DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN. Rede van Von Papen te Münster. DaQtÜiksch Oveczicht ^Buitenland No. 113 Maandag 15 Mei 1933 135e Jaargang „Wij zullen voortgaan met niets anders te doen dan ons recht op gelijke veiligheid onder de naties te eischen". Critiek op het pacifisme. IVat vandaag de aandacht trekt, Deze Courant wordt ELKEN AVOND, behalve Zon en Feestdagen, uitgegeven. Abonnementsprijs per 3 maanden bij vooruitbetaling voor Alkmaar 2. tranco door het geheele Rijk 2.50. Losse nummers S cents. PRIJS DER GEWONE ADVERTENTIENs Van 15 regels 1.25, elke regel meer 0.25, groote contracten rabat. Groote letters naar plaatsruimte. Brieven franco aan de N. V. Boek- en Handelsdruk kerij v h. HERMs. COSTER ZOON, Voordam C 9, postgiro 37060. Telef. 3, redactie 33. Directeur: C. KRAK. Hoofdredacteur: Tj. N. ADEMA. Dit nummer bestaat uit twee bladen. Od de betooging van de nationaal-socia- üstische partij en den Stahlhelm te Munster, heeft vice-kanselier von Papen Zaterdag avond een rede gehouden, die men kan be schouwen als een inleiding op de rijksdag rede van Hitier. De rede van von Papen die wij hieronder laten volgen heeft belangwek kende mededeelingen naar voren gebrach.. Spreker zeide o.a.: De geestelijke opstanding die wij beleven, is 'voor de buitenwereld tot dusverre een vol komen raadsel gebleven. Daardoor heeft zich rondom ons een buiten landsch-politieke ring gevormd, die herinnert aan de Augus tusdagen van het jaar 1914. Op het oogen- blik moet niet een militaire, maar een mo- reele isolatie van Duitschland worden be werkstelligd. A.s. Woensdag zal de Duitsche volksvertegenwoordiging samenkomen, opdat het buitenland zal vernemen, hoe de regee ring en het Duitsche volk over dezen toe stand denken en welken weg zij vastbesloten zullen gaan. De wereld zal dan ophooren en constateeren, dat een groot volk, drager van een oude cultuur, slechts voor een korten hjd door materieele middelen kan worden be roofd van zijn levensrechten. In Lausanne heeft men mij gefeliciteerd, omdat eindelijk de waanzin der herstelbeta lingen voorbij was, de waanzin, die de ge heele wereld aan den rand van den econoini- schen afgrond heeft gebracht. Aan de fan tastische gedachte is een einde gekomen, dat men betalingen door militaire sanctie zou kunnen afpersen. Wij zullen voortgaan met niets anders te doen dan ons recht op gelijke veiligheid onder de naties te eischen. De strijd tegen het pacifisme een begrip dat de Duitsche natie op 30 Januari 1933 uit haar woordenboek geschrapt heeft kan nooit gelijk worden gesteld met den wil tot oorlog. De vice-kanselier behandelde vervol gens het pacifisme dat in de laatste decennia het Duitsche volk heeft ondermijnd. De open bare meening heeft onder het pacifisme al leen het standpunt ten opzichte van den oor log begrepen en niet dat tot het leven eer. voudig weg. Uit het pacifisme is een onstrijdvaardige levensopvatting voortgekomen. Het is in de litteratuur begonnen, die er behagen in schept den sterken mensch voor te stellen als een brutale domkop, en den zwakkeling te verheerlijken. Uit ongeluk werd tragiek ge- maaikt. Uit wanschapen kinderen tragische tegenspelers van geborneerde ouders. Overal speurde men nood, vanaf de onbegreper vrouw tot aan de sexueelen nood der gevan genen. Een humaniteit leefde zich uit welke met naastenliefde niets meer uit te staan had, maar die een filosofie der zwakheid was. Aan het verdwijnen van het mannelijke heroïsme paarde zich dat van het vrouwelijke. Het be houd van het eeuwige leven eischt echter het opofferen van het individueele. De hoogste