DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN. Uit den Alkmaarschen Raad. De ontwapeningsconferentie te Genève No. 119 Zaterdag 20 Mei 1933 135e Jaargang Als de kinderen van den jubilaris het talent van den vader hebben, zal er in de toekomst geen gebrek aan goede acteurs zijn. De burgerij moet wel den indruk krijgen, dat niet alle meesters in de rechten de rechten meester zijn. Wanneer de muziekkorpsen niet met elkaar harmonieeren, zalmendoor de gemeentelijke instrumenten slechts wanklanken te hooren krijgen. Dagelijksch OueeüdU Verklaringen van de Duitsche, Engelsche en Fransche vertegenwoordigers over het ont wapeningsvraagstuk. De slotbesprekingen. IVat vandaag dc aandacht trekt... .H. FeSs&Zoon Deze Courant wordt ELKEN AVOND, behalve Zon en Feestdagen, uitgegeven. Abonnementsprijs per 3 maanden bij vooruitbetaling voor Alkmaar 2.—, tranco door het geheele Rijk 2.50. Losse nummers 5 cents. BS! PRIJS DER GEWONE ADVERTENTIEN Van 15 regels 1.25, elke regel meer 0.25, groote contracten rabat. Groote letters naar plaatsruimte. Brieven tranco aan de N. V. Boek- en Handelsdruk kerij v h. RERMs. COSTER ZOON, Voordam C 9, postgiro 37060. Telef. 3, redactie 33. Hoofdredacteur: Tj. N. ADEMA Dit nummer bestaat uit drie bladen. Directeur: C. KRAK. De Alkmaarders, die er zich over verwon derd hebben, dat er voor een alleronbelang- rijkste agenda een raadsvergadering bijeen werd geroepen en die wellicht met het oog op het presentiegeld en de kosten van den stenograaf gemeend hebben, dat de ge meente in dezen duren tijd dat geld nuttiger had kunnen besteden, hebben natuurlijk niet geweten, dat er alweer een jubilaris in de rij der vroede vaderen had plaats genomen en dat het nu eenmaal gewoonte is, dat een der gelijke edelachtbare officieel door den voor zitter van onze Raad gecomplimenteerd wordt. Ditmaal was de heer Keijsper het feest nummer we hadden bijna een ander woord geschreven, maar dat strookt aller minst met de edelachtbaarheid van den jubi laris en de burgemeester heeft er in een roerend toespraakje op gewezen, dat er geen grooter voorrecht is dan koperen bruidegom in een gelukkig gezin te mogen zijn en hij wenschte den heer Keijsper toe, dat diens hu welijksbootje dat in de volgende kwart eeuw als familiebootje wel eens te klein zal kunnen worden, maar dat heeft de burge meester er natuurlijk niet bij gezegd tot aan het zilveren huwelijksfeest een even ge lukkige en veilige tocht zou mogen maken als tot dusver het geval was. De jubilaris was blijkbaar te ontroerd om in zijn dankwoord direct de toepasselijke ci taten uit Vondel of Shakespeare te kunnen vinden en hij antwoordde ditmaal dan ook met een eenvoudig maar diep gevoeld woord van dank en met het uitspreken van de hoop, dat alle aanwezigen nog lang van zijn geluk getuige mogen zijn. Na deze plechtigheid daalde de Raad weer uit hooger sferen naar den beganen grond en werden de ingekomen stukken voorgele zen, waarbij er enkele waren, die minstens zoo belangrijk als het voornaamste punt der agenda geweest zijn. Daar was allereerst een dankbetuiging van bewoners bij de nieuwe brug over de Hoevervaart, die hekjes voor hun huizen hadden gekregen en het college, dat altijd met klachten overstroomd wordt, was door deze zeldzame tevredenheidsbetuiging zoo verrast, dat de burgemeester er met bijzon dere ingenomenheid melding van gemaakt heeft. Blijkbaar wist hij toen nog niet dat de bewoonster van het laatste huisje zich op onze redactie beklaagd heeft, dat zij even goed recht op een hekje had en er geen heeft gekregen, zoodat de algemeene feestvreugde der buurtbewoners helaas nog door een wan klank verstoord is geworden. Evenwel, het waren niet allemaal