Heerenhuis, GEROOKTE KINNEBAKSHAM Bernard Koomen, VOOR PINKSTEREN SERIE-PRIJZEN Bouwgrond Drogisterij De Esculaap Verloren een dommekracht en autokrik met sleutel, 5 pond Rauwe Keuzei 11.25 LAAI 142. ALKMAAR. NIJMEGEN. ia. GEBR. KAAL KINDERWAGENS en VACHTEN JACOB KUIJT, Laat 115-117, lel. 982, Alkmaar. Vraagt onze gemakkelijke betalingswijze. Insp. Autoverzek. Strandtent en klein trekwagentje (OpVOUWb.) Zoolang de voorraad strekt zonder been, per stuk d 20 cent per pond. electrische rijwiellamp Het is om het uit te schreeuwen! Prov. Geldersche en Nijmeegsche Courant De concurrentie is groot De prijzen soms abnormaal, Maar voor een goede fieis is en biijtt hei adres de Ia. GEBR. KAAL. Kanaaldijk 20 Alkmaar Strand- tenten 11 HUM* uur STRANDTENTEN vanaf f 12.50 p, stuk. KANO-Artikelen Paddels, Drupringen, handgrepen, enz. Sinds 1848 het adres. KOEDIJK Red. Alkm. Crt) jUkecteiitim zoekt in of bij Alkmaar ZIT- SLAAPKAMER met ontbijt of volledig pension, bij voor keur met garage en telefoon Brieven onder letter U o» Bur. v.d. Blad. Te huur aangeboden op goeden stand, nieuw gebouwd van alle gemakken voorzien. Huurprijs f 60.per maand. Brieven onder lettor E -40, fcureau van dit blad. TE KOOP GEVRAAGD Brieven onder lett. t 41, bureau van dit blad. rijdende van Broek op Langendjjk raar Heiloo, terug te bezorgen b|j L. Molenaar, Broek op Langendijk. COEDKOOP IS DUURKOOP geldt óók voor electrische rij wiellampen! Verlangt daarom voor iets duurder het beste, dat jarenlang te gebruiken is en koopt een 12 POL1GE 8.50 ƒ10.- Zwiteersch fabrikaat Verlangt dit merk Waarde voor uw geldt bij Alkmaar te koop vanaf f 0.60 per M2. Brieven onder lett. D 39 Bur. v.d. blad. Voor allen die sukkelen met slechten stoel gang, aderver kalking, alle ouderdomskwalen, gebruikt Gezondhnidsthee Koorstraat 25, Alkmaar. Leverancier der Ziekentoniisen. 2>'ii, die wenschen le adverteeren te Nijmegen en in de omgeving, worden opmerkzaam gemaakt op do -V l' O <3? GROOTE KEUZE, LAGE PRIJZEN bij Dames- en Heeren- kleeding - Schoenen Rijwielen Karpetten Vloerzeil Bedden Dekens zuigers enz bèï H. J. Keesen, Zeglis 21. KOSTER VAN BATENBURG ALKMAAR Zaadmarkt 76 Telefoon'No. 47© Kampiartiotii zal 8 M. breed en 46K M. lang zijn. De machine een kracht hebben van 425 P.K Op de nieuwe boot worden deksalons ge plaatst voor de passagiers van beide klas sen. De deksalon der le klasse vordt ge splitst in een afdeeling rooken en niet-roo- tü' tweede klasse wordt een aparte afdeeling ingericht voor de leerlingen die de scholen te Den Helder bezoeken. Een 10-tal auto s zal tegelijk vervoerd kunnen worden, terwijl de passagiers niet meer zooals nu tusschen de auto's en het vrachtgoed soms een plaats moeten zoeken. Nadat de heer Henkes nog had aange drongen op het verlagen van weekabonne menten voor werklieden, sloot de voorzitter de vergadering. Uit vertrouwde bron wordt vernomen, Jat van de steunwet 1932 nog uitgekeerd zal worden 0.15 per 100 K G. roode, gele en Deensche witte kool vanaf 1 Januari 1932 tot 31 December 1932, de gewone witte kool tot 3 September 1932 met 0 50, de aard appelen vanaf 4 Juli 1932 tot 31 December 1932 met 0.15 per. 100 K G. Aan de meest noodlijdende tuinders zul len bonnen uitgereikt worden voor steun in Vatura. Jnyezoudea Stukken (Bunen jerarii\*on'(l'i!ikheia van at Reaaci'r De opname m at rubriek, belust Beenstin* dit /ie 'edwiie er me-'e >nstemtt Alkmaar. 