Alkmaarsche Courant. Rechtszaken Honderd vijl en dertigste Jaargang. VRIJDAG 12 MEI Brieven uit Berlijn Geneeskundige brieven No. 112 1933 (Van onzen correspondent). Berlijn, 6 Mei. de vreemdeling den indruk Vrij^t'óm Wie dit nieuwe jaar nog niet in Duitsch- politieke soldaten, die overigens vaak hetzij aar Ber-1 als hulppolitie dan wel om bijzondere rede- nen gewapend zijn, het eigenlijke DuiSche leger vormen. Politie en in de eerste pK de Rijksweer, .s m groote kazernes gecon centreerd, vak juist buiten de groote steden In Berlijn z.et men sinds 14 jaar nautS officieren en soldaim rugbedekking heeft. Daarom is het ook niet te verwonderen, dat deze gruine troepen ty pisch zijn voor het uiterlijk beeld van het hedendaagsche Duitschland, gelijk de zwart- hemden dat gebleven zijn sinds Mussolini in Italië het heft in handen heeft De gemiddelde Duitscher is altijd dol op uniformen geweest. Nu kan hij in dit opzicht zijn lusten bot vieren. Hoeveel SS en S - troepen onder Hitler's bevelen staan is 'ons met precies bekend. Maar het is waarschiin lijk een veelvoud van leger en wSSteï men. zoodat het niet te verwon £en is St fand was. en thans een uitstapje naar lijn maakt, zal wat land en stad betreft, nieuwe en verrassende ervaringen opdoen. Vooral als hij er daarenboven nog in slaagt, met verschillende kringen der bevolking ver- betoogd en door den inhoud onzer brieven *^3^wemelt het_van Hitlersoldaten, in alle bewezen, dat wij het allerminst als onzen variaties. En een liefhebber van uniformen dicht beschouwen, twee buurvolkeren tegen ^"ophlkn^dingsteekenen kan hier nu zijn Men kan niet zeggen, dat deze partij-sol daten provoceerend optreden. Ze voelen zich niet toonen dat althans niet, als propagTn dtsten voor een nieuw en strengordelievend Duitschland, gelijk men dat nog heden bij uücht beschouwen, twee buurvolkeren tegen °na«scneic a£rf »,e, ?gen, partij,„, zoover het die althans bezeten heeft), met opzet, omdat we in zulk een ontwikkeling voor geen enkele partij eenig blijvend heil zien en ook principieel willen protesteeren teer en de bekende slechte gewoonte, regime s _nverwisselen, de zwarthemden in Italië constfteeren kan Ze schijnen niet opgeleid te zijn als helpers J vraSen ^an verkeer, hoffelijkheid, zorg enz ofschoon ze uit DE ONGEREGELDHEDEN IN DE LEIDSCHESTRAAT TE AMSTERDAM. De motorrijder uit de voorloopt ge hechtenis ontslagen. Naar men zich herinnert hebben in den avond van 1 Mei in dc Leidschestraat on geregeldheden plaats gehad tusschen leden van een fascistische organisatie en eenige andere personen, waarbij zekere L. met zijn motorrijwiel met opzet zou zón ingereden op een groepje fascisten. L. werd Vrijdag 1.1. gearresteerd en in ver zekerde bewaring gesteld. Gisteren is L. ech ter uit de preventieve hechtenis ontslagen. PAMFLETTEN-ACTIES VERBODEN. De president der Amsterdamsche recht bank heeft in kort geding de Ned. Artisten Organisatie bevolen haar pamfletten-actie tegen het Asta- theater te Amsterdam te sta ken en gelastte een huurder een geschrift dat diende strijdmiddel vóór huurstaking, ver wijderd te houden. De president schetst dergelijke acties als een insluipende, verderfelijke gewoonte om het publiek in geschillen te betrekken, waaihij wordt gespeculeerd op zijn gebrek aan oor deel en zijn sentiment. In beide gevallen werden de gedaagden veroordeeld tot betaling der kosten. StSfiSdde bui,e»; wereld zoo mogelijk m gunstiger licht vrouwvolk echte „lions", en men mompeft nen