menschelijke zedelijkheid is, gelijk al het groote, zeer eenvoudig: zij bestaat in offers, waarvan de bekroning steeds de inzet van het leven is. De geest van Langemarck en de geest der nationale revolutie zijn een en de zelfde. Hun dragers zijn de soldateske men schen die in ziel en lichaam strijdvaardig zijn gebleven. S. A. of Stahlhelm, het is de zelfde geest, de levensbevestiging. De beves tiging van den offerdood, die door bittere ja ren heen stand houdt, en dan doorbreekt om een nieuwen heroïschen tijd te grondvesten. Desondanks zijn de taken der beide forma ties niet dezelfde, aangezien de politieke wet waaronder beiden geschaard staan, verschil len toont. Wel is ook de S. A. een groep die doorgloeid is van weerbaarheid, de stootrich ting van haar wil is echter overwegend naar binnen gericht en politiek. De Stahl helm zet van oudsher de traditie van het oude leger voort. Dikwijls wordt tegenwoor dig de vraag tot mij gericht of de partners, die op 30 Januari de regeering der nationale erheffing vormden, niet gelijkgerechtigd zijn en dezelfde taken hebben. Als antwoord op dergelijke vragen wees von Papen op zijn re devoering van 21 Febr., waarin hij gezegd had, dat het voornaamste doel er in bestaat de drie groote legerzuilen van de nationale beweging het nationaal-socialisme, de Stahlhelm en de strijders der conservatieve idee geestelijk samen te smelten en den staat niet alleen over te laten aan massa exponenten, maar hem alle geestelijke, vrij energieën dienstbaar te maken. Tenslotte sprak von Papen nog over Adolf Hitier, in welk verband de vice-kanselier zijn toehoor ders oproep tot zelfdiscipline en innerlijke tucht, aangezien het opheffen van den strijd tusschen kapitaal en arbeid tusschen werk gevers en werknemers discipline aan beide kanten eischt. DE TOESTAND IN DUITSCHLAND EN DE TERUGSLAG IN HET BUITENLAND. De toestand te Dantzig. Zooals bekend, is na de bezetting van het vakvereenigingsgebouw door de NSDAP op dit gebouw de hakenkruisvlag geheschen Daardoor werd onrust onder de bevolking verwekt. Met het oog hierop hebben bespre kingen plaats gevonden tusschen den presi dent van den Senaat en Volkenbondscom- missaris Rosting alsmede tusschen den gouwleider der NSDAP en den Volken bondscommissaris. Besloten werd, de haken kruisvlag niet langer te laten wapperen, tot dat de rust is weergekeerd. In de stad von den eenige botsingen plaats. Op het oogen- blik is de rust echter hersteld. In een telefoongesprek met de „Evening Standard" verklaarde een hoog ambtenaar uit Dantzig, dat de toestand volkomen rustig is Hij heeft geen nat ionaal-socialistische stormtroepen in Dantzig gezien. Het besluit van commissaris Rosting, de nationaal- socialistische leiders te erkennen, heeft zeer tot het herstel van de rust bijgedragen. De nationaal-socialistische leiders hebben zich verplicht, niets te doen, wat den vrede en de welvaart van Dantzig zou kunnen versto ren. De Duitsche ministers te Weenen. In de straten, door welke de Duitsche mi nisters zouden komen, had zich reeds lang van tevoren een talrijke menschenmenigte verzameld. In opdracht van de Bondsregeering werd aan de ministers door den Hoofdcommissa ris van Politie het volgende medegedeeld: „Ik heb U te zeggen, dat Uw bezoek on- gewenscht is. De Bondsregeering zal echter alles doen om Uw persoon te beschermen". Daarop antwoordde minister Frank: „Ik verzoek U aan Uw Bondsregeering mede te deelen, dat ik voor dezen beminnelijken groet zeer dankbaar ben". Op de Praterstern vond een incident aan der plaats. De wagen van den gouwleider der N. S. D. A. P., Frauenfeld, werd daar door