DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN. Hotel„Nassau Bergen" VredesovereeBkomst iusschen China en japan. HEMELVAARTSDAG - 25 MEI. 21aqelijfisch Ovetüc Amerika en het ontwapeningsvruagstuk (Buitenland Ho. 122 Alle mogendheden moeien thans hel door hen in 1919 aangegane ontwapeningssysteem ten uitvoer leggen, ol de ontwapeningswed loop is hervat. Norman Davis spreekt. Woensdag 24 Mei 1933 135e Jaargang Wat vandaag de aandacht trekt.. BERGEN AAN ZEE. COURANT. Deze Courant wordt ELKEN AVOND, behalve Zon- en Feestdagen, uitgegeven. Abonnementsprijs per 3 maanden bij vooruitbetaling voor Alkmaar 2. tranco door het geheele Rijk 2.50. Losse nummers S cents. PRIJS DER GEWONE ADVERTENTIEN: Van 15 regels 1.25, elke regel meer 0.25, groote contracten rabat. Groote letters naar plaatsruimte. Brieven franco aan de N. V. Boek- en Handelsdruk kerij v h. HERMs. COSTER ZOON, Voordam C 9, postgiro 37060. Telel. 3, redactie 33. Hoofdredacteur: Tj. N. ADEMA. Dit nummer bestaat uit drie bladen. De buitengewone ambassadeur der Ver. Staten van Amerika, Norman Davis, heeft zooals wij gisteren reeds terloops gemeld hebben Maandag in de hoofdcommissie der ontwapeningsconferentie de met groote spanning verwachte verklaring der Ameri kaansche regeering afgelegd, betreffende haar c .'initieve houding nopens het pro bleem der ontwapening en veiligheid. Nor man Davis heeft een schriftelijke verklaring voorgelezen, welke' wordt beschouwd als het einde der tot nog toe door Amerika gevoerde neutraliteits-politiek. Deze verklaring bevatte de volgende punten: 1. De Amerikaansche regeering is be- 1 reid op het gebied der Ontwapening zoo ver te gaan als iedere andere staat. Het einddoel is de vermindering der bewape ning etappègew'ijs, zoo snel mogelijk, en tot het' niveau der voor binnenlandsche politiedoeleinden noodzakelijke troepen. 2. De Amerikaansche regeering is be reid als bijdrage tot de organisatie van den vrede bij een conflict met de overige mogendheden te beraadslagen of de vrede in gevaar is Ingeval de overige mogendheden na uitvoerige beraadsla gingen besluiten, dat een staat den vrede in gevaar heeft gebracht door de schen ding der 'ii'ernationale verplichtingen, en ingeval dan een overeenstemming wordt verkregen tusschen de overige mo gendheden betreffende den -schuldigen en verantwoordelijken aanvaller, dan verplicht de Amerikaansche regeering zich te onthouden van iedere handeling, welke het gemeenschappelijke optreden der overige mogendheden tot herstel van den vrede in gevaar zou kunnen bren gen. 3. De Amerikaansche regeering ver klaart zich bereid tot een gemeenschap pelijke automatische en permanente con trole op de bewapeningen door een per manente ontwapeningscommissie. 4. Het definitieve doel moet volgens de opvatting der Amerikaansche regeering de volledige ten uitvoerlegging der ont wapening in etappes zijn, evenwel moet de eerste definitieve stap direct worden ge nomen. Norman Davis verklaarde dat de bood schap van Rcosevelt is ingegeven door de dringende noodzakelijkheid van een direct beslissend optreden tot opiossing van de pro blemen, welke thans door de beide conferen ties zullen worden behandeld. De ontwape ningsconferentie heeft thans het oogenblik van definitieve beslissingen bereikt. Het ein de der conferentie is thans in het vooruit zicht. Alle naties der wereld moeten thans toonen, of zij de bedoeling hebben de voort schrijdende ontwapening ten uitvoer te leg gen of terugkeeren tot het systeem van voor den