^Buitenland innenlan £awL: en Qemeeniecadm Jhibticaties NIEUWE OORLOOSSCHEPEN VOOR JAPAN. Hierdoor wordt onderscheidenlijk 30.000 en 15.000 bezuinigd. DE TOESTAND IN DUITSCHLAND. EEN KAMPIOEN KOFFIE- EN BIERDRINKER. Als gevolg van een en ander hebben B. en W. bij den Raad voorstellen ingediend om verschillende posten der begrooting te wij zigen. Zij stellen o.m voor opnieuw een loonsverlaging voor het gemeenteper/onee! in te voeren van 3 pCt., met terugwerkende LANGENDIJK. NIEUWE NIEDORP. BEKENDMAKING. „vpr de wereld is losgebarsten. Daarbij rhfint men niet te bedenken, dat niets min der dan de Volkenbond is aansprakelijk te f 11 ™r wat er op economisch gebied L aaf^neelt en onmiddellijk gevolg z>ch thansatspeciten Gestejd is van oorlog en na-oonog dat op het oogenbUK geen ,i d d z„u zijn. hoe zouden Jan ató.1.1» economen, k<>rtom d verschillende lar.- ■n~«" te brengen? Men vergeet wel eens, ot liever ge- wdmèn vergeet in den regel, dat de Vol kenbond niet is gebouwd op de jaren, rau welijks op de tientallen jaren, eer op de eeuwen. De Volkenbond moet aan de volke ren leeren met elkander op geheel andere wijze om te gaan en elkander geheel anders ie beschouwen; teneinde waarheden die daaruit voortkomen, te omvatten, zal net eene geslacht voor het andere moeten plaats maken. De Volkenbond is er, omdat hij_nood zakelijk is in het toenemend internationaal samenleven der volken. Maar omdat de Vol- kenbond er is, is hij niet dadelijk vo'maakt, reen; hij is van niets zelfs verder af dan van die volmaaktheid. De Volkenbond is bovendien wat zijn leden ervan maken. Ook in dat opzicht kan hii vergeleken worden, al gaat ook deze ver gelijking mank. met b.v. de Republiek der Vereenigde Nederlanden, gelijk zij uit de Unie van Utrecht van 1579 voortkwam. Geen staafsstuk komt minder de volmaakt heid nabij dan de acte, die daartoe werd ge- 'teekend Met oozet. want had men naar vol maaktheid gestreefd, naar bepalingen, die gfen twijfel lieten, de handteekeningen zou den niet zijn verkregen De zwakheid van de bepalingen der Unie bleek telkenmale, bleek In het bijzonder in het weinige opwekkende ti dperk, dat wij in onze geschiedenis ken nen als het Twaalfjarig Bestand. Maar ioch is deze Unie van Utrecht met al haar onvolkomenheden en gebreken in staat ge weest den krachtigen Staat der Nederlanden te vestigen en te bewaren. Niets is ook meer van de volmaaktheid af dan het Grondver- drag van den Volkenbond; maar omdat wij tijdgenooten die onvolmaaktheden zien, is ihet nog geenszins gezegd, dat niet juis! deze onvolmaaktheden daaraan het langst dankbare leven hebben beschoren. Het is niet moeilijk den Vo'kenbond ter znde te staan, ziin vriend te zijn in tijden van voorspoed. In de dagen b.v. van het Protocol van Genève van 1924, toen men meende te mogen en te kunnen juichen. Het is heel wat moeilijker den Volkenbond ter zijde te staan in de dagen van depressie van thans. Maar iuist nu behoeft Ce Volken bond zulke vriendschap. Juist nu moet erop gewezen worden, dat dp Volkenbond is wat zijn i- d.w.z. 'de volkeren, ervan maken. Ji ist nu dient er nadruk op gelegd, dat de instelling van den Volkenbond voldoet aan d; 'schen van den tijd en dat. gesteld het onmogelijke zou gebeuren en deze Volken bond zou verdwijnen, onmiddellijk zou wor den aangevangen met pogingen om een an deren, zoogenaamd beteren Volkenbond tot stand te brengen. De 18 Mei-Volkenbondsdag, die dient om in geheel Nederland den Volkenbond en zijn arbeid bekend te maken, is geen feestdag Zelfs geen herdenkingsdag. Het is een dag van propaganda eenerziids, van herinnering anderzijds. Omdat er nog veel misverstand is omtrent den Volkenbond en zijn werk; omdat nog altijd deze Volkenbond te Genève door velen identiek wordt geacht met de Volkenbondsgedachte in het algemeen, is er