Qlkmaarsclte Courant. ^Binnenland Honderd vijl en dertigste Jaargang. DINSDAG 30 MEI de briefwisseling colijn— aalberse. 1933 No. 126 Waarom dr. Colijn geen parlemen tair kabinet kon vormen. Nu de „Maasbode" op gezag van prof. Aaiberse een gedeelte der briefwisseling om- ffkabinetsformatie Mjgbta-g „eeft dr Colijn thans in de „Standaard' foffifvan «S "parlementai;r kabme, fo moeten neerleggen kennis aan prof. Aaiberse en de vier andere fractieleiders in het genik hetTd^eèr u hierbij te bevestigen de reeds per telefoon gedane mededeeling, dat ik voornemens ben morgenvoormiddag aan hare Majesteit ontheffing te vragen van de mij verleende opdracht tot vorming van een paZooaeistubekend€is, acht ik den toestand, financieel en economisch, dermate ernstig, dat alleen de breedst mogelijke sa^mwerking van de parlementaire groepen uitzicht biedt op genoegzamen zedelijken steun, ook in het °and voor een kabinet, dat zeer drastische maatregelen zal hebben voor te stellen Alleen wie zichzelf van deze saamwerking uitsluit, behoort daarbuiten te worden ge- lcltcil Nu de vorming van een kabinet op den ge- wenschten breeden grondslag mij niet moge lijk blijkt, meen ik, hoewel de formuleermg van het mandaat ruimte laat voor andere oplossingen, de ontvangen opdracht te moe ten neerleggen". Wij laten thans volgen een deel van den brief, dien dr. Colijn tot prof. Aaiberse richtte, en wel dat gedeelte dat nadere uit eenzetting geeft van de motieven, die hem hebben geleid tot het neerleggen van de parlementaire formatie. „De toestand van het land is uitermate kritiek. Het vertrouwen wankelt. Reeds heb ben zich enkele paniekachtige verschijnselen voorgedaan en met de mogelijkheid van een algemeenen aanval op ons geldwezen moet ernstig worden gerekend Het Rijksbudget met zijn tekort van ongeveer 270 millioen gulden op den gewonen dienst voor 1934 waarvan, gelijk ook uit de dezer dagen ge publiceerde becijfering van minister De Geer valt af te leiden, rond 125 millioen door bezuiniging zal zijn te dekken én de deplorabele toestand van verscheidene ge meenten roept een financieel probleem» van ongekenden omvang in het leven. Het zelfde kan worden gezegd van den economischen toestand, waarbij ik met name denk aan de noodzakelijke omvormingen die in ons be drijfsleven niet te vermijden zullen zijn. Dit alles om van andere overwegingen maar te zwijgen wijst heen naar een taak die in omvang en aard ver uitgaat boven het geen in meer normale tijden van een kabinet en een Kamermeerderheid wordt verwacht. Bij den noodtoestand waarin het land ver keert een toestand in wezen ernstiger dan die van Augustus 1914 heb ik gemeend, dat een parlementair kabinet ad hoe, steu nend op alle groepen, die bereid waren dien steun te verleenen, den meesten waarborg bood voor het slagen eener reddingspoging. Bij de door mij gedane stappen heb ik al leen buitengesloten wie zichzelf a priori on geneigd hadden getoond tot medewerking Het als het ware opzettelijk in de oppositie dringen van parlementaire groepen die be reid waren mee de helpende hand ter red ding uit te steken, kwam mij daarentegen volstrekt ongeoorloofd voor. Het is op deze gronden geweest, dat ik mij gewend heb tot de vijf fracties om steun op de basis van een door mij ontworpen program. Of ik dan ten eenenmale over het hoofd heb gezien, dat de r.k staatspartij zich on geneigd had getoond de liberale kamergroep als constitutief element in de meerderheids vorming te betrekken? In geenen deele. Uwe Kamerrede van November 1.1. en uwe latere uitlatingen alle vóór de verkiezin gen vallend hebben mijn volle aandacht gehad. Datzelfde was het geval met de ad viezen door de raadgevers der Kroon, na af loop der verkiezingen aan de koningin uitge bracht, terwijl ik zelf uiteraard mijne eigene interpretatie had van den