oorlog: onbegrensde bewapeningen, in ternationale verdenking en vrees. Na den wereldoorlog waren de volken overeengeko men hun tot dan toe gevoerde bewapenings politiek definitief op te geven. Deze nieuwe opvatting werd verklaard tot een basis voor de vredesverdragen. Voor de ten uitvoerlegging werd bepaald, dat de overwonnen staten ontwapend zouden wor den. Tegelijkertijd verplichtten de overwin nende volken zich hun bewapeningen vrijwil lig te verminderen. Het was evenwel noch rechtvaardig noch verstandig, evenmin lag het oorspronkelijk in de bedoeling, dat de Midden Europeesche staten steeds op ont- wapeningsgebied een bizonder regiem zou den volgen. De wedloop der bewapening. Alle mogendheden der wereld moeten thans het door hen in 1919 aangegane ont wapeningssysteem ten uitvoer leggen of de wereld zal thans openlijk moeten toegeven, dat de bewapeningswedloop is hervat. Dan zou evenwel het geheele zoo moeizaam opge trokken mechanisme ineenstorten en de ont wikkeling zou leiden tot een nieuwen wereld oorlog. De bewapeningen moeten worden te ruggebracht tot een zuiver verdedigings- niveau. Norman Davis wees er in het bizonder op, dat president Hoover reeds zijn bereidheid heeft te kennen gegeven de zware aanvals wapenen volledig af te schaffen. Door geen anderen maatregel zou zoo zeker het oor logsgevaar worden uitgeschakeld als juist door de afschaffing der buitengewone kost bare en gevaarlijke aanvalswapenen. De Amerikaansche regeering neemt daarom het Engelsche ontwapeningsplan aan. Bij een toekomstig conflict zou als aanvaller kunnen worden beschouwd de staat welks troépen door schending der verdragen een vreemd gebied bezetten. Wat de ontwapening in den weg staat. Norman Davis wees er vervolgens met nadruk op, dat twee belangrijke hinderpalen de ontwapening in den weg staan: 1. Vrees dat Duitschland de bedoeling heeft opnieuw te bewapenen; 2. De weigering der zwaarbewapende Europeesche staten bij den huidigen stand van zaken in de wereld een werke- lijken stap te doen in de richting van ontwapening. Wanneer evenwel op dit beslissende oogenblik een staat weigert concrete bewij zen te geven voor zijn vredelievende bedoe lingen en persisteert bij zijn recht op herbe wapening, zelfs wanneer andere mogendhe den belangrijke en effectieve ontwapenings maatregelen nemen, dan zal het grootste deel der verantwoordelijkheid voor het zon der resultaat blijven der conferentie met de onafzienbare gevolgen van dien ten laste komen van deze natie. Het is onmogelijk het ontwapeningspro bleem op te lossen, wanneer een natie er op staat te herbewapenen, terwijl de andere na ties ontwapenen. Het onvermijdelijke ge volg zcyi slechts zijn de hervatting van den bewapeningswedloop. De Amerikaansche re geering heeft een goed begrip van bepaalde politieke moeilijkheden, welke de overige Europeesche mogendheden verhinderen de bewapeningen te verminderen. Wij erkennen het legitieme recht van iede ren staat op de handhaving van zijn veilig heid. Evenwel, wij zijn er diep van door drongen, dat op den duur een veiligheid beter kan worden verzekerd door een gecontroleer de ontwapening, welke te bereiken is door een voortgezette, etappegewijze verminde ring der bewapening der zwaarbewapende staten tot het in de vredesverdragen vastge legde niveau. Eenige dagen geleden zijn op de conferentie bij de behandeling van het Engelsche plan zeer ernstige moeilijkheden ontstaan. Sindsdien heeft de situatie zich verbeterd. De redevoering van den Duit- schen Rijkskanselier