaganda heeft wel gewerkt. Er zijn jonge Engelsche hfnaren eenoeg die bij de zaken van hun huishoudelijkheid denken en doen in den L.st van de tentoonstelling. Maar het is moeilijk gebleken de menschen van middel baren leeftijd en van ouden van dagen over te halen tot nieuwe inzichten. De laatsten gaan onafwendbaar geleidelijk uit de samen leving weg. Naarmate er meer Ideal Home Exhibitions zullen komen zullen er meer hui zen en hun interieurs zijn, die zijn gebouwd en ingericht volgens de nieuwe opvattingen, welke Olympia elk jaar met zooveel geest drift en verve en licht predikt. Gerief, doelmatigheid en schoonheid vraagt de nieuwe mensch voor zijn huis en zijn te huis, in de toerusting, de meubels, de struc tuur. Hij kan het krijgen blijkens de jaarlijk- sche onderneming van het genoemde blad die een van de prettigste shows van de stad is geworden. Men kan er voorbeelden zien van alles wat de menschelijke vindingrijkheid tot nu toe heeft weten te maken voor het comfor tabele, het practische en het mooie huis. Dat is niet allemaal te beschrijven. Er zijn vele zaken, die het vooruitstrevende huis al jaren heeft, zooals de electrische stofzuiger en de mangel en het electrische licht. Ja, dat is nogal vanzelfsprekend. Maar de nieuwe stof zuiger is een veel handiger en veel doeltref fender ding dan die van vijf of tien jaar ge leden. Hij maakt om te beginnen geen la waai meer en hij zuigt veel harder voor het zelfde voedsel aan electrischen stroom en hij heeft zich voorzien van extra speciale lede maten, die stof weghalen uit de onmogelijk ste hoeken en gaten. De mangel is een mi niatuur product met roestvrij metaal dat evenveel werk verricht als het bakbeest van het verleden, dat voor zijn manipulatie een half vertrek noodig had. En het electrisch licht? Dat is alleen nog te herkennen, maar niet meer te zien, hoe vreemd deze uitspraak ook moge klinken. Het komt uit plafonds of uit de randen van plafonds en het is in de kamer overal gelijk, eerlijk verdeeld over üe gansche ruimte, zooals het daglicht, wan neer de zon achter wolken gaat, zich uit spreidt over het land. Of het is als een zon midden in het vertrek, maar een welopge voede zon, die zich heeft verdeeld in kaarsen die nooit opbranden en van vet geen weet hebben. Hoe lang zal het nog duren dat gedienstigen in de woning of moeder de vrouw zelf op handen en knieën de vloeren wrijven en glanzend maken? Het hoeft niet meer. Er is een electrische vloerwrijver die stug op zijn drie platte borstels staat, die schuil gaan onder een stolp van glanzend 'wit metaal met een lang handvat. De stug heid verdwijnt wanneer electrische stroom de borstels in roteerende, tevens wrijvende tevens poetsende beweging brengt. Dat gaat zonder inspaninr.g geleid door de hand die het hadvat vasthoudt, de machine over den vloer zooals Sonja Henie over het ijs gaat. Uitstoomen is een woord dat vaak wordt gebezigd in de woning wanneer een blouse of een gordiin groezelig worden. Dan moest het vroeger naar de uitstoomerij. Het is niet meer noodig. De Ideal Home Exhibition brengt feitelijk de huishouding van het verre verleden, dat bakkerij, wasscherij, fabriek van verduurzaamde levensmiddelen, kleer makerij en nog zooveel meer was, terug. Het verschil is alleen dat de verschillende bedrij ven nu zoo compact zijn en zoo gemakkelijk in behandeling, dat er geen groot huis meer voor noodig is. De moderne uitstoomerij bv. is een machientje, dat men wanneer het niet in gebruik is, op een plank in de