^Rechtszaken tBiwiwland KANTONGERECHT TE ALKMAAR. Strafzitting van Vrijdag 12 Mei 1933. Schriftelijke uitspraken J. L te Alkmaar, overtreding van art. 42 motor- en rijwielwet, 8 boete of 8 dagen hechtenis. N. S. K. te Egmond aan Zee, over treding van art. 461 wetboek van strafrecht, 10 en 20 boete of 10 en 20 dagen hech tenis. R. M. te Hoörn, overtreding van de vei ligheidswet, 8 boete of 8 dagen hechtenis, vinnrfpiince uitspraken: 1924, liep in 1925 terug tot ruim 138 mü- lioen om aadrna weer te stijgen tot ti-1— 1/VW ,s lVA iw ruim r 183 miüioen m 1930, waarop een daling is gevolgd tot bijna 163 millioen in 1932, welke sterke daling is veroorzaakt door bet meerdere verbruik van goedkoope soorten sigaren, sigaretten en tabak, waartegenover een sterke teruggang van de duurdere soor ten staat. In deze bedragen zijn begrepen de waar den van de assort im entsverpakkingen, waar van het hoogste cijfer in 1931 bereikt werd f 321.750), van de door het departement van financiën afgeleverde aanvullingszegels" ter voldoening van de sinds 1 Juni 1931 ver schuldigde opcenten op den accijns voor sigaretten (over 1931 en 1932 resp. 3105 384 en 6.082.583) en van de toeslagzegels (hoogste cijfers in 1928 n.1. 26 854). Uuaorp, i-. ii. j. Bakkum, J. W. C. te Amsterdam, H. A. J. de <3. te Naarden, ieder 4 boete of 4 dagen 'hechtenis. A. J. K. te Oudorp en A. J. R te Amsterdam, ieder 5 boete of 5 dagen hech tenis. W. K. te Purmerend, T. B. te Bergen, M. B. te Den Helder, A. J. K. te Oudorp, ieder 8 boete of 8 dagen hechtenis. J. N. te tAlkmaar, J. P. B. te Heemskerk, A. L. te Zij- pe, ieder J 12 boete of 12 d. hechtenis. S. S. te Alkmaar 2 boete of 2 d. hechtenis. L V. te Heerhugowaard 3 boete of 3 dagen hechtenis. M. B. te Wijk aan Zee en Duin, geen straf toegepast. P. J. P. te Alkmaar, 12 en 4 boete of 12 en 4 dagen hechtenis met toewijzing der civiele vordering ad 4.65 aan J. G. de J. te Alkmaar. Overtredingen van de politieverordenin genN. P. S. te Haarlem, 1 boete of 1 dag heditenis. H. L. te Utrecht 0.50 boete of 1 'dag hechtenis. J. H. M. S. te Goude 0.50 boete of 1 dag hechte of 1 dag hechtenis. H. ;L. te Utrecht, H. M. P. te Bergen, P. P. zwer vende, W. S. te Haarlem, G. S. te Leerdam, 'F. J. v. A. te Rotterdam, ieder 1 boete of 1 dag hechtenis. F. B. te Alkmaar 3 boete of 3 dagen hechtenis. W. K. te Den Haag, G. S te Oudorp ieder 3 boete of 3 dagen hech tenis. Overtreding van art. 461 van het wetboek van strafrecht (loopen over verboden grond): E. de G. te Egmond aan Zee, C. B. te Eg- mond aan Zee. ieder 3 boete of 3 dagen hechtenis. P. S. te Jmuiden, 8 en 16 boete of 8 en 16 dagen hechtenis. Overtredingen van art. 424 van het wet boek van strafrecht (baldadigheid): H. S. te Egmond aan Zee. 5 boete of 5 dagen hech tenis. H. P. te Almaar, 12 boete of 6 da gen hechtenis. Overtredingen van art. 453 van het wet boek van strafrecht (dronkenschap): J. G. K te Amsterdam 3 boete of 3 dagen hech tenis. J. B. te Alkmaar en J S. te Alkmaar ieder 3 boete of 3 dagen hechtenis. Overtreding van de arbeidswet: J. H. te Bakkum 4 boete of 4 dagen hechtenis. Overtreding van de spoorwegwet: T. H. te Limmen 2 boete of 1 week tuchtschool. op geregelde tfldea, ea neem zoo noodig '«avond* een Fo«ter"i MaagplL De ontlasting geschiedt dan volkomen normaal en tonder krampen. f 0.63 per flacon. WERKLOOSHEID IETS VERMINDERD. Stand in de week van 24 t m 29 April Dedirecteur van den rijksdienst der werk loosheidsverzekering en arbeidsbemiddeling deelt mede, dat de werkloosheid onder de 608.000 leden van ingevolge het Werkloos heidsbesluit 1917 gesubsidieerde werklozen kassen in de week van 24 tot en met 29 April 1933 heeft bedragen 26 