DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN. De Pruisische Landdag bijeen. Dnqetiiksch Oveczicfu (Buitenland No. 118 Vrijdag 19 Mei 1933 135e Jaargang Minister-president legt een regeeringsverhla- ring af, waarbij hij in groote trekken verwijst naar de rede van rijkskanselier Hitier. De machtigingswet aangenomen. Waf vandaag de aandacht trekt.... Deze Courant wordt ELKEN AVOND, behalve Zon en Feestdagen, uitgegeven. Abonnementsprijs per 3 maanden bij vooruitbetaling voor Alkmaar 2.—, tranco door het geheele Rijk 2.50. Losse nummers 5 cents. PRIJS DER GEWONE ADVERTENTIEN: Van 15 regels 1.25, elke regel meer 0.25, groote contracten rabat. Groote letters naar plaatsruimte. Brieven franco aan de N. V. Boek- en Handelsdruk kerij v h. HERMs. COSTER ZOON, Voordam C 9, postgiro 37060. Telef. 3, redactie 33. Directeur: C. KRAK. Hoofdredacteur: Tj. N. ADEMA. Dit nummer bestaat uit drie bladen. Na de rijksdagzitting met de lange rede van rijkskanselier Hitier hebben wij g^era» een zitting gehad van den Pruisischen Lan dajr waar minister-president Goenng zijn regeeringsverklaring heeft afgelegd. De pre mier wees er op, dat de regeeringsverklaring, welke Adolf Hitier heeft afgelegd, in groo e trekken reeds alles inhoudt, wat voor aii Duitsche landen en voor alle regeeringsve klaringen toonaangevend moet zijn. De regeeringsverklaring van het Pruisi sche staatsministerie moet zn-h derhalve bin- nen dit kader schikken en, slechts in ?vere^ stemming met het doel van den Rijkskans^ tier, ook haar eigen doeleinden aangeven ffl noemen. Door de wet op de parallelschake ling en door de benoeming van R'J.1jsst^d^0"' ders werd een eeuwenlange ontwikkeling in den zin van consolidatie en unificatie der Duitsche stammen en van het Duitsche Rijk op gelukkige wijze afgesloten. Het dualisnu Pruisen-Rijk dat seciert 1918 mede heeft bij- gedragen tot de verscheuring van Dintsc.i- land is overal en definitief terzijde gesteld. Pruisen is teruggebracht tot zijn oude mis sie" n zijn roemrijke traditie, grond- en hoek- rider te ziin van Duitschlana. Slechts uit de concentratie van Pruisen en het Rijk kan iets groots ontstaan. Hoe noodzakelijk de paral lelschakeling van Pruisen met het Rijk was, blijkt alleen reeds duidelijk uit het feit dat de Kanselier gelijktijdig Rijksstadhouder voor Pruisen is. De gedachte van onzen Kanse lier en onzen leider Adolf Hitier is hiermede ook geworden de basis voor de Pruisische re geering. De Staatsregeering heeft haar func ties ontvangen van den Kanselier. Door zijn vertrouwen ben ik als minister-presidfnt ge plaatst aan het hoofd der regeering Door zijn vertrouwen zijn mij, met uitzondering van de benoeming van ministers, de bevoegd heden overgedragen van een Rijksstadnou- der. Ik zelf sta meer dan een decennium m onverbrekelijke trouw als volgeling acliter mijn leider. Het was mij in dezen tijd ge: gund, te leeren van dezen man, wiens wil mij bekend is, en wiens wil ook mijn wil gewor den is Zoo neem ik op mij de Pruisische Staatsregeering niet alleen als minister-pre sident, niet alleen door de overdracht dei be voegdheden van den Rijksstadhouder, maar vooral en in de eerste plaats als tVfe'tS. (w trouwe paladijn van mijn leider Adolf Hitier. Hieruit volgt dat Pruisen in de toekomst zijn ipolitiek in nauwe samenwerking met ie Rijk en volgens de richtlijnen van zijn kanse lier zal voeren, waarbij volgens den Jfste" wil van den Kanselier de gerechte en belang rijke belangen van Pruisen in vollen omvang gewaarborgd zullen blijven. De Kanselier heeft mij benoemd tot den behoeder van Prui sen en mij in het bijzonder opdrach te waarborgen wat van Pruisen is. geen enkele omstandigheid