vertoonen. dat ze jegens ongewenschte medehnrcrprc' Intusschen moeten wij bekennen, datvooral jegens niet-Ariërs en waschechte com' Duitsche volk, goedschiks en kwaads munist jn hun ))kaMrnes» ook yaak W^lRvixjn I ono-pmopopllllr Irnnnon r_ een regeering volgend, die tot een dictatuur geworden is, het ons bij dit streven met den dag minder gemakkelijk maakt. Ter verdediging van het volk als geheel moeten wij er echter al dadelijk op wijzen, dat de zeker 50 pCt. (wie weet in werkelijk heid onder den indruk der ontwikkeling al weer veel meer?), die met de huidige toe standen meer of minder ontevreden dan wel daarover eerlijk verbitterd is, niet meer aan het woord komt. Een oppositie kent het ongemoedelijk kunnen worden. In het alge meen echter zijn ze rustig en beleefd op den openbaren weg, en slechts de zeer jonge ele menten doen, vooral als ze aan het stuur van een auto zitten, een beetje sportief-flinic, dandy-achtig en daardoor ook wel eens sto rend aan. Maar dat zal wel overal het ge val zijn, waar men onder zulke abnormale omstandigheden strijdlustige en radicale jeugd in opvallende uniformen steekt. Kenmerkend voor het hedendaagsche Duitsche „Derde Rijk niet. De pers mag n et Dujtschland zijn ook de talrijke openbare meer schrijven, wat zij wil. Het knoeit m ane feesjerl) die naar het schijnt door een korte kringen van verklikkers, die zelfs de in par-- ticuliere gesprekken gemaakte critische op merkingen aan de overheid doorgeven, waarbij dan in gevallen van onvoorzichtig geuite vermoedens over moorden, mishande lingen enz. reeds gevangenisstraffen tot l - jaar toe zijn opgelegd. Maar zelfs al lukt het den reiziger met, ontevreden volksgroepen aan het praten e krijgen, dan moet toch zijn gezond verstand adempauze onderbroken worden wat ook de hoogste tijd was! en waarbij inderdaad een vlagvertoon, een massa-belangstelling, 'n dicipline en een organisatie vertoond worden, die in de geheele wereld nauwelijks haar weerga zal vinden. Men bemerkt duidelijk, dat Duitschland een eigen „Ministerie voor Volksvoorlichting en Propaganda" inge voerd heeft! Het groote gevaar van zooiets is natuur JVlljgt.il-- VIOII uiwi -J 1 1 J L' 1 I ***-«• gvvwax v cm LUUitia IO 11C11U lil hem zeggen, dat zeker twintig tot lijk, dat men aan het doel voorbij schiet. Wij iioen Duitschers, al dadelijk alle GOO.UOü joden, voorts zij, die lange jaren met sociaal- democratie, communisme, democratie, natio- naal-liberalisme, en zelfs met het conserva tisme gesympathiseerd hebben in groote meerderheid nog heden het toeval zouden zegenen, dat liever heden dan morgen aan de Hitler-dictatuur en aan het Derde Rijk een einde maakte. Dat weet de regeering natuurlijk even goed, en uit die wetenschap moet haar handelen verklaard worden. Zij ziet in, dat deze 65 milliöen zielen, van welke 40 millioen kies gerechtigd zijn, voor zoover ze niet uit over tuiging willen meedoen, voorloopig door den ijzeren vuist eenvoudig gedwongen moeten worden. En in die periode van dwang begint dan het lokken, in de eerste plaats van boer en arbeider. Den boer lokt men, door hem te verzekeren, dat hij het verreweg belangrijk ste element in de samenleving is, en door hem de mogelijkheid te geven, zijn produc ten durder af te zetten, geen buitenlandsche concurrentie meer tegen zich te zien, en door ■hen met honderden millioenen of door uitstel zijner schuldenlasten, wat lucht te geven Den arbeider lokt men door „spelen", waar op dan het „brood" zal moeten