DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN. Hitier spreekt in den Duitschen Rijksdag. Scherpe critiek op het verdrag van Versailles. Alle landen moeten ontwapenen. Koningin Wilhelmina en Roosevelt's boodschap. No. 117 Donderdag 18 Mei 1933 135e Jaargang Dagetijhsch Overzicht. DE EISCH VOOR RECHTSGELIJKHEID. Adolt Hitier. Ons volk verafschuwt den oorlog. Waf vandaag de aandacht trekt..., 1 Deze Courant wordt ELKEN AVOND, behalve Zon en Feestdagen, uitgegeven. Abonnementsprijs per 3 maanden bij vooruitbetaling voor Alkmaar 2. tranco door het geheele Rijk 2.50. Losse nummers 5 cents. PRIJS DER GEWONE ADVERTENTIEN: Van 15 regels 1.25, elke regel meer 0.25, groote contracten rabat. Groote letters naar plaatsruimte. Brieven franco aan de N. V. Boek- en Handelsdruk kerij v h. HERMs. COSTER ZOON, Voordam C 9, postgiro 37060. Telef. 3, redactie 33. Directeur: C. KRAK. Hoofdredacteur: Tj. N. ADEMA. Dtt nummer bestaat uit drie bladen Gistermiddag is de Duitsche rijksdag voor een enkele zitting bijeengekomen, hoofdzake lijk om te luisteren naar de redevoering van rijkskanselier Hitier, welke zou handelen over de buitenlandsche politiek van de hui dige regeering. De belangstelling voor deze zitting was enorm groot. In groote groepen begaven de rijksdagleden zich naar de Kroll-opera. waar de vergadering zou plaats vinden? Dit ge bouw, getooid met de zwart-wit-roode en hakenkruis-vlaggen, was tegen het aan- vangsuur dicht bezet. Daaronder waren ook de soc.-dem., die dus de zitting toch zouden bijwonen, niettegenstaande andersluidende geruchten. 't Is even voor drieën. Buiten slaat een groote menigte de aankomst van de minis ters, leden van het corps diplomatique en andere hoogwaardigheidsbekleders gade. In de zaal nemen op het tooneel de rijksminis ters, de stadhouders en de minister-presiden ten der Duitsche landen plaats. Met span ning wacht men dan op de komst van den rijkskanselier. Als eenige minuten voor drie uur rijksdag president Goering binnenkomt, ziet men al- jeen nog in de banken der sociaal-democraten eenige leege plekken. De nat.-soc. zijn in bruine uniform gekleed. Op de tribunes is geen plaats meer onbezet. Geheel vooraan in de diplomatenloge zitten de Fransche am bassadeur Frangois Poncet en de Britsche ambassadeur Sir Horace Rumbold. Achter de regeeringsbanken ziet men vele hcoge rijks- weer- en politie-officieren De rijksregeering is eveneens voltallig aanwezig. Naast de ministers ziet men staatssecretaris Meissner en in de diplomatenloge den ex-kroonprins. Te kwart over drie klinkt het teeken voor den aanvang der zitting. Rijkskanselier Adolf Hitier in SA-uniform, gevolgd door den rijks minister van binnenlandsche zaken dr. Frick, komt binnen en terwijl alle afgevaardigden en tribune-bezoekers zich van hun plaats ver heffen, begeeft hij zich naar zijn plaats in de regeeringsbank. Rijksdagpresident Goering opent de zitting en zegt dan: „Wij zijn in een ernstig uur bij een geroepen. Het geldt het lot van onze na tie. Wel nauwelijks ooit tevoren is de rijks dag voor een zoo ernstige kwestie in een zoo ernstig uur bijeen geroepen. De Duitsche rijksregeering wenscht haar bedoelingen en doeleinden voor het geheele Duitsche volk duidelijk uiteen te zetten. Het woord is thans aan onzen leider, den rijkskanselier". De rede van den Rijkskanselier. Onder doodsche stilte begeeft Hitier zich naar het spreekgestoelte en neemt het woord „Afgevaardigden, mannen en vrouwen van den Duitschen rijksdag! Namens de rijksre geering is de Duitsche rijksdag bijeen geroe pen om onze houding te bepalen ten opzichte van eenige kwesties die thans niet slechts ons volk, doch