De Irek van de boerenzwaluw. £ands enJninévuui iBinnenland. Siad en Omgeving. TENTOONSTELLING NED. VER. VAN HUISVROUWEN. De tentoonstelling en demonstraties die de Huisvrouwenvereeniging thans georga- biseerd heeft, staat geheel in het teek en van de verzorging van keuken, maaltijden en ipractische huishoudelijke artikelen. Hier zijn nu inderdaad in den ruimsten zin van net woord alle kookmethoden gelanceerd die in de huishouding thuis behooren, en om aan te toonen hoe ruim de opvatting ™ri deze ten toonstelling is, is daar ook aanwezig een stand van PÓmona" Utrecht, de vegetariër en de rauwkostvoorstander, die dus juist be weert dat men toch niet alles kooken moet, maar'men zeker 50 «rauw moet eten Om den rauwkost voorstander (die ook niet van hiikies" houdt en dus de meening van de fiero die aan het buffet staat, ook niet deelt) te steunen in zijn idealen heeft het be stuur een kleine stand naast hem geplaatst. Als men de zaal binnenkomt, ziet men het allereerst de miniatuur-modelkeuken, van het Instituut van de Nederl. Ver. v. Huisvrou wen waarvan het origineel in het bezit van de groote vereeniging is. Een aandachtige beschouwing is deze buitengewoon practi- sche keuken zeer zeker waard, want hiervan is alleen al veel te leeren voor de jonge menschen die hun keuken nog moe ten inrichten, maar zeer zeker ook voor hen, die van efficiency in de huishouding houden en met een paar kleine veranderingen dik wijls in eigen domein het zooveel gemakkelij ker kunnen hebben. Verder zond het Instituut in, een groote voorraad van de meest practische huishou delijke artikelen, gekeurd en zéér practisch bevonden. Iedere huisvrouw kan hier haar winst mede doen. En met welke kook-methode nu te begin nen? Het kooken op gas of het kooken op electrische apparaten? In de groote zaai staat een practijk stand, die warm pleit voor het kooken op electrische apparaten. Hier ■voor is van de zijde van de electrische bedrij ven de grootst mogelijke medewerking ont vangen, en werkelijk het neusje van den zalm gelanceerd, zoodat men zich bij de be kwame demonstratrice volkomen op de hoog te kan stellen. Ongetwijfeld zullen velen vooral ook uit den omtrek, hiervan gaarne gebruik maken, want het biedt zoo heel veel mogelijkheden. Naast de electrische kookapparaten staat de Landbouwhuishoudschool met hare leer lingen die bakken in Havtema's slaolie kaas soesjes, pommes-frites, enz. enz. en kooken ook op de electrische fornuizen. Behalve de heer Hayteraa worden verder de artikelen ge lanceerd van „de Zeehond" de suikerwerk- fabriek uit Alkmaar, en daarnaast toont een metaal- en emaillefabriek uit Doetinchem, 'n gasstoofcomfoor „Jeko" genoemd, dat er uit ziet als een petroleumstel, maar gevoed wordt door kleine gasvlammetjes. Op dit toe stel wordt cake enz. gebakken Op den hoek, schuin onder de trap, staat een stand van het bestuur-zelf, die een paar flinke hulpen heeft gevonden om aan de leden te laten zien, op welk een eenvoudige wijze men drabbelkoeken bakt. Zij zijn ook te proeven, en kosten 0.05, met een keurig recept erbij 0.10. Het eventueele „winst saldo" is voor het Jacobafonds. Alvorens uit de groote zaal de verschil lende standhouders afzonderrlijk te noemen, vindt men in de kleine zaal, zéér belangrijke kook-demonstraties op „gas". De Dordrecht- gasfornuizen, beroemd in geheel Nederland, hebben