DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN. Uit het Jkuiemwt Dxigetiittsch Oveczkht Buitenland Congres van het Duitsche arbeidersfront. Groote omwentelingen hunnen in het volksleven slechts dan plaats vinden, wanneer er dringend behoefte bestaat". aan REDE VAN HITLER. 1^5e Jaargang Wat vandaag de aandacht trekt,,., Deze Courant wordt ELKEN AVOND, behalve Zon en Feestdagen, uitgegeven. Abonnementsprijs per 3 maanden bij vooruitbetaling voor Alkmaar 2. tranco door het geheele Rijk 2.50. Losse nummers 5 cents. PRIJS DER GEWONE ADVERTENTIEN: Van 15 regels 1.25, elke regel meer 0.25, groote contracten rabat. Groote letters naar plaatsruimte. Brieven franco aan de N. V. Boek- en Handelsdruk kerij v h. HERMs. COSTER ZOON, Voordam C 9, postgiro 37060. Telef. 3, redactie 33. No. 111 Directeur: C. KRAK. Dlt nummer bestaat nit drie bladen. Den Haag 10 Mei 1933 In de hedenmidddag gehouden vergade ring van de Tweede Kamer heeft de commis sie tot onderzoek van de geloofsbrieven der gekozenen, voorzoover deze ze hadden inge diend, verslag van haar arbeid uitgebracht Rapporteur was de heer Bongaerts (r.k een zeer geacht doch ook zeer onduidelijk sprekend lid Hij heeft misschien wel een half uur het woord gevoerd zonder dat we er een sikkepit van hebben kunnen verstaan. Dat lag niet enkel aan hem doch ook aan c.e Kamer, die zooveel onderlinge gesprekken had te voeren, dat geen der leden luisterden, doch men tevens verhinderde, dat anderen ook slechts een enkel woord opvingen. Ach teraf bleek, dat we er niet veel aan hadden verloren. Alle ingekomen geloofsbrieven wa ren in orde de Indische communisten hadden nog niets ingezonden en dienten gevolge konden de leden voorzoover aan wezig beëedigd worden, wanneer ze er niet de voorkeur aan gaven de belofte af te leg gen, wat vele blijkbaar liever deden. Nadat hiermede een goed half uur was heegegaan, kon de voordracht voor de be noeming van een voorzitter worden opge maakt. Ook dit is vlot verloopen. Gelijk wel was te verwachten, werd de aftredende voor zitter mr. Van Schaik (r.k.) nummer één niet 84 van de 92 stemmen en, zeldzaam verschijnsel, applaus weerklonk uit de Ka mer bij het vernemen van dien uitslag. Num mer twee werd weder, evenals andere jaren, de heer Schaper (s.d.a.p.), terwijl in de plaats van den uit de Kamer heengeganen heer Beumer( a.r.) tot nummer drie werd gekozen de heer Slotemaker de Bruine (c.h.) Wel werden vele stemmen uitgebracht op den oud-minister Van Dijk (a.r.), doch de meerderheid bezorgde deze overwinning aan de christelijk-historischen, waarbij echter de persoon van den heer Slotemaker ongetwij feld wel eenig gewicht in de schaal legde Natuurlijk wordt nu de heer Van Scnaik door de Koningin benoemd. Vrijdag a.s. zal hij zijn presidentschap aanvaarden. Ruim 400 vertegenwoordigers van Duit sche vakvereenigingen waren gistermiddag, in de zittingszaal van den Pruisischen' staatsraad te Berlijn bijeengekomen, om het eerste groote congres van het Duitsche arbeidersfront mee te maken. Als eeregasten waren verschenen staatssecretaris dr. Meiss neren kolonel Hindenburg namens den rijkspresident, de leden der rijksregeering, leden van het corps diplomatique, de rijks stadhouders, de minister-presidenten der Duitsche landen, vertegenwoordigers van de weermacht, van belangrijke bedrijven, alle gouwleiders der N.S.D.A.P., arbeidersdele gaties uit het Saargebied, Dantzig en Duitsch Oostenrijk, delegaties van S.A., S.S. en Stahlhelm, zoomede andere vooraan staande figuren uit het Duitsche politieke en economische leven van Duitschland. Dr. Ley, de leider van het