Alkmaarsche Courant. Jladiomeuws SeuiltetcH Stad en Omqemitg, Honderd w en dertigste Jaargang. MAANDAG 15 MEI Het mysterie van het diamanten kruis. AFDEELING ALKMAAR ALO. NED. BOUWARBEIDERS BOND. Het avondfeest Feestrede van den bondsvoorzitter. No. 114 1933 Dinsdag 16 Mei. Hilversum, 296 M. (AVRO-uitzending). 8Gramofoonplaten. 10.Morgenwij ding 10.15 Gramofoonplaten. 10.30 Orgel concert P. van Egmond Jr., m. m. v. A. Fellman, cello. 11.—RVU. Mej. G. Smit: JJouwsteenen van het huiselijk geluk" 11.30 Vervolg concert. 12.2.15 Omroeporkest o 1. v. N. Treep en gramofoonplaten. 2.30 Gra mofoonplaten. 3.— Knipcursus. 4.— Gramo foonplaten. 4.30 Radio-Kinderkoorzang o. 1 v Jacob Hamel. 5.— Halfuur voor kleinere kinderen. 5.30 Jeugdhalfuur voor de VPRO. 6 Gramofoonplaten. 6.30 RVU. Meta Rei- dle: Hoe moeten wij zingen? 7.Gramo foonplaten. 7.30 A. van Nijnanten: West- Zwitserland. 8.Vaz Dias. 8.05 Kovacs Lajos en zijn orkest. Refreinzang: n r 1 1/) Om GEMEENTERAAD VAN ALKMAAR. De gemeenteraad van Alkmaar zal ver gaderen Donderdag 18 Mei a^., nam. 1 uur. Punten van behandeling: 1. Vaststelling van de notulen der vorige vergadering. Mededeelingen In gekomen stukken. 2. Benoeming van een lid van het bestuur der gemeentelijke instelling VOOxrr maatschappelijk hulpbetoon (bijla ge Nr. 57). o. oorstel inzake de loonregeling van den schoolschoonmaker aan de onen- bare u. 1. school (bijlage Nr. 50) 4. Idem tot wdjriging van het Ambtena renreglement (b'dage Nr. 51). 5. Idem inzake de salarieering van het huishoudelijk en technisch perso neel^ van het Centraal ziekenhuis (bijla- Bob Scholte. 9.15 Radiotooneel. 10.Omroep orkest o.l.v. N. Treep, m. m. v. E. Veen, niano 11-Vaz Dias. 11.10—12.Uit Hotel' Coomans te Rotterdam: Damsorkest ol v Shirman. Huizen, 1875 M. (Uitsluitend KRO). 8.— 0 15 en 10.Gramofoonplaten. 11.30 joGodsd. halfuur. 12.151.45 Triocon cert en gramofoonplaten. 2.— Vrouwenuur- tie.3— Pianorecital en gramofoonplaten. 4 HIRO 5-10 Sextetconcert en lezing. 7 15 Causrie. 7.40 Gramofoonplaten. 7.45 Causerie 8.— Orkestconcert en radiotooneel. In de pauzes: Vaz Dias. 10.3012. Gra- m°DavSrv%54 M. 10.35 Morgenwijding^ 10 50 Tijdsein en berichten. 11.05—II Kookpraatje. 12.20 Gramofoonplaten. 1.20 Shepherd's Bush Paviljoenorkest o.l.v. Fryer. 2 20—2.40 Voor de scholen. 2 50 Mu zikale causerie. 3.55 Fransche les. 4.25 Cau serie 4 45 R Tapponier's orkest. 5.35 Kin deruur 6.20 Berichten 6 50 Liederen van Brahms. 7.10 Fransche conversati. 7.40 BBC-Theaterorkest o.l.v. S. Robinson, m. m v Tom A. Gentry met muziek van R. Hill 1025 Voordracht. 10.30 Dansmuziek (gra mofoonplaten). 10.50—12.20 Lew Stone en de Monseigneur Band. Parijs ,/iadio-Paris", 1724 M. 8.05 Gra mofoonplaten. 12.20 Concert door het Krettly-orkest. 1.25 Zangrecital door M Marino. 1.55 Vervolg orkestconcert. 7.40 Concert door 't Krettly-orkest. 8.20 Cabaret programma o.l.v. P. Weill. 9.05 Radiotoo neel 10.35 Gramofoonplaten. Kalundborg, 1153 M. 12.20—2.20 Con eert uit het Bellvue-Strandhotel. 3.20—5.20 C. Rydahl's orkest m. m v. M. Pfeiffer piano. 8 35 Opera „Cosi fan tutte" in 2 actes van Mozart. Dirigent: E. Mahler. 11.15 12.50 Dansmuziek o.l.v. Jens Warny. Langenberg, 473 M. 7.30 en 11.50 Gra mofoonplaten. 