Alkmaarsche Courant. Actie Sportfondsenbad. Jladuwieuws Slad en Omgeving. SeuUleton. DE ROODE VULPENHOUDER Honderd ri/t en dertigste Jaargang. DINSDAG 30 MEI GEMEENTELIJKE RADIO DISTRIBUTIE. Woensdag. Lijn 1: Hilversum. No. 126 1933 Woensdag 31 Mei. Hilversum, 296 M. (Uitsluitend VARA) g Orgelspel C. Steyn. 8.30 Gramofoonpl. 20VPRO-morgenwijding. 10.15 Voor Arb. in de Continubedrijven: De Notenkra kers o.l.v. D. Wins m. m. v. E. Philipse, zang en het VARA-tooneel o.l.v. W. v. Gappellen. 22.VARA-Kleinorkest o.l.v. H. de Groot. 12 30 Gramofoonplaten. 12.40 Orgelspel Joh. Jong. 1.10 Gramofoonplaten. 1.15— 1.45 VARA-Kleinorkest o.l.v. H. de Groot. 2.Vrouwenuurtje. 3.Voor de kinderen. 5,30 De Flierefluiters o.l.v. J. v. d. Horst en gramofoonplaten. 7.SDAP-kwartiertje door J. Oudegeest. 7.20 Het Beuker- en Denijs-Ensemble, zang- en pianoduetten. 7.59 SOS-berichten. 8.— G. v. d. Houven: Vakbeweging en Coöperatie. 8.20 Heden- daagsche muziek door P. v. d. Hurk, fluit; R Rimathé, zang; G. Enderlé, piano en Da meskoor. 9.— VARA-orkest o.l.v. Hugo de Groot. 9.25 Gramofoonplaten. 9.40 Vervolg concert. 10.— Vaz Dias. 10.15 Vervolg or kestconcert. 11.Gramofoonplaten. 11.15— 12.Vervolg orkestconcert. Huizen, 1875 M. (Uitsluitend NCRV). 8.— Schriftlezing en meditatie. 8-159.30 Gra mofoonplaten. 10.30 Morgendienst o.l.v. Ds. J H. Donner. 11.— Bondsvergadering van het Verbond van Chr. Meisjesvereenigingen. 12.15 Gramofoonplaten. 12.30 Trio v. d. Horst m. m. v. J. H. v. Ginkel, clarinet. 2.— Landbouwhalfuur. 3.Chr. Lectuur. 3.30 Concert. Mevr. Ina MulderBelser, alt- niezzo. J. H. E. Wittpen, fluit. H. Scholl, viool. B. Oberstein, cello en C. de Groot, piano. 5.Kinderuur. 6.Concert. W. Boeken, viool en L. van Maanen, cello. 6.30 Afgestaan. 7.15 Ned. Chr. Persbureau. 7.30 Gramofoonplaten. 7.45 Causerie door A Stapelkamp. 8.Oosterbeeksch Strijkorkest Resonant" o.l.v. A. van Harskamp. 9.— Omroeporkest o.l.v. Edwin Lindner. 10.20 en I teekenis te nemen, op deze wijze mogelijk is I dat elk Sportfondsenbad dus ook het door 11 n* Renrhten iiDA I aan den financieelen opbouw mede te wer-1 ken. Men kan volstaan met een maandelijk- sche storting van 2.50. Requestranten stellen zich voor om, zoo dra uit eigen middelen 15.000 of 10 pCt van het in totaal benoodigde kapitaal be schikbaar is hetgeen in alle gemeenten, waar een Sportfondsenbad-actie begonnen D werd, eene kwestie van enkele maanden bleek i i«i *<ui ciuuuo c-a i™ iaw iiW,' 10.50, Daven- te zijn voor het ontbrekende gedeelte ad linge samenwerking. H o li rv- ioi' ^eg'- *2.2013.05, f 135.000 eene leening te sluiten, hetgeen Zoo wordt in elk der afzonderlijke N.V's '0jPIJ? 13.35, Midi. Reg. 13.35 mogelijk is, indien de gemeente zich garant Sportfondsenbaden geen directeur benoemd, 7™5jk°nd- Re&- 14.35—15.35, Daventiy stelt voor de richtige betaling van rente en tÉm 15.J5 Z4. aflossing der voormelde leening; r'!n ,l°\25"T*9-20>_ Heils-1 h. dat requestranten er nadrukkelijk op dat eene Overdekte 11.05 Berichten. 11.20-12.20 Operette-con cert uit Königsberg o.l.v. E. Wikken. Lijn 2: Huizen. requestranten gewenschte Sportfondsenbad- Alkmaar eene afzonderlijke Naamlooze Vennootschap is, bestuurd door een eigen bestuur, voor het grootste deel gekozen door de plaatselijke spaaraandeelhouders en plaat selijk Comité. De opzet van het Sportfondsenwerk is om elk deze afzonderlijke N.V.'s te doen profitee- ren van eikaars ervaring en van een onder berg 24.