Alkmaarsche Courant De rede van rijkskanselier Hitier. ONNOODIG LIJDEN! Honden! yljt en dertigste Jaargang VRIJDAG 19 HEI {Radionieuws Buitenland. De wereldpers oordeelt over het algemeen gunstig. HeuUletoa Hitier een goed staatsman. het mysterie van het diamanten kruis. £and: en Jaütèouia •to. 118 19S3 Zaterdag 20 Mei.. Hilversum, 296 M. (Uitsluitend VARA). 8 Gramofoonplaten. 10.VPRO-mor- genwijding. 10.15 Voor Arb. in de Continu bedrijven. R. Numan, declamatie. Joh. Jong, orgel. E. Busch, zang en gramofoonplaten. 12.VARA-Kleinorkest o.l.v. H. de Groot. 12.30 Orgelspel door Joh. Jong. 1.Ver volg orkestconcert. 1.30 Optreden van J. Presserd en A. Rab. 2.15 Gramofoonplaten <"»- r 12.30 Orgelspel door Joh. Jong. 1. volg orkestconcert. 1.30 Optreden Presserd en A. Rab. 2.15 Gramofw 2 50 Causerie door ds. D. H. Wieringa. 3.10 Amsterdamsch Salon-orkset o.l.v. Kiekens en gramofoonplaten. 4.30 Causerie door K. Toornstra. 4.50 De Notenkrakers o.l.v. D. Wins en gramofoonplaten. 5.40 Literaire causerie A. M. de Jong. 6.Viool-recital H. Wiggelaar, aan den vleugel J. Brookhouse 1 MacCarthy. 6.30 Causerie S. S. Lantinga. 7 Kinderkoor „De Roodborstjes" o.l.v. L. Huisdier. 7.30 Tospraak door A. de Vries. 7.45 Gramofoonplaten. 7.55 VARA-Varia en SOS-berichten. 8.— De Fürefluiters o.l.v. H. Eisler. 8.15 Causerie P. Tiggers. 8.25 Vervolg concert. 8.40 Fientje de la Mar zingt, aan den vleugel: Han Beuker. 9.— Declamatie A. Bouwmeester. 9.20 VARA- orkest o.l.v. Hugo de Groot. 10.Vervolg zang en piano. 10.20 Vaz Dias. 10.30 VA- RA-orkst o.l.v. Hugo d Groot. 11.Gramo foonplaten. Huizen, 1875 M. (Uitsluitend KRO). 8 9.15 en 10.— Gramofoonpl. 11.30 Godsd. halfuur. 12.151.45 Sextetconcert. Gramo foonplaten. 2.Voor de jeugd. 2.30 Kinder- our 4.Gramofoonpl. 5.Schlagermuziek en lezingen. 7.15 Causerie. 7.35 Gramofoon- muziek. 7.45 Sportpraatje. 8.11.— Orkest concert m. m. v. dubbelmannenkwartet en Accordeon-Duo. Ca. 8.30 en 10.30 Vaz Dias 11.— Gramofoonplaten. Daventry, 1554 M. 10.35 Morgenwijding. 10.50 Tijdsin, ebrichten. 11.05—1120 Le zing. 12.20 Orgelspel S. Gustard. 1.05 Com modore Grand-orkest o.l.v. Muscant. 2.05 Gramofoonplaten. 3 05 Harry Roy en zijn Band. 3.50 Zigeuner-orkest o.l.v. W. Hyden m m. v. L. Marjane, sopraan. 5.05 Orgel spel H. Ramsay. 5.35 Kinderuur. 6.20 Ber. 6 50 Sportpraatje. 7.05 Welsh Intermezzo. 7.25 Lezing. 7.50 Fred Hartley's Novelty kwintet m. m. v. Cavan CFConnor, tenor. 8 20 „White Coons", revue van W. C. Pep per, uitgevoerd o.l.v. H. S. Pepper. 9.20 Ber. en lezing. 10.05 Operette-concert m m v. .solisten en orkest ol.v. Alfred Reynolds. 11.Voordracht. 11.05—12.20 Dansmuziek door Ambrose en zijn Band. Parijs ,J^adio-Paris"1724 M. 8.05 Gra mofoonplaten. 12.20 Concert door het Om roeporkest. 6.50 en 7.40 Dito. 8.20 Cabaret programma o.l.v. Garco. 9.50 Gramofoonpl. Kalundborg, 1153 M. 12.20—2.20 Con cert uit Hotel Angleterre. 2.50—3.20 Gra mofoonplaten. 3.50—5.50 L. Preii's orkest. 8 20 Moderne Zweedsche muziek o.l.v. Ree- 6en. 9.Zuid-lutlandsch Programma. 10.40 Omroeporkest o.l.v. E. Reesen. 11.20— 12.35 Dansmuziek uit Rest. „Lodberg". Langenberg, 473 M. 7.30 en 8.23 Gramo foonplaten. 1.20 Concert o.l.v. Eysoldt. 4.50 Concert o.l.v. Wolf. 6.35 Gramofoonplaten 825 Gevariëerd programma uit München. Muzik. leiding: Klosz. 11.05—12.20 Concert oè.l.v. Erich Klosz. Rome, 441 M. 9.05 Symphonie-coneert o.l.v. de Sabata. Brussel, 338 en 508 M. 338 M.: 12.20 Gramofoonplaten. 