de politie tegengehouden, waarbij de politie van den gummistok gebruik moest maken om zich ruimte te maken. Op verschillende plaatsen vonden botsingen plaats. Te 15.45 uur kwamen de auto's bij het Bruine Huis aan, waar nogmaals een ontvangst plaats vond, bijgewoond door den Duitschen ge zant. Frank over zijn bezoek Weenen. Maatregelen rijksregeering? Voor een kleine kring van persvertegen woordigers heeft dr. Frank heden een verkla ring afgelegd over zijn bezoek aan Weenen. Toen hij den Oostenrijkschen minister van justitie Schuschnigg te Berlijn leerde ken nen, heeft deze tot hem gezegd, dat het hem verheugen zou, wanneer dr. Frank hem bij gelegenheid in Weenen een bezoek zou bren gen. Derhalve heeft Frank gemeend zijn par ticulier bezoek te moeten verbinden met een opwachting bij den Oostenrijkschen bonds minister voor justitie. Des te meer heb ik mij, als minister en als man, die de rijksregeering juridisch van ad vies gediend heb, diep getroffen gevoeld, de vertegenwoordiger der Oostenrijk- toen B sche regeering verklaarde, dat mijn bezoek niet gewenscht was, want dat was de beteeke- nis van zijn woorden. Hiermede heeft de zaak natuurlijk een officiëelen toon gekregen, daar natuurlijk de rijksregeering niet stil zwijgend dezen onvriendelijken toon kan aanvaarden. Spr. wist niet van welken aard dt maatregelen zullen zijn, die Berlijn zou nemen, maar er zal iets gebeuren. Dr. Frank in Graz. Dr. Frank is gisteravond per auto in Graz aangekomen. Daar de auto van den minister niet den oorspronkelijk vastgestelden weg mocht volgen, stapte dr. Frank uit protest uit en begaf zich te voet naar het gebouw van de gouwjeiding der nat.-soc. partij. De chauffeur reed met den wagen waarin de echtgenoote van dr. Frank zat, verder en vroeg een politieagent naar den weg. De chauffeur werd gearresteerd, doch later weer vrijgelaten. Zijn pas werd echter in beslag genomen. Bij zijn begroeting op den Schlossberg verklaarde dr. Frank o.a., dat de beleediging die de Oostenrijksche regeering den gasten uit het rijk had aangedaan een beleediging was van Adolf H-tler en van het gansche Duitsche volk. Rijks-Duitschers zullen Oos tenrijk zoolang mijden, tot door de Oosten rijksche regeering genoegdoening voor de be leediging gegeven is. Redevoering van Goebbels in Leipzig. Dr. Goebbels heeft voor óe SA en SS en andere nationale organisaties het woord ge voerd en daarbij gezegd, dat het geen revo- lutionnairen, maar opgewonden kleinburgers zijn, die thans tot de NSDAP toetreden en daarbij meenen, dat zij slechts de lidmaat schapskaart behoeven 'te ontvangen om vol waardige medeburgers te worden. Wie zich bij ons aansluit, moet eerst een jaar lang zwijgen en werken, om te kunnen meepraten. Wij zullen zeer wel weten onderscheid te maken tusschen partijgenooten, die dat voor 30 Januari waren en die later tot ons zijn gekomen. Bestuur van Centrum bijeen. De landelijke voorzitters, de kieskringvoor zitters en algemeene secretarissen der Cen trumpartij zijn heden onder voorzitterschap van den nieuwen leider, dr. Bruning, te Berlijn bijeengekomen teneinde te beraad slagen over de maatregelen ter reorganisatie van de Centrumbeweging efl haar positieve medewerking voor een Christelijk nationale en sociale vernieuwing van het Duitsche volk. Tot uitdrukking kwam, dat eensgezind heid heerschte omtrent de opvattingen over den totalen toestand. Van alle kanten oogst ten de principiëele uiteenzettingen van dr Bruning bijval. Ten *>ehoeve van een alge meene regeling der houding der Centrum partij tegenover partijleden en in het bijzon der tegenover afgevaardigden, die in