Alkmaarsche Courant. £cUtd= Spact No. 124 1933 Honderd ft/1 en dertigste Jaargang. ZATERDAG 27 MEI de noordermarktbond. DE KAMPIOENSCHAPCOMPETITIE. DE PROMOTIEWEDSTRIJDEN. ALKMAARSCHE BOYS I— WESTZAANI 8—1, De wedstrijd, AIgemeene vergadering te Noord scharwoude. De veilingsvereeniging De Noorder marktbond te Noordscharwoude hield hare algemeene jaarvergadering op Woensdag m hotel Concordia te Noordscharwoude. De voorzitter, de heer J. Ootjers, opende j. vergadering met een hartelijk woord van welkom in het bijzonder tot den eere-voor- zitter den heer S. Brugman, en tot de gas ten 'de burgemeesters van Oudkarspel, Noord- en Zuidscharwoude, den heer P Klant secretaris van de Prov. Commissie en den heer S. de Boer Kz, vertegenwoor diger van de Langendijker Groentencen- trale, met de vertegenwoordigers van „De Koophandel". De voorzitter behandelde den slechten toestand van den tuinbouw. Reikhalzend wordt naar verbetering uitgezien. Dank werd gebracht aan het provinciaal bestuur voor de instelling van het in- en verko°P" bureau. Het is echter noodzakelijk, dat regeering hulp biedt, wil men de bedrijven behouden. In de landbouwbedrijven zal moe ten worden ingekrompen. De invoerbelem- meringen in de verschillende landen zu''c'^ moeten worden opgeheven. Onze grootst afnemer zal ons straks niet meer noodig hebben, misschien alleen voor ons eerste klas pootgoed. Betreurd werd, dat de onder handelaars met leege handen zijn terugge komen. Het jaarverslag herinnerde aan de op richting. nu 20 jaar geleden. Na dien tiid zijn veel schommelingen geweest, doch de verslagen zijn altijd bemoedigender en hoop voller gestemd geweest dan in de laatste drie jaar. De omzet is wel grooter dan 20 jaar geleden, maar door uitbreiding der cultures en door ho' feit, dat nu alles wordt geveild, is de aanvoer sterk toegenomen, zoodat de verhouding niet oo gaat. De resultaten der verschalende giwassen werden hierna nagegaan. Met de vroege aardappelen is het al zeer slecht afgeloo- pen evenals met de oootaardaopelen. waar van er veel voor veevoer zh'n gebruikt. Met de vroege koolsoorten was het ook mis toen de aanvoeren eenigszins grooter werden. De uien, welke eerst nogal bevredigende prijzen opbrachten, werden door de vele in voerbelemmeringen naar beneden gedrukt. Bij de inventarisatie bleek, dat de voor raad winterkool 1196 wagons minder was dan in 1931. n.1. 3248 wagons. Zag het er oogenschiinlijk niet slecht uit voor den af zet, de belemmerende maatregelen, welke den tuinbouw in den weg werden gelegd, waren oorzaak, dat het van den beginne af al niet vlot van stapel liep. De roode- en gele kool konden nog een matig prijsje bedingen, maar de Deensche witte gingen voor het grootste gedeelte voor den minimumprijs weg of werden door het In- en Verkoopbureau overgenomen. Dank werd gebracht aan het Prov. Be stuur voor de instelling van het In- en Ver- koonbureau. waardoor men de producten niet zonder eenige vergoeding behoefde te ver nietigen. Bii de landsregeering was men niet zoo gelukkig. Gememoreerd werden de verschillende actie's om steun van de regee ring te krijgen, welke schipbreuk hebben ge leden. s Bij de daarna aangenomen tuinbouw- steunwet is het bitter tegengevallen, dat de minister zijn belofte om, indien het bedrag van 5 millioen niet voldoende mocht blij ken te zijn naar de Kamer terug te komen niet heeft vervuld. Ook de besturen der 50 Westfriesche g. meenten hebben geen suc ces kunnen sorteeren. Voor