keuken kan zetten zooals men het met pannen doet. an pannen gesproken. Ware sieraden van de keuken ziet men in Olympia; niet meer die fragiele en deukende dingen van plaat-alumi- nium, maar producten van massieve con structie, van gegoten aluninium of van het nieuwe vleklooze staal indien nikkel te duur is ik sprak van den electrischen vloerwrijver. Hi' voorziet in de behoefte van den tijd waar in vrouwen en meisjes van alle standen haar eerste zorg geven aan het behoud van haar figuren. Het oude huishoudelijke werk, dat sloofsch en hard was, was niet bevordelijk v.?or s|.anke of voor minder slanke, maar sier lijke lijnen. Boenen en wrijven vraagt spier kracht en zet bindweefsel op. Niet alleen de vloerwrijver die als het paard geleid wordt en het werk doet komt op doeltreffende wijze aan de eischen van gerechtvaardigde vrou welijke ijdelheid tegemoet. Ik denk nu niet aan de schoonheids-parlours en hun myste- rieuse artikelen en apparaten (ook in veel voud op de tentoonstelling te zien) maar aan meubels die zijn vervaardigd van gelakt buisstaal of van eikenhout dat in zijn opper vlak zoo is toebereid dat het niet behoeft te worden gepoetst en intusschen heel wat fraaier is dan het drie of zesmaal overge- sausde „Jacobean" dat evengoed vurenhout als eikenhout zou kunnen zijn en dat dage lijks met boenwas proper en presentabel moet worden gehouden. Weg zijn de koperen looperroeden, die uit haar koperen oogen plegen te kruipen en hen, die een trap afda len, in den afgrond dreigen te storten. In haar plaats zijn gekomen stangen die slechts behoeven te worden gestoft en nimmer van haar verankering wegslaan. Of het gansche systeem van loopers en roeden voor de trap is prijsgegeven in welk geval elke trede haar eigen kussen-achtig matje heeft ontvangen dat zich vasthecht aan zijn basis en in Enge and dit groote voordeel heeft, dat het uitzit ten op de trap (een gewoonte van huiselijke danspartijen) een zacht zitje wordt. Vloeren kunnen geen artistiek en hygiënisch vraagstuk zijn geweest in den tijd van Pieter de Hoogh, getuige de droom-vloeren van zijn binnenhuizen. Maar dit is niet de tijd van Pieter de Hoogh. De menschen van thans missen den tijd en den geest en het geld om zulke vloeren te kunnen leggen en onderhou den. Daarom is de vloer lang een vraagstuk geweest voor hen, die het zuiverste en schoon ste juist goed genoeg vonden voor hun huis. Linoleum is zelden fraai en scheurt met lief de. Het vraagstuk is opgelost door parket vloeren, die goedkooper en goedkooper wor den en vloerkleeden uitsparen. Maar voor hen, die het deftige vaste kleed blijven verkie zen is er rijkdom van keus in kleuren, die onze ouders althans op vloeren nimmer had den gezien. En voor de vloer zijn er ook kurk-preparaten, die veel meer op eikenhout lijken dan het echte. Alle nieuwste bouwmaterialen zijn verwerkt in het dorp van een dozijn huizen, dat in de groote tentoonstellingshall is opgebouwd. Men kan er zijde-achtig behang bewonderen, dat van glas is vervaardigd, prachtig goed, dat al is het ook van de fijnste glasdeeltjes opgebouwd even glad en soepel is als zijde zelf. In verscheidene huizen behoort pleister tot het verleden. Haar plaats is ingenomen door vezelbord, dat men moet zien om het te kunnen gelooven zoo aantrekkelijk is het van tint en oppervlak. uit de pas gespeelde wedstrijden voor de In ternational Club, tegen de Franschen, waar hij zoowel Féret als Merlin, vooraanstaande Fransche spelers, glansrijk wist te slaan. Te gen de