kook mm n? of -wei Beverwijk-Purmersteijn. ^Buitenland SPORT EN WEDSTRIJDEN. De strijd om het landskampioenschap. het 'was, die den ouden Tassaert had ver- Beslissings-Wedstrijd. Promotie Competitie 3 Klasse- 2en Pinksterdag a.s., 2 uur, op het Alcmaria-Victrix terrein Promotiebeslissingen aanstaande Purmersteijn-Beverwijk op 't Alcma- ria-terrein. De motorraces te Alkmaar. HET KAMPIOENSCHAP. ALS AFSCHRIKWEKKEND VOORBEELD. 4c Leuven. Osseiaere werd in verhoor geno men en, na eenig praten, bekend^nj, dat h j SSoTdmet een koevoet, Osseiaere was te Gent in een weezengesticht geplaag een zijn opleiding was hij gaan werk»sn ciroMerietabriek. Hij was zedel.jk reeds een wrak en maakte metpeelman versc'hafte. hem na zijn werkuren nog were^ Gsselae. Dit duurde twee iaar. T»en d geroepen re naar Brussel, waar hh w«Hl] om zijn militairen diens vervoegWi zon- moest zich bi] zi£ reg de mlSdadiger nu, der geld. Toen, zoo vcrsCbaffen. Hij wist besloot hij zicheen 5000 Ir. bezat van vroeger, dat Peelverborg Op 9 Febr. en ook waar hij d 8 e Brussel, vertrok hij 1927, ua Zijn W« omstreeks 8 uur, naar S^ir^mèent te herinneren, aankwam. Hij Önft*liet hui. «au Peul- ïuiï De schoenmaker had de gewoonte de straatdeur open te laten, voor de klanten. Osseiaere kon dus gemakkelijk naar boven ffaan Tassaert was nog beneden aan het werk' Osseiaere had zijn koevoet meege bracht met de bedoeling desnoods Peelman neer te slaan, om hem te kunnen berooven. De deur van Peelman's woning trachtte hij onen te breken, doch dit maakte zooveel_ge- rucht, dat hij vreesde de aandacht 1 jaert die beneden nog werkte, te wekken. 00€n uichtiij uwwl t~ rucht dat hij vreesde de aandacht van Tas saert' die beneden nog werkte, te wekken Hij besloot dezen eerst onschadelijk te maken Osseiaere ging naar beneden, opende zacht- ks de deur van Tassaert's woning en gaf den schoenmaker, die met den rug naar hem gekeerd zat, twee slagen op het hoofd, zoo dat hii roerloos ineenzakte. Hij was op slag dood Toen zocht de bandiet naar geld, vond in een koffer 500 fr. en verdween met het geld zijn koevoet meenemende en zonder zich nog verder om het geld van Peelman te be jammeren, vreezende, dat deze thuis zou ko men. Hij vertrok onmiddellijk naar het sta tion om den trein naar Brussel te nemen Den volgenden morgen was het Peelman, die het lijk van Tassaert ontdekte. Hij leefde met hem in ruzie, omdat Tassaert hem wou doen verhuizen. Hij had hem vroeger naar aanlei ding hiervan ook wel eens bedreigd. Voelde Peelman zich ongerust? Meende hij, dat de politie hem zou verdenken, omdat hij met den schoenmaker had getwist? Hoe dan ook, in- stede van dadelijk naar de politie te gaan, ging hij nog eerst groenten koopen en een glas bier drinken; om eerst dan naar het commissariaat van de wijk zijn akelige ont dekking te gaan vertellen. Zijn houding wek te vermoedens op. De politie pluisde zijn ver leden uit, dat niet zeer gunstig was, hoewei hij nog nooit werd gestraft en hij werd ver zocht te vertellen hoe hij den vorigen dag had doorgebracht. Men had Tassaert nog gezien om 5 uur. De moord moest dus later gebeurd zijn. En in plaats van de waarheid te vertellen wilde Peelman de politie doen gelooven, dat hij om 5 uur was weggegaan en om 7 uur was thuis gekomen, om een half uur later reeds te bed te gaan. Dit werd valsch bevonden. Vier getuigen hadden hem nog gezien in den loop van den avond, op straat en in een café tot 9 uur. Peelman gaf dit tenslotte toe, zeggende, dat hij om- half tien was thuis gekomen, de deur zooals ge woonlijk had open