de groote drukte en de arbeid, die de betaalmeester en zijn personeel voor de uitbetaling hebben ver richt. werd hen een woord van dank ge bracht. Gememoreerd werd verder het overlijden van den heer C. de Boer als vertegenwoor diger in het Marktbestuur voor de afd. f Veld van den L.T.B., die een goed inzicht heeft gehad in de zaken van de vereeniging. Met den betaalmeester is een andere rege ling getroffen. De omzetten over de afge- loopen vier jaren geven wel een beeld van den achteruitgang. In 1929 was de totaal-omzet 4.436.953.99, in 1930 2.382.587.68, in 1931 2.273.747.35 en in 1932 1.117.453.59 Verhandeld is aan de veiling 18.880.064 K G. roode kool. 6.344.081 K G. gele kool, 15.847.635 K.G. Deensche witte kool, 3.971.010 K.G. wittekool, 2.915 059 K.G. uien, 256.892 K.G. peen. 387.500 K G kroten, 13.535.364 K.G. aardappelen, 470.187 K G. zilveruien. 340.823 K.G. sla- boonen. 1425 K.G. rapen, 530 K.G. spruit- kool, 432 K.G. peulen, 4320 K.G. tuinboo- nen, 2200 K.G. rammenas, 4500 bos peen en 43210 stuks bloemkool. Geconstateerd werd, dat de leden, ten minste vele, hunne bewaarkool te lang be waren, terwijl ook op het ongeregelde aan. voeren wordt gewezen. Hierin zal verbete ring moeten worden gebracht. De kool zal eerder en goed moeten worden doorgescho ten. Het verslag sloot met de beste wenschen voor 1933. Dit verslag werd vastgesteld onder dank zegging aan den samensteller. De penningmeester, de heer A. Swager deed hierna verslag van zijn gehouden be heer. De balans sloot in totaal f 47.599.27. De exploitatierekening met een totaal van 20.356.7614terwijl het nadeelig saldo over 1932 4999.64 M bedroeg. Deze rekening werd aldus vastgesteld Daarna ging men over tot de behande- brief voorstellen vfln den beschrijvings- Het kalf procent. Het bondbestuur stelde voor, om de voor- loopig van de uitgekeerde steungelden afge- 52ÜÖ® half procent te gebruiken voor de «ekking der exploitatiekosten der veiling. Anders zal met het nieuwe seizoen noodwen dig tot verhooging van het marktpercentage moeten worden overgegaan met minstens 1 nrocent. Tiet voorstel werd z.h.st. aangenomen. Van txeculit verkochte bedrijven. De vereeniging Sint Maarten stelde voor, dat het bestuur overgaat tot het boy cotten van de producten dier personen die de plaats in nemen van tuinders, die 'door schulden van hun bedrijf zijn gezet. Toege- ai rv 'n den tegenwoordigen tijd noodzakelijk is, dat de tuinders elkander helpen in den stnjd om het bestaan en dat alles moet w-orden gedaan om verkoop van hun bedrijf door schuleischers te voorkomen De vereeniging „Nieuw Leven", Heerhu- gowaard, had een zelfde voorstel en wilde dit ter beoordeeling laten aan het marktbe stuur. Het Bondsbestuur meende, dat er een commissie van overleg uit het marktbestuur kan worden gekozen, die tracht de partijen tot elkaar te brengen, doch het kan zich niet vereenigen met het boycotten van iemand, die de veilingsbesluiten nog nimmer heeft overtreden. De heer Gayaard, Nieuw Leven, verde digde het voorstel zijner vereeniging en ging het verloop der geschiedenis van executariale verkoopen na. Het voorstel was volgens spr. zeer soepel Men zou zich ook tot andere organisatie's kunnen wenden, b.v. de „Koophandel" om solidair te zijn en de producten van die be drijven niet te koopen. Verder tot de arbei dersorganisaties. Spr. wenschte een soli daire uitspraak van de tuinders met de groote organisatie achter zich. Men moet zich solidair verklaren met