volgen; men ontneemt hem zijn roode leiders, vertelt hem bijna dagelijks, welke millioenen, door zijn spaarduiten bijeengebracht, hem door de be driegers, die zijn partijen en zijn vakorgani saties geleid hebben, ontstolen zijn; en waar hij niet goedschiks komt, bezet men zijn orga nisatie bureaux, legt beslag op zijn bonds- kapitalen, zet zijn aanvoerders in de gevan genis en geeft hem nieuwe leiders, die alleen aan de regeering verantwoording verschul digd zijn. Zoo handelt men in het algemeen tegen over alle vereenigingen, alle instituties van den staatsburger, tegenover de organen van de openbare meening, de beroepsorganisaties, het tooneel, de muziekwereld, de film, de lite ratuur, het onderwijs in al zijn geledingen, de wetenschap, den handel, de scheepvaart, de industrie, kortom het volledige maat schappelijke leven Wie geen jooclsch bloed de vier grootouders medegerekend in zijn aderen heeft, wie nimmer socialistisch of ccmmunistisch bestuurslid of zelfs aanvoer der geweest is, wie zich nooit in dienst van roode wetenschap of tendenskunst gesteld heeft, wie de democratie en het liberalisme t'jdig afgezworen heeft, en vooral, wie sinds hebben heel sterk den indruk, dat dit teveel zich in het Derde Rijk reeds merkbaar begint te maken. De radiozenders bijvoorbeeld dat kan men ook in Nederland constateeren als men Duitsche zenders inschakelt zijn zoo vol met nationaal-socialistische, uiterst eenzijdige propaganda, begeleid door volks liederen van vaak onbeduidend karakter en eeuwige militaire muziek, dat een deel der be volking zijn radiotoestel reeds uitgeschakeld laat, omdat deze overdaad niet meer ver werkt kan worden. Men bedenke ook, hoe deze vloedgolf van eigenlof en geestdriftfabricatie werken moet op joodsche gezinnen, die aan wanhoop ten prooi zijn, op al die andere groepten, die zich Duitschers-tweede-klasse zijn gaan voelen, op die tienduizenden mannen en vrouwen van beteekenis, die hun werkkring verloren hebben. Zulke dingen hoort men pas, als men hier langer vertoeft en met menschen gesproken heeft. Dan merkt men ook, dat lang niet al les goud is, wat in het nieuwe Duitschland blinkt. Maar men doet ook de ervaring, dat deze vaak sympathieke maar even vaak af- stootende onbloedige revolutie een geweldig volksgebeuren is; en dat men met zijn critiek eerlijk, maar ook voorzichtig moet zijn, wil men een groot buurvolk niet onrecht aan doen. ROLAND. HET CONFLICT IN DEN LANDBOUW IN WEST-NOORDBRABANT De rijksbemiddelaar prof. mr. Aalberse had gister op het raadhuis te Roosendaal een bijeenkomst samengeroepen van verte genwoordigers der samenwerkende land bouworganisaties en van de drie landarbei dersbonden in West-Noordbrabant om het loonconflict dat gerezen is, nader onder de oogen te zien. De rijksbemiddelaar stelde de beide par tijen voor in scheidsgerecht te laten beslissen De werknemers wilden arbitrage aanvaar den. De werkgevers verklaarden zich hier tegen op grond van het feit, dat de meerder heid der leden van de landbouworganisaties gestemd hebben tegen arbitrage. Men was aan die zijde van meening, dat tien procent «erUgin»djfegto een bijzonderen bemiddelaar te vragen, die een niet-bindend advies zal geven. beneden de 100.000, bezit groote kans en om in het Derde Rijk zijn brood te verdienen Wie niet zoo „gelukkig" is, zal zelfs in deze heerlijke lentedagen niet tot glimlachen be reid zijn, omdat het leven in zijn vaderland hem, voor zoover hij niet tot den boerenstand of de arbeidersklasse