JUchiszp&m Jiunst m Wetenschap Jiidscficiften ^Binnenland Wekelijksch Overzicht #1 van ter Amsterdamsche Beurze genoteerde fondsen, verstrekt door Noordhollandsch Landbouwcrediet N V. W*. de moord te numansdorp. In vervolg op het reeds gister gemelde kan worden medegedeeld, dat verschillende des kundigen werden gehoord en alvorens de moordzaak aan de orde kwam. verschillende gevallen van diefstal met bedreiging tot moord onderzocht werden. Oa legde L. Boer uit Klaaswaal verkla ringen af omtrent den overval in den avond van 4 op 5 Februari van het vorige jaar, toen twee mannen 's avonds onder bedrei ging g"ld van hem eischten Getuige lag te fl'anen toen hij gewekt werd door morrelen fShet rolluik van het slaapkamerraam. Hij hoorde daarop een tweetal mannen roepen: Weid of je leven. Getuige schrok niet wei- hicr en riep zijn zoon Jan te hulp, waarop der mannen zeide: Dien hebben wij al dood liggen. Door het dakraam gooide ge- tui« geld en daarop riep men, dat hij zijn hoofd niet buiten het raam mocht steken want dat zij anders zouden schieten. Al deze bedreigingen werden volgens getuige steeds door denzelfden man geuit. Verdachte gaf de feiten toe. Getuige A. A. Herweijer uit Klaaswaal legde verklaringen af omtrent den diefstal, die bij hem was gepleegd in den nacht van 24 op 25 November. Hij had 's nachts wel het inschakelen van electrisch licht gehoord, doch dacht dat het zijn schoonmoeder was. Des morgens merkte hij echter, dat er was ingebroken en dat er uit de kast goud en zil ver was gestolen. Later op den dag bemerk te zijn vrouw, dat de daders door het keu kenraam waren binnengedrongen. Het gestolene had getuige later voor J 125 teruggekocht. Verdachte gaf ook dit toe. doch trachtte ten aanzien van bepaalde handelingen de schuld op B te werpen. Wat de moordzaak betreft werden eerst als getuigen gehoord P. Drost, brigade-com mandant der rijksveldwacht te Numansdorp, die het lijk van De Reus had gevonden, be nevens een tweetal knechten van De Reus. Daarna verscheen als getuige Trijntje van Beek, de weduwe van De Reus, die verklaar de, dat zij 's avonds lawaai in den stal had gehoord. Toen haar man thuis was gekomen en zij beiden op het punt stonden naar bed te gaan, had zij tegen hem gezegd dat zij rumoer gehoord had, waarna hij een zak lantaarn had genomen om eens te gaan kij ken. Even later hoorde zij groot tumult in de schuur. Daar zij dacht, dat haar man moeite met de beesten had, nam zij een petroleum lampje en ging door de gang en de keuken naar de schuur. Zij kwam toen, volgens haar verklaring, twee mannen tegen en vluchtte in grooten schrik langs denzelfden weg te rug. Zij viel bij het binnengaan van het woonhuis, zoodat de mannen haar daardoor konden inhalen. Men greep haar beet en scheurde daarbij haar nachtgoed. De man nen hielden haar een voorwerp, dat haar als een revolver voorkwam, onder den neus en eischten geld. Toen zij zeide, dat dat er niet was, dreigden de mannen haar en zeiden: wij weten wel beter; er moet geld zijn. Zi moest daarna het schrijfbureau openen en tusschen de twee daders in staande, gaf zij wat klein geld. Zij vroegen echter papieren geld, maar getuige gaf dat niet, ondanks de voortdurende "bedreiging mt de revolver. Vol gens haar verklaring hadden de daders niet meer dan 15 ontvangen. Getuige J. E. Krahe, hoofdbewaarder aan het Huis van Bewaring, had verdachte B. dood gevonden en een briefje opgemerkt, waarop stond geschreven: „Wat ik bij den rechter-commissaris over deze zaak heb ge zegd. is de zuivere waarheid". Na deze verklaring werd verdachte zelf gehoord Hij gaf toe naar Numansdorp te zijn