zal ik daarom kunnen toegeven dat Pruisisch bezit van Pruisen zal worden gescheiden De onder- vinding van Pruisen zal voor het Kijk ae basis vormen van zijn wetgeving. De wederopbouw van het rijk door de nazi's. Al wortelt de nieuwe Pruisische staats regeering ook in het vertrouwen van oen kanselier, toch was zij s'echts mogelijk dooi de overwinning der nationale en r.ationaai- socialistische revolutie. Hieruit vloeit voor de staatsleiding de heilige plicht voort haar po litiek ook te voeren in den geest van deze nationale en nationaal-socialistische revolu tie. De nationale revolutie, in de eerste plaats de nationaal-socialistische beweging als vertegenwoordigster dezer revolutie, heeft ook in Pruisen alle belangrijke functies ver overd. Dat was de onontbeerlijke voorwaar de voor den wederopbouw van Pruisen in Duitschland Het was voorwaarde om een werkzaamheid te kunnen ontplooien, welke in overeenstemming is met de nationale en in het bijzonder de nationaal-socialistische doeleinden. De Pruisische staatsregeering zal deze macht weten te gebruiken. Zij kent de grootte der verantwoordelijkheid welke met haar machtspositie is verbonden en zal iedere verantwoordelijkheid op zich nemen in het belang van den Staat en op ieder oogen- blik De machtsoverneming door de nationale regeering kon niet geschieden zonder dat hier en daar scherp werd ingegrepen. De mis standen. welke werden aangetroffen, waren en zijn buitengewoon groot. Nog ligt een schervenveld achter en voor ons, dat achter gelaten is door bet Marxisme en communisme er. het vroegere systeem. De nationale re volutie gaat voort Zij treedt thans in een nieuw tijdperk met nieuwe taken, in het tijd perk van den opbouw Als belangrijke taken van het tweede tijdvak der nationale revo lutie moeten genoemd worden- de intensieve geestelijke vernieuwing van den Duitschen mensch, de organische uitbouw van den staat en het openbare leven, maar ook van het particuliere leven van iederen Duitscher. voor zoover het openbare belang dat vereischt en de organisatie uitbouw van het bedrijfsleven Op deze drie groote gebieden bieden zich voor de Pruisische staatsregeering bizonder rijke mogelijkheden aan voor actieve deel neming. De staatsregeering zal op alle ge bieden van het openbare leven zorgen voor uiterste spaarzaamheid, pijnlijke zuiverheid en zeer groote plichtsgetrouwheid. De amb- tenarengeest moet weer ontstaan, welke het Pruisische verleden waardig is. Op de mede werking en het vertrouwen der vertegen woordigingen van het volk wil de staatsre geering bij haar werkzaamheden in geen enkel opzicht afzien. Zooals zij de bijeenkomst van den Pruisischen Landdag van vandaag begroet, zoo zal zij ook in de toekomst een beroep doen op zijn medewerking. Dat de regeering voornemens is steeds de autoriteit van den staat te waarborgen, heeft zij reeds duidelijk te kennen gegeven door het doen eindigen van acties van instanties, welke niet officieel zijn. De Duitsche revoiutie heeft net feit aange toond. dat de ideeën der revolutie door de massa's van het in nood levende volk vroeger worden begrepen dan door de leeraren. De staatsregeering gaat uit van de opvating, dat aan de'Duitsche hoogeschoien slechts die leeraren mogen werken, die uit het Duitsche Volk zijn voortgesproten. De cultuurpolitiek der nationaal-socialis tische revolutie zal haar doel pas hebben be reikt, wanneer de tegenstelling tusschen ont wikkelden en onontwikkelden zal zijn ver dwenen en de verbondenheid van de cultuur met volk en land tot geestelijke werkelijkheid is geworden. De politie en de ambtenaren. De minister-president besprak vervolgens de taak der politie. De politie moet in de