DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN. Qageüiksch Oveczicht De Heimwehr-betooging in Weenen. LBuitenland No. 114 Dinsdag 16 Mei 1933 135e Jaargang De Heimwehr is bereid het vaderland te beschermen tegen buttenlandsche invloeden en het roode socialisme te vernietigen. Één rijk, één volk! Waf vandaag de aandacht trekt,,. AARSCHE COURANT. Deze Courant wordt ELKEN AVOND, behalve Zon en Feestdagen, uitgegeven. Abonnementsprijs per 3 maanden bij vooruitbetaling voor Alkmaar 2.—, franco door het geheele Rijk 2.50. Losse nummers S cents. PRIJS DER GEWONE ADVERTENTIEN: Van 15 regels 1.25, elke regel meer 0.25, groote contracten rabat. Groote letters naar plaatsruimte. Brieven franco aan de N. V. Boek- en Handelsdruk kerij vh. HERMs. COSTER ZOON, Voordam C 9, postgiro 37060. Telei. 3, redactie 33. Directeur: C. KRAK. Hoofdredacteur: Tj. N. ADEMA. Dit nummer bestaat uit twee bladen. Er is Zondag in Weenen een groote betoo ging gehouden van de Oostenrijksche Heini- wehren en wel naar aanleiding van de be- vrijdig van Weenen, nu 250 jaar geleden, waarbij een der voorvaderen van prins Stah- renberg, de leider van de Heimwehr, een rol van beteekenis heeft vervuld. Deze betooging, aldus het Wolff-bureau aan het Hbld., begon met het neerleggen van kransen bij de monumetnen van prir.s Stahrenberg en burgemeester Lubinberg in Schönbrun. Talrijke officieele personen woosden deze plechtigheid bij en verschil lende er van hielden buiten redevoeringen voor de 40.000 Heimwehrmannen, die zich verzameld hadden bij deze gelegenheid. Na een kort begroetingswoord van prins Stahrnberg richtte bondskanselier Dollfuss, ook namens de regeering van Oostenrijk, het woord tot de deelnemers van het feest en be toogde met nadruk dat evenals hij zelf, alle strijders van den wereldoorlog te eerbiedi gen wisten wat in vroeger tijd aan moed en onbaatzuchtigheid voor het volk en vader land gepresteerd was en zoo rust evenals toen, juist op de tegenwoordige generatie weer de taak het vaderland in anderen vorm te beschermen. Dollfuss herinnerde er aan, dat het juist een jaar geleden was dat de vertegenwoordigers van de burgerlijke krin gen besloten onder zijn leiding gemeen schappelijk met de Heimwehr aan den weder opbouw van Oostenrijk te arbeiden, maar iedereen zal heden wel toegeven, dat dit niet op de juiste manier is geschied. Ock wilde hij St ahrenberg bedanken voor cie aan hem, Dollfuss, bewezen trouw en hem verzoeken bij den strijd om het vaderland trouw te blijven. Veertig duizend mannen, zoo verklaarde Dollfuss, staan hier tot bescherming van het vaderland, bereid het naar een beteren tijd te leiden en niet slechts tegen buitenland- sche invloeden staande te houden, maar ook innerlijk nieuw te organiseeren en daarbij het roode socialisme volkomen te vernieti gen. Eveneens waren zij bereid het socia lisme, dat ook onder andere vormen optreedt en dat met het volkskarakter in strijd is, te bestrijden. „Ik wensch, verklaarde Dollfuss verder, dat de Oostenrijksche Heimwehr de gedach te aan het vaderland verder levend zal hou den. Wij zullen deze gedachten in de naaste toekomst in een daad omzetten en voor het Oostenrijksche front strijden. Daarom is het thans niet het voornaam ste, riep Dollfuss onder stormachtige bij valsbetuigingen van de deelnemers uit, dat deze of gene groep in het parlement bij de volgende verkiezingen meer of minder stem men behaalt. Het gaat er om zooveel moge lijk Oostenrijkers samen te krijgen die van goeden wil zijn Oostenrijk in stand te hou den en in christelijker Duitschen geest weer op te bouwen. Tegen half twaalf begon de „Heimwehr", voor