—. 19.20—20.20, Kalundborg '20.20— Prof. dr en Th. L. Haitjema: „Dogma Geestdrift". 9.30 Orgelspel. 10.30 Vaz Dias, 10.4011.30 Gramofoonplaten. Daventry, 1554 M. 10.35 Morgenwijding 10.50 Tijdsein, berichten. 11.05—11.20 Le zing. 12.20 Orgelspel Q. MacLean. 1.05 Western Studio-orkest o.l.v. F. Thomas. 1.50 Gramofoonplaten. 2.55 Oogggetuige-verslag van de Derby te Epsom. 3.35 Sted. orkest Bournemouth o.l.v. Sir Dan Godfrey m. m. v E. Epstein, piano. 5.05 Orgelspel R Foort. 5.35 Kinderuur. 6.20 Berichten. 6.50 Brahms' Liederen door H. Heyner. 7.10, 7.25 en 7.50 Lezingen. 8.20 „Derby Day", komi sche opera van A. Reynolds. Leiding: De componist. 9.20 Berichten en lezing. 9 55 „The Wild Duck" van Hendrik Ibsen, m. m. v. Elisabeth Bergner. 11.4012.20 Roy Fox en zijn Band. Parijs „Radio-Paris", 1724 M. 8.05 Gra mofoonplaten. 12.35 Omroeporkest. 12.50 Orgelconcert door G. T. Desserre. 1.25 Ver volg orkestconcert. 7.40 Gramofoonplaten 9.05 Radio-tooneel. Kalundborg, 1153 M. 12.20—2.20 Concert uit Rest. „Wivex". 3.20—3.50 Gramofoonpl 3.505.50 Mogens Hansen's orkest. 8.20 Fahrbach-Gung T-Concert o.l.v. Gröndahl. 9 40 Jutlandsche liederen. 10.35 Noorsche rhapsodieën en volksdansen o.l.v. L. Grön dahl. 11.2012.50 Dansmuziek o.l.v. R Jo- hansen. Langenberg, 473 M. 6.40 en 7.23 Gramo foonpl. 12.20 Concert o.l.v. Eysoldt 2.50 Gramofoonpl. 4.50 Concert o.l.v. Eysoldt, m. m v. Weragkoor o.l.v. Maier. 6.35 Radio- tooneel. 7.20 en 8.35 Skagerakherdenking. 9 20 Concert door kwartet en J. Menzen orgel. 11.0512.20 Concert o.l.v. Kloss Rome, 441 M. 9.05 Concert door het Ro- jneinsch kwartet en M. Senes, sopraan. 10.20 Radio-tooneel. 10 50 Gramofoonplaten Brussel, 338 en 508 M. 338 M.: 12.20 Gramofoonplaten. 1.30 Concert o.l.v. A. Felleman. 5.20 Omroeporkest o.l.v. Walpot. 6.20 en 650 Gramofoonpl. 8.20 „Francis- cus", oratorium van E. Tinei. Orkest en so listen o.l.v. Meulemans. 10.45 Gramijfoonpl 508 M.: 12.20 Concert uit Antwerpen. 1.30 Gramofoonplaten. 5.20 Dansmuziek uit St. Sauveur. 6.35 Zangvoordracht. 7.20 Gramo foonplaten. 8.20 Omroeporkesi m. m. v. so listen o.l.v. Walpot. 10.30 Dansmuziek uit Een adres van het Comité van Actie voor het Sportfond senbad. Aan den gemeenteraad van Alkmaar is he den het volgende adres gezonden: Geven met verschuldigden eerbied te ken nen: D. Saai, Wilheltninalaan 26 te Alkmaar en K. W. Carels, Kennemerstraatweg E. 116 te Alkmaar, in hunne hoedanigheid van respectievelijk voorzitter en secretaris van het Comité van Actie tot stichting van eene Overdekte Open Bad- en Zweminrichting te Alkmaar, een z.g. Sportfondsenbad; ten deze domicilie kie zende ten huize van den secretaris K. W. Carels, a. dat het in het belang van de Volksge zondheid en Volksveiligheid alleszins wen- schelijk is, dat te Alkmaar een Overdekte Bad- en Zweminrichting gesticht wordt, waar ongeacht de weersgesteldheid geduren de het geheele jaar het zwemmen geleerd en beoefend kan worden; b. dat de belangstelling voor de stichting eener dergelijke inrichting van de zijde van Alkmaar's burgerij op ondubbelzinnige wijze is gebleken, zooals requestranten nader uit een zetten; c. dat requestranten zich voorstellen te Alkmaar een Overdekte Open Zweminrich ting te doen stichten, waaronder verstaan wordt eene inrichting, welke gedurende den langen wintertijd en ook in den zomer op koude en regenachtige dagen geheel gesloten