de geheele wereld in beroering brengen. Deze problemen zijn van zóó groo te beteekenis, dat van hun gelukkige oplos sing niet alleen de politieke vrede, doch ook de economische redding van allen afhanke lijk is Alle de crisis veroorzakende problemen vinden hun oorzaak in de fouten van het vre# desverdrag dat de belangrijkste en beslissen de problemen voor de toekomst niet duidelijk en verstandig wist op te lossen, noch de eco nomische en zelfs de juridische aanspraken en eischen der volken op te lossen op een wijze, die tegen de critiek van den tijd be stand was. Het is daarom verstandig, dat het denkbeeld eener herziening niet slechts een der permanente verschijnselen blijft, doch dat de ontwerpers van het verdrag reeds voorzagen, dat een herziening noodzakelijk zou kunnen worden en er daarom den rechts grond voor schiepen in het verdrag zelf. Wanneer ik kort op de problemen, die het verdrag had moeten oplossen, inga, dan ge schiedt dit omdat door het falen op dit ge bied noodzakelijk de latere situaties moesten ontstaan, waaronder de politieke en economi sche betrekkingen tusschen de volken sedert dien hebben te lijden. De economische vraagstukken. Nadat Hitier vervolgens eenige nationale problemen had behandeld, kwam hij tot eco nomische vraagstukken Hitier begon met op te merken, dat de huidige economische situa tie van Europa wordt gekenmerkt door e overbevolking van het Westen van Europa en door de armoede van den bodem dezer ge bieden aan zekere grondstoffen, welke juist in die gebieden met oude cultuur onontbeer lijk zijn door den levensstandaard. Indien men een zeker pacificatie van Europa voor menschelijk afzienbaren tijd zou willen te weegbrengen, dan zou men inplaats van on vruchtbare en gevaarlijke begrippen, boete, straf, vergelding en dergelijke, rekening moe ten houden met de erkenning dat gebrek aan bestaansmogelijkheid steeds weer de bron is geweest voor conflicten tusschen de volken. inplaats van de gedachte der vernietiging te prediken, zou men moeten overleggen, hoe een nieuwe orde der internationale politieke en economische betrekkingen zou kunnen worden geschapen, welke dan gerechtigheid zou moeten doen wedervaren, aan de be- staansnoodzakelijkheden der afzonderlijke volken in den grootst mogelijken omvang. Het is niet verstandig de economische le vensmogelijkheden aan een volk te ontnemen, zonder er rekening mee te houden, dat de daarvan afhankelijke bevolking cr op is aan gewezen, ook verder in dit gebied te leven. De meening, door de economische vernieti ging van ons volk van 65 millioen, andere volken een nuttige dienst te bewijzen, is on zin. De economische mislukking der herstelbe talingen kon op geen enkele wijze in verhou ding staan tot de schade, welke met herstel betalingen werden toegebracht aan het be staan der afzonderlijke volken. De ontwikke ling van het bedrijfsleven werd kunstmatig geremd en vernietigd. Het is de schuld van het Verdrag van Ver sailles een tijdperk te hebben ingeleid, waar in de financieele rekenkunde het economische verstand schijnt te vernietigen. Duitschland heeft de hem opgelegde ver plichtingen, ondanks het onverstand en de gevolgen, die vooruit te zien waren, trouw vervuld op een wijze die op zelfmoord geleek De internationale economische crisis is het onomstootelijke bewijs voor de juistheid de zer bewering. De gedachte een algemeen in ternationaal rechtsgevoel te kunnen herstel len, is door het Verdrag van Versailles niet minder vernietigd. Hitier wees vervolgens op het werk van den Volkenbond en beweerde, dat verdragen, welke onderling worden gesloten tot pacifi catie der volken, slechts dan een innerlijke