behoort, die als misleid en dus in kern onschuldig beschouwd wordt, geen toekomst van beteekenis meer biedt Zoolang, wel te begrijjjen, het Duitsche volk als-geheel bereid blijft, den koers van heden mee te maken. De vreemde wandelaar door Berlijn zai op het eerste gezicht niet al te veel nieuws opmerken. Onbloedige resoluties plegen niet hetbeeld van verwoeste straten, uitgebrande huizen en vernielde gedenkteekenen te bie den. De nationaal-socialistische revolutie van 1933 is, in totaal gezien, onbloedig. Wat wel in hoofdzaak te danken is aan het feit, dat zij geen werkelijke, actieve tegenstanders heeft. De bruine soldaten van Hitier hebben de gevaarlijke periode achter zich Nu hun hoogste chef dictator is, kruipen de tegen standers weg, omdat ze weten, dat de bruine uniform thans staat, leger en politie als De werkgevers aanvaarden dit voorstel doch de werknemers niet en grondden deze weigering op het feit, dat niet te verwachten is dat de landbouworganisatie een advies zal opvolgen dat ongunstig voor haar zou kunnen uitvallen. Voorshands is in verband met een en an der geen toenadering tusschen de partijen verkregen. DE VERVALSCHINGSAFFAIRE TE DIRKSLAND. Twee verdachten op vrije voeten. Gister zijn door de rechtbank te Rotterdam op vrije voeten gesteld de makelaar V J. N. te Middelharnis en de landbouwer H. P. te Dirksland, welke personen verdacht werden betrokken te zijn bij de vervalschingsaffaire te Dirksland De landarbeider L. en de timmerman L., beiden uit Dirksland, blijven echter in verzekerde bewaring. Het onder zeek wordt voortgezet. VERDACHT VAN OPRUIING TE DEN HELDER. Een onjuiste verklaring van een getuige? De losse arbeider R. D. te Zijpe en de werkman J. B. te Wieringen, hadden zich gistermiddag voor het gerechtshof te Am sterdam te verantwoorden wegens het ver spreiden van opruiende geschriften te den Helder op 10 Februari. De politierechter te Alkmaar had hen beiden tot drie maanden gevangenisstraf veroordeeld; van dit vonnis zijn de officier van justitie, zoowel als de verdachte D. in hooger beroep gegaan. Voor het Hof ontkenden de verdachten de biljetten verspreid te hebben. Ze waren in het bezit van een heel pak geweest, dat gaven ze toe, ze hadden zelfs de bedoeling gehad de pamfletten te verspreiden, vertelden ze, maar aan het verspreiden zelf waren ze niet schuldig. Dit verweer hielden ze vol, ook toen eenige mariniers hen pertinent herkenden als dege nen, die den bewusten avond hun biljetten in de handen gestopt hadden. Een derde communist, die niet vervolgd is, werd gehoord als getuige a décharge. Deze getuige verklaarde zelf de biljetten aan de mariniers gegeven te hebben; de twee ver dachten hadden dat niet gedaan. De mariniers, weer voorgeroepen, wisten zeker dat zij de biljetten van de verdachten en niet van den getuige a décharge ontvan gen hadden. „Waaraan herkent U ons", vroeg een der mariniers aan getuige. „Aan het uniform", was het antwoord. „Dat is onmogelijk", repliceerden de mari niers, „want we waren in burger!" De president mr. Jolles tot den getuige a décharge: „Daar loop je leelijk in hè?" Steeds weer betoogden de verdachten, dat zij wachtten op een seintje om met het ver spreiden te beginnen. Op de pamfletten stond een aansporing, om aan de bemanning van de Zeven Provin ciën een voorbeeld te nemen. „Bezet de bedrijven, neemt het distributie apparaat in handen, saboteert en vernietigt!" luidde het o.m. „Het nemen behoort gepro pageerd en in practijk