12.20 Concert o.l.v. Merten 1.20 Concert o.l.v. Wolf. 2.50 Gramofoonpl 4.50 Concert, prisca-kwartt, alt en piano 7 20 „Stunde der Nation": Concert door het Thomanerkoor o.l.v. Straube. 8.25 „Die Mai nacht", hoorspel met muziek van Kaufmann 9 —9.35 Kamerconcrt, piano, cello en twee violen. 9.35 „Station D im Eismeer", spel van Braun. Regie: Rieth. Rome, 441 M. 9.05 Concert m. m. v. M Balbis, viool. G. Arnaldi, piano. 10.20 Radiotooneel. 10.50 Zang door Maria Sehes. Brussel, 338 M. en 508 M. 338 M.: 12.20 Gramofoonplaten. 1.30 Omroepkleinorkest o.l.v. Leemans. 5.20 Gramofoonplaten. 6.50 Gramofoonplaten. 8.20 Vlaamsche muziek door het Radio-Symphonieorkest m. m. v. so listen o.l.vc. Meulemans. 10.30 Gramofoon platen. 508 M.: 12.20 Omroepkleinorkest o.l.v. Leemans. 11.30 Gramofoonplaten. 5.20 Omroeporkest o.l.v. André. 6.35 Gramofoon platen 6.50 Omroepkleinorkest o.l.v. Lee mans. 7.20 Gramofoonplaten. 8.20 Omroep orkest o.l.v. André 10.30 Gramofoonplaten. Zeesen, 1635 M. 8.20 Hoorspel „Die Hochzeitsreise" naar den roman van De Cos- ter door K. Hermann. 9.30 Militaire muziek uit Oldenburg o.l.v Jung. 10.20 en 11.05 Berichten. 11.2012.20 Avondconcert uit Hamburg o.l.v. H. Platen. de Alkmaarsche brandweer in de ge meente Bergen dienst doet, maar de voorkeur geeft aan een betaling van een vaste som voor elke verleende hulp. De commandant van de brandweer heeft daartegen geen bezwaar en geeft in overweging de in artikel 5 der hier na volgende ontwerp-regeling genoemde bedragen voor hulpverleening te bepa len. De raad der gemeente Bergen heeft zich in zijne vergadering van lt April j.1. vereenigd met de hiervoor bedoelde bedragen, die voor het gebruik van het materiaal van de Alkmaarsche brand weer te Bergen verschuldigd zouden zijn. In verband daarmede stellen B en W. den Raad voor met de gemeente Bergen een gemeenschappelijke regeling inzake hulpverleening bij brand aan te gaan. 6. Idem tot het geven van eene be-1 stemming aan de boetekas van het voor malig stedelijk muziekkorps en tot het in eigendom overdragen van de muziek instrumenten van genoemd korps aan de muziekvereeniging „Alcmaria Vic- trix" (bijlage Nr. 54). 7. Idem tot het aangaan van een ge meenschappelijke regeling met de ge meente Bergen inzake hulpverleenine bij brand (bijlage Nr. 56). g 8. Idem tot vaststelling van het ver slag inzake kindervoeding en -kleeding (bijlage Nr. 56). 9. dem tot verkoop van aan de Ly ceumstraat gelegen grond (bijlage Nr. 59) 10. Idem inzake overplaatsing van on- derwijzend personeel (bijlage Nr. 59). GEMEENTELIJKE RADIO DISTRIBUTIE. Dinsdag. Lijn 1: Hilversum. Lijn 2: Huizen. Lijn 3: Lond. Reg. 10.35—10.50, Daven- iry 10.5011.20, Midi. Reg. 12 20-14.20, Lond. Reg. 14 30—15.20, Daventry 16.45— 24.— Lijn 4: Langenberg 10.2517.20, War schau 17.20—24. Itft het Engeisch van Ch ester K. S. Steelt door A. W v. E.