1.30 Omroepkleinorkest o.l.v. Leemans. 5.20 Omroeporkest o.l.v. Walpot. 6.20 en 6.50 Gramofoonplaten. 8.20 Omroeporkest o.l.v. Walpot m. m. v. vocale soliste. 10.30 Dansmuziek uit St. Sauveur. 11.50 Gramofoonplaten. 508 M.: 12.20 Om roepkleinorkest o.l.v. Leemans. 1.30 Gramo foonplaten. 5.20 Dansmuziek uit St. Sau veur. 6.35 en 8.20 Gramofoonpl. 8.35 Radio- tooneel. 9.Omroepkleinorkest o.l.v. Lee mans. 10.05 Gramofoonplaten. 10.30 Dito. 10.50 Max Alexys en zijn orkest. Zeesen, 1635 M. 8.20 Radio-Cabaret „Die Brennessel". 8.50 „Kasernenhofblüten" 10.20 en 11.05 Berichten. 11.20—12.20 Zie Langenberg. GEMEENTELIJKE RADIO DISTRIBUTIE. Zaterdag. Lijn 1: Hilversum. Lijn 2: Huizen. Lijn 3: Lond. Reg. van 10.3510.50, Da ventry 10.50—24.—. Lijn 4: Langenberg 10.2512.20, Ka lundborg 12.20—24— De meening in Frankrijk. De rede van rijkskanselier Hitier heeft in Frankrijk een ,n het algemeen niet ongun- stigen indruk gemaakt en de ners is het er vrijwel over eens, dat de rijkskanselier be wezen heeft de capaciteiten van een werke- lijken staatsman te bezitten. Weliswaar schrijven sommige bladen, dat Hitler's rede voor een groot deel uit holle phrasen be stond, doch het aanvalsplan, dat men vrees de, heeft men er met in gevonden. In Parijsche politieke kringen heeft men veel waardeenng voor de bekwame indee ling van de redevoering van Hitier, die men als politieke prestatie hoog aanslaat Toege geven wordt verder, dat Hitier met gema tigdheid heeft gesproken, zelfs voor het ver- drag van Versailles en het ontwapenings probleem. r s De rede heeft in Parijs een zekere ont spanning ten gevolge gehad. De Echo de Paris schrijft o.a., dat wan neer Hitier zich bij de boodschap van Roose- velt heeft aangesloten, geconstateerd dient te worden, dat Roosevelt tegen erkenning van gelijkheid van bewapening is. Het Journaal ziet in de rede van den rijks kanselier een machtig protest tegen het ver drag van Versailles. Men moet er aan den ken, schrijft het blad, dat dit verdrag ook door de Amerikanen verworpen wordt. De Petit Parisien constateert, dat Hitier de oorlogzuchtige uitlatingen van zijn mi- niser Von Papen, niet heeft herhaald. Hij heeft echter met klem den eisch van gelijk gerechtigdheid gehandhaafd. Zijn heele rede was gericht op de herziening van hef Verdrag van Versailles. Het Petit Journal schrijft, dat men van Fransche zijde vol vreugde zal zijn, wan neer de handelingen van Duitschland over eenstemmen met de verklaringen van den rijkskanselier. Hitier heeft een uitstekend standpunt gekozen en het zou niemand ver bazen, wanneer men zich in de Vereenigde Staten ten volle bevredigd verklaarde. Volgens de socialistische Populaire heeft de Fransche regeering den plicht, Hitier in zijn eigen val te vangen. Of hij eerlijk is of niet, doet er op het oogenblik niets toe. Frankrijk wenscht den vrede door alge- meene ontwapening en de veiligheid door wederzijdsche controle en internationale sa menwerking. Deze beginselen moeten te Genève in een daad worden omgezet en dan zal men zien, of het nieuwe Duitschland daar zijn handteekening onder zet of niet. De indruk in Engeland De redevoering van Hitier wordt in de bladen in haar geheel weergegeven. In poli tieke kringen bestudeert men de rede met groote aandacht, welke vooral gericht wordt op de passages, die