kan worden en dan als zuiver Overdekte In richting fungeert, op zonnige zomerdagen geheel geopend kan worden, doordat het dak weggereden en de Zuidwand verwijderd wordt (combinatie van het nieuwe Sportfond- senbad-Arnhem en dat te Zwolle), zoodat er des zomers in een geheel open bassin ge zwommen kan worden; d. dat de stichtingskosten eener dergelij ke inrichting met eene voor Alkmaar voldoen de capaciteit, exclusief den grond 150.000 bedragen e. dat requestranten, van wie er enkelen reeds zitting namen in het Comité, dat zich in 1930 in verbinding met de N.V, „De Sportfondsen" te Amsterdam gesteld heeft, zich de volledige medewerking en steun de zer vennootschap verzekerd hebben en dat deze vennootschap zich bereid verklaard heeft, gelijk zij dit in 1930 reeds deed, om zoowel hare medewerking te verkenen aan de vorming van het voor een Alkmaarsch Sportfondsenbad benoodigde kapitaal als het maken van een ontwerp daarvan; f. dat requestranten zich voorstellen op een zelfde wijze te werk te gaan als de Comi- té's van Actie in andere Gemeenten met zoo veel succes deden (Amsterdam, Haarlem, 's- Gravenhage, Schiedam, Dordrecht, Breda, Maastricht, Heerlen, Arnhem, Zwolle, Amersfoort, in welke gemeenten de acties geslaagd zijn en waar momenteel, óf een Sportfondsenbad in exploitatie, óf in aan bouw is óf waar de gemeente de garantie verleende, zoodat binnen enkele weken met den bouw begonnen zal zijn; terwijl in tal van andere gemeenten als Eindhoven, Venlo, Wassenaar, Deventer de voorbereidingen in een vergevorderd stadium verkeeren); S- dat ondergeteekenden zich voorstellen net benoodigde stichtingskapitaal beschik- te ^krijgen door de oprichting van eene Afdeeling Alkmaar der N.V. „De Sport fondsen hetgeen bereids is geschied. „„a Ze geeft, zooals in de bijlage nader en gedetailleerd is uiteengezet, wijzen, dat eene uveraekte Open Bad- en Zweminrichting als door hen beoogd reeds eene sluitende exploitatie heeft bij een bezoek van 70.000 a 80.000 baden gedurende het ge heele jaar; dat de door requestranten beoogde in richting een bassin heeft van 25 x 13.75 Me ter (zelfde wateroppervlak als het Sport- fondsenbad-Arnhem) met een capaciteit van circa 300.000 zwembaden per jaar. (De Over dekte Zweminrichting aan den Heiligenweg te Amsterdam met een zelfde opjjervlak ver werkte blijkens het Rapport van de Gemeen telijke Zwembad-Commissie te Amsterdam in 1930 217.119 baden, de Overdekte in Rotter dam aan de Tuinderstraat verwerkte in 1932 met een bassin van 25 x 12 M. 271.506 ba den). Rapporten en uitspraken uit Duitschland, Engeland en Amerika toonen aan, dat een inrichting als de hier beoogde zeker vol doende is voor eene gemeente als Alkmaar. Mocht het echter blijken, dat er in den zo mer behoefte bestaat aan uitbreiding van het wateroppervlak bijv. door invoering van sterk gereduceerde, populaire tarieven dan is het niet moeilijk en weinig kostbaar om in deze behoefte te voorzien. Men bouwe namelijk dan vóór de bestaande Overdekte Inrichting een z.g. buitenbassin, dat men slechts aan te sluiten heeft op de outillage der „binneninrichting", zooals de waterreini- gings-apparaten, terwijl de kleedkamers, douches, kassa, welke voor de Overdekte in richting gebouwd zijn, tevens dienst zouden kunnen doen voor het openlucht-bassin. Het naderhand bouwen van een dergelijk open bassin brengt geen groote kosten met zich mede; j. dat requestranten zich