uitslag der verkie zing en van de daarmee saamhangende mo gelijkheden. Ik meende en meen nog, dat voor de thans te vervullen taak een beroep moet worden gedaan op de medewerking van allen die van goeden wille zijn. Die taak is toch eene bij uitstek nationale, doch door het doel dat bereikt moet worden èn door de diepgaande beteekenis der maatregelen die noodig zul len zijn. Lof zoowel als blaam moeten over zoo breed mogelijken kring worden ver deeld. Ieder die niet zichzelf uitsluit, behoort thans verantwoordelijkheid te dragen. In uwen gedachtengang wordt echter, naast degenen die zichzelf uitsluiten, bij de red dingspogingen ook een goedwillend volks deel ter zijde geschoven. Dit acht ik onjuist. Behalve deze overweging van algemeenen aard heb ik togen de beperking van den grondslag van het te vormen kabinet nog een tweede bezwaar. Noch naar het getal (52), noch innerlijk, zijn de 3 groepen der voormalige coalitie sterk genoeg om een taak van dezen omvang tot een goed einde te brengen; om de uitvoe"- ring ervan tegenover een oppositie van libe ralen, vrijzinnig-democraten en socialisten te verzekeren. Bij alle overeenstemming, zoodra diepere levensvragen aan de orde komen, is de homogeniteit der 3 groepen in de latere jaren in het algemeen vrij sterk achteruitge gaan. Terwijl de aan de orde komende vra gen voorshands alle buiten het terrein der diepere beginselen liggen, dus daar waar de meeningen soms nog al uiteenloooen. Een mislukking van een rechtsch kabinet, wellicht reeds in dit najaar, zou, naast een mislukking van de reddingspogingen, bo vendien politieke gevolgen van verdere strek king hebben dan de val van het kabinet al leen. Die val zou, evenals in 1923 en 1925, toch veroorzaakt zijn van binnen uit en zou een verdere samenwerking der rechtsche groepen in anderen tijd waarschijnlijk voor goed onmogelijk maken. Zelfs kan men ver der gaan en zeggen, dat aan het parlemen taire m ons land dan de genadeslag toegebracht zou zijn. .rpHclipprH11 maR dus niet worden geriskeerd De herstelarbeid moet slagen Kw genfof1]nJt mii' althan« bij een ka binet der rechterzijde onder mijne leiding, met verzekerd^ Daarvoor heeft de demag^ gie„1J! Sen! tC f0ed haar wer* verricht Het was daarom, dat ik gestreefd heb naar een parlementair kabinet ad hoe, dat op den breedst mogelijken grondslag steunen zou". SCHEURING IN DE NED. PADVINDERS- VEREENIGING? In aansluiting op hetgeen wij meldden over oe te s-Gravenhage gehouden (beslo ten) algemeene vergadering van de Ned. voaigendeeiS?niging' deel<m wij no« het De belangstelling in het geheele land voor deze alg. vergadering was uitermate groot, omdat hier beslist zou worden over het voortbestaan van de Ned. Padvindersven- eeniging in zijn huidigen vorm. Immers hier was aan de orde gesteld de beslissing over de vraag of de belofte, die de padvinders af- leggen bij hun installatie veranderd zou wor den. Tot nu toe beloofden zij: „Ik zal ern stig trachten mijn plicht te doen"; facultatief kon deze belofte uitgebreid worden met de woorden „tegenover God en mijn land". Het voorstel van het hoofdkwartier was nu, deze laatsste woorden in de belofte steeds op te nemen, zooals dat ook in Engeland ge beurt en trouwens bijna in alle landen, waar padvindersvereenigingen bij de wereld organisatie zijn aangesloten. Een groot aan tal leiders had zich tegen deze uitbreiding van de belofte verklaard, omdat zij van oor deel waren dat een padvinder die „zijn plicht doet" ook zijn plicht zal doen tegen over God en zijn land, wanneer zijn gewe ten hem dat voorschrijft, terwijl anders de belofte in deze vorm niet gevraagd kan wor den. In Nederland werd de Padvinderij door Prins Hendrik en onder Van Heutsz tot kracht en eenheid gebracht. Maar onder Rambonnet viel ze weer uit- Bij deurwaardersexploit heeft het bestuur