in den Rijksdag heef: bizonderheden verschaft betreffende de hou ding en de politiek van Duitschland op het gebied der ontwapening. Zij is mede doorda: Duitschland tegelijkertijd de boodschap van president Roosevelt heeft goedgekeurd van groot nut geweest. Deze redevoering, zoo mede de verklaring van ambassadeur Na dolny betreffende het Engelsche ontwerp verdrag als basis voor het toekomstige ont wapeningsverdrag heeft de situatie zoodanig gewijzigd, dat wij thans opnieuw het plan in behandeling kunnen nemen met de hoop tot resultaat te komen. Ten einde de bespre king weer terug te brengen tot het concrete probleem der agenda, neemt de Amerikaan sche de.egatie het hoofdstuk in zake het ma teriaal aan. Het is te hopen, dat de andere delegaties hiermede accoord zullen gaan en ac5 weS vr'j zal komen voor een onver wijlde beslissing betreffende alle concrete voorstellen van dit hoofdstuk De indruk in Frankrijk van Norman Davis verklaring. De Parijsche bladen berichten uitvoerig over de verklaring van Norman Davis te Genève. Het incident tusschen Norman Davis en Paul Boncour wordt door de meeste bla den als een misverstand van den Amerikaan- schen gedelegeerde voorgesteld, die waar schijnlijk geloofd heeft, dat de Fransche mi nister van buitenlandsche zaken door een discussie over de veiligheidskwestie wilde probeeren de Vereenigde Staten tot binden- der verplichtingen te brengen. De Echo de Paris meent, dat de ver klaring van Norman Davis haar goede en haar slechte zijde heeft. Het blad is bijvoo beeld niet bevredigd over de wijze waarop geconstateerd zal worden, wie de aanvaller is. Daardoor zal het immers mogeiijk zijn dat dc nationaal-socialisten te Dantzig en te Weenen de macht zouden kunnen grijpen, de onafhankelijkheid van Oostenrijk en de be palingen van de vrije stad schenden, zonder dat Polen en de Kleine EnteiUe de mogelijk heid zouden hebben het internationale recht te beschermen. Het blad komt tot de conclu sie. dat te Genève niets gebeurd is, dat aan leiding voor Frankrijk zou kunnen zijn toe te stemmen in een inkrimping van de lands verdediging in verhouding tot Duitschland en Italië. Het antwoord var Norr.ian Davis aan Paul Boncour, dat we'iswaar op een mis verstand berust, opent echter de oogen van allen, die zich aan illusies omtrent eventueele hulp van de zijde der Vereenigde Staten heb ben overgegeven. De Ere Nouvelle verklaart duidelijk, dat men een discussie over het oorlogsmateriaal moet afwijzen en constateren, dat men aan daadwerkelijke ontwapening slechts zooveel zal bereiken, als aan daadwerkelijke veilig heid wondt verkregen. Het blad keert zich bijzonder scherp tegen een eventueele vloot- pariteit met Italië. De links georiënteerde radicaal-socialis tische République verklaart dat Frankrijk voor de vraag staat of elke ontwapening af te wijzen, in welk geval Duitschland zich weer bewapent, of ingrijpende ontwapenings maatregelen te nemen, in welk geval de „ge controleerde niet-weder bewapening" van Duitschland als tegenprestatie zal worden verkregen. De Engelsche pers over Norman Davis' rede. Ook de Engelsche pers wijdt uitvoerige be schouwingen aan de rede van Norman Davis ter Ontwapeningsconferentie. De Times beschouwt haar als de belang rijkste verklaring, die tot nog toe ter confe rentie is gedaan. Norman Davis heeft niet slechts uiting gegeven aan Amerika's bereid heid tot consultatie ingeval van bedreiging van den vrede, doch heeft de traditioneele Amerikaansche houding in de kwestie van de