voorstellen, dat van de door hen beoogde inrichting alle la gen der bevolking gebruik zullen kunnen maken, zulks door invoering van gedifferen tieerde tarieven, gelijk dit thans reeds ge schiedt in de in andere steden bestaande Sportfondsenbaden (crisis-baden a 10 cent). Requestranten verklaren zich gaarne be reid, om indien de gemeente dit zou wen- schen en daaraan hare financieele medewer king zou willen verleenen, baden tegen lager tarief beschikbaar te stellen; k. dat requestranten er in het bijzonder de aandacht op vestigen, welk voordeel er aan verbonden is om te Alkmaar eene in richting te stichten, welke deel uitmaakt van het groote Sportfondsenverband. In de allereerste plaats zij gewezen op de deskundige voorlichting en steun, welke E>e Sportfondsen zoowel bij de vorming van het kapitaal als bij de daadwerkelijke totstand koming geeft. De N.V. „De Sportfondsen" heeft van de stichting en de exploitatie van Zweminrich tingen in Binnen- en Buitenland groote stu die gemaakt, welke daarom zooveel waarde heeft, omdat zij zelve verschillende inrich tingen gebouwd heeft en bouwt, en door de exploitatie van de bestaande Sportfondsen baden inrichtingen elders met door ervaring gerijpte deskundigheid beschouwt. Voor het ontwerpen der thans meer dan 25 in aantal zijnde Sportfondsenbaden heeft de Sportfondsen een eigen Bouwbureau op gericht, dat zich op den bouw van Zwemin richtingen specialiseerde. Met nadruk zij er op gewezen, dat dit Bouwbureau noch de N.V. De Sportfondsen zelve noch direct noch nidirect den eigenlij ken bouw of installatie uitvoert en evenmin bij eenige leverantie betrokken is. Komt een project tot uitvoering dan worden voor den bouw en installatie diverse bekwame aanne mersfirma's en installateurs uitgenoodigd aan de hand van de hun toegezonden teeke ningen en bestekken eene offerte te maken. Dit waarborgt eene concurrentie. M.a.w. De Sportfondsen bestaat niet uit een aantal per sonen of firma's, die afgesproken hebben, dat de één het ontwerp maken, een andere bou wen zal, een derde de technische installatie zal leveren, een dergelijke structuur zouden spaaraandeelen uit, zoodat"'heTrokdienge- PP St. Sauveur. I "en> aie hunne financieele medewerking aan requestranten bijzonder gevaarlijk achten. Zeesen, 1635 M. 8.20 Uitzending van een £e totstandkoming van de beoogde inrich- Van grooter belang achten requestran- Duitsche Marine-avond ter gelegenheid van geven' doch niet in staat zijn 'en het feit dat De Sportfondsen leiding geeft den Skagerrak-Dag. 9.20 Concert door het aaarvoor ineens een aandeel van eenige be- I aan de exploitatie, waarbij opgemerkt wordt, hetgeen wel zou moeten geschieden, indien elke inrichting zonder contact met andere geëxploiteerd zou moeten worden. Een dergelijke functionnaris directeur eener moderne geoutilleerde inrichting moet verstand hebben van: a. technische installatie (ketels, stoken); b. het zeer moeilijke onderdeel „water" (wateronderzoek, bacteriologie); c. administratie (deze is voor een goed overzicht, hetgeen voor het goed leiden van het zwembad-bedrijf noodzakelijk is, zeer ingewikkeld); d. het eigenlijke zwembedrijf. Het is niet gemakkelijk, een persoon te vinden die al deze onderdeden voldoende beheerscht. Meestal slaagt men niet (Reden, waarom verschillende der oudere inrichtin gen zulke slechte resultaten opleveren). En vindt men een dergelijken man, dan moet hem een zeer