Alkmaarsche Courant. MERCURIUS HAVERMOUT JUMcaties Stad en Omgeving. £and: en JmmAoim Honderd nu en dertigste Jaargang. ZATERDAG 3 JUNI CENT PER PONDSPAK No. 130 1933 POT ITIEMAATREGELEN TL >ENS podTMOTOKWEDSTRIJDEN OP ZONDAG 4 JUNI 1933 (len Pinksterdag) De toegang tot het Sportpark is alleen via der^ni eu wen toegangsweg aan den kant van -«eSorriiwielen kunnen aldaar tev^L worden geparkeerd. Voorts is een stalling voor rijwielen aanwezig. Het loopende publiek kan via het rechter trottoir langs dien toegangsweg het sport park bereiken. Het tarief voor stalling is: voor auto's 50 cent, voor motorrijwielen 25 cent en voor rij wielen 10 cent. Vanaf 12 uur des middags zijn de Nieuw- poortslaan, Nieuwpoortssteeg en de Regu- fierslaan, aan de Kennemerstraatwegzijde, voor alle rijverkeer afgesloten. De ingangen aan de Nieuwpoortslaan en de ingang aan de Zandersloot b 1 ijv e n ge sloten bij den aanvang. Alleen de derde ingang van het sportpark aan de Nieuw poortslaan is bestemd voor motorrenners en vrachtauto's met rennersmateriaal. Op het middenterrein wordt niemand toe gelaten, die niet is voorzien van een daar voor geldige kaart, welke strikt persoon lijk is. Voor stationneerende rijtuigen en auto's is gelegenheid op de parkeerstrook langs den rijweg van den Kennemerstraatweg nabij de Vierstaten. Het is verboden in de Nieuwpoortslaan, op den Kennemerstraatweg en in de Zuider- houtlaan motorrijtuigen en andere voertui gen onbeheerd te laten staan (parkeeren) Vruchten- en ijswagens worden bij de Vierstaten niet toegelaten. Het einde der motorraces wordt door bel- luiden bekend gemaakt. Na afloop kan het publiek door alle uit gangen van het Sportpark dus ook aan den kant van de Nieuwpoortslaan en de Zander- sloot vertrekken. Alle rijverkeer vanaf den nieuwen toe gangsweg wordt bij afloop via Zuiderhout- laan naar den Kennemerstraafw-o geleid TOELICHTING TOT HET ADRES AAN DEN RAAD VAN HET COMITÉ VAN ACTIE VOOR HET STICHTEN VAN EEN SPORTFONDSENBAD. Slot. Hierin kan verandering komen, indien het aantal baden per jaar stijgt; immers warm te, personeel enz. zijn aanwezig, hetgeen dus beteekent, dat een grooter bezoek geen noemenswaardige vermeerdering van kosten met zich meebrengt. Zoodra mogelijk dit was reeds aan het einde van het eerste bedrijfsjaar zijn te Amsterdam goedkoopere tarieven naast de bestaande ingevoerd. Op bepaalde tijden kan men voor 25 cents inplaats van 50 cents etn bad nemen. Het succes van dezen maai- regel was inderdaad prachtig. In 1931 is er opnieuw uitbreiding aan deze populaire baden gegeven. Veel succes is voorts bereikt met de z.g groepsabonnementen. Voor bepaalde groe pen (zwemclubs, personeelvereenigingeir van giootere instellingen etc.) wordt de inrich- tig op een bepaald uur, éénmaal per week (geen spitstijd uit het bedrijf) gereserveeru Doordat dit groepzwemmen op een z g stil-uur geplcclst kan worden de exploi tatie eener zweminrichting kent verschil lende spitstijden was het mogelijk de abonnementen zeer laag *e stellen n.l. onge veer 5.50 per persoon per halfjaar, het geen neerkomt, dat de deelnemer aan dit froepszwemmen zijn wekelijksch bad voor 2 cent neemt. Vooral het feit, dat de collega's in ver schillende bedrijven, die op den dag naast elkaar hun dagtaak verrichten, elkaar 's avonds in het water ontmoeten, werkt zeer animeerend en