behoefte aan den 18 Mei-Volkenbondsdag. JUIST NU. en juist nu meer dan ooit! Mei gegeven volmacht is twijfel gerezen en zijn klachten ontvangen uit het land wegens overschrijding der volmacht. Principieel moet ik er op wijzen, dat de volmacht in geen geval verder kan gaan dan de mij toegestane bevoegdheden, daar ik niet meer rechten kan overdragen dan ik zelf heb. Daarenboven wijs ik er in het bizonder op, dat volgens de volmacht de benoeming van verdere commissarissen nadrukkelijk af hankelijk is van mijn toestemming Perso- neelswijzigingen behoeven derhalve eveneens mijn toestemming. De volmacht heeft slechts betrekking op het rijksverbond voor de Duit- sche industrie en de bij dit verbond aange- sloten organisaties en behelst in het bizon der niet die maatregelen, welke afwijken van de geldende rechtsorde. Dergelijke maatrege- len kunnen slechts langs wettigen weg wor- den genomen door de constitutioneel daar voor aangewezen organen. De in het voor zitterschap van de Industrie en Handelsdag aangebrachte wuzieing verzoek ik direct on gedaan te willen maken". De toekomst van den Stahlhelm. In het laatste nummer van den „Stahl helm", g«ft de bondsleider. rijksminister van arbeid Franz Seldte, een uiteenzetting over de toekomst van den Stahlhelm, want daar over, aldus schrijft hij, bestaat tusschen den leider der nationale revolutie, den kanselier van het Duitsche volk en mij, den stichter en leider van den Stahlhelm, geen meeningsver- schil. Niet ter wille van de organisatie van den Stahlhelm, nog minder ter wille van proef, waarvoor hij nu reeds aan het trainen is, dezer dagen verricht worden. Het Japansche ministerie van Marine heeft medegedeeld, dat in het aanvullings plan voor de Japansche marine voor de jaren 1934'36 de volgende oorlogsschepen zul len worden gebouwd: Een vliegtuigmoeder- schip van 13.300 ton Zes mijnbooten en zes duikbooten. De credietert voor den bouw dezer oorlogsschepen zijn reeds toegestaan. kracht tot 1 Januari 1933 en de vacantiebij- slag voor dat personeel af te schaffen. Voorts vleien B. en W. zich met de hoop dat de regeering en Ged. Staten geen be zwaar zullen hebben als in plaats van 50.000 slechts 25.000 op het crisis-tekort van 1932 wordt afgeschreven en dat 45 000 zal worden geput uit de winstreserve van de gasfabriek. De gemeenteraad heeft na lange discussie ten slotte de begrooting goedgekeurd met 21 tegen 2 stemmen. Tegen hebben gestemd de communist Makkinga en de O.S.P.-er Poppe. Duitschlands schulden. Volgens berekeningen van het bureau tot aanmelding voor buitenlandsche schulden bedraagt het totaal der schulden tot 30 Sep tember 1932 19,53 milliard RM, waarvan 10,18 niet vóór 1 October 1933 vervalt. Met inbegrip van de buitenlandsche kapitaalbe leggingen in Duitschland kan de totale schuld van Duitschland aan het buitenland worden gesteld op 24 tot 25 milliard RM. De grootste kapitaalvorderingen hebben de IV. S. n.1. 8.02 milliard, waarvan 2,9 op kor ten termijn. Op de V. S. volgt Nederland met 3,43 milliard RM., waarvan 1,56 op korten 'termijn, Zwitserland met 2,71 milliard, jvaarvan 1.61 op korten termijn en Enge land met 2 23 milliard,. waarvan 1,17 op korten termijn. De schulden van industrie- en handels firma's aan het buitenland op langen ter mijn bedragen 4,7 milliard, op korten termijn 3,75 müiD'rt Toeloop tot de Duitsch Nationale Volkspartij. De Duitsch nationale persafdeeling deelt mede, dat in verband met de zitting van den rijksdag een fractiezitting van de Duitsch nationale volkspartij is gehouden, waar dr. ^fugenberg en von Winterfeld het woord voorden. Uit de rapporten der afgevaardig den over het werk in het land bleek, dat Tiet Duitschnationale Front overal voor uitgaat. Het aantal leden neemt bijzonder toe, .vooral uit arbeiderskringen en uit den middenstand. In