Duitsche arbei dersfront, hield de begrootingsrede, waarin hij uiteenzette, dat deze generatie thans het geweldigste beleeft, wat zich sinds 2000 jaar jaar in de geschiedenis van het Duitsche volk heeft voorgedaan. De vakvereenigingen zullen niet in haar voormaligen vorm terug- keeren. De arbeid is de zin van het leven en het leven heeft slechts waarde door den arbeid. Arbeid, aldus dr. Ley, moet een hei lig begrip zijn, niet een last, maar de eer van den mensch! Vervolgens gaf dr. Ley het woord aan rijkskanselier Adolf Hitier, die het volgende zeide: Redevoering Adolf Hitier. Groote omwentelingen kunnen in 't volks leven slechts dan plaats vinden, wanneer er dringde behoefte aan bestaat. Het is niet voldoende te zeggen, dat de economische crisis een gevolg is van de wereldcrisis, want juist zoo kan ieder ander volk de zalfde verontschuldiging en motiveermg voor zich vinden. De nood is steeds gewor teld binnen de afzonderlijke volken. Natuur lijk is, dat internationale gebreken, welke zich bij alle volken doen gevoelen, ook door deze volken moeten worden verholpen. Maar dat doet niets af aan het feit, dat ieder volk voor zich dezen strijd moet aanbinden en dat vooral niet een volk voor zich van dezen nood bevrijd wordt door internationale maatregelen, wanneer het niet zelf deze maatregelen treft. De crisis in het Duitsche bedrijfsleven is niet alleen een crisis welke zich in de cijfers van ons bedrijfsleven voor doet, maar zij is wel in de eerste plaats een crisis, welke zich uit in het inwendige ver val, in den aard der organisatie e.d. van ons economische leven, en hier kunnen wij wel van een crisis spreken, welke misschien ons volk meer getroffen heeft dan andere vol ken. Het is de crisis, welke wij zien in de verhouding tusschen de begrippen kapitaal, bedrijfsleven en volk en in het bizonder zien wij deze crisis in de verhouding van onzen arbeider tot onzen werkgever. Hier heeft de crisis een hoogtepunt bereikt als nergens elders ter wereld. Wanneer wij de Duitsche arbeidersbe weging, zooals zij zich in den loop der laat ste halve eeuw langzamerhand ontwikkelde naar haar innerlijke wezen onderzoeken^ dan stuiten wij op drie dingen, welke deze eigenaardige ontwikkeling bepalen. Ten eer ste de wijziging der bedrijfsvormen van ons bedrijfsleven. Met de industrialiseering ging de patriachale erkenning tusschen arbeiders en werkgevers verloren. Wanneer men zich voortbeweegt op dezen weg dan moet logisch tegenover de organisatie der werknemers die der werkgevers worden gesteld en dan zui len de beide organisaties met de hun gege ven strijdmiddelen hun belangen behartigen, d.w.z. uitsluiting en staking en dan zal nu eens de eene groep, dan de adere groep over winnen. In beide gevallen zal de geheele natie de schade moeten dragen. Deze strijd is de eene grond voor de catastrophe, welke zich landzaam maar zeker heeft doen gel den. De tweede grond is de opkomst van het Marxisme. Het Marxisme heeft met scher pen blik in de vakvereenigingsbeweging de mogelijkheid gezien den aanval tegen den staat en de maatschappij met een absoluut vernietigend wapen te voeren, niet om den arbeider te helpen wat is voor deze inter nationale apostelen de arbeider van een of ander land? heelemaal niets. Want deze apostelen zijn geen arbeiders, het zijn van het volk vervreemde literaten, van net volk vervreemd gepeupel. De klassestrijd leidt tot de proclamatie van het instrument voor de behartiging dei- economische belangen der arbeiders voor doeleinden van de algemeene staking. Hoe ver deze waanzin kon gaan, daarvoor heb ben wij Duitschers een ongehoord