Alkmaarsche Courant. Jiadiouieuws Seutfleton KAAR WERKWIJZE ER INTRIGES E ttondem fl/l en dertigste Jaargang. DIHSDAG 9 MEI gemeentelijke radio distributie. atlïirMÜ 9R3eï-° Het mysterie van het diamanten kruis. G. P. OE. .(Wordt vervolgd!, No. 109 1933 Woensdag 10 Mei Hilversum, 296 M. (Uitsluitend VARA) 8 Orgelspel Cor Steyn. 8.30 Gramofoon- platen 9.— VARA Klemorkest o.l.v. Hugo de Groot 9 30 Gramofoonplaten. 9.40 Ver volg orkestconcert. 10.— VPRO-morgen- wiiding 10.15 Voor Arb. in de Continubedr.: G Rijken, declamatie; VARA-Klemorkest o 1 v. Hugo de Groot en gramofoonplaten. 12 De Notenkrakers" o.l.v. D. Wins en cramofoonplaten. 2.— Zenderverzorging. 2 15 Vrouwenuurtje. 3.— Kinderuurtje. 5.30 De Flierefluiters" o.l.v. J. v. d. Horst en gramofoonplaten. 6.30 RVU.: Mevr. Dr. J. C proostTh oden van VelzenDe Leegheid van het heelal. 7 Causerie vanwege het NVV. 7.15 Concert door L. van Coevorden, viool en J. Brookhouse McCarthy, piano en gramofoonplaten. 8.Causerie door E. Ku- pers. 8.20 „Leven in dezen tijd", tekst van Kastner, muziek van F- Nick, m. m. v. VA- RA-tooneel, VARA orkest, gem. koor, P. Collius, cabaretier en Fientje de Ia Mar. Leiding: Hugo de Groot. Regie: W. van Cappellen. 10.20 Vaz Dias. 10.30 Orgelspel Joh. Jong. 11.—12.— Gramofoonplaten. Huizen, 1875 M. (Uitsluitend NCRV) 8Schriftlezing en meditatie. 8.159 39 Gramofoonplaten. 10.30 Morgendienst o.l.v Ds J. Verkuyl. 11 Orgelspel. 12.15 Gra mofoonplaten. 12.30—2— Kwintet-concert o.l.v. P. v. d. Hurk en gramofoonplaten. 2.30 Gramofoonplaten. 3.30 Concert. Mevr. M Grebe de Lange, sopraan en het Amster damsch Instrum. Ensemble, viool, cello en piano. 5.Kinderuur. 6.Kinderkoor o.l.v Luise Lauenroth. 6.30 Afgestaan. 7.15 Ned Chr. Persbureau. 7 30 Belastingpraatje. 8 Geref. Evang. Zangkoor Wijk II te Utrech o.l.v. A. H. Willemse. 9.— Dr. H. F. J. Wes- ♦erveld: Autarkie. 9.30 Concert. H. van der Vegt, viool. H. van der Ven, altviool. P Veenstra, hoorn. Mr. P. H. M. Hoogen bergh, piano. 10.30 Vaz Dias. 10.4011.30 Gramofoonplaten. Daventry, 1554 M. 9.35 Morgenwijding. 9.50 Tijdsein, berichten. 10.0510.20 Le zing. 11.20 Orgelspel Q. Mac Lean. 12.05 Western Studio-orkest o.l.v. Fr. Thomas '12.50 Gramofoonplaten. 1.45 Voor de scho len. 2.50 Sted. orkest Bournemouth o.l.v. M 'Birch en Haydn Wood, m. m. v. A. Broea viool. 4.05 Orgelspel door R. Foort. 4.35 Kinderuur. 5.20 Berichten. 5 50 Brahms Sonates voor piano en clarinet. 6.10 Gezond heidspraatje. 6.25 en 6.50 Lezingen. 7.20 Hal Swain en zijn Band. 8.05 Nina Mae Mc Kinney (Negerzangeres) in haar reper toire. 8.20 Berichten en lezing. 9.BBC- Theater-orkest o.l.v. St. Robinson m. m. G. Vallé, sopraan. 10.10 Voordracht. 10.15 11.20 Dansmuziek door Roy Fox en zijn Band. Parijs „Radio-Paris?'1724 M. 7.05 Gra mmofoonplaten. 11.35 Concert door het Om roeporkest. 11.50 Orgelconcert. 12.25 Ver •volg orkestconcert. 6.40 Gramofoonplaten. ,7.20 Uit Boedapest: Concert door de Liszt- ,ver. o.l.v. F. Reiner. Kalundborg, 1153 M. 11.20—1.20 Con cert uit Rest. „Wivex". 2.20 Gramofoonpl. 2.504.50 Omroeporkest o.l.v. L. Gröndahl. |7.20 „Samson", oratorium voor solisten, koor, piano en orkest van G. Fr. Handel. Lei ding: Niels Andersen. 10.10—11.50 Dans muziek uit Rest. „Ritz" o.l.v. Otto Lington. Langenberg, 473 M. 6.25 Gramofoonpla ten. 11.20 Populair concert o.l.v. Merten, ,m. m. v. bariton. 