—v R. 50 „O, natuurlijk! Die heb ik er het eerst Uitgehaald Maar gelooft u, kolonel, on geacht, wat ik gezegd heb, dat Jimmie niet kon weten, hoe het horloge werkte en dat hij er vermoedelijk niets aan ge daan had, dat hij in staat zou zijn ge weest er mrs. Darcy mee te dooden?" „Neen! En toch is het mogelijk, dat mrs. Darcy door dat horloge gedood werd!" „Hoezoo?" vroeg Jack Young hoogst verbaasd. „Ik dacht, dat haar hoofd was ingeslagen en dat zij was doodge stoken!" „Die wonden had zij werkelijk. Maar daarom kon zij van te voren toch wel met die naald gestoken zijn?" „Ik bedoel het zóó", vervolgde de ko lonel. „We zullen aannemen, dat er een of andere kleinigheid aan het duivel- sche horloge van Singa Phut mankeer de, en dat hij het naar den winkel van mrs. Darcy bracht, waar hij welbekend KINDERVOEDING EN -KLEEDING. In bijlage no. 56 schrijven B. en W Ingevolge artikel 11 van het Ko ninklijk besluit van 19 November 1900, Stbl. nr. 202, tot vaststelling van rege len, waarnaar de gemeenteraad bevoegd is aan schoongaande kinderen, ter be vordering van het schoolbezoek, voeding en kleeding te verstrekken of met dat doel subsidie te verleenen, is de Raad verplicht na het verstrijken van het dienstjaar aan Gedeputeerde Staten verslag uit te brengen aangaande de wijze, waarop de op de gemeente-be grooting toegestane bedragen voor het in artikel 36 der Leerplichtwet omschre ven doei zijn besteed. B. en W. geven den raad in overwe ging het verslag vast te stellen dat B. en W. voor den raad in ontwerp ter inzage zullen leggen. BENOEMING LID BESTUUR DER GEMEENTELIJKE INSTELLING VOOR MAATSCHAPPELIJK HULPBETOON. B. en W. schrijven in bijlage no. 57: Ter vervulling der vacature in het bestuur der gemeentelijke instelling voor maatschappelijk hulpbetoon, ont staan door het aan den heer Th. Stam verleend eervol ontslag, die daarin zit ting had krachtens benoeming na aan beveling door de afdeeling Alkmaar van den Nederl. R. K. Volksbond, ontvingen B. en W. van het bestuur van genoemde afdeeling, bij brief van 1 Mei j.1., eene aanbeveling luidende als volgt: 1. P. A. FRANSEN, Nieuwpoortslaan 116 2. J. M. PUNT, Zeglis 183. Aangezien B. en W. zich met dit dub beltal kunnen vereenigen, hebben B. en W. hunne voordracht dienovereenkom stig vastgesteld, zoowat B. en W. den raad voorstellen daaruit eene keuze te doen. Di benoeming geschiedt tot uit'. De cember 1934. GEMEENSCHAPPELIJKE REGELING BERGEN. HULPVERLEENING BIJ BRAND. In bijlage no. 55 schrijven B. en W.: Het gemeenebestuur van Bergen wenscht met de gemeente Alkmaar een gemeenschappelijke regeling aan te gaan voor hulpverleening bij brand. Bij de daarover gevoerde onderhandelingen kwam naar voren, dat Bergen niet zoo als de andere gemeenten, waarmede de gemeente Alkmaar regelingen voor hulpverleening bij brand heeft getrof fen, gesteld is op betaling van een vast bedrag per jaar benevens de kosten van benzine, olie, schoonmaken, drogen en in orde maken van materiaal, wanneer was. Darcy beloofde het ding in orde te zullen maken, maar deed het niet, of vergat het, en liet het op zijn tafel lig gen. Hij dacht er 's morgens vroeg aan en voelde zich misschien schuldig, om dat hij een deel van den nacht aan zijn electrische draaibank had besteed hij stond op, om zijn belofte na te komen en „Vond zijn nicht dood!" viel mr. Ket- tridge hier in. „Dat zegt hij tenminste!" voegde Jack Young er veelbeteekenend bij. „Daar zullen we nu niet verder op in gaan!" merkte de kolonel op. „Ik was aan een ander punt bezig. Laten we er Darcy buiten laten en aannemen, dat hij het horloge op zijn tafel had laten liggen en van plan was 's morgens vroeg op te staan en het na te kijken. Wat zou nu mrs. Darcy belet