neutraliteit en de vrijheid ter zee laten varen. Het zal thans velen gemakkelijker zijn dan tot nog toe een staat, die het Kellogg-pact overtreedt, te straffen. De Times acht voor al het intrekken der Duitsche amendementen een bemoedigend teeken. Wanneer alle staten tot daadwerkelijke vermindering der bewape ning overging, zou een internationale over eenkomst mogelijk zijn, waarbij dan tege lijkertijd ook de groote politieke kwesties die de onrust in Europa veroorzaken, behandeld kunnen worden. De Daily Telegraph heeft een soortgelijk oordeel en schrijft, dat door de houding van Paul Boncour de gemoederen opnieuw in beweging konden wprden gebracht, waardoor nieuw wantrouwen zou kunnen ontstaan. De Morningpost wijst erop, dat Amerika zich in deze slechts in zeer geringe mate heeft vastgelegd. De uiterste belofte van Amerika bestaat hierin, dat de Vereenigde Staten in geval van een aanval welwillend tegenover den aangevallene zullen staan. De Daily Express acht de verklaring van Norman Davis volkomen onbeteekenend voor den wereldvrede. Er staat slechts duidelijk in, dat Amerika niet wil deelnemen aan een nieuwen Europeeschen oorlog. De socialistische Daily Herald daaren tegen acht Davis' verklaring de belangrijkste stap naar den vrede sedert het Kellogg-pact. De vraag is slechts of de Volkenbond in staat zal zijn sancties tegen een aanvaller toe te passen. De meening in Duitschland. De belangrijke verklaring van Norman Davis in de hoofdcommissie der Ontwape ningsconferentie wordt in toonaangevende Duitsche kringen goedgekeurd. Men meent hieruit te zien, dat thans de Amerikaansche regeering op de sterkst bewapende staten den sterksten druk oefent om hen te nopen tot een beslissende vermindering der bewapeningen en tot een volkomen afschaffing der aanvals wapenen. De Vereenigde Staten beschouwen overeenkomstig het Duitsche standpunt de ontwapening ondubbelzinnig als beslissend voorwaarde voor algemeene veiligheid. Bo vendien heeft de Amerikaansche regeering nu de door Frankrijk geëischte veiligheidsgaran ties gegeven. Van Duitsche zijde zal in de nu beginnende beslissende vertrouwelijke besprekingen met de ministers van buitenlandsche zaken der groote mogendheden met alle bes'isiheid het standpunt worden verdedigd, dat Duitsch land geen verdedigingswapenen meer ver boden zullen kunnen worden, welke de andere mogendheden blijven toegestaan. Verklaard wordt evenwel dat de rijksregeering tot nu toe geenszins het Engelsche ontwapenings plan onbeperkt heeft aangenomen. Duitsch land eischt ook verder geen herbewapening, maar dezelfde verdedigingswapenen welke andere staten eischen voor de verzekering van hun nationale verdediging. Directeur: C. KRAK. komende dagen, aanmerkelijk zal ver beteren. De Japaners schijnen er even- wet op aan te dringen, dat de Chineezen hun wapenstilstandsvoorstel schriftelijk indienen, daar zijn niet voldaan zijn over het Chineesche mondelinge verzoek. In officieele kringen wordt er de nadruk op gelegd, dat Japan geen verder motief heeft voor zijn huidige operaties in Noord China, welke zijn ondernomen uit de noodzakelijkheid der Groote Muur welke de grens vormt tusschen Jehol en Noora-China te beschermen en den vre de en de orde in Noord China te hand haven Bijgevolg wenscht Japan in on derhandeling te treden met de Chinee- sche autoriteiten, die terk genoeg zijn om de verantwoordelijkheid op zich te nemen voor den vrede en de orde in Noord China. Wapenstilstand op korten ter mijn gesloten. De gevolmachtigde der