van het gebouw, den heer van Rappard, ge sommeerd, dat hij voortaan dit adres achter wege moet laten, daar nimmer toestemming tot het voeren van dit adres is verleend. Ondertusschen is in de bladen een nieuw deurwaardersexploit geplaatst, waarin dr. van Rappard gedagvaard wordt op 7 Juni a.s. te verschijnen voor den president van de Arnhemsche rechtbank. Namens een in dustrieel te Arnhem den heer I. Abas is n.1. door mr. M. J. Wolff aldaar een ci viele actie in kort geding tegen dr. van Rap pard ingesteld. II. teneinde dezen te veroordeelen en te bevelen terstond de verspreiding van het blaadje „De Nationaal-Socialist", wanneer daarin over en tegen de joodsche handelaren en de joden in het algemeen wordt geschre ven op een wijze, zooals in het laatst ver spreide exemplaar is geschied, en welke in- druischt tegen de goede zeden en tegen de zorgvuldigheid, welke in het maatschappe lijk verkeer betaamt ten aanzien van een an der persoon of goed, na te laten; 2. gedaagde te veroordeelen om bij elke overtreding van het sub. 1 te geven bevel van eischer te betalen de som van 1000". Daar de verblijfplaats van dr. van Rap pard onbekend is men vermoedt dat hij in Duitschland vertoeft wordt thans op gave van het adres via het Alg. Politieblad verzocht een. Dat uiteenvallen is thans zeer waarschijn lijk; want de afdeelingen in het noorden van ons land en daarbij zal zich weldra een belangrijk aantal uit het centrum voegen hebben reeds voorbereidingen getroffen voor het oprienten. eener nieuwe organisatie, in het geval dat de statutenwijziging en daar mee de belofteverandering een feit zouden worden. Daartegenover had de hoofdver kenner staatsraad J. J. Rambonnet verklaard dat hij af zou treden wanner de voorstellen van het hoofdkwartier verworpen zouden worden. Tegen dit stellen van de portefeuil lekwestie „wie niet voor mij is, is tegen mij", hebben verscheidenen zich ter verga dering verzet. Iri de vergadering van Zaterdag is xan ve le en velerlei kanten een hartstochtelijk plei dooi gehouden om het niet tot een stemming te laten komen. Ondanks heftigen aandrang uit de verga dering wenschte voorzitter Rambonnet op een toenaderingsvoorstel van Amsterdam niet in te gaan en er werd tot stemming overgegaan. Met 137 tegen 107 stemmen werd daarop tiet Amsterdamsche amende ment verworpen (beoogende intrekking van het door dit afdeeiing ingediende amende ment, mits de vergadering werd gegeven dat de kwestie nog eens binnenskamers zou worden besproken) De voorzitter verzocht daarna de vergade ring zich zonder hoofdelijke stemming met de nieuwe s va tuten te willen vereenigen, maar daarmee ging men niet accoord. Om de stemming vlotter te doen verloopen, werd daarop van de bestuurstafel voorgesteld dat de tegenstemmers langs de bestuurstafel zouden defileeren. Ook hiertegen verzette de vergadering zich. men wenschte een regle mentaire stemming. In het daarop volgenc debat hebben de opgewonden gemoederen hun hoogtepunt bereikt en toen van bestuurs zijde gezegd werd, dat degenen, die zich te gen de bestuursvoorstellen verzetten, niet ioyaal medewerkten, maar liever de zaal moesten veraten, brak een storm van ver ontwaardiging los Verschillende leiders le verden hun volmacht in, daarmee te kennen gevende zich niet meer als leider van de N. P. V. te beschouwen en bijna de gehee le oppositie verliet de zaal. Toen dan ook ten slofte de statutenwijziging in stemming werd gebracht, bleek dat de sten-verhouding 10811 was, hetgeen natuurlijk niet den juisten stand van zaken weergeeft Door deze statutenwijziging is de beslis sing over de vraag of de belofte veranderd zal worden in den zin. die zooveel gemoede ren geschokt heeft niet alleen voor lei ders maar cok en vooral van ouders aan het hoofdkwartier gekomen. De vraag is thans of men door, steunend