goed salaris gegeven worden, terwijl er eigenlijk voor hem niet voldoende werk is. De N.V. De Vereenigde Sportfondsenba den nu stelt jjersonen aan, die van technische installatie goed op de hoogte zijn, en deze voor verschillende inrichtingen controleert Voor het bacteriologisch onderzoek heeft de N.V. De Vereenigde Sportfondsenbaden thans een eigen laborante, die het water van verschillende inrichtingen /ontroleert. De administratie der baden wordt cen traal gevoerd op een bureau waar personen werkzaam zijn, die permanent geen ander werk behoeven te doen, en die met de admi nistratie der verschillende baden een volle dige dagtaak hebben. Voor het eigenlijke bedrijf der inrichting wordt nu een Bedrijfsleider aangesteld, van wien niet de kennis van de sub a, b en c noemde onderdeden verlangd wordt, mij kan zich geheel aan het eigenlijke zaalbe- drijf wijden. Dat het salaris van dezen functionnaris aanzienlijk lager kan zijn dan van den hier boven genoemden directeur, behoeft zeker geen nader betoog. Duidelijk is het natuur lijk voor een ieder, dat door dezen opzet een groote economiseering van het bedrijf verkregen wordt, terwijl men juist door de centralisatie der gegevens een uitstekende controle op de afzonderlijke bedrijven ver krijgt. Een groote economiseering wordt voorts verkregen door den voor diverse Sportfond senbaden gezamenlijken inkoop van goede ren, 't sluiten van verzekeringen en dergelijke (zoo werd b.v. doordat voor 5 Sportfondsen baden tegelijk handdoeken werden aange kocht, eene aanmerkelijke besparing ver kregen). Juist door deze samenwerking van schillende Sportfondsenbaden wordt mogelijk in Gemeenten als Alkmaar financieel succes eene overdekte inrichting te exploiteeren. 1. dat requestranten er voorts op wijzen, dat het met het oog op de werkeloosheid in uwe gemeente van groot belang is, wanneer een belangrijk bouwwerk uitgevoerd wordt. (In het bestek wordt de bepaling opgeno men, dat 70 der bij den bouw betrokken arbeiders meer dan een half jaar ingezete nen der gemeente Alkmaar moeten zijn); m. dat requestranten ten slotte er op wij zen, dat volgens de aangehechte begrooting de exploitatie der beoogde inrichting slui tend is bij een bezoek van 80.000 baden j»er jaar, of een gemiddeld bezoek van circa 200 personen pier dag. Dit resultaat wordt als het ware tfan te voren verzekerd, zoodra er 200 spaaraandeelhouders zijn; niet dat elk hunner eiken dag van de inrichting ge bruik zal maken, maar wel kan verwacht wordt, dat vanuit den kring van eiken spaarder in vrienden- en kennissenkring Is hij een propagandist voor de inrichting, waarbij hij financieel geïnteresseerd is een bezoeker(ster) voorkomt. Het is daarom, dat requestranten zelve den eisch gesteld hebben dat er 200 spaarders moeten zijn, al vorens met den bouw begonnen kan worden. Reeds thans zijn meer dan 200 spaaraan deelen geplaatst n. dat requestranten hierbij voegen een lijst met de namen van het Comité van Actie en zij zetten het hierboven gestelde met een Toelichting nader uiteen, welke zij bij deze regelen aanhechten; Redenen waarom Requestranten zich tot uwen raad wenden met het verzoek te besluiten om: a zoodra de afdeeling Alkmaar der N.V. „De Sportfondsen" 200 spaaraandee- len heeft geplaatst en uit eigen middelen 15.000 voor den bouw beschikbaar kan worden gesteld, de gemeente Alkmaar garant te doen zijn voor de betaling van rente en aflossing