betrekking heb ben op ontwapening, aangezien men inziet, dat de toekomst van de ontwapeningsconfe rentie te Genève voor een groot deel afhan kelijk is van de houding van Duitschland in zake het voorstel tot standaardiseering van de vastelandslegers, gelijk dit is opgesteld in het Britsche ontwajieningsontwerp. De groote Londensche ochtendbladen er kennen de beteekenis van de Duitsche regee- ringsverklaring voor de handhaving van den vrede in Europa en beoordeelen de voor uitzichten voor de ontwapeningsonderhan delingen te Genève weer iets optimistischer. In het algemeen willen de bladen thans echter de practische bewijzen zien van de dingen, dit Hitier in zijn rede heeft aange kondigd en die bij het verdere verloop der ontwapeningsonderhandelingen te Genève moeten blijken. De Times schrijft, dat men voor de eerste maal een indruk van Hitier als staatsman heeft gekregen, daar Hitier inderdaad na mens alle groepen in Duitschland heeft ge sproken. Hitler's eisch van gelijkgerechtigd heid is onweerlegbaar. Summa summa rum zal de rede van den rijkskanselier te Genève een rustiger atmos- pheer scheppen. De conservatieve Daily Telegraph schrijft, dat men geen krachtiger bewijzen voor den vredeswil van den rijkskanselier had kunnen verwachten. Een enkele rede zal het wan trouwen tegenover Duitschland echter niet kunnen wegnemen. Ongetwijfeld is echter thans de toestand minder gespannen. Volgens de Daily Mail was Hitler's rede zelfs verzoenend. De Daily Express gelooft, dat Hitler's Hit het Engeisch van Ch ester K. Steele door A. W. r. E.—v. R. De man ging het station binnen, maar de detective kwam niet van zijn uitkijkpost vandaan. De halte was zoo klein, dat ieder een, die wegging, zelfs aan den anderen kant van de rails te zien was, zoodra hij uit de schaduw van het station kwam. Maar het lag blijkbaar niet in de bedoeling van den man, heen te gaan. Hij verscheen weer op het perron, gevolgd door een jongen, die, naar het scheen, boodschappen overbracht en telegrammen bezorgde, als die de vreed zame rust van Pompey kwamen verstoren „Dat briefje moet is zien!" mompelde de kolonel, toen hij zag, dat de jongen er een kreeg. „En als hij den weg inslaat, dien ik denk, dat hij zal nemen, zal ik het zeker krij gen! Ik geloof, dat ik de dame, aan wie het geadresseerd is, wel ken!" „Den winkel vap Grafton?" riep de kolonel uit „Heeft de Sproetige dan niet bekend, dat hij het diamanten kruis bij mrs. Darcy heeft gestolen en haar heeft gedood, omdat zij het hem niet af jyilde geven?" J'jnntfi dit bet eerst, .dat ik van de zaak hoor, en al, wat ik weet is dat ik ben uitgevonden om den Sproeti ge hier te brengen. Er is mij niet ver teld, dat hij van moord beschuldigd wordt!" „Hij wordt er niet rechtstreeks van beschuldigd, maar nu ja, ga voort Wat bekende hij dan eigenlijk?" De jongen praatte even met den man, knikte met het hoofd, ten teeken, dat hij het begrepen had en liep toen langs de rails naar een pad, dat over een veld liep en naar een groep dorpshuisjes leidde. „Net zooals ik dacht!" fluisterde de kolo nel. De gereedschappenloods tusschen ach zelf en den man houdend, die nu zenuwach tig op het perron heen en weer liep, verliet de kolonel snel het station, dezelfde richting volgend als de jongen. De beenen van den jongen waren kort en gespierd, die van den kolonel lang en niet minder gespierd, en dank zij