Polen van wie dit jaar Tloczynski en de kampioen Hebda uitkomen geven we hem, nu hij in eigen omgeving en op voor hem door en door bekende banen speelt, een goede kans op twee winstpunten Op twee punten kunnen we alvast rekenen! Maar wie zorgt voor het noodige derde punt? Diemer Kool heeft zijn bestuursfunctie voor eenige maanden terug laten schieten om weer actief speler te worden; Leembruggen is na Timmer de sterkste speler; Koopman zou men graag in het dubbelspel zien en Hughan kwam eveneens voor een plaats in aanmerking. Maar wat heeft zich bij de pas speelde oefenwedstrijden voorgedaan Leembruggen verloor van Hughan en trok zich terug voor de Davis-Cup, daar hij naar zijn meening zijn gewonen vorm nooit op de Haagsche banen kan ontplooien. Diemer Kool stelde zich eveneens niet meer beschik baar, daar hij nog niet fit was voor een zwaren wedstrijd en tot overmaat van ramp wist Karsten met klinkende cijfers van Koop man te winnen! Alzoo na maandenlange voorbereiding, zat men plotseling weer met de handen in het haar. Tenslotte is de keuzecommissie tot de volgende oplossing gekomen: Diemer Kool, captain, en als spelers Koopman, Tim mer, Hughan. De laatstgenoemden voor de enkelspelen en KoopmanTimmer naar alle waarschijnlijkheid voor het dubbelspel. Dit zal afhangen van de mogelijkheid of Koop man kan spelen. Wij zeiden reeds, op twee punten kunnen we bijna zeker rekenen. In Hughan hebben we echter weinig hoop. We gelooven niet, dat hij tegen de Polen ook al mochten deze uit vorm zijn een kans heeft; daarvoor zijn z'n groundstrokes te zwak. Wij betwijfe len zelfs of hij één set zal kunnen winnen. De mogelijkheid van een overwinning ligt dus in het dubbelspel. Verleden jaar wisten KoojïmanHughan over de Poolsche dubbel te zegevieren, waaruit wel blijkt dat het dub belspel het kwetsbare punt is in de Poolsche linie. Een in goede vorm spelenden Koopmrn geven we met Timmer wel een kansje, al zal het dan ook een zwaarbevochte overwinning worden. Voor het eigen publiek, in eigen omgeving enmet de wraak van Warschau voor oogen, meenen we niet te optimistisch te zijn, als we een 32-overwinning voorspellen, zij het op het kantje af. „Holland let op uw saeck". De loting. Gisteravond heeft de loting plaats gehad. Vrijdag 2Vo uur: TimmerHebda, ge volgd door HughanTloczynski. Zaterdag 3 uur: Timmer en Koopman of Timmer—Diemer Kool tegen Tloczynski en Hebda. (De samenstelling van den doublé mag tot onmiddellijk voor het begin veran derd worden). De mogelijkheid bestaat, dat Koopman niet in de gelegenheid is te spelen. Zondag 2uur: TimmerTloczynski, ge volgd door HughanHebda. De Polen aan het oefenen. Naast onze eigen beschouwing geven wij hier nog een kort relaas weer van de N.R. Crt. De Poolsche aanvoerder is niet alleen een prettig en beminnelijk man, hij is ook een verstandig leider, die de kleinigheden niet verwaarloost. Gistermorgen was hij reeds een vereenigings-reis van enkele tientallen naar ons land te maken. Tenslotte waren het de tijdsomstandigheden die dit belet hebben. De kansen? Ook voor hem stonden die vrijwel gelijk. En dat de Poolsche pers zoo optimistisch geweest was, achtte hij zéér voorbarig. Hiervan was vooral Najuch de schuldige, die zoowel in Duitsche kranten als in Poolsche bladen op besliste wijze een overwinning voorspeld had. En daar hij in September en in November in Nederland ge speeld bad, beide malen tegen Timmer, hechtte men geloof aan dit oordeel. „Maar nu weten we wel dat uw Timmer, die ver leden