VOOR DE KLEINTJES LEGKAART ONZE DRUKKERIJ UW DRUKWERK RaadseShoekie De voorzitter achtte dit niet wenschelijk. De zaak is voldoende bekend. Het bestuur HOORN. voorzien van de nieuwste machines levert fraai en snel. Vraagt offerte aan de N. V. Boek- en Handelsdrukkerij v.h. HERMS. COSTER ZOON BERGEN. x X voor aan tier - Dit is, aldus spr., corruptie op groote schaal.- De chr. organisatie heeft alles in het werk gesteld om de boycot te deen veroordeelen, maar het is de vischhandei, die het eerst de boycot toepaste. Hier gaf spr. een voorbeeld hoe in het begin der staking een schipper be dreigd was. die apart een contract met de IJm. Federatie had afgesloten, dat men bij niet verbreken zijn visch niet zou koopen, zoo ook de eigenaars van loggers, indien ze lieten lossen door leden der IJm. Federatie. Alle vischknechts moesten een stuk teekenen dat ze geen lid van onze organisatie bleven, 2 'fdferna besprak spr. de kwestie van de «■«conferentie met het hoofdbestuur der rhr bond Hierbij bracht hij den burgemees ter'van Egmond aan Zee hulde voor zijn toe lichting aan een plaatselijk blad, waarbij het licht kwam, dat alles op praatjes chr. bondsleiding berustte. Een scherp woord, ja, een klap is wel eens gevallen, al- ^Hierna kwam spr. tot de conferentie wel- jre 18 Mei met den rijksbemiddelaar in den Haag was gehouden. Hoe ook dit was uit- geloopen op niets, omdat de voorstellen der reeders nog slechter waren. Tenzij er andere berichten komen uit Frankrijk zal de staking wel tot September duren. Wij zijn er klaar yoor, aldus spr. Spr. waarschuwde dat men nu zou trach ten ieder persoonlijk te bewerken, dit vooral met angst aanjagen vcor niet meer in aan merking komen voor de vaart, enz. De feiten zijn er nu al. Wij moeten nuchter blijven op dat in onze rijen geen wantrouwen sluipt, wat onzen kracht zou breken. Hierin ligt het gevaar. Er is voor den onderkruiper geen grein van respect, ook van den tegenpartij niet. Hierna lichtte spr. een en ander met een recent voorbeeld toe van een machinist. In het slechtste iaar 1932 zijn meer booten naar zee gegaan clan nu, hoewel het deze week wel tot 10 booten met 100 man zal komen, waarvan de Hoop I met volledige bemanning uit Katwijk. De besommingen zijn van dien aard, dat men kan aannemen, dat ze alleen ;in de vaart gehouden worden om te trachten 2ngst in onze rijen te brengen. Daartegen over zetten wij ons geduld Het is beter met ons te praten dan met ons te vechten. Hierna besprak spr. het geval van vier Duitschers, die eveneens als onderkruiper hebben dienst- gedaan. Wij gunnen zulke leden gaarne aan den chr. bond. Al zouden 450 leden onzer or ganisatie overgaan naar den chr. bond, dan nog zouden we sterker zijn dan in Jan. 1933, en tweemaal zoo sterk als in 1924 bij de sta king. Ik kan dan besluiten, aldus spr., dat wij niet steken om het pretje. Wanneer de ree ders een redelijke oplossing willen, zijn wij bereid deze aan onze leden voor te leggen. De volgende motie werd aangenomen: De protestvergadering van zeelieden en andere visscherijarbeiders gehouden in de zaal van den heer Mulder te Egmond aan Zee kennis genomen van het standpunt de: reeders tijdens de laatste conferentie met den Rijksbemiddelaar waarbij als nieuwe eischen werden gesteld; a een contract dat afloopt op het aller slechtste moment van het jaar, n.1. 1 Juni 1934; b. tien procent loonsverlaging voor de zeelieden nadat de op 1 Januari 1933 gevor derde vijf procent loonsverlaging onder den ruk oer staking door de reeders was inge trokken 6 ci ?P^eHing van de vischlosregeling, een instelling van groot sociaal nut voor de ha venarbeiders, welke juist door de gezamenlij- ke actie eer bonden de laatste tijd belangrijk verbeterd was; ziet in het stellen van deze nieuwe, ver gaande eischen een ongeboorde tarting en uitdaging van de voor behoud van hun levenspositie strijdende visscherijarbeiders; Aanvaard de haar aldus toegeworpen handschoen besluit den strijd onverzwakt met de grootsi mogelijke taaiheid te zullen voortzet ten. totdat de reeders blijk geven evenals zulks door