adressen /an dankbaarheid en bewondering voor het werk van het college, die ditmaal op de lijst der ingekomen stukken prijkten. Er waren er ook bij, die van min of meer critischen en zelfs van afkeurenden aard wa ren en Gedeputeerde Staten hebben het hunne daartoe bijgedragen door niet minder dan twee missives te sturen waaruit bleek, dat zij raadsbesluiten als zijnde strijdig met de wet hadden vernietigd. Men mag daarover terecht eenige verwon dering i^ten. Immers een gemeente als Alk maar met een in talrijke afdeelingen gesplit ste secretarie en met diverse juristen, die daaraan leiding geven, moet er toch voor waken, dat het college van B. en W. den Raad voorstellen laat aannemen, welke in strijd met de wet zijn. De Raad kan den kostbaren vergaderingstijd wel beter gebrui ken dan voor het vaststellen van nuttelooze besluiten, waaraan dan gewoonlijk nog een zeer uitvcerig debat voorafgaat. Allereerst bleek ditmaal het Raadsbesluit vernietigd te zijn waarbij de burgemeester gemachtigd werd om vrouwelijke bediening in verlofzaken te verbieden in zooverre deze vrouwen geen gezinsleden van den verlof- houder zijn. Ged. Staten achtten dit in strijd met de wet en het is niet onwaarschijnlijk, dat ook de minister er zoo over zal denken, maar men schijnt het vrij algemeen over een betere oplossing eens te zijn, namelijk over toepassing van art. 58 van de drankwet, waardoor de excessen welke men terecht heeft willen bestrijden evengoed en bovendien langs den legalen weg bestreden kunnen worden. .Van ernstiger beteekenis was de vernietir ging van het raadsbesluit waarbij aan de Neutrale Schoolvereeniging hier ter stede medewerking tot het verkrijgen van een schoolgebouw was geweigerd, zoogenaamd omdat voor die school niet het benoodigde aantal van 60 leerlingen was opgegeven. Wij hebben er destijds al op gewezen, dat B. en W., die willekeurig de kinderen van de lijst schrapten welker ouders zich „bedacht" hadden, benevens de kinderen die te jong zouden zijn en de leerlingen, die wellicht dit jaar de lagere school zouden verlaten, daar mede in strijd met de wet hebben gehandeld. Een van beiden, óf B. en W. en de Raad hebben dit niet geweten en een gemeente van de beteekenis van Alkmaar heeft daar mede een verbluffend bewijs van onkunde ge geven óf men heeft het wel geweten en zich dom gehouden, wat o.i. van nog beden kelijker aard is. Men heeft destijds zeer vergenoegd den ge meentesecretaris een complimentje gemaakt omdat hij er in geslaagd was een voorstel te formuleeren, waarbij precies zooveel kinde ren geschrapt waren als noodig was om de medewerking der gemeente te kunnen weige ren, een voorstel, dat zoo goed geargumen teerd was, dat het net „echt'' leek en ieder behalve natuurlijk de autoriteiten, die ten slotte te beschikken hebben den indruk moest krijgen dat de Alkmaarsche Raad naar zijn beste weten in recht en billijkheid een besluit had genomen. Wij hebben noch dat complimentje, noch dat besluit ooit kunnen begrijpen omdat het gevolg daarvan toch alleen maar kon zijn, dat Alkmaar bij Ged. Staten wat de kennis der wet en der jurisprudentie betreft, een al- lerbedroevendsten indruk maakt en het voor uit te voorzien was, dat men daarmede geen enkel resultaat zou bereiken. Men mag zich afvragen waarom desondanks de Raad een dergelijk besluit heeft genomen en wanneer dit werkelijk niet op onkunde berust en met de ambtenaren-juristen ten stadhuize mogen wij dat toch wel aannemen dan kan de reden geen andere zijn dan een pogen om door dergelijke besluiten, wel ker goed- of afkeuring altijd geruimen tijd in beslag neemt, de totstandkoming van de neutrale school te vertragen, wat men niet anders dan gemeentelijke sabotage