12.20 Concert o.l.v. Wolf, m m. v. sopraan. 1.50 Gramofoonpl. 3.50 Goncert o.l.v. Eysoldt. 5.35 Gramofoonpla ten. 620 Rijkszending uit Heilsberg. Or kest, koor en tenor o.l.v. Seidler. 7.50 „Die 'Jugend ruft", spel van Vollmer. Regie: Rieht. 9.45—11.20 Concert o.l.v. Eysoldt. Rome, 441 M. 8.05 „Germania", opera van Franchetti. Koorleiding: Casolari. Or kestleiding:Santarelli. In de pauze: Cause rie. Na afloop berichten. Brussel, 338 en 508 M. 338 M.: 11.20 Dansmuziek. 12.30 Gramofoonpl. 4.20 Om roeporkest o.l.v. Walpot. 5.20, 5.50 en 7.20 Gramofoonplaten. 7.55 „Vreemde machten" van Olav Sigriden. 8.20 Concert o.l.v. A. Felleman. 508 M.: 11.20 Gramofoonplaten. 12.30 Dansmuziek. 4.20 en 5.35 Gramofoon platen. 5.50 Kamermuziek door Sextet. 7 20 M««tte", operette van Audran. Lei ding: K. Walpot. 9.30 Dansmuziek uit St Sauveur, Brussel. 7 20 «Lachende Wissen- aoArUU?c m m- v- soüsten, koor en orkest. 8.20 Gerd Fncke leest uit Timmer- ®,a.ns «Pallieteri8.50 Vrooliike avond uit 1Berichten. 10.20— 11.20 Concert uit Königsberg. Woensdag. Lijn 1: Hilversum. Liin 2: Huizen. LonfReg- 12.05—12.35, 'Midi Reg 12 35 14.20; Daventry 14.50—23 20 Is onngif^g 9-35-'17"10, Zeesen .25—18 20, Hulsberg 18.2019 20 Ka- idhoro- loon—O-*™8 Ka- 0it het Bngeisch van Chester K. S. Steele door A W v. E v R. 45 m"?iih,eeft miss Ratchford om haar marftfn te gebruiken het dia- lonel MnU1S ^eer teru8i" dacht de ko- hehhón"»!^ ce ter wereld kan zij het noHtie dieW,5proetige het had, en hift 'on h»t -g.evangen houdt' het nc heeft, en het met afgeeft? Hè, ik wou da lk,,k0" gaan visschen!" En de kolo nel schudde norsch het hoofd, ongeduï dig over de verwikkeling, waarin zaak nu weer gebracht was „De Sproetige moet den jüweliersw kei beroofd hebben, niettegenstaande les, wat hij beweert!" dacht de kolonel" „Maar al deed hij dat, en zelfs al ver moordde hij mrs. Darcy, hoe ter wereld kon hij haar het kruis dan terug bezor gen, terwijl de politie het hem had afge nomen, en ik het het laatst in de brand kast op het hoofdbureau van politie zag? Dit maakt mij gek! O, Shag, ben jij het?" vroeg de kolonel, toen hij op het portaal iemand hoorde. „Ja, kolonel!" „Je moet hier blijven, tot ik terug kom! Ik ga uit, en weet niet, hoe laat ik terug ben. Zorg, dat je dadelijk luistert, als de vin al 17 lundborg 19.20—23.30. door ESS.-cD BEY. HOOFDSTUK V. Nergens is men veilig voor de G P oe De ontvoering van generaal Koetjepof! Toen het Czaristische Ruslad ineenstort- te, was de jonge garde-officier Koetjepof een der weigen, die met een garderegiment tegen de revolutionnairen optraden en ten minste trachtten, hun officiersplicht te ver vullen. Gedurende den burgeroorlog streed Koetjepof in de eerste rijen der vrijwilligers werd bevorder tot generaal en verliet later het land met de resten van de Wrangel- armee. Deze resten ondergingen een merkwaar dig lot. De meeste legers houden na het ver laten van hun land op, legers te zijn. Niet aldus de armee van Wrangel. Zij bleef ook in den vreemde als militaire eenheid geor ganiseerd. Uit Turkije, waarheen zij eerst waren uitgeweken, kwamen de regimenten naar den Balkan en in kleine troepen naar bijna alle landen van Europa. Op den Bal kan leefden zij op