daaraan is het toe te sch ijven, dat b.v. de zwcmgroep van de per soneélsvereeniging der Kon. Holl. Lloyd in één jaar tijd v 100 tot 900 leden groeide Zeer belangrijk is dit in verband het feit, dat het bestuur van het Sporfondsenbad Amsterdam-Oost de directies van verschil lende bedrijven, zooals die der Confectie fabriek „Van Vriesland en Sluizer" (van wie 110 fabrieksmeisjes een groepsabonnement namen), Shell, Robaver, e.a. overtuigden, dat geregeld zwemmen den mensch meer fit maakt en een hoogere arbeidsprestatie is te verwachten, hetgeen tengevolge had, dat het bestuur van het Sportfondsenbad deze direc ties er toe kon bewegen de helft van het groepsabonnement voor de leden van haar personeel te betalen, waardoor deze prac- tisch 11 cents voor hun wekelijksch bad be talen. Dat dit voor de verbreiding van het geregeld zwemmen van het grootste belang is, behoeft zeker geen nader betoog. E-t het bestuur van het Sportfondsenbad zijn overdekte inrichting in de eerste plaats ziet als een voor de geheele bevolking dienstbaar te maken instelling, moge voorts nog blijken uit het feit, dat het sinds eenige weken aan verschillende organisaties van verschillende politieke richting of religie per 1000 baden a 10 cents voor werklooze leden dier organisaties ter beschikking stelt, te gebruiken op door het bestuur aan te wij zen tijden. (Deze organisaties ontvangen van de gemeente Amsterdam subsidie). In dit verband zij er niet alleen op ge wezen, dat de capaciteit van de inrichting (p.m. de steriliteit van het water) deze toe name niet slechts kan verwerken, maar voor al dat, dank zij het reinigings-systeem van het Sportfondsenbad, het water eiken avond het bassin verlaat en den volgenden morgen wederom water van een ongekende helder heid aanwezig is, een aanzienlijk grooter bezoek verwerkt kan worden. Het streven moet zijn de tarieven zoo laag mogelijk te stellen. In Arnhem heeft het Sportfondsenbad daarom lagere tarie ven aangenomen dan die te Amsterdam voornamelijk op grond hiervan, dat dé vaste lasten der inrichting daar veel nerin- ffü Z1Jn *3al te investeer«n kapitaal bedroeg daar circa 300.000). Zoo kon het groepszwemmen per abonn ment^este°d worc!en °P/t5 Per halfjaar hetgeen dus Requestranten stellen zich vnnr t plaatselijke Sportfondsenbad op deWllde'" 38 Het aantal baden is gesteld op 80 000 per jaar, waaronder mede begrepen zihi de z.g. abonnements-baden. Statistieken van inrichtingen elders wii- ZmTntU 9' S f *emidddd van een abonne- mer,t 2 rnaal per week gebruik p-emaatf wordt Wanneer men aanneemt, dat v^r het Sportfondsenbad Uwer gemeente 200 ahon nementen geplaatst worden - he^en zeer weintcr ic .&ccn a* zeer. we'n5 ls - dan beteekent dit dat er op de abonnementen circa 20 000 baden Jr laar genomen worden. 39. De bevolking Uwer Gemeente en die der aangrenzende, van waaruit natuurlijk ook zooda* lr;rchten !S. ca. 40.000, zoodat het bovengemelde geraamd bezoek dus een gemiddeld bezoek per jaar per hSfd van de bevoikmg van pl.m. 2 bad beteekent. Dit cijfer is niet alleen bereikbaar, doch zelfs zeer laag gecalculeerd te achten. Dat met een goede propaganda een veel grooter bezoekcijfer te bereiken valt, geeft eene ver gelijking met Duitschland en ook andere Lan.d,®, 'h net Oetober-nummer van „Das .d het officieele orgaan van de Vereeni- ging der „Deutsche