een prachtige, zeer goed verzorgde collectie fornuizen ingezonden; het bestuur had aangedrongen op een niet t e groote collectie, omdat het dan toch niet overzich telijk is, maar eerste klas gas-krachten die het fornuis absoluut in hun macht hebben, demonstreeren ermede, en worden prima ge holpen door de leerlingen van de Huishoud school, die alles aan den overant op tafels klaar maken, terwijl het dan in de gasfor nuizen Dordrecht wordt gekookt en gebak ken. In dezelfde zaal staat de heer Kamper firma van Vuure, Mient, met een zeer goed ingerichte keuken, met heerlijke bakvormen, en keukenmateriaal dat iedere huisvrouw op de juiste waarde weet te schatten. Een nieuwe Amerikaansche braadpan wordt daar tevens gelanceerd, die visch, en groot en klein vleesch braadt Een deskundige demonstra trice licht prettig en duidelijk in. Niemand verzuime dus de zij-zaal te be zichtigen, want die is een bezoek overwaard In de groote zaal trekt thans allereerst de aandacht de lange tafel met lekkernijen alles klaargemaakt door de leden. De Huishoud- en Industrieschool maakte allermooiste schalen met eiergerechtende Landbouwhuishoudschool had de kaasge rechten voor haar rekening genomen. De Vereenigde Banketbakkers verrasten het be stuur met 15 Moederdag-taarten, die moch ten worden uitgereikt, aan elke 100e bezoek- ""of bezoeker een taart. Het bestuur is alle medewerkers en -werk sters buitengewoon dankbaar voor hare en deerd6 ewerkin£ «n dit is zeer gewaar- Op het tooneel biedt de firma Ringers alle bezoeksters een kopje chocolade aan. en kan men even uitrusten van alle vermoeienissen. Aan het bu ft et vraagt de Hero Conserven fa- !5i fP€^Jaa'„ de aandacht voor haar nieuwe artikel „Perl limonade, die men daar ook mag proeven, en daar een Hollandsche huis vrouw nu eenmaal niet gauw iets koopt, of zij moet het gekeurd hebben, is dit wel de" methode om een artikel erin te brengen" De firma Verkade. voor niemand een onbe kende, is ook aanwezig en laat menige bis cuit de revue passeeren. Waar alles even smakelijk is van „Verkade" daar zal het zijn weg wel vinden. De Bataafsche Import Maatschappij laat haar „Shell" producten zien, als: vloeibare meubelglans en vloeibare vloerglans, alsook de insectendooder: Shell-tox. Waar een vlieg op onze consumptie geen welkome gast is, daar kan zoo'n Shell-tox heerlijk werk ver richten. Verschillende borstels, die door vele huis vrouwen al zeer worden gewaardeerd, van de Fuller Brush en de Kleen ezee hebben ook een plaats gekregen omdat goed werk-mate- riaal een eerste vereischte is, en natuurlijk ontbreekt ook de Nazorg-afdeeling niet, aan Biie om het goede doel alleen al, Het bestuur zeer gaarne een plaatsje afstaat. Zij hebber, weer allerlei gezellige dingen, waaronder ok een zeer practische huishoudplank die een ieder eens even moet gaan bekijken. Zouden op zoo'n tentoonstelling de kook boeken mogen ontbreken? temeer waar zij tegenwoordig zoo allergezelligst geïllus treerd zijn, zoodat men bij het zien ervan al lust knjgf te beginnen. De heer K. ter Burg heeft een mooie collectie medegebracht Een collectie gekleurd vuurvast aardewerk genaamd „vlarna" van de Koninklijke Pla teelbakkerij Zuid-Holland Gouda is op deze tentoonstelling ook wel geheel op zijn plaats en wordt hier vertegenwoordigd door den heer Trijbetz. Tenslotte vindt men er nog