pCt., dat in 1 pCt. minder dan in de week 38 April en 14 pCt. minder dan in de week 23—28 Januari, toen de werkloosheid een hoogtepunt had be reikt en 40 pCt. bedroeg. Het percentage is 2 pCt. hooger dan in de overeenkomstige week van het jaar 1932; in dit jaar was het hoogtepunt bereikt in den aanvang van Februari op een peil van 30 pCt. Bij 1056 organen der openbare arbeidsbe middeling stonden op 29 April 1933 in totaal 338.626 werkzoekenden ingeschreven, waaronder 323.866 mannen. In totaal waren werkloos 311.291 personen, waaronder 301.413 mannen. Op 8 April 1933 bedroeg het totale aantal ingeschrevenen bij 1048 or ganen der openbare arbeidsbemiddeling 356.044 Hiervan waren werkloos 327-403 personen. Het aantal ingeschreven werkzoe kenden is derhalve van 8 tot 29 April ver minderd met 17.418, het aantal werkloozen met 16.112. Bovenstaande gegevens hebben betrekking °P 1056 gemeenten met in totaal 8.107 536 inwoners. Het totale aantal ingeschreven werkloozen maakt ruim 3.8 procent der be volking uit. In 316 gemeenten met 5000 en meer inwoners bedroeg het aantal werkloo zen op 29 April 272.581, dit is 4.2 procent van het aantal inwoners in deze gemeenten (6 493.814). In 740 gemeenten met minder jfefl 5000 inwoners stonden ingeschreven 38.7 .ji werkloozen. dit is 2.4 procent van de bev -><r - flpyo f°*neenten (1.613.722). De werkloosheid is derhalve, ook relatief, in de grootere gemeenten beduidend aanzienlijker ®an in de kleinere gemeenten. VERBRUIK VAN SIGAREN. SIGARETTEN EN TABAK IN 1932. In de vierde aflevering van het Maand schrift van het Centraal Bureau voor de Statistiek komen eenige cijfers voor betref fende de hoeveelheden sigaren, sigaretten en tabak, die in 1932, volgens de door het de partement van financiën verstrekte opgaven zijn gebanderolleerd en waarbij rekening is gehouden met de van de aanvragers terug ontvangen zegels. Hieronder zijn over de jaren 1923 tot en met 1932 deze hoeveelheden, met de waarde, zooais deze berekend is uit de op de bande rolles afgedrukte kleinhandelsprijzen, ver meld. De hoeveelheid sigaren bedroeg in 1923 1 043.126 duizendtallen en 1957.945 duizend tallen sigaretten. Het aantal kilo's tabak was 12.683 duizendtallen. In 1932 waren deze cijfers 1354.693, 3.655.425 en 12.914. De verkoopwaarde bedroeg in 1923 tf 78.524. 35.184 en f 28.426 tegen f 79.974, 49.088 en 27.188 in 1932. Ook deze cijfers zijn opgegeven in duizend tallen. De totale verkoopwaarde nam toe van ruim l 142 in 1923 tot 152 millioen in VIER NIEUWE GEBRANDSCHILDERDE RAMEN IN DE NIEUWE KERK TE DELFT. Zaterdagmiddag heeft de plechtige onthul ling plaats gehad van vier nieuwe gebrand schilderde ramen in de Nieuwe Kerk te Delft. Drie ervan, aangeboden door de com missie voor de viering van het vierde eeuw feest der geboorte van prins Willem van Oranje, geven voorstellingen weer, welke ontleend zijn aan de geschiedenis van het vorstenhuis; het vierde werd geschonken door inwoners van de Baronie van Breda ter herinnering aan het feit, dat Willem van Oranje als erfgenaam van de Bredasche Nas- sauers zijn voorvaderen Engelbrecht I van Nassau en Hendrik 111 van Nassau vasten voet kreeg in ons vaderland, terwijl hij ook geruimen tijd het kasteel van Breda be woonde. Onder de vele genoodigden, die tegen 3 uur in den middag het koor der kerk vulden, bevonden zich o.a. vice-president van den Raad van State, jhr. mr. F- Beelaerts van Blokland, het lid van den Raad van State, mr. dr. D. A. P. N. Kooien, de generaals jhr. W. Röell, commandant van het veldleger en H. A. Seyffardt. chef van den gen. staf, minis ter Donner, mr. Patijn, buitengewoon ge zant; dr. Hendrik Muller, oud-gezant te