gegaan om samen in te breken met B Zij waren bij De Reus gekomen. B had een ploegijzer uit de bergschuur genomen. Daarna waren zij samen den stal ingegaan. Op een gegeven moment kwam De Reus iii den stal, doch volgens verdachte dacht hij aanvankelijk, dat hij B. voor had, die langs een anderen weg den stal binnen was geko men. Toen hij echter bemerkte, dat het B. niet was, riep hij „hands up", doch De Reus pakte hem beet en zij rolden samen op den grond. Kort daarop kwam B. aanloopen en hielp verdachte op de been. Even daarna hoorde verdachte een schot. Na de worsteling kwant mej. De Reus; verdachte liep op haar toe, doch toen zij wegliep, ging verdachte haar achterna. Zij trok de deur van de kamer ach ter haar dicht, doch verdachte was vlak ach- ,er haar en kon de deur weer opentrekken en oaarbij kwam hij over de vrouw heen te vai- 9* juffrouw zei in haar grooten schrik ,.za je me niets doen?" Op een vraag van den officier of hij het meegenomen om te slaan, ont- verdachte dit pertinent en zeide de be- g hebben gehad daarmede de deur open te breken verdacineZ°dflfV£Ln-den verd€di2er vertelde was nadat het m'J angst weggeloopen Wn hii hui. misdrijf was voltooid en dat i, Cn, SL°nd B bij hem was geko ld zei dlrbH H \°mdat hii 200 !af was' d. zei daarbij, dat hij misschien wel her kend was door me,. De Reus. Hij wilde daar- om terug om ook de vrouw te vermoorden houden' W'St hem daarva» terug tê Na deze verklaringen nam de ofSfvan justitie, mr. Kronenberg, requisitoir In dé eerste plaats sprak, naar de Tel meldt d* officier woorden van hartelijke deelneming voor de weduwe ?n de kinderen van den ver*- slagene. Aan verdachte worden verschillende misdrijven ten laste gelegd, aldus de officier Hij ging er met B goedgewapend op uit 0m in te breken. Reeds het eerste feit heeft een zeer ernstig karakter aangenomen, want zi hebben Boer met den dood bedreigd en geld afgeperst. Dat bij de twee daarop gevoTgde misdrijven geen bloed is gevloeid, is slechts te danken aan het toevallige feit, dat nie mand hun in den weg is getreden. Bij het laatste en ernstigste misdrijf is het heel wat erger toegegaan. Beide verdachten zijn als echte bandieten met maskers en revolver naai" dc „Johannaboeve" getrokken en hebben daar afgewacht tot zij hun slag konden slaan. Aan de achterzijde van het huis konden zij niet binnenkomen, doch zii vondeü een an dere gelegenheid, om zich toegang te ver schaffen. In den stal hebben zii een tijd lang gestaan. Zij zagen De Reus thuiskomen en gingen daarop nog verder in den stal, waar verdachte het ploegijzer meenam. Kort daar op kwam De Reus den stal binnen en ont stond er een worsteling, waarbij een schot werd gelost en een slag met het ijzer werd gegeven. B. heeft steeds gezegd, dat verd er mee geslagen heeft, doch deze bliift dit nnt kennen. Verdachte spreekt hier 3<le wL i he.d want hi] heeft steeds het ijzer bij de hand gehad en dit is van groot belang Zoo lang B. nog leefde was verdachte steeds aar zelend in zijn ontkenningen door te zegden dat hij het zich niet herinnerde, doch toen B dood was, ontkende hij plotseling Wat be treft de afpersnig yan het geld staat vast, dat de vrouw oedreigd is. Doordat zij bang was gestoord te worden, is het eigenlijk oij een poging tot afpersing gebleven. Verdachte zegt wei, dat hij er genoeg van had ioen De Reus was gevallen, maar dat is onjuist want hij heeft daarna aan de poging tot afpersing meegedaan De maximumstraf, die op dit misdrijf staat, is levenslang. Daar B. de slechte ge nius is geweest, zal deze straf door het O M niet worden gevorderd. Wel moet deze man voor langen tijd