enkele gevallen moest zelfs het hannemen van nieuwe leden stop gezet worden teneinde een zorgvuldig onderzoek in te stellen naar zich nieuw aanmeldende leden. Beperking van volmachten. Officieel wordt medegedeeld dat de rijks minister voor economische zaken zich ge noodzaakt heeft gezien de commissarissen bij het rijksverbond voor de Duitsche Indus trie, xir. H. C. Wagener, en A. Moeller, lid van .den rijksdag, ef op te wijzen, dat hun volmacht zich slechts uitstrekt tot de zaken van het rijksverbond voor de Duitsche in- Aistrie en de daarbij aangesloten organisa ties en dat zij zakelijk slechts zoover gaat, 9e aanpassing dezer organisaties aan de nieuwe economische leiding te waarborgen. Het schrijven van den rijksminister voor economische zaken aan commissaris dr. H. C. Wagener en aan commissaris A. Moeller luidt als volgt: „Met het oog op den omvang der U op 2 DREIGENDE LOONSVERLAGING TE ENSCHEDE. Nader overleg gevraagd. Dinsdagmiddag werd te Enschede een ge combineerde hoofdbesturenvergadering ge houden van de textielarbeidersbonden De Eendracht, St. Lambertus en Unitas, ter be spreking van de 10 pCt. loonsverlaging, aangekondigd door vijt Enschedesche ka toenspinnerijen. Over deze bespreking wordt van de zijde der organisatie het volgende me degedeeld: Duidelijk bleek, dat de loonen in de betref fende spinnerijen thans reeds zeer laag zijn, mede als gevolg van short-time-werken e.a. oorzaken. In deze omstandigheden zou de m zou mij, moet de Stahlhelm worden behouden, in verlaging zeer zwaar treffen en de besturen zijn eigen aard -afzijn arbeidsstructuur. maar waren van oordeel, dat deze hoogst onrede- ter wille van het Duitsche volk. De krachten van het oude soldatendom, dat in lang durige en aan opofferingen rijke samenwer king gevormd en beproefd is, hebben waar den van traditie en banden te voorschijn ge roepen en levend gemaakt, die het minst ont beerd kunnen worden, wanneer van binnen en van buiten gevaarlijke tegenstanders het werk der nationale revolutie bedreigen. Ik begrijp dat in kringen der nationaal-socia- listische partij het stelling nemen tot een politieke. miar niet partijpolitieke organisa-1 tie. zooals de Stahlhelm niet steeds heel een voudig is Maar dit kan met goeden wil wor den overwonnen Want de Stahlhelm moet zijn en blijven zooals hij was, ter wille van zijn taak, van het Duitsche volk en van de I waarde, die hij vooi het Duitsche volk niet alleen gehad heeft, maar tegenwoordig heeft en in de toekomst hebben zal. ENGELSCHE HANDELSVEDRAGEN. Met Noorwegen. In het nieuwe handelsverdrag tusschen Engeland en Noorwegen verplichten beide landen zich de invoerrechten op zekere soor ten goederen, waarbij de ander geïnteresseerd is, niet te verhoogen boven tarieven, die in aan het verdrag toegevoegde tabellen zijn opgesomd. De in elk der beide landen gehe ven rechten van goederen, die een product zijn van of gefabriceerd worden door het andere land zullen niet hooger mogen zijn dan de belastingen geheven van in het bin nenland vervaardigde producten. Met Zweden. Het nieuwe handelsverdrag met Zweden is gelijk in vorm aan dat met Noorwegen. De door beide landen ingewilligde tariefconces sies worden opgesomd in de eerste artikelen van het verdag. In bijgevoegde tabellen wor den zij gedetailleerd vermeld. 