de schuier Kro- la (eboniet zonder haar) en een zeer practi sche spaarplaat voor onze fornuizen en kachels, van den heer de Goeijen, Hatfem die groote besparingen belooft op onze kolen- rekening en door ons Instituut is goedge keurd. De firma Ypma, Langestraat, zorgt weer voor een muzikale sfeer met electrisch ver sterkte gramofoonplaten, koffergramofoons enz. enz., en aan het Comité tot oprichting van een overdekte bad- en zweminrichting is een plaatsje afgestaan om hun maquetes neer te zetten en de bezoeksters eens over dit voor iedere huisvrouw zoo hoogst belang rijke onderwerp in te lichten. Als wij dan verder nog zien, dat alle ten toongestelde lekkernijen keurig achter glas worden tentoongesteld, dat 2 brandweer- wachten voortdurend een oogje in het zeil houden bij de diverse baksters, als wij dan hooren, dat de directeur van de lichtbedrij- ven zoowel voor gas als electrisch zijn volle medewerking heeft gegeven, en alles op zeer prettige en deskundige wijze in orde is ge bracht, dan twijfelen wij niet of deze ten toonstelling is een groot succes en biedt leer materiaal èn vele genoegelijke uren aan de bezoeksters en ook bezoekers. Woensdag is zij nog den geheelen dag geopend. GEMEENTELIJK BUREAU VOOR SOCIALE ZAKEN. Distrlcts-Arbeidsbeurs. Tel. 838. Geopend voor werknemers van 9—12 uur. Voor werkgevers van 9—12 uur en van 2—5 uur. Bemiddeling voor vrou welijk personeel dagelijks van 25 uur (uitgezonderd op Zaterdag) en op Maan dag- en Donderdagavond van 1—8 uur. De Directeur van bovengenoemd bu reau maakt bekend, dat heden staan in «schreven: Groep bouwvakken: 1 bouwkundige, 1 waterb. opzichter, 2 opz. teekenaars, 1 bouw k- opzichter, 1 glas in loodzetter, 5 betonwerkers, 1 steenbikker, 9 voegers, 8 stucadoors, 24 opperlieden, 69 grondwerkers, 59 tim merlieden, 37 metselaars, 6 schilders. 1 opp. straatmaker, 1 steenhouwer, 1 te gelzetter. Groep metaalnijverheid: 10 stokers, 2 scheepstimmerlieden, 1 scheepsteekenaar, 1 autog. iasscher, 1 metaalvijler, 7 klinkers, 19 bankwer kers 4 electriciens, 5 monteurs, 9 ijzer werkers, 13 loodgieters, 9 machinisten, 4 metaaldraaiers, 4 vuurwerkers, 3 wa genmakers, 2 instrumentmakers, 2 kern makers, 1 voorslaander, 1 tandtecbniker, 2 mach. teekenaars, 1 metaalschaver, 2 metaalslijpers, 1 fitter, 1 rijwielherstel ler, 2 lijnwerkers, 3 zandvormers, 1 zandbereider, 2 carosseriebouwers, 7 smeden, 2 plaatwerkers, 1 fraiser, 5 scheepsbouwers, 4 ketelmakers, 1 blik- werker, 1 automonteur. Groep voedings- en genotmiddelen: 17 bakkers, 2 slagers, 4 koks, 2 suiker bewerkers, 1 slgarensorteerder, 2 siga renkistjesplakkers, 1 ringster, 4 tabaks bewerkers, 53 sigarenmakers, 1 bierbot tel aar. Overige beroepen: 17 pakhuisknechts, 4 incasseerders, 5 mach. houtbewerkers, 3 letterzetters, 1 mach. zetter, 2 borstelmakers, 9 meubel makers, 2 kistenmakers, 1 kalkbrander, 10 boerenarbeiders, 3 beh. stoffeerders. 1 schoenmaker, 4 vertegenwoordigers, 7 kantoorbedienden, 9 tuinlieden, 1 riet werker, 2 drukkers, 2 kappers, 1 kleer maker, 2 kellners, 3 winkelbedienden, 5 zakkenstoppers, 3 boekbinders, 2 chem. reinigers, 1 chem. perser, 4 koetsiers, 32 chauffeurs, 8 magazijnbedienden, 3 bloemisten, 1 huidenzouter, 1 verfberoi- der, 208 los-arbeiders, 36 transportarbei ders. Gedeeltelijk werkloos: Metaalindustrie 60, sigarenindustrie 6, overige beroe pen 7. Jeugdige personen in diverse beroe pen 21. Geplaatst 13 weikzoekenden. Alkmaar. 