hebben, in haar winkel te komen zeg, vóór middernacht, toen Darcy haar verlaten had? Zij kan het horloge op de tafel gezien hebben, het hebben opgenomen en opgewonden. Daardoor werd hij doodende mechaniek in werking gesteld, en het vergif kan in haar hand zijn gekomen." „Maar als zij door het vergif in het horloge gedood werd", merkte Young op, terwijl hij weer een rookwolk uitblies, ..waarom zou iemand haar dan nog op het hoofd geslagen en gestoken heb ben VERVALLING GEVRAAGD VAN DEN GRONDSLAG BILJARTEN VOOR KOFFIEHUISBEDRIJF. Aan den raad der gemeente Alkmaar is hte volgende adres gezonden: Geven met verschuldigden eerbied te ken nen, ondergeteekenden A. Verberne, voorzit ter en W. H. Broekhuysen, secretaris van den Nederlandschen Bond van Hotel-, Café- en Restauranthouders in het Verlofbedrijf, afd. Alkmaar (goedgekeurd bij koninklijk be sluit van 2 Mei 1929): 1. dat tengevolge der jongste wettelijke re geling van de financieele verhouding tus- schen Rijk en gemeente, de personeele belas ting geheel ten goed zal komen aan de ge meente; 2. dat de gemeenteraden ten aanzien van deze belasting o m. de bevoegdheden ver kregen hebben om zelf de classificatie te re gelen, en met uitzondering van de grondsla gen huurwaarde en automobielen, een of meer grondslagen dezer belasting kunnen la ten vervallen en voor alle grondslagen de tarieven te wijzigen; 3. dat de wet op de personeele belasting de biljarten heeft willen belasten als behoo- rende tot een luxe, doch dat zulks geenszins kan beschouwd worden als een noodzakelijk middel van broodwinning en behoorende tot het gereedschap van den koffiehuishouder; 4. dat het Koffiehuisbedrijf al reeds over matig belast wordt door de personeele be lasting, wijl de zaal of zalen, waarin het bedrijf wordt uitgeoefend geheel voor de volle huurwaarde in aanmerking komen (in tegenstelling met kruideniers en andere win kels waar ook verlofdranken, zij het dan ook van inferieure kwaliteit, verkocht worden) terwijl het koffiehuisbedrijf onder tal van accijnzen en rechten en andere belastingen gebukt gaat; 5. dat bovendien voor het Verlofbedrijf een recht wordt geheven van 25 per Verlof A, van welk bedrag de helft ten goede komt aan de gemeente; 6. dat op grond van officieele gegevens en matige schattingen, is komen vast te staan, dat jaarlijks uit het hotel-, café- en restau rantbedrijf niet minder dan 125 millioen gul dens aan allerlei belastingen worden uitge knepen; 7. dat het Kofifehuisbedrijf zeer ernstig de gevolgen draagt van de huidige economische crisis en dat m.b. het Verlofbedrijf de con currentie heeft te verduren van manufactu- renmagazijnen en z.g. warenhuizen aan wie bij hun manufacturen- of galanterie-winkel werd toegestaan een verlof uit te oefenen, terwijl aan deze verschillende gunsten wer den verleend, welke aan de exploitanten van Verloven A worden geweigerd terwijl aan de verlofhouders niet wordt toegestaan een nevenbedrijf te exploiteeren 8. dat met name bij de behandeling der Staatsbegrooting 1933 Z.Exc. minister Ver schuur erkend heeft in de Eerste Kamer der Staten-Generaal, dat het hotel-, café- en restaurantbedrijf in een zoodanigen droevi- gen toestand verkeert, dat slechts één drup- Eel noodig is om de emmer der productie- osten te