za'i kunnen noemen. Want zelfs nu, terwijl men toch het dui aelijk bewijs heeft gekregen, dat het radasbe sluit onwettig is en terwijl er toch talrijke gelijksoortige gevallen zijn waarin de Kroon deze onwettigheid heeft bevestigd, verzoekt de burgemeester den Raad de beslissing in handen van B. en W. te stellen opdat men den Raad zal kunnen voorstellen van de af wijzende beslissing in beroep bij de Kroon te gaan. Dat beteekent niets anders dan dat er opnieuw eenige maanden zullen verloopen eer de Raad noodgedwongen tot medewer king moet besluiten, wat practisch hierop neerkomt, dat de schoolvereeniging haar ge bouw dit jaar niet meer zal kunnen openen Het zal interessant en ook leerzaam zijn te zien welke raadsleden daaraan hun stem zullen geven. Men heeft van de zijde der raadsmeerderheid den heer Langeveld dik wijls met groote verontwaardiging verweten dat hij van een raadsbesluit in hooger be roep is gegaan wanneer hij werkelijk meende, dat dit besluit in strijd met het algemeen be lang was en men heeft daarbij dan niet on duidelijk laten uitkomen, dat men hem en verdacht de beslissingen van den Raad door onnoodig oponthoud te willen saboteeren Hoeveel meer recht had juist deze af^evaar digde thans de meerderheid van den Raad te verwijten, dat zij willens en wetens de schoolvereeniging benadeelt door in beroep te gaan van een besluit, dat geen schijntje van een kans heeft de goedkeuring van de Kroon te verkrijgen. Dat raadsleden daaraan medewerken is misschien nog te vergeven, dat wethouders zoo in strijd met hun titel handelen kan een bevolking, die van zijn vertegenwoordigers toch besluiten verwacht die naar recht en billijkheid worden geno men, slechts met verbazing vervullen. Laten we de bespreking van deze duistere politiek der rood-zwarte coalitie hoelang zullen deze groepen nog samenwerken? maar verder buiten beschouwing laten en het verzoek van den heer Hoijtink bespreken om oe Kruislaan in „Willem van Oranielaan" te herdooDen. Er was een zelfde verzoek van een inge zetene ingekomen, maar in zijn enthousiasme had deze blijkbaar vergeten zijn naam onder het stuk te plaatsen, zoodat de sociaal-demo cratische wethouders het met een zucht van verlichting terzijde konden schuiven. Evenwel, zij hadden er niet op gerekend dat de heer Hoijtink onze vaderlandsche ge schiedenis en speciaal het Oranjehuis een even goed hart toedraagt en op het pas ge dolven graf van den onbekenden burger deed hij de plechtige belofte diens werk te zullen voortzetten en zoo mogelijk tot een goed ein de te brengen. Als twee hetzelfde doen dan is het nog niet hetzelfde, zegt een goed Hollandsch spreekwoord en het is dan ook niet onwaar schijnlijk, dat binnen afzienbaren tijd een onzer straten of lanen al is het dan waar schijnlijk niet de Kruislhan den naam van den vader des vaderlands zal dragen. De Katholieken zullen er met de oppositie wel hun stem aan willen geven en de Raad, die altijd de gevoelens der bevolking respecteert, zal er wel voor zorgen, dat de nieuwe straat niet in het Rochdalekwartier komt te liggen. Een wijs besluit was zeker dat, waarbij aan winkeliers wordt toegestaan hun zaken in den seizoentijd tot tien uur des avonds geopend te houden en het was slechts te be treuren, dat het verzoek daartoe alleen van de afdeeling van De Hanze en niet ook van de neutrale middenstandsvereeniging is uit gegaan. In dezen moeilijken tijd, waarin het zoo menig zakenman de grootste moeite kost het hoofd boven water te houden, is de winkel sluitingswet een voor velen noodlottige overheidsbemoeiing en alles wat er toe kan medewerken deze vrijheidsbeperking te ver ruimen mag zeker met enthousiasme begroet worden. Van de agenda