Badefachmanner" No. 10, jaargang 26, pagina 169 e.v. geeft ir. Lud- wig Volk een overzicht van het bezoek der bad- en zweminrichtingen in de Duitsche steden gedurende het jaar 1928. Nauwkeurig en statistisch verzamelde gegevens, ook van de kleinere steden, doen schrijver vaststellen dat er in de Duitsche Overdekte Zwemin richtingen in steden boven de 100.000 inwonere on geveer 23'A bad; in steden var. 30 tot 60.000 inwoners onge veer 3'A5 baden; in steden van 10 tot 30.000 inwoners onge veer 56 bader. jaarlijks per hoofd der bevolking genomen worden. 40. Een paar voorbeelden mogen hier ge noemd worden (de eerstgenoemde cijfers zijn het totale jaarlijksche bezoek, het iweede het inwoners-aantal, het derde het gemid deld badbezoek per jaar per hoofd der be volking). (Volgt een lijst van buitenlandsche plaatsen mei afnemend inwoneraantal en toe nemend percentage). Met nadruk wijzen requestranten erop, dat de hierboven gegeven voorbeelden slechts betrekking hebben on het bezoek aan de overdekte Bad- en Zweminrichtingen in ge melde gemeenten Al deze gemeenten bezitten naast de Overdekte inrichtingen zeer veel openluchtbaden, die des zomers buitenge woon druk bezocht worden. 41. Gelijke cijfers treft men ook elders in het buiten'and. b.v. in Amerika en Canada aan. Vaak hoort men beweren, dat Duitsch land ons op dit gebied zooveel voor is. Op grond van de ervaring, welke wij thans in Nederland hebben, zijn wij ervan overtuigd, dat deze uitspraak volkomen onjuist is. Het overdekte zwemmen, dus het gedurende het geheele jaar van het zwembad gebruik maken is voor vele"' erreenten als het ware een ar tikel, dat nieuw moet worden ingevoe d. doch het is een artikel gebleken, waarvan Nederland spoedig zeer veel bleek te houden De cijfers in heel ons land toonen dit aan. 42. De vraag zal wellicht rijzen, of de huidige crisistijd niet een zeer slechten in vloed op het badbezoek heeft. Het is wel merkwaardig, dat het in de zweminrichtin gen net schijnt, of er geen crisis bestaat' in alle inrichtingen in ons land stijgt het be zoek voortdurend, hetgeen te danken is aai het steeds meer verbreid worden van de zwembeweging. Wel bemerken we, dat er individueel minder gezwommen wordt, maar het aanial personen, dat geregeld zwemt neemt steeds toe. 43 Ten bewijze hiervan diene de vergelij king van de bezoekcijfers in dezelfde maan den in de jaren 1929, 1930, 1931, 1932 en 1933 in het Sportfondsenbad te Amsterdam (terwijl het bezoek aan de andere inrichtin gen of stationnair bleef of zich sterk uit breidde) Wij geven van deze cijfers slechts de jaar totalen nml. 1929 (23/6 t/m 31/12) 136.344; 1930 343.207; 1931 368 506; 1932 423.678 hetgeen dus beteekent, dat er ondanks de malaise in het Sportfondsenbad te Amster dam steeds meer gezwommen wordt. (Welke voortdurende stijging wij vooral toeschrijven aan het Sportfondsen-systeem). Dat het risico voortvloeiende uit de ver leende garantie voor Amsterdam onder deze omstandigheden tot nihil is teruggebracht) is vanzelfsprekend. 