47 pCt. van alle Zweedsche kolenimport zal uit Engeland worden betrokken. lijk moet worden geacht. De hoofdbesturen van genoemde organisaties besloten, zich over deze aangelegenheid met een schrijven tot de betrokken werkgevers en het bestuur der fabrikantenvereeniging te Enschede te wenden, met verzoek over deze kwestie zoo spoedig mogelijk een onderhoud toe te staan. ADOLF HITLER BELEEDIGD. Raadslid te Dordrecht het woord ontnomen. Tijdens de Dinsdag gehouden zitting van den gemeenteraad van Dordrecht bracht de revolutionnair cialist Smid de toestanden in Duitschland ter sprake. Daarbij zeide hij, dat Hitlerteen boef is. De voorzitter maakte door luid te hame ren den spreker onverstaanbaar. Hij eischte, dat deze het woord zou terugnemen. De heer Smid weigerde dit en bleef vol houden, dat Hitier in zijn oogen een boef is. Daarop stelde de voorzitter voor, hem het woord te ontnemen, welk voorstel met twin tig tegen zes stemmen werd aangenomen. DE TARIEVEN-VERDWAZING. Zwitserland holt ook weer voort. De invoer van hooi in Zwitserland is voortaan nog slechts mogelijk door tusschen komst van de centrale voor veevoeder. Gecon tingenteerd wordt thans de invoer van gesne den bloemen, levende planten, wolgarens enz. Een en ander ter bescherming van de binnenlandsche productie. Verhoogd is voorts het tarief voor kunstwol en stearine. HET ONTWAPENINGSVOORSTEL VAN ROOSEVELT. Verklaring van het Witte Huis. Met het oog op met elkaar in tegenspraak zijnde interpretaties van het ontwapenings voorstel van Roosevelt publiceert het Witte Huis de volgende verklaring: De Amerikaansche regeenng gaat geenertei verplichtingen aan behalve bij de voigende mogelijkheden: 1. Wanneer alle andere naties besluiten tot afschaffing der aanvalswapenen, zullen de Vereenigde Staten hetzelfde doen. Dit is een bindende toezegging. 2. Wanneer alle andere naties tijdens de ontwapeningsperiode overeenkomen, onder voorbehoud van bestaande, andersluidende verdragen, niet binnen te vallen in naburige gebieden, zullen de Vereenigde Staten zich aansluiten bij deze overeenkomst 3. In geval van een overtreden van een dergelijke overeenkomst, of van dergelijke overeenkomsten zal de Amerikaansche regee ring de overige mogendheden consuüeeren over de te nemen maatregelen. Dit is eveneens een bindende toezegging. Door het Witte Huis wordt verder gede menteerd. dat Roosevelt door den inhoud van het ontwapeningsvoorstel en het non aggressievoorstel der traditionele isolee- ringspolitiek van Amerika heeft opgegeven Het dementi is gepubliceerd in verband met talrijke Europeesche uit atingen. die hierop neerkwamen, dat Roosevelt tegenover Europa een nieuwe politiek wilde inslaan. Verklaring van Daladier, Minister-president Daladier heeft een ver klaring gepubliceerd over de boodschap van Roosevelt, waarin hij o.m. zegt: De richtlijnen, die vervat zijn in deze bood schap zullen zeker geschikt zijn om bij te dragen tot het succes van de economische we reldconferentie en de ontwapeningsconferen tie Amerika en Frankrijk zijn het er weder om over eens, dat een effectieven stap gedaan moet worden, van welken stap alleen het in stand houden van den vrede door het ophef fen van gerechtigde vrees, waaraan de Ame rikaansche president uitdrukking heeft gege ven, afhankelijk is. Ik sluit mij daarom gaarne aan bij de groothartige pogingen van den Amerikaanschen president. 22 liter bier in zes our. Een schoetpoetser in Minnesota, Amerika, die zes jaar geleden in 3 uur tijds 22 L. kof fie dronk en daarmede de twijfelachtige eer verwierf wereldkampioen koffiedrinker te worden, heeft thans het voornemen te kennen gegeven in zes uur tijds 22 L. bier te willen drinken om ook kampioen-bierdrinker te wor den. Indien een ander het bier betaalt, zal de van ALG. DEMOCRATISCHE UNIE. In een te Utrecht gehouden vergadering tot consolidatie van de partij koos de Alg. Dein. Unie tot partijvoorzitter mr. Schuïz van Haegen te Aerdenhout; tot secretaris den heer R. Watjes te Groningen; tot pen ningmeester den heer F. Woudstra te Gro ningen. In het bestuur werden verder geko zen mevr. v. GeunsGodfried te Sappemeer, de heeren Wijchgel te Arnhem, Van Sijn te Rotterdam en De Boer te Drachten. In den partijraad werden gekozen de hee ren dr. R. de Waard te Groningen, A. v. Gent te Waalwijk, C. M. de Jong te