doen overloopen; 9. dat zelfs het gezond verstand van den minister van financiën heeft gezegenvierd over de fiscus, als gevolg waarvan Z.Exc. een wetsontwerp heeft ingediend, waarbij aan de gemeentebesturen de bevoegdheid wordt gegeven om café's en restaurant op dezelf den voet als winkels te behandelen; redenen waarom ondergeteekenden beleefd doch met den meesten aandrang uwen raad verzoeken, bij de vaststelling der hierbedocl de belasting voor het jaar 1934, op vorenge noemde overwegingen den grondslag biljar ten te doen vervallen. Herdenking 40-jarig bestaan. Groot is de belangstelling geweest, the de jubileerende afdeeling Zaterdag betoond werd. De receptie, des middags gehouden in het Gulden Vlies, werd door meer dan vijf tig personen bezocht en na afloop waren 21 bloemstukken de stille getuigen van een sterk levend gevoel van solidariteit bij evenzoovele zusterorganisaties. Vele hartelijke, welgemeende woorden wer den op deze receptie gesproken. Wij meenen te mogen volstaan met de enkele opsomming van de sprekers: de heer P. Dekker als oud lid. (is 31 jaar lid waarvan 25 jaar voorz. ge weest), de heer C Couwenhoven namens de afd. s d.a.p.; de heer Veen voor de V.a.r.a; mevr. Fischer voor de soc. dem. vrouwen- club; de heer H. van Drunen namens den Alkm. Bestuurdersbond; de heer v. d. Hoek voor de Ned. Vereen, van spoor- en tramweg- spreken, meende toch te moeten wijzen o [bet meermalen aan den dag tredend gebr erscni" personeel; de heer de Beer namens den Alg. Ned. Stucadoorsbondde heer P. Greeuw „Dat kan gebeurd zijn, even nadat zij zich met de naald in het horloge geprikt had", zei de detective, „en voordat het vergift zijn uitwerking had gedaan. Het doodt niet oogenblikkelijk!" „Maar wie zou haar daarna geslagen of gestoken hebben?" vroeg mr. Kettrid- ge. „Ik bedoel natuurlijk, als we Jim mie niet meetellen, want ik geloof niet, dat hij het gedaan heeft!" „Zou het Singa Phut niet geweest kunnen zijn?" vroeg kolonel Ashley kalm. „Singa Phut!" riepen zijn beide toe hoorders. „Ja. Veronderstel, dat de Indiër, na dat hij zijn horloge ter reparatie bij den jongen Darcy had achtergelaten, plotse ling bedacht, dat hij vergeten had, er bij te zeggen, dat het niet opgewonden mocht worden, wat een reparateur toch meestal doet na een reparatie. Singa Phut had in het geheel geen reden, Dar cy kwaad te willen doen. Hij kan best in den avond in den winkel gekomen zijn, om hem te waarschuwen, er voor zichtig mee te zijn". „Goed, laten we dat aannemen. En wat dan verder?" vroeg Jack Young. „Nu, Singa komt dus, zeg elf uur, In den juwelierswinkel en vindt er mrs. Darcy. Zij heeft het horloge opgeno men dat moet wel, want zij had het in haar hand Singa ziet dat en pro- voor de afd. Heiloo van den Alg. Ned. Bouwarbeidersbondde heer Hariot voor het hoofdbestuur van dien bond, terwijl ten slotte de heer de Jong de beste wenschen van de arb. muziekvereeniging Excelsior overbracht. Al deze sprekers deden hun woorden vergezeld gaan van de aanbieding van een bloemstuk. Voorts waren nog bloemstukken gezonden door de hier gevestigde afdeelingen van den Bond van technisch en opzichthoudend per sonele, Alg. Ned. Typ. bond, Bond van Ned. Onderwijzers, Schildersgezellenbond, Ned. Metaalbewerkersbond, Transportarbeiders- bond, Bond