militaire wijze, werkten gemeenschappelijk, stichtten militaire scho len voor de nakomelingschap en gehoor zaamden hun opperbevelhebber, baron Wrangel. De G. P. oe beschouwde dit leger, dat elk oogenblik gereed was om den strijd te her vatten, als een zeer gevaarlijk tegenstander Zij deed groote moeite en gaf veel geld uit om het leger te desorganiseeren. Succes bleef echter uit; de armee handhaafde zich als militaire eenheid. Zij voert nu den naam: Algemeen Militair Verbond, en de voorzitter bezit alle bevoegdheden van een opperbevelhebber. De eerste opperbevelheb ber was generaal Wrangel. Hij stierf, vol gens geruchten vergiftigd door de G. P. oe, waarna generaal Koetjepof de leider werd van de eenige actieve Antibolsjewistische militaire eenheid. De staf van het leger, het bestuur en de zetel van den opperbevelhebber bevonden zich te Parijs. Van daaruit commandeerde generaal Koetjepof zijn armee en voerde een geheimen, maar zeer energieken strijd tegen het Bolsjewisme in Rusland. Meer dan eens drongen zijn agenten in Rusland binnen, knoopten dan betrekkingen aan, stichtten organisaties enz. Koetjepof wilde voor alles in verbinding treden met het roode leger en zijn aanvoerders. Tenslotte, overwoog hij, is het roode leger een leger als elk ander en een Witrussische generaal zal met een Roodrussisch officier eerder tot overeen stemming komen dan welk vertegenwoordi ger der emigranten ook. Die overweging bleek juist te zijn. De Parijsche generaal knoopte betrekkingen aan met de Russische generaals en het bleek, dat de hoogste muur menschen van hetzelfde beroep niet kar, scheiden. Koetjepof reisde naar Berlijn, kwam daar samen met twee officieren van den Russischen generalen staf, Popof en De Roberti en besprak de details van den toe- komstigen arbeid. Langzamerhand kreeg de G. P oe de lucht van het geheime optreden van den eneraal. Het politieke in tact houden van et roode leger is de voornaamste taak van de G. P. oe. Zii weet, dat ook het roode leger maar een leger is en de eenige blnnen- landsche macht, die gevaar voor het Bolsje wisme zou kunnen opleveren. Besloten werd, Koetjepof uit den weg te ruimen; de G. oe-afdeeling te Berlijn zou met die taak worden belast. Adaar Dr. Goldenstein, toen G. P. oe» er boodschappen door de telefoon ko men, en als Jack Young opbelt, vraag dan het telefoonnummer van de plaats waar hij is, zoodat ik hem kan opbel len!" „Ja, kolonel!" „En, Shag!" „Ja, kolonel!" „Geef mij dat groene boek aan! Mis schien moet ik den heelen nacht opblij ven, en dan moet ik iets te doen heb ben, dat mij wakker houdt!" En de ko lonel liet het groene boek in zijn zak glijden. Daarop maakte hij zich gereed en nam uit een koffertje, dat met een in gewikkeld slot gesloten werd, eenige voorwerpen, die hij in verschillende zakken van zijn kleeren wegborg. „Blijft U den heelen nacht uit, kolo nel?" vroeg Shag. „Dat kan ik niet zeggen. Ik moet gaan schaduwen, en dat kan mij tot zonsopgang bezig houden. Maar ji; moet hier blijven!" „Dat zal ik, kolonel!" „En nu zullen we zien, mr. Aaron Grafton", sprak de detective, „of je de waarheid hebt verteld of niet! Het beste is, je te volgen, als je miss Cynthia gaat opzoeken!" Maar vóór de kolonel de kamer uit was, rinkelde de telefoon. „Zou dat Kettridge zijn?" dacht