44. Requestranten zijn dan ook van oordeel, dat een Overdekte Bad- en Zweminrichting in Uw Gemeente niet alleen reden van be staan zal hebben, doch een groot succes zal zijn; voorwaarde is, dat deze inrichting op denzelfden grondslag gebouwd, geëxploi teerd en populair gemaakt zal worden ais dit elders geschiedt. In dit verband zij er nog eens gewezen op het groote voordeel der samenwerking van verschillende baden. Dit komt al direct tot uiting bij den bouw, waarbij geprofiteerd wordt van de ervaring, welke elders is opge daan. De N.V. deVereenigdeSport fondsenbaden heeft nl. een eigen bouwbureau gecreëerd, dat een voortdurende studie maakt van den bcuw en exploitatie van zweminrichtingen zoowel in het binnen als buitenland. Dit biedt het groote voordeel; dat niet voortdurend met een anderen architect be hoeft te worden samengewerkt, die onbekend met deze materie, veel tijd en kosten zou moeten geven om zich geheel en al in te werken. Bovendien biedt deze wijze van werken financieel voordeel, omdat de bouw van in richtingen als een soort repetitie-bouw wordt >eschouwd en daardoor minder honoraria en kosten met zich meebrengt. 45. Onder deze omstandigheden, waar de gemeente eene garantie gevraagd wordt voor de betaling der annuïteit, voortspruitende uit een leening bij den geldschieter aan te gaan, zal dit risico voor de Gemeente zeer klein zijn en evenals te Amsterdam geschied is binnen korten tijd tot nihil zijn teruggebracht 46. Requestranten wenden zich tevens tot de Gemeente om gratis of althans voor een zeer gering bedrag een terrein ter beschik king te verkrijgen en zij doen dit in verband met het Gemeentelijk belang dat in de tot standkoming van eene Overdekte inrichting is gelegen. De ligging van dit terrein moet zoo cen traal mogelijk zijn, opdat de inwoners met zoo gering mogelijke moeite de Overdekte zullen kunnen bezoeken. 47. Requestranten wijzen in het bijzonder op de sociaal-hygiënische beteekenis van de stichting van eene Overdekte inrichting voor de Gemeente-en verwijzen naar de uitspraak- van verschillende medici, dat het zwembad een preventief middel is tegen ziekte, in welk verband requestranten in het bijzonder wij zen op het artikel van den Directeur van den Geneeskundigen Gezondheidsdienst te Am sterdam, opgenomen in de brochure „Helpt mede het zwemmen te verbreiden". 48. Requestranten wijzen er ten siotte nog op, dat de bouw van een Sportfondsenbad in Uwe Gemeente belangrijk is met het oog op werkverruiming. OPENBARE LEESZAAL EN BIBLIOTHEEK, ALKMAAR. Uitleening uitsluitend aan leden. Minimum contributie 2 per jaar! Nieuwe aanwinsten. Oorspronkelijk Ned. romans. 13 73.2 Boone—Swarlwolt, I. C. de. Van drie kleine jongens 46 Eyk, Uenriëtte van. De kleine parade. H 80.7p Hopman, F. De proeftijd. I 85o Ivans. De onzichtbaren. K 86b Kramer, Diet. Begin. -j-L 57.9d Limburg, „Die niet heeft N.B. Verv. op „De twijfelaar". M 28.5he Marxveldt, Cissy van. Herinne ringen; schetsen. R 54re Robbers, H. Redding. T 27w Theunisz, Verloren volk. Z 31.8m Zielens, L. Moeder, waarom le ven wij? In 't Nederlandsch vertaalde romans. B 93 Buck, Pearl S. Oostenwind: wes tenwind. G 95.7 Güiraldes, R. Don Segundo Som- bra. K 79 Körmendi, F. Carrière. L 26m Latzko, A. Marcia Reale. L 49av Lewis, S. Ann Vickers. M 21.5tk Mann, Th. Tonio Kröger. R 65.3 Romanow, P. Drie paar zijden kousen. S lOhb Sabatini, R. De huid van den beer. S 17.8 Sanzara, Rahel. Het verloren kind. W 31.lv Webb, Mary. De vos duikt weg. Duitsche letterkunde. 833 F 25j FëuchtwangerL. Der jüdische Krieg. 833 K 44b Rlabund. Bracke. 833 W 291e Wasser mann, J. Die Lebensal- ter: Erwin Reiner; Leben eines jungen Hern urn 1905. Der Mann von vierzig Jahren. 