Honse- lersdijk, J. de Wilde te 's-Gravenhage en W F. H. Busch te Soest. NOODLOTTIG SCHOT. Een 4-jarig kind schiet zijn broertje dood. Dinsdagavond was te Kielwindeweer (gem. Hoogezand) een arbeider met zijn jachtge weer bezig zich te oefenen in gezelschap van zijn beide zoontjes. Op een gegeven oogen- blik trok het vierjarig jongetje, dat achter den vader stond, de haan van het geweer over, waardoor het andere kind, een negen jarige, in de borst getroffen werd en spoe dig daarna overleed. DE GEMEENTEBEGROOTING VAN ZAANDAM. Op wensch der rtgeering en Oed. Staten. In de Dinsdagavond gehouden vergade ring heeft de gemeenteraad van Zaandam de vastgestelde gemeentebegrooting voor het jaar 1933 aan een herziening onderworpen. Dit is geschied naar aanleiding van eeni ge op- en aanmerkingen van Ged. Staten en op aandrang van de regeering, die het ver lengen of eventueel verhoogen van de kas geidleening van het Rijk aan de gemeente van circa 3J4 millioen gulden afhankelijk heelt gesteld van een sluitende begrooting zoiider dat daarbij de lasten verschoven wor den naar volgende jaren of gebruik wordt gemaakt van z.g. éénmalige dekkingsmid delen. Bovendien vordert de regeering dat op de begrooting een post van 50.000 wordt ge bracht als afschrijving op ongedekte crisis uitgaven over 1932 en heeft zij er bezwaar tegen dat het batig slot van 31.000 1931 ten gunste van de begrooting 1933 wordt gebracht. De regeering verlangt alzoo dat de gewone uitgaven door de gewo ne inkomsten worden gedekt. Volgens deze opvatting zou derhalve den gewonen dienst 171.000 moeten wor den gevonden. Ged. Staten stellen den eisch, dat van het batig saldo van 1931 geen gebruik mag ge maakt worden, zoodat naar de opvattingen van dit college 140000 moet gevonden wor den. De vereeniging Huisverzorging hield Dinsdagavond hare algemeene jaarvergade ring ten huize van den heer P. Kramer te Z.- Scharwoude. Een 20-tal leden was aanwizig. De presidente, mevr. Donner, opende de bijeenkomst met een hartelijk woord van welkom, zich verheugende over het feit, dat er dezen keer meer leden aanwezig waren dan verleden jaar. Aan het jaarverslag over 1932 van de penningmeesteresse, mevr. DijkhuizenBoon ontleenen wij, dat bijna het geheele jaar door hulp is verleend. De ontvangsten aan contributie bedroeg 640.55, terug ontvangen verplegingskosten ƒ326.25, totaal 966 80. De uitgaven wa ren totaal 886.88, waarvan 831 75 aan salarissen der hulpen. Het batig saldo bedroeg 79.92. Het ba tig saldo over 1931 was 305.87, zoodat per 1 Jan. 1933 het batig saldo 385.79 be droeg. Nadat mevr. Dijkhuizen deze rekening nog had toegelicht werd deze onder dankzegging goedgekeurd en vastgesteld Mevr. Donner las hierna het jaarverslag over 1932 voor, waaraan wij ontleenen, dat men dit jaar. in tegenstelling met het voor gaande jaar optimisiisch is gewe st. Er zijn twee vaste hu:pen aangesteld, daar één te weinig was. Het was eerst wel eenigs- zins aarzelend gegaan, doch men heeft toch de losse hulpen, waarmee men erg heeft ge sukkeld, afgeschaft en etn tweede vaste hulp aangesteld. Men verneemt niets dan lof van de twee meisjes. Alle gezinnen zijn goed geholpen. Opgemerkt werd, dat als allen, die hulp noo- dig hebben 3 per week betalen, de ver eeniging kan rondkomen De salarissen zijn 8 per week, terwijl doktersfonds enz. voor rekening der meisjes komt. Dat is voor de zware taak, die zij te vervullen hebben, niet te veel. Medegedeeld werd, dat de vereeni ging 14 dagen huip verstrekt, zoo mogelijk direct na aanvrage. De meisjes komen van 8 uur 's morgens tot 7 uur 's avonds. Spr. hoopte, dat de leden niet zu'len blanken, zoodat de vereeniging door kan gaan met helpen, want goede verzorgte en rust is voor een zieke een eerste vere.schte voor een spoedige betersdiap. Het jaarverslag weid aldus