eerste plaats de voorwaarden scheppen voor een rustige en wettige ontwikkeling in het binnenland. Iedere verstoring van den weder opbouw zal door de politie in de kiem wor den verstikt. De tegenstanders van den staat moeten er kennen, dat met onverbiddelijke gestrengheid tegen hen wordl opgetreden. Voor dit doel is ook de afdeeling geheime politie ingesteld. Wij zullen met alle middelen van het staats gezag ingaan tegen alle pogingen welke tegen den staat zijn gericht. Spr. protesteerde krachtig tegen de in Genève geuite bewering, dat de Pruisische politie een bestanddeel is van het Duitsche leger en er mede gelijk is te stellen. De „vernieuwing" van het beroepsambte- narendom is een der belangrijkste taken tot verzekering van den nieuwen staat. Het is niet voldoende dat iemand van de Marxistische partij overgaat naar de natio- naal-socialjsten om daarmede het gebrek aan vakkennis te willen doen vergeten. Bij de be oordeeling der bekwaamheid speelt het in signe dat de ambtenaar thans bezit, geen rol. Het lidmaatschap van een andere partij, voor zoover deze niet staatsvijandig is ver klaard, mag geenszins een belemmering zijn in een werkkring. Ik zou tegenover protes ten uit Centrumkringen willen verklaren, dat €en ambtenaar d;e lid is van het Centrum, niet voor zijn bestaan behoeft te vreezen, en dat hij niet gehinderd zal worden, omdat hij lid is van het Centrum. Met stemverheffing verklaarde Goering vervolgens: Indien leden der nationaal-socialistische beweging in lei dende functies zijn gekomen en dat veront rusting heeft teweeggebracht, dan moet ik zeggen: Ik verzoek U niet te vergeten, hoe een "geweldige klove was ontstaan: aan den eenen kant millioenen nationaal socialisten, die den vrijheidsstrijd streden, doch aan den n- deren kant gedurende een decennium ui iedere staatsfunctie waren hut De geest van den nieuwen staat moet ook in den rechtsspraak tot uiting komen, bron van het recht is het volk Het bedrijfsleven. Overgaande tot het gebied van het be drijfsleven, constateerde de minister-presi dent met voldoening, dat de ontwikkeling der spaarkassen juist in de laatste weken een toeneming heeft gebracht voor de inlagen Hierin komt de toenemende kalmeering en de ontspanning in het bedrijfsleven tot uiting- Hierin ziet men een consolidatie van het ver trouwen, dat terugslaat op de autoriteit van den staat. De staatsregeering zal alles doen om een voortgang dezer ontwikkeling te waarborgen. De toeneming der spaargelden heeft de mogelijkheid geschapen voor crediet- verleening door de spaarbanken, waarbij in het bizonder rekening zal worden gehouden met middenstandsbedrijven. Ook in het be drijfsleven, aldus vervolgde Goering, moet het principe gelden: autoriteit naar beneden, verantwoordelijkheid naar boven. Bij de bespreking van bizondere voorzorgs maatregelen voor bepaalde gebieden van den Pruisischen staat vond de minister bizonder hartelijke woorden voor Oostpruisen. Hij verklaarde dat Oostpruisen is gescheiden door een corridor, maar het is niet afgesne den van de harten en het denken. Wij weten, wat Oostpruisen moet lijden. Wij weten dat Oostpruisen op een voorpost staat en dat wij voor dezen voorpost moeten zorgen. Oost pruisen moet weten, dat het zijn geheele kracht steeds weer kan vernieuwen uit Prui sen. Het staatsministerie streeft er naar door uiterste zuinigheid op ieder gebied het be- grootingsplan voor 1933 ook materieel slui tend te maken. Voor het overige sloot Goering zich aan bij de verklaring, welke door den rijkskanse lier in den rijksdag is afgelegd. De machtigingswet. Hierna volgde de beraadslaging over de nationaal-soc. machtigingswet. De sociaal-democraat Sullat