verwik kelingen zijn geraakt en die hun mandaten ter beschikking hebben gesteld^ werd beslo ten, dat hun functies en mandaten tot een ge rechtelijke beslissing open zulien blijven. In gevallen, waarin de feiten duidelijk spreken, zal het noodzakelijke gebeuren; voor het on derzoek van alle gevallen is een bijzonder eeregerecht ingesteld. Boerenbijeenkomst in Thuringen De boerenorganisaties hebben gister een groote meeting belegd. Nadat eenige spre kers het woord hadden gevoerd, las de voor zitter van den Thuringschen Landbond een telegram voor, dat gericht is aan den rijks president, den rijkskanselier en rijksminis ter dr. Hugenberg. In dit telegram wordt verklaard De thans uit geheel Thuringen in Heinin gen vergaderde boeren verwachten, dat dr Hugenberg zal aftreden als rijksminister van economische zaken en voedselvoorzie ning en plaats maakt voor den leider van den Duitschen Boerenstand, Walter Darré. Dr- Kuechenthal naar de NSDAP De vroegere premier van Brunswijk, dr Kuechenthal, die tot nu toe lid is geweest van de Duitsch Nationale Volkspartij, overgegaan naar de NSDAP. Hij zal de hem overgedragen functie van president van de Staatsbank van Brunswijk aanvaar den. Stahlhelm-appel in Wittenberge Zondagmiddag heeft te Wittenberg een appel plaats gevonden van den Stahlhelm uit Prignit, Mark Brandenburg, Altmark Hannover en Mecklenburg. Bondsleider rijksminister Seldte verklaarde, dat de Stahlhelm met de bruine colonnes van Hitier schouder aan schouder marcheert en zich ten nauwste met hen verbonden voelt. Wanneer Adolf Hitier op 17 Mei de eischen van Duitschland aan den rijksdag zal voorleg gen zal hij ook den Stahlhelm gesloten ach ter zich vinden. De inbeslagneming van het vakvereenigingsvermogen Bankdirecteur Mueller maakt er op op merkzaam, dat de inbeslagneming van het geheele vermogen der vakvereenigingen is geschied om te verhinderen, dat de vroegere leiders der vereenigingen op bestanddeelen van het vermogen zouden beschikken ten na deele van de leden. De inbeslagnemingen bij de S. P. D. te Hamburg In verband met de vervolging tegen Lei part c.s. zijn bij de verschillende instanties van S. P. D. en Reichsbanner te Hamburg bedragen en waarden tot een hoogte van bijna vier millioen in beslag genomen. Huiszoeking bij Severing Bij huiszoekingen bij de functionnarissen der SPD, o.a. den vroegeren minister Seve ring, is 55.000 R.M. benevens veel gandamateriaal in beslag genomen. Incident in het Londensche Panopticum. Zaterdag hebben de drie communisten die Vrijdag het beeld van Adolf Hitier in het Panopticum van Madame Tussaud hadden besmeurd, voor den Londenschen politierech ter terecht gestaan. De daders ziin van be propa roep resp. journalist, schrijver en handels reiziger. De vrouw van den schrijver, die een detective had aangevallen was eveneens ge daagd. De schrijver verklaarde dat de bezoe deling van het beeld een protest was geweest tegen het feit, dat Rosenberg als vertegen woordiger van Hitier naar Londen was ge komen. Daarna riepen de vier aangeklaag den in koor: „Weg met Hitier, weg met het fascisme", waarop een ernstig handgemeen ontstond tusschen hen en een half dozijn po litieagenten. Een politieagent werd tegen den grond geslagen. De zaak werd een week uitgesteld. De herdenking der bevrijding der Turnen te Weenen. In aanweigheid van den bondskanselier en de Chrlstelijke-sociale leden der regee ring is Zondag een groote herdenkings plechtigheid gehouden, van de bevrijding der Turken, door den Heimatschutz van Ctar: hemberg.