de IJmuider Federatie bij herha ling is gedaan, mee te willen werken aan een redelijke, beide partijen bevredigende oplos sing van het geschil; en roept alle zeelieden en overige vissche rijarbeiders-op niet te versagen, niet te be zwijken voor de op hen uitgeoefende pogin gen tot omkooperij en te begrijpen dat alleen in onbreekbare solidariteit de kracht der ar beidersklasse ligt. Deze motie werd met algemeene stemmen aangenomen De heer Zwaan vroeg hierop iets over de boycotactie, daar hij vreesde als vischventer er ook in Alkmaar last mee te zullen krijgen. De heer Blaas beantwoordde dit, er op wijzende dat aan de aangesloten vereenigin- gen bij het N.V.V. zooveel mogelijk bericht wordt, welke vischventers besmette visch heb ben gekocht en voor de rest niet te kunnen in staan. Er wordt hiervoor echter een oplossing gevonden. Hierna werd door den heer Blok hierover nog iets gevraagd, wat eveneens door den heer Blaas werd beantwoord, waarna Brundsteder een uiteenzetting gaf over het besmet verklaren van de visch aangevoerd door met onderkruipers bemande booten. Hierna sloot de heer Blaas met een enkel woord. OUDKARSPEL. Vergadering van de tuinbouwvereeni- ging „De Eendracht" op Dinsdag 23 Mei. De voorzitter, de heer Jb. de Boer, richtte tot allen een woord van welkom. In den toe stand is nog niets veranderd. Wij leven nog steeds op hoop, maar het wordt moeilijk deze hoop vast te houden. Ingekomen was een schrijven van den heer C Dekker uit Hensbroek, betreffende de boy cot der firma Haitema. waarin verzocht voorat de boycot te handhaven. De voorzitter: Het bestuur had besloten Ge boycot op te heffen en zoodoende is dit schrijven ingekomen. h Dk heer C. Borst vroeg om de zaak van ten a£ aan DOg eens te mogen toelich- kan uiteenzetten waarom de boycot is opge heven. De heer Vaaren zeide, dat hij de leden der kunstmestcommissie bij zich heeft gehad en deze vertelden, dat er leden waren die er maar slecht mee accoord gingen dat een con current werd buitengesloten. Spr heeft be zoek gehad van den heer Haitema over de samenstelling eener comm. Dit zou naar den heer Dekker het beste zijn. Wordt dit niet aangenomen dan zon het nog jaren kunnen duren Dit was voor ons een groot bezwaar. De heer Langendijk zeide nog, dat de heer Dekker er niets voor voelde om naar Haitema toe te gaan. De heer Borst vroeg of het bestuur het recht heeft om een besluit dat door de leden vergadering genomen is in een bestuursver- gadering in te trekken. Het speet spr. dat de heer Dekker geen paar dagen tijd kreeg om er met het Boeren- comité over te spreken. Verder vroeg spr. of de leden er wel mee bekend waren dat zij kunstmest van den heer Haitema kregen. Het is niet in orde dat door het bestuur de boycot maar zonder meer wordt ingetrokken De voorzitter: Wij meenden in het belang van de leden te handelen en hoopten dat deze het bestuur in deze zaak zouden ver trouwen. Het besluit van het bestuur werd na nog eenige discussie afgekeurd met 23 stemmen tegen, 20 voor en 10 blanco. De voorzitter constateerde, dat het bestuur een slag in het gezicht heeft gekregen. De le den zullen de gevolgen hebben te aanvaar den. Behandeling beschrijvingsbrief Noorder- marktbond. Het bestuur vroeg machtiging het 1/2 pCt. van de uitgekeerden steun te mo gen gebruiken tot dekking der exploitatie kosten. Werd aangenomen. St. Maarten stelde voor, dat het bestuur overgaat tot boycot van hen die de bedrijven innnemen die bij executie verkocht worden. De heer C. Borst vroeg of het niet als po litiek wordt beschouwd. De voorzitter: Neen. De heer Borst: Dan zou ik het zoo wil len aanvaarden. „Nieuw-Leven" vroeg of het niet mogelijk is de kool voor het in- en verkoopbureau thuis te vernietigen. Dit werd niet uitvoerbaar geacht. „St. Maarten" vroeg om het daarheen te leiden dat de leden voor de Prov. Commissie rechtstreeks uit de leden gekozen worden. Het bestuur stelde na eenige discussie voor den afgevaardigde vrij mandaat te geven. Dit werd aangenomen. Betreffende het voorstel „Tuinbouwbe- lang" omtrent een pensioenregeling werd