beteekenis hebben, wanneer zij uitgaan van een werkelijke en oprechte rechtsgelijkheid aan allen. Juist hierin ligt de hoofdoorzaak van de sinds jaren de wereld beheerschende crisis. Dat evenwel de thans aan de orde zijnde problemen een verstandige en defini tieve oplossing zullen verkrijgen, is het be lang van allen. Geen nieuwe Europeesche oorlog zou in staat zijn in de plaats van de onbevredigende toestanden van heden iets beters te stellen. Integendeel: noch politiek, noch economisch zou de toepassing van eenig geweld in Europa een gunstiger situatie kun nen teweeg brengen dan thans bestaat. Zelfs bij een doorslaggevend slagen van een nieuwe Europeesche gewelddadige oplos sing, zou als eindresultaat komen een ver grooting der verstoring van het Europeesche evenwicht, en daarmede de kiem voor latere nieuwe tegenstellingen en nieuwe verwikke lingen worden gelegd. Nieuwe oorlogen, nieuwe offers, nieuwe on zekerheid, en een nieuwe economische nood zouden de gevolgen zijn. Het uitbreken van zoo'n waanzin zonder eind zou evenwel moe ten leiden tot ineenstorting van de huidige maatschappij en de ordening der staten. Een in communistische chaos verzinkend Europa zou een crisis teweeg brengen van onafzien- baren omvang en niet te schatten duur. Het is de diepste wensch der regeering een der gelijke ontwikkeling te verhinderen. Dit is ook de innerlijke beteekenis der omwenteling, welke zich in Duitschland heeft voltrokken. De drie gezichtspunten, welke onze revolutie beheerschen, zijn op geen enkele wijze in te genspraak met de belangen der overige we reld: 1. Verhindering van de dreigende com munistische omwenteling en opbouw van een volksstaat, welke de verschillende be langen van klassen en standen vereenigt, en de handhaving van het begrip eigen dom als basis van onze cultuur; 2. Oplossing van het moeilijkste socia le probleem door het weder toevoeren van het millioenen leger van onze betreurens waardige werkloozen; 3. Herstel van een stabiele en autori taire staatsleiding gedragen door vertrou wen en den wil der natie, welke dit groote volk eindelijk weer geschikt maakt voor verdragen tegenover de wereld. Wij zien, zoo ging Hitier verder, de Euro peesche naties als feiten, welke bestaan. Franschen, Polen e.a. zijn de buurvolken van Duitschland en wij weten, dat geen his torisch denkbare gebeurtenis deze werkelijk heid zou kunnen veranderen. Het zou een geluk voor de wereld zijn ge weest, wanneer in het Verdrag van Ver sailles deze realiteiten ook waren gerespec teerd ten aanzien van Duitschland. Het Verdrag van Versailles heeft geen oplossing gevonden. Het recht evenwel een revisie van dit ver drag te eischen, ligt zelf in dit verdrag. De ondervinding, welke in de veertien jaren is opgedaan, is politiek eri economisch ondubbelzinnig. De ellende der volken werd niet verzacht, maar zij nam toe. De diepste wortel van deze ellende ligt evenwel in de verscheurdheid der wereld in overwin naars en overwonnenen als voorgenomen, eeuwige basis van alle verdragen en iedere komende orde. De ergste uitwerking onder vindt deze ordening in de opgedrongen weer loosheid van de eene natie tegenover de over voerde bewapening der andere. Duitschland's weerloosheid Indien Duitschland sedert jaren zonder omwegen de ontwapening van allen eischt, dan is dat op de volgende gronden: 1. De eisch in zake een feitelijk tot uiting komende rechtsgelijkheid is een eisch van moraal, van recht en verstand Een eisch, welke in de vredesverdragen zelf is erkend en welks vervulling verbon den werd met den eisch van Duitsche ontwapening als uitgangspunt voor de ontwapening ter wereld; 2. Omdat