over de door de op te richten N.V. Sportfondsenbad-Alkmaar te sluiten leening tot een maximum van 135.000; b. aan de op te richten Naamlooze Ven nootschap Sportfondsenbad-Alkmaar een terrein in erfpacht te geven tegen een nader te bepalen canon zulks onder voorwaarde, dat genoemde N.V. het terrein in kwestie tegen een in de erfpachtsacte te noemen be drag zal kunnen koopen, een en ander op nader met uwe gemeente overeen te komen voorwaarden. Een bijgevoegde exploitatiebegrooting heeft een eindcijfer van 30.750. Het Comité van Actie is gevormd uit de volgende heeren: D. Saai, voorzitter, Wilhel minalaan 26; K. W. Carels, secretaris, Ken nemerstraatweg E 116; Ti. N Adema, Sta» tionsweg 44; A. M. Middelhoff, Kennemer straatweg 19; J. Cloeck, Emmastraat 77; H. C. Lind, Langestraat 72; W. Stroink, Wilhelminalaan 21; H. L. Frankenberg, van Everdingenstraat 13; D. J. Scheffel, Oude gracht 182; H. de Raat, Langestraat 80; Th. J. Buissink, Laat 108; G. Cloeck, Nas- saulaar. 6; Dr. J. G. A. Kerssemakers, Em mastraat 85; D. C. J. van Dijk, Lange straat 95; Mr. A. Schenkeveld, Oudegracht 227; J. W. Bouwmeester, Rijksstraatweg A 192, Heiloo; Ir. Ph. M. Bosscher, Park- straatlDr. J. Maats, Steynstraat 1G» Grondsma, Nassauplein 22; J. F. M. Endel, Langestraat 61; B. Kuyper, Boterstraat 1 Mr. A. Prins, Bierkade 10; mevr. Boom- van Seventer, Luttik-Oudorp 56; mevr. de LangeSmit, Lombardsteeg 2 en mevr. BurdorfGroot, Langestraat 83a. De uitvoerige Memorie van Toelichting plaatsen wij in enkele volgende nummers onzer courant ver- het met Geautoriseerde vertaling naar 't Engelsch van Molly Thynne, door A. W. v. E.v. R. De kleine kamer scheen onnatuurlijk net jes en gewoon voor de droevige gebeurte nis, die er zich in had afespeeld; een doodge wone heerenkamer, zonder een spoor van eenige worsteling; het eenige vrouwelijke element er in was de roerlooze gestalte op den grond en een brocaat tasch, die, met de groote veelzeggende vlek op het vloeiblad, 't •enige kleurige was op het donkere hout van de schrijftafel. De sergeant opende de tasch. Een klein poederdoosje, een cigaretienpijpje, een lip penstift een klein gouden beursje met eenige shillings er in, en een kanten zakdoekje was al, was ze bevatte. In een hoek van het zak doekje was een monogram geborduurd. „R.D." of „D.R.'' waren de letters, maar daar Gunnet zich den naam van miss Al- lens gast niet kon herinneren, bood dit weinig nut voor identificatie. De tasch had een waarde vollen inhoud, en de kleeren van de vrouw waren daarmee in overeenstemming. Zij was rijk gekleed in een langen bontmantel, die open was geval len, toen zij verlegd was, waardoor een ree- kleurige georgette japon zichtbaar was di- aan den zoom met bont was afgezet Zij droeg ringen aan de vingers en een lange ketting van Rijnsteenen en een gou den, met diamantjes bezet armbandhorloge Fijne zijden kousen en bruin glacé, met laa ien bestikte schoenen met heel hooge hakken omsloten haar voeten. Aan de schoenzolen zat opgedroogde aarde, en een dor blad kleefde aan een der hakken. „Het lijkt niet op roof', merkte Gunnet op „Ook kwam zij hier uit zich zelf, zou ik zeggen. Er is geen s|>oor van eenlgen strijd. Haar kleeren zijn even netjes als toen zij haar huis verliet". De sergenat keek neer op het vredige ge zicht, dat naar het zijne was opgeheven. „Zij was ongetwijfeld een schoonheid", voegde hij er vriendelijk aan toe. „Het