besloten dit te amenaeeren, maar dan „pen sioen" te veranderen in „Staatstoeslag". De heer J. Kalverdijk merkte op, dat aan genomen is per K.G. te wegen, dit wordt nooit gedaan, altijd per 50 K.G. De heer Appelman vroeg of het niet moge lijk den prijs voor beste kool hooger te stel- lan dan 60 cent. De voorzitter: De regeering zal den mini mumprijs wel vaststellen. Tot afgevaardigden naar de Noorder- marktbond werden gekozen de heer IJ. Kaan, G. Langendijk, D. Wonder, W. Jonker, C. Borst, A. Bakker, L. Kalverdijk en J. van Hout. Bespreking collectief arbeidscontract. De voorzitter heeft een vergadering hierover bij gewoond en heeft den indruk, dat de loonen merkbaar hooger waren dan hier betaald wordt. Is echter de tuinbouwvereeniging wel geschikt om dit te behandelen? Wij hebben veel leden die eigenlijk werknemers zijn. Er zou dus een aparte vereeniging moeten zijn. Met het oog op de steunwet achtte men een overeenkomst echter wenschelijk. Het zal hier echter moeilijk uit te voeren zijn om dit standaardloon in te voeren. Spr. voelde wel voor een dergelijk contract als onze steun er maar mede in verband gebracht wordt. Het beste zal echter zijn een patroonsvereeniging te stichten. Na eenige bespreking bleek dat de vergadering het niet gewenscht achtte dit in de vereeniging te behandelen. Besloten werd nog om collectief steen kool aan te koopen. De voorzitter: Het bestuur is genood zaakt geweest een omslag te heffen voor het tekort. Verschillende kwitanties zijn nog niet betaald. Er zullen er zijn, baaien kunnen, maar z. i. is er ook bij enkelen onwil. Spr. in overweging zooveel moge lijk te betalen en vroeg vrij mandaat hoe het bestuur met wanbetalers zal handelen. Aldus besloten. De voorzitter sprak den wensch uit dat zooveel mogelijk poters ingebracht worden. De kosten worden vastgesteld op 10 ct. per bak voor de leden en 15 ct. voor de niet-leden. De voorzitter stelde voor de contribu tie op 4 cent per snees te stellen en dit in tweeën te innen. Rondvraag. De heer J. v. Hout bracht verslag uit namens de Kunstmestcommissie. Hier uit bleek, dat door 29 leden i'A spoor wagon is aangekocht De heer W'. Jonker wilde een verzoek aan den raad richten om die tuinders die geen kunstmest kunnen koopen een toeslag van de gemeente krijgen. De voorzitter zeide dit reeds in den raad ter sprake te hebben gebracht, doch dit bleek niet te gaan. Daarna sluiting. vereeniging de Roskam onder lei- De opkomst De afd. Hoorn van de voor „Volksonderwijs" heeft in een ledenvergadering gehouden ding van den heer S. U. Boot. liet te wenschen over. De voorz. bracht woorden van dank aan den heer ds. van den Broek, die wegens ver trek als bestuurder der afd. heeft moeten be danken en veel voor Volksonderwijs heeft ge daan. In deze vacature werd gekozen de heer P de Jong, aan wien tevens het penning meesterschap werd opgedragen. Tot leden der collecte-commissie en de re geling der bloempjesdag ten bate van het fonds tot steun, werden gekozen mej. Dell, Deze legkaart stelt voor: APENKAPPERSSALON. (Nadruk verbodenj. Vosselientje, 't kleine vosje, Was een heel ondeugend ding, Dat alleen het was al avond! 't Warm en veilig hol uitging. Vosselientje liep het bosch in, Bleef van schrik verlamd plots staan Wat kwam onder d'oude eiken Daar voor grappig wezen aan? Een kabouter met een puntmuts! Nooit nog had de kleine vos Een kaboutertje gezien, want Zij mocht niet alleen in 't bosch! Vosselientje ging aan 't loopen. Viel op eens en brak een poot, Dacht: Hoe kom ik ooit bij Moe^ir Aan den and'ren kant der sloot? - Puntmuts droeg haar fluks naar huis toe Vosselientje dankte hem Vol berouw. Er klonken tranen Ook van pijn! in Lientji's stem. (Nadruk verboden). mevr. Doudart de la Gré en de heeren Dobbe en De Jong. Uit het jaarverslag blijkt, dat voopal ten gevolge van de minder gunstige tijdsomstan digheden het ledental is teruggeloopen van 362 tot 263. Getracht zal worden het leden tal wederom op te voeren. Door den heer P. Eriks Jr. werd een nauw keurig en zakelijk verslag uitgebracht van de gehouden algemeene