Praag; prof. ir. J. A. Grutterink, rector-mag- nificus der Technische Hoogeschool, secre taris van het college van curatoren der T.H.; prof. mr. I. H. Hijmans, rector-magnificus der universiteit te Amsterdam; prof. W. Vo- gelsang, hoogleeraar aan de universiteit te Utrecht; dr. Beumer, vice-voorzitter van den Centralen Raad van Beroep; mr. P Droog- leever Fortuyn, burgemeester van Rotterdam; dr N. Japikse. directeur van het kon. huis archief; voorts een deputatie van het Delftsch Studentencorps en een deputatie van de Kon. Militaire Academie te Breda. De baronie van Breda was vertegenwoordigd door den burgemeester van Breda, den burge meester van Teteringen, den burgemeester van Princenhage, gentraal-majoor C. j. n- van der Harst, gouverneur van de Kon. Mili taire Academie te Breda; en Ch. Smits, voor- zitter van het Oranje-comite te Breda Het gemeentebestuur van Delft was vertegen woordigd door den burgemeester en eenige wethouders en den gemeente^retans^ mr_ Engberts. Tenslotte was ook het college van kerkvoogden met zijn president aanwezig. Tegen drie uur kondigde gejuich op de Markt de komst van prinses Julianaaandie oa. vergezeld was van mr. J. C. baron Baud. Op de Markt waren eenige verenigin gen opgesteld, welke haar een lied toe- Z°Aaiden hoofdingang van het kerkgebouw werd de prinses ontvangen door jhr. mr. ar. A. Röell, commissaris der Koningin in in.- Holland en voorzitter van het uitvoerend comité van de commissie voor de viering van het vierde eeuwfeest der geboorte van Prins Willem van Oranje. Voorts was ter hegroe- ting aanwezig de president-kerkvoogd. Nadat mevr. Röell bloemen had aangeboden, begat de prinses zich door het bouwvallige schip der Nieuwe Kerk, dat door enorme stellages wordt gestut, naar het koor der kerk. Nadat de hooge gaste vlak voor het mauso leum had plaats genomen, ving de plechtig heid aan met het uitspreken van een rede door jhr. Röell. De Delftsche bariton-zanger Bram van der Stap bracht hierna, op het orgel begeleid door den organist J. H. Storm, een „Bed en vervolgens „Vaderland" ten gehoore. Het woord was vervolgens aan den bur gemeester van Breda. mr. dr. W. G. A. van Sonsbeeck. Voor de onthulling der ramen zong Bram van der Stap nog het eerste couplet van het Wilhelmus, gevolgd door „Mijn schil* en mijn betrouwen", hetgeen door de aanwezi gen werd medegezongen. Hierna voltrok zich achtereenvo^ens de onthulling der drie ramen van desemde Zwijger-commissie en tenslotte van het S^7u7uS0wï* «rste, die de nme. meer »an nabii in or.aenschou,,' nam «aar- bij jhr Röell haar eenige toelichting gaf. Na afloop der bezichtigmg liet prinses zich voorstellen aan de kunstenaars, die de ramen ontwierpen en vervaardigden. Terwijl ten slotte de autoriteiten het kerk gebouw verlieten, bracht de organist nog psalm 121 4 ten gehoore. LIJK GEVONDEN. feMif door de G. was gehuwd, doch had geen kinaeren, ONTHULLING VAN EEN GEDENKTEEKEN VOOR W^JI-EN D HEER W. A. KOLSTEEG. Ter nagedachtenis van den op 19 Maart van het vorige jaar overleden zitter van de Vereeniging van oud- en acnei dienende onderofficieren van het i e - landsch-Indische leger en van de troepen West-Indië „Madjoe" is Zondagmiddag op de Oosterbegraafplaats te Amsterdam een eenvoudig gedenkteeken onthuld. De tigheid werd behalve door leden van »Mad joe" o.m. bijgewoond door vertegenwoordig gers van den Bond van Ridders Militaire Willemsorde beneden den rang van officier, de vereeniging van gepensionneerde en gega- geerde militairen van het leger in Neder- landsch Oost- en West-Indië, genaamd „Voorwaarts", van den Algemeen en Mili tairen Pensioen bond en de Nederlandsche Vereeniging van oud-onderofficieren van land- en zeemacht en