van Overheidspersoneel, Ned Fabrieksarbeidersbond, Alg- Ned Sigaren- en Tabaksbewerkersbond, Ned. Bond van arb. in het bakkers- en suikerbewerkersbedrijf en Chr. Ambtenarenbond. Des avonds om 8 uur was de zaal geheel gevuld, eigenlijk meer dan vol, en er heersch te een gezellige geest voor het avondfeest. Devoorzitter van de jubileerende organisatie, de heer Th. Schouten sprak een openingswoord, waarbij hij alle aanwezigen hartelijk welkom heette, speciaal den bondsvoorzitter en de jubilarissen der afdeeling. Spr. releveerde de welgeslaagde receptie en wees daarbij op den bloemen- schat, op het tooneel aanwezig. In verband met de ongunstige tijdsom standigheden en ook met het oog op hetgeen in Duitschland gebeurt ten aanzien van de socialistische organisaties, is wel gevraagd of het goed gezien is, thans feest te vieren Maar, zei spr., na de reactie zal het socialis me weer opkomen en het zal zeer zeker zege vieren. Een avond als deze moet ons sterken in den strijd en steunen bij wat komen gaat Spr. uitte hierbij den wensch, dat de huis houdelijke vergaderingen voortaan beter be zocht mogen worden, want juist daar kan kracht en sterkte worden opgedaan voor de socialistische vakorganisatie. Een terugblik werpend op de geschiedenis der jubileerende afdeeling, wees spr. op de herhaaldelijk voorkomende bestuursverkiezin gen, vast wel om de drie maanden gewagen de notulen daarvan, zei spr. Op het tiende jaarfeest, gevierd 17 Mei 1903, werd een be drag gereserveerd voor de stakers bij de spoorwegen en thans, zei spr., is er weer een staking en straks zal er iets gedaan worden ten bate van de stakende visschers in ÏJmul- den (daverend applaus). Spr. constateerde, dat het socialistisch beginsel nimmer is prijs gegeven. Spr. prees den heer Dekker, die voorzitter der afdeeling was geweest gedurende 25 jaren, voor hetgeen hij in den loop dier ja ren en tijdens zijn gewoon lidmaatschap daarvóór voor de afdeeling heeft gedaan en bood hem namens haar een mooie palm aan. Eenzelfde geschenk overhandigde spr. den heer Jan Molenaar, die ook al een 25 jaar lid der afdeeling is. Het lid den heer B. de Jong (niet aanwezig) dankte spr. eveneens voor hetgeen hij voor de organisatie is ge weest en spr. zegde toe, dat ook deze een palm zal ontvangen. Een der leden, de heer Kes, die dezer da gen zijn zilveren bruiloft zal vieren, ontving van spr. een bloemstuk. Het orkest huldigde de jubilarissen met een „Lang zullen zij leven", meegezongen door het publiek. Spr. deed hierna mededeeling van een drietal nog ingekomen felicitaties, n.1. van de afdeeling Ned. Bond van arbeiders in het land-, tuinbouw- en zuivelbedrijf, de A. J. C. afd. Alkmaar en de afd. Alkmaar van den Bond van huishoudpersoneel. (Applaus) De heer L. van der Wal, voorzitter van het hoofdbestuur, wetende dat een rede naar op een avond als deze niet te lang moet beert, het haar af te nemen, uit angst voor wat er gebeuren kan. In de mee ning, dat hij een dief is, stribbelt zij te-1 gen, en, bang voor een dief te worden aangezien en te worden gearresteerd, worstelt hij om het horloge in zijn bezit te krijgen en te kunnen ontsnappen. We moeten goed bedenken, dat hij een hartstochtelijke aard had en, als vreem-1 deling, bang voor onze