verklaarde dat de sociaal-democraten zoo lang hun rechtsgelijkheid wordt ontzegd, niet voor de machtigingswet kunnen stemmen en deze in 't bizonder ook moeten verwerpen met het oog op de ondervinding welke zij hebben opge daan met de machtigingswet in het Rijk. De leider der nationaal-socialistische frac tie Kube nam hierna het woord voor een scherpe redevoering welke hij uitsprak als antwoord op de toespraak van Sullat. Hij ein digde met de woorden: U hebt nog niet eens begrepen, dat Uw taak tweeledig is: U te schamen en te zwijgen. De voorzitter der D. N.-fractie v. Winter- feldt legde namens zijn fractie de volgende verklaring af: Het Duitsch Nationale front staat ook in Pruisen achter den in de rijksregeering be sloten bond van het nationale Duitschland en wenscht een zelfstandige leiding van Pruisen in den geest van dezen bond. Hiertoe biedt de machtigingswet de mogelijkheid. Zij ver wacht door de aaneengeslotenheid van onze leiders en hun volgelingen de snelste verster king van den Pruisischen staat, zooals deze eens door de Hohenzollern werd geschapen Hierna werd gestemd over de Machtigings wet. Als de SDP als eenige fractie blijft zit ten, roepen nationaal-socialisten: Opstaan! President Kerrl constateert, dat de machti- gingsewet met de vereischte tweederde meer derheid door den Landdag is aangenomen. Hij sluit de zitting. DE TOESTAND IN DUITSCHLAND. 100.000 nazi's aan het werk. Het bestuur der nationaal socialistische fractie van den Pruisischen Landdag richt tot alle leden der fractie een oproep, waarin wordt verklaard: Wij zullen, zooals steeds zelf het beste voorbeeld geven, om ook de noodige uiting te geven aan onze innerlijke strijdverbondenheid. In dezen zin hebben wij ons tot taak ge steld van gister af tot 15 Juli 1933 alle werklooze partijgenooten. vooreerst de leden van 1 tot 100.000 aan het werk te laten gaan. Iedere afgevaardigde wordt verplicht zijn kracht en energie aan te wenden, om voor deze werklooze partijgenooten direct geschikt werk te verkrijgen. Te dien einde worden tegelijkertijd alle werklooze partijgenooten met lidmaat schapskaarten van 1 tot nummer 100.000 opgeroejjen, zich schriftelijk aan te melder, bij hun bevoegde instanties in Pruisen met opgaaf van beroep en werkgelegenheid. Kolonie van Duitsche Joden in Palestina. Naar de Jüdische Rundschau meldt, heeft de Joodsche gemeente te Alexandrië (Egypte) besloten om in het kader van de hulpactie voor de Duitsche Joden een fonds te stichten, uit welks middelen een kolonie van Duitsche Joden in Palestina zal wor den opgericht. Smokkelarij van tabak. Voor de schepenrechtbank hebben zes per sonen terecht gestaan, die ongeveer 20 cen tenaar tabak ongedekt over de Nederland- sche grens hadden gebracht. De beschuldigden werden ieder veroor deeld tot eenige maanden gevangenisstraf zoomede tot geldboeten, welke in het geheel meer dan 4 millioen bedragen. De redevoering van rijkskanse lier Hitier. Op grond van de internationale rechts begrippen zullen te Berlijn bij de rijksregee ring stappen worden gedaan in verband met de passage in de redevoering van Hitier, in den rijksdag uitgesproken, waarin deze refereerde aan het proces in Bruenn. Engeland boycot Duitsche goe deren. In een vergadering van 2000 Joodsche textielhandelaren te Londen werd besloten tot boycot van alle Duitsche goederen totdat „Hitier en zijn gangsters" den Joden weer hun volle recht zouden hebben hergeven. De uitdrukking „Hitier en zijn gangsters" werd gebruikt door den voormaligen minister van verkeerswezen in het Labour kabinet Morri- son, die op de vergadering het woord voer de, evenals Lord Melchett die zeide, dat Hitier zich thans had voorgedaan