zelf valt eigenlijk alleen het besluit te vermelden om den boetepot van het opgeheven Stedelijk Muziekkorps in de gemeentekas te storten en in ruil daarvoor de instrumenten van dit korps gratis af te staan aan de Vereenig;ng Alcmaria Victrix, waarin de meeste der vroegere stedelijke muzikanten thans een nuttig onderkomen hebben gevonden. B. en W. stonden hier voor een allesbe halve gemakkelijke beslissing. Immers, deze boetepot was als het ware een erfenis van het overleden muziekkorps en was als zoo danig het gemeenschappelijk bezit van de gezamenlijke leden van dat korps. De stad heeft zich thans deze erfenis toegeëigend en er is daartegen waarschijnlijk geen protest te verwachten, omdat de vroegere eigenaars niet allen meer in leven zijn en ook niet alle overblijvenden naar Alcmaria Victrix zijn gegaan. Tot het tijdstip der ontbinding hadden de vroegere stedelijke muzikanten het recht deze gelden tot den laatsten cent op te ma ken en wanneer zij beseft hadden, wat er later mee zou gebeuren, hadden zij er onge twijfeld op den dag vóór de officieele ontbin ding nog een aardig pleizierreisje voor ge maakt. Het is zelfs de vraag of de nog in leven zijnde blazers en trommelaars niet her recht hebben de hoofden eens bij elkaar te steken en dit geld voor snoepreisje of een pleizierigen avond te gebruiken en het ge meentebestuur heeft blijkbaar ook gevoeld, dat deze eigendomsoverdracht niet heele- maal in den haak was en als compensatie daarvoor aan Alcmaria Victrix alle instru menten van het opgeheven korps ten ge schenke willen geven. Evenwel, men kwam hier van het eene ge vaarlijke terrein op het andere, wat dadelijk bleek uit de vragen van mej. Carels en van den heer Venneker, van wie de eerste wilde weten of de waarde der kas soms grooter was dan die van de instrumenten, in welk geval men tegenover Alcmaria Victrix een onbillijkheid zou begaan en van wie laatst genoemde de vraag in omgekeerde volgorde stelde, omdat z i. als de instrumenten meer waard bleken Alcmaria Victrix tegenover andere plaatselijke muziekvereeni- gingen onbillijk bevoordeeld zou worden. Gelukkig bleken B. en W. oo het punt van taxatie van oude muziekinstrumenten zoo weinig onderlegd te zijn, dat deze vragen iiiet dadelijk beantwoord konden worden. Zij hebben vroeger meer naar de muziek ge luisterd dan naar de instrumenten gekeken en zelfs het alwetend college kon niet beoor- deelen in hoeverre een tuba of een wald hoorn in kwaliteit verminderd en daardoor in prijs gedaald is, als er een bepaald aan tal jaren marschen of opera's doorheen zijn geblazen. Dat hangt niet alleen van het fabricaat, maar ook van de zorg en de blaaskracht van den bespeler af en het is best mogelijk, dat een trommelvel net als een Perzich kleedje in waarde stiigt naarmate het ouder en lan ger gebruikt is. In allen gevalle zal de grootst mogelijke billijkheid betracht worden en er zal nauw keurig voor gewaakt worden, dat Alcmaria Victrix in de waarde van instrumenten niet meer ontvangt dan haar volgens de verloren boetekas rechtens toekomt. Met groote vol doening werd vernomen, dat de bezetting van het vroeger stedelijke korps zoo groot was, dat er nog instrumenten zijn, waarvoor in de nieuwe vereeniging geen bespelers zijn te vinden. Deze instrumenten zullen dan pondspondsgewijze verdeeld worden over de andere vereenigingen hier ter stede, Ln de eigenaardige verwachting, dat deze meer muzikanten dan instrumenten hebben en ze dus wel kunnen gebruiken. De heer Hoijtink merkte op, dat het Chris telijk korps Soli Deo Gloria, in afwijking van haar zustervereenigingen, niets ge vraagd had, maar toch wel iets wilde heb ben, al was het dan maar een paukje nut een gescheurd