het besluit van de L.G.C. te Broek op Langendijk. Als een besluit wordt genomen, zal men sterker staan. De heer N. Kaan zag verschil in de voorstellen. Spr was van oordeel, dat ver knopingen moesten worden tegengegaan, omdat alle tuinders aan elkaar hangen, b.v door de Boerenleenbanken. Daardoor zou voor de andere tuinders ook last ont staan. Als ze van hun bedrijven worden ge jaagd, zullen ze hun schulden nooit kunnen betalen. Uit wenschelijkheidsoogpunt be keken, zouden de menschen, die dergelijke bedrijven koopen aan de algemeene ver achting moeten worden prijsgegeven. De voorzitter zeide, dat het voorstel zeer soepel was. Ieder geval zal op zichzelf wor den beoordeeld. Verder gaat het buiten de bevoegdheid van het bestuur om, een boycot over iemand uit te spreken. Er zal water bij den wijn moeten worden gedaan. De heer A. van der Veer Iz. vroeg, hoe men er mee aan moest, als geen aroitrage werd aanvaard, waarop de voorzitter ant woordde, da. men dan machteloos stond. De heer Gayaard meende dat de commis sie alleen succes zou hebben, als ze de boycit als een stok achter de deur kon gebrui ken. De heer A. van Kleef, L. T. B Langen dijk, merkte op, dat men hiermee tegen de wet zou ingaan. Wat moet er gebeuren als er toeslag wordt gegeven en ze houden het van onze vei'ing in? Spr. achtte het prae-advies van het bestuur ruim voldoende. De heer IJ. Kaan, Noordscharwoude zei- de zeide, dat men ondersrheid moest maken tusschen banken en particulieren. De laatste kunnen weer op hun bedrijfje, waarvan ze geen pacht ontvangen, terug willen. De heer W. D u ij s, Zuidscharwoude, achtte het wenschelijk, dat dergelijke voor stellen werden behandeld op plaatsen waar men wel het recht had de wet te veranderen. De secretaris noemde het voorstel revolu- tionnair. De opdracht is voor het bestuur zeer moeilijk. Spr. vroeg zich af, voor wie de nood wel het hoogst zou zijn, voor den huur der of voor den verhuurder. Hoe zal iemand, die zijn bedrijf verhuurd heeft en er weer op terug wil, als hij geen pacht heeft ontvan gen, aan dat voornemen gevolg kunnen geven? Nadat nog verschillende sprekers het woord hadden gevoerd werd het voorstel van Nieuw Leven in stemming gebracht en met 597 tegen 494 stemmen verworpen. Het prae- advies werd aangenomen. De vereeniging „Nieuw Leven" te Heerhu- gowaard stelde vervolgens voor, dat het Marktbestuur pogingen in het werk stelle, dat onverkoopbare kool bij de bouwers thuis wordt vernietigd, opdat de hooge vrachtkos ten worden uitgespaard. Het Bondsbestuur acht dit om practische redenen onuitvoerbaar. a ,v0°rste' werd door den heer Olie ver dedigd. Spr. wenschte het den tuinbouwers nu zoo gemakkelijk mogelijk te maken en was overtuigd, dat geen fraude zal worden gepleegd. De tuinders houden een klein be drag in hun zak. De voorzitter deelde mede, dat de kool aan de veiling zal moeten worden aange voerd, waarop de heer P. Klant, de directeur van het In- en Verkoopbureau liet voUen dat het bureau is ingesteld om de minimum prijzen te handhaven. De handel moet echter in de gelegenheid worden gesteld de kool te koopen. Het voorstel werd na eenige discus sie ingetrokken. Meer zeggenschap in de Prov Commissie. De afdeeling „Sint Maarten" stelde ver der voor, dat het bestuur v. d. Noordermarkt bond het daar toe leide, dat de afgevaardig den in de Prov. Commissie rechtsstreeks door de plaatselijke vereenigingen worden geko zen, daar deze er te weinig zeggenschap over hebben. Het