vastgesteld. Hierna deelde mevr- Donner nog mede. dat de minimumbijdrage voor de hulp 3 per w<_ek bedraagt. De 1 contributie is de ver zekeringspremie, dat men zeker hu'p krijgt. Als een gezin meer dan 3 kan betalen, wordt dit gaarne aanvaard. Na nog eenige gedachtenw isse'ing werc de vergadering met een woord van dank ge sloten. DRANKWET. (Staatsblad 1931, nr. 476) Ingekomen is een verzoek van M. J. PHI LIPS. alhier, om een verlof B. verlof voor den verkoop uitsluitend van alcoholvrijen drank voor gebruik ter plaatse van verkoop in het perceel Langestraat nr. 7. Binnen twee weken na dagteekening dezer kan een ieder schriftelijk bezwaren tegen het verleenen van dit verlof indienen. Alkmaar, 18 Mei 1933. iurgemeester en Wethouders van Alkmaar, WENDELAAR, Burgemeester. A KOELMA, Secretaris. DRANKWET. (Staatsblad 1931, nr. 476) Ingekomen is een verzoek van D. VAN DER PIJL, alhier, om een verlof A. verlof voor den verkoop van zwak-alcoholiscben drank in het klein zoowel voor gebruik ter plaatöe, voor welke het verlof geldt, als voor gebruik elders in het perceel Nieuwesloot 55. Binnen twee weken na dagteekening dezer kan een ieder schriftelijk bezwaren tegen he< verieenen van dit verlof indienen. Alkmaar, 18 Mei 1933 burgemeester en Wethouders van Alkmaar, WENDELAAR, Burgemeester. A. KOELMA. Secretaris. v.m Vergadering op Dinsdag 16 Mei half 11. Allen aanwezig. Door Gedeputeerde Staten is bericht, dat vrijstelling is verleend van de verplichting tot het geven van onderwijs in de lichame lijke oefening aan de Langereizer school. Verzoek van den Hoofd-Directeur van den Provincialen Waterstaat om de indertijd ge stelde voorwaarde met betrekking tot de bij drage voor het kanalenplan te laten wegval len en deze bijdrage zonder eenige beperken de voorwaarde toe te staan. Voorgesteld werd hieraan te voldoen om dat door wijziging van het tracé de gestelde voorwaarde van minder belang is gewor den. Alzoo besloten. Op het verzoek van de Onhankelijk So cialistische Partij alhier om den gasprijs voor de gezinnen met minder dan 18 inkomen per week niet hooger te stellen dan den kostprijs en voor de anderen een pro gressief tarief toe te passen, werd afwijzend beschikt. Voorstel van het gemeentebestuur van Hoogwoud om een andere verdeeling van de kosten der Langereizer school in het leven te roepen. Het komt B. en W. voor, dat men, alvo rens hierop in te gaan, dient af te wachten of al dan niet aan de Langereis een bijzon de re neutrale school zal worden gesticht, waarvoor de aanvraag immers reeds bij den Raad van Floogwoud is ingediend. In het eerste geval zouden uiteraard de onderhan delingen tot niets leiden. Dg heer Olie zeide volkomen met het ad vies van B. en W. mee te kunnen gaan Hoogwoud brengt de kwestie Langereizer school wel in het beginstadium terug. Spr verklaarde dat 99 van de N.-Niedorper Langereizers voor intrekking van het verzoek om een neutrale bijzondere school is. Men heeft dit slechts, gebruikt als middel om het doel te bereiken, n.1. het behoud der Lange reizer school. Spr. noemde het een schandaal dat de Langereizer school in 2 jaren tijd niet is opgeknapt. De smeerlapperij ligt er op ae boeken. Dit jaar wordt die school misschien wederom niet opgeknapt omdat de mogelijk heid nog bestaat dat er een neutrale bijzon dere school komt. De kinderen moeten al dien tijd in zoo'n vuilen boel doorbrengen. Het toezicht op die school noemde spr. bijzonder slecht. Als daarin geen verbetering komt zal de heer Olie zelf de noodige stappen doen om daarin verandering te krijgen. De voorzitter verklaarde, dat wanneer die school in 'n dergelijken vuilen toestand ver keert, daarin moet worden voorzien. Het toe zicht berust bij Burgemeester en Wethouders van Hoogwoud en de klacht van den heer BURGEMEESTER en WETHOUDERS van ALKMAAR