gevonden, binnen was ge gaan zonder iets verdachts te hebben gezien en was gaan slapen. Waarom had hij de waarheid niet gezegd? Hij wou wellicht niet bekennen, waar hij was geweest. Aan zijn advocaten, mr. Butay, uit Gent en mr. Petit, uit Brussel, verklaarde hij, dat hij gemeend had aldus beter zijn onschuld te kunnen be wijzen. Want volgens hem moest Tassaert vermoord zijn 's nachts, terwijl hij sliep. Door zijn thuiskomst vroeger op te geven, meende hij beter zijn onschuld te kunnen be wijzen. Bij een huiszoeking in de woning vond de politie op zolder een jas, welke pas gewasschen scheen en waarop verdachte vlekken werden waargenomen. Aan den wa terafloop vond men ook nog eenig zeepsop Peelman droeg ook een schoon hemd. Hij zelf verklaarde, dat hij op de rommelmarkt te ent een oude overjas gekocht had, de panden had afgesneden en het kleedingstuk dan als jas had gebruikt. Hij had de jas drie dagen voor den moord gewasschen en ook een schoon hemd aangetrokken. Op zolder moest de jas nog nat zijn, na drie dagen, in den winter. De politie geloofde dit evenwel niet en de jas werd toevertrouwd aan een expert, ex-prof. Felix Daels, om de vlekken te onder zoeken. Peelman kon ruim 3000 fr. toonen, die hij gewonnen had tijdens het seizoen te Ostende, wat juist werd bevonden. In de wo ning van Tassaert vond men ook nog eenig geld en een paar obligaties. De oude had overigens nooit veel bezeten. Het parket, dat Peelman in beschuldiging had gesteld we gens moord met diefstal als drijfveer, ver zaakte dan ook den diefstal. Toen werd door ex-prof. Felix Daels rapport ingediend. Hij besloot, dat hij drie vlekken had vastge steld, welke hij wetenschappelijk had onder zocht en die, volgens hem, bestonden uit men schelijk bloed van ten hoogste drie dagen oud. Dit was verpletterend voor Peelman, te gen wien tot dusver slechts vermoedens had den bestaan. In deze omstandigheden kwam hij voor het assisenhof en werd tot de dood straf veroordeeld, nadat het openbaar minis terie, advocaat-generaal Lesaffre, ook het hoofd had gevraagd van den beklaagde, die zijn onschuld had staande gehouden. Op een afstand gezien was deze eisch van het ojjen- baar ministerie wel buitengewoon streng, want wanneer de moord niet wegens diefstal was gepleegd, moest hij aannemen, dat er een ruzie had plaats gehad. En dan waren er, in zekere mate verzachtende omstandig heden, ook door de afwezigheid van vroegere veroordeelingen. De advocaat-generaal had zijn overtuiging gevormd op grond van het verslag van ex-professor Daels, dat hij on voorwaardelijk aanvaardde Peelman had niet alleen gezegd onschuldig te zijn, maar nij deelde ook aan de magistraten mede, dat, indien er iemand was, dien hij kon verdenken, dit Osseiaere moest zijn. Hi zeide, dat Osselaer geregeld in huis was geweest, den ouden schoenmaker en zijn gewoonten kende en dat hij in staat was om een dergelijke misdaad te ple «en. Osseiaere werd verhoord, doch deze beschuldigde Peelman, zeggende dat Peelman hem vroeger had toever trouwd, dat hij gaarne Tassaert had zien weggaan, om dan zelf de beneden verdieping te kunnen huren. Tegen Os selaere werd volstrekt geen ernstig on derzoek gevoerd en zijn alibi werd niet onderzocht. Op het proces verscheen Osseiaere als getuige ten laste, gedaagd door het paiket! Het getuigenis van ex-prof. Felix Daels gaf aanleiding tot hevige incidenten met de verdediging, die op ernstige gronden de wetenschap pelijke waarde van zijn rapport be twistte en betoogde, dat de getuige zijn onderzoek bad gedaan zonder voldoende wetenschappelijke