en even vreeslijk als leerrijk voorbeeld: het voor beeld van den grooten oorlog. Het Marxisme en de Duitsche arbeider. Het Marxisme, aldus Hitier, heeft nooit gestreden, wél de Duitsche arbeiders. In het jaar 1914 is de Duitsche arbeider van het Marxisme tot zijn volk gegaan en de leiders konden hen niet tegenhouden Ar beiders zijn gevallen. De leiders hebben zich voor 99% zorgvuldig „geconserveerd". Zij hebben hun politieke werkzaamheid belang rijker geacht. Eindelijk zagen zij in de revo lutie de vervulling. Men wachtte tot volk en Rijk door de overmacht vermurwt den aanval niet langer kon doorstaan. Toen sloeg men los. Men heeft Duitschland gesla gen en daarmede in de eerste plaats en het ergste den Duitschen arbeider. Voor de som van lijden, nood en ellende, welke sindsdien door millioenen arbeidersfamilies ging, zul len de misdadigers van November 1918 zich moeten verantwoorden. Zij moeten zich daarom vandaag over niets beklagen. Wij hebben niets vergolden. Hadden wij dit ge daan, dan zouden wij hen bij tienduizenden hebben moeten doodslaan minutenlang ap plaus). De derde oorzaak ligt in den staat zelf. Er was misschien iets dat tegenover deze ontwikkeling had kunnen worden geste'd Het was de staat, indien deze staat zelf niet tot speelbal der belangengroepen zou zijn af gedaald. Het is geen toeval, dat de geheele ontwikkeling parallel loopt aan de democra tiseering van ons openbare leven. Thans gaat het er om een autoriteit op te richten en deze moet onafhankelijk zijn van de toeval lige stroomingen van den geest des tijds, vooral van de stroomingen welke het econo misch begrensde en beperkte egoïsme doen optreden. Er moet een staatsleiding ont slaan, welke een werkelijke autoriteit be teekent, die niet afhankelijk is van een ot andere klasse der bevolking, een staatslei ding waarin een ieder vertrouwen zal kun nen hebben, dat zij niets anders wil dan het Donderdag II NSei 1933 geluk van het Duitsche Volk. Het laatste doel der geheele ontwikkeling zou anders zijn: de strijd tusschen vuist en verstand Deze zou slechts kunnen eindigen doordat de kwantiteit het verstand zou vernietigen. Dat beteekent dan evenwel niet zegen en opkomst voor den arbeider, maar ellende, jammer en nood definitief verval. Men kan niet door een generatie de dingen op orde doen brengen. Wat wij thans doen, dat doen wij voor ons en voor de toekomst, waarin wij onze nakomelingen zullen toonen, hoe ook zij het moeten doen. Wij zullen de orga nisaties bevrijden van den invloed van hen die meenden in hen een laatsten ruggesteun te bezitten. Wij nemen hun deze. organisaties af, niet om alles te concentreeren, maar om alles te redden, wat er aan spaarcenten in belegd is en om verder den Duitsche arbeider als ge lijkgerechtigd medewerker te betrekken bij de nieuwe verhoudingen. Er zal geen staat worden gebouwd tegen den arbeider, neen, met hem zal hij worden gebouwd. De bevol kingsklassen zullen elkander moeten begrij pen! Taak der regeering zal zijn de handen van hen die willen loslaten, weer samen te voegen. De overwinnaar moet ons volk zijn. Het moet de overwinnaar zijn over klassen, standen en individueele belangen. Daarmede zullen wij vanzelf komen tot het begrip ver edeling van den arbeider. Ook dit is iets dat niet van vandaag op morgen is op te lossen. Er zullen eeuwen noodig zijn om de begrip pen weer in hun oorspronkelijkheid bij het volk bekend te doen worden. Hitier tegen eere-titels. Ik ben tegen het aannemen van alle eere- titels. Ik zou op mijn grafsteen niets anders willen hebben dan mijn naam. Ik ben nu eenmaal door mijn eigenaardi- gen