830 S60 Sieber, C. René Rilke; die Ju- gend Rainer Maria Rilkes. 1932. Prtn. N. B. Het met -(- gemerkt werk is christe lijk. CENTRALE VEILINGSVEREENIGING „WARMENHUIZEN EN OMSTREKEN". Algemeene vergadering in De Moriaan te Warmenhuizen. Deze vergadering, gistermiddag gehouden, werd bijgewoond door ruim 80 stemgerech tigde leden en eenige gasten, totaal circa 100 personen. De heer P. S 1 o t, voorzitter, opende met een woord van welkom speciaal tot den bur gemeester, den heer H. Nolet, die aldus zijn belangstelling toont bij het wel en wee van de ingezetenen zijner gemeenten Warmenhui zen en Harenkarspel. Ook in de toekomst hoopte spr. die belangstelling'te mogen mel ken. Voorts heette spr. welkom de bestuur ders van naburige veilingen en van de Ver- eeniging „De Koophandel", en ten slotte üe afgevaardigden, die waren gekomen, hoewel het mooie weer uitlokte om in de bedrijven te blijven. De nooden van den tijd komen in deze streek wel het sterkst naar voren, meende spr., waarbij hij wees op den verminderden omzet. Het afgeloopen iaar was nog slechter dan het voorgaande. Met dank gewaagde spr. van den steun der provincië; de rijks- regeering bleef daarbij zeer ten achter, het bedrag aan steun voor den tuinbouw was te gering, maar toch gaan de bouwers voort, hopende dat het beter zal worden, hoewel de vooruitzichten nog slecht zijn. Gehoopt was, dat de regeering den tuinbouw had kunnen vinden evenals in een vorige periode, en toen dat uitbleef meende men recht te hebben op steun aan te dringen. Spr. verwachtte van de nieuwe regeering krachtiger hulp en geloofde, dat ons land, hoewel in principe vrijhandelsgezind, een anderen weg zal moeten inslaan Tot dusver wist onze regeering tegenover het buitenland zoo goed als niets te bereiken. Van de op handen zijnde economische conferentie ver wachtte spr. niet veel, gezien de houding van het buitenland tot dusver. Intusschen wilde spr. hopen, dat de oogen der regeering ein delijk zullen opengaan en daardoor betere dagen zullen kunnen aanbreken. Mededeelingen. De secretaris, de heer P. Klant, deed de volgende mededeelingen: 1. Het aantal leden der aangesloten ver eenigingen bedroeg op 1 Januari 1933 van De Noord te Warmenhuizen 114, Samenwer king te Harenkarspel 139, De Noordwest te Eenigenburg 69, Groenteteelt te St. Maarten 76, Westfriesland te Schoorldam 45, Ons ielang te Krabbendam 32, Afd. L. T. B. te Tuitjehorn 64, idem te Warmenhuizen 133, totaal 672 tegen 677 in het vorige jaar. 2. Tot leden van het Centraal bestuur zijn gekozen de heeren K. Molenaar, P. Borst. A. Nottelman. D. Swart, J. Wilde- boer, G. J. Jonker, W. Dekker en J. Blokdijk. 3. Met het oog op de ongunstige exploi tatie-uitkomsten zijn dit jaar weder geen rentelooze obligaties uitgeloot en heeft het bestuur zich bovendien genoodzaakt gezien voor de verplichte aflossing van 10 pCt. van de rentelooze geldleeningen van de corpora ties uitstel te verzoeken. Dit uitstel is toege staan. 4. Van de 5 pCt. geldleeningen is een bedrag van 2500 opgezegd en afgelost Voor dit bedrag is een nieuwe leening met de boerenleenbank afgesloten. 5. Het bouwland naast de veiling is voor 1933 verhuurd aan den heer J. Hoogeboom te Warmenhuizen voor 2 per snees. 6. Aan den huurder van het veilings koffiehuis is over het huurjaar 193233 een reductie verleend van 50 pCt. Het koffiehuis is thans weer voor 1 jaar verhuurd voor 350. 