uit de samenleving worden verwijderd. De officier eischte daarom tegen verdachte een gevangenisstraf voor den tijd van twintig jaar. Op het hooren van den eisch barstte ver dachte in snikken uit. De verdediger, mr. Marwijck Kooy, hield een uitvoerig pleidooi, waarin hij verzocht om een onderzoek te doen instellen naar het karakter van verdachte, omdat dit onderzoek een juisten kijk op zijn handelingen zou kun nen geven. Na eenige repliek, waarbij de officier dit onderzoek overbodig oordeelde, werd de uit spraak bepaald op 26 Mei a.s. TENTOONSTELLING WERKEN MATTHIEU WIEGMAN. De thans in Amsterdam gevestigde, voor malige Berger kunstenaar Matthieu Wieg man, houdt in de kunstzaal Stennenberg, Koningsweg, alhier, een expositie van zijn werken. De meeste van de geëxposeerde doe ken zagen wij vóór eenige weken op zijn ten toonstelling in de kunstzaal Buffa te Am sterdam, waar thans Adriaan Lubbers, die eveneens eenige jaren in Bergen werkte, en tot de kunstenaars van de Berger school ge rekend mag worden, een belangrijke tentoon stelling houdt. In het bescheiden kunstzaaltje van den heer Stennenberg komen de werken van Matth. Wiegman, een 40-tal schilderijen in olieverf en gouache, en zepia-teekeningen, zeer gced tot hun recht. Men kan er zijn in Frankrijk vervaardigde landschappen be wonderen, maar ook zijn fijne stillevens en portretten. Weinigen zal het bekend zijn, dat deze 47-jarige kunstenaar, die met zijn werk dichter bij de natuur staat dan Leo Gestel, die vóór deze tentoonstelling expo seerde, op" onze Alkmaarsche Ambachts school zijn opleiding als huisschilder ont ving. In 1903 vertrok hij naar Amsterdam, om zich als decoratie-schilder te bekwamen, doch daar hij reeds vanaf zijn prilste jeugd beiield was met een innerlijlcen drang naar de'schilderkunst, wist hij te tereiken, dat hij in 1905 als leerling van de Rijksacademie voor beeldende kunsten te Amsterdam werd ingeschreven, waar-hij vier jaar studeerde. Reeds in die jaren toonde hij zich een voor treffelijk ccpiïst en trok hij zoczeer de aan dacht, dat hij voor de Engelsche regeering de' vefeerende opdracht ontving om het in het Rijksmuseum aanwezige portret van den oud-gpuv^rneur vap Ceylon, vo'n Goens, te vervaardigen. In 1909 vestigde Matth. Wiegman zich in Bergen, waar hij in het eenvoudige land schap de eenheid vond, die de Berger school deed ontstaan. Langen tijd werkte hij ook in Frankrijk, Italië en Corsica, doch steeds kefcrdé hij weer naar Bergen terug. Wie eenigszins bekend is met het kunst leven in ons land, weet, dat Matth. Wieg man tot de beste van onze hedendaagscf.e schilders behoort. Ook als portretschilder bezit hij -uitnemende kwaliteiten. Het door .ïem van den Bisschop van Haarlem ver vaardigde portret behóórt evenals dat van den Deken van Amsterdam tot zijn zeer ge slaagde port'rettën. Ook het op deze tentoon stelling geexposeerde portret van het doch- t er je van oen heer Proot mag een kunst werk worden genoemd. Een dergelijk portret heeft de groete verdienste, dat het ook het innerlijk naar voren brengt. In zijn stillevens doet Matth. Wiegman zich kennen als een belangrijk colorist. Bi- zondere aandacht verdient no. 23, een stem mig stillévei) m,et .bloemen en Vruchten, prachtig van lichtverdeeling. No. 8, even eens een stilleven, rijk van kleur en compo sitie, mag eveneens een juweeltje worden genoemd. No. 6, portret van een Mulattin, toont, hoe treffend juist Wiegman het ras in deze figuur naar voren wiet te brengen. Van de landschappen noemen wij in het bizonder de ^epia-teekening van Corsica. Alkmaar mag den heer Stennenberg dank baar zijn, dat hij