zijn toewijding aan Walton, die hem zoowel langs heuvel achtige wegen van ettelijke mijlen lengte als door vlakke weilanden had gevoerd, haalde de oude detective den knaap spoedig in, op een punt, dat van het station af niet zicht baar was. „Heidaar!" riep de kolonel. De jongen bleef staan en keek vragend om. „Heb je hem verteld, waar de beste plaats was om te visschen?" vroeg de kolonel. „Visschen? Wie?" rede bij het buitenlandsche publiek meer ge rustheid heeft gewekt, dan al zijn vroegere verklaringen. Het blad vreest echter, dat Frankrijk thans op de bekende manier zal antwoorden met onthullingen over Duitsche bewapening. Voor de eerste maal laat ook de linksche pers zich in eenigszins gunstigen zin over Hitier uit. De liberale News Chronicle schrijft, dat de geest van Hitler's rede niet de geringste aanleiding tot critiek geeft De meeste Éngelsche liberalen zijn het met Hitler's critiek op het Verdrag van Ver sailles eens. De socialistische Daily Herald schrijft, dat Hitler's verklaring een geschikte basis geeft voor de voortzetting der onderhande lingen te Genève. Wie in het geheim had gehoopt, dat de rijkskanselier anderen de mo gelijkheid zou geven de verantwoordelijk heid voor het mislukken der conferentie op Duitschland af te wentelen, zal teleurge steld zijn. Wanneer Hitier in de komende dagen en weken bewijst, dat zijn woorden waarheid bevatten, dan heeft hij meer voor den vrede gedaan, dan hij misschien zelf zal willen toegeven. Stemmen uit het rijk zelf. De Duitsche bladen zijn vol lof over de rede van den rijkskanselier. De Voelkische Beobachter schrijft over de redevoering van rijkskanselier Hitier, dat de geheele wereld weet, dat in dit uur achter de honderden rijksdagieden de millioenen van het Duitsche volk staan. Voor de eerste maal sinds menschenheugenis staat de Duitsche rijksdag gesloten achter zijn regeering. Se dert de dagen van 1914 heeft de rijksdag en heeft de wereld zulk een beeld van eenheid van het Duitsche Volk niet meer gezien. De Deutsche Zeitung noemt de redevoering van Hitier de stem der natie. De rijkskanse lier van het Duitsche volk behoeft niet te bedelen. Hitier heeft het „entweder-oder" ge sproken, niet voor het Duitsche volk, maar voor de wereld. Het Berliner Tageblatt schrijft dat 't thans moeilijk zal zijn Duitschland verder te be lasteren. De „Lokal Anzeiger'' schrijft o.a., dat nog nooit een regeering een verdergaande bereid heid tot het brengen van elk offer voor den vrede heeft uitgesproken. Doch nooit ook werd zoo onvoorwaardelijk buiten eiken twij fel verheven, dat Duitschland wil weten waarvoor het offert. Duitschland heeft zoo veel moeten presteeren, dat thans de beurt aan anderen is om eindelijk te beginnen met het inlossen der plechtig gedane beloften. De „Deutsche Zeitung" schrijft, dat de rijkskanselier niet slechts voor het Duitsche volk, doch voor de wereld heeft gesproken. Voor de voortzetting der ontwapeningscon ferentie is het van belang, dat Duitschland zijn handteekening weigert onder elk verder dictaat. Ook de „Tagliche Rundschau" consta teert, dat de verantwoordelijkheid voor den wereldvrede thans buiten de Duitsche gren zen ligt. De „Berliner Börsen Zeitung" schrijft, dat de rede van den kanselier de basis heeft ge legd, waarop, wanneer de tegenstanders te Geneve dat willen, de ontwapeningsdebatten op verstandige wijze in de richting