- Starhemberg riep in zijn redevoering de Heimatwehren op trouw te blijven aan het Duitsche Oostenrijk en te strijden voor een vrij. Duitsch Oostenrijk. Tot den bondskanselier richtte hij, even als minister Fey, die voor hem het woord voerde, het verzoek: Blijf hard, geef ons, wanneer gij het oogenblik gekomen acht, ge legenheid ^net ute strijden. Aan het slot van zijn redevoering keerde hij zich tegen de na tionaal socialisten, waarbij hij als zijn over tuiging uitsprak, dat de Heimatschutz de uiteindelijke overwinningen behalen. Vervolgens werd het woord gevoerd door bondskanselier Dollfuss, die o.m. het volgen de uiteenzette: Onbekommerd om alle aan vallen gaan wij onzen weg voor het welzijn van ons volk, vastbesloten en zonder aarze len. Vandaag gaat het er niet om of wij grootere of kleinere groepen in het parle ment vertegenwoordigen, het gaat thans om het geheel, daar wij Oostenrijk willen behou den in Duitschen geest willen opbouwen. Défilé der Heimwehren. Van Schoenbrunn marcheerden de in uni form gekleedé formaties der Heimwehren naar de stad en defileerden op het Schwar- zenfcerg-plein. Het voorbijmarcheeren dei- troepen duurde 4 uren. Op verschillende plaatsen kwam het tot tegenbetoogingen. Bij een daarvan werd de straat met gevelde bajonet ontruimd. In een reeks provincieplaatsen is het bij het transporteeren der Heimwehren tot bot singen gekomen. Zoo zijn te St. Poelten 4 Heimwehrmannen zwaar gewond. Hierbij, werden 8 nat. soc. gearresteerd. Tot botsin gen tusschen Starhembergsche en Stiermar- kensche Heimwehren is het in Bruck en Loe- ben gekomen. Op verschillende plaatsen werden steenen naar de oprukkende formaties geworpen Volgens opgave van den Heimwehr hebben ruim 40.000 personen aan den opmarsch deelgenomen. Boycotactie in Palestina. De bevolking heeft een zoodanige actie ge voerd tegen het draaien van Duitsche films, dat deze thans algemeen van de program ma's zijn geschrapt. Joodsche kooplieden weigeren goederen in ontvangst te nemen welke met Dyitsche schepen zijn vervoerd Boycot Duitsche goederen en schepen. Zeshonderd vertegenwoordigers van de Amerikaansche Liga tot bescherming van Joodsche rechten, dat ongeveer 4 millioen leden telt, hebben den boycot van Duitsche goederen en Duitsche schepen geprocla meerd na overleg en instemming van de Engelsche beweging o.l.v. van lord Melshett en van de Fransche, Poolsche en Tsjechi sche Joodsche beweging. Bomaanslag door communisten? Gisteravond ontplofte in een derde klasse coupe van het lokaaltreintje Düstermarkt Berlijn toen de trein in het station binnenliep een bom, die onder een der banken had gele gen. De bom kwam tot ontploffing toen de passagiers, leden van de SA-motorbrigade van de groep Berlijn—Brandenburg, de coupé reeds hadden verlaten. Een vrouw die op het perron stond werd licht gewond. Vol gens mededeeling van de politie zou de aan slag door communisten zijn begaan. ERNSTIG ONGELUK BIJ SA TRANSPORT. Twee SA-mannen gedood. In den nacht op Zondag heeft bij Koenigs- stein een automobielonge'uk plaats gehad waarbij twee SA mannen uit Frankfurt a. d. Main om het leven kwamen. Eenige andere SA-mannen zijn gewond. ROSENBERG UIT LONDEN VERTROKKEN. Eenige incidenten. Alfred Rosenberg is Zondagochtend uit Londen naar Berlijn vertrokken. Een attaché van de ambassade deed hem uitgeleide. Op het perron had zich een aantal commu nisten verzameld, die een roode vlag hadden meegenomen en vlugschriften verspreidden Zij riepen: „Weg met Hitier!" en „Weg met het fascisme!" De politie had uitgebreide voorzorgsmaatregelen genomen. Rede van von Papen. (Dag Over zicht.) Japansche troepen rukken snel op; ernstige verliezen aan beide zijden. (Buitenland.) Nieuwe