7. Bericht is ingekomen, dat de mini mumprijzen volgens de tuinbouwsteunwet thans zijn vastgesteld. Voor onze veiling zijn de volgende minimumprijzen van bijzonder belang: rabarber 0.50 per 100 K G bloemkool 1.50 per 100 stuks, witte kool 0.40 per 100 K.G., Deensche witte kool 0.70 per 100 K G., roode cn gele kool 1 per 100 K.G., peen 0.60 per 100 K.G., uien 0.80 per 100 K.G., vroege aardappe len tot 1 September 0.75 per 100 K G. 8. Ten slotte is bericht ingekomen, dat nog een toeslag zal worden uitgekeerd bedra gende: voor vroege aardappelen van 4 Juli tot 31 December 0.15 per 100 K G., voor bewaarkool van 4 Jan. tot 18 Juni en van 31 Oct. tot 31 Dec. 0.1? per 100 K.G., voor vroege witte kool van 2 Mei tot 3 September 0.50 per 100 K.G. De voorzitter achtte den minimum prijs voor witte kool te laag, getracht moet worden dien verhoogd te krijgen. De op brengst dezer teelt is vrijwel geheel bestemd voor de fabrieken en deze hebben geen over wegend bezwaar tegen 60 cent, mits de con currenten niet lager kunnen koopen. De heer J o n k e r (L. T. B., Tuitjenhorn), vond ook 75 cent voor aardappelen te weinig. De heer Molenaar (Centraal Bestuur), was het eens met den voorzitter en spoorde aan te trachten het bedrag voor kool opge voerd te krijgen, omdat de vrees bestaat dat anders de prijs direct tot 40 cent zal dalen. (Bijval). Aan het bestuur werd opgedragen te trachten den minimumprijs voor witte kool verhoogd te krijgen. Op aandrang uit de ver gadering zegde de voorzitter toe, dat gepoogd zal worden ook voor de overige producten verbetering der prijzen te bewer ken. Tegenover de bemerking, dat de personen, die de minimumprijzen vaststelden, zeker geen landbouwdeskundigen zijn, zei de voorzit ter, dat zij waarschijnlijk wel hooger heb ben willen gaan, maar wegens verschillende omstandigheden dat aiet konden deen. Financieel verslag. De ontvangsten en uitgaven hadden be dragen 12785,12, de balans over 1932 droeg als eindbedrag 66654.30; de winst en verliesrekening sloot op 7621.64. De huur van terreinen op 320,20 werd te hoog geacht, waarop de voorzitter toezegde dat het bestuur bij de Spoorwegeen zal aandringen op verlaging. Namens de commissie voor het nazien der boeken enz. rapporteerde de heer Breed (Sint Maarten), dat alles in orde is bevonden, wes halve zij adviseerde tot goedkeuring. Alzoo besloten. Hierbij is tevens goedgekeurd het voorstel van het Centraal Bestuur om het verliessal- do over 1932 ad 1169.11M op een afzon derlijke rekening te boeken en van de winst in de volgende jaren in de eerste plaats af te schrijven. Jaarverslag. Het jaarverslag van den secretaris ving aan met een klacht over de toenemende misère, die de laatste paar jaren geregeld toenam, hoewel telkens gedacht werd, dat het niet slechter meer kon. De omzetcijfers daal den geregeld: in het kalenderjaar 1929 waren zij 1.599.704.39 en in het afgeloo pen jaar 355.593.59. In het seizoen 1931 1932 was de omzet nog 402.982.38 en in dat van 1932—'33 nog slechts 320.236.19 wat dus vertegenwoordigt het bruto-inkomen van ongeveer 600 tuinbouwbedrijven. De tuinbouwsteunwet bracht eenige ver lichting in de toenemende verarming: aan de aanvoerders werd ongeveer 120.000 als toeslag uitgekeerd. Toch wordt deze steun nog