gebracht te worden". Op een vraag van mr. Jolles, hoe de ver dachten aan de pamfletten waren gekomen, antwoordden zij, dat zij, zelfs als zij het wis ten, het toch niet zouden zeggen. De procureur-generaal, mr. A. baron van Harinxma thoe Slooten, eischte bevestiging der door den politierechter gewezen straffen, zonder aftrek der preventieve hechtenis en verzocht, dat van de verklaringen van den getuige a décharge proces-verbaal zal wor den opgesteld en dat er naar zijn verklarin gen een onderzoek zal worden gedaan. Na raadkamer wees het Hof dezen laat- sten eisch toe. Als verdedigers traden op mr. Buiskool en mevr. mr. T. de Ruyter de Zeeuw. Arrest 25 Mei. VEE GESLACHT IN DE WEIDE. Op wreede wijze. C. H. W., 31 jaar, schilder, recidivist; W. H., 30 jaar, houten-scheepmaker, en G. de H„' 27 jaar, huisschilder, allen te Rotter dam, allen gedetineerd, hebben zich voor de rechtbank aldaar te verantwoorden gehad terzake dat zij driemaal vee hadden gesto len uit óe weide. De eerste maal was het een hokkeling, die zii op 2 April j.1. hadden weggenomen, althans het vleesch ervan, want zij hadedn het beest, dat toebehoorde aan P. J. Boonstoppel, in de weide net zoo lang met een broodmes gestoken, tot het be zweek en er vervolgens het vleesch afgesne den en meegenomen. Op 17 Maart j.1. was een schaap van H Veldhoen te IJsselmonde, ongeveer hetzelfde lot ten deel gevallen. Een hokkeling, uit de weide van J. van Gelder, was hun laatste slachtoffer geweest Alle drie verdachten bekende het ten laste gelegde. Zij hadden den diefstal gepleegd om hun honger met het vleesch van de bees ten te kunnen stillen. Aan verkoopen had den ze niet gedacht. De president wees op de bijzondere wreed heid van de daad. In een geordende maat schappij gaat het toch niet aan, dat je als wilde beesten op vreedzaam vee in de weide aanvalt, het slacht, er stukken vleesch uit snijdt en die, na ze gezouten te hebben, op eet! Verdachte W.. die door messteken in de strot de beesten had „geslacht'', snikte. De president: Op gruwelijke manier heb je het vee van kant gemaakt. Een van de koeien is ook nog in een sloot terecht geko men. Denk er in de eenzaamheid van je cel maar eens over na, wat je gedaan hebt! Hel is afschuwelijk. Het O. M., vertegenwoordigd door mr E. D. H. Schutter, zeide, dat de diefstal en meer nog de wijze waarop de dieren gevild waren, meer dan ergerlijk is De daders moe ten wel van elk gevoel verstoken zijn. Het O. M. wilde er in zijn requisitoir rekening mee houden, dat verdachten het vleesch stalen voor hun gezin, maar was toch van meening, dat hier een zeer zware straf moet worden opgelegd. De eisch luid de tegen ieder van de verdachten een ge- vangenistraf van 1 y9 jaar met aftrek van den tijd, in voorloopige hechtenis doorge bracht. Uitspraak 18 Mei. VERDUISTERING DOOR EEN AMBTENAAR. De rechtbank te Den Haag heeft uit spraak gedaan in de zaak tegen den 42-jari- gen brievenbesteller P. de L., uit Maassluis, thans gedetineerd in het huis van bewaring te Rottvidam, die in het tijdvak van 1 Januari 1931 tot 1 Januari 1933 te Maas sluis onder valsche voorspiegelingen mej. Johanna J. van Etten had bewogen tot een al dan niet wekelijksche afgifte van een bedrag van 12 cent. In de tweede plaats had verdachte in 1929, 1930 en 1931 te Maassluis geldsbedragen tot een gezamen lijke som van ongeveer 174 gulden, toebe- hoorende aan de onderafdeeling Vlaardin- gen en omstreken van de Vereeniging van christelijk-protestatsch