Chineesche Republiek, Koeanfoe, heeft de Chinee sche centrale regeering medegedeeld, dat hij met het Japansche hoofdkwartier door bemiddeling van den Japanschen militairen attaché, kolonel Nagojama, een wapenstilstand op korten termijn heeft gesloten. Op grond van deze over eenkomst heeft hij van de Chineesche Centrale regeering verdere volmachten geëischt voor de opening van Chineesch- Japansche onderhandelingen. Naar verluidt zou evenwel de kwestie van de bezetting van Peking nog niet zijn opgelost. Het Chineesche hoofd kwartier zou zich verplicht hebben de troepen op ongeveer 60 tot 80 K.M. van Peking terug te trekken. Volgens een mededeeling van den kan selier van de Japansche ambassade in Peking, Nahajama, heeft de Chineesche gevolmachtigde zich verplicht alle Chi neesche troepen uit de linie Peking TientsinKalgan terug te doen nemen. De Japansche voorwaarden voor den wapenstilstand. Inzake de voorloopige wapenstilstand tusschen Japan en China wordt van Ja pansche militaire zijde verklaard, dat de Japansche regeering echter niet in staat is haar troepen terug te trekken van het tooneel van den krijg, daar de Chineezen niet in staat zijn zorg te dra gen voor orde en rust. Het Japansche oppercommando heeft opdracht gekre gen alle maatregelen te nemen, opdat de Japansche belangen na afloop van den wapenstilstand niet worden bena deeld. De Japansche voorwaarden zijn de volgende: 1. demobiliseering van alle Chineesche troepen bij Peking; 2. Slechting van alle versterkingen bij Peking, Kalgan en Tientsin; 3. Slechting der versterkingen bij Ta- koe, Sjanhaikwan en Tsjingwang tau, waar Japansche troepen ter controle worden gestationneerd; 4. Contröle over alle ontwapenings maatregelen door een speciale Ja pansche militaire commissie; 5. Instellen van neutrale zones. Het oppercommando zal verder voor stellen, dat de wapenstilstand gelden zal zoowel voor de Japansche als ook voor de Mandsjoerijsche strijdkrachten. Over het lot van Peking en Tientsin wordt van Japansche zijde verder niets mede gedeeld. Ontspanning in Peking, De voorloopige wapenstilstand heeft in Peking tot een duidelijk merkbare ontspanning geleid. Tusschen de Chi ueesche politie en de permanente Japan sche patrouilledienst is een accoord tot stand gekomen met betrekking tot handhaving van de orde. De Chineesche troepen hebben bevel gekregen inciden ten onder alle omstandigheden te ver mijden. Peking dcor de Chineezen entruimd. Dc Chineesche overheid heeft met het oog op den wapenstilstand reeds bevel gegeven tot ontruiming van Peking door de Chineesche troepen. De troepen trek ken langzaam naar het zuiden terug. Toenadering van China en Japan. Op verzoek der Chineesche centrale overheid hebben Japan en China een voorloo pige n w a p e n s t i 1 s t a n d geslo ten. De Chineesche autoriteiten, die ver antwoordelijk zijn voor den toestand in PeKing hebben Japan voorgesteld de vijandelijkheden op 22 Mei te staken. In verband hiermede wordt verwacht, dat dc situatie in Noord China in de eerst- DE TOESTAND IN DUITSCHLAND. Het eerste congres van hel greote arbeidsconvent. Toe spraak van dr. Ley. Het groote arbeidsconvent van het Duitsche arbeidsfront is Diusdagoch tend in het gebouw van de Duitsche boekdrukkers voor zijn eerste congres bijeen gekomen Dr. Ley verklaarde dat men in zake- lijken arbeid en vreugdevolle verant woordelijkheid begiut met een werk dat voor het DuMSche volk en den Staat voor eeuwen een fundament zal zijn Wat tot nu toe is geschied, kan slechts