onvoldoende genoemd, omdat slechts 40 pCt. werd uitgekeerd van wat noodig was om het hoofd boven water te houden De totale inzinking van onze tuinbouwstreek is nog slechts een kwestw-van tijd, concludeerde het jaarverslag. Met de prijzen der producten was het over het algemeen treurig gesteld: rabarber, aard appelen en vroege koolsoorten waren vrijwel waardeloos. Uien en nep alleen troffen het beter, hoewel het bewaren van uien groote verliezen leverde. Het hoofdproduct, de be waarkool, bracht misère tot het einde toe; de Deensche witte kool kon voor het grootste deel zelfs den minimumprijs niet opbrengen Dank zij de hulp van het Prov. bestuur was het toch nog mogelijk den minimum prijs te betalen. nnWcrM-—j .„„dKt zijn tarief muren zóó hoog en belemmert het handels- en beta lingsverkeer zóó grondig, dat het bijna on mogelijk wordt om nog iets naar dit land uit te voeren. Toen Duitschland dan ook na de beëindiging op 31 December j.1. van het douane- en credietverdrag de invoerrechten oor onze sluitkool zoodanig verhoogde, dat deze maatregel met een invoerverbod gelijk stond, meende het bestuur dat het oogenblik gekomen was om te trachten een boycot van Duitsche goederen op touw te zetten. Hoewel deze stem bij naburige vereenigingen wel weerklank vond, bleek op de vergadering van de Groep Veilingsvereenigingen, dat elders in den lande nog niet voldoende medewerking was te verkrijgen. In het afgeloopen seizoen is 276 maal ge veild tegen 265 maal in het vorige seizoen. Verhandeld werden van 1 Mei 1932 tot 1 Mei 1933 3.522.179 K.G. aardappelen, 5.388.500 K.G. roode kool, 1.261.400 K.G, gele kool, 3.445.375 K.G. Deensche witte kool, 1.811.425 K.G. gewone witte kool, 4.535 stuks bloemkool, 837.450 K.G. gewone uien, 130.088 K.G. zilveruien, 209.955 KG. gele nep, 48.750 K.G. peen, 30.191 K.G. sla- joonen, 541 K.G. snijboonen, 2.250 krop andijvie, 133.150 K.G. bieten. 10.050 K.G. rabarber, 75 snees roode dorschkool, 30 snees gele dorschkool en 30 snees Deensche witte kool. De oorzaak van de afneming van de hoe veelheid roode kool is hoofdzakelijk het ge volg van de slechte teeltuitkomsten. Het laat zich aanzien, dat het volgend sei zoen een belangrijke vermindering van den aanvoer van diverse producten is te verwach ten, daar thans veel minder is uitgezet. Eene dergelijke inkrimping zal noodig zijn om weer tot een loonenae teelt te komen. Het zal daarbij wenschelijk zijn, dat speciaal de landbouw, die reeds geruimen tijd steun ge niet, van regeeringswege genoodzaakt wordt zich van het terrein van den tuinbouw terug te trekken. In de laatste vergadering van den Provin cialen Veilingsbond heeft ons Bestuur het voorstel ingediend en dit is ook aangenomen om aan de regeering te verzoeken de teelt van grove tuinbouwproducten te willen be perken in dier voege, dat deze teelt weder zooveel mogelijk tot de oude tuinbouwcentra wordt teruggebracht. De voorradige winterproductie zijn per 1 December en per 15 Februari geïnventari seerd. De keurmeester heeft in 1932 34 maal moeten optreden, waarvan 7 maal boete is toegepast tegen 30 maal in het vorige jaar. De keurmeester heeft bovendien 21322 ba len aardappelen voor verzending naar het buitenland gekeurd, waarvan zijri verzonden naar: Duitschland 9894 balen, Engeland 7014 balen, Zwitserland 3534, Frankrijk 386, Italië 300 en België 