levensweg in staat gesteld het wezen en het geheele leven van den Duitschen stam te begrijpen en te verstaan. Zoo heeft, geloof ik, het iot mij aangewezen om eerlijk make laar te zijn naar iedere zijde. Ik ken dit brave volk en zou den intellectueelen slechts willen zeggen: ieder rijk, dat gij slechts in tellectueel opbouwt, is zwak gebouwd. Dit brave volk is zeer zeker zwaartillend, in vele dingen zwaar van begrip, niet zoo geest rijk, maar het heeft rouw en standvastig heid. Een dichter heeft eens gezegd: Duitschland zal dan op z'n grootst zijn wanneer zijn armsten zijn meest getrouwe burgers zijn. Ik heb deze armste zonen vier jaar lang als musketier in den grooten wereldoorlog leeren kennen; ik heb hen lee ren kennen, die misschien voor zich in het geheel niets te winnen hadden en die toch eendrachtig uit het gevoel van te behooren tot het volk helden zijn geweest. Geen volk heeft meer recht monumenten op te richten voor zijn onbekende musketiers dan ons Duitsche. Deze garde moeten wij voor den staat veroveren. Voor het komende Duitsche Rijk, het derde Rijk, moeten wij hen winnen Dat is thans het kostbaarste wat wij kunnen geven. Ik zal in mijn leven geen grooter trots bezitten dan wanneer ik aan het einde van mijn dagen zal kunnen zeggen: Ik heb voor het Duitsche rijk de Duitsche arbeiders be vochten. Nadat rijksminister Seldte nog enkeie woorden had gesproken, werd de bijeen komst door den voorzitter, Schmeer, geslo ten Hoofdredacteur: Tj. N. ADEMA. BCTC—I HBS—M DUITSCHLAND EN HET BUITENLAND. Moeilijkheden bij lossing te Antwerpen. Gistermiddag weigerden havenarbeider ten getale van 60, werk te verrichten aan boord van de Duitsche stoomboot Watussi der Woerman-lijn uit Hamburg, zoolang de hakenkruisvlag aan de vlaggemast bleef uit hangen. De politie heeft het Duitsche consu laat verwittigd, waarop de kanselier Michet zich in verbinding stelde met burgemeester Huysmans om de noodige politiemaatregelen te treffen voor eventueele bescherming der passagiers. Een sterke politiemacht is ter plaatse. Er deden zich geen verdere inciden ten voor. Demonstraties te New-York Te New-York hebben groote anti-Duitsche demonstraties plaats gevonden, die georgani seerd waren door het Amerikaansche Jood- sche congres. Optochten, die protesteerden tegen de behandeling der Joden in Duitsch land trokken door alle deelen der stad. In totaal namen ongeveer 200.000 personen waaronder ook negers deel aan de betoogin gen, tijdens dewelke toespraken werden ge houden. Voor het Duitsche consulaat had de politie zorg gedragen voor uitgebreide vei ligheidsmaatregelen, evenals voor Duitsche ondernemingen, zoodat het nergens tot inci denten is gekomen. Rust spreekt voor de vertegen woordigers der hoogescholen Op een bijeenkomst van vertegenwoordi gers van de hoogescholen van alle Duitsch: anden heeft de Pruisische minister van on derwijs, Rust, gezegd, volgens welke princi pes nieuwe leerkrachten zullen worden ge kozen. Wij hebben het moeten beleven, dat een hoogleeraar, die door de halve wereld als vertegenwoordiger der Duitsche wetenschap werd beschouwd, zoodra hij over de grens was zijn relatie met Duitschland met een pennestreek verbrak. Een echte Duitscher kan dit standpunt van „ubi bene ibi patria" niet innemen en daarom zijn wij van meening, dat Duitsche kunst en Duitsche wetenschap op de beste wijze door Duitschers worden gediend. In dezen zin zullen wij het corps hcogleeraren aanvullen. Nogmaals leg ik er den nadruk op: Gewo gen wordt slechts de mensch in zijn waarde als nationale opvoeder en vrije navorscher. Onder geen omstandigheden