brengen ter algemeene ken nis, dat in het Gemeenteblad van Alkmaar zijn opgenomen de besluiten van den Raad dier gemeente van resp. 13 April j.1. en 24 November t.v. waarbij zijn vastgesteld: le. Eene verordening tot afwijking van de bepalingen der Winkelslui tingswet 1930, S. 460 (Gemeenteblad Nr. 1352); 2e. Eene verordening tot wijziging der verordening houdende voorwaar den voor de aans'uiting, levering en voortgeleiding van radio-uitzendingen door het gemeentelijk radiodistributie- bedrijf aan en ten behoeve van op het gemeentelijk distributienet aangeslote nen (Gemeenteblad Nr. 1353). Deze verordeningen zijn heden afgekon digd en 'gedurende drie maanden ter gemeen te-secretarie ter lezing gelegd. Zij zijn ri- daar tevens in afdruk, tegen betaling der kosten verkrijgbaar. Alkmaar. 18 Mei 1933 Burgemeester en Wethouders voornoemd. WENDELAAR, Burgemeester. A. KOELMA, Secretaris. DIENSTPLICHT. Onderzoek van verlofgangers. De Burgemeester van Alkmaar brengt, on der verwijzing naar de persoonlijke kennis geving van 6 Mei j.1., we'ke ter gemeente secretarie ter afhaling gereed ligt. ter ken" s van den dienstplichtige HIJMAN BONE- WIT, behoorende tot de lichting 1921 der ge meente Amsterdam, dat hij op DrNSDAG 27 JUNI a.s., des voormiddags 9.15 uur in het Beursgebouw aan het Luttik Oudorp moet verschijnen, teneinde zich aan het onderzoek van verlofgangers der lichting 1921 te onder werpen. Alkmaar, 18 Mei 1933. De Burgemeester voornoemd, WENDELAAR. DE COMMISSARIS VAN POLITIE te Alkmaar maakt bekend dat pennen, die dit jaar een vergunning willen heb ben tot het innemen van een vasta standplaats met paard en rijtuig (SNORDERS) bij spoor en boot. hiertoe «vóór ZATERDAG 20 MEI 1933. het ver zoek schrif.di.k lan Heeren Burge meester Wethouders dezer Gemeente moeten deen. De Commissaris van Politie, WALRAVEN. Olie zal te hunner kennis worden gebracht. Allen konden met het advies van B. en W accoord gaan. Ingekomen was een senrijven van den di recteur der gasfabriek met verzoek van de daarin vervatte gegevens in den Raad mede- deeling te doen. Dit betreft de kosten van verwarming der Langereizer school. In den Raad van Hoogwoud had men het voorgesteld alsof cte kosten van gasverwarming de exploitatiekos ten der Langereizer school aanzienlijk had den verhoogd. Aangetoond werd dat de gas verwarming geen hoogere kosten veroor. zaakt dan de kachelverwarming, terwijl de verwarming der lokalen belangrijk is ver beterd Verzoek van de Gascommissie om te be sluiten tot den aankoop van een gedeelte van den wegberm vóór de Gasfabriek voor den prijs van 1.Het ligt in de bedoeling dit terrein te trekken bij dat der fabriek, waardoor men meerdere ruimte verkrijgt voor de berging van materialen. Voorgesteld werd hieraan te voldoen, waartoe werd besloten. Hierna geschiedde vaststelling van de in structie voor den gemeente-geneesheer. Besloten werd tot wijziging van het be sluit tot onderhandsehe verhuur van de dokterswoning aan den heer CRN. de Boer in dezer voege, dat vervalt de voor waarde, dat de huurder de belastingen en verzekering moet betalen. In behandeling kwam een verzoek van het bestuur van JJs- en Volksvermaak om van gemeentewege een subsidie te verleenen ge lijkstaande aan de helft der in het afgeloo- pen ijsseizoen uitgekeerde arbeidsloonen (totaal 241.10). Voorgesteld werd dit tot de volgende vergadering aan te houden, om dat nog geen volledig overzicht van den stand der rekening is ingekomen en tenge volge daarvan nog geen advies van B. en W. kon worden opgemaakt. Alzoo besloten. De vaststelling der rekeningen over 1932 van de Algemeene armenadministratie en de Ned. herv. Weezenadministratie werd uitge steld tot de volgende vergadering. Na de rondvraag die niets opleverde volg de sluiting.

Alkmaarsche Courant | 1933 | | pagina 7