waarborgen. Zij ver klaarden dat het hem onmogelijk was te bevestigen, dat er versch bloed kleef de op de jas van Peelman. Op 11 Febru ari had hij de jas gekregen en op 25 Fe bruari had hij reeds zijn rapport inge diend met de bezwarende besluiten. Welnu, volgens de methode van den Franschen geleerde E. Kohn-Abrest, die was gevolgd, zijn er om den aard van de bloedvlekken te bepalen, ten minste 18 dagen vereischt. om de reactie na te gaan bij een konijn, op voorwaarde dan nog dat men dadelijk een konijn gereed heeft, dat voor de proefneming geschikt is en op bijzondere wijze moet gevoed worden. Nochtans is ex-prof. Daels in slechts veertien dagen tot zijn conclusie gekomen. De verdediging, die er van gehoord had, dat er in het laboratorium van den expert geen proefkonijnen aan wezig waren geweest, stelde den getui ge toen ook de vraag met welke konij nen hij de proef had genomen. De ex pert antwoordde, dat hij niet alleen in zijn universitair, maar ook in zijn parti culier laboratorium proefnemingen deed. De verdediging had, in haar cri tiek op 't rapport van Daels, natuurlijk haar licht opgestoken bij andere geleer den, die het rapport hadden onderzocht. Peelman had niet de middelen om een tegenexpert te dagvaarden. In de Belgi sche rechtspraak is het onderzoek ove rigené niet tegensprekelijk, evenmin als de expertises en een tegenexpert kon alleen uitspraak doen over de weten schappelijke waarde van het rapport van Daels. Het openbaar ministerie was verontwaardigd over de houding van de advocaten, die de eerlijkheid en de we tenschappelijke waarde van zijn expert in twijfel durfden trekken. Intusschen moet het tot andere gedachten gekomen zijn. Dit ls de derde crimineele zaak waarin, na de veroordeeling, het rapport van den toenmaligen expert Felix Daels ernstig in het gedrang wordt gebracht. Felix Daels werd reeds In twee vergifti gingszaken van ernstige nalatigheid be schuldigd. Thans weer moet blijken, dat hij zich heeft vergist ofwel nalatig is geweest En intusschen is hij ontsla gen als hoogleeraar en als expert van het parket en werd hij tot een jaar ge vangenisstraf veroordeeld, een paar maanden geleden, wegens verduisterin gen ten nadeele van den Staat en het universitair erfgoed, nó, vrijwillig al zijn rechten op pensioen te hebben opge geven. Men begrijpt, dat een dergelijke zaak de vormen van een schandaal aan neemt. De zwaarste beschuldigingen werden reeds tegen den gewezen expert geuit, die het beter acht niet te antwoor den. Deze nieuwe zaak, welke door de bekentenissen van den waren dader een gansch nieuwe beteekenis krijgt, zal evenwel een gelegenheid zijn om de kwestie van de expertises Daels eens goed te onderzoeken, want de verdedi ging zal, vooral nu het Gentsche gerecht niet veel haast schijnt aan den dag te leggen om de rechterlijke dwaling te herstellen, met de grootste energie aan sturen op de herziening van het proces, waarbij dan ook het rapport Daels on der de loupe zal worden genomen. DE BRANDSTICHTING IN DEN RIJKSDAG. Het onderzoek beëindigd. De Völkische Beobachter meldt dat de rech ter van instructie Vogt het vooronderzoek na de brandstichting in den rijksdag met de slotverhooren van den Nederlander van der Lubbe het communistische rijksdaglid lorgler Dimitrof Popof en Tanef heeft ge sloten. De acten zijn doorgezonden naar den Proc. Gen. te Leipzig, die de zaak verder be handeld. Wij hebben er Maandag reeds op gewezen, dat de strijd om den hoogsten titel dit jaar al bizonder spannend is. Nog is met geen mogelijkheid te zeggen, wie