als een vredelievend man, op internationaal gebied, wat echter in strijd was met de wijze, waar op hij in zijn eigen land clg Joden behan delde. DE BOODSCHAP VAN ROOSEVELT. Antwoorden en persstemmen. Door twaalf regeeringen beantwoord. De boodschap van president Roosevelt is tot nu toe door verscheidene regeeringen toestemmend beantwoord. Antwoord van Hindenburg. Als antwoord op de boodschap van den president der Vereenigde Staten, Roosevelt, heeft rijkspresident v. Hindenburg, het vol gend telegram aan Roosevelt gezonden. „Met oprechten dank bevestig ik de ont vangst van Uw mij telegrafisch toegezonden boodschap. Deze manifestatie, waarin U de wereld den weg wijst voor de opheffing van de internationale crisis, heeft in geheel Duitschland sterken weerklank gevonden De verklaringen, welke de Duitsche rijkskan selier met toestemming van den geheelen Duitschen Rijksdag heeft afgelegd, bewijzen, ciat Duitschland bereid is onbaatzuchtig mede te werken aan de overwinning van de politieke en economische moeilijkheden van den tegenwoordigen tijd". Het antwoord van Italië. De koning van Italië heeft den president der V. S., Roosevelt onmiddellijk op zijn boodschap geantwoord, hem zijn dank uitge sproken en zijn levendige sympathie doen weten. De Italiaansche regeering is bereid met de Amerikaansche regeering en de andere re geeringen bijeen te komen om op bespoedig de en effectieve wijze te komen tot verwerke lijking van het Amerikaansch initiatief. Antwoord van President Lebrun. De President der Fransche republiek Lebrun, heeft in antwoord op de boodschap van Roosevelt het volgende telegram naar Washington gezonden: „Ik heb de boodschap ontvangen, die U mij als President der Vereenigde Staten van Amerika hebt doen toekomen en dank U voor de gedane mededeeling. Ik wil niet verzui men de edele gevoelens en Uw oprechte lief de tot den vrede, evenals Uw eerlijken wensch tot economisch herstel der volken, toe te juichen, die Uw boodschap gedicteerd hebben. De Fransche regeering zal in den- zelfden geest en met dezelfde bedoelingen hiervan kennis nemen. Nog meer antwoorden. Bij het Witte Huis waren gisteren reeds twaalf antwoorden ontvangen van staats hoofden, vorsten of presidenten, op de bood schap van President Roosevelt. Ook Koning George van Engeland had een persoonlijk danktelegram gezonden, waarin hij zijn wensch tot samenwerking in het belang van den vrede te kennen gaf. Engelsche perstsemmen. In de commentaren in de Engelsche pers op de Boodschap van den Amerikaanschen president merkt men een zekere gereserveerd heid. De Times schrijft, dat Roosevelt opnieuw uiting heeft gegeven aan de bereidheid der Ver. Staten om mee te doen aan een consul tatief pact. Eerste en absolute voorwaarde echter om iets tp bereiken is, dat Duitschland zijn eisch tot handhaving van een leger met langen diensttijd opgeeft. De Daily Telegraph schrijft dat men in Engelsche kringen betrekkelijk teleurgesteld is Men had een nieuwe en tastbare bijdrage van Amerika tot de veiligheid van Europa verwacht, bijv. in den vorm van toetreding tot een consultatief pact, en de belofte dat Amerika geen handel zal drijven met een staat, die als aanvaller wordt aangeduid. De boodschap is echter een soort noodverklaring geworden, die inderhaast is gepubliceerd om de beslissing van den Duitschen rijksdag te beinvloeden. De conservatieve Morning Post begroet de goede bedoelingen van Roosevelt, doch be twijfelt het practisch resultaat van zijn voor stellen. De Daily Mail ziet als grondmotief van Roosevelts boodschap den wensch, de wereld uit haar huidige onrust te bevrijden. De moeilijkheid ligt in de houding van Duitsch land én in het