DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN. DnqetiikschOveczkfU Hoofdcommissie der Ontwapeningsconferentie. Buitenland No. 123 Vrijdag 26 Mei 1933 135e Jaargang Overeenstemming inzake het vlootvraagstuh voor den aanvang der wereldconferentie welhaast onmogelijk geacht. kritiek op het engelsche vlootplan. Nat. soc. demonstratie Goering niet naar Londen. Redevoering van von Papen BRITSCHE BOYCOTT TEGEN RUSLAND. Wordt de handelsoorlog beëindigd. Wat vandaag -de aandacht trekt, HET TARIEFBESTAND EN DE KOERS VAN HET POND. SIMON IN HET LAGERHUIS. Brengt rapport nit over Genève. Deze Courant wordt ELKEN AVOND, behalve Zon en Feestdagen, uitgegeven. Abonnementsprijs per 3 maanden bij vooruitbetaling voor Alkmaar 2. tranco door het geheele Rijk 2.50. Losse nummers 5 cents. PRIJS DER GEWONE ADVERTENTIEN: Van 15 regels 1.25, elke regel meer 0.25, groote contracten rabat. Groote letters naar plaatsruimte. Brieven franco aan de N. V. Boek- en Handelsdruk kerij v h. HERMs. COSTER ZOON, Voordam C 9, postgiro 37060. Telef. 3, redactie 33. Hoofdredacteur: Tj. N, ADEMA. Directeur: C. KRAK. Dit nummer bestaat uit drie bladen. Nieuw ontwerp-verdrag ingediend. Namens de Britsche regeering heeft de minister van buiteniandsche zaken, Sir John Simon, de conferentie een nieuw ontwerp verdrag voorgelegd voor de bepalingen be treffende de veiligheidspolitiek van het Ont wapeningsverdrag. Het voorstel heeft den volgenden inhoud: mgevaf van een schending of dreigende schending van het pact van Kellog kan óf de Volkenbondsraad óf een staat-onderteeke- naar van het Ontwapeningsverdrag, die geen lid is van den Volkenbond, een directe beraadslaging voorstellen tusschen den Vol kenbondsraad of de plenaire assemblée van den Volkenbond en een anderen staat-onder- teekenaar van het verdrag. Een dergelijke beraadslagnig houdt in: 1. Gedachtenwisseling bij een dreigende schending van het pact van Kellogg ter ver mijding van een conflict en ter handhaving van den vrede; 2. In geval van een schending van het Volkenbondspact aanwending van allen in vloed tot herstel van den vrede; 3. Indien het herstellen van den vrede on mogelijk is geworden, vast te stellen, welke partij verantwoordelijk moet worden ge steld. De Amerikaansche ambassadeur Norman Davis legde bij de behandeling der veilig- heidsbepalingen van het Engelsche ontwape ningsplan een nieuwe principieele verklaring af betreffende de veiliheidspólitiek der Ame rikaansche regeering, volgens welke de Ver. btaten verdere veiligheidsverplichtingen voor de toekomst op zich nemen. Hij ver klaarde, dat de Amerikaansche regeering de volgende verklaring, welke nog voor de on- derteekening van het Ontwapeningsverdrag in haar definitieve redactie zou worden vast gesteld, bij de ratificatie van het Ontwane- ningsverdrag zal afleggen Norman Davis wees er op, dat het Engel sche voorstel een uitstekende uitwerking van de bepalingen inzake de veiligheidspolitiek beteekent en in volledige overeenstemming staat met de laatste verklaring der Amerf- kaansche regeering. Critiek op het vlootplan. In de hoofdcommissie der ontwapenings conferentie werden gister de sinds vele maanden afgebroken onderhandelingen in zake de vlootkwestie hervat. In de debatten zijn de bepalingen van het Britsche ontwa peningsplan op sterken tegenstand der meeste andere vlootmogendheden gestuit, al leen de Ver. Staten steunden het plan. De gedelegeerden van Frankrijk, Japan en Sovjet-Rusland oefenden scherpe critiek uit op het Engelsche voorstel. Massigli (Frank rijk) wees er op, dat het Britsche plan groote gaten en