ein de moet onverwacht gekomen zijn. Zij heeft niet geweten, wat haar te wachten stond. Kijk maar naar haar gezicht." Het was waar. Behalve de streep opge droogd bloed op de eene wang en haar doo- delijke bleekheid, deed niets vermoeden, dat zij niet gerust sliep. Om de lippen lag zelfs een flauw glimlachje, en het was duidelijk, dat de dood haar snel en barmhartig over vallen had. „Het lijkt wel, alsof de moordenaar iemand was, dien zij kende, iemand, wien zij geen reden had te vreezen," ging de sergegant voort. „Of anders dacht zij, dat zij alleen in het huis was, en kwam hij onverwachts ach ter haar". „Die jonge man," vervolgde hij met een IN MEMORIAM N. KRANENBORG JESSE. In het „Weekbl. v. Gymn. en Middelt». Onderwijs" van 24 Mei 1933 schrijft ds heer K. Braak: 10 Mei j.1. overleed in het Ziekenhuis te Arnhem Nanno Kranenborg Jesse, geboren te Giethoorn in 1860, waar zijn vader doops gezind predikant was. Hij behaalde de acten M.O. in de aardrijkskunde (1886) en ge schiedenis (1891). Was eerst aan een kost- school, daarna leeraar in genoemde vakken aan de R.H.B.S. te Warfum (1847—97). Van 1897 tot 1923 leeraar in de geschiede nis aan de R.H.B.S. te Alkmaar. Woonde van 1924 af te Wageningen. In heb in zijn klassen gezeten in zijn eersten Alkmaarschen tijd, maar al is dat ook vrij lang geleden, die herinnering daar aan is mij zoo levendig en mijn waardeering van zijn bijzondere hartelijkheid en van de hulp die ik van hem micht ondervinden in den tijd toen ik mij een levensweg moest zoe ken zijn van dien aard dat ik, oud-leerling, thans het vervullen van dien laatsten tradi- tioneelen plicht van een collega, n.1., het schrijven van een In Memoriam in dit Week blad, zonder aarzelen op mij neem. Jesse was een docent van eigenaardigs begaafdheid. Hij overtrof ieder ander m jovialiteit en bijna uitbundige geestigheid! Ook zijn zeer handige teekenkunst (hij schil derde ook goed, dat was zijn voornaamste buitenschoolsche liefhebberij), zoowel op bord als op papier, wekte steeds weer de be wondering van alle leerlingen. Zoo waren zijn lessen een bijzondere attractie, geen leeraar was meer getapt dan h" hoewel hif toch zijn klasse volkomen beheerschte. Aan hem heb ik kunnen zien, hoe goed een blij moedige geest, den druk van de omstandig heden, speciaal die van lichaamsgebreken^ ongerept kan doorstaan. Want hij liep moei lijk en b.v. de trap in de school, zoo heeft hi} mij wel verteld, was hem een tartende hin dernis. Maar tenslotte kon hij het nauwelijks meer volhouden; hij werd afgekeurd, naar ik vernomen heb, wegens doofheid: er ha perde dus nog meer aan. Om der wille van zijn pleegzoon, op wien hij en zijn vrouw hun zorgen concentreer* den, en wiens gezondheid ook te wenschen overliet, had hij zich na zijn pensioeneering te Wageningen gevestigd. beweging van het hoofd in de richting van den gang, „kent immers miss Allen? Ik meen mij te herinneren, hen tezamen te heb ben gezien." „Het zijn heel goede vrienden," beaamde Gunnet. „Maar ik geloof, dat deze dame pas gisteren is gekomen, en ik kan mij niet herinneren, haar ooit eerder te hebben ge zien. Blijkbaar kent hij haar niet". Hij stond stokstijf bij de tafel, terwijl de sergeant zijn onderzoek in de kamer voort zette. Een keer slechts waagde hij uit zich zelf en opmerking. „Hij scheen erg van streek, toen hij bij mij kwam," merkte hij in gedachten verzonken op. De sergeant keek scherp