post-, telegrafie en telefonie-personeel in Nederland, en ver dachte als penningmeester onder zijn be heer ggeven, verduisterd. Vervolgens zou verdachte als ambtenaar van de posterijen te Maassluis twee briefkaarten (betrekking hebbende op zijn transactie met mej. van Etten) hebben verduisterd. Tenslotte had verdachte nog in het tijdvak van 1 Juli 1932 tot 9 Januari 1933 verschillende sommen geld tot een gezamenlijk bedrag van 40 toebehoorende aan de commissie van bij stand inzake Gereformeerde Ziekenverzor ging, verduisterd. Ook had hij nog in 1932 een zijden bedsprei, die hem door de spaar kas De Utrecht was toegezonden om aan W. A- van Es af te dragen, verduisterd. De rechtbank heeft verdachte veroordeeld tot een gevangenisstraf van één jaar. ZEDENMISDRIJF. P. de 61 jaar, onderwijzer, te Gouda, is wegens het plegen van ontuchtige handelin gen met meisje beneden 16 jaar veroordeeld tot een gevangenisstraf van 6 maanden, met ontzetting uit zijn ambt van onderwijzer voor den tijd van 5 jaar. HET TREINONGELUK TE EMPEL-MEERWIJK. (N.-Br.) Het O.M. bij de rechtbank te 's-Hertogen- bosch had 3 maanden hechtenis geëisch: tegen den machinist F. L. H. v. U-. te Am sterdam, terzake dat hij op 22 Febr. j.1. schuld had aan de treinbotsing te Emjjel en Maarwijk. De rechtbank heeft de zaak thans opnieuw voor onderzoek in handen van den rechter-commissaris gesteld. BEROOVING EN DOODSLAG TE ZENDEREN. In hooger beroep weer acht jaar gevangenisstraf geëischt. Voor het gerechtshof te Arnhem is behan deld de zaak tegen een 33-jarigen machine vormer, zonder vaste woonplaats, die we gens zware mishandeling den dood ten ge volge hebbende, door de rechtbank te Almelo tot drie jaar gevangenisstraf was veroor deeld. De officier van justitie had acht jaar gevangenisstraf geëischt, door te brengen in een bijzondere strafgevangenis. De verdachte heeft in October van het vorig jaar te Genderen, gem. Borne, ingebro ken in een woning, bewoond door twee vrouwen. Een van haar heeft hij met een mes in de borst gestoken, aan de gevolgen waar van zij is overleden. De adv.-generaal bij het gerechtshof eischte thans acht jaar gevangenisstraf met ter be schikking stelling van den verdachte van de regeering. De verdachte bekende hoofdzakelijk de feiten. ASTHMA. L De ernst van een ziekte weerspiegelt zich niet altijd in de bezwaren, welke de patiënt er van ondervindt. Bij plotseüngen dood ten gevolge van barsting van een bloedvat kan het zijn, dat nimmer van te voren door den patiënt ook maar een enkele klacht wordt geuit. Daartegenover staan ziekten, die het ieven van den patiënt haast ondragelijk ma ken, en uit dien hoofde wel degelijk als ern stig mogen worden behandeld, maar toch niet tot de zeer gevaarlijken worden gere kend. Van deze soort is asthma een sprekend voorbeeld. De asthma-patiënt is een werkelij ke lijder, niettemin kan asthma als zoodanig niet anders dan bij hooge uitzondering als doodsoorzaak gelden. Wij zien dan ook de bij dergelijke ziekten gewone tegenstellingen tusschen het gewicht, dat de patiënt aan zijn lijden hecht en de betrekkelijke onver schilligheid er tegenover van het publiek. De patiënt wordt wel beklaagd. Het element van angst ontbreekt evenwel in de betuiging van medelijden. Het wordt alleen een hinderlijke en lastige kwaal gevonden. Het schijnt dat ook de patiënt zelf tn meerdere of mindere mate met de aanvallen vertrouwd geraakt. Een volmaakt gezonde, die plotseling door een heftigen aanval zou worden getroffen, kon