Bondsbestuur wees er op, dat de Prov. Comm. geen bond van tuinbouwver- eenigingen, maar een Bond van Veilingen is. De bestuursleden worden gekozen door de veilingen. Om deze redenen wees het Bonds bestuur het voorstel van de hand. Het prae-advies werd aangenomen. De vereeniging „Tuinbouwbelang" te Noordscharwoude stelde voor, om de verga deringen van het Centraal Bureau van Vei lingen voor de pers toegankelijk te stellen. Het Bondsbestuur heeft reeds een desbe treffend voorstel gedaan, wat ook is aange nomen, zoodat in het vervolg de pers tot deze vergaderingen wordt toegelaten. Voorkoming van executies. „Tuinbouwbelang" stelde verder voor, om in samenwerking met alle hiervoor in aan merking komende organisaties er ten spoe digste en krachtig bij de regeering op aan te dringen, dat een wet worde gemaakt, welke er in voorziet dat geen bedrijven door wille- keurigen verkoop tengevolge van de slechte tijdsomstandigheden worden verkocht. Het bondsbestuur kan zich met dit voorstel vereenigen, doch wees er op, dat toen op het bovenstaande werd gewezen door de Prov. Commissie uit de veilingen, men het ant woord kreeg, dat dit onderwerp de volle aandacht der regeering heeft. Na toelichting van den heer G. Barten be sloot men nogmaals bij den minister aan te dringen op spoedige inwerkingstelling van bedoelde wet. Voorziening voor den ouden dag. De vereen. Tuinbouwbelang stelde verder voor, met klem bij de regeering aan te drin gen. dat alsnog een zoodanige wetswijziging inzake Ouderdomsverzekering worde ge maakt, dat arme ouden van dagen, tenge volge der huidige slechte tijdsomstandighe den, in het genot van ouderdomspensioen worden gesteld. Dat zal ook indirect voor een breederen kring van betrokkenen van het allergrootste belang zijn. Het bondsbestuur verwees hierbij naar een in de vorige alg. vergadering genomen be sluit waarin werd besloten, om geen voorstel len meer te behandelen, waaraan een poli- tieken grondslag is verbonden. Het bonds bestuur stelde voor, het voorstel in te trekken. Het voorstel werd door de voorstellende vereeniging ingetrokken. f Vergaderingen Prov. Comm. en Centraal Bureau. De vereen. Tuinbouwbelang stelde voor, dat op de jaarvergaderingen van de aange sloten tuinbouwvereenigingen verslag wordt uitgebracht van de gehouden vergaderingen van de Prov. Commissie en van het Centraal Bureau der veilingen, om een juiste voorlich ting te verkrijgen en misverstanden te voor komen. Het bondsbestuur merkte op, dat het een zaak betreft, die elke vereen, voor zich kan behandelen, doet. men vergete niet, dat niet steeds de bestuursleden van alle aangesloten vereenigingen op de bedoelde vergaderingen vertegenwoordigd zijn. Het prae-advies werd aangenomen. De aanvoerregeling. De vereeniging „De Eendracht" te Oua- karspel stelde voor een aanvoerregeling in te stellen waardoor een behoorlijke aanvoer ver zekerd is. Een systematische verdeeling van den aanvoer over alle marktdagen zal nood zakelijk zijn. Het zal wel zijn een ingrijpen in de per soonlijke vrijheid van de tuinders, doch het zal een betere kans geven op een goeden prijs. Het bondsbestuur was het met de voorstellen de vereen, eens, stelde voor om den „Vier bond" te raadplegen en adviseerde de verga dering zich in dezen geest uit te spreken. De heer N. Kaan, Oudkarspel, zeide, dat men zoo'n groot risico liep door de groote voorraden in Maart, welke niet kunnen wor den geplaatst. Spr. zou vanaf December een aanvoerregeling