hi „Maar die weet niet, dat ik hem heb op gebeld! Luister eens, Shag!" beval hi; „Het is misschien iemand, dien ik nu niet wil spreken. Zeg niet, dat ik hie* ben, voordat je weet. wie het isl"5 resident te Berlijn, sprak zich tegen het plan uit Berlijn is, aldus waarschuwde hij, het middelpunt van den G. P oe-arbeid in het buitenland. Een optreden tegen Koetjepof zou zeker groot opzien baren en kunnen ein digen met de ontmaskering van de organi satie. De afdeeling Berlijn was echter meer waard dan alle generaals van het witte leger tezamen. Daarop liet men het plan varen en zelfs in welingelichte kringen werd niets meer gehoord over een optreden tegen Koetjepof. Later namen de geruchten, vol gens welke generaal Koetjepof gevaar dreigde, weer toe. Zoo werd beweerd, dat vergif was ontdekt in een flesch wodka, die hem was toegezonden. De Russische chauffeurs te Parijs, van wie er eenige duizenden zijn en dié bijna alle officier bij het witte leger zijn, besloten hun generaal te bescheimen. Maar nu en dan, als Koetjepof geheime conferenties met Sovjet-officieren had, beval hij zijn wacht, hem alleen te laten. Dat was ook het geval op den 26sten Januari van het jaar 1930. Op dien dag verliet de generaal te 11 uur des morgens zijn woning en keerde niet terug. Onmid dellijk werden de politie en alle Russische organisaties verwittigd. Eerst te Parijs, daarna in Frankrijk en geheel Europa be gon een koortsachtig zoeken naar den ver dwenen generaal. Duizenden sporen werden gevolgd. Men had den generaal in een grüze auto zien stappen, men had hem ge boeid in Normand'ë gez;en, de vreemdste geruchten deden de ronde, de meest ver dachte getuigen melden z ch aan. Het was intusschen duidelijk, dat Koetjepof door de Parijsche G. P. oe was ontvoerd. Er heerschte groote opwinding in de Fransche hoofdstad. Een der beste Fransche criminalisten werd belast met het onderzoek en stond machteloos tegenover den vloed van be schuldigingen, onthullingen en aangiften, die zich dadelijks op zijn schrijftafel opsta pelden. Te Graz bijvoorbeeld verdween een beroepsmisdadiger met achterlating van een brief, waarin hij mededeelde, dat hij in op dracht van de G. P. oe had geholpen bij de ontvoering van Koetjepof. Uit Rusland kwam het bericht, dat Popof en de Roberti, die van het begin af onder verdenking stonden, door de G. P. oe waren doodgeschoten. Een advocaat kwam verkla ren, dat hij den geboeiden generaal in een grijzen wagen op weg naar het Noorden iad gezien; een vrouw had hem in denzelf den wagen naar het Zuiden zien vertrekken Kortom, de ontvoering was een groote sen satie en de criminalist, die niet gewend was aan Russische toestanden en G- P. oe- zeden, kon onmogelijk achter de waarheid komen. Eén ding stond, zooals gezegd, vast: Koetjepof was door de G. P. oe ontvoerd. Maar de details, de namen van de daders, het lot van den generaal werden niet be kend. Toen het duidelijk werd, dat de politie niet verder zou komen, kwam de man op het tooneel, van wien men verwachtte, dat hij het raadsel wellicht kon oplossen. Hij was geen beroepscriminalist, maar zijn naam stond reeds geschreven in de geschiedenis van de criminalistiek. Het was de beroemde, grijze journalist Wladimir Boerzef. Zeven maanden duurden de navorschin- gen van