wie het marschverbod was opgeheven, naar de stad te marcheeren. Het voorbijmar- cheeren der troepen duurde 4 uren. Reeds vlak buiten Schönbrunn kwam het tot betoogingen, toen de groep-Starhemberg met hoongercep werd begroet en Starhem berg door twee rotte eieren werd getroffen De politie greep dadelijk in en arresteerde die aan de tegenbetooging deelnam. Door de strenge politiemaatregelen en uit gebreide afzettingen kwam de rijkscommis saris van justitie, minister dr. Frank een uur te laat op het Duitsche gezantschap, waar te zijner eere een diner werd gegeven. Eén rijk, één volk. Hitier bin nenkort naar Weenen. De nat. soc. hadden in de openlucht een bijeenkomst belegd. Dr. Frank hield een rede, waarin hij o.a. opmerkte, dat hun groote Turkenbevrijder van heden Adolf Hitier is en dat hij besloten is dezen vrij heidsoorlog van het heden door te zetten zoodat de Turken in Duitschland zich nooit meer kunnen verheffen. Met de wereld wil len wij echter in vrede en vriendschap leven, dat wij dit doen hebben wij aan Adolf Hitier te danken. Tenslotte verklaarde dr. Frank onder het gejubel van de menigte, dat de leider hem gemachtigd had mee te deelen, dat hij bin nenkort zelf naar Weenen zal komen. Ministerial direktor dr. Freisler sprak over het samengaan van de geheele pers van het Duitsche volk ter wille van de be vrijding uit nood en verdrukking. Dat is het ware nationaal-socialisme, zeide hij, zonder onderscheid van stam, zooats Weenen 250 jaar geleden van de Turken werd bevrijd zoo zal ook een leider het volk uit den nooa naar de vrijheid leiden. Hij besloot zijn rede met den geestdriftigen uitroep: „één volk, één rijk. Vcor het volk, door onzen leider Adolf Hitier". Zoowel dr. Freisier, als ook dr. Frauen feld werden door den aanwezig ziinden com missaris van nolitie aangespoord bij hun onderwerp te blijven waarop uit de menigte met luid roepen en fluiten werd geantwoord. Na het slotwoord van den gouwleider Frauenfelé werd de vergadering met het Deutschlandlied en het Horst Wessellied besloten. De feestelijkheid verliep, evenals de optocht, zeer ordelijk. Verontwaardiging over de ont vangst. Diplomatiek protest? Voor een kleinen kring van persvertegen woordigers heeft dr. Frank Zonda~ een ver klaring afgelegd over zijn bezoek aan Wee nen. Toen hij den Oostenrijkschen minister van Justitie Schuschni^g te Berlijn leerde kennen, heeft deze tot hem gezegd, dat het hem verheugen zou. wanneer dr. Frank hem bij gelegenheid in Weenen een bezoek zou brengen. Derhalve heeft Frank gemeend zijn particulier bezoek te moeten verbinden met een opwachting bij den Oostenrijkschen bondsminister voor justitie. Des te meer heb ik mij, als minister en als man, die de rijks- regeering juridisch van advies gediend heeft, diep getroffen gevoeld toen de ver tegenwoordiger der Oostenrijksche regee ring verklaarde, dat mijn bezoek niet ge- wenscht was, want dat was de beteekenis van zijn woorden. Hiermede heeft de zaak natuurlijk een officieelen toon gekregen, daar natuurlijk de rijksregeering niet stil zwijgend dezen onvriendelijken toon kan aanvaarden. Spr. wist niet van welken aard de maatregelen zullen zijn, die Berlijn zou nemen, maar er zal iets gebeuren. Niemand zal een aansluiting van Duitschland en Oostenrijk on- mogelijk kunnen maken. Voorts zeide dr. Frank nog het volgende tijdens dit personderhoud. Wij willen den vrede. Wij willen met geen enkel volk in conflict geraken. Onze politiek is de drager van de vredesgedachte. Wij allen sidderen voor het ongeluk, dat over de wereld is ge komen. at men ons het meeste verwijt, is ons anti-semitisme. Mannen, die