koloniën. Een lid van het hoofcfoestuur van „Mad joe" heeft met enkele woorden de betekenis van den heer Kolsteeg voor den Bond in her innering gebracht. Na de toespraak werd het gedenkteeken overgedragen aan mevrouw Kolsteeg, die bij de plechtigheid tegenwoordig was. MOOI NEDERLAND. Wandelweg van Beek naar Berg en Dal afgesloten. Tusschen het gemeentebestuur van Beek Ubbergen en de directie der N. V. Mij. tot Exploitatie van onroerende goederen Mooi Nederland is een conflict ontstaan (naar aanleiding van afgesprongen onderhande lingen over overname van wegen door de gemeente), als gevolg waarvan de Maat schappij besloten heeft de eigen wegen op het terrein der vennootschap, den Van Randwijckweg inbegrepen, van Maandag 15 Mei af voor alle verkeer af te sluiten. Dit besluit beteekent, dat de buitengewoon fraaie wandelweg van Beek naar Berg en Dal, de Van Randwijckweg, en eveneens de vele an dere mooie wandelwegen in Mooi-Neder- land, die jaarlijks door duizenden en dui zenden toeristen en vacantiegangers bezocht worden, dezen zomer verboden terrein zul len zijn. Een gevolg van den boven geschetsten ang van zaken is voorts, dat er zooals de jurgemeester opmerkte niet meer gebouwd zal worden op Mooi-Nederland, zoodat hier dus als het ware een natuurreservaat ver kregen is. INVOER VAN REUZEL IN DUITSCHLAND. De „Reichsanzeiger (de Duitsche Staats courant) publiceert een verordening van de rijksministers van financiën en van land bouw, waarbij het invoerrecht tariefnummer 126 (reuzel, ganzenvet, oleomargarine) wordt verhoogd tot 75 mark. Deze maatregel wordt o.m. gemotiveerd door het argument, dat de beoogde vermin dering van den reuzel-invoer een compen satie zal moeten zijn voor den invoer van spek op grond van de nieuwe Duitsch- Nederlandsche handelsovereenkomst. Een eigenaardige manier om de bepalin gen van het verdrag te kunnen nakomen! SNEEVLIETS GELOOFSBRIEVEN IN IN ORDE. De Revolutionnair-Socialistische Partij ontving telegrafisch bericht van de directie der griffie van de Tweede Kamer, dat de geloofsbrieven van het Kamerlid H. Snee vliet in orde zijn bevonden. Deze candidaat, die dus nu toegelaten is als lid van de Kamer, zal te zij zijn von nis gewijzigd wordt niet vóór 21 Juli zijn intrede als zoodanig kunnen doen Naar men weet, heeft de justitie onlangs het verzoek van mr. Benno J. Stokvis tot vrijlating van den heer Sneevliet geweigerd GOUDDORST. Jk Goud tut een etalage gestolen. De Groningsche Rijwielfabriek A. Fon- gers aan den Heereweg te Groningen had in haar étalage eenige rijwielen geëtaleerd en daarvoor den kostendea prijs neergelegd in vier gouden tientjes, zes guldens en twee kwartjes. Dit geldt heeft de hebzucht opge wekt van een voorbijganger, die gisternacht de spiegelruit heeft ingeslagen en het geld heeft meegenomen. De étalage bleef overigens onaangetast. DE BEDRIJFSAUTOHOUDERS EN DE WET OP DE OPENBARE VERVOERMIDDELEN. Daartoe uitgenoodigd door den bond van Bedrijfsautohouders 'in Nederland kwamen de bestoren bijeen van tien organisaties, welke betrokken zijn bij het wetsontwerp tot wijziging der wet op de openbare vervoer middelen. De in dat ontwerp van wet voorgestelde maatregelen ten aanzien van het vervoer van personen en goederen werden aan am pele beschouwing onderworpen. De vraag werd onder het oog gezien, welke houding de belanghebbende organisaties ten deze hebben aan te nemen. Het bestuur van den B B.N. gaf een uiteenzetting van de wijze, hoe het zich het voeren van een actie heeft gedacht, waarna de mogelijkheid van sa menwerking tusschen de aanwezige organi saties onder het oog werd gezien. Het over leg tusschen de besturen duurt voort. MASSA-ONTSLAG OP DE