historisch de diskwalificee ring van een groot volk niet eeuwig kan gehandhaafd blijven, maar eens haar einde moet vinden. Want hoelang meent men een groote natie zoo iets te kunnen aandoen. Wat beteekent het voordeei tegenover de voortdurende c.itwikkeling van eeuwen? Het Duitsche volk zal blijven zooals het Fransche en, zooals ons door de historische ontwikkeling is geleerd, het Poolsche. Wanneer Duitschland thans den eisch stelt inzake een feitelijk rechtsgelijkheid in den zin van ontwapening der' andere naties, dan heeft het daartoe een moreel recht door zijn eigen vervulling der verdragen. Want Duitschland heeft ontwapend en Duitsch land heeft deze ontwapening voltrokken on der de scherpst mogelijke internationale controle. 6 millioen geweren en karabijnen werden uitgeleverd of vernield. 130.000 ma chinegeweren, geweldige hoeveelheden ma- chinegeweerloopen. 91.000 stukken geschut, 38.750.000 granaten en enorme hoeveel- hi.den andere wapenen en munitie heeft Duitschland moeten vernielen of uitleveren. Het Rijnland werd gedemilitariseerd. De Duitsche vestingen werden geslecht. Onze schepen werden uitgeleverd, de vliegtuigen vernield, ons weersysteem opgegeven er. daarmede de vorming van reserves verhin derd. Zelfs de meest noodige wapenen voor de verdediging werden ons verboden. H M. de Koningin heeft onder dagteekening van 17 Mei het volgende regee- ringstelegram gericht tot den president van de Vereenigde Staten te Washington: „Het is, mijnheer de president, een groote voldoening voor mij, dat het antwoord van Nederland op nw telegrafisch beroep terstond en zonder voor* behond kan worden gegeven. Dit volk, nit naam waarvan ik spreek, verafschuwt den oorlog. Het zon natuurlijk een aanval weerstaan, maar het verafschuwt den oorlog. Even zeer als het uittarting en aanval tusschen burgers veroordeelt, veroordeelt het uittarting en aanval tusschen volken. Het meent, dat de tijden zijn aangebroken voor de volkengemeenschap om door daden te toonen, dat zi] vast besloten is, te breken met het recht van den sterkste als haar even- tueelen hoogsten norm. Vreedzame regeling is de uitsluitende methode om de nationale geschillen te beslechten. Mij is geen reden bekend, waarom vreedzame regeling niet dc uitsluitend methode zou zijn om internationale geschillen te beslechten. Mijn land is diep overtuigd, dat, wil dit doel kunnen worden bereikt, vergaande entwapening thans gebiedend noodzakelijk is. Immers voort gezette bewapening leidt tot wedloop in bewapening en, gelijk pijnlijke doch al te spoedig vergeten endervinding bewijst, tot onvermijdelijken oorlog. Nederland is bereid om met de andere volken der wereld de vier stappen te doen, welke gij voorstelt als eerste en belangrijkste bijdrage tot daadwer kelijke ontwapening. Het maakt geenerlei voorbehoud bij deze verklaring. Wat een non-agressie-verdrag betreft, ben ik het met U eens, dat het onder de tegenwoordige omstandigheden wellicht goed is, dat bestaande en gel dige non-agressie-verdragen en geldende verplichtingen om te ontwapenen, plechtig Worden bevestigd, teneinde hun bindende kracht opnieuw aan het geweten der wereld voor te houden. De a.s. economische conferentie kan verzekerd zijn van den actieven en van ganscher harte gegeven steun van mijn regeering. De economische en financieele toestand vraagt onmiddellijke en doeltreffende maatregelen. Na tionaal komt dit land op voor een gezond en geordend economisch en financieel leven. Internationaal komt het op voor onbelemmerd handels verkeer, stabiele valuta en betere prijzen. Nederland hoopt, dat de Londensche conferentie een daadwerkelijke en duurzame verlichting