een nieuw Duitschland willen opbouwen, moeten de vertegenwoordigers van de decadentie terug dringen. Wij hebben toch alle Joden, die van ouder op ouder in Duitschland woonden, behou den. Een bewijs daarvoor is. dat in Berliin van de 3800 adcovaten nog 1400 Joden zijn Wij hebben in het rijk den nationalen vrede hersteld. Wij zijn blij, dat onze leider een Oosten rijker is. Dat geeft ons een zeker recht ten aanzien van Oostenrijk. Wij houden van Oostenrijk, en niemand zal een aaneennslui- ting van Oostenrijk met Duitschland on mogelijk maken. ONTWAPENINGSCONFERENTIE. Zitting der commissie voor de effectieven. In de zitting der commissie voor de effec tieven heeft de Engelsche vertegenwoordiger gisteren een nieuw voorstel ingediend in zake de berekening der militaire voor-opleiding bij de vaststelling der der effectieven van de afzonderlijke landen Het Engelsche voorstel is bedoeld als een compromis. Een militaire vooropleiding zal toegestaan kunnen worden voor twee lich tingen. Het aantal daarvoor toegelaten per sonen zal afhankelijk zijn van de effectieven der betreffende landen, op de wijze zooals de commissies voor de effectieven militair geor ganiseerde politie toelaat. De Duitsche vertegenwoordiger, generaal Schoenheinz legde t.a.v. het militaire karak ter der Ehiitsche weerorganisaries. een pri-n cipieele verklaring af. Een definitieve beslis sing zal slechts kunnen worden genomen, in dien is vastgesteld: 1 Het militaire karakter; 2. het aantal personen en het aantal uren dat dezen dagelijks deze militaire opleiding genieten. De Fransche kolonel Lucien protesteerde tegen de verklaring van Schoenheinz. waar na een Italiaan nog het woord voerde over de militaire vooropleiding in Frankrijk. De Engelsche onderstaatssecretaris Eden is gistermiddag onverwachts naar Londen ontboden. Hij zal waarschijnlijk Donderdag weer in Genève terug zijn. In Engelsche kringen verluidt, dat de En gelsche en Fransche ministers van buiten- landsche zaken en de Amerikaan Norman Davis zich einde der tveek naar Genève zullen begeven, indien de Duitsche. regeeringsverkla- ring de mogelijkheid zal openen voor verdere onderhandelingen en Duitschland van een zekere bereidheid blijk geeft. Men verwacht dat dan ook een verant woordelijk lid van het Duitsche kabinet naar Genève zal gaan. Reeds thans worden door de meeste delegaties voorbereidingen ge troffen om eventueel morgenmiddag de rede voering van Hitier met luidsprekers te kunnen beluisteren. Ontwapeningscommissie van het Engelsche kabinet bijeen. De ontwapeningscommissie van het Engel sche kabinet is gisteien bijeen gekomen, ten einde te beraadslagen over de Europeesche crisis. In kabinetskringen is besloten, naar ver luidt, een kalmeerenden invloed uit te oefenen en den mogendheden te doen weten, dat mi litaire maatregelen, van welken aard ook, in clusief het bezetten van vreemd gebied, op het oogenblik niet op het terrein van de Britsche politiek ligt. In dezen zin zou een communiqué worden gepubliceerd, waarin wordt uiteengezet, dat de verklaringen van den minister van oorlog, Lord Hailsham, in zake sanctiemogelijkheden alleen daartoe dienden om den nadruk te leggen op het voorhanden zijn van verdragen, die zonder toepassing van geweld een uitweg aangeven uit de huidige moeilijkheden. De uiteenzettingen van vice-kanselier von Papen hebben kalmeerend gewerkt in regee- ringskringen, aangezien hierdoqr de kansen op een overwinnen der crisis in Genève be langrijk verbeterd zijn. DUITSCH PROTEST BIJ OOSTENRIJK INGEDIEND. In een officieel communiqué wordt mede gedeeld, dat de Duitsche gezant te Weenen, dr. Rieth, in