onduidelijkheden vertoonde en het algemeen principe der kwalitatieve ontwape ning opgaf. Hij trachtte aan te toonen, dat het Engelsche plan in tegenspraak is met het Londensche vlootverdrag. De Japansche ge delegeerde critiseerde op scherpe wijze het Britsche plan en verklaarde, dat Japan er niet mede accoord gaat, dat de vlootverdra- gen van Londen en Washington volgens het Britsche voorstel werden genomen als basis van de nieuwe vlootovereenkomst. Dowgalewski, de gedelegeerde van Sovjet- Rusland zeide, dat het Engelsche plan de on gelijkheid tusschen de groote en de kleine vlootmogendheden vereeuwigt. Het Britsche plan is volgens Dowgalewski een bewape ningsplan en geeft aan de groote mogendhe den de volledige vrijheid hun respectieve vlcoten te vergrooten. De Italiaansche gedelegeerde Markies So- ragna zocht te bemiddelen, doch stelde zich hierbij op de basis van het Engelsche plan. Slechts de Amerikaansche gedelegeerde Nor man Davis verdedigde het Britsche plan en verklaarde, dat de groote vlootmogendheden reeds een uitnemend voorbeeld eener waar achtige vermindering hadden getoond en dat het Engelsche ontwapeningsplan beslist tot een resultaat der conferentie zou kunnen lei den. De belangrijke tegenstellingen, die in de hoofdcommissie bij de behandeling der vlootkwestie aan den dag zijn getreden, heb ben sterk de aandacht getrokken. Het blijkt, dat hier nog groote onoverbrugbare tegen stellingen bestaan, waardoor de mogelijkheid over het afsluiten eenige overeenkomst nog geheel in het duister ligt. Het ziet er naar uit, dat overeenstemming inzake het vloot- vraagstuk voor den aanvang der economi sche wereldconferentie welhaast onmoge lijk is. Debatten in zake Engelsch veiligheidsvoorstel. De zitting van de hoofdcommissie der ont wapeningsconferentie is bijna een uur te laat begonnen, daar de nieuwe tekst van het En gelsche verdrag voor de regeling van de vei- ligheidskwestie nog enkele minuten voor den aanvang der zitting vertrouwelijk is bespro ken tusschen Simon en Paul Boncour. Simon motiveerde in een lange redevoering den tekst van het Engelsche verdrag, dat in den geest is van de nieuwe Amerikaansche verklaring en is aangepast aan den nieuwen internationalen toestand. Paul Boncour beperkte zich er toe het En gelsche voorstel en de verklaring van Nor man Davis een nieuwe veelbeteekenende bij drage te noemen voor den wereldvrede. De vertegenwoordigers der Kleine Entente; Polen en Italië, legden hierna korte verkla ringen af met betrekking tot h«SLnieuwe En gelsche plan, de Rus Dowgalewski behield zich het standpunt zijner regeering voor. Ambassadeur Nadolny betuigde de in stemming der Duitsche regeering met het Engelsche voorstel evenwel op voorwaarde van een onmiddellijk volgende effectieve ont wapening. De tweede lezing over het nieuwe Engel sche voorstel is verdaagd tot Donderdag. Ten slotte bracht Politis als voorzitter van de veiligheidscommissie rapport uit over de voorstellen in zake de bepaling „aanvaller". Economische vraagstukken. De Duitsche vertegenwoordiger in den Raad van den Volkenbond von Keiler, heeft den Raad van den Volkenbond rapport uit gebracht over de deelneming van de econo mische commissie van den Volkenbond aan de economische wereldconferentie te Londen. Na langdurige besprekingen heeft de econo mische commissie besloten geen bijzondere voorstellen aan de economische wereldconfe rentie voor te leggen. Evenwel zullen de le den van de economische commissie, ten deele als vertegenwoordigers van hun regeeringen, ten deele als vertegenwoordigers van de eco nomische organisatie van