wetten, en dat hij de doodelijke werking van het gif ken- j de. Zou hij dan niet mrs. Darcy èn met het beeld geslagen èn met den dolk ge-1 stoken kunnen hebben bij zijn pogingen om weg te komen? Dat zou den moord verklaren!" „Maar dan zou dat toch door iemand gehoord moeten zijn zoo'n gevecht zou toch lawaai hebben gemaakt!" merkte Jack Young op. „Jawel, maar er komen daar om streeks middernacht niet veel voorbij-1 gangers. Iedereen in huis was naar bed gegaan de slaapkamers liggen ver van den winkel af. En dan is er mis schien ook maar heel weinig leven ge maakt Ik herinner mij, dat in de Peal- zaak twee sterke, krachtige mannen midden in den nacht vochten en elkaar doodden in een winkel, die in een hoofd straat van een groote stad stond. Maar voorbijgaande trams en auto's smoorden alle geluiden van het gevecht Dat kan hier ook gebeurd zijnl" „Bent U van plan, dat ook aan c&iuü, aan belangstelling bij verschillende leden. In onze dagen, nu de kapitalistische we reld kraakt en wankelt, mag een socialisti sche organisatie wel feest vieren bij haar 40-jarig bestaan, maar daarbij past ook een blik in het verleden en op de toekomst Spr. ging in het kort na wat de arbeiders beweging in den loop der jaren heeft kunnen veroveren. Thans is het zoover dat de orga nisaties worden beschouwd als gelijkgerech tigden aan de conferentietafel met de kapita listen. De arbeidersbeweging heeft het prole tariaat den weg gewezen naar een betere toe komst en een leven met hoogere idealen dan destijds werden gekoesterd. Met het groeien der arbeidersbeweging wordt de tegenstand van de zijde van het kapitalisme sterker en juist in tijden als die van thans komt dit het meest tot uiting. Zoolang het kapitalisme de wereld be- heerscht, zullen de crises elkaar regelmatig opvolgen en men wenscht dat er een ander stelsel zal komen met levensmogelijkheid voor ieder, zonder dat gevraagd wordt of een bepaalde cultuur of een bepaald werk wel winst oplevert, welke vraag in onze dagen steeds weer gesteld wordt, met als dat graan en vleesch wordt vernield. s gevolg I, hoewel honderden menschen daaraan behoefte heb ben. Spr. wees op hetgeen in Duitschland ge beurt onder het bewind van Hitier en con stateerde, dat deze heerscher niet anders is dan de knecht van de industrie-koningen in West-Duitschland en de Oost-Pruisische jon kers, een boeken-onderzoek zooals thans wordt gedaan bij de socialistische vakver- eenigingen, zou uitwijzen met welke groote bedragen Hitier gesteund werd door zijn lastgevers. Elke nieuwe wereldleer heeft te kampen gehad met ontzettend groote tegenwerking en haar aanhangers werden vervolgd ten doode toe, gelijk de geschiedenis van het christendom heeft geleerd, maar de stroom was (tiet tegen te houden. En zoo zal het ook gaan met het socialisme, ondanks het ver branden van de boeken van de schrijvers die daarover hun gedachten openbaarden, en ondanks de terreur, die thans in Duitsch land heerscht. Trots alle tegenslagen zullen wij voort- werken, zei spr., voor datgene wat naar onze meening noodig is. Maar zoo stelde spr. vast wat thans in Duitschland gebeurt, zou niet kunnen ge schieden, als de arbeidersklasse eensgezind had gestaan. Laat dit voor ons een waar schuwing zijn. Wij zullen moeten zorgen, dat wij