MIJNEN. Naar de „Limburger Koerier" verneemt, zal op 15 Mei op verschillende mijnen een groot aantal arbeiders worden ontslagen. Op de Oranje Nassau-mijnen, vier in getal, zullen 200 tot 250 mijnwerkers ontslagen worden. Ook op de „Laura" en de „Julia" wordt een groot aantal mijnwerkers ontsla gen. Op de „Willem Sophie" zullen geen ontslagen worden gegeven. De reden is, naar het blad verneemt, te zoeken in het steeds slechter worden van de afzetmogelijkheden, speciaal van huisbrand kolen. De voorraden daarvan zijn zoo sterk gestegen, dat niet langer kan worder voort gegaan met dezelfde hoeveelheden te blijven produceeren. Op de Dominiale Mijn wordt aan 55 ar beiders ontslag verleend. Aan de Staats mijnen wordt eveneens ontslag aan een aan tal mijnwerkers gegeven, maar dit getal is niet belangrijk hooger dan het gewone maandelijksche ontslag dat hier plaats vindt. In verband met de moeilijkheden in zake de huisbrand zijn vierhonderd arbei ders van de „Wilhelmina" naar de „Emma" overgebracht. STEUNREGELING WERKLOOZEN.' Gelijkstelling gevraagd van de in concubinaat levenden met de ge huwden. Het lid der Tweede Kamer de heer De Visser heeft den minister van binnenland sche zaken de volgende vragen gesteld: 1. Is het de regeering bekend, dat onder de vele werkloozen ook personen zijn, die in concubinaat leven en in wier gezinnen na langdurige werkloosheid nog grooter ellen de wordt geleden dan in de gezinnen van andere werkloozen, omdat zij minder of geen werkloozensteun bekomen? 2. Wil de regeering zoo spoedig mogelijk maatregelen treffen, waardoor in concubi naat levende personen in de geldende steun regeling van overige werkloozen worden op genomen en daarmede gelijkgesteld? DOOR DEN BLIKSEM GETROFFEN EN GEDOOD. Zaterdagmiddag is tijdens een kort on weer op den nieuwen rijksweg bij „de Witte Bergen" op de grens van Laren en Eemnes een wielrijder door den bliksem getroffen en gedood. De man, de 42-jarige J. de Waal uit Duisburg, was van eer. familiebezoek terug op weg naar Duitschland; hij reed met een neef, die ongedeerd bleef. De bliksem sloeg nog over een afstand van 20 M. de koppen der betonnen banden van het fietspad kapot ACHTERUITGANG IN DE BOLLENSTREEK. Hillegom een tekort van f 150.000. De burgemeester van Hillegom heeft bij de opening van een plaatselijke tentoonstel ling meegedeeld, dat er op de begrooting voor 1934 een tekort zal zijn van 150 000. Deze gemeente, zei mr Pont, en andere in de streek zijn eenzijdig georiënteerd, waar door de toestand deplorabel is geworden. DAGBLADDIRECTEUREN EN UITGEVERS. De gedelegeerden van de landen, welke zich hebben doen vertegenwoordigen op de voorbereidende conferentie van de Fédéra- tion internationale des Associations de directeurs et d'editeurs de journaux te Den Haag-, hebben Zaterdag hun besprekingen beëindigd in drie bijeenkomsten. Een programma van werkzaamheden is vastgesteld tot aan de vergadering in Octo- ber a.s. te Madrid. De vertegenwoordigers van België, Frank rijk, Polen en Zwitserland hebben de Neder landsche vereeniging voor haar gastvrijheid bedankt. Het lag geheel in de lijn van Nederland, het land van de vrijheid ?n van ide schoone pers-tradities, om mede te wer- ïken aan de oprichting van dit belangrijke internationale orgaan. f^De Koningin en de minister-president hebben aan den heer Riermann, president der federatie, persoonlijke telegrammen van dank gericht voor de telegrammen van hulde, welke gezonden Nrt*- r- DE KABINETSFORMATIE. De kabinetsformateur dr. Colijn heeft Za terdagochtend opnieuw een onderhoud met de koningin gehad. Tegen hedenvoormiddag heeft hij een vergadering van de anti-revo lutionnaire Kamerfractie belegd. RESTAURATIE