6 Mei 1933. De Directeur van het Gemeentelijk Bureau voor Sociale Zaken, Ed. v. d. HEUVEL. VOOR HET DOOVE KIND! De „Vereeniging tot bevordering der be langen van Slechthoorenden", een groote organisatie met enkele duizenden leden, orga niseert op 10 Mei a.s. een nationale bloem pjesdag. Ook in Alkmaar zullen eenige dames en hoeren trachten de bloempjes te ver- koopen. De opbrengst komt ten bate van het doove kind. De vereeniging trekt zich n.1. het lot van alle doove kinderen aan. Zij tracht deze kin deren te plaatsen op scholen voor slecht hoorenden waar deze misdeekten door mid del van „liplezen" of afzien van den mond de zoo noodzakelijke ontwikkeling opdoen, ten einde later in de maatschappij in eigen be hoeften te kunnen voorzien. Dit speciale onderwijs heeft reeds zeer heilzame gevolgen gehad. Scholen voor slechthoorenden zijn te Amsterdam, Rotter dam en den Haag. Om ook bet onderwijs te kunnen bekostigen voor onvermogende kin deren uit andere plaatsen wordt nu deze blcxmpjesdag gehouden. De afdeeling Alkmaar van de S. H., die reeds enkele malen belangrijke bijdragen be steed heeft ten bate van bet S. H. kind. hoopt op een goede opbrengst en op aller belang stelling tot heil van hst doove kind. DE LANGENDIJKER GROENTEN- VEILINGEN. Met de groote aanvoeren aan de veilin gen van den Noordermarktbond en Langen- dijker Groentencentrale raakt het nu gedaan. Toch wordt er, in aanmerking genomen den tijd van het jaar, nog heel wat geveild en de zoogenaamde stille tijd zal ongetwijfeld wel niet lang duren, daar het te verwachten is, dat de vroege aardappelen spoedig zullen verschijnen, nadat de laatste stapelproduc ten voor dit seizoen ter veiling kwamen. Het vorige jaar was het 24 Mei, toen de laatste winterkool werd geveild en 28 Mei, toen er nog Deensche witte kool werd verhandeld Het zijn van die „taaiebouwers, zooals ze in tuinderskringen worden genoemd, welke het waagden, hun producten, in de hoop op betere prijzen, nog wat te houden. Een schrale Meimaand geeft hun dan nog wel eens een voordeeltje, doch het blijft in ieder geval een waagspel. Het schijnt intusschen wel, of de omstan digheden dit jaar er gunstiger voor waren dan het vorige. Ten aanzien van de roode kool is deze conclusie zonder tegenspraak te trekken. Vooral in het begin der week konden vrij hooge prijzen worden bedongen. Zoo werd toen voor het mooiste goed, behooren- de tot de eerste kwaliteit nog boven de 8 per 100 K.G. gemaakt, en bracht kool van ongeveer vijf pond gemiddeld nog 5 op. Er was toen nog vrij wat vraag, doch met het verschijnen van meer jonge groenten op de markten, was de belangstel ling voor onze stapelproducten tanende en bracht de kool van 2 pond of iets meer nog maar ruim 6 op. Voor groote werd toen 3.50 tot 4 betaald. Tweede kwaliteit of doorschot bracht voor het mooie kleingoed aanvankelijk nog boven de 6 op, doch de prijs hiervan liep daarmee sterk terug en wij noteerden prijzen van 2.20 tot 2.50. De aanvoer beliep nog ongeveer 10 wagens, terwijl in de overeenkomstige week van het vorige jaar nog ongeveer 60 spoorwagens werden verhandeld tegen prijzen die ongeveer de helft bedroegen van de thans bestede. Veel roode kool werd toen voor 60 cent verkocht. De meeste gele kool werd deze week aan