de machthebbers hier te lande niet een mogelijkheid verschaffen om hier te doen wat thans in Duitschland mogelijk blijkt. Strijden voor vrije organisatie is eer ste voorwaarde, laat u niet splitsen maar sluit u krachtig aaneen; blijft uw organisa ties, die u 40 jaren achtereen hebben geleid, uw vertrouwen schenken. Als gij haar uw vertrouwen opzegt, is de bijl gelegd aan den wortel van het gebouw der toekomst. Laat hoop op de toekomst en liefde voor de socialistische beweging uw leiders zijn, dan zal er stellig een betere toekomst dagen en een mooiere maatschappij zich openbaren. (Applaus). In aansluiting met deze openingsrede werd staande de Internationale gezongen. Het verdere van den avond werd gevuld op de meest aangename wijze: zang en too neel. Voor begeleiding van den zang zorgde het orkest-Horst en de leider daarvan bleek een uitstekend dirigent ook van den zang. Het gezelschap-Loevens oogstte een uit bundig en zeer wel verdiend applaus met de opvoering van twee blijspelen, beide ge schreven door mevr. LoevensJongejans, Het eerste „Een gastdag" had tot strekking, dat men niet al te vlug moet zijn met een beoordeeling van een persoon op het eerste gezicht en deed herhaaldelijk scnateren van den lach door de grappige tooneeltjes die er in voorkwamen. Het tweede stuk was geba seerd op een vergissing, die een tooneelspe- ler het nuis van een collega deed binnengaan inplaats van zijn eigen woning en de vela malle situaties die daar het gevolg van wa ren, hebben een golf van vroolijkneid in da zaal gebracht. Beide blijspelen werden op bijzonder goM de wijze vertolkt, het zoo goed slagen vart den feestavond is dan ook voor een zeet groot deel te danken aan het optreden van het gezelschap-Loevens. Een collecte, gehouden ten bate van da stakende visschers in IJmuiden, bracht 31.40 op. Na een verloting, waarvoor tal van vrienden den jubileerende vereeniging] verschillende begeerenswaardige artikelen als prijzen beschikbaar hadden gesteld, hield een bal met muziekbegeleiding van het ge zelschap-Horst de aanwezigen nog een paar uren gezellig bijeen. te zeggen, om Darcy vrij te krijgen?" vroeg mr. Kettridge. „MisschieD wel!" was het antwoord van den kolonel. „Hoe klinkt het u in de ooren, heeren?" „Heel aannemelijk!" gaf Jack Young toe. „Maar de electrische draden op Darcy's tafel dan?" „Die zijn me een raadsel, dat moet ik toegeven. Maar, hoewel Carrol denkt te kunnen bewijzen, dat zij opzettelijk wa ren aangebracht, om iedereen, die op een bepaald oogenblik de uitstalkast aanraakte, een schok te kunnen bezor gen, geloof ik toch, dat wij kunnen doen vaststellen, dat een toevallige kruising van volkomen onschadelijke draden naar Darcy's tafel met het electrische stadsnet de twee ongelukken heeft ver oorzaakt. Dat moet ik nog eens goed overdenken. In elk geval weten we, hoe het zit met het horloge. En nu moeten we het eens over Harry King hebben, Jack!" „Dat is wel noodig 1" was het ant woord. „Ik zeg niet, dat hij iets van den moord afweet vooral niet, na wat U van Singa Phut hebt gezeefd. Maar Har- rv King moet noodig in het oog worden gehouden!" ..Dat ben ik met je eens! Je zegt, dal hij en Larch een pakje diamanten beke ken hebben?" - fWordt verroLedï,

Alkmaarsche Courant | 1933 | | pagina 5