zal ik dulden, dat een hoogleeraar die uit gebrek aan we tenschappelijke kwaliteiten tot nu toe niet kon slagen, dit thans op grond van zijn po- litieken staat bereikt. Arrestaties. Het Pruisische ministerie van justitie deelt mede, dat het gerechtshof van Koenigsberg arrestatiebevelen heeft uitgevaardigd tegen den vroegeren „Generallandschaftsdirektor" Von Hippel, tegen graaf Eulenburg en tegen Oberregierungsrat Hintz. Rosenberg over zijn besprekin gen te Lenden. Rosenberg, de leider van het bureau voor buitenlandsche politiek van de N.S.D.A.P. heeft gisteren den vertegenwoordigers van de Duitsche pers inlichtingen gegeven over Duitschland betreffende problemen, waar over in Engeland onklare of op misverstan den berustende opvattingen in omloop zijn. Afzonderlijke gebeurtenissen zijn vaak met verkeerden maatstaf gemeten, daar men de groote gebeurtenis van een diep ingrijpende revolutie nog niet volkomen begrepen en doorzien had. Wat voor Engeland de zee is, dat is voor Duitschland het staatsbegrip, dat in den zin van het oude, werkelijke Pruisen- dom plichtsvervulling, ordentelijkheid in het staatsbestuur en zuinigheid zijn ver vuling moet vinden. Dat is geen Pruisisch militairisme. Het valt niet te loochenen, dat Duitschland tegenwoordig een crisis in de buitenlandsche politiek doormaakt. Duitschland moet de weinige overgebleven rechten ondubbelzinnig verdedigen. Duitschland heeft de verdragen volledig nagekomen en zal voor de rechtsge lijkheid in politiek en economie strijden. Men moet er ook aan herinneren, dat de herzieningsvoorstellen niet van Duitsch land, maar van de verdragspartners zijn uit gegaan. De besprekingen met Norman Davis zijn zeer hoffelijk en zakelijk verloopen. Door Amerika wordt het recht van Duitschland op zijn veiligheid principieel niet bestreden. beslaglegging op het vermogen der werd noodzakelijk geacht om de garan DE ACTIE TEGEN DE DUITSCHE SOC. DEMOCRATEN. De SPD tie te scheppen, dat de door de vakvereenigin gen en de arbeidersbank aan de SPD en haar onderafdeelingen uitbetaalde bedragen ter beschikking blijven van de werknemers organisaties. De SPD-fractiebureaux in Rijksdag gebouw verzegeld. In verband met de beslaglegging op he geheele vermogen der SPD, verneemt Voelkische Beobachter, dat de politie de frac tiebureaux der SPD in het rijksdaggebouw heeft verzegeld en al het materiaal in deze ruimte opgesloten. De bedienden zijn wegge zonden. Ontbinding SPD in Wurtemberg Het bestuur der SPD voor het land Wur temkerg heeft, naar gemled wordt, het Wur tembergsche ministerie van binnenlandsch zaken meegedeeld, dat het met het oog op de ir. beslagneming van het vermogen der SPD in Wurtemberg niet meer mogelijk is onder de gegeven politieke omstandigheden partij werkzaamheden te verrichten, zoodat de le den van het bestuur der SPD, afdeeling Wurtemberg, hun functies hebben neerge legd. DE ECONOMISCHE WERELD CONFERENTIE. Mededeeling van MacDonald. Minister-president MacDonald heeft in het Lagerhuis in antwoord op een vraag medegedeeld, dat het de bedoeling der Britsche regeering is op de econo mische wereldconferentie te trachten een algemeene verlaging der douaneta rieven te verzekeren Engelse-Amerikaansch ac coord, betreffende douane bestand. Tusschen de Engelsche en de Ameri kaansche regeering is overeenstemming bereikt in zake het douanebestand Amerika heeft de Engelsche wijzigings voorstellen op het Amerikaansche ont werp aangenomen. Het douanebestand zal van kracht zijn tijdens de economi sche wereldconferentie. Engeland heeft zich zekere waarborgen verschaft van wege zijn positie als land met lage louanetarieven. Het heeft zich het recht verzekerd de loopende handelsbespre- Het congres van den Duitschen arbeid. (Dag. overzicht). De verbranding van „Onduitsche litteratuur"; eefn rede van dr. Goeb- bels. (Buitenland). Nieuw Poolsch kabinet samenge steld. (Buitenland). De strijd in Noord-China; bezet ting van Peking en Tientsin? (Bui- tenlaud). Paraguay heeft den oorlog aan Bolivia verklaard. (Buitenland). 