de kunstliefhebbers in de gelegenheid stelt, tot 1 Juni kennis te ma ken met het werk van dezen begaafden meester. D. A. K. Het Mei-nummer van De Nieuwe Gids heet: vervolgen van de romans Andree van H. W. Sandbergen. Een hoekje Stad van H. H. J. Maas. Wiilem Kloos publiceer: weer oude Nieuwe Gids-correspondentie en Binnengedachten en spreekt over zich zeif in een artikel dat zoogenaamd aan Albert Hel man gewijd is. Er is een schets van Joan C. Hal -getiteld „Zij, -die de klappen gaf" en een van Eva Arscher „Een Levensbeeld". M. K ijzer schrijft over het woord in de he- dendaagsche Nederlandsche letterkunde en wijsbegeerte en Hermance Farensbach vertelt van Albert Vogel. Er zijn verzen van-Hé- igne Swarth en van Emmy Frenkel Wegener. -7 N. G. behandelt het maandelijksch over zicht. Maurits Wagenvoort het Buiten landsch overzicht en Jeanne Kloos—Reyneke van Stuwe de damesrubriek (Feiten en Fan tasieën). Ten slotte geeft F. E. Mens een beschouwing over La cour de Belgigue et la cour de France. Het 1 Mei nummer van „De Haishou- ding" vangt aan meteen beschouwing van Mr. D. S. Jessurun Cardozo over „De da den van het kind" en de aansprakelijkheid der ouders voor de schade, die daardoor aan derden wordt veroorzaakt. Mw. van Wave- ren— Resink wijst op de wenachelijkheid, dat de producent meer rekening houdt met de verlangens van de huisvrouw-consumente bij de vervaardiging van gebruiksbenoodigdhe- den. In verband hiermede bespreekt zij nut tige reclameartikelen, die enkele firma's aan bieden en stelt dit als voorbeeld voor andere firma's, die minder nuttige reclametoegiften schenken. Van J. Huisman is er een geïllus treerde bijdrage „Als de Hortensia ont waakt, terwijl Mej. C. Heuvel het grond patroon behandelt in de rubriek: „Maak Uw patronen zelf". In de keukenrubriek geeft mej, de Holl recepten voor pannenkoeken en flensjes in allerlei variatie. In de rubriek „Sleutelmand" leert Hermien Manger van oude sokken en tricot kleedjes maken. W. H. de Groot stelt eenige vragen omtrent het geven van steun b.v. „aan de deur'', aan bedelaars, straatmu zikanten en Iaat het antwoord aan de lezeres over. Ten slotte is er nog de pagina van den Nederl. Vrouwenbond voor Huishoudings- Organisatie en het feui'leton. MINDER PRODUCTIE VAN ZEEGRAS. De minister van Financiën heeft de vra- gen van mr. J. E. W. Duys, lid van de Tweede Kamer, over reductie van de door zeegrasvisschers aan den staat verschuldig de pachtsom wegens de verminderde pro ductie van zeegras als volgt beantwoord: Het is bekend, dat de productie van zee gras over 1932 belangrijk minder is dan ge woonlijk. De oorzaak hiervan is, naar den minister is gebleken, niet de afsluiting van de Zuider zee, doch een infectieziekte, die ook in andere landen langs de zeekusten is geconstateerd. Hoewel derhalve de praemisse, waarvan in de vragen wordt uitgegaan, onjuist is en hoewel de betrokken pachters volgens de pachtconditiën ten deze geenerlei aanspraak op tegemoetkoming in de geleden schade kunnen doen gelden, is hun in dit bijzondere geval een pachtsomvermindering over 1932 toegekend van 40 pet. Voor het nemen, aldus het Hbld., van een grooter deel van het risico voor rekening van den Staat bestaat geen aanleiding. BRAND TE WELLERLOOY. Te Wellerlooy (L.) brak door onbekende oorzaak brand uit in de woning van den landbouwer P. Thijssen. Weldra stond de geheele woning met schuur en stallen in lichtelaaie zoodat aan blusschen niet meer te denken viel. Met groote moeite wist men het vee te redden. Vrijwel de geheele inboe del en een groote hoeveelheid winkelwaren gingen in de vlammen verloren. De schade