van het doel kunnen worden geleid. De „Vossische Zeitung" constateert, dat de rede een even groote mate van tegemoetko mendheid als van vastberadenheid toonde. Wanneer de wereld met spanning op deze rede heeft gewacht, dan wacht Duitschland thans met spanning op het antwoord van de wereld. De indruk in Amerika. Hitler's rede heeft te Washington een uit stekenden indruk gemaakt. Algemeen be schouwt men Roosevelt's boodschap slechts als een eersten stap der Amerikaansche re geering, van wie men practische voorstellen op het gebied der effectieve ontwapening en van een consultatief pact verwacht. Te New-York neemt men een meer afwach tende houding aan, dan te Washington, wat vooral duidelijk uit de ochtendbladen blijkt. De New-York Herald Tribune schrijft, dat men na een diepgaand onderzoek van Roo sevelt's Boodschap en Hitler's rede kon zeg gen, dat behalve een schoonere phraseologie alles bij het oude was gebleven. De New York Times schrijft, dat thans eerst de practische resultaten te Geneve de oprechtheid van de Duitsche houding kun nen bewijzen. De ambtenaren van het Staatsdepartement in Washington hebben aan een radiotoestel met spanning de redevoering aangehoord. De eerste indruk, welke Amerika heeft ontvangen zou, van wege den verzoenenden toon en aanvaarding van het voorstel van Roosevelt, gunstig zijn. President Roosevelt heeft eveneens voor de radio geluisterd naar de redevoering, welke Hitier in den rijksdag heeft gehouden. Éngelsche vertalingen van de redevoering werden zoo snel mogelijk doorgegeven aan Roosevelt, Huil en de overige leden van het staatsdepartement en de Amerikaansche ver tegenwoordigers ter conferentie van Londen. Ofschoon president Roosevelt geen com mentaar heeft gegeven op de redevoering van Hitier, verluidt in politieke kringen, dat hij bijzonder verheugd is over de gematigdheid van Hitier en de klaarblijkelijke oprechtheid van zijn bewering, dat Ehiitschland naar een ontwapeningsovereenkomst streeft. Hitiers opmerking, dat de Duitsche regee ring de Ver. Staten gaarne wilde aanvaarden als waarborg van den vrede, wordt ijverig besproken in regeeringskringen, daar men van meening is, dat Roosevelts voorstel niets van dien aard inhoudt. Italiaansche persstemmen. De Lavore Fascista noemt Hitiers rede in den rijksdag buitengewoon duidelijk. Ten aanzien van de ontwapening heeft Duitsch land een these van rechtvaardigheid en bil lijkheid opgesteld, die ook door Mussolini wordt aanvaard en door de Britsche regee ring wordt gesteund. Duitschland aanvaardt bovendien met vreugde het plan van Musso lini tot nauwere samenwerking tusschen de vier groote W.-Europeesche mogendheden en tenslotte is het bereid mede te werken aan de in de Boodschap van Roosevelt genoemde grondbeginselen. Het is te hopen, dat na deze redevoering alle onjuiste en valsche be- weringen, die tot nog toe in een bepaald land opgeld hebben gedaan, weerlegd wor den of geheel verdwijnen. Russische meening. De geheele Russische pers bevat uitvoerige verslagen van de rede van rijkskanselier Hitier, die men in politieke kringen als een belangrijke politieke gebeurtenis beschouwt. Er is uit gebleken, dat Duitschland in geen geval het principe der gelijkgerechtigdheid zal opgeven. Bovendien heeft de rijkskanse lier thans verklaard, dat Duitschland niet wil bewapenen, doch dat het ontwapening der overige landen