aardschokken in Grie kenland. (Buitenland.) De onrust in Duitschland. (Bui tenland.) Onthulling van vier gebrand schilderde ramen in de Nieuwe Kerk te Delft. (Binnenland.) Eenige doodelijke verkeersonge vallen. (Binnenland.) Inbraak te Heerhugowaard. (Stad en omgeving. Brand in een graanpakhuis. (Stad en omgeving. P. S. V. en Feijenoord winnen hun wedstrijden Om het kampioenschap van Nederland. (Sport en Wedstrij den H F C. en HV.V. winnen hun pro- motiewedsti ijden (Sport en Wed strijden Alcmaria speelt een prachtige partij voetbal. (Sport en Wedstrij den.) Zie verder laatste berichten. ENGELSCH VLOOTBEZOEK AAN KIEL. Een Engelsch eskader, bestaande uit den flottille-leider „Pangbourne" en vier andere vaartuigen is Zaterdagmiddag op de door vaart door het Kaiser Wllhelmkanaal te Hot- tenau aangek imen. Het eskader heeft zijn tocht naar de Oostzee voortgezet. ONTWAPENINGSCONFERENTIE. Tot na de Duitsche regeerings» verklaring in den Rijksdag. De voorzitter van de ontwapeningsconfe rentie Henderson heeft Zaterdagavond een officieele nota aan alle conferentie-mogend- heden gepubliceerd, waarin wordt medege deeld, dat de voor hedenmiddag bijeen geroepen zitting van de Hoofdcommissie, waar de algemeene debatten zouden plaats vinden over de voornaamste punten van het ontwapeningsaccoord, is uitgesteld tot Don derdagmiddag. In de nota wordt medege deeld, dat de Duitsche ambassadeur Na- dolny president Henderson in kennis heeft gesteld van zijn vertrek naar Berlijn. In ver band hiermede is hem door verscheidene delegaties medegedeeld, dat zekere mogend heden met in staat zijn de oorspronkelijke disposities volgens dewelke vandaag in de hoofdcommissie principieele verklaringen over den huidigen toestand ter ontwape ningsconferentie zouden worden afgelegd, te handhaven. Als motief wordt de Rijksdag- zitting genoemd, waarin de Duitsche regee ring een verklaring zou afleggen over de Duitsche ontwapeningspolitiek. Henderson deelde daarop mede, dat hij onder deze om standigheden na rijpelijk overleg en na con tact te hebben gezocht met ae toonaangeven de delegatie besloten heeft, de zitting van de hoofdcommissie tot Donderdagmiddag uit te stellen In dien tusschentijd zal ook geen zit ting van de hoofdcommissie tot Donderdag middag uit te stellen. In dien tusschentijd zal ook geen zitting van het presidium plaats vinden. Ambassadeur Nadolny is Zaterdagavond om 6 uur naar Berlijn vertrokken. De En gelsche staatssecretaris Eden is eveneens uit Genève vertrokken, doch komt vandaag weer in Genève terug. NIEUWE HEVIGE AARDSCHOKKEN OP CHALCIDICE. Op het schiereiland Chalcidice (Grieken land) zijn in den nacht van Vrijdag op Za terdag opnieuw hevige aardschokken waar genomen Verscheidene huizen stortten in en meer dan honderd woningen werden zwaar beschadigd. Deb ewoers van het ge teisterde gebied zijn gevlucht. KALMEERENDE WOORDEN VAN LORD CECIL. Lord Cecil publiceert een artikel in de Sunday Chronicle, waarin hij zich keert tegen het wekken van een paniekstemming. Wanneer men den huidigen toestand zonder hartstocht onderzoekt, bestaat geen werke lijke reden aan te nemen, dat in de naaste toekomst in Europa de vrede verstoord zal worden. De betrekkelijk gematigde toon van Hitiers laatste redevoeringen geeft moet aan allen, die zich de zaak der wereldvrede ter harte nemen. Het is onmogelijk te loo chenen, dat onrechtvaardigheden en onna tuurlijke toestanden op de tegenwoordige Europeesche landkaart bestaan. Toch zijn ontwapening en economische hervormings maatregelen belangrijker dan herziening der gebieden. -

Alkmaarsche Courant | 1933 | | pagina 1