verband met de gebeurtenis sen, die zich hebben voorgedaan bij de aan komst van de Duitsche ministers en hunne begeleiders op het vliegveld in As- pern in Oostenrijk een protest heeft ingediend. De bondskanselier antwoord de, dat hij zijn standpunt tot dit protest zou bepalen, zoodra de aangelegen heid van de radioredevoering van den rijks commissaris van justitie, dr. Frank, volgens zijn herhaald gedaan verzoek, opgehelderd was. In ieder geval blijft het zijn streven alles er toe bij te dragen om de van zelf sprekende vriendschappelijke betrekking met de Duitsche rijksregeering te bevorderen. DE TOESTAND IN DUITSCHLAND. Bestrijding werkloosheid. Naar de NSK meldt heeft de rijkscom missaris voor economische zaken, dr. Wage- ner, aan den rijksminister van justitie een schrijven gericht, waarin hij wijst op de dringende noodzakelijkheid op energieke wij ze de werkloosheid te bestrijden: „Ik stel voor, dat voor alle gevallen der belastingontduiking en kapitaal vlucht waarbij niet ook andere strafbare handelin gen komen, amnestie wordt verkondigd op voorwaarde dat de overtreders een deel van hun liquide vermogen en in het bizonder dat naar het buitenland overgebrachte kapitaal beschikbaar te stellen voor een grootsche nationale werkverschaffingsleening. De werkverschaffingsleening, welke natuurlijk slechts geringe rente mag afwerjien, moet de basis vormen voor de werkverschaffing van de armsten onder ons volk, op wie de vloek der fouten der vroegere regeeringen rust, om dezen weer in het bedrijfsleven op te nemen. Wie dus het kapitaal, dat hij door overtre ding der voorschriften van het door ons ten val gebrachte systeem heeft gered, ter be schikking stelt om daarmede te werken aan den economischen wederopbouw van onze natie, zal niet meer worden vervolgd Als evenwel deze laatste gelegenheid om gemeenschappelijk belang boven eigenbelang te stellen, laat voorbijgaan, zal in de toe komst als verrader van land en volk op de zwaarst mogelijke wijze door de wet worden getroffen". Orde en arbeid. Er moet gewerkt worden. Onder den titel „Orde en arbeid" schrijft de Pruisische persdienst der NSDAP o.a. Overeenkomstig den ondubbelzinnigen wil van rijks- en partijleiding kan het niet de taak zijn van een of anderen bond of ver- eeniging, welke op de basis der nationaal socialistische revolutie staan eigenmachtig op te treden, commissarissen te benoemen e.d. Nu, dat krachtig wordt geveegd, moet men oppassen, dat men de stoelen niet mee veegt. Het is niet genoeg, dat de voorzitters van alle mogelijke strijdhonden iedere twee da gen geweldige demonstraties houden voor de in gevaar gebrachte kippenfokkers, voor de bevlekte Duitsche cultuur e. d. met redevoe ringen en gezang en Heil-geroep. „Thans is de tijd van den productieven arbeid aange broken en thans moet ook in deze kringen, zooals in onze eigen rijen het kaf van het koren worden gescheiden. Thans kan blijken, wie zwetser is en wie vakman Wie zich een naam kan'maken en wie zakelijke arbeid-van kwaliteit kan verrichten". Nieuwe voorstellen voor de Rijnscheepvaart. Op 15 Mei zijn in Duisburg onder voor zitterschap van den Ministerialdirektor dr. Klausener door het rijksministerie van ver keer de op 11 April aangevangen onderhan delingen van de bij den Rijnscheepvaart be langhebbenden in tegenwoordigheid van re- geeringsvertegenwoordigers der Rijnoever- staten en België voortgezet. Nadat de tot dusverre opgestelde plannen voor de aan passing van de scheepsruimte aan het ver minderde vrachtaanbod in verband met te groote moeilijkheid waren verworpen, ver klaarden de aanwezige vertegenwoordigers van reederijen