wenschen naar gelang van den voorraad. Desnoods zou de veilingleider kool kunnen verkoopen, die niet aanwezig is, zoodat de handel voldaan krn worden. Spr. dacht dat er nog wel meer dwingende bepa lingen zouden komen. De voorzitter zeide, dat het bestuur het met de voorstellende vereen, eens is, doch dat men bezwaren zag in 'n verplichten aanvoer De houdbaarheid van de icool hangt af van de kwaliteit, doch de leden zullen er niet veel voor gevoelen een gedeelte van hun pro ducten reeds in December voor een te lagen prijs weg te doen. Een regeling naar behoefte zal ook zeer moeilijk zijn. De heer Kaan antwoordde, dat het zich in den voortijd voordoet, dat er te weinig goede kool aan de markt komt. Daarom behoeft men nog geen dwingende maatregelen te nemen. Men zou opgave kunnen doen bij den veilingleider, of men zijn kool voor deze ver koop beschikbaar wilde stellen. De heer S. de Boer Kz., L. G. C., ried, na een uitvoerige discussie aan, een vergadering van den Vierbond te houden met een flink aantal afgevaardigden van de veilingen, waarop de voorzitter voorstelde een Vier bondsvergadering te houden en het daarop genomen besluit in een tweede vergadering met de besturen der tuinbouwvereenigingen te behandelen. Aldus besloten. Uitbetalingsbriefjes op naam. De afd.-'t Veld der L.T.B. stelde voor, dat de uitbetalingsbriefjes van door vrachtvaar ders aangevoerde producten direct op naam van den verbouwer werden uitgeschreven, dit ter voorkoming van abuizen en ook met het oog op een eventuëele toeslagregeling. Het Bondsbestuur acht dit voorstel, ge hoord den betaalmeester, niet uitvoerbaar en ontraadt het. De heer Wijnker, 't Veld, deelde mede, dat zijn vereeniging dit voorstel met applaus heeft aangenomen en zich r.iet met het prae- advies kon vereenigen. Als alle leden aan de veiling komen zal nen toch ook de nota's moeten maken. Men wilde het den vracht vaarders iederen dag doen opgeven. De betaalmeester, lichtte zijn bezwaren uitvoerig toe. Er zou minstens tweemaal zoo veel werdk door dit besluit komen. In de be zwaren zal echter nog wel wat tegemoet worden gekomen, daar de boekhoudingen der vrachtvaarders nu beter zijn ingericht. Men heeft wel eens getwijfeld, of een vrachtvaar der wel eerlijk afrekende, doch spr. kon zich niet herinneren, dat zich een geval van fraude heeft voorgedaan, toen men controlee ren ging. De heer IJ. Kaan, Noordscharwoude, gaf de vereeniging in overweging met de bordjes van de tuinders op de vrachtschuiten te vei len. Er zal nog eens overleg worden gepleegd De omzetbelasting. De vereen. N. Niedorp en Omstreken stelde voor, dat aan de Noordermarktbond een dergelijke bedrijfsvorm wordt gegeven, dat zij ontkome aan de omzetbelasting. Het bondsbestuur achtte dit voorstel wel urgent, doch meent, dat er ter bevoegder plaatse op moet worden gewezen, dat dit een onbillijke belaoting is voor de veilingen De omzetbelasting kan worden ontkomen als de veiling een coöperatieve vereeniging wordt, wat echter niet veel opgang zal vinden. De heer Band te N. Niedorp lichtte het voorstel toe. De vereen, betwijfelde het ech ter, of men door de omzetting in een coöpe ratieve vereen, aan de omzetbelasting zou kunnen ontkomen en ging met bet prae- advies accoord. De vergadering sloot zich hierbij aan. Rondvraag. Bij de rondvraag werd door Tuinbouw belang te Noordscharwoude opgemerkt, dat er slecht aan het besluit om per 100 K G. te wegen wordt gehouden. Men zou den keur meester willen