28 Mei 1933. Mijnheer de Redacteur! Naar aanleiding van het verslag in uw la l over de gebeurtenissen op Vrijdag avond naar aanleiding van de fascisten- vergadering, gehouden in „de Unie verzoeken wij U om opname van het volgende verweer als zijnde de partij, die het onderwerp is van de door U ge leverde critiek. In uw verslag wordt er melding van gemaakt, dat een besloten vergadering zou worden gehouden. Nu was een par tijgenoot van ons aanwezig bij de Unie toen een aantal geuniformde fascisten per autobus en eenige luxe wagens ar riveerden en in gesloten colonne voor zien van manifesten de Langestraat In trokken. Deze partijgenoot waarschuw de den politieagent no. 17, die hiervan ook getuige was, dat dit een provocatie was, deze zei echter „laat maar gaan", wat dus een toestemming van de zijde der politie was tot het houden van een de monstratieve wandeling door de stad. In de Langestraat ontmoetten de fascis ten en de arbeiders elkaar en werden de eersten door de laatstgenoemden ge volgd onder het uitroepen van „Weg met de zwarte moordpest" enz. Op het einde van de Laat bij de Koorstraat kwamen een aantal agenten onder lei ding van inspecteur Dreeuws den stoet achter op en scheidden fascisten en ar beiders (bokken en schapen), door de arbeiders te goffen en te slaan, de fas cistische lijfwacht werd onder zachten drang waar ze naar hun houding te oordeelen erg mee ingenomen waren, naar de Unie gedirigeerd. Het is m i- logisch, dat door een dergelijk optreden van de politie de menigte opgewonden w as. Het verdere optreden van de politie was dan ook niet veel beter, o.a. voor het Gulden Vlies liep een jongeman op het trpttoir in de richting van de Hei- looerbrug Deze ontving van inspecteur Dreeuws een hevigen duw, en toen bij VROOM DREEJMANN Selanese imprimé Dames japon, m. vleugelmouwen. Elegantedessins Speciaal voor zware figuren. In alle kleuren verkrijgbaar «-m 4.90 vroeg waarom dat was, antwoordde deze: Als ik commandeer hard loopen, moet je hard loopen. Op de Heul ston den eenige mannen met hunne vrouwen gearmd met elkaar te praten, een agent kwam op hen toe en zeide tegen ae mannen: Ga naar huis naar jullie wijven, dat is beter. Als men dergelijk optreden als tactisch kwalificeert, weet ik het niet meer. Het is dan ook aan het publiek zelf te danken, dat het niet tot ongeregeldheden gekomen is. Wat ver der vermeld wordt over groepjes, die aan den Straatweg stonden gewapend met steenen en stokken is louter fanta sie van de zijde der politie. Geen een van de arbeiders was met dergelijke dingen uitgerust. Wat geschreven werd over versterkingen van de O. S. P., geredi geerd uit Haarlem en Egmond, is ge- Leol onjuist, slechts vier partijgencoten uit Castricum waren dien avond in Alkmaar. Wat de nabetrachting betreft van de redactie betreffende de actie door onze partij gevoerd, kan ik u mededee- len, dat geen politieke tegenstander door onze partij zal bestreden worden op de wijze zooals wij het de fascisten of z g.n. nationaal-socialisten doen, maar deze uitzondering is noodig omdat deze lieden geen politieke tegenstanders zijn maar misdadigers, en dat vernieling van alle organisaties der arbeiders voor lotsverbetering in hun programma staat. Moord is hun wezen en moord is de zin hunner wet, en daar hebben ze