van alle staten zich met al- gemeene stemmen bereid, het vroegere plan weer op te nemen en door een „afijking" in evenredigheid tot de verminderde hoeveelheid goederen, d. w. z. door een beperkt gebruik van de scheepsruimte, de Rijnvloot weer vol ledig in de vaart te brengen. Al hebben ook tegen d;ze gedachte de ver tegenwoordigers der particuliere schippers froote bezwaren naar voren gebracht, toch an de toestand door de onderhandelingen als in zoo verre opgehelderd worden be schouwd, dat de rijksregeering zich een oor deel kan vormen en den betrokkenen defini tieve voorstellen kan doen. Het erfrecht in Pruisen. Het Pruisische staatsministerie, dat giste ren een langdurige zitting heeft gehouden, heeft het wetsontwerp inzake het nieuwe erf recht voor boeren aangenomen. De minister van Binnenlandsche Zaken van Beieren. Adolf Wagener, de Beiersche minister van Binnenlandsche Zaken, heeft verklaard, dat er thans nog slechts een Duitsche volksbe weging bestaat. Uit zijn indrukken heeft hij de noodige consequenties getrokken voor de toekomst. Hij verklaarde als verantwoorde lijk minister voor het binnenlandsche be stuur in Beieren en voor de Beiersche politie, dat hij in de toekomst geen partijen meer zal duiden. Wat van de leiders van deze par tijen zonder volk nog is overgebleven moet de coq^equenties trekken. Of zij buigen zich voor wat de natie wil, of zij moeten inruk ken. Wij maken de poorten wijd open voor allen die willen samenwerken Maar wie meent niet te kunnen terugtreden van de plaats, welke hij niet meer kan houden, is een nar of een misdadiger. Duitsche crediteuren. Volgens mededeeling der Rijksbank heeft het directorium van de Rijksbank de Still- halte-commissies. zoomede de emissiehuizen en trustees van Duitsche buitenlandsche lee ningen uitgenoodigd voor een bespreking over het transferprobleem op 26 Mei. 885.000 M. der SPD in beslag genomen. De politie deelt mede dat in Bremen tot nu toe voor een totaalbedrag van 885.000 RM. aan vermogen der SPD is in beslag ge nomen. De krantenbureaux en het partijhuis blijven bezet door politie en SA. Zes personen gearresteerd Twee directeuren van Schweitzer Oppler en een directeu van de aan deze firma geli eerde Eisen Kredit A. G. zijn te Berlijn ge arresteerd, evenals drie vertrouwensmannen dezer zaken. De zes gearresteerden worden er van beschuldigd verduisteringen te heb ben gepleegd. Hitier in Berlijn terug. Rijkskanselier Adolf Hitier is gistermid dag om 2 uur 58, komende uit München, op het vliegveld Tempelhof gearriveerd. VRAGEN IN HET LAGERHUIS OVER DANTZIG- Uiteenzetting van Simon. Met betrekking tot den toestand in Dantzig verklaarde Sir John Simon in antwoord op een vraag van Labourzijde in het Lagerhuis dat hij kort geleden gelegenheid gehad had de aangelegenheid te bespreken met den vol kenbondscommissaris, Rosting. Over de aller laatste gebeurtenissen was hij echter, afge zien van berichten in de pers, niet ingelicht, zoodat hij op het oogenblik nog geen doelmatige verklaring kon afleggen. Wedgewood (labour) vroeg of Simon het zenden van een Engelsch oorlogsschip naar Dantzig en het aanvaarden van een mandaat over Dantzig door Engeland zou willen overwegen. Simon antwoordde, dat onder den grondwet van Dantzig een mandaat niet mogelijk was. Een beleefdheidsbezoek van een Engelsch oorlogsschip in Juni staat op het program. Het bezoek valt echter binnen het kader van de normale zomer oefentocht en. Spr. zag geen aanleiding thans een oorlogs schip naar Dantzig te zenden. Op een vraag van Wedgewood of het niet beter zou zijn het bezoek van het Engelsche oorlogsschip te vervroegen, ojxlat