Boerzef. Hij reisde door half Euro pa, had geheime samenkomsten te Berlijn, te Parijs en elders, kwam in relatie met be ruchte bandieten en bekende communisten en beantwoordde alle vragen over zijn resultaten met een veelzeggend stilzwijgen. Na deze zeven maanden echter vergaderde menkomst te begeven, waarvoor een plaats op de Boulevard Montparnasse was aange wezen. Daar werd hij ook door een voorbij rijdend Russisch chauffeur gezien. Een tijd lang wachtte de generaal tevergeefs op de beide officieren; toen verscheen een hem on bekend heer, die zich door een geheim tee- ken legitimeerde. Het was een agent der G. P. oe. Hij deelde Koeriepof mede, dat de officie ren vrees koesterden voor een samenkomst in de stad en hem verzochten, hen te bezoe ken. Koetjepof was daartoe bereid Met den officier begaf hij zich naar de rue Oudinot, waar een grijsgelakte auto hem wachtte Koetjepof nam in den wagen plaats Op het zelfde oogenblik werden de portieren geslo ten, waarna de wagen in razende vaart wegreed. In den auto bevonden zich leden der G. P. oe, die den generaal boeiden en hem, daar hij zich verzette, met chloroform verdoofden. De auto reed naar de geheime woning der Parijsche G. P. oe, waar men den generaal een verhoor wilde afnemen, der G. P. oe-agenten, dat Koetjepof niet meer leefde. Hij had een ernstige hartkwaal en verdroeg niet de geringste dosis van een verdoovingsmiddel, vooral geen chloroform De voortijdige dcod van Koetjepof lag niet in de bedoeling van de G. P. oe Want daardoor was een groot schandaal verwekt, terwijl men er niet het geringste voordcel van had. De ontvoering en de dood van Koetjepof veroorzaakten bij de Sovjet-autoriteiten een ongehoorde paniek. Zij vreesden voor e-n diplomatieke breuk met Frankrijk, voor het verlies van het laatste beetje internatio naal aanzien en voor een bestorming van het gezantschap door de emigranten te Parijs In de ambassade werd onverwiild een soort staat van beleg afgekondigd. De geheime deuren werden met iizer beslagen, voor den gerant werd een stalen kamer ge recerveerd. De gezant, Dofgalefski, verza melde led"n van de ambassade om zich heen en droeg hun op. bij gelegenheid rond te vertellen, dat Koetierof ontvoerd moest zijn door aanhangers van grootvorst Nikolai Nikolajewitsi. met welk doel echter een Rus sisch grootvcrst een anti-bolsjewistisch generaal zou hebben laten ontvoeren, werd niet duidelijk. Men wist niet, hoe uit de moeilijkheden te komen en deed duizend voorstellen, die on middellijk weer werden verworpen. Einde lijk stelde Stalin persoonlijk voor, het lijk van Koetjepof naar de Russische gTens te brengen en dan bekend te maken, dat de generaal bij een poging om de grens te overschrijden door de grenswacht was dood geschoten Ook dit plan liet men weer val len. Het lijk van den generaal werd in een groote mand, als diplomatieke bagage, door lielfand naar Moskou gebracht, waar het in het crematorium werd verbrand. In aan wezigheid van vertegenwoordigers der G. P. oe. Maar daarmede was de affaire niet afgeloopen. De G. P oe was zeer geschrok ken en kon niet op een voordeel wijzen, want in de plaats van Koetjepof kwam generaal Miller. die de politiek van Koetjepof voort zette. De G P. oe had dus alle reden, boos op haar agenten te zijn. De toorn van de