NIEUWE KERK TE DELFT. De kerkvoogdij der herv. gemeente te Delft deelt mede, dat in het tijdvak 11 April 11 Mei, ten behoeve van de restauratie der Nieuwe Kerk aldaar een bedrag van 6500 is binnengekomen. In totaal werd voor dit doel ontvangen 23000. Zooals reeds eerder is gemeld, bedraagt de totale som benoodigd voor de restaurat'e van dit monument 100.000. DREIGEND CONFLICT TE MAASTRICHT. De arbeiders van de N.V. Kristal-Unie te Maastricht hebben aan de directie een schrijven gericht, dat zij" geen genoegen nemen met een door haar aangekondigde loonregeling volgens verschillende klassen. De arbeiders verlangen vóór 20 dezer ant woord. Zoo dit niet wordt ontvangen, zullen zij tot staking overgaan. DE KERMIS TE GRONINGEN. Bloedige vechtpartijen. Vrijdagnacht omstreeks half twee heeft In de Gelkingestraat te Groningen een vecht- partij plaats gehad tusschen twee personen, die een bezoek hadden gebracht aan de ker mis. Zij maakten gebruik van messen, met het noodlottig gevolg dat een hunner in het aca demisch ziekenhuis moest worden opgeno men. De vechtersbazen verkeerden onder in vloed van sterken drank. De man, die ver dacht wordt den messteek te hebben toege bracht. werd gearresteerd. Om drie uur kreeg de 28-jarige violist M, op de Groote Markt onverwachts door een onbekenden een hevige slag in het gezicht. Ook deze moest naar het academisch zieken huis worden overgebracht. WEGENS VERDUISTERING GEARRESTEERD, Een 55-jarige man, een zekere P. V. uit Haarlem, die onder een valschen naam in Groningen verblijf hield, is door de recher che gearresteerd en op transport gesteld raar Haarlem, waar hij verduisteringen zou hebben gepleegd. DE NOOD IN DE TEXTIELINDUSTRIE. Massa-ontslag te Nijverdal, De directie van de Koniniklijke Stoom weverij te Nijverdal heeft dezer dagen een fabriekscommissie bij haar ontboden en haaT medegedeeld, dat het niet mogelijk is geble ken de Japansche concurrentie het hoofd te bieden. Het kon niet langer ontkend worden, dat Japan de markten, die door de Nijver- dalsche fabrieken van goederen werden voor zien, zoo goed als geheel had veroverd. Het gevolg daarvan is, dat de directie zich ge noodzaakt heeft gezien om ongeveer twee honderd man van haar toch al sterk inge krompen personeel het werk op te zeggen. Voor zoover het nog mogelijk was, zou ge tracht worden het bedrijf aan den gang te houden, doch er viel op niets meer te reke nen. De Courant teekent hierbij aan: Voor een plaats als Nijverdal, die in hoofd zaak leeft van de textielindustrie, beteekent deze inkrimping van een van de grootste be drijven daar een zwaren slag. Men vraagt zich niet zonder vrees af wat het gevolg zal zijn. Het wordt voor de besturen van de Twentsche gemeenten een groote moeilijkheid om de talloos vele werkloozen nog langer te verzorgen. Loonsverlaging in vijf Spinnerijen te Enschedé. Zaterdagochtend is op een vijftal spinne rijen te Enschedé, zijnde de „Bamshoeve", „Enschedesche Katoenspinnerij'', Spinnerij „Oosterveld", „Spinnerij Roombeek" en Spinnerij Tubantia, v.h. B. W. en H. ter Kuile" de reeds eerder voorloopig aange kondigde loonsverlaging van 10 pet. ter kennis van het personeel gebracht. Bij elk der bovengenoemde ondernemingen zal de ze verlaging ingaan gelijk met den eersten dag van de loonweek, die na Maandag 29 Mei a.s. een aanvang neemt''. Deze verlaging zal gelden voor pl m 1600 arbeiders. OP EEN TRANSPORTFIETS DE WERELD IN. De 16-jarige Wilhelmina Groo6 uit de Catharinastraat 36 te Rotterdam is sinds Vrijdagavond spoorloos verdwenen. Het meisje is, zegt De Crt., vermoedlijk in ge zelschap van een 17-jarigen jongeling, zekeren Nicolaas Pijpers, op een transport fiets de