verlangt, opdat tegemoet wordt gekomen aan het gevaar van een aan val tegen Duitschland. De rede van den rijks kanselier zal in de komende onderhandelin gen over het ontwapeningsvraagstuk een groote rol spelen, omdat zij een basis kan zijn voor overeenstemming tusschen Duitsch land en de andere mogendheden. Het een stemmige besluit van den rijksdag is een in drukwekkende demonstratie tegen de verte genwoordigers van het systeem van Ver sailles. Oostenrijksche persstemmen De christelijk-sociale „Reichspost" schrijft o.a., dat de algemeene uitlatingen van Hitier zeer wel in staat zijn de opwinding van de laatste dagen te kalmeeren. Het „Neue Wiener Tageblatt" schrijft, dat, wat Adolf Hitier van de rechtvaardigheid der wereld geëischt heeft en tegenover de wereld heeft afgewezen, inderdaad een algemeenen eisch vormt van het Duitsche volk. Het is in derdaad de uitdrukking van den totaalwil van de natie. De indruk in Warschau. De rede van Hitier heeft in Warschau voorzoover in politieke kringen kon worden geconstateerd, grooten indruk gemaak». Naar van toonaangevende zijde wordt be kend gemaakt is de indruk positief. Vooral de verklaringen omtrent de bereidheid tot vrede en de achting voor buitenlandsche nationale karaktertrekken zijn sympathiek ontvangen. Intusschen is deze indruk gemengd met scep ticismeu en wordt herhaaldelijk opgemerkt, dat het hopen is, dat de daad op het woord moge volgen. Wat het dreigement betreffende een even tueel uittreden uit den Volkenbond betreft, dit wordt als een bijzonder belangrijke be dreiging gevoeld, welke, wanneer zij tot wer kelijkheid zou worden, onafzienbare gevolgen met zich mee zoo sleepen. Tsjechisch commentaar. Eenige Tsjechische bladen hebben hun standpunt reeds bepaald inzake de rede van Hitier. Zoo schrijft de Narod onder het op schrift „Hitiers aanval op Tsjecho-Slowa kije", dat Hitier de wereld wil overtuigen van zijn vredelievendheid, maar dat de we reld hem moeilijk zal gelooven, daar hij even hatelijk spreekt over de vredesverdragen als vroeger. Ook zijn scherpe woorden tegen den oorlog moet men met reserve opnemen, want zij die den oorlog willen roepen het meest om vrede. Als iedere beweging u pijn doet, all pijn in de lendenen, urinestoornissen, hoofdpijn, duizeligheid en rheumatische pijnen uw leven tot een last maken en gij uw werk moet laten liggen, wordt gif gewaarschuwd, dat de organen van uu* rug niet behoorlijk werken. Waarom wilt gij noodeloos lijden aan rheumatiek, spit, waterzucht of blaas* zwakte? Gebruik Foster's Rugpijn Pillen bij he{ eerste waarschuwende teeken der orga* nen, welke de urine afscheiden en zoo-, doende de onzuiverheden uit het bloed filtreeren. Foster's Pillen heelen en ver sterken deze verzwakte organen, zoodat de onzuiverheden, welke zich anders ophoopen en afzetten, en zoodoende ein- delooze pijn en ongemak veroorzaken,' afgevoerd worden. In alle deelen van Holland hebben dankbare personen hun levenslust her wonnen, dank zij Foster's Pillen. Posters Rugpijn Pillen zijn verkr. bijl a'le drogisten enz. 1.1.75 en 3.