G. P. oe nu heeft altijd denzelfden vorm. De schuldige agenten wer den de een na den ander naar Moskou ont boden en daar gefusilleerd, zonder dat acht werd geslagen op hun vroegere verdiensten. Zoo sloeg de G- P. oe twee vliegen in één klap: zij nam wraak op haar agenten en ruimde de getuigen van de onverkwikkelijke historie uit den weg. Een der agenten echter wist te ontsnappen en deelde de bijzonder heden aan Boerzef mede De a'faire-Koetjepof, die zooveel stof ded opwaaien, staat geenszins op zichzelt. Integendeel, het uit den weg ruimen van ongcvenschte personen behoort sedert lang tot de geliefde methoden der G. P. oe. Het is natuurlijk moeilijk, deze gevallen op het spoor te komen De ontvoerde kan geen aan gifte doen en de G. P. oe schuift altijd de schuld on grootvorst Nikolai Nikolajewitsj. Maar er bestaat toch in Europa en Azië een grheele liist van Sovjet-vijanden, die onder min of meer raadselachtige omstandigheden zijn verdwenen. Nu eens is het een officier, dan weer een agent van een anti-communis tische bewering, die verdwijnt. Een ontvoe ring is natuurlijk altijd kostbaar. Zelfs hij het O P op>iidm?t van Ty millioen gulden hij de Parijsche journalisten om zich en ver telde hun in alle bijzonderheden de geschie denis der ontvoering van generaal Koetje pof. Zijn mededeelingen waren als een detectiveroman. Het plan tot de ontvoering was afkomstig van de Parijsche G. P. oe, die daardoor een bijzonder goede beurt wilde maken. Leiders waren Oelof-Michailof, het echtpaar Jano- witz, Arens, Ellert en Helfand, allen leden van de Sovjet-ambassade. Noch de gezant Dofgalefskl, noch de overige leden der am bassade wisten iets van het plan af. In den loop van Januari kreeg Koetjepof bericht, dat twee officieren van den Russischen generalen staf te Parijs waren aangekomen en hem wilden spreken. Daar generaal Koetjepof aan dergelijke samenkomsten bij zonder veel waarde hechtte, beloofde hij, alleen te verschijnen en aan niemand van zijn naaste medewerkers iets mede te deelen van de bijeenkomst. Deze uitnoodiging was natuurlijk af komstig van de G. P. oe. Op 26 Januari, des morgens te elf uur, verliet Koetjepof zijn huis, om zich naar de plaats van sa- „Ja, kolonel!" De zwarte bediende nam den hoorn op en luisterde een oogenblik. Het mondstuk daarna zorgvuldig bedek kend, zei hij: „Het is mr. Young, kolo nel!" „Goed, ik kom!" Vlug liep hij de kamer door en sprak in het toestel. „Hallo, Jack! Hier de kolonel! Ja, wat is er? Ja? Dat is iets ongewoons voor hem! Ik denk, dat hij den verkeerden weg is ingeslagen. Ja. ik kom dadelijk! Volg jij King, dan zal ik Larch achterna gaan. Dus beroemt hij er zich op, dat Wel, alles kan nu gebeuren! Ja, ik ga nu. Volg jij King!" De detective bleef eenige oogenblikken nadat hij den hoorn had opgehangen, roerloos staan. Daarna zeide hij tot Shag: „Weet je, waar ik nu eigenlijk moest zijn?" De zwarte antwoordde niet dadelijk. Daarna koos hij den veiligsten weg en zeide. „Neen, kolonel, niet precies!1" „W el, ik moest nu op het punt staan, te gaan visschen! Ik ben ziek van dit alles. Ik ga er vandoor! Ik had er nooit aan moeten beginnen! Ik ben te oud! Ik heb het ze gezegd, maar zij wilden mij niet gelooven. „Te oud, om te gaan visschen, kolo nel? Neen, dat bent U nooit!" „Ik bedoel