den Volkenbond aan de conferentie te Londen deelnemen. De Duitsche vertegenwoordiger bracht verder rapport uit over de conferentie van de vier voornaamste uitvoerlanden van graan, de Ver. Staten, Australië, Argentinië en Ca nada, in welke tot beperking der graanpro- ductie en van den graanuitvoer, liquidatie van de graanvoorraden en contingenteering van den invoer van graan in de Europeesche landen als een voorloopigen maatregel be sloten is. Een belangrijke stijging van de graanprijzen zal naar de meening van be doelde vier mogendheden een beslissende stap voor de leniging van den nood in den landbouw zijn en belangrijk tot overwinning van de economische crisis op de wereld bij dragen. De vier mogendheden zijn overeengekomen nog voor de conferentie te Londen opnieuw bijeen te komen en aan de conferentie een uit gewerkt plan voor een internationale rege ling voor te leggen, waardoor samenwerking tusschen de voornaamste uitvoer- en invoer- staten van graan in Europa mogelijk zal worden. De Raad van den Volkenbond heeft zonder debat het rapport van den Duitschen gedele geerde voor kennisgeving aangenomen. DUITSCHLAND EN HET BUITENLAND. Dollfuss over de socialisten. nationaal De Oostenrijksche bondskanselier Doll fuss heeft den redacteur buitenland van de Evening Standard, George Slocombe, een onderhoud toegestaan, waarin hij om. ver klaarde: Het nationaal socialistische gevaar is voorbij. Dollfuss vreest niet voor de na tionaal socialisten in Oostenrijk of in Duitschland. Hij zal Oostenrijks onafhanke lijkheid beschermen tegen alle aanvallen van binnen- of buiteniandsche zijde. In de laatste dagen heeft werkelijk een wedergeboorte van Oostenrijk zich voltrokken. De langen tijd begraven trots van den Oostenrijker is her leefd. Oostenrijk wenscht slechts in vrede en vriendschap met Duitschland te leven. Het zal evenwel geen bedreigingen dulden jegens zijn politieke of economische onafhankelijk- ,Hoe^'el 'n rassenverwantschap bestaat tusschen Oostenrijkers en Duitschers, hebben de Oostenrijkers toch een andere opvatting van het Germaansche ideaal dan de Duit schers. Dollfuss verklaarde geen dictator te zijn, maar democraat. Hij wil ook geen dicta tuur in Oostenrijk instellen of de monarchie herstellen. Hij heeft de deelneming der na tionaal socialisten aan de Oostenrijksche re- geering van de hand gewezen, omdat zij geen Oostenrijksche, maar een buiteniand sche partij vormen. Indien in Oostenrijk een nationaal socialistische coalitie aan de macht zou zijn, dan zou de Anschluss bij Duitschland reeds voor drie vierde zijn vol trokken Dollfuss zeide voorts, dat hij een tweede bezoek aan Rome zal brengen en wel waarschijnlijk met Pinksteren, om met Mus- 8ohni te spreken en het concordaat met het Vaticaan te onderteekenen. Bovendien hoopt fij met de economische wereldconferentie naar Londen te gaan. Invoering van een „landjaar". De Kreuzzeitung publiceert een onder houd met den Pruisischen minister van On derwijs, Rust, waarin deze melding maakt van een nieuw buitengewoon belangrijk schoolplan, dat misschien in 1934 van ti2^1 ,w,or^en- De minister verklaarde o.m ik heb het voornemen gehad het ne- ?ne5,e. leerjaar van de volksschool reeds in 1933 te schrappen. Ik wilde daarbij het leer plan voor de scholieren voortzetten, door de jonge menschen een jaar op het land in ver binding te brengen met den bodem en met de kameraden van het landvolk. Een kabi netsvoorstel was reeds voorbereid Kosten voor het onderwijs en het onderhoud zouden niet zoo hoog worden. De voeding vormde natuurlijk een moeilijkheid. Met het oog op