als voorbereidend voor dit groote werk wotden beschouwd. Het Duitsche ar beidsfront bouwt met de andere standen. Japan en China hebben een voor- loopig vredesaccoord gesloten. (Bui tenland.) De rede van Norman Davis (Dag. Overzicht.) Het plan Roosevelt door het Ja pansche kabinet goedgekeurd. (Bui tenland.) Aanvaring tusschen Engelsche onderzeeër en trawler onder de En gelsche kust tengevolge van de mist. (Buitenland.) Het stroopersdrama te Egmond- Binnen. (Rechtszaken.) De samenstelling van het mi nisterie. (Binnenland.) Te Lemmer is het lijk van een 20-jarig persoon aangespoeld. (Bin nenland.) Vreeselijk ongeluk te Medemblik. (Stad en omgeving.) Het Geversduin door de provincie aangekocht. (Provincie.) (Zie verder e.v. laatste berichten). HEMELVAARTSDAG. DE ALKMAARSCHE COURANT ZAL MORGEN (DONDERDAG 25 MEI) NIET VERSCHIJNEN. DE DIRECTIE. OPENING: do economische grondwet op. De wet geving zal slechts weinig fundamenteel© bepalingen inhouden. De scholing van den Duitschen mensch is, dat zal eens alle Duitschers duidelijk moeten wor den, taak der NSDAP dus drager van de nationaal socialistische revolutie en daarmede van den nationaal socialisti- schen staat. De scholing der partijfunc- tionnarissen en van het Duitsche ar beidsfront wordt gemeenschappelijk uitgevoerd. De sociale instellingen wor den eveneens opgebouwd, alles zonder inmenging van den staat, door zelfbe stuur van de als openbare rechtspersoon erkende organisatie van den arbeid. Een grjotsche vakopleiding zal iederen flin- ken arbeider de mogelijkheid geven de etappe te bereiken, waarop hij volgens zijn kunnen recht heeft. Het weten schappelijke onderzoek van arbeidsaan- gelegen heden zal geschieden aan ar* beidswetenschappelijke hoogescholen, ten einde de beteekenis van het begrip arbeid te erkennen en deze beteekenis algemeen nuttig te doen zijn. De kwestie van het tarief kan niet zoodanig worden geregeld als zekere kringen dat zouden wenschen. Het nationaal-socialisme is tegen z g. werkvereenigingen en een werktarief. Een minimumloon zal wor den geschapen, dat niet afhankelijk zal zijr van het urenloon, maar van het weekloon. Als basis voor de berekening zal dienen een uit vijf personen bestaand gezin. De werkende mensch moet de belooning ontvangen, welke hij voor een verzekerd bestaan noodig heeft. Iedere Duitscher is een waardevol en geacht lid van het volk, doch niet het object van een of andere speculatie. Ontbinding van economische strijdhonden. De commissaris voor het bedrijfsleven, dr. Wagener, heeft een verordening uitgevaar digd, volgens welke alle strijdhonden, die op het gebied van het bedrijfsleven zijn ge sticht, direct worden ontbonden. Slechts de door dr. v. Renteln officieel geleide strijd hond van den industrieelen middenstand zal blijven bestaan, om te worden omgevormd tot een nationaal socialistischen Duitschen economischen bond, welke tui het Duitsche arbeidsfront zal worden ondergebracht. Tegen overdreven toelating van vrouwen bij arbeidsdienst. De staatssecretaris voor den arbeidsdienst heeft aan de districtleidingen van den ar beidsdienst en de overige instanties in structie gegeven de overdreven toelating van vrouwelijke hulpkrachten in den ar beidsdienst tegen te gaan. In de beschikking staat, dat deze overdreven toelating niet sociaal is, omdat zij den man de mogelijk heid een familie te stichten bemoeilijkt en de vrouw van haar eigenlijke beroep verwijdert. Bovendien hebben oorlogsinvaliden en kost-

Alkmaarsche Courant | 1933 | | pagina 1