niet het visschen, Shag! Ik bedoel, dat ik mij nooit met deze zaak had moeten inlaten dit detectivewerk. Ik laat het maar in den steek, Shag!" „Ja, kolonell* Zekerheid is een allereerste vereischte als het om een belangrijk voedingsmiddel gaatl Zekerheid voor het gebruik der allerbeste grondstoffenI Zekerheid voor de grootst mogelijke voedingswaardel Zekerheid voor absolute zindelijkheid bij de bereiding I Zekerheid van dit alles kunt ge krijgen door de Blue Band fabrieken te bezoeken, die steeds voor iedereen ter bezichtiging openstaan! BLUE BAND kost slechts enkele centen per pakje meer dan andere, goed- koopere soorten. BLUE BAND geeft U echter in elk opzicht de voor U noodzakelijke zekerheid! Weet wat U eetl VERSCH GEKARND MEI 40 9/0 AllERFUNSTE ROOMBOTER ONDER RUKSCONTROlf „Bel Kedge interlocaal voor mij op." „Mr. Kedge in New-York, kolonel?" „Jeu Ik zal hem de zaak overlaten. Het werkt op mijn zenuwen. Ik verlang er naar te gaan visschen. Ik zal hem de rest laten uitwerken. Bel Kedge op!" „Ja, kolonel!" De zwarte man ging naar de telefoon maar voordat hij de centrale had opge beld, riep zijn meester: „O Shag!" „Ja, kolonel!" Wacht even! Ik denk, dat Kedge het nu wel erg druk zal hebben?" „Dat denk ik ook, kolonel! Hij had die dierenzaak". „Je bedoelt de zaak van mr. Camp bell!" „Ja, juist! Ik wist wel, dat het om een kameel of zooiets ging." „Ja, ik denk, dat hij daarmee bezig is. Stoor hem dus maar niet Het zou hem in elk geval evenveel tijd kosten, hier heen te komen, alle loss verdenkingen op te vatten en Eian het werk te gaan, als mij, om de zaak af te doen!" „Nog veel meer, kolonel", vond Shag „Veel meer!" „Och, laat alles naar de maan loopen! Zoo zit ik er nu mee! Nooit kan ik eens een korte vacantie krijgen! Maar nu ik in het schuitje zit moet ik wel meeva ren. Bel maar niet op, Shagl Ik zal dit afmaken!" „Ja, kolonel!" Dat had de wijze Shag al dien tijd al geweten! „Want het is altijd goed weer, als goe de makkers tezamen zünl'* Telkens en telkens weer klonk de niet onverdienstelijke muziek uit een der be sproken zalen, die in het restaurant uit kwamen. Van tijd tot tijd bleef Larch bij den ingang staan en glimlachte goed gehu meurd, doch met een eenigszins spot- tenden trek op zijn goed gevormd, doch wat wreed gezicht Meer dan eens zoch ten zijn oogen Harry King, en dan lachte deze en knikte hem toe. Hij gaf het geld met volle handen uit, maar zorgde er voor, zich niet te bedrinken, hoewel de kellner hem meer bediende dan een der anderen. „Hoe lang is dit nu al aan den gang, Jack?" vroeg de kolonel, die het hotel kort na zijn gesprek met Shag bereikt had. „Den heelen avond, geloof ik, en het ziet er naar uit, of het den heelen nacht zal doorgaan". „Dat is zoo Ik wou, dat ik mij niet met deze zaak had ingelaten, maar ik kan er niet meer af! Kedge zou den boel zeker bederven. Wat had je me voor bijzon ders te vertellen?"-" „Wel, King is daar binnen in zijn ge wonen toestand, hij houdt zich nog goed, ms^r hoe lang nog, weet ik niet Maar Larch is mij een raadsel". „Ja, het is niet zijn gewoonte, zoo ka meraadschappelijk met zijn gasten om te gaan. Maar hjj is heelemaal veran derd, sinds zijn vrouw van hem is ge-» scheiden. Hij houdt zichzelf niet meer zoo hoog",

Alkmaarsche Courant | 1933 | | pagina 5