den financieelen toestand heb ik voor dit jaar van mijn plan moeten afzien. Voor het jaar 1934 evenwel worden voorbereidingen ge troffen Het betreft ongeveer 360.000 scho lieren. Rust verklaarde niet alleen te hebben gedacht aan de geestelijke ontwikkeling, maar in de eerste plaats aan de handhaving van het Duitsche volkslichaam door een ster kere verbinding met de natuur en den bodem. Anti-Duitsche demonstraties op de Lloyd-pier in New York. Toen gisteren de Duitsche vertegenwoor digers voor de wereldtentoonstelling in Chi- cago met het Lloydstoomschip „Columbus" aan de Lloyd-pier verschenen, werden zij daar opgewacht door een duizendtal perso nen, die roode vlaggen met zich meedroegen en die schreeuwden: „Weg met Hitier". On der geleide van de politie werden de twee Duitsche vertegenwoordigers veilig wegge bracht. De menigte werd uiteengedreven, waarbij 15 demonstranten en 4 agenten van politie werden gewond. In totaal werden 13 raddraaiers gearresteerd. In het voorstadje Klein-Waddorf is giste ren een nationaal socialistische betooging gehouden, waaraan de SA en SS van Dan- zig-West-Pruisen met ongeveer 6000 man deelnam, terwijl verder nog verschillende nat. soc. organisaties en bonden aanwezig waren. Met de toeschouwers schat men het aantal betoogers op 20.000 man. „Ober- fuehrer" Linsmaver uit Danzig maand» SA en SS aan tót ijzeren discipline en zette uiteen, dat iedere onbezonnenheid tegenge gaan moest worden als een verraad jegens het Duitsche wezen van Danzig. Vervolgens werd het woord gevoerd door den adjudant van Adolf Hitier, Wilhelm Brueckner, die uiteenzette, dat de verdrukking der nat. soc. en der SA in Danzig door de regeering Ziehm kan worden vergeleken met het systeem ten tijde van Severing in Pruisen. Nieuwe economische wetswerpen. Het rijksministerie van financiën heeft twee wetsontwerpen van economische poli- tieken aard uitgewerkt, welke mogelijk reeds in de vandaag te houden zitting van het rijkskabinet behandeld zullen worden. Het eene ontwerp betreft steun aan den handeldrvijvenden middenstand tegenover de groote concerns. De omzetbelasting zal bij ondernemingen wier geheele omzet, met inbegrip van de belastingvrije, meer dan 400.000 RM is, 5 bedragen; 2 zal ge heven worden bij ondernemingen die niet overwegend detailhandel drijven. Overtre dingen worden met gevangenis gestraft. Voelkischer Beobachter meldt, dat waar schijnlijk ook een wetsontwerp aan de orde zal komen, dat bizondere bepalingen zal be vatten betreffende het vermogen van de KP D. Eën Engelsch blad had gemeld, dat rijks minister Goering binnenkort naar Londen zou gaan. Van welingelichte zijde vernemen wij, dat van een reis van Goering naar Londen tot nu toe nog niets bekend is. Naar aanleiding van een betooging op Hemelvaartdag op den Iburg in het Teuto burger Woud hield vice-kanselier von Papen 'n redevoering. De stichting van het rijk door Bismarck en de klein-Duitsche oplossing, aldus von Papen, lieten het Duitsche volk achter in een versnippering die na het ver drag van Versailles nog is toegenomen, zoo dat tegenwoordig de Duitschers in Europa over niet minder dan 20 staten verdeeld zijn. Een derde deel van het Duitsche volk leeft buiten de rijksgrenzen. Wilson wist niets van den Oost-Europee- schen gordel van gemengde volkeren, van de onmogelijkheid om staats- en volksgren- zen samen te doen vallen, toen hij voor Euro pa het zelfbestemmingsrecht der volkeren proclameerde. De Parijsche verdragen heb ben de Balkaniseering van Europa versneld, de haarden van onrust vermeerderd, de ver splintering der volkeren