vel of een kromgetrokken kla- rinetje en de bescheidenheid van het Chris telijke corps werd zóó op prijs gesteld, dat het een oogenblik leek of de vragers niets en het Hoijtink-corps het geheefe overschot zou krijgen. Maar dat zou ook weer niet billijk zijn en dus zullen de leden van Alcmaria Victrix de eerste keus mogen doen en zal de overblij vende collectie zoo eerlijk mogelijk onder de andere corpsen verdeeld worden, één Turk sche trom tegen twee pauken of drie gewone trommels en één cello tegen twee altviolen De verdeeling is werkelijk nog niet zoo ge makkelijk en het zou ons niets verwonderen als in de eerstvolgende raadsvergadering adressen van teleurgestelde muzikanten bin nenkomen, die zich in het hun toegedachte materiaal ernstig benadeeld gevoelen. De verdeeling van een erfenis heeft meer tot ontevredenheid geleid en B. en W. zullen wel ondervinden, dat het baantje van execu teur-testementair het meest ondankbare is dat zij op zich konden nemen. van Duitschland tegenover het ontwape ningsprobleem en in het bizonder nopens den huidigen stand der conferentiewerkzaam heden te verwijzen naar de redevoering van den rijkskanselier in den rijksdag uitgespro ken, waarin duidelijk en ondubbelzinnig de wil van Duitschland tot overeenstemming, samenwerking en vrede is tot uiting geko men. Ook voor wat betreft onze houding te genover die andere belangrijke manifestatie, welke onmiddellijk vooraf ging aan de rede voering van den rijkskanselier, n.1. de be langrijke boodschap van president Roosevelt, mag ik wijzen op het bevestigende antwoord van rijkspresident von Hindenburg en op de woorden, waarmede de rijkskanselier zijn De hoofdcommissie der ontwapeningscon ferentie is gistermiddag bijeengekomen onder voorzitterschap van Henderson, om eindelijk eens over te gaan tot de zakelijke slotbespre kingen. Aan deze zitting werd door alle de legaties voltallig deelgenomen. Henderson opende de bijeenkomst met de voorlezing van de boodschap van Roosevelt en behandelde hierna de redevoering van rijkskanselier Hitier, welke hij een buitenge woon belangrijke gebeurtenis sinds de laat ste zitting noemde. Duitschland heeft de boodschap van Roosevelt goedgekeurd en den president hiervoor dank gebracht. De conferentie moet thans hetzelfde doen. De re geeringen kunnen thans de meeste ingedien de wijzigingsvoorstellen terugnemen. Hen derson legde er hierna den nadruk op, dat rijkskanselier Hitier de rechtsgelijkheid van Duitschland heeft geëischt op grond van de vérklaring der groote mogendheden van 11 December, evenwel niet door wapening van Duitschland, maar door de voortdurende ontwapening der overige mogendheden. De boodschappen van Roosevelt en Hitier geven de conferentie nieuwe groote werwjehtiagcu. De conferentie kan niet eeuwig duren. Wat in de volgende dagen gebeurt, zal beslissend zijn. De ontwapening en de eerste schrede tot de oplossing van den huidigen economischen chaos is de beslissing over oorlog of vrede Nog voor de economische wereldconferentie moeten de principes der ontwapening wor den geregeld. Henderson zeide dan: Niets in de redevoering van den rijkskanselier heeft zulk een indruk op mij gemaakt als de refer te, dat nieuwe daden van geweld slechts de volkomen ineenstortnig van de huidige socia le en politieke ordening der wereld zou be- teekenen. Henderson besloot zijn groote, met pathos uitgesproken rede met een appèl tot alle re geeringen door wederzijdsch begrijpen en concessies de tpt standkoming van een alge' meen ontwapeningsverdrag mogelijk te ma ken. Verklaring van den Dnitschen gedelegeerde. Na Henderson sprak de Duitsche ambas sadeur Nadolny, die o.m. zeide: Laat mij be ginnen met hartelijk te danken