— per doos. werkelijk niet over visschen gesproken?" „Neen, daar zei hij niets van! Hij gaf mij alleen maar dit briefje en „Waarschijnlijk vergat hij over het vis schen te spreken!" De kolonel lachte grim mig. „Laat mij het even zien!" Zonder eenige aarzeling gaf de jongen het hem. Vlug als de gedachte doorliep de kolonel het, en toen hij het den knaap terug gaf, merkte hij op: „Het is in orde Ik heb mij niet vergist! Maak nu voort, en je hoeft niet regelrecht naar het station te gaan op den terugweg!" „Maar hij heeft gezegd, dat ik hem ant woord moest brengen!" „Zoo, zei hij dat? Nu, dat zal ik in het dorp op je wachten, en dan kun je het mij eerst laten zien Dan weet ik alles van dat visschen en kan ik met mijn vriend mee gaan. Vooruit, iongen! Als je het antwoord op het briefje hebt, vind ik je wel in het dorp. Dan weet ik procies, waar we gaan visschen. Hoe is het hier in de buurt? Is er goed vischwater?" „Goed vischwater? Dat zou ik denken! Ik heb zulke groote baars gevangen!" „Zoo, ik dacht wel, dat ik mij niet vergis te, toen ik in jou een leerling van Izaak Walton zag!" „Izaak Walton! Poeh! Zoo heet onze meester niet!" „Neen, dat zal wel niet!" glimlachte de kolosel. „Nu, maak voort, mijn jongen, en hier heb je een kwart dollar. Ik zal j'e volgen en je moet mij het antwoord laten zien, voordat ifl WIERINGERWAARD. Woensdagavond vergaderde de afd. Wieringerwaard van de Holl. Mij. van Landbouw in een lokaal van den heer H. v, d Woude onder leiding van den heer Daan Kaan. Aanwezig waren 24 leden. Na een welkom zeide de voorzitter dat er een klein misverstand heeft plaats gehad wat betreft de vermelding van het aanvangsuur dezer vergadering. Hierbij feliciteerde de voorzitter den secretaris nog met zijn herstel en zijn eerste aanwezigheid weer hier als secretaris. De voorzitter zeide dat de gehouden lezing door ds. Huisman zeer vruchtdragend is geweest. De boekhoudcursus is met succes beëindigd. Als lid voor de pachtcommissie in de plaats van den heer K. Zijp heeft de heer Bakker Az. zich beschikbaar gesteld. Het hoofdbestuur heeft per vragenlijst ad vies gevraagd of de afdeel ing voor of tegen een matige veebeperking is. Hiervoor is geen aparte vergadering belegd, doch het bestuur is zoo vrij geweest te antwoorden, dat wij niet tegen een matige beperking zijn. Ingekomen was een circulaire van de Var kenscentrale te Den Haag waarbij aange drongen werd om niet al te veel te voederen met mais; dit houdt verband met het nieuwe uitbetalingssysteem. Het hoofdbestuur vroeg adhaesiebetuiging aan een verzoek van diverse schippers die gedupeerd zijn door het veel mindere vervoer van tarwe, wat nu van wege de tarwe- centrale per groot schip wordt veriaden. In het verzoek wordt gesproken over een tege moetkoming van 10 cent per 100 K G. van die hoeveelheid welke in den regel door hen werd verladen. Na uitvoerige toelichting en bespreking werd besloten adhaesie te betui gen. Dan zeide de voorzitter dat het bestuur zich wederom in verbinding heeft gesteld met den inspecteur der directe belastingen over het in te vullen bedrag van de landerijen voor de vermogensbelasting. De heer Jb. Kaan Kz. heeft zich hiermede belast en is na uitvoerige bespreking met den inspecteur overeen gekomen, dat als norm werd gesteld voor weiland met gebouwen 1900 tot 1500 (vorig jaar 2000— 5 1600), bouwland 160(W 1300. Zeer uitgebreide en langdurige discussiën volgden hierop. Over 't algemeen werden de bedragen, voornamelijk van het weiland, nog veel te hoog. Velen namen hiero" 't stand punt in, dat het als verbruikswaarde vooral t hoog was. Toegelicht werd dat de wet ver koopwaarde voorschrijft. Onder applaus werd den heer Jb. Kaan Kz. door