wordt vooi het grootste gedeelte door ver zekering gedekt. OVERREDEN.. Onder de gemeente Vlijmen is de landbou wer, Kuys, wonende te Herpt, Donderdag middag door een personenauto aangereden en aan de daardoor bekomen verwondingen overleden. TOTAAL VERNIELDE AUTO GEVONDEN. Inzittende gedood. Hedenmorgen omstreeks drie uur vond een passeerende automobilist aan den Oirschotsche weg ter plaatse van Heykamp een totaal vernielde automo biel dwars over den weg liggen. Naast den wagen lag het lijk van een man met geheel verbrijzelden schedel. Dr. B. en de marechaussee uit Oirschot, de burge meester van Moergestel en de rijksveld wachter, waren spoedig na het bekend worden ter plaatse. Nadere bijzonderhe den ontbreken nog. HET COLLECTIEVE ARBEIDSOVEREENKOMST EN HET STEENDRUKKERSBEDRIJF. Op 30 April j l. is de collectieve ar beidsovereenkomst in het steendruk- kersbedrijf afgeloopen. Voorstellen tot wijziging van werkgeverszijde gedaan zijn na uitvoerige onderhandelingen niet door de werknemers aanvaard. Sinds 1 Mei wordt voor het eerst sinds 1914 zon der C. A. O. gewerkt. De moeilijkheden dreigen echter weldra te komen. De werkgevers hebben hun personeel een loonsverlaging aangezegd tegen 22 Mei a.s., terwijl de werknemers-organisaties hebben bericht, dat op 22 Mei de arbeid zal worden gestaakt. In het bedrijf zijn ongeveer 1250 menschen werkzaam. ERNSTIGE AUTOBOTSING. Een doode, een zwaar gewonde. Gistermiddag omstreeks vijf uur was de Hoornbrug, aldus de N.R.Crt., in den rijks weg RotterdamDen Haag geopend. Op den nieuwen weg, die op de brug aansluit, begon zich een rij van uit de richting Rot terdam aankomende auto's te formeeren Toen zich ongeveer tien auto's hadden op gesteld, naderde uit dezelfde riching een auto met zeer groote snelheid. De bestuurder schijnt niet tijdig genoeg te hebben opgemerkt, dat hij moest stoppen het kan ook zijn, dat de remmen weigerden I nelk geval is de wagen met groote snelheid op den achtersten auto van de stilstaande rij gereden. De mannelijke bestuurder van den aankomenden auto werd op slag gedood Een yrouwelijke passagier, die naast hem zat, werd zeer zwaar gewond. De auto zelf was nagenoeg vernield. De schade aan den aangereden auto en aan een voor dezen staanden wagen, waartegen hij was aange schoven, was eveneens zeer groot. De belangstelling voor het ongeluk was uiteraard groot. Dit heeft geleid tot een tweede aanrijding, die gelukkig slechts ma- terieele schade veroorzaakte. Een autobe stuurder, die passeerde, liet zijn aandacht door hetgeen van het eerste ongeluk te zien was, zoodanig afleiden, dat hij met zijn auto tegen een stilstaanden wagen aanreed; beide wagens kregen averij. WIELRIJDER DOOR EEN TREIN GEGREPEN EN GEDOOD. Lugubere ontdekking. Gisteravond om half tien ontdekte men te Amersfoort bij het binnenkomen van den sneltrein uit Utrecht op de buffers van den locomotief het hevig verminkte lijk van een ongeveer 20-jarigen jongeman, benevens een stuk van een rijwiel. Het lijk is door de politie in beslag geno men. Bii onderzoek bleek het te zijn dat van den 20-jarigen A. B. uit Utrecht, zoon van een chef-commies der N.S. te Utrecht. Hoe het ongeval geschied is, kon nog niet wor den vastgesteld. De machinist verklaarde zich geen denk beeld te kunnen vormen van de plaats, waar het ongeluk zou kunnen zijn gebeurd. Bij nader onderzoek is nabij Groenekan in de nabijheid van een zich aldaar bevin denden onbewaakten overweg het andere ge deelte van het rijwiel gevonden. SAMENGESTELDE BOtSING. ■ff Tusschen transportfiets, auto, wiel rijders en tram. Op den Admiraal de Ruyterweg te Am sterdam