tengevolge zal hebben. Tevens vertrouwt het, dat deze conferentie en de daarin vertegenwoordigde regeeringen zich zullen laten leiden door de onveranderbare wetten van economische waarheid en geen acht zullen slaan op hetgeen oppervlakkige en kortzichtige meening en individueele belangen gaarne zouden zien aanvaard. Het algemeen belang moet hier, zoo ooit, overheerschen. Met mijn regeering en volk deel ik ten volle de hoop, dat de verwachtin gen waaraan Gij uitdrukking hebt gegeven, in vervulling zullen komen. (w.g.) WILHELMINA R. Wie thans, aldus roept de kanselier met stemverheffing uit, probeert tegenover deze onloochenbare feiten te komen met waarlijk armzalige uitvluchten en uitpraatjes en te beweren, dat Duitschland de verdragen nie: is nagekomen of zelfs heelemaal niet heeft ontwapend, diens opvatting zou ik dan toch van deze plaats even onwaarachtig als un fair moeten van de hand wijzen. Hitier ever de S.A.- en de S S- troepen. Daarna besprak Hitier het doel der SA- en SS-beweging. Deze beweging is zonder eenige hulp, zonder eenige financieele steun van den staat, van het rijk of zelfs ook maar van de rijksweer, zonder eenige militaire vor- eenige hulp, zonder eenigen financiëelen steun ontstaan uit behoeften van zuiver partijpoli- tieken aard en uit overwegingen van partij politiek. Hun doel was en is uitsluitend de terzijde stelling van het communistische ge vaar en de verhindering van de communisti sche terreur. SA en SS hebben ten gevolge van commu nistische moordovervallen en daden van terreur in enkele jaren meer dan 350 dooden en tegen de 40.000 gewonden te beklagen. Indien thans in Genéve wordt geprobeerd deze organisaties, welke uitsluitend politieke doeleinden nastreven, te berekenen bij de le- gersterkte, dan zou men evengoed de brand weer, de gymnastiekvereenigingen, de schaak- en leesclubs en andere bij de weer macht kunnen berekenen. Indien men evenwel verder op hetzelfde oogenblik de geoefende lichtingen der overige legers ter wereld in tegenstelling tot deze militair volkomen on geoefende menschen in rekening brengt, in dien men de bewapende reserves der anderen bewust over het hoofd ziet, maar de onbe wapende leden vpn politieke organisaties bij ons gaat meetellen, dan wordt hier een pro cedure gevolgd, waartegen ik op de meest scherpe wijze moet protesteeren. Indien de Koningin Wilhelmina en de bood schap van Roosevelt. De rede van Hitier in den Duit schen rijksdag. (Dag Overzicht.) Een 9-jarig kind te Kielwindeweer door zijn 4-jarig broertje doodgescho ten. (Binnenland.) Julius Barmat uitgewezen. (Binnen land.) De Standaard noemt het tekort op de Staatsbegrooting voor 1934 circa 260 millioen gulden. (Binnenland.) Een 72-jarige dame behaalt te Am sterdam een zwem-diploma. (Binnen land.) Congres N.K.B. (Stad en omgeving.) Gemeenteraadsvergadering Alkmaar. (Stad en omgeving.) Zie verder laatste berichten. wereld het vertrouwen in recht en gerechtig heid wil vernietigen, dan zijn dat de daarvoor geschikte middelen. Het volgende wil ik na mens het Duitsche volk en de Duitsche regee ring verklaren: Duitschland heeft ontwapend. Het heeft alle hem in het vredesverdrag opgelegde ver plichtingen vervuld. Zijn leger bedraagt 100.000 man; de sterkte en het karakter van de politie zijn internationaal geregeld. De in de dagen der revolutie gevormde hulppolitie heeft uitsluitend een politiek karakter. Zij moest in de critieke dagen der omwenteling het door het nieuwe regiem eerst als onzeker vermoede deel der andere politie vervangen en na de zegerijke ten uitvoer legging der revolutie wordt zij al verminderd en nog

Alkmaarsche Courant | 1933 | | pagina 1