den voor zitter dank gebracht voor zijn bemoeiingen in deze. Het volgend punt was bespreking Zomerpeil in dezen polder. De heer P. Blaauboer Czn, als voorsteller, was van oordeel dat het zo merpeil niet ideaal is en zou het willen laten vervallen. Ook hierover volgden breedvoerige bespre kingen. Dijkgraaf Haringhuizen lichtte toe, dat er in den winter geen vast peil is. Het polder bestuur heeft aangenomen om geleidelijk la ger te gaan Bij de besprekingen kwam sterk naar voren dat de bouwboeren voor verla ging zijn. De heer P. Saai zag liever dat er pogingen ijedaan werden om het tarief van de water- eiding verlaagd te krijgen. (Applaus). Ten slotte ging de heer Blaauboer accoord met de mededeeling van den dijkgraaf dat zou jammer zijn, als hij en ik op verschil lende plaatsen gingen visschen. Ik wil bij hem zijn". „Waar zijn uw hengels?" vroeg de Jon gen. „O, de angels en het snoer heb ik in mijn zak!" En grimmig klopte de detective op zijn zaak, waarin iets rammelde, dat op metaal leek. „Een stok kunt u wel in het bosch snij den!" zei de jongen. „Dat heb ik ook dik wijls gedaan! „Natuurlijk!" stemde de kolonel glim lachend toe. De jongen repte zich voor over het veld De detective volgde langzamer, tot hij de groep huizen bereikte en daar bleef hij rondslenteren en bekeek de verschillende wo ningen, alsof de grillige, oude dorpsstraat hem belang inboezemde. Het duurde niet lang, of de jongen kwam terug met een duidelijk zichtbare enveloppe in de hand. Hij glimlachte, toen hij den kolo nel in het oog kreeg. Het werd al duisterder. „Het is nu te laat, om nog te gaan vis schen!" merkte de jongen op, terwijl hij zonder het te weten, de enveloppe overhan digde. „Als u tenminste geen nachtlijnen uitzet!" „Misschien doe ik dat wel!" zei de detec tive. „Maar het is niet dadelijk heelemaa donker". Vlug bekeek hij de enveloppe. Er stond geen adres op het groote, witte oppervlak, en zich omkeerend, als om het laatste, in het de kolonel het briefje haastig. Terwijl hij dat deed, kwam er een angstige trek op zijn ge laat. „Het zal mij benieuwen, of zij woord houdt!" mompelde hij. „Het verbaast me Vlug schoof hij het briefje in een andere enveloppe, die hij uit een hoop papieren en zijn zak te voorschijn haalde, en gaf het den jongen terug, terwijl hij de gelakte enve- lope, die hij had moeten openscheuren, be hield. „Daar heb Je het terug!" zef hij. „Zeg maar niets aan mijn vriend over het vis schen. Ik wil hem verrassen. Zeg ook niets over mij! En hier heb je een halven dollar, mijn jongen. Zou je wat willen verdienen en mij naar die beek willen brengen, waar je mij van vertelde, en waar je zei, dat zulks groote visschen zitten?" „Zeker wel!" antwoordde de jongen met graagte, terwijl hij het geld in den zak stak. „Ik weet een heeleboel van visschen af!" „Goed. Misschien heb ik je noodig! Ga nu maar heen, en denk er aan mondje dicht! Dit moet een verrassing zijn!" „Ja, dat weet ik!" En met een vrijmoedig knipoogje verdween de jongen in de steeds meer vallende duisternis. De kolonel keek den jongen aan. „Ik zal de dame dan maar volgen'\ dacht hij. De visscher ging naar het kleine dorpje terug en toen hij het huis bereikt had, waar de jongen zijn briefje had afgegeven en het antwoord er op had ontvangen, wachtte hij met al het geduld, waarover men bij het via» t.tt. i J

Alkmaarsche Courant | 1933 | | pagina 5