vergadering. Uit de rekening en verantwoording blijkt, dat de inkomsten hebben bedragen 516.38; de uitgaven 331.89, zoodat er een batig saldo is van 184.49. Met het aanwezige saldo bedraagt dit thans 427.09. Onder dankzegging voor het accuraat beheer werd de rekening goedgekeurd. Medegedeeld werd, dat de vorige co'lech en bloempjesdag voor het fonds tot steun 368.74 hebben opgebracht. Bij de behande ling van de in te dienen voorstellen voor de a.s. alg. vergadering wordt aanmerking, ge maakt op het feit, dat het hoofdbestuur een gedeelte der geiden van het fonds tot steun aanwendt voor de vereeniging Volksonder wijs als zoodanig. Een voorstel, dat ageert in deze richting zal op de a.s. beschrijvings brief worden ingediend Medegedeeld werd, dat met B. en W. besprekingen zijn gevo.rd tot het instellen van een zoog «wamde con tact-commissie, inzake de behartiging der on- derwijsbelangen in deze gemeente'" Bij ge noemde commissie, welke zal worden samen gesteld uit vertegenwoordigers van de afd N.O.G., Bond van Ned. Oord, Centr. Oud^r raad en Volksonderwijs, zullen alsdan door B. en W. de eventueele voorstellen betreffen de het onderwijs om advies worden gezon den. B. en W. staan voorloopig sympathiek ten aanzien van de toestankoming dezer com missie. Hierna sluiting. De heer J. S., die Woensdagavond per motorrijwiel vanuit Leiden naar Bergen aan Zee huiswaarts keerde, kwam op den Zee weg door onbekende oorzaak bezijden de be strating in het mulle zand. met het cevolg. dat hij met zijn motor over den kop sloeg en zich ernstig bezeerde. Nadat hij naar zijn woning was gebracht, moest geneeskundige hulp worden ingeroe pen. Gelukkig bleken zijn verwondingen niet van al te ernstigen aard en bleven deze be perkt tot een inwendige kniekneuzing en ver schillende ontvellingen. Oplossingen der raadsels uit het vorige nummer. Voer grooteren. Teherau. Traan, haan. 2. thee, heet, KI rprocs. nat, 3. Kerk Leed A m e r Poot Rood O 1 s t Olie Sage Och Sam, breek dat schoteltje niet! (Sambre). Tante Co is een eind vooruit geloo- pen. (Oise). We moeten dat arme kind recht door zee leeren gaan. (Indre). Deze man is arm en ongelukkig. (Isar). Zout, man; Zoutman. Voor kleineren. Een vlag. Slak, sla, la. L I P I D A P A N 4. 1. Steenbakkers en pottebakkers. OM OP TE LOSSEN. Voor grooteren. Op de beide kruisjeslijnen komt de naam van een bloem, we'ke in het voorjaar bloeit. X X X X XXXXXXXXX 1 1 X 1 i X lo rij een medeklinker. 2o een tijdsverloop. 3o een stad in Zuid Holland. 4o iets, wat je zoowel op school als thuis gebruikt 5o 't gevraagde woord. 60 een provincie in ons land. 7o iets wat aan den voet gedragen wordt. 80 een lichaamsdeel van een dier. 9o een medeklinker. 2. Mijn geheel wordt met 8 letters ge schreven en noemt een vischje. Een 1, 2, 6, 7 is een insect. Een 8, 6, 4, 5 is een roofvogel. Een 5. 3, 7, 8 is een voorwerp zondet begin of einde 8. 6, 2, 1 is -en kalksoort. 3. Met d als eindletter word ik doof heel wat mensehen gebruikt en met t als eindletter ben ik een tarwe-soort 4. Verborgen metalen. Heeft Tante Margo u dat boek ge leend. Moeder? Hoe Vi.ak Oom Henk op Ernst ge bromd heeft, het helpt geen zier. Hij gaat in geen geval naar Breda. Loop toch niet langs den rand van het plat, Ina! (2) Voor kleineren. 1. E?rst rose gekleurd, daarna groen. En heel vaak ook geel en zei. rood, Wat is het, dat daar in mijn tuin Zoo n wonder ook dit jaar weer bood? 2. Mijn eerste is een kleur, mijn tweede kan brand stichten cn mijn geheel is een ziekte. 3. Met t ben ik een steen, met k maak ik deel uit van een spel, niet z ben ik een stempel of een klein stukje papier en met vl een werktuig dat bij het dorschen gebruikt wordt. 4. Op de zigzag-kruisjeslijn komt de naam van een groote bloem. X lo rij een deel van je voet. X 4 2o iets wat je bij het X middagmaal gebruikt X 3o een lichaamsdeel. X 4o een jongensnaam X 5o een kleedingstuk. 60 een klooster. 7o een ander woord zinspreuk. 80 een huisdier. 9o een deel van je voet. lOo een vervoermiddel. (Nadruk verboden). X X

Alkmaarsche Courant | 1933 | | pagina 7