jaar toch ook al een goeden indruk maakte, niet gemakkelijk te slaan zal zijn". Hoffelijkheid? Ongetwijfeld zal dit in deze opinie gelegen hebben, doch of het alléén hoffelijkheid was, betwijfelen we. En we kunnen wel niet anders doen dan hopen dat Timmer het oordeel van den Franschen aanvoerder bevestigt! Lawntennis. DE DAVISCUP WEDSTRIJD HOLLAND—POLEN. Warschau moet gewroken! De belangrijkste dagen van het komende seizoen voor de Nederlandsche tenniswereld staan voor de deur; Vrijdag, Zaterdag en Zondag zal het blijken of Nederland nog recht heeft op een plaats in het internationale tennismilieu: de revanchewedstrijd tegen de Polen voor de Davis-Cup. Alvorens we een beschouwing over dezen driedaagschen wed strijd houden, zullen we eerst duidelijk ma ken, waarom deze komende wedstrijd zoo buitengewoon belangrijk, ja zelfs een eere zaak voor tennissend Nederland wordt. Verleden jaar. Men zal zich nog wel herinneren hoe een Nederlandsche ploeg, bestaande uit Timmer, Koopman, Leembruggen en Hughan, verle den jaar onder aanvoerderschap van den voorz. van den N.L.T.B., den heer Broese van Groenau naar Warschau trok, om de eerste ronde tegen de nog geheel onbekende Polen te spelen. In Nederland was men zeer opti mistisch over den uitslag gestemd Begrijpe lijk, want hadden de Polen op internationaal gebied ooit iets gepresteerd? Timmer zou zijn beide enkelspelen ontegenzeggelijk win nen en het derde, het winnende punt, enfin, dat zou ook nog wel bemachtigd worden. Wat was het resultaat, waardoor het Ne derlandsche tennis een gevoelige schok kreeg? Een 41-nederlaag; slechts in het dubbelspel een zwaar bevochte zege! Nog nimmer is een Daviscupwedstrijd op zoo'n ontgoocheling voor Nederland uitgeloojen Timmer verloor zoowel van Tloczynski als van Stolarow in resp. drie en vijf sets. Er wa ren verontschuldigingen: Timmer sukkelde toen nog steeds met een onaangename pols aandoening en voelde zich nog niet geheel I vroeg op pad en de grijze lucht niet vertrou- fit na zijn zware ziekte. Maar laten we die narigheden niet allemaal naar boven halen. Dit lesje heeft Nederland althans gekregen de voorbereiding moest serieuzer aangepakt worden en de Polen waren niet te onderschat ten tegenstanders. Dit jaar Dat Nederland dit jaar toch voor de Davis-Cup heeft ingeschreven, ondanks het niet bijster sterke team dat er op de been ge bracht kan worden, is slechts uitbundig toe te juichen. Hier en daar zijn wel stemmen opgegaan om dit seizoen nu maar eens niet in te schrijven, doch gelukig zijn deze plan nen slechts plannen gebleven. Als een land niet inschrijft voor de Davis-Cupwedstrijden, getuigt dit van groote zwakte en de bekend heid in de internationale tenniswereld zou daardoor geheel verdwijnen. Inderdaad maakt tennissend Nederland thans een crisis door, doch daar moeten we ons doorheen slaan. De beste jaren van ons team op inter nationaal gebied de tijd van Diemer Kool en v. Lennep, bijgestaan door den toen opko menden Timmer zijn helaas voorbij: een wedstrijd tegen de Franschen of 'n plaats in den kwarteindstrijd in de Europeesche zóne is niet meer voor ons weggelegd. Wij moeten dit jaar reeds tevreden zijn met een overwin ning in de eerste ronde endie gelegen heid is er, want het grillige lot heeft Neder land opnieuw tegen de Polen doen loten, doch ditmaal in een thuiswedstrijd. We kunnen ons gelukkig achten met deze loting, want zoo er één land is waartegen Nederland met succes kan spelen, dan is het wel Polen, dat evenals Nederland