rond. ..Hoezoo erg van streek?" Gunnets blozend gelaat werd nog wat rooder bij zijn pogingen om zich duidelijk uit te drukken. „Hij leek erg ontsteld, als iemand, die zooiets als dit in zijn kamer heeft gevon den. Meer opgewonden dan schuldbewust zou ik zeggen. Toen wij hier terug waren, gedroeg hij zich heel gewoon. Maakte het vuur aan en zette koffie en zoo voort, ter wijl wij op u wachten. Ik kan niet zeggen, dat hij verdacht deed". Als de sergeant al eenige meening over de zaak had. hield hij die in elk geval voor zich Hij staakte zijn onderzoek en liep naar de deur. „Hier is niets", zei hij. „Geef mij je lan taarn, dan ga Ik eens buiten kijken. Blijf jij binnen en houd hier een oogje op. Kom mee, Collins!" Hij ging naar buiten, gevolgd door den man, dien hij uit Whitbury had meegebracht een jonge agent, nog maar kort in dienst, en stil door den indruk, dien dit eerste groote geval op hem maakte. Intusschen zat John Leslie, half in slaap, bij de kachel in de keuken in elkaar gezakt. Het scheen hem toe, alsof dit heerlijke bui tenleven, waarin hij zich zoo dankbaar na vier oorlogsjaren had teruggetrokken, plot seling in een nachtmerrie was overgegaan, waaraan nooit een einde zou komen. Zijn eenige verlangen ging uit naar zijn bed en naar slaap, en daarvan Zelfs scheen geen sprake te kunnen zijn, zoolang de tra gische gedaante in de woning vertoefde. Er scheen niets over te schieten dan te blijven omhangen, totdat al dat officieele gedoe voorbij was. Hij werd opgeschrikt door de komst van Collins. „Sergeant Brace vraagt, of u een oogen- blik buiten wilt komen, mijnheer", zei hij. Lusteloos stond Leslie op en volgde den man. Brace stond even buiten de deur, die naar den tuin leidde. „Wij hebben voetstapjjen gevonden In het bloembed onder het raam van de zitkamer. Het is net, of iemand daar gestaan heeft om in de kamer te kijken. Misschien wilt u ze even zien". Hij ging naar het bloembed en liet er het licht van de lantaarn op vallen. De voetaf drukken waren groot, en vreemd vaag van omtrek. „Dat is geen duidelijke afdruk, zooals u of ik die zouden maken", zei de sergeant. „Ik zou zeggen, dat die van iemand zijn met een bijzonder oud paar schoenen aan. Daar zit meer bovenleer aan dan zolen. Wat voor schoenen draagt dat mannetje van u?" „Gewone zware boerenschoenen met spij kers beslagen. Goede, stevige zolen. Ik ben geen deskundige op dat gebied, maar als het waar is, wat u zegt, zijn dit niet zijn voetaf drukken. Evenmin de mijne, wat dat betreft" Hij hield zijn voet in de hoogte, om zijn schoen te laten zien. Voor het eerst glimlachte Braoe. „Ik heb er u geen oogenblik van verdacht, zulke schoenen te dragen, als die deze af drukken maakten, mr. Leslie. Maar ik wil da zeker weten, dat ze niet aan den vrachtrij der behoorden. Het heeft al in drie dagen niet geregend, en deze afdrukken kunnen e® al wel eenige dagen zijn, als het bed ten minste niet kort geleden opgeharkt is". „Wat dat aangaat, ik heb het zelf gister morgen geharkt, maar dat fcegt niets, denk ik, want zij kunnen er daarna zijn inge« maakt". Niettegenstaande zijn vermoeidheid en zijq afkeer van de geheele zaak, begon Leslie eé belang in te stellen. Brace richtte zijn lantaarn op het steenea paadje, dat naar den voorkant van het huis leidde. „Daar fs helaas niets te zien, maar er ia nog iets, wat ik u wou toonen". (Wordt vervolgd)'.

Alkmaarsche Courant | 1933 | | pagina 5