bevorderd. De be scherming der minderheden door den Volken bond en het Haagsche gerechtshof heeft, waar het noodig was geen werkelijke hulp geboden. Het passieve beschermingsrecht heeft gefaald, een actief volksrecht ontbreekt Mihderhedenrecht is tot een leeg woorden- idealisme geworden. Waar ligt de fout? De staat zuigt het volkswezen uit, laat niets eigens meer leven. De krachtige staat heeft evenwel een leven den tegenspeler noodig, het volkswezen, dat uit bloed en bodem geestelijk leven draagt. Staten ontstaan en vergaan. De historische eenheid van lichamen en zielen, van taal en zeden, die uit den aard van hun wezen buiten den staat ligt, maakt het eigen bestaan uit van het volkswezen. Dat heeft de jeugd voor voeld, toen zij de sedert lang verstopte bron van het volkswezen weer openlegde. Dat is ook de gezonde trek in de juist begrepen, ras gedachte: het denken in grondverbondenheid, in familie, in geslachtsopvolgelijkheid en in erfelijke afstamming. Dat juist wij Duitschers de eerste stappen doen naar een nieuwe staatsopvatting en een nieuw uit het volk geboren denken, is geen toeval. De Europeesche situatie en de verdee ling van ons volk over talrijke staten een noodlot, dat wij deelen met alle Oostelijke, Centraal-Europeesche volkeren dwingt ons tot voortdurend beschouwen van het pro bleem, aan welks gebrekkige oplossing het gebalkaniseerde Europa ziek ligt. Toen de Duitsche rijkskanselier in zijn groote buitenlandsch-politieke redevoering er van sprak, dat het revolutionnaire buitenland iedere germaniseering verwerpt en een bijzon dere achting gevoelt voor het volkswezen der kleine volken, heeft hij zich ook op buiten- landsch-politiek gebied geestelijk revolution- nair betoond. De gedachte van het eigen be staan der volkeren zal een der groote revolu tionnaire verworvenheden worden van het na-oorlogsche Duitschland. Het mag niet blijven bij een volkerenscheidend nationalis me, maar het moet komen tot een volkeren- verbindende beveiliging van het volkswezen. Duitschland ziet de plicht deze verandering in te leiden. Deze plicht vindt zijn oorsprong in het groote verlangen naar vrede van het Duitsche volk, in zijn verantwoordelijkheid voor Europa en de noodzakelijkheid Cen- traal-Europa te reorganiseeren, zonder het te verwikkelen in oorlogsexperimenten, waarvoor het aan de staatsgedachte hangen de nationale denken een groote prikkel biedt. Aangezien het zijn verantwoordelijkheid voor Europa voelt, zal het zich er voor hoeden oorlogsexperimenten uit te lokken. Het liberaal-Westelijke denken moet wor den afgelost door een nieuwe ordening, die het naast elkander le e- der volkeren in ons getourmenteerde werelddeel veilig stellen zal NOODWEER BOVFN HET WESTERWALD. Groote schade aangericht. Donderdagmiddag is boven het Wes- tervvald in Duitschland een hevig on weer losgebarsten, waarbij hagelkorrels met een doorsnede van 3 tot 4 c.M. vie len, zoodat de straten en wegen met een dikken laag hagel waren bedekt. Op ver schillende plaatsen lag de hagel 5 tot 10 c.M. hoog. Behalve de schade, die werd aangericht aan het te velde staan de gewas, wérd ook veel schade aange richt aan de bloesems der vruchtboo- men, die voor het grootste gedeelte af vielen. In het dorp Elgert sloeg de blik sem in een schuur, waardoor brand ont stond. Ondanks den stroomenden regen brandde de schuur geheel af. Ook een tweede schuur werd een prooi der vlam men. Tijdens het blussehingswerk wer den eenige personen gewond. In politieke kringen neemt men aan, dat na aankomst van den Russischen Volkscom missaris, Litwinov, in Londen de kwestie