een zeer bescheiden plaatsje in Europa inneemt. Heeft Nederland kans op een overwinning? Een Daviscupwedstrijd eischt volle conceo tratie en goede voorbereiding.en daar is dit jaar in ruime mate voor gezorgd Reeds vroeg in het seizoen heeft de N.L T.B. voor de Daviscup-candidaten en voor eenige jongere sjielers tweemaal per week in Den Haag en in Amsterdam lichaamsoefe ningen onder bekwame leiding georgani seerd. Doch naast deze lichaams-training is het „racket-gedeelte" waar het tenslotte om gaat niet vergeten. Voor eenigen tijd is de Duitsche oefenmeester Kleinschroth die verleden jaar de Polen onder handen had! in ons land, om met de Davis-cup candidaten te spelen. De voorbereiding heeft niets te wenschen gehad; slechts Timmer heeft een andere con- we nd, informeerde hij naar het weer en naar den stand van den barometer. Geen van bei de informaties, noch die van „de Bilt" waren vertrouwenwekkend dies spoorde hij zijn spelers aan om de nachtrust niet te ver in den ochtend door te voeren en zoo spoedig moge lijk naar de banen van de M.E.T.S. te gaan om te oefenen. Ging het immers tegen den middag regenen, dan zou de ploeg de kost bare gelegenheid gemist hebben om zich be hoorlijk in te spelen. Twee dagen is toch al kort, zoo gaf hij ons als zijn oordeel te ken nen, een oordeel dat wij tenvolle onderschre ven. Maar het is nu eenmaal niet voor alle spelers mogelijk, ook al kunnen zij zooveei tijd aan tennis besteden als de Polen, om da gen en dagen tevoren op reis te gaan. Intusschen (de heer Riedl was zoo hoffe lijk om het ons eigener beweging mede te deelen toen wij des avonds nog een praatje met hem maakten) was die vreemde baan en die vreemde omgeving de spelers nogal mee gevallen. Dat snellere van de banen was na tuurlijk wat vreemd, doch over de kwaliteit van de banen hadden zij niets dan lof. Op dat punt was men in Polen niet zoo erg ver wend. Vreemd voor de spelers is het spelen in zulk een „verdiept" stadion, doch het had hun geen onprettigen indruk gegeven, inte gendeel eerder een gevoel van rust. Bij het spelen op de middelste baan (en hierop wordt ook de wedstrijd gespeeld) hebben zij wel een gevoel van overmatige ruimte om zich heen. Het spelen op verschillende banen aan de Riviera heeft hun echter nogal eenig aanpassingsvermogen gegeven. De spelers zelf waren over het algemeen heel tevreden. Aan hun spel was het uiter aard niet te bemerken of zij zich al of niet thuis voelden. Het was een oefenspel en hier in spelen zü ijnmers anders dan in een wed strijd. Hun vierde man is de Fransche trainer Estrabeua, dien zij eerst uit Parijs hebben laten komen (voor vier dagen in Warschau) en dien zij nu meegenomen hebben om te oefenen. Een klein, kwiek, donkerbruin kerel tje. Maar bij dat oefenen viel wel op dat Tloczynski van zijn snelle returns, zijn harde smash en zijn groote vlugheid nog niets heeft ingeboet! Er is vaart en tempo in zijn spei en men zou verkeerd doen hem te taxeeren naar de klasse van Finnen en Moangasken en Egyptenaren, die hier gespeeld hebben. Van Hebda zagen wij goede services ongere kend dan de footfaults die hij regelmatig maakt. Dat wordt weer een lastig geval voor de rechtspraak. Men kan die footfault toch niet negeeren, want zij geven hem stellig een ditie-oefening gehad. Na gedurende de win- onwettig voordeeltje bij het serveeren, een- termaanden in Zwitserland de ski-sport be oefend te hebben wat hij minstens even goed en stijlvol doet als het tennisspelen heeft hij deelgenomen