wijde wereld ingetrokken. Daar de respectieve ouders niet meer van hun kinderen hebben gehoord, wordt thans de opsporing van het tweetal verzocht. Het signalement van het meisje luidt: lang on geveer 1.55 M., flink postuur, bleek gezicht, donkerblond polkahaar, blauwe oogen, breede neus, slechte tanden, litteekens op beide handen. Zij is gekleed in witte blouse, zwarte rok, bruine schoenen en kousen. Het signalement van den jongen luidt: klein postuur, gezonde kleur, blauwe oogen en spitse kin. Hij is gekleed in een blauw colbertcostuum, zwarte ratiné overjas zwarte schoenen en kousen. Evenals het meisje is ook hij blootshoofds. HUURSTAKING TE AMSTERDAM. Beslaglegging op gelden. Door mr. E. Th. A. Herman is namens de bouwmaatschappij At Home te Amsterdam een dagvaarding uitgebracht tegen elk van de 21 leden van het comité inzake huursta- king in plan-West in de hoofdstad. In deze dagvaarding wordt gesteld, dat deze leden leiding hebben gegeven en heb ben aangespoord tot huurstaking, actie heb ben gevoera en als zoodanig een onrechtma tige daad hebben gepleegd. De schade tot 5 Mei wordt van de zijde der bouwmaat- sdiap geleg BRAND. Café afgebrand. Zondagavond te half zeven brak een felle brand uit in het café Foxholsterbosch te Foxhol (gem. Hoogezand). In korten tijd stond het geheele gebouw in lichter laaie. Het perceel is geheel uitgebrand. De oorzaak van den brand is het te fel stoken van een kookkachel. VERKEERSONGEVALLEN. Weifelende f ietsrijdster oorzaak van een doodelijke aanrijding. Een vreeselijk ongeluk is gistermiddag om 6 uur in de Weesperstraat op den hoek van de Nieuwe Heerengracht te Amsterdam ge beurd. Een driewielige tractor kwam van het J. D. Meyerplein en zou de Weesperstraat in rijden Óp de Nieuwe Heerengracht kwam van den kant van den Amstel een wielrijd- ster, een 40-jarige vrouw, wonende aan het Krugerplein, die in de richting van het Hor tusplantsoen reed. Op den hoek van de Nieu we Heerengracht en de Weesperstraat ont moetten zij elkaar. De wielrijdster hield in, weifelde en zette toen plotseling door. Ten einde op het laatste oogenblik een aanrijding te voorkomen, haalde de bestuurder van de tractor in de Weesperstraat en reed een daar loopende vrouw van achteren aan. Zij werd zoodanig gewond, dat zij enkele minuten la ter den geest gaf. Zij werd overgebracht naar het israëlietisch ziekenhuis. De identi teit van deze ongeveer 40-jarige vrouw was hedenavond nog niet vastgesteld. KORTE BERICHTEN. De agenda voor de Donderdag en Vrijdag te houden raadsvergadering te Rot terdam bevat o.m. het voorstel betreffende aanleg van een tunnel onder de Nieuwe Maas tusschen Park en Charlois. Op de vlamsteenovenfabriek Renkum van den heer Ariëns is de 18-jarige arbeider H. Derksen uit Heteren, bij het losmaken der lorries, waarmede grond wordt verzet, tusschen die lorrie gevallen, zoodat hij den geheelen trein over zich heen kreeg. De jon gen was dadelijk dood. De heer D. J. van Houten Sr. is uit de firma C. J. van Houten en Zn. getreden. De thans 72-jarige kwam in Augustus 1882 in toen reeds uitgebreide bedrijf. In 1885 aangespoora tot nuursiaxing, acue neo- tirma C. J. van Houten en Zn. getreden. De gevoera en als zoodanig een onrechtma- thans 72-jarige kwam in Augustus 1882 in daad hebben gepleegd. De schade tot het toen reeds uitgebreide bedrijf. In 1885 ei wordt van de zijde der bouwmaat- werd hem procuratie verleend en tien jaar ppij geraamd op 12000. Er is beslag later, in 1895. maakte hij deel uit van de gd op de gelden van het comité bij de ma C. J. van Houten Zn., waarvan hij 38 ia* irhank voor de Staa AtnaterHam /en firmant jfi fewt^iti

Alkmaarsche Courant | 1933 | | pagina 7