gevoerd aan de veiling van den Noorder marktbond. Ook van deze koolsoort vielen de prijzen niet tegen. Het favoriete goed van een gewicht van 2 a 3 pond was gewild en bracht, voor wat de eerste kwaliteit betreft, prijzen op van f 55.80. De groote kool werd verkocht voor 2 3.80, later echter voor 1.50. Voor tweede kwaliteit was aanvankelijk nogal belangstel ling, zoodat zelfs nog 5 voor de 2 ponds werd betaald, doch later liej>en deze prijzen ook sterk terug en werd nog 60 tot 80 cent betaald, terwijl sommige partijen onverkoop baar waren. Het vorige jaar deed deze kool het beter, al waren de aanvoeren aanmerke lijk grooter. Er werden nu 13 spoorwagens aangevoerd, tégenover in 1932 ruim 30. Als men bedenkt, dat verleden jaar nog 60 spoorwagens Deensche witte kool werden aangevoerd in de week van 2 tot 7 Mei, dan is een aanvoer van 20 wagens deze week wel een teleurstelling. De gedachte, dat er toch niets meer van terecht zöu komen, heeft onge twijfeld geleid tot een grooten afzet in vori ge weken, wat zich nu wreekt op den huldi gen omzet. Een enkel partijtje bracht deze week 1 op, meerdere 70 cent, doch het grootste deel van het verhandelde 60 cent. Eiken dag draaide een deel door, doch niet in die mate als dat de laatste weken placht te geschieden. Opgemerkt dient hierbij nog te worden, dat het In- en Verkoopbureau der provincie geen weg meer weet te vinden voor de overtollige producten, doch ze laat depo- neeren op de vuilnisbelten der gemeenten Zuid-Scharwoude, Noord-Scbarwoude en Broek op Langendijk. De slechtere stemming, welke de vorige week voor de uien was ingetreden, was ook nu nog merkbaar en zette zich nog voort. Een deel was onverkoopbaar, een ander deel bracht 80 cent op voor de drielingen, een ge deelte van de gele en de grove uien en ove rigens 90 cent tot 1. Een heel bijzonder partijtje bieten kan een kooper vinden voor 60 cent. Overigens was alles onverkoopbaar. Ook voor peen bestond niet de minste vraag. De mooiste partijen brachten 1.10— 1.50 op, de andere 0.60 tot 0.80. Al is er heel wat rabarber, er werd toch maar weinig aan de veiling aangevoerd. De kooplieden krijgen er zoo goed als geen vraag naar. Wat verkocht werd, bracht 1.40—2.10 op- Overigens werd het naar Amsterdam gezonden. Met den aanvoer van tomaten gaat het ook nog langzaam. Voor A-kwaliteit werd van 44—/ 55 besteed, voor B 44 en voor C 40. Deze prijzen zijn van 10—20 la ger dan de eerste aanvoeren verleden jaar. DE JODEN EN HUN STRIJD TEGEN HET ANTI-SEMITISME. Zij mogen niet handelen tegen wet en recht. In alle synagogen der Ned. Isr. Gemeente te Amsterdam is Zaterdag vóór het eindi gen van den gewonen ochtenddienst een af kondiging van den opperrabbijn voorgelezen. Daarin wordt betreurd, dat ook joden hebben deelgenomen aan ordeverstoringen, die de laatste weken te Amsterdam plaats hadden. De boodschap gaat dan voort: „Hoe verbitterd wij ook mogen zijn op hen, die in Duitschland ongerechtvaardigd met onmen- schelijke wreedheid honderdduizenden joden aan de diepste vernedering en economischen ondergang prijs geven, wij mogen ons niet tot excessen laten verleiden, die in strijd zijn met wet en recht. Langs legalen weg is het niet slechts geoorloofd, maar ook plicht, om het monster van anti-semitisme ai te weren. Maar als wij door geweld dit trachten te be reiken, dan handelen wij onjoodsch