194. Hoewel het vorig jaar het veilingspercen tage werd verhoogd om zoodoende te trach ten de begrooting sluitend te maken, is dit niet gelukt. De weer belangrijk teruggeloo- pen omzet is oorzaak geweest dat het boek jaar toch met een verlies is afgesloten. Het jaarverslag eindigde als volgt: Zoo ooit, dan is thans eendrachtige sa menwerking geboden. Dit is de eenige ma nier om nog zooveel mogelijk te bereiken. Het zijn zeer moeilijke tijden, die we bele ven, doch als we trachten in deze tijden zoo veel mogelijk schouder aan schouder de ge varen, die ons bedreigen, te weerstaan, zal dit ons meerdere kracht geven. Ik hoop dat ook de leden onzer vereeniging dit zullen beseffen. En nu gaan we weer vooruit het nieuwe seizoen tegemoet. Het ziet er weer zeer donker uit. De tanden op elkaar. Houdt goeden moed! (Applaus.) De voorzitter onderschreef hetgeen in het jaarverslag naar voren is gebracht, spe ciaal ten aanzien van de verwachtingen. Hef verslag werd goedgekeurd. Wordt vervolgd. KENNEMERLAND. In ons voorgaand weekoverzicht gewaag den we van een vlugen handel en ook de af geloopen week bleef de handel vrij goed, doch successievelijk gingen de prijzen weer lager. Doch men kan verkoopen en de tuin der die heusch niet verwend is, is dan al te vreden. Aardbeien werden ruimer aange voerd in sterk uiteenloopende kwaliteit en ook de prijzen waren sterk varieerend, n.l. 26 a 55 per 100 Kg. Andijvie, die groo- tendeels van minder goede kwaliteit is, blijft duur. De prijzen varieerden van 3 tot 8.50 per 100 stuks Asperges, die ruimer werden aangevoerd, blijven wat de prijzen betreft, op peil. De prijzen voor le soort wa ren 28 a 36 en voor 2e soort 16 a 25 per 100 bos. Bloemkool werd ruim aan gevoerd en de prijzen waren lager dan de vo rige week. De kwaliteit der bloemkool gaat er niet op vooruit, zoodat verlaging ver klaarbaar is. le soort bloemkool gold 12 a 18, 2e soort 6.50 a 8 per 100 stuks. Sla, die over het generaal genomen niet mooi is, gaf een eigenaardigen handel te zien. De laatste weken was de sla 2e soort goedkoop en nu in eens trad voor de mooiste kwaliteit de verlaging in, de noteering was slechts 0.50 a 2.50 per 100 stuks. Pos telein, die de laatste weten nog al in trek was, zat ook in den put. Alleen extra kwa liteit racht het nog tot 0.40, overigens 0.20 a 0.35 per bak. Rabarber was een beetje meer in trek dan we gewoon zijn met verhoogde prijzen varieerend van 1.50 tot 5.50 per 100 bos. Snijboonen en sperde- boonen welke als kasproduct eenig mooi zijn, warendaar de aanvoer beperkt is duur. We noteerden voor snijboonen 55 a 64 en voor spercieboonen 68 h 80 per 100 Kg. Spinazie werd spaarzaam aan gevoerd en de kwaliteit was matig, de prij zen voor le soort was hoog, de prijzen van 0.50—0.85 per bak. Bospeen, welke zeer ruim werd aangevoerd, was niet erg in trek en de prijzen gingen steeds lager, le soort peen gold 10 16, 2e soort (en die was overwegend) 5 a 8.50 per 100 bos. De aanvoer van tomaten was beperkt, de prijzen vrij hoog, nl. 26 a 34 per 100 Kg. Bos- groente, voor zoover niet genoemd, was duur. Selderie en pieterselie golden 5 5 8 per 100 bos, raapstelen 2.50 a f 3.75 en radijs 2 a 4 per 100 bos. Oude aardap pelen golden 1.503 r.ieuwe aardappe len 1015 per 100 Kg. De overige aan voer bracht onveranderde prijzen.

Alkmaarsche Courant | 1933 | | pagina 9