120 personen omgekomen bij een tornado in Kentucky in Amerika, (Buitenland). Hevige gevechten in China; dui zend dooden. (Buitenland). Tusschen Engeland en Amerika overeenstemming bereikt in zake het douanebestand. (Buitenland). Nadere bespreking inzake de kabinetsformatie. (Binnenland.) Het conflict bij de K.L.M.; uiteen zetting der piloten. (Luchtvaart.) De actrice mevr. Budermanvan Dijk overleden. (Kunst.) Zie verder laatste berichten. kingen met andere staten ten einde te kunnen voeren. Een schending der over eenkomsten van Ottawa is uitgescha keld. Volgens de diplomatieken medewer ker van de Daily Tel., bevat de formule voor den tarieven wapenstilstand drie paragrafen van den volgenden inhoud: Par. 1 noemt het een belangrijke voor waarde voor het succes der economische wereldconferentie, dat voor het begin dezer conferentie een tarievenvacantie wordt afgekondigd op voorwaarden die in een gemeenschappelijke overeen komst nauwkeurig worden vastgesteld. Par. 2 stelt voor, dat de in de organi satiecommissie der economische we reldconferentie vertegenwoordigde sta ten de andere staten dringend aanbeve len van nu af tot aan het einde der con ferentie zich te onthouden van eiken nieuwen stap, die den internationalen handel in gevaar kan brengen en de moeilijkheden slechts zou vergrooten. Par. 3 bepaald, dat van 31 Juli af elke mogendheid het recht heeft op een ter mijn van 1 maand de tarieven vacantie op te zeggen. Deze laatste clausule is bedoeld, de bescherming van de staten, die zich in hun nationale belangen bedreigd zien, door een uitstel der manoeuvre of ge brek aan doortastendheid der conferen tie. Bovendien geeft deze clausule een aan de conferentie deelnemende mo gendheid gelegenheid zich te verweren tegen oneerlijke concurrentie van een andere mogendheid. DE REGEERINGSREORGANISATIE IN OOSTENRIJK. Nieuwe benoemingen. Naar officieel wordt medegedeeld, hebben de ministers Weidenhoffer, Ja- komcic en Baschinger, evenals de staatssecretaris Fey den bondskanselier hun verzoek om aftreden overhandigd. Op voorstel van den bondskanselier is Landeshauptmann dr. Buresch tot minister van financiën benoemd, Kom- merzialrat Stockinger tot minister van handel en verkeer, en verder Ingenieur Vincent Schumy tot minister zonder portefeuille evenals staatssecretaris Fey. terwijl de afgevaardigde Neustad- ter-Stuermer en de vroegere minister Bachinger tot staatssecretarissen wer den benoemd. Minister Schumy zal zich belasten met de economisch-politieke aangele genheden. Eed voor ambtenaren. De ministerraad heeft in feite besloten tot het instellen van een nieuwen eed voor ambtenaren, waardoor handelin gen tegen de regeering tot motief wor den voor ontslag uit staatsdienst. Na beëindiging van den ministerraad werd een nieuwe verordening uitgevaardigd, waarbij de ambtenaren nogmaals den eed zullen moeten afleggen. In een nieuwe eedsformule wordt den ambtenaren vooral de plicht voor oogen gehouden om trouw te blijven aan den Bondsstaat Oostenrijk en deszelfs re geering binnen het kader van den dienstplicht. Weigering den eed af te leggen zal beschouwd worden als het nemen van ontslag.

Alkmaarsche Courant | 1933 | | pagina 1