en verval len wij in fouten, die wij bij onzen vijand af keuren. Geloofsgenooten, blijft onder alle omstandigheden waardig, en vertrouwt op God. Het kerkbestuur vertrouwt, dat ieder lid onzer gemeente dit woord zal ter harte ne men en ieder zich in zijn eigen kring zal be ijveren om het verder ingang te doen vinden, in de wetenschap, dat onze grondwet alle re- legies gelijkelijk beschermt, doch onder on derworpenheid aan het staatsgezag, dat mede tot taak heeft de handhaving van de open bare orde en rust". Ook in Rotterdam een waarschu wend woord. Ook de opperrabbijn A. B. N. Davids heeft een herderlijk woord tot zijn gemeenteleden in het ressort Rotterdam gericht Hij zeide daarin om.: „Elke jood zij zich ervan bewust, dat wat hij onbezonnen doet, zich op de gemeen schap wreekt. Bij al de beslistheid, waarmee wij aanvallen, zoowel openlijke als verdekte, tegen onzen naam, onze rechten of onze posi tie moeten afweren, dienen wij er ons voor te hoeden, ons schuldig te maken aan wat wij in andéten niet scherp genoeg kunnen ver- oordeelen. Ook hoede men zich ervoor, aan elk gerucht van een anti-joodsche daad zon der meer geloof te schenken en mededeelin- gen, die nieuwe onrust kunnen wekken, te verbreiden", TEGEN VERGUNNINGENSTELSEL VOOR VRACHTAUTO'S. De Bond van Bedrijfsautohouders heeft naar aanleiding van de indiening van het ontwerp van wet tot wijziging van de wet op de openbare vervoermiddelen, waarbij een vergunningenstelsel voor het vervoer van goederen met vrachtauto's wordt voor gesteld, besloten een krachtige actie tegen dat ontwerp te voeren. Hij h*.eft besturen van bonden en organi saties. die bij de behandeling dezer aange legenheid eveneens groot belang hebben, uil- genoodigd 12 dezer te 's-Gravenhage een gemeenschappelijke vergadering van ver tegenwoordigers der organisaties met het hoofdbestuur van den B. B. N. bij te wonen. GEEN POLITIEK MEER IN DEN AETHER? Staatsblad no. 223 bevat de volgende be slissing van den minister van waterstaat ten opzichte van de politiek in den radio-oin- roep: Art. 2 lid 2 moet thans als volgt (alléén de eerste zin stond in de oude redactie) ge lezen worden: „Deze mededeelingen (d.w.z. radio-mede- deelingen) mogen slechts afkomstig zijn van rechtspersoonlijkheid bezittende omroep organisaties, die tot het voor het uitzenden van deze mededeelingen vereischte gebruik van de in het vorige lid bedoelde inrichting door den minister zijn gemachtigd. Zij mo gen niet inhouden een rechtstrecksche dan wel zijdelingsche of bedekte ondermijning van godsdienst, zedelijkheid, gezag en volkskracht, noch kennelijk bestemd zijn voor het buitenland, Indien bekend is, dat zij in een bevrienden staat niet zijn toegelaten Mededeelingen van politieken aard mogen bovendien niet anders inhouden dan een stellige uiteenzetting of toelichting van poli tieke beginselen". Art., lid 7, luidt thans als volgt: „Bovendien kan door den minister wor den toegestaan, dat in bepaalde gevallen en omstandigheden mededeelingen van zake- lijken aard, bestemd voor allen, die deze wenschen te ontvangen, en mededeelingen van politieken aard, die niet voldoen aan het bepaalde in den slotzin van lid 2 van dit artikel, worden uitgezonden''. De beoordeeling, of men zich aan boven vermelde beDalingen houdt, wordt voorts ook in handen gelegd van de Radio Con trole-Commissie, terwijl