heeft gisteravond een samengestel de aanrijding plaats gehad, waarbij betrok ken waren een driewielige transportfiets, een auto, een wielrijder en de Haarlemsche tram. De auto week uit voor den transport- fiets en zag toen plotseling voor zich een wielrijder. Door het stuur naar links te draaien, heeft de chauffeur nog getracht hem te ontwijken. De wielrijder geraakte echter onder de auto en deze botste tegen de Haarlemsche tram. De wielrijder is met een dubbelen beenbreuk overgebracht naar het Tesselschade Ziekenhuis. De auto werd ernstig beschadigd. REGEERINGSPROGRAM VAN DR. COLIJN. Antwoord vóór Dinsdagavond ver zocht. Dr. H. Colijn heeft zich, naa" het Corr. Bur. meldt, in verband met de hem verleende opdracht tot vorming van een parlementair kabinet, gewend tot de navolgende Tweede Kamerfracties: de R. K., de A. R., de C. H., de Liberale en de V. D„ met verzoek zoo mogelijk a.s. Dinsdagavond hun opvatting te mogen vernemen over een door hem ontwor pen regeeringsprogram. VALLEND KIND IN SCHORT OPGEVANGEN. Een kordate vrouw. Door een bijzonder groot toeval, aldus de Tel, werd gistermiddag een lH-jarig kind, dat in levensgevaar verkeerde, door een vrouw gered. Hetb etreft hier een ongevai dat zich afspeelde in de Izak Huberstr. te R'dam, waar op de eerste étage van een pand het 1-jarig zoontje van de familie Van der Putten kans had gezien een raam te ope nen. Juist toen het ventje van de venster bank naar beneden tuimelde, schoot een buurvrouw, mej. Verhoeven, toe. Het mocht de vrouw gelukken het vallende kind, dat eerst nog op eenige drooglijnen terecht kwam, in haar schort op te vangen. Een tweede toevalligheid was het dat slechts enkele seconden later een dokter pas seerde, die het kind onmiddellijk onderzochr, doch geen letsel constateerde. DE POLITIEK IN DEN AETHER. Minister Reijmer wil zelf beslissen. In zijn antwoord op de vragen van het Tweede Kamerlid Boon omtrent de radio uitzendingen door politieke partijen voor de jongste verkiezingen heeft minister Reij mer o m. gezegd dat hij zijn toezegging om zelf nog een beslissing over de politiek in den aether te nemen wenscht gestand te doen. Onder dagteekening van heden heeft hij dan ook aan den voorzitter der Tweede Kamer een schrijven doen toekomen, dat vergezeld is van het advies van den Radio- raad met bijlage betreffende de door hem ge nomen beslissing ten opzichte van de politiek in den radio-omroep met het verzoek die stukken ter vertrouwelijke inzage van de leden ter Griffie neder te leggen. GELDEN VERDUISTERD. x Sedert eenige dagen was te Arnhem een beheerder van een makelaarskantoor te Arn hem, verdwenen, die gelden ten bedrage van eenige duizenden guldens ten nadeele van opdrachtgevers bleek te hebben verduisterd. Öe man, wiens signalement per radio ver spreid was. is gisteren te 's-óravenhage ge arresteerd. Hij is naar Arnhem op transport gesteld. DE SIGARENWINKELS MORGEN NIET OPEN TE AMSTERDAM. Op het verzoek van de firma Martijn van Dam, om hun sigarenwinkels a.s. Zondag, met het oog op de te verwachten grooten toeloop van vreemdelingen in Amsterdam bij den voetbalwedstrijd NederlandBelgië, open te mogen hebben, is afwijztnd beschikt door B. en W. EEN ERNSTIGE ZIEKTE IN ONZE DENNENBOSSCHEN. De Nederlandsche Heidemaatschappij schrijft aan de N. R. Ct. Dit jaar heeft zich op onrustbarende wijze de dennenschotziekte in onze jonge bos- schen verbreid. Deze ziekte wordt veroor zaakt door een zwam, die in de naalden woekert, waardoor deze bruin worden en af vallen. Op de afgevallen naalden ontwikke len zich de fructificatieorganen, die het vol gende jaar voor verdere