opdragen, dat de bascules goed worden gezet. Aan deze vragen zal worden tegemoet gekomen. De vereen. Heerhugowaard vroeg eenige inlichtingen over verschillen in de steunbe dragen voor verschillende producten, waar op de heer Jb. Groen Az. antwoordde, dat er voor de verschillende producten richtprijzen zijn vastgesteld. Daarbij is rekening gehou den met de gemiddelde opbrengst. De bedoeling van de steunwet 1933 is vol gens spr., dat de steun direct wordt uitbe taald. Ook zijn er minimumprijzen. Als de kostprijs is 3, is de garantieprijs 2 en de minimumprijs 1- Met de limiet van f 5 millioen zal men echter deze bedragen niet kunnen uitkeeren en zal moeten worden getracht, de limiet opgeheven te verkrijgen. Óp voorstel vau „De Eendracht" te Oud karspel zal den minister een motie worden verzonden, inhoudende aandrang om aan zijn belofte, gedaan om voor 1932 meer dan f 5 millioen beschikbaar te stellen als deze 5 millioen onvoldoende mocht blijken te zijn, te voldoen. De afd. Harenkarspel Oost drong aan op de grootst mogelijke bezuinigingen, waar mee rekening zal worden gehouden. De heer Abr van der Veer, Nieuw Leven, stelde voor tot de instelling van een ver koopbureau over te gaan voor pootaardappe- len. Met de vrije handel zal men niet be reiken, wat men wenscht. Het is volgens spr. beter een gedeelte der aardappelen te ver nietigen. dan ze voor niets naar het bui tenland te sturen. De heer Jb. Groen Az. merkte op, dat dit niet zou kunnen gaan ovev de keuringdienst. Die mogen geen handel drijven. Er zal een landelijke regeling moeten komen, om succes te hebben. Er zal een onderzoek worden ingesteld. Er zal meer ventilatie in de goot worden aangebracht. De heer P. Kostelijk, bestuur, was den voorzitter erkentelijk voor de vele moeite, welke deze zich heeft getroost om voor de vroege witte kool ook nog een kleine toeslag te bemachtigen. Spr. was echter slecht te spreken over den datum 3 September. Daar door hebben van de aangevoerde 400 wagons slechts 58 van de toeslag geprofiteerd. Spr. wees op de onbillijkheid hiervan en noemde als voorbeeld de warme tomaten, die 28 cent hebben opgebracht en wel zijn gesteund. De voorzitter deelde mede. dat voor een laatste uitkeering van den Tuinbouwsteun- wet 1932 73 799.49 is ontvangen, voor vroege aardapfielen en bewaarkool. Hierna voerde de eere-voorzitter, de heer S. Brugman, nog even het woord, die ver zekerde met de tuinbouwers mee te hebben geleefd. Het deed spr. genoegen, dat de be sprekingen een aangenaam verloop hebben gehad. Spr. hoopte de volgende vergadering weer te kunnen bezoeken en dan vroolijke gezichten te zien. (Applaus). Burgemeester Wijnveldt dankte, mede namens den burgemeester van N. en Z.- Scharwoude voor de uitnoodiging. Spr. hoopte dat de internationale verwikkelingen spoedig een einde zullen nemen tot heil van den tuinbouw. Daarna sluiting. Voetbal. De Groningers boffen niet. Precies een week geleden speelden ze thuis tegen P. S. V. en verloren. Donderdag trokken de Velo-menschen naar Deventer en wonnen en nu voor de derde keer in 8 dagen moeten ze al weer in 't veld, thans thuis tegen Feijenoord, dat geheel uit- geiust ten strijde kan trekken. Dat is dus voor de Noordelijke kampioenen geen onbelangrijk nadeel en heelemaal billijk is deze vvedstrijdverdeeling niet te noemen. Maar enfin, 't is nu eenmaal nUt anders en wij krijgen in Groningen morgen dus VelocitasFeijenoord. Natuurlijk zijn de Rotterdammers fa voriet. Zij hebben