aan de Rivièra-tour- nooien, waar hij de tennisscalp van baron von Kehrling machtig werd. Timmer is in schitterende conditie, wat trouwens wel blijkt voudig omdat hij zich meer kan laten gaan in de service dan toegestaan is. Er is voor dezen wedstrijd, zoo vertelde de aanvoerder en de Poolsche sportredacteur ons, heel veel belangstelling in Polen. Er ko men zelfs toeschouwers voor over naar Hol land. En men heeft zelfs het plan gehad om Zwemmen. MEJ. WILLY DEN OUDEN VERBETERT HET WERELDRECORD 200 METER VRIJE SLAG. Een kranige verrichting. Gisteravond heeft mej. W. den Ouden (R. D. Z.) in het Oostelijk zwembad te Rot terdam het wereldrecord verbeterd van mej Helen Madison over 200 meter vrije slag, met niet minder dan 6 seconden. De tijd van de Amerikaansche stond op 2 min. 34 3/5 sec. en het kordate Nederland sche meisje had er slechts 2 min. 28 3/5 sec. voor noodig. Vanzelfsprekend verbeterde zij ook het Europeesche en het Nederlandsche record van mej. Cor Laddé te Amsterdam, dat juist onlangs op 2 min. 40 sec. was gevestigd. De jury was samengesteld uit de heeren G. Langelaar Jr., voorzitter, J. J. Oster, starter, mevr. Zukorp-v. d. Berg, J. Boude- wijn, J. Kelder, tijdopnemers. Na de geslaagde poging van mej. W. den Ouden heeft mej. G. Brouwers een Tansje gewaagd om het record te breken op de 100 M. schoolslag. Zij mocht evenwel niet sla gen. Haar tijd: 1.26 3/5 ligt 1/5 sec. boven het Nederl. record, terwijl het wereldrecord van mej. Jacobsen, Denemarken op 1.25 4/5 staat. Een volgende maal beter! De zwemmedewerker der N. R. Ct. schrijft nog: Er heerschte of half 8 gisteravond in het Oostelijk Zwembad zoo echt de sfeer, die een groote gebeurtenis vooraf gaat. De laatste maatregelen worden getroffen. Zenuwachti ge uitroepen en heen en weer gedraaf. De eenige die er doodkalmpjes bij staat is mej. Willy den Ouden, die al dat gedoe glimlachend gadeslaat. Dan geeft voorzitter Langelaar zijn laat ste instructies en plots verstomt het rumoer in het woelige bad. Starter Oster staat terzijde. Kort klinkt zijn startsignaal: „Klaar af" en. en aan jagende rit is begonnen. We noteeren de tusschentijden. De 50 meter gaan in 31 1/5. Het zwem men is nog wat onrustig maar de tijd op de 100 meter: 1.08 3/5 wekt al de beste ver wachtingen. Op de tweede helft is de onrust verdwe nen en er is in de heele houding van de zwem ster iets vastberadens gekomen. De 150 meter gaan in 1.47 1/5 en dat ziet er zoo uitstekend uit, dat we voelen, dat het wereldrecord wankelt. De laatste 50 meter geven een prachtige prestatie te zien en de laatste 25 meter, on der het geestdriftig gejuich van het publiek, worden in vollen spurt afgelegd! Ons horloge geeft 2.28 2/5 maar de ge middelde tijd van de 3 juryleden blijkt 2.28 3/5 te zijn en het wereldrecord van de groote Amerikaansche zwemster Madison is met niet minder dan 6 seconden naar be neden gehaald. Even is er een stilte in het bad maar dan breekt er een gronte ovatie los. „Willy" wordt gefeliciteerd en omhelsd en de allereerste die haar gelukwensch aan biedt is natuurlijk mevr. van Wuyckhuise die al haar zorgen en moeiten op zulk een schoone wijze ziet beloond! Mej. den Ouden ziet er heeelemaal niet oververmoeid uit Overgelukkig neemt zij al die hulde in ontvangst en na een paar minu ten zien we haar met een prachtigen salto het water idraaien. Ze beschouwt blijk baar het „incident" al weer gesloten. Maar gisteravond nog vloog langs de draden van de electriciteit naar alle wereld- deelen het telegrafische nieuws, dat het een jong Nederlandsch meisje gelukt was een veelbegeerd wereldrecord voor ons kleine landje te verover n. Welk een phenomeen, dit jonge zwemster- tjel Automobilisme. 