op de uiterst kleine (vergaderings) meerderheid, tot een zoo ingrijpenden maatregel zal durven over gaan, een maatregel die zonder eenigen twij fel beteekent: scheuring van Baden Powell't beweging, die door Van Heutsz hier te lan de tot eenheid gebracht is, concludeert het Hbl. ACTIE TEGEN UITGEVER VAN EEN SCHENDBLAADJE. Verzoek om opsporing van dr. van Rappard. Er is in het Politieblad een verzoek gepu bliceerd om uitgever en redacteur van een blaadje „De Nationaal-Socialist", dat eenige malen te Arnhem in ruime mate verspreid is en waarin op felle wijze tegen de joden ge schreven wordt Als redactie- en administra tie-adres stond in dit blaadje opgegeven het adres van een vereenigingsgebouw aan den Vel npru/on- DIRECTEUR-GENERAAL VAN ONDERWIJS. Naar verluidt, zal prof. mr. G. A. v. Poelje te Den Haag benoemd worden tot di recteur-generaal van onderwijs. Tevens ligt het in de bedoeling in verband met de voort durende ongesteldheid van den secretaris-ge neraal van het departement van onderwijs, kunsten en wetenschappen, jhr. mr. C. Feith, den heer v. Poelje tijdelijk te belasten met de waarneming van het secretariaat-generaal van dit departement. HET SMOKKELDRAMA TE GENNEP. Naar aanleiding van het Zaterdagavond op den rijksweg Ottersen-Gennep plaats ge had hebbende smokkeldrama, waarbij de as- sistent-dienstgeleider der invoerrechten, de Man, onder de gemeente Gennep door een in volle vaart rijdenden auto met smokkel waar werd overreden en gedood op het moment, dat de ambtenaar, op den weg staande, den bestuurder van den auto signa len gaf, dat hij moest stoppen, was vol gas gegeven, waardoor de M. niet meer tijdig op zij kon springen, werd gegrepen en later aan de gevolgen van de bekomen verwondin gen overleden heeft de'brigade-commandant der Kon. marechaussee te Gennep per poli- tie-radio de opsporing en voorgeleiding ver zocht van J. A. van der Krommert, 22 jaar, smokkelaar woonachtig te Nijmegen, als verdacht van doodslag. VREEMDE BRANDHISTORIE. In perceel Franklinstraat 3 te Hilversum ontstond Zondagmiddag brand. De brand weer wist het vuur te beperken tot de boven verdieping, waar onder meer voor- en achter kamer geheel uitbrandden. De vrouw des huizes, die alleen thuis was, heeft tegenover de politie de wonderlijke verklaring afgelegd, dat twee gemaskerde mannen haar een be drag van 800 hebben ontstolen, waarna deze mannen de woning in brand zouden hebben gestoken. Een onderzoek wordt inge steld. ACHTHONDERD GULDEN ONTVREEMD. Bewoners waren afwezig. Zaterdagavond is bij afwezigheid van de familie ingebroken in een woning aan den Lagen Naarderweg te Hilversum. Uit een muurkast werd een ijzeren geldkistje, inhou dende een bedrag van ruim 800, alsmede een viertal spaarbankboekjes, ontvreemd. Van de daders ontbreekt elk spoor. EEN RUMOERIGE AVOND TE OVERSCHIE. De Zaterdagavond heeft te Overschie een rumoerig beloop gehad. De aanleiding hiei- van zijn de nationaal-socialisten, die in fas cisten-uniform door de straten liepen en daarmee agitatie verwekten van de bewo ners, voornamelijk van de communisten on der hen. De communisten maakten hatelijke opmerkingen tegen hen en trachtten botsin gen met de nationaal-socialisten uit te lok ken. In de Dorpstraat is een oploopje ontstaan waarbij eenige communisten poogden slaafs te raken met nationaal-socialisten. Om dit te voorkomen beval de politie de menigte door te loopen. Toen daaraan niet werd vol daan, zag zij zich genoodzaakt met de sabel de menschen uiteen te jagen. Later in den avond vormde zich op de Zestienhovensche kade nabij de School straat nog een samenscholing, welke echter toen de politie naderde, uiteen ging. Het is verder rustig gebleven. AANGETEEKENDE BRIEF ONRECHTMATIG GEÏND. De dader te Antwerpen gearresteerd. Op hot postkantoor te Heerlen arri veerde een week