klaarblijkelijk ce instelling van een beroepsinstantie blijft ontbreken. EEN NIEUW TOESTEL TEN DIENSTE VAN DE HARINGVISSCHERIJ. Dat kan vaststellen, waar zich scholen haringen bevinden. Een Reuter-telegram uit Helsingsfors meldt: Zweedsche en Finsche visschers doen proefnemingen met een nieuw electrisch toe stel, dat grooten omkeer in de haringvis- scherij zal brengen. Door middel van die toe stel kan men oo de treilers vaststellen waar en op welke diepte de scholen haringen zich bevinden. EEN BUITENLANDSCHE DIEF. Te Delft werd uit de etalage van een goudsmid een tablette met 50 gladde gou den ringen ter waarde van 500 gestolen, zoomede een tablette met zegelringen ter waarde van 75. Een Roemeensch koopman wordt van dezen diefstal verdacht. WIELRENOEFENINGEN VERBODEN. Zondagochtend hield de rijwielvereeniging De Zwaluwen trainingsoefeningen te Doetin chem. Bij het eindpunt werd de heer Mulder, die het publiek tegen hield, aangereden door een der renners met het gevolg, dat hij zware hoofdwonden bekwam. De renner bleef vrij wel ongedeerd. De politie heeft thans aanleiding gevon den, deze oefeningen verder te verbieden. INDEXCIJFERS GROOTHANDELS- PRIJZEN. Het Centraal Bureau voor de Statistiek deelt bet volgende mede betreffende de index cijfers van groot'randelsprijzen over April 1933. Bij beschouwing der indexcijfers (basis 1913 100) over April 1933, in vergelijking met die der voorgaande maand, blijkt, dat het algemeen indexcijfer met 1 punt, dat der voedingsmiddelen alléén met 2 punten is ge daald. Tegenover een prijsstijging van 12 artike len (5 voedingsmiddelen) met in totaal 34 punten (w.o. als hoogste stijging rijst en lamsvleesch met elk 7 punten) staat een prijs daling van 19 artikelen (17 voedingsmidde len) met in totaal 75 punten (w.o. eieren met 13, tarwezemelen met 12 en melk met 10 punten). De stijging van Maart op April uitgedrukt in procenten, is als vojgj;: laa&vlg^cfl JQ& —a—aa—taeaammm Mededeeling van de Ned. Phae- nologischt Vereeniging. Resultaat van de enquete, bewerkt door den heer O. Wolda. De algemeene medewerking van de Ned. pers, gevoegd bij de even algemeene belang stelling voor onze populaire zwaluw, heeft geleid tot het bijeenbrengen van een zeer uitgebreid waarnemingsmateriaal: niet min der dan ruim 1112 berichten kwamen in; zij betreffen meer dan 4600 vogels. Het resul taat van de enquete wordt in het volgende kort weergegeven: De eerste zwaluw is gemeld op 28 Maart te Winterswijk, vervolgens telkens één op 3, 4 en 5 April, twee op 6 April, zes op 7 April en 15 op 18 April. Deze 27 voorloopers wezen merkwaardigerwijze reeds direct de banen aan, die de groote massa's zouden volgen. De eigenlijke trek begon op 9 April, toen de zwaluw van 67 plaatsen werd ge meld. De volgende acht dagen 1017 Aprif hadden resp. 63, 125, 155, 125, 56, 52, 37 en 48 meldingen, daarna in de week van 1824 April nog 72 en ook toen was de trek nog niet geheel voorbij. Het hoogtepunt was dus op 11—13 April, maar de geheele trek nam dit jaar ongeveer een maand in beslag Het resultaat met betrekking tot de ge volgde wegen is zeer frappant en weergege ven op het hierbij afgedrukte kaartje. Een trekbaan is hier breeder geteekend wanneer er meer meldingen in verwerkt zijn. De grenzen zijn in werkelijkheid niet zoo scherp als men misschien uit deze schemati sche