kampioen zal worden en nog is niet met zekerheid te voor spellen, wie onderaan zal komen. Wat dit laatste betreft, kunnen wij na de Pinksterdagen misschien iets meer aan de weet komen. En meteen kunnen wij dan een club noemen, die kansloos verder speelt. Het is namelijk zoo gesteld, dat P.S.V. en Velo- citas elkaar voor de tweede keer ontmoeten en de verliezer zal dan 8 punten verlies heb ben, wat te veel is in deze competitie. Daar om is het eigenlijk wel jammer, dat deze wed strijd is vastgesteld. Hoeveel mooier zou het niet geweest zijn, als bijvoorbeeld P.S.V. Feijenoord en Velocitas—Stormvogels ge speeld waren. En als de thuisclubs dan ge wonnen hadden Er is van den wedstrijd P.S.V.Velocitas vooraf niets te zeggen. Beide clubs hebben getoond, zich met de andere te kunnen me ten en vooral Velocitas is de vorige week uit stekend uit den hoek gekomen. Veel krachts verschil zal er dus Maandag wel niet zijn en een uitslag, die in de buurt van een gelijk spel ligt, is lang niet onwaarschijnlijk. Go aheadStormvogels is van zeer groot belang voor beide clubs. Elk er van heeft precies dezelfde kansen en verliezen betee- kent hier bijna het verspelen van den kans op den titel. Ook hier is geen enkel resultaat te voor spellen, al meenen wij, dat Go ahead iets constanter speelt en daardoor een beetje fa voriet is. Maar alles is hier mogelijk! Er is dus kans, dat de Pinksterdagen ons zullen leeren, wie 'n resieuze kans maakt op de bovenste plaats, 't Is alleen maar jammer, dat reijenoord niet speelt, vooral ook, om dat de Rotterdammers al een wedstrijd ach terstand hebben. VOOR DE PROMOTIE. In afdeeling I kan Maandag de beslissing vallen. Dan wordt n.1. gespeeld de wedstrijd H.F.C.—Blauw Wit. Iedereen weet, hoe Bl - Wit nog een theoretisch kansje heeft en ieder een weet, dat H.F.C. nog één puntje uit twee wedstrijden noodig heeft. De sterke verdedi ging der thuisclub doet vermoeden, dat dit eene puntje veroverd wordt en dat Blauw- Wit tweede klasser zal zijn In deze afdeeling spelen in Hoorn Hollan- dia en O.V.V.O. tegen elkaar om een plaatsje in de tweede klasse. De bezoekende Amster dammers hebben het voordeel, dat ze met een gelijk spel reeds gaan promoveeren, terwijl Hollaiiaia beide puntjes noodig heeft, om een beslissingsmatch uit te lokken. 't Zal er spannen in Hoorn, waarbij wij de thuisclub de beste kansen geven, ondanks het feit, dat men in Amsterdam bijna vast op een hoofdsteedsche zege rekent- U.V.V.D.O.S. kan in de andere tweede klasse de beslissing brengen. Reeds is Baarn door deze twee Utrechtsche clubs verdron gen en reeds heeft D.O.S. U.V.V. geklopt met zeer kleine cijfers (10), zoodat D.O.S. slechts bij een gelijk spel promoveert. Wij hebben zoo'n idee, dat U.V.V. deze keer wint en dat er dus straks nog een beslissingswed strijd noodig is. Tenslotte hebben wij hier in Alkmaar nog ten extra-wedstrijd tusschen Beverwijk en Purmersteijn om een plaatsje in de derde klasse. Wij zullen dit echter hieronder nader uiteen zetten. In afdeeling II gaat H.V.V. naar West- Frisia. Voor de Enkhuizers de allerlaatste kans. Zij moeten beslist winnen, om het nog tot een nieuwe serie te brengen en een geliik spel beteekent reeds degradatie. H.V.V. is de vreemdste club. Ze kan als een derde klasser spelen, ze kan als een ster ke eersteklasser van zich afbijten. Daarom zullen wij maar geen voorspellingen doen, omdat alles mogelijk is. Natuurlijk hoopt Excelsior op een West-Frisia-overwinning, waardoor ze zelf aan een gelijk spel in Den Haag reeds voldoende zou hebben. In het Oosten wordt de wedstrijd S.C.H.