geleden uit Saarbrüc- ken een aangeteekende brief inhoudende 10.000 rijksmark. Het adres luidde ten name van E. Hposte restant Heer'en. Zondag 21 Mei kwam een Pool, L ge naamd, ten postkantore informeeren of een streng verhoor onderworpen, waar- men. Zijn naam was dezelfde, als op de enveloppe stond. Hij legitimeerde zich met zijn pas. die in orde was. Nadat de postambtenaar deze had ingezien, heeft hij den aangeteekenden brief aan den Pool ter hand gesteld. Den volgen len dag kwam echter, al dus De Crt., E H degene voor wien het waardevolle stuk bestemd was, om den brief in ontvangst te nemen. Tot groote ontsteltenis ontdekte men, dat het stuk reeds was afgegeven. De postambtenaar had niet voldoende acht geslagen op het feit, dat de voornamen niet overeen stemden. Onmiddellijk werd de ge meentepolitie met een en ander op de hoogte gesteld. De inspecteur der re cherche. de heer P. Weijma, werd met het onderzoek belast. Heel spoedig kreeg hij een draad in hander en daarbij bleek, dat de bewuste L. H., die het aan geteekende stuk in ontvangst had ge nomen. met zijn buit reeds de wijk n^ar België had genomen. De inspecteur is toen onmiddellijk naar Luik gereisd, waar hij vermoedde den verdachte te zullen vinden. Het onderzoek aldaar wees echter uit, dat L. H. ijlings van Luik naar Antwerpen was vertrokken. Aanstonds stelde inspecteur W. zich toen in verbinding met de Antwerpsche poli tie en toen hij zelf te Antwerpen arri veerde werd aldaar het onderzoek voort gezet en wel met goed succes. De heer Weijma smaakte het gei.oe en zijn werk bekroond te zien. Hij kon L. H gisteren arresteeren Deze werd onmiddellijk aan een streng verhoor onderworpen, waar bij hij door de mand viel. De verdachte is te Antwerpen achter slot en grendel gezet. Hij zal worden uitgeleverd De uitlevering is reeds door onze regeering aan de Belgische regeering gevraagd. ELF SMOKKELAARS IN ARREST GENOMEN. Groote hoeveelheden waren ontdekt. Nog meer arrestaties verwacht. In een woning in de buurt van de grens tusschen Noord-Limburg en het Duitsche Rijnland hebben douane en politie elf smok kelaars, o.w. zich drie Nederlanders moeten bevinden, gearresteerd. Het Hlbd. weet hierover de volgende bij zonderheden te melden: Reeds lang was het den Duitschen douane beambten opgevallen, dat een aantal perso nen een geregelde verbinding onderhield tusschen Noord-Limburg en Duisburg. Ver scheidene malen hadden zij den wagen, waar mede de mannen heen en weer reisden, on derzocht zonder echter ooit iets verdachts te hebben ontdekt. In samenwerking met de Kriminalpolizei van Duisburg deden de douane-beambten Zaterdag een inval in een in de Duitsche grensstreek gelegen woning, waar een aantal mannen bijeengekomen was, hetgeen de dou ane ter oore was gekomen. De mannen werden in verzekerde bewa ring genomen en er werd een huiszoeking verricht. Na lang zoeken vond men eenige goed verborgen kelders, die volgepropt wa ren met gesmokkelde koffie en tabak. Alles was reeds van andere verpakking voorzien en lag gereed om verder doorgevoerd te worden. Bij verhoor der smokkelaars bleek, dat de waren voor Hamburg bestemd waren. On- middelijk werd toen de politie aldaar gewaar schuwd, éie daarna een inval deed in een door de sluikers genoemd café te Hamburg, waar de beurs der smokkelaars gevestigd was en waar de koopers en verkoopers ge regeld samenkwamen. Hier heeft de politie van Hamburg nog eenige personen in arrest genomen. In de bij het café gelegen garage werden eveneens groote hoeveelheden smokkelwaar gevonden In deze garage werd gewoonlijk alles over geladen uit den auto der smokkelaars op dien der afnemers. In totaal zijn elf personen aangehouden. Zij hebben bekend gedurende ongeveer drie maanden voor ruim 50.000 K.G. tabak en koffie van Noord-Limburg naar Hamburg gesmokkeld