de Stormvogels op overtuigende wijze geklopt en moeten nu tegen de zwakste capdidaat spelen Maar die zwakke ploeg heeft Donderdag da.i toch maar Go ahead geklopt, het zelfde Go ahead, dat eenige weken aan Feijenoord een lesje gaf. Met andere woorden: Feijenoord moet op volle kracht sjoelen, om beide puntjes mee te nemen, want anders komt er een tweede verrassing. Deze zou echter niet heele maal onwelkom zijn, want meteen zou de spanning ongekend hoog worden. Dan zouden vier clubs vier verliespunten hebben en dus allemaal nog een beste kans op den titel. En daar gaat het ten slotte om: de spanning. De Stormvogels krijgen gelegenheid, om iets goed te maken voor hun publiek Of dat echter zoo gemakkelijk zal gaan betwijfelen wij, want de Eindhovenaren komen morgen op beziek in IJmuiden In Eindhoven werd indertijd nog juist gewonen, doch sinds dien zijn de Storm vogels slechter gaan spelen en P. S. V weer iets beter geworden. Wij hebben dus hier met een volkomen open strijd te doen en de doelpunten zullen wel zeer duur en zeldzaam zijn. Een gelijk spel zov heusch niet al te gek zijn! In de promotiewedstrijden begint nu duidelijk teekening te komen. En reeds kunnen er morgen beslissingen vallen Zoo bijvoorbeeld in afdeeling I, waar Blauw Wit voor de tweede heer Zee- burgia ontvanet in .iet Stadion. Het is de allerlaatste kans voor de eersteklas sers en een gelijk spel beteekend nu al degradatie. Daarom zullen de Stadion bewoners er wel alles opzetten, om te winnen. Het is een strijd, waarvan vooruit niets ta zeggen valt O. i. wint de gelukkigste ploeg ,want in kracht is er weinig ver schil. I. m H. F. C. zal dezen wedstrijd met K? langstelling tegemoet zien. In Rotterdam komen Excelsior en West-Frisia in 't veld. Ondanks de groote overwinning, die West Frisia in Enkhuizen behaalde, geven wij thans de beste kansen aan Excelsior, dat wer kelijk goed voetbal speelt. Maar ook hier spreken geluk en zenuwen een woordje mee. H. V. V. hoopt natuurlijk op een Excelsior-zege Tn het Zuiden ontvangt Middelburg het Bredasche Hero. Een thuis-over- winning beteekent zoo ongeveer voor 90 gered te zijn en ons dunkt, dat Midelburg zich wel niet zal laten klop pen door de Hero-menschen. Maar ook hier is een verrassing niet unitgesloten. Tenslotte ontvangt Muntendam het Leeuwarder F. V. C., dat wel eens met een nederlaag naar huis gestuurd zou kunnen worden. En Friesland zou dan lachen! In de tweede klasse gaat D. E C. op bezoek bij O. V. V. O. Dat moet D. E. C. winnen, wil ze nog een kansje houden. Wij gelooven, dat de tweedeklasser een kleine overwinning juist nog behalen kan. De stand is hier: O. V. V. O. 2 11 Hollandia 3 11 D E. C 3 1 Men ziet, de kans van D. E. C. is zeer gering. 3 1 3 2 2 8—3 6—7 6—10 Op Hemelvaartsdag hadden de Alkmaar sche Boys, in verband met de kampioenscom petitie. bezoek van Westzaan I. Dat de Alk maarders nog zulk een groote zege zouden behalen, hebben stellig velen bij de rust niet verwacht. Het is echter een voldongen feit, dat de Boys vooral voor de rust, in geen groot- schen vorm speelden. Vaak werd er te kort gespeeld, waar tegenover de Zaankanters meermalen een goed open spel te zien gaven, wat veel inspannig van de Alkmaarsche de fensie vereischte. Bovendien werden er enkele zeer mooie kansen, jammerlijk gemist en we zagen eenige Boys, voorheen meerdere malen sterker spel geven. De invaller-midvoor, die zich nogal bij z'n nieuwe omgeving moest aanpassen, had het geluk niet