zonder overdrijving meenen, dat hij moest stikken. Hier hebben wij dus het hoofdverschijnsel aangegeven, n.1. een belemmerde ademhaling. Zoowel in- als uitademing gaan met groote inspanning gepaard. De omgeving merkt dit op door de piepende en sissende geluiden, waarmee de ademhaling zich laat hooren en de voor den omstander zichtbare werking der hulpadem halingsspieren. In den regel wordt ook ge hoest en vooral aan het eind van een aanval wat taai slijm opgegeven. Wanneer het getal der aanvallen niet buitengemeen groot is, lijdt de algemeene toestand van den patiënt in den regel weinig. Buiten de aanvallen zijn zij gewoon in staat tot het gewone werk en vertoonen in de samenleving evenmin iets bijzonders. Als de aanvallen in lichten graac voorkomen, kunnen zij zelfs hun opgewekt heid behouden, zoodat de omgeving niet ge- looven kan hoe het mogelük i*- KNIEËN ALS VERSTEEND Vrouw die 10 jaar rheumatiek had loopt nu gemakkelijk 6 K M. „Sinds ik hier kw am uit Engeland, nu 10 jaar geleden," schrijft ons een vrouw, „heb ik vreoselijke rheumatiek gehad. Ik heb veel moeten liggen en eindeloos geld eraan besteed. Ik kocht medicijnen, was;hmiddeltjes, smeersels en allerlei preparaten, tot ik er genoeg van had. Ik hoorde zoo vaak van Kruschen Salts. dat ik dacht: laat ik dat eens probeeren. In dien tijd waren mijn knieën zoo stijf geworden, alsof zo versteend waren. Ik was werkelijk wan hopig, want ik voorzag dat het niet lang meer zou duren, of ik zou me heelemaal niet meer kunnen bewegen en dat maakte me zoo treurig. Welnu, ik kocht een flacon Kruschen Salts en nam eiken ochtend een theelepel vol. Toen de flacon op was, zei ik: Och, het is hetzelfde als al het andere; ik ben niets beter. Maar mijn man zei: Doorzetten. Probeer nog eens een flacon. Geef het den tij-f op je bloed in te werken. Wel, toen kocht ik nog een flacon en voordat die op was waren mijn knieën niet meer zoo stijf. Ik kon het zelf nauwelijks gelooven, toen ik weer kon bukken en opkomen zonder hulp. Ik was er zóó blij over. Ik ging door met Kruschen en werkelijk, ik ben dezelfde vrouw niet meer. Onlangs liep ik 6 K M. en voelde me best, terwijl ik vroeger nauwelijks door de kamers kon loopen. Mijn man is den heelen winter zonder werk geweest, maar ik moet mijn Kruschen hebben, vóór dat ik geld aan mijn eten besteed. Het is té belang rijk dat men gezond is en goed kan loopen. Ik voelde me verplicht U dit alles te vertellen, opdat het ook anderen goed kan doen." Mevr. E. A. Wat hoeft er nog meer gezegd te wor den om andere lijders te overtuigen? Het beste is, probeer Kruschen zelf eens< Kruschen Salts is uitsluitend verkrijg baar bij alle apothekers en drogisten 0.90 en 1.60 per flacon. Stralende ge zondheid voor één cent per dag. Tot voor betrekkelijk korten tijd was de behandeling van asthma door de genees kundigen hoofdzakelijk van empirischen aard. Men wist door ervaring, dat het ziekte beeld zeer afwisselend was en dat bepaalde omstandigheden van invloed op het verloop zijn. Maar de meeste van die ervaringsfeiten wist men niet goed te verklaren. Zoo was de woonplaats, of beter gezegd, de verblijf plaats dikwijls van invloed, maar alweer zeer verschillend. De eene patiënt vond baat bij een verblijf ter plaatse waar een ander vol strekt geen invloed ondervond. Hetzelfde wa3 het geval met den overvloed van aanbevolen geneesmiddelen, die echter bijna uitsluitend bestonden in zoogenaamde symptomatische geneesmiddelen, stoffen derhalve die