te hebben. Daar de bende zeer uitgebreid blijkt te zijn, worden nog talrijke arrestaties ver wacht. POGING TOT BEROOVING. Een fietsrijder aangerand. Op den weg naar Doxmeer nabij de ge meente St. Anthonis, is de molenaar D. uit Boxmeer, die Zaterdagavond verschillende klanten had bezocht en per rijwiel omstreeks twaalf uur huiswaarts keerde, door aanran ders aangevallen. Op een donker gedeelte van den weg werd blijkens een bericht in de Crt., hij plotseling door twee individuën, die zich verdekt had den opgesteld, besprongen en van de fiets ge sleurd. De aanranders grepen den man, die zich hevig verzette,stevig vast en doorzoch ten zijn zakken, met het doel zijn beurs te ste len. Óp dit moment naderden toevallig twee wandelaars, die op het luide hulpgeroep van den molenaar ijlings te hulp snelden. Toen de aanranders idt merkten, lieten zij hun slachtoffer los. Zij kozen het hazenpad en verdwenen in de duisternis. De dieven hadden geen kans gezien het geld van den molenaar te be machtigen. Men trachtte de vluchtelingen nog te achtervolgen, doch spoedig moest deze poging opgegeven worden. Onmiddel lijk werd de politie gewaarschuwd, waarna met een speurhond de geheele omgeving werd afgezocht. Men slaagde er echter niet in de daders te arresteeren. De molenaars, die hevig ontsteld was, bleek geen letsel te hebben bekomen. vlag neergehaald en vernield. Intusschen waren de schipper en zijn knecht aan dek gekomen. De mannen uit de roeiboot wierpen een stuk hout naar de Duitschers. Deze gooiden het terug en troffen een der roeiers M., die licht werd gewond. De beide roeiers A. B. en P. M.. hebben hierna de roeiboot opgeborgen en zijn vervolgens van den dijk het schip met steenen gaan bekoge len De schipper en zijn knecht lieten zich niet onbetuigd en gingen op de aanvallers af. In de havenwijk ontstond toen een groote oploop, waarbij de politie van de sabel moest gebruik maken. Nadat de schipper op het politiebureau aan een verhoor was onderworpen, werden A. B en P. M. opgesloten. DR. COLIJN TREEDT UIT DE JOURNALISTIEK. De politieke leiding van Dt Standaard. Dr. H. Colijn legt, nu hij zijn werk als minister-president is begonnen, den arbeid als politiek hoofdredacteur van „Dé Stand aard" neer. Er treedt nu, evenals voorheen, een com* missie op voor de politieke leiding van het blad. DE LOONSVERLAGING IN DE SPINNERIJEN TE ENSCHEDE. Door drie organisaties aanvaard. Het is, volgens de Crt., waarschijnlijk, dat de bij de vijf groote spinnerijen te Enschede aangekondigde 10 pCt. loonsverlaging zon der actie van arbeiderszijde zal worden aan vaard. In een Vrijdagavond gehouden ge combineerde ledenvergadering der arbeider: organisaties „Unitas" en ,St. Lambertus" is besloten, nadat de besturen verslag hadden uitgebiacht van de 's ochtends met de werk gevers gehouden conferentie, zich bij de loonsverlaging neer te leggen. Ook de leden van de Landelijke Federatie zullen zich niet tegen de verlaging verzetten. HAKENKRUISVLAG AFGERUKT. Gistermiddag arriveerde in de haven van Gorinchem een Duitsch schip, dat cement moest lossen en daartoe ligplaats had gekozen achter den Korte Dijk. Het schip voerde de hakenkruisvlag. Twee personen, die in een roeiboot waren ge zeten, hebben toen de schipper beneden was, het vlaggetouw doorgesneden, de NEDERLANDSCHE BANKIER TE WEENEN GEARRESTEERD. Kronkelwegen van de Duitsche justitie. „Der Morgen" het extreem-liberale Maandagochtendblad van Weenen, bracht gistermorgen een verhaal over de arrestatie van een N'ederlandschen bankier, die vroe ger in Berlijn woonde en laatstelijk in Am sterdam. In dit bericht wordt, zooals de medewerker van het Hbld. Nijpels meldde, medegedeeld, dat de familie van den ge arresteerde in Amsterdam eenige dreigbrie ven uit Duitschland ontving, waarin werd geëischt op te houden met