alarm, dat daardoor in de we reld is geslagen. De Daily Express gelooft, dat de bood schap van Roosevelt te laat komt. De liberale „News Chronicle is van mee ning dat de boodschap direct een einde maakt aan Amerika's isolement. Zij verplicht de Te Dieren een oude vrouw ver- morseld op onbewaakten overweg (Binnenland). De gemeenteraad van Rotterdam besluit tot bouw van een tunnel ter verbinding van de Maasoevers. (Bin nenland). Plannen tot aanleg van een auto racebaan te Arnhem. (Sport). Het Kamerlid L. de Visser en Roestam Effendi voor de Tielsche rechtbank wegens beleediging en opruiing. (Rechtszaken). Het Kamerlid Wijnkoop na een vergadering te Tiel gearresteerd we gens opruiing. (Binnenland). Algemeene vergadering „Wester- licht". (Stad en Omgeving). Revolutie op Cuba; meer dan hon derd dooden. (Buitenland). 40 kolenbranders bij een bosch- brand in Mexico omgekomer; 200 personen nog in levensgevaar. (Bui- tenland). Antwoorden Boodschap. op Roosevelt's De wereldpers over Hitler's rede. (Buitenland). De zitting van den Pruisischen Landdag. (Dag Overzicht). (Zie verder e.v. laatste berichten). Ver. Staten gedurende een reeks van jaren tot uitvoering van ontwapeningsmaatregelen. De Daily Herald, het orgaan van de La bour Partij, noemt de Boodschap van den Amerikaanschen president een beroep op het gezond verstand, waarop Hitier zal moeten antwoorden. Hoofdzaak is, dat de Ontwape ningsconferentie gered wordt. Amerikaansche persstemmen. De New York Herald Tribune constateert dat alle Europeesche mogendheden den op roep van Roosevelt met sympathie hebben begroet, behalve de Fransche regeering, die diep teleurgesteld zou zijn omdat zij het Fransche publiek had voorbereid op agres sieve interventie van president Roosevel' tegen Duitschland. AANKOMST VAN DEN AMERIKAANSCHEN AMBASSADEUR. In Engeland. De nieuwe Amerikaansche ambassadeur aan het Engelsche Hof, de voormalige rechter Robert Bingham, is gisteren uit New-York te Plymouth aangekomen, waar hij verwelkomd werd door den burgemeester en andere auto riteiten. Hij dankte in een korte toespraak, waarin hij verklaarde niet te gelooven, dat de nienschheid onwijs genoeg was on? naar een nieuwen oorlog te drijven. Per auto vertrok hij uit Plymouth, teneinde eenige vrienden in Devonshire te bezoeken, alvorens zich naa' Londen te begeven. DE ECONOMISCHE WERELDCONFERENTIE. De koning van Engeland zal op 12 Jun) a.s. de economische wereldconferentie openen. Zijn toespraak zal per radio worden ver spreid en dus over de geheele wereld kun nen worden gehoord. SMOKKELEN MET DEN MOND. Een doofstomme vrouw. Te Soesjak wilde een vrouw, die voorgaf doofstom te zijn, de Italiaansche grens over trekken. Aangezien daar veel in buitenlandsch geld gesmokkeld wordt, werd zij door de douanen gevisiteerd, doch men vond niets. Juist toen zij het douane-kantoor verliet, raakte een douanebeambte haar met zijn el. boog onder den kin, waardoor een klein pakje uit haar mond viel. onmiddellijk ge volgd door een stroom van heftige bewoor dingen. Het pakje bleek voor een groot bedrag aan bankbiljetten te bevatten, stijf opgerold en in waterdicht papier gepakt. Het geld werd in beslag genomen en de vrouw gearresteerd. 40 KOLENBRANDERS VERBRAND. Te Mexico. In de buurt van de stad Puebla in Mexico zijn bij een geweldigen boschbrand 40 kolen branders om het leven gekomen, nadat zij door het vuur omringd, niet meer konden ontkomen. Meer aan 200 personen ver- keeren op het oogenblik nog in levensgevaar, daar de brand zich heeft uitgebreid. Ontzag lijke rookwolken maken hun redding onmo gelijk. daar de boschbrand een ongekenden omvang heeft aangenomen.

Alkmaarsche Courant | 1933 | | pagina 1