er op gericht waren een bepaald verschijnsel te gen te gaan zonder de ziekte zelf in den wor tel aan te tasten, zooals bijv. morphine ge bruikt wordt om pijn op te heffen, onver schillig welke de oorzaak van die pijn is. In den laatsten tijd is de behandeling van het vraagstuk meer wetenschappelijk gewor den. Zij is ingeluid door de verschillende on derzoekingen over hooikoorts, over welke ziekte ik reeds vroeger schreef. Bij een zeker percentage van deze lijders wordt ook asth ma aangetroffen. De naam hooikoorts duidt op tweeërlei manier aan dat men oorspron kelijk op een dwaalspoor was wat het wezen der ziekte betreft. De zieke voelt zich erg ver- velend, wat ook bij koorts en hier wordt malaria bedoeld het geval is, maar tem- peratuurverhooging komt bij hooikoorts niet voor. En met hooi bestaat evenmin direct ver band. De ziekte treedt op in het tijdperk van den hooibouw en het hooistof is wel eens in staat om aanvallen op te wekken, maar als oorzaak van de ziekte kan hooi in geen geval gelden. Hoewel reeds in de eerste helft van de 19de eeuw ontdekt was, dat de eigenlijke oorzaak van het ontstaan der ziekte gezeteld was in het stuifmeel van bepaalde planten, duurde het tot het eind dezer eeuw, voordat een beter inzicht in het wezen der ziekte werd verkregen. Het waren vooral de ervaringen bij inspui ting van geneeskrachtige sera, bijv. van het serum tegen de dipntheritis, waardoor men de wijze leerde kennen, waarop het lichaam reageerde tegen het inbrengen van vreemd eiwit. Men zag, dat kunstmatig een zekere overgevoeligheid voor bepaalde stoffen kon worden opgewekt, welke tot dusverre alleen als groote uitzondering bij bepaalde perso nen was waargenomen en zoo leerde men begrijpen, wat zulk een overgevoeligheid be- teekende. Een minimale hoeveelheid van ze kere stof, b.v. stuifmeel, is voldoende om een daarvoor gevoelig jjersoon zwaar ziek te maken, terwijl de meeste andere menschen van groote hoeveelheden niet den minsten in vloed ondervinden. Die overgevoeligheid ver toont niet alleen tusschen verschillende jier- sonen, maar ook bij één fiersoon groote ver schillen. Zoo is de een gevoelig voor het stuifmeel van grassen, de ander voor dat van rogge, of weer andere van linden, tamarin den, accacia's, bepaalde bloemen enz. Tegen woordig onderzoekt men dat, door van af treksels van verdachte stoffen een klein drup je in (niet onder) de huid te spuiten. Bestaat er overgevoeligheid, dan ontstaat na eenige minuten om de steekopening een roode plek met zwelling, die soms een aanmerkelijke grootte kan bereiken. Er wordt daarom altijd met zeer zwakke verdunningen begonnen. Op deze wijze gelukt het niet alleen uit te vinden welke soort van overgevoeligheid be staat. maar ook in welke mate deze aanwezig is. Al naar gelang kan nu de arts zijn plan de campagne opmaken. Er wordt dan langs verschillende wegen ten strijde getrokken. Om eerst bij de hooi koorts te blijven, kan de patiënt de ziekte als het ware ontloopen. door uit de buurt te blijven van de voor hem schadelijke planten, bijv. gras en rogge, in hun bloeitijd. Heeft iemand onbeperkte beschikking over geld en tijd, dan kan hij bij het naderen van den bloeitijd op reis gaan naar noordelijker stre ken, waar de Dlantengroei nog niet zoo ver gevorderd is. Wordt hij dan, bijv. aan de Noordkaap, door den bloei achterhaald, dan scheeot hij zich in en vaart over zee naar de noorefcust van Afrika, waar alles das wel

Alkmaarsche Courant | 1933 | | pagina 9