- Hengelo gespeeld. Wint Hengelo, dan is ze eersteklasser; verliest ze, dan hebben alle drie clubs nog een kans. Hengelo heeft thuis met veel moeite ge wonnen en zal veel beter moeten spelen, om opnieuw te winnen. In het Zuiden kan ook de beslissing val len. Als Middelburg thuis van V.V.V. wint, blijft ze in de hoogste klasse. Verliest ze en verliest Hero thuis van Juliana, dan is deze eersteklasser En zoo zijn er nog meer kan sen en mogelijkheden. Middelburg is sterk genoeg om van V.V.V. te winnen en Hero zou Juliana best eens kun nen kloppen. Afwachten maar. Tenslotte zal F.V.C.—Friesland in het Noorden de beslissing kunnen brengen. Als Friesland wint of gelijk speelt, blijft ze eersteklasser. Ze heeft getoond, de sterkste te zijn, dus Maar 't is een plaatselijke ontmoeting, wat beteekent, dat hier zeer zeker alles moge lijk is. BEVERWIJK-PURMERSTEIJN. Op het Alcmaria-terrein worélt Maandag middag de beslissingswedstrijd Beverwijk- Purmersteijn gespeeld voor een plaatsje in de derde klasse. Purmersteijn moet deze plaats verdedigen tegen de kampioenen der vierde klasse. Wij meenen. dat Beverwijk beter voetbalt, doch dat Purmersteijn zeer stug is in het verdedi gen. Daarom zal de wedstrijd wel zeer span nend zijn en voor de spelers zeer enerveerend. Motoren. DE AANSTAANDE MOTORRACES. Wij herinneren nog even aan de motor races, welke morgenmiddag op de Alkmaar sche grasbaan gehouden worden. Het pro gramma is buitengewoon goed verzorgd, zoodat het jrubliek de meest daverende rond jes zal zien! Het feest begint om half twee precies, zulks met het oog op het zeer om vangrijk programma. Schieten. SCHIETWEDSTRIJDEN IN ALKMAAR. Den 13, 14 en lSden Juni a.s. houdt de Burgerwacht van Alkmaar schietwedstrijden in de zaler. van het café van Gijzen alhier. Deze wedstrijden, die steeds zeer in den smaak vallen, zullen ook dit jaar weer een gezellig karakter dragen en de strijd zal vooral in den korpswedstrijd zeer zwaar zijn. Behalve de corpswedstrijden zijn er personeel- en vrije baan-wedstrijden terwijl tenslotte om den titel van kampioen van Alk maar gestreden zal worden. Biljarten. WEDSTRIJDEN VAN „KRIJT OP TIJD" Gisteravond hield de biljartclub „Krijt op Tijdhaar laatsten seizoenwedstrijd tegen „Rood Wit". Er werden 3 partijen van 100 punten gespeeld. De uitslag was: Abra Hamstra 65 pt.; De Jonge (R W.) 100 pt. Noles (R. W.) 100 pt.; Grootes 56 pt. Moeibregeberg 100 pt.; Slingerlande 37 pt. De vergulde lauwertak viel dus Rood Wit on Groen tpn HppI. DE TRANSFER ONDERHANDELINGEN IN BERLIJN. Mededeeling van de Rijksbank. Betreffende de transferonderhandelingen, die de laatste dagen in Berlijn zijn gehouden, deelt de rijksbank onder meer mede, dat op uitnodiging van de rijksbank in de laatste dagen in Berlijn besprekingen hebben plaats gevonden met vertegenwoordigers der ver schillende groepen der Duitsche buitenland sche crediteuren betreffende het transfer probleem. De rijksbank heeft een omvang rijk materiaal betreffende den Duitschen bui- tenlandschen handel en betreffende de de viezen- en schuldpositie voorgelegd. De ver tegenwoordigers der crediteurengroejjen heb ben hunnerzijds zonder zelf eenig voorstel te doen feiten naar voren gebracht, om bij de bevoegde Duitsche instanties betreffende de uitwerking van eenige beperking van het transfer tegenover de volle schuldverplich tingen het juiste begrip ingang te doen vin den. Het resultaat der beraadslagingen was al- gemeene overeenstemming over het feit, dat de der rijksbank nog ter beschikking staande vrije