nog niet genoeg aan. kwelling en sadisme, de laagste instincten van den mensch wor den door hen opgewekt. Ieder mensch die uit het gebeurde en nog dagelijk- sche gebeuren in Duitschland leeren wil z#l dit begrijpen, &n hei dan ook lou ter uit zelfbehoud dat de arbeidersklasse zicü met alle middelen hiertegen zal moeten verweren. En niet zooals de re dactie meent, hen vanwege de politieke vrijheid vaii woord en vergadering ook een plaatsje onder de zon te gunnen. Dat ze zich nu nog rustig houden omdat ze zich nog niet sterk genoeg gevoelen, mag ons niet onze waakzaamheid laten vei slappen, hun optreden en ontstaan is geïnspireerd door de ontwikkeling in Duitschland. Hitier heeft eens gezegd: „God zij hunne zielen genadig als wij de macht krijgen", en daar zullen wij met alle middelen tegen vechten. De secretaris der O. S. P., D. AKKERMAN. (Het bovenstaande bevestigt de lezing der gebeurtenissen, zooals wij die heb ben gegeven. Wij willen daaraan alleen nog toevoegen, dat de heer Mussert, die hier ter stede, naar verwacht werd, zou spreken, persoonlijk niet aanwezig was en een drietal andere sprekers het woord hebben gevoerd. Dat na een openlijke opwekking om „de moordbende duidelijk te maken, dat men niets van hun moord- en terreur- programma moet hebben", de politie ter handhaving van de orde met strengheid meent te moeten optreden, is niet te verwonderen, al betreuren wij elk op treden der fascisten, dat door andere groepen als een provocatie kan worden opgevat. En wat de verklaring van de O S. P.-groep betreft, dat zij slechts tegenover de fascisten daadwerkelijk zal optreden, wij betreuren dergelijke uit zonderingen in hooge mate, omdat, w an neer men eenmaal de eerste uitzonde ring gemaakt heeft, men veel gemakke lijker tot een tweede overgaat. De Duitsche fascisten maken een spe ciale uitzondering voor de communisten, de O. S. P weer voor de fascisten en zoo komt men langzaam maar zeker tot een politiek van geweld en wordt de vrijheid van vergaderen, een der be langrijkste artikelen van onze grondwet, tot een bespotting gemaakt. Inzender heeft er ons hedenmorgen in een persoonlijk onderhoud op gewezen, dat die vrijheid van vergaderen ook voor zijn groep wordt bemoeilijkt doordat er een zekere pressie op zaalhouders wordt uitgeoefend om voor de bijeenkomsten van deze groep geen zaal af te staan. Zelfs zou, volgens inzender, het ge meentebestuur daaraan niet onschuldig zijn, aangezien ook het huren van den Muziektuin was geweigerd. De grond daarvan kan zijn, dat men in deze O- S. P een politiek-revolution- naire groep ziet en de overheid aan den groei daarvan in geen enkel opzicht haar medewerking wenscht te verleenen. Men kan dit van zeer verschillend stand punt bekijken en wij zullen er ons op deze plaats niet verder in verdiepen. Wij voor ons zouden de grondwettelijke rechten, de vrijheid van vergaderen en de vrijheid van drukpers zoo onaange tast mogelijk willen laten, behoudens natuurlijk ieders verantwoordelijkheid voor de wet, zoodat excessen bestreden kunnen worden. Ten slotte heeft iedere volksgroep het recht zich binnen zekere grenzen te mogen uiten en het ligt niet op den weg van andere groepen en even min van de overheid ,onze grondwette lijke vrijheden door directe of indirecte actie tot een doode letter te maken.

Alkmaarsche Courant | 1933 | | pagina 7