mee. Bij de Westzaners viel naast het goede spel van den linksbinnen, vooral het werk van den doelwachter op. Deze heeft dan ook vaak eenige safe's vericht en hem treft ten opzichte van den hoogen score geen schuld. Vooral het ontactische opstellen van de beide backs viel op. Het juiste opstellen, plaatsen en schieten, was bij de Zaankanters een al gemeen gebrek. Westzaan had het eerst windvoordeel, doch de Boys trokken reeds dadelijk ten aan val en na enkele minuten had Nol met een goed schot succes. Het gemaakte doelpunt werd echter wegens buitenspel geannuleerd. De Zaankanters hadden het gevaar ingezien en betaalden met gelijke munt. De Alkmaar sche verdediging moest geducht ingrijpen,' doch dit ging niet altijd even soliede en na een tiental minuten kregen de Westzaners even buiten het strafschopgebied een vrijen trap te benutten. Een foutieve opstelling en tenslotte verdween het leder tusschen v. d. Horst z'n beenen door in het doel, zoodat de Alkmaarders zoowaar een 01-achterstand kregen. Wat men ook probeerde, in laatste instantie greep de Zaansche doelman goed in en voorkwam vaak erger. Bij de Alkmaar, ders haperde er echter ook wel iets aan. Reeds was er bijna 'n half uur gespeeld, toen Nol eindelijk voor den gelijkmaker kon zorg dragen. Nu werd er aan beide zijden ge ducht om de leiding gestreden. Nadat eerst v. d. Horst in het nauw kwam, ontkwam even later het Zaansche doel aan een ware door boring, als Nol vlak voor doel de kans van den dag miste. De Alkmaarsche druk duurde voort. Een paar goede corners leverden geen resultaat op, evenals een goede voorzet van Boots, die goed ingekopt en overgestompt werd. Als Indri hard voorzet laat de W.- doelwachter het leder glippen, een scrimma- ge, ook al geen succes. Bij een duel tusschen Boots en den Zaanschen doelman, weet de linksbuiten hem het leder te ontfutselen en schiet hard scherp in. Eén der backs weet den bal juist uit den doelmond te halen en corner te werken. Ook een duel tusschen In dri en den W.-doelman heeft geen succes en men verwacht de rust met gelijken stand. Plotseling brengt Michels goed op, een keu rige pas naar Indri, een afgemeten voorzet en Brouwer schiet onberispelijk in den rech terbovenhoek 21. Zonder aftrappen breekt de rust aan. Reeds dadelijk na rust komt v. d. Horst's heiligdom in het nauw en hij kan ten slotte moeilijk wegwerken, terwijl even later Nol aan den anderen kant vlak naast schiet. En kele wederzijdsche aanvallen gaan wegens buitenspel verloren. Als v. d. Horst eenmaal ver is uitgeloopen, weet Houtkooper erger te voorkomen. Een voorzet van Indri wordt opnieuw door Nol naast geschoten, terwijl even later Olivier een goeden voorzet van Boots, vlak langs doel jaagt. Bij een hard schot van Boots laat de W.-doelman het le der vallen, doch weet zich te herstellen en juist nog weg te werken. De bal schijnt den doellijn te hebben gepasseerd, doch de arbi ter laat doorspelen. Het offensief der Boys duurt voort en als Indri weer eens strak en laag weet voor te zetten, schiet Brouwer ten slotte tusschen een gewirwar van beenen hard in, 31. Enkele minuten later breekt v. d. Hilst door en de stand is 41, terwijl de zelfde speler er eenige tijd later 5—1 van maakt. Er zijn dan nog tien minuten te spe len, doch de Boys vinden het schijnbaar nog niet genoeg. Brouwer weet goed door te bre ken en met een hard hoog schot is de stand (h-1. Nol maakt er 7—1 van en ten slotte

Alkmaarsche Courant | 1933 | | pagina 9