hij voor de verkiezing van 28 Mei in Dantzig zou kunnen zijn. ant woordde Simon. dat bij zijn ontmoeting met den Volkenbondscommissaris voor een week Ontploffing en brand te Rotter dam. (Binnenland.) De Heimwehrbetooging in Wee nen (Dag. Overzicht.) Overval op Macedoniërs; twee dooden. (Buitenland). Opening eerste Nederlandsche automobielfabriek (Fordfabriek) te Amsterdam. (Binnenland.) Ongeregeldheden te Enschedé. (Binnenland.) Auto te Rotterdam in de Konings haven gereden; twee dooden. (Bin nenland.) De tweede Kruideniersbeurs ge opend. (Stad en Omgeving.) Zie verder laatste berichten. deze de alarmeerende geruchten over de mo gelijkheid van onlusten tijdens de verkiezin gen in Dantzig had afgekeurd. HEDEN KABINETSZITTING IN FRANKRIJK. Belangrijke besprekingen. De opperste Fransche oorlogsraad heeft gistermiddag vergaderd over 1e reorganisatie van het leger zooals deze eenigen tijd geleden in kamer en senaat door minister-pres. Daladier is aange kondigd. Hedenmorgen zal een kabi- netszitting worden gehouden onder lei ding van den president der republiek, waarin Daladier de richtlijnen van zijn politiek uiteen zal zetten, terwijl boven dien het werkprogram voor de kamer zal worden opgesteld, die heden voor de eerste maal na het voorjaarsreces weer bijeenkomt. Het kabinet zal o.a ook nog de economische wereldcon ferentie behandelen, terwijl de nieuwe richtlijnen voor de Fransche ontwape ningsdelegatie zullen worden vastge steld. Waarschijnlijk zou men echter het nemen van definitieve besluiten op schorten tot na de rijksdag-rede van Hitier. TUMULT IN DE GRIEKSCHE KAMER. De zitting verdaagd. In de Grieksche Kamer is er bij de debatten over de kwestie of een aanklacht zal moeten worden ingediend tegen Venizelos in ver band met de Maart-Putsch een wild tumult ontstaan. Venizelos trachtte in zijn verdedi gingsredevoering den gevluchten voormali- gen dictatoi Piastiras te verdedigen. De Kamer geraakte hierop in buitengewone op winding. Verscheidene afgevaardigden barst ten woedend uit. Men hoorde uitroepen als „Weg met de sluipmoordenaars". De zitting werd hierop tot heden verdaagd, teneinde handtastelijkheden onder de kamerleden te voorkomen. POLITIEKE MOORD IN POLEN. Twee slachtoffers. In 't dorp Brzozow bij Lemberg in Polen ia klaarblijkelijk uit politieke overwegin gen een geheimzinnige moordaanslag gepleegd, op de beide secretarissen der nationaal-democratische partij Chudzik en Oboc. Chudzik was op slag dood, terwijl Oboc zwaar werd gewond. De moordaanslag werd met een jachtge weer uit een hinderlaag gepleegd. G AND HTS GEZONDHEIDS TOESTAND. Blijft zeer gunstig. Gandhi's gezondheidstoestand blijft zeer gunstig tot groote verrassing van zijn geneesheerert, die verklaren sedert het begin van de vorige week zelfs eeni- ge verbetering in zijn toestand te be speuren. Gandhi's vrouw verlaat hem thans bijna niet meer .op advies van de geneesheeren ondergaat hij af en toe ee.i hoogte-zon bestraling. DE OVERVAL MET VUURWAPENEN OP MACEDONIERS. Twee dooden. Zondagnacht zijn eenige bekende Proto gerowisten per auto naar de provinciestad Berkowitza in de Balkan vertrokken, ten einde de bijna dagelijks voorkomende schiet partijen op Macedoniërs te ontloopen. On derweg werd de auto door een vrachtauto in gehaald. De inzittenden van de vrachtauto openden het vuur uit automatische karabijnen en handgranaten Er ontstond een langdurig vuurgevecht. Twee Protogerowisten zijn ge dood, terwijl de overigen den wagen ver lieten en in het oosch vluchtten. De aanvallers, vermoedelijk leden van de Imro. ontkwamen ongehinderd

Alkmaarsche Courant | 1933 | | pagina 9