voor de vrien delijke woorden, welke u gewijdt hebt aan de redevoering van den rijkskanselier. Ik mag mij veroorloven ta.v. de algemeene houding De ontwapeningsconferentie. (Dag. Overzicht). De paniekstemming in Peking (China) neemt toe (Buitenland). Relletjes te Deventer. (Binnen land.) Vonnissen inzake de huurstaking te Amsterdam. (Binnenland.) Nederland verliest op den eersten dag beide enkelspelen in Duitsch land voor de Davis cup (02). (Sport en wedstrijden). Pinksterzondag motorraces in Alkmaar! (Sport en wedstrijden)* Zie verder e.v. laatste berichten). WITTE BORDEAU: CH. COUTET, per flesch 1.50. ROODE BORDEAU: PALUS MONT., per flesch 0.95. Korting per 12, 24 en 48 flesschen, resp. 5 7 er 10 ALKMAAR. Keorstraat 49 51. Tel. 207. voldoening en zijn instemming betuigde. Beide manifestaties zijn een sterke erkenning van de gedachte der noodzakelijkheid van al- emeene ontwapening waaronder een veilig- eid der naties niet kan worden gewaarborgd en een sterke getuigenis van den wil er met alle kracht toe bij te dragen om deze confe rentie nog voor het begin der economische wereldconferentie te brengen tot een positief resultaat. Beide manifestaties beoogen de vclkcn der aarcfe die zich in Londen verza melen voor de regeling der economische ver houdingen ter wereld, den moed te geven, haar werkzaamheden aan te vangen en de wereld eindelijk een verlichting te geven van den economischen nood, waaronder zij ïeeds sedert vele jaren lijdt. Door op deze wijze te refeeren aan de redevoering van den Duitschen rijkskanselyier kan ik mij de na dere toelichting nopens de concrete toepas sing der in de rede uiteengezette principes en opvattingen voor de verdere bespreking der materie voorbehouden en mij er toe beperken slechts te antwoorden op de vraag, welke de basis is geworden voor onze verdere beraad slagingen. Het Duitsche volk verwacht van deee con ferentie nog steeds twee resultaten: veilig heid en ontwapening der sterkst bewapende staten en verwezenlijking van de Duitsche rechtsgelijkheid. Het gelooft, dat het Britsche ontwerp een mogelijke basis zal kunnen bie den voor de oplossing der problemen. Daar om kan ik hiermede namens mijn regeering verklaren, dat wij dit ontwerp, niet slechts zooals tot nu toe als basis voor onderhande ling, maar als basis voor de te sluiten con ventie aannemen. Voor zoover wij wijzigin gen hebben voor te stellen, zullen deze in overeenstemming zijn met onze nieuwe hou ding Ik hoop, dat deze verklaring u zal aan- toonen met welk een geest van gematigdheid en begrijpen wij medewerken aan de tot stand koming van het verdrag. Ik spreek de hoop uit, dat ook de andere staten zich thans binnen het kader van een positief resultaat, zooals dit zich thans schijnt te voltrekken op de basis van het Britsche ontwapeningsont- werp, zullen aansluiten. Verklaringen der vertegenwoor digers van Engeland en Frank rijk. In de zitting der hoofdcommissie werd na Nadolny nog het woord gevoerd door de vertegenwoordigers van ngeland, Frankrijk en Turkije. De Engelsche onderstaatssecretaris Eden noemde de boodschap van Roosevelt en de verklaring van den rijkskanselier gebeurte nissen van groote draagwijdte voor de ge heele ontwapeningsconferentie. Hij sprak de voldoening der Engelsche regeering uit over de houding der rijksregeering. Eden wees dan op de boodschap van Roosevelt betref fende de ontwapening in etappen. Het ont wapeningsvoorstel der Engelsche regeering vormt de eerste etappe en tracht een voor alle mogendheden aanvaardbare oplossing te vinden. Eden begroet de verklaring van den rijkskanselier in zake de bereidwilligheid met alle mogendheden samen te werken tot

Alkmaarsche Courant | 1933 | | pagina 1