voorstelling zou opmaken. Zoo is b.v. Zuidholland benoorden de Nieuwe Maas één groot trekgebied, evenals West-Utrecht en Noordholland bezuiden Alkmaar. In het Zuiden van Noordbrabant, en in het geheele N.O. van het land liggen daarentegen vrij groote gebieden, die buiten den trek blijven. Er blijken dus drie invalspoorten te zijn, d» voornaamste bij Eysden. Deze baan volgt de Maas tot Venlo, gaat dan door Duitsch land naar het N. N. O. en brengt daarna weer zeer veel vogels in den Oostelijken Achterhoek en Twente. De tweede belangrijke baan komt binnen bij Oostburg in Zeeuwsch Vlaanderen, gaat eerst langs de kust en brengt dan via Noord- holland het grootste deel van zijn vogels naar Friesland. De derde invalspoort ligt bij Terneuzen, dus eveneens in Zeeuwsch-Vlaanderen. De vogels, die deze baan volgen trekken regel recht via Dordrecht, Amersfoort, Kampen naar den Dollard. Deze baan is reeds bekend uit vroegere onderzoekingen omtrent andere vogels. Van de Maasgroep gaat een belangrijk deel benoorden Roermond naar het N.W. naar Dordrecht. Een ander gedeelte volgt de Maas tot Mook, trekt naar het IJseldal en volgt deze rivier tot Kampen. Sommige vo gels echter trekken over de Veluwe naar het Noorden. In Zuidholland komen de zwaluwen dus van drie kanten en zij maken deze provincie, zooals reeds is opgemerkt, tot één groot trek gebied. Hieruit concentreeren de vogels zich weer in Holland's Noorderkwartier, omdat de exemplaren, die aan het IJselmeer terecht komen, dit meer niet direct oversteken, doch eerst de kust naar het N.W. volgen. Het pas seeren van hetljselmeer geschiedt dus waar schijnlijk alleen via Enkhuizen—Stavoren. Binnenkort zal een uitvoeriger verslag met vier kaarten in druk verschijnen en ook voor belangstellende niet-leden der Ned. Phaeno- logische Vereeniging tegen geringe vergoe ding (30 ct.) verkrijgbaar worden gesteld (postgiro 193322. G. Wolda, Wageningen). De door een aantal medewerkenden aan de enquete gestelde vragen zullen afzonderlijk worden beantwoord. Hier kan reeds worden gemeld, dat voor het lidmaatschap der Ned. Phaenologische Vereeniging (contributie 3) men zich kan aanmelden bij den secreta ris (J. D. Vis, Assendelft). Het bestuur uit bij deze zijn dank voor de medewerking van de pers en de inzenders van berichten. De door velen aangeboden me dewerking bij andere vogelkundige vraag stukken wordt dankbaar aanvaard. rijst 8.4, kalfsvleesch 7.1, tin 6.3, thee 6.2, ruwe katoen 4.9, runderhuiden 4.3, zilver 3.9, varkensvleesch 3.3, hennep en T-ijzer 1.8 en lijnolie 1.4; de daling, uitgedrukt in procenten, is voor eieren 24.1, melk 17.8, tarwezemelen 14.8, kaas 9.5, hooi en koffie 7.1, alcohol 4.5, ha ver 4.1, cacao 4, gerst 3 2, peper 2.8, maïs 2.2, terpentijnolie 1.9, vlas 1.7, boter en ma caroni 1.2, aardappelen en rogge 1 en suiker 02. EEN MINISTERIEELE BELOONINO. Namens den minister van justitie is een be looning van 250 toegekend aan recher cheur Visser van het bureau Pauwensteeg in verband met zijn werk inzake de opsporing van den dader van den moord op Marietje van Os in den Blijdorpschen Polder. EEN PANTSERSCHIP TE KOOP. Het pantserschip „Marten Harpertsz. Tromp" en de torpedoboot „Z 4", liggende op s rijkswerf te Willemsoord, zijn uit de sterkte der zeemacht afgevoerd en ter ver- koop bestemd.

Alkmaarsche Courant | 1933 | | pagina 7