goud- en deviezenreserves een zoodanig laagtepunt hebben bereikt, dat bij verdere daling de functie der rijksbank als centraal circulatie-instituut benadeeld moet worden en dat het wenschelijk is deze reserves gelei delijk te verhoogen, ten einde daardoor de rijksbank te steunen bij haar bemoeiingen de stabiliteit der Duitsche valuta te handha ven. Alle deelnemers hebben erkend, dat de Duitsche buitenlandsche handel en de we reldhandel als basis moeten worden be schouwd voor het transferprobleem. Aange nomen wordt dat een der belangrijkste en urgente taken der economische wereldconfe rentie zal zijn een snelle en permanente op lossing van het Duitsche transfer probleem te vergemakkelijken. De rijksbankpresident en de transferbesprekinger.. In een gister gehouden persconferentie heelt de president van de rijksbank, dr. Schacht, verklaard: Wij hebben niet noodig moeilijke situaties te verheimelijken. Wij kun nen vrijmoedig alle problemen openbaar uit eenzetten, omdat wij gelooven, dat de natio nale regeering het algemeene vertrouwen be zit ook moeilijke problemen meester te wor den. Er is niet de minste reden tot eenige verontrusting betreffende eenige monetaire of valuta-aangelegenheid. De rijksregeering toont in alle openhartigheid, dat zij het probleem kent. Zij weet hoe het moet wor den opgelost en is ook vastbesloten het op te lossen. Het feit, dat er een nieuwe regee ring is, is een waarborg dat het zal worden opgelost. Men heeft niet over het probleem der schulden gesproken dat de debiteuren hun schulden moeten betalen is natuurlijk maar slechts over de moeilijkheden deze schulden te transfereeren. De erkenning dat de der rijksbank nog ter beschikking staan de vrije goud- en deviezen-reserven zulk een laagte zouden hebben bereikt, dat bij een verdere daling de rijksbank in gevaar zou kunnen komen, beteekentvoor de Duitsche opvatting een zeer grooten moreelen steun. De daling der deviezenvoorraden bij de rijks bank kan zoo niet verder gaan, wanneer de circulatiebank haar functies zal handhaven. Deze functies bestaan niet alleen uit de handhaving der stabiliteit van de mark, deze staat boven iederen twijfel omdat men haar dooi* de deviezenwetgeving vast in de hand heeft. Boven deze functie heeft de rijks bank de taak een zeker verkeer met het bui tenland steeds te handhaven. De import van grondstoffen kan niet worden voortgezet, wanneer de rijksbank niet de beschikking heeft over 'n zekeren deviezenvoorraad. Men moet het daarom toejuichen, dat de heeren erkend hebben, dat de rijksbank het absolute recht heeft haar deviezenvooriaaJ r-U ver der te laten dalen, doch dez: veeleer ie mien toenemen. In de erkenning dat de Stilualte-overeen- komst een essentieele bijdrage zal vormen voor de handhaving van den Duitschen in ternationalen handel en crediet is ook tot uitdrukking gebracht, dat deze handhaving ook strikt noodzakelijk is in het belang der crediteuren op langen termijn. Met de er kenning dat de buitenlandsche handel van Duitschland en de handel der wereld be schouwd moet worden als basis voor het transfer probleem, heeft ook dit gremium weer uitgesproken, dat men welk geld dan ook niet uit de lucht te voorschijn kan too- veren. Men moet Duitschland de mogelijk heid geven in het internationale verkeer dit geld te verdienen. De economische wereldconferentie zal dit probleem niet aan zich kunnen laten voorbij gaan. Zij zal den weg moeten zoeken om de oplossing te bevorderen. Doet zij dat niet, dan ziet het er voor den internationalen schuldendienst zeer droevig uit. Het