besmetting zorgen. Zoolang de knoppen der dennen nog niet gedood zijn, komen in Mei de nieuwe naalden weer uit en wordt het bosch dus weer groen en kan het zich herstellen, maar de geheele beplanting heeft toch een armelijk uiterlijk' en, wanneer de ziekte ook volgende jaren aanhoudt, is ze verloren of wel ze wordt zoo danig verzwakt, dat ze door insecten (den nenscheerder, snuitkever) wordt gedood of althans sterk gehavend. In Drente is de schotziekte reeds eenige jaren zoo sterk verbreid, dat de aanplant van dennen bedenkelijk werd. In het midden des lands kwam ze elk voorjaar slechts ma tig voor, in Noord-Brabant en Limburg deed ze tot nu toe zeer weinig schade. Wie thans de Veluwe opgaat, zal daar op veel plaatsen een bedroevend verschijnsel waarnemen. Bij Arnhem, Woeste Hoeve. Beekbergen, Laag Soeren, Stroe, Otterloo en Hoenderloo, overal dorre, roodbruine bos- schen. Het zijn vooral de jonge planten, die er sterk van te lijden hebben. Ook in den Achterhoek hebben de jonge dennenbosscüen ernstig te lijden. Noordelijk van den straatweg Apeldoorn-, Amersfoort schijnt de ziekte minder hevig te woeden, dan meer zuidelijk. De dennenschotziekte is in de jonge be plantingen reeds lang bekend. Ook op de zaai- en verspeenbedden doodde ze in vroe ger jaren in enkele weken millioen jonge planten. Door besproeiing met zgn. Bor- deaux'sche pap (kalkmelk met kopersulfaat) heeft men daar de ziekte geheel onder de knie gekregen. Of dit sproeien in de beplan tingen practisch uitvoerbaar is en financieel te verdedigen, staat te bezien. In ieder geval wil de Nederlandsche Hei demaatschappij het in overleg met den Plan- tenziektekundigen dienst beproeven. FONDSEN. 29 April 5 N. W S 1000 1932II 4H obl. Nederl 1000 17 4 idem f 1000 31 6 O.-Ind 1000 22 A 6 idem 100 '23 5% idem 1000 21 D 5 K idem 1000 17 4X idem 1000 30 11 Koloniale BaDk Ned. Ind. Hand. Bank Ned. Handel Mij. Cert v. 1000. Alg. Kunstzijde Unie v. Berkel's Patent. Calvé Delft Cert Küchenm. Acc. Nederl. Ford Ned. Kabelfabr. Philips Gem. Bezit Unilever Anaconda Beth Steel Cities Service Studebaker i U. S. Steel U S. Leather Cult. Mij. Vorstenl. Handelsver. A'dam Javasche Cult. Algen) Erplor Mij. Boeton Redjang Lebong Dordtscbe Petr. gew. Koninklijke 1000 Shell Union A'dam Rubber Serbadjadi Holl. Am lijn Java China Jap. Lijn Ned. Scheepv. Unie Stoomvaart Mij. Nederland Deli Batavia Tab Deli Maatij. Oostkust Senembab Soutb. Pacific Union Pacific Prolongatie *Ex-dividend. 10-VlG 100 93$ 97$ 634 524 614 26$ 1H 49 U 117| 2414 1284 3*4 108/:c 2l9/i« 2; 34 384 'Wis 414 183| 129 120 114 1304 1494 5Vl6 65| 20 _34 51 i 127 115* 16»A« 1 1 Mei 2 Mei 3 Mei 4 Mei 5 Mei 100 1001 1007/16 1 OOB/16 100* 99; iocb/i6 1C01/18 100 99; 98 97i%6 97? 96? 924 93? 92? 91 90 69? 704 69 92 93 92 i 92 90 98 97i 97 96 95 87 874 67 664 66 65? 69* 54 52 524 54 561/, 63J 62 621 64* 684 27 28 27 26 26? 16f 16? 15? 16 m 52 52 531 524 55? 1? 2 1^6 2 2? 1234 119 123? 122 125? 250 246 254 235* 261 136? 1324 135 134* 139? 89 88 90 89? 92? 11 104 ioi%8 11 22 207/:6 21»/s 21»/;o 22? 2'¥)6 213/ic 2nA« 2<Vi« 39/IO 34 3'/j 3? 3? 41 39V;o 40H>/18 374 41"/,a 6 Vis 6s/i« 6I/4 68/:6 6l/s 43 431/4 43 42? «6 189? 188 192? 192* 196* 135 133 1344 134? 138 123 123? 122 1231 1271/, 114 11 nJ 12 127, 115? 113? 99* 954 97 135 134? 137 1554 1554 1551 154? 160 59/i« 5»/i» 5»/l« 3 5 V» 69? 69? f-9 4 68 611/g 21 214 20? 194 21? 24 - 334 33 35 524 52 534 54* 58 51 514 52* 55? 61 1334 1294 130* 130 137 120 1164 U74 118 124 174 17? 174 132 129* 128? 135» 17»/i« 17 19Vie l«5/l6 1 99/i8 68*%6 67? 69* 684 69? 1 1 1 1 i

Alkmaarsche Courant | 1933 | | pagina 11