24-UURSRIT DER K.N.A.C. OP 26 EN 27 MEI A.S. IN BELGIE. Op Vrijdag 26 en Zaterdag 27 Mei a.s. wordt door de Koninklijke Nederlandsche Automobiel Club een 24-uursrit georgani seerd. In tegenstelling met de vorige door de sportcommissie uitgeschreven ritten, kunnen thans ook niet-leden van de K.N.A.C. voor dezen wedstrijd inschrijven. Aan het regle ment voor dezen-rit ontleenen wij het volgen de. Het maximum aantal deelnemende auto mobielen zal 100 kunnen bedragen, terwijl in iedere automobiel niet meer dan twee perso nen mogen plaats nemen, waarvan één de in schrijver moet zijn. Teneinde de benoodigde papieren, w.o. de te rijden route, in ontvangst te kunnen ne men zullen de deelnemers zich Vrijdag 26 Mei tusschen 10 en 12 uur aan het Zuidhol- landsch Koffiehuis te Breda moeten vervoe gen. Om 17 uur zal voor den eersten deelnemer de start te Wuestwezel (Belgische grens) plaats vinden en voor iederen volgenden deelnemer, vervolgens om de minuut. Gere den zal moeten worden met een gemiddelde snelheid van 43 K.M. per uur. Uiterlijk 24 uur nadat een deelnemer vertrokken is, moet het eindpunt (Wuestwezel) weer door hem bereikt zijn. 10 strafpunten loopt men op bij het niet op den daartoe vastgestelden tijd vertrekken. 50 strafpunten worden genoteerd voor het mis sen en/of niet doorrijden van een route-con trole uit de richting als cp de route-opgave is vermeld. Voor het missen van een tijd- controle worden 150 strafpunten gegeven, terwijl voor elke minuut te vroeg aankomen aldaar, 5 strafpunten en voor ellke 5 minu ten of onderdeel daarvan te laat aankomen 20 strafpunten zullen w-orden aangeteekend, waarbij echter een speling van 5 minuten is toegestaan. Voorts worden voor elke minuut te vroeg aankomen bij het eindpunt 10 straf punten gegeven en voor elke 5 minuten te laat aankomen 20. Het doorrijden van bebouwde kommen moet met voorzichtigheid geschieden; roeke loosheid wordt met uitsluiting van verdere deelneming gestraft. De inschrijvingen moeten worden gericht aan het secretariaat der K.N.A.C., Lange Vijverberg 10 te 's Gravenhage en moeten uiterlijk voor den 19en Mei as. in het bezit van dit secretariaat zijn. Het inschrijfgeld bedraagt voor leden en adspirant-leden der K.N.A.C. 25 en voor niet-leden 60 per automobiel, waarvan bij deelneming 10 wordt terugbetaald aan de inschrijvers die aan alle voorschriften en aanwijzingen der sportcommissie hebben voldaan. Een uitsluitend voor dezen rit vervaardig de, geëmailleerde plaquette der K.N.AC, wordt uitgereikt aan ieder, die den rit regel matig volbfengt en niet meer dan 70 straf punten heeft verkregen. Zij die den rit zon der strafpunten volbrengen, ontvangen bui tendien een kunstvoorwerp. WEGEN EN KANALEN IN NOORDHOLLAND. Verbetering en nieuwe aanleg. Verschenen is het verslag omtrent den voortgang sedert September 1932 van de werkzaamheden aan het provinciale wegen plan en aan de provinciale kanalen in N.