actie voor de Duitsche joden. Deze brieven zijn niet be antwoord. Danrna verscheen in het Duit. sche politieblad een verzoek een bankier „wegens verboden handel met deviezen en bedrog" te arresteeren. Dit verzoek tot in hechtenisneming ging uit van defi General- Anwaltschaft te Berlijn. In 1932 is de bankier door de douane controle te Berlijn verhoord wegens een deviezenkwestie en handel met het buiten land in I. G. Farbenaandeelen, maar hij is toen buiten vervolging gesteld, waarna hij nog geruimen tijd in Berlijn verbleef, zonder dat hij er echter iets meer over vernam. De Weensche politie moest wegens het verzoek van de Duitsche politie tot arresta tie overgaan; zij wacht thans de telegra fisch te Berlijn aangevraagde gegevens over het ten laste gelegde af. Volgens het artikel in „Der Morgen" zou het materiaal tegen den bankier afkomstig zijn van een verklikkerscentrale, waarvan de. zetel te Berlijn zou zijn en die filialen zou hebben te Amsterdam, Parijs, Praag en Weenen. De employé's dezer centrales krij gen premies en provisie voor de via hun aan giften van „ontrouwe beambten" of aan „corruptie schuldig bevonden" bankiers en industrieelen afgenomen gelden. BRANDEN. Wederom een ernstige brand te Uden. Ten tweeden male binnen een tijdvak van 24 uur is het Noordbrabantsch dorp Uden ge teisterd door 'n ernstigen brand, waarbij een hotel-café-restaurant met woonhuis, een win kel in koloniale waren met woonhuis geheel in de asch zijn gelegd en een dubbel woon huis gedeeltelijk is uitgebrand. Eenige uren heeft voorts groot gevaar bestaan, dat het nieuw St. Jans ziekenhuis aan het vuur ten offer zou vallen. De brand is ontstaan op de bovenverdie ping van het woonhuis van den heer Els- donk. De vlammen sloegen over naar het be lendende hotel-café-restaurant De Gouden Leeuw, dat bewoond wordt door den heer Puyenbroek en toebehoort aan den gemeente secretaris van Uden. Al het huisraad benevens de inventaris van het hotel en de winkelgoederen van E. zijn een prooi der vlammen geworden. De brandweer werkte met uiterste krachts inspanning om het nabij gelegen dubbele woonhuis, bewoond door de gezinnen Schild- huis en Walderveen voor het vuur te vrijwa ren, te meer daar deze huizen grenzen aan het St. Jans gasthuis, dat ernstig gevaar be gon te loopen. Met man en macht heeft men gewerkt om deze ramp te voorkomen. Het personeel van het ziekenhuis had post gevat bij het gebouw, waarin de stallen van het ziekenhuis zijn gevestigd. Met een tuinslang heeft men dit gebouw nat gehouden. Het dubbele woonhuis van S. en W. liep aanzienlijke schade op, doch kon behouden blijven. Daartoe heeft de gunstige windrich ting veel bijgedragen. Omtrent de oorzaak van den brand tast men nog in het duister. De schade wordt op 30,000 geraamd en wordt door verzeke ring gedekt. Eenige personen gewond. Zaterdagavond omstreeks elf uur brak een brand uit aan de haven te Maasbracht in de boerderij met woning van deri heer Beckers. De schippers, die in de haven lagen met hun schepen, haastten zich om de bewoners der boerderij te wekken. Het vuur had bin nen enkele oogenblikken verschillende perso nen omsloten. Allen kwamen bij de redding met eenige brandwonden vrij. Echter liepen twee meisjes zware brandwonden op. Omstreeks 12.05 uur arriveerde de brand weer uit Roermond, die echter ter plaatse geen hulp kon bieden, daar het water uit de Maas moest worden gehaald en de spuit hiervoor geen voldoende slangen had. Landbouwschuur met veel hooi verbrand. Gistermorgen omstreeks half vijf werd de brandweer te Oss gealarmeerd voor een brand aan den Berghemschen weg aldaar. Het vuur bleek te woeden in de landbouw schuur van den heer Van Vlijmen, waarin eer. groote voorraad hooi was geborgen. Met moeite mocht men erin slagen, de bë-

Alkmaarsche Courant | 1933 | | pagina 9