der Russich-Engelsche betrekkingen ernstig met de leiders der Britsche regeering zal worden besproken. Rusland heeft de Engel sche regeering laten mededeelen, dat het den handelsoorlog zou willen beleggen. De Russische regeering is bereid de beide inge nieurs der Vickers maatschappij Mac Donald en Thornton uit de hechtenis te ont slaan. wanneer de Britsche regeering den Conferenties te Genève. (Dag. Overzicht.) Het voorloopige verdrag tusschen China en Japan is onderteekend; een definitieve wapenstilstand spoe dig verwacht. (Buitenland.) Ernstig spoorwegongeluk in de buurt van Londen; talrijke dooden en gewonden. (Buitenland.) Vliegtuigongevallen in Spanje en Duitschland; vier personen om het leven gekomen. (Luchtvaart.) Te Broek op Langendijk is een jongetje onder een auto geraakt en gedood. (Stad en Omgeving). Zwembad de Karperton in de Bergermeer geopend. (Stad en Om geving). Uitspanning „De Bedriegertjes" te Bergen geopend. (Stad en Omgeving) Plannen viering 300-jarig bestaan polder Schermeer. (Stad en omge ving.) Openluchtsamenkomst vrijzinnig* godsdienstigen te Alkmaar. (Kerk er. School). Complot ontdekt tot handel in blanke slavinnen. (Binnenland). Drie woningen afgebrand te Gou- tum in Friesland; idem bij Groessen (Geld.) (Binnenland.) Het paedologisch instituut te Am sterdam geopend. (Binnenland.) Doodelijk ongeluk op een onbe- waakten overweg te Ruurlo. (Bin nenland.) Eenige doodelijke verkeersonge vallen. (Binnenland.) Go ahead verliest thuis van Velo citas. (Sport en Wedstrijden). (Zie eerder e.v. laatste berichten). economischen boycott tegen Rusland op geeft. De minister van financien, Chamberlain deelde in het Lagerhuis mede, dat wanneer iets onverwachts zou geschieden met be trekking tot de valuta-niveaux tijdens den duur van het tariefbestand de organisatie commissie van de economische conferentie ongetwijfeld bijeen zou komen teneinde te overleggen over de dan te nemen maatrege len. De Engelsche minister van buitenland- sche zaken Simon is gisteravond laat uit Genève te Londen aangekomen. Hij zou het vandaag in het Lagerhuis beginnende debat over de buiteniandsche politiek inleiden en van te voren in een buitengewone zitting van het kabinet verslag doen van de onp wikkeling van den toestand te Geneve. Het Lagerhuis zal zich v.n.1. bezig houden met de ontwapeningskwestie, het vier-mogend- hedenpact en verschillende economische kwesties in verband met de economische wereldconferentie. Misschien komt ook nog de toestand in het verre Oosten ter sprake GANDHI'S VOEDSELSTAKING. De 15de dag zeer zwak. Mahatma Gandhi was Woensdag, den 15den dag van zijn voedselstaking, zeer zwak. Voor de eerste maal was hij niet in staat zich te wasschen. Hij is even wel optimistisch gestemd en verklaard' nog groote energie te hebben. FRITS ROTTER UIT LIECHTEN STEIN GEVLUCHT. Nog geen spoor bevonden. In de bladen komt een bericht voor overgenomen uit een blad uit Feldkir- chen volgens hetwelk Frits Rotter sinds eenige dagen spoorloos verdwenen is. Verleden week heeft hij nog ernstig ziek te bed gelegen. Dezer dagen zou hij met een onbekenden wagen uit Va- duz ziin vertrokken. Hij zou zijn beken den niet op de hoogte hebben gesteld van zijn vertrek. Tot nu toe is men er nog niet in ge slaagd vast te stellen, waar Frits Rotter zich bevindt. Aan de eene zijde denkt men dat Rotter naar Zwitserland is ver trokken, doch aan den anderen kant wordt de mogelijkheid niet uitgesloten geacht, dat Frits Rotter op gewelddadige wijze is gedwongen zich naar een ande re plaats te begeven.

Alkmaarsche Courant | 1933 | | pagina 1