« Holland. Het Hbld. ontleent er o.m. de vol gende bijzonderheden aan: Met de gemeente Uithoorn wordt verder overleg gepleegd over het in die gemeente te volgen tracé. Met het grond- en fundeeringswerk en met het aanbrengen van de deklaag op het gedeelte van het Guispad tusschen de Gouw te Westzaan en den spoorwegover gang bij Zaandijk is een aanvang gemaakt. Het aanbrengen van de fundeering en de deklaag op het gedeelte van den weg, tus schen den spoorwegovergang in de lijn ZaandamPurmerend en het station Koog' Zaandijk, is voltooid. Het grondwerk op het gedeelte van den weg tusschen het station Wormerveer en de grens tusschen Assendelft en Uitgeest is thans geheel voltooid. De fundeering en de deklaag op het gedeelte tusschen Limmen en de grens tusschen Assendelft en Uit geest nabij De Ham kwamen gereed. Het grondwerk voor den weg LimmenBakkum is in uitvoering. De werken tot het verbeteren van de sluis te Broekerhaven zijn bijna voltooid. De sluis kan onvoorziene omstandigheden voorbe houden 1 Mei 1933 voor de scheepvaart worden opengesteld; met het maken van de brug over de sluis wordt aangevangen. Bruggen Voltooid werden in den weg Haarlem- Westzaan-Purmerend: de bruggen over de Hornsloot en de Bloksloot over de verlegde Parallelvaart te Zaandijk; in den weg Hem- brug-Limmen: de bruggen over de Kooger- sluissloot, de Tuinsloot, de Zaandijkersluis- sloot, de Noordwatermolensloot en de Witte- paardsloot; in den weg Heemstede-Uit- noorn: de brug over de Ringvaart van den Stommeerpolder te Aalsmeer; in den weg Diemen-Weesp-Hilversum: de brug over de Oostelijke Ringvaart van den Bijlmermeer polder (de Gaasperbrug)in den weg Hoorn Enkhuizen: de brug over de Tocht te Hoorn. Voortgezet werd de bouw van de beweeg bare bruggen over de Zaan (Haarlem-West-i zaan-Purmerend), over de Westelijke Ring vaart van den Haarlemmermeerpolder nabij Heemstede en over de Oostelijke Ringvaart van dezen polder bij Aalsmeer (beide in den weg Heemstede-Uithoorn), over de Vecht (Diemen-Weesp-Hilversum). In de verslagperiode werd aangevangen met den bouw van de bruggen: in den weg Haarlem-Westzaan-Purmerend: over de Watering bij den molen „De Schoolmeester"; in den weg Hembrug-Limmen: over de Kar- nemelksloot en de Watering te Wormerveer, over de Ham; in den weg Schagen-de Stol pen: over de Oosteregalementsloot en de Groote Sloot, over het ontworpen kanaal Schagen-Kolhorn (Keinsmerweg); in den weg Schagen-Oude Sluis: over 't ontworpeD kanaal Schagen-Kolhorn (de Lasschoten). Met het maken van plannen 'voor de vol gende bruggen werd een aanvang gemaakt: over het Stinkevuil te Monnikendam en over de Nieuwe Haven te Edam, beide gelegen in den weg Schouw-Monnikendam-Eaam-Oost- huizen; over de Singelgrachten te Edam (de Noorderbrug), toegang gevende van den weg Oosthuizen-Edam tot de kom van laatst genoemde gemeente; over de Oostelijke Ringvaart van den Haarlemmermeerpolaer bij Schiphol en over de Ringvaart van den Middelpolder nabij Oudekerk, beide gelegen in den weg Haarlem Diemen Kanalen. Het werk aan de schutsluis te Kolhorn met vaste brug, toeleidingskanalen en aan sluitende dijkvakken werd grootendeels uit gevoerd; het werk kan binnen enkele maan den gereed zijn. De bruggen over het kanaal Schagen- Kolhorn bij Kolhorn, aan den Hemmerweg, aan den Mieldijk en aan den Burenweg zijn, evenals twee bruggen naar landerijen. 7 duikers en 2 keerschutten in volle uitvoering. In overleg met den Rijksinspectie voor de Werkverschaffing en de Nederlandsche Heidemaatschappij is een ontwerj>-bestek gemaakt voor de uitvoering van een ded. van het grondwerk van het kanaal Schagen- Kolhorn in werkverschaffing. Tot de uitvoe ring van dit werk in werkverschaffing werd niet besloten. Vermelding verdient nog, dat de directie der Ned Spoorwegen het bouwen van een brug in de lijn Amsterdam-Den Helder over

Alkmaarsche Courant | 1933 | | pagina 9