feit, dat de rijksbank het geheele deviezenverkeer on der controle heeft, dat de rijksbank den wil heeft de deviezen te behouden en te vermeer deren, maakt de rijksmark absoluut zeker. Het is volkomen uitgesloten, dat men nog eens zal toestaan dat het Duitsche volk in- flatieverliezen op zijn spaargeld zal lijden. Het besluit der rijksbank is onherroepelijk, dat zij een verdere daling van haar deviezen voorraad niet meer zal toestaan. Zij zal zoo spoedig mogelijk dienovereenkomstige beslui ten nemen. Regeling reeds na Pinksteren? Naar verluidt zullen de besluiten van de rijksregeering in de kwestie, welke maat regelen genomen moeten worden ter bescher ming van de deviezenvoorraden, reeds on middellijk na Pinksteren genomen worden. Verklaring van den Amerikaanschen vertegenwoordiger. In welingelichte Amerikaansche kringen wordt vernomen dat een Amerikaansche ver tegenwoordiger op de Berlijnsche transfer conferentie heeft verklaard, dat de Ameri kaansche crediteuren voornemens zijn, wan neer Duitschland een transfer moratorium zou afkondigen beslag te laten leggen op de eigendommen der Duitsche firma's in Ame rika die hun verplichtingen niet zijn nageko men. De Amerikaansche vertegenwoordiger hebben dr. Schacht duidelijk meegedeeld, wat de gevolgen zouden zijn wanneer Duitschland maatregelen zou nemen die door Amerika als onjuist en onrechtmatig zouden worden beschouwd. Een hondelaar uit Moers in Duitsch land, die iemand voor drie maanden IOC M. had geleend en daarvoor 20 M. rente had berekend is gistermiddag als afschrikwekkend voorbeeld door 4 SS- lieden door Moers geleid Daarbij moest hij een bord dragen met het opschrift: „Ik ben een woekeraar, ik ben een bloedzuiger." De vertooning oogstte veel bekijks. een een ERNSTIGE ONTPLOFFING IN CALIFORNIE. Ruim 20 personen gedood; groote paniek uitgebroken. Te Long Beach in Californië fléeft ernstig ongeluk plaats gehad. In een destil- leerderij van de Richfield Oil Cy. op de be kende Signell-hill vlogen eenige tanks in brand waarna het vuur snel om zich heen greep en in totaal 30 tanks exploideerden. Naar schatting van de politie werden onge veer 20 personen die zien in de omgeving be vonden door de ontploffing gedood, terwijl minstens een evengroot aantal werd gewond. Reeds na zeer korten tijd was geneeskundige hulp ter plaatse en werden 17 gewonden naar het ziekenhuis overgebracht. Inmid dels dreigde het gevaar dat het vuur de in de onmiddellijke nabijheid van de distilleer derij gelegen bronnen zou aantasten. De brandweer die met groot materiaal aanwezig was werd in haar werk zeer gehinderd door de te hoop geloopen bevolking van bijna 2000 menscnen van wie zich een paniek had meester gemaakt, bij de herinnering aan de aardbevingsramp waardoor zij nog kort ge leden was getroffen. Een groot gedeelte van het olieveld van de Texas Oil Cy. werd even eens vernield. DE .WASHINGTON POST" VERKOCHT. Eigendom van een familie. De „Washington Post", voor meer dan een halve eeuw een vooraanstaand blad in de Amerikaansche journalistiek, dat tot nog toe eigendom was van de familie McLean, is gisteren voor een bedrag van 825.000 dollar verkocht aan een onbekenden kooper, wiens naam niet werd genoemd, en voor wien een advocaat uit Washington, George Hamilton, optrad. Ook Hamilton mocht den naam van zijn opdrachtgever niet noemen. Brand bedreigt ons bosch-bezit! De meeste branden ontstaan door nonchalant weggegooide lucifers, door brandende siga retten-of sigaren-eindjes. Het is toch ook Uw devies, nietwaar:

Alkmaarsche Courant | 1933 | | pagina 11