dagblad voor alkmaar en omstreken. Twee Spoorwegrampen in Frankrijk. No. 131 Dinsdag 6 Juni 1933 135e Jaargang !BuUetdaad Veertien dooden en meer dan 100 gewonden bij Nanteshet tweede vroeg een twintigtal gewonden. Schuldige nalatigheid Het reddingswerk. zietluewonden werden eveneens naar dat vonden'! ver4voerd- Ongeveer vijftig ge- een f. n moesten worden opgenomen. Van doktor is de toesinnd zoo ernstig, dat de kind aV00r hun leven vreezen. Een klein «at ernstic gewond was. is kort na HET TWEEDE SPOORWEGONGELUK. Een aantal gewonden HUWELIJK VAN WILHELM VAN PRUISEN VOLTROKKEN. Prins Wilhelm heeft afstand gedaan van zijn rechten op den troon. DE NIEUWE DUITSCHE RIJKSBISSCHOP IN FUNCTIE. Een boodschap aan het Evan gelische Christendom. GROOTE BRAND IN ROTENBURG. Spelende kinderen oorzaak. FAMILIEDRAMA. GROOTE DIEFSTAL EEN HUWELIJKSPREMIE IN DUITSCHLAND. Wat vandaag de aandacht trekt» INTERNATIONALE KAMER VAN KOOPHANDEL. De heer Fentener van Vlissingert aanvaardt zijn ambt. AFSCHUWELIJKE MISDAAD VAN EEN VERPLEEGSTER. EENIGE ERNSTIGE VERKEERS ONGELUKKEN IN FRANKRIJK. KONING GEORG 68 JAAR. TRAMONGELUK TE LONDEN. GANDHI BUITEN GEVAAR. Deze Courant wordt ELKEN AVOND, behalve Zon en Feestdagen, uitgegeven. Abonnementsprijs per 3 maanden bij vooruitbetaling voor Alkmaar 2. franco door het geheele Rijk 2.50. Losse nummers 5 cents. PRIJS DER GEWONE ADVERTENTIEN Van 1—5 regels 1.25, elke regel meer 0.25, groote contracten rabat. Groote letters naar plaatsruimte. Brieven franco aan de N. V. Boek- en Handelsdruk kerij v h. HëRMs. COSTER ZOON, Voordam C 9, postgiro 37060. Telef. 3, redactie 33. Hoofdredacteur: Tj. N. ADEMA. Dit nummer bestaat uit drie bladen. Directeur: C. KRAK. I Zondagochtend heeft tengevolge van eer. fout van den machinist op 7 K M. afstand van Nantes een spoorwegramp plaats ge had, waarhij tientallen slachtoffers zijn ge vallen. De ramp geschiedde met een extra- trein van Parijs naar La Croisie, waarmede ongeveer vijfhonderd passagiers, die gedu rende de Pinksterdagen op reis gingen, wer den vervoerd. De trein was Zaterdagavond te 21.50 uur uit Parijs vertrekken en moest des morgens te 5.50 uur te Nantes aanko men. In verband met herstellingswerkzaam heden aan de lijn moesten de treinen op het traject nabij Nantes met een beperkte snel heid van ongeveer 25 K.M. per uur rijden, waarvoor de noodige seinen waren opge steld. De machinist, de 46-jarige Kurzon uit Tours, heeft deze seinen niet opgemerkt en liet den trein met een snelheid van ruim 60 K.M. rijden. De ramp geschiedde bij het station van Siant-Luxe op 7 K.M. afstand van Nantes. Hoe de ramp geschiedde. Tengevolge van de te groote snelheid is de trein, waarmede de ramp plaats had, ont spoord. Toen de machinist bemerkte, dat er iets met den trein gebeurde, trachtte hij hent door sterk te remmen nog tot stilstand te brengen. Op dat moment echter vloog de locomotief als het ware als een dol gewor den dier steigerened uit de rails, viel op zij en boorde zich in den grond te midden van een hevige vonkenregen. Onder een vreese- lijk gekraak slceg de tender boven op de locomotief te pletter. De eerste wagon ach ter den tender, een eerste klasse rijtuig, kwam dwars over den spoorweg te staan. De volgende wagons echter schoven in en over elkaar en veranderden in eenige oo* en- blikken in een onbeschrijflijk chaos van over blijfselen van den trein, stukken metaal, glasscherven, bailken hout, enz. Het ge- Kraak hield spoedig op, doch werd gevolgd door een vreeselijke stilte, die direct daar op plaats maakte voor een ontzettend ge jammer en gehuil der slachtoffers. De onder-chef van het station Grand Blotterau was de eerste, die op de plaats van de ramp verscheen en daar het vreeselijke schouwspel gadesloeg. „Ik zag den trein den laatsten wissel vóór de plaats van de ramp bereiken aldus verklaarde de onder chef en ik had op dat moment een on verstaanbaar voorgevoel, dat er iets vreese- "jks zou gebeuren. Ik zag, binnen enkele seconden, hoe de machinist trachtte te rem- men> terwijl de wissel in stukken vloog, Waarvan er enkele voor mijn voeten neervie- e" Daarop zag ik hoe de locomotief zich le'terlijk in den grond boorde, zooals een schip, dat op zee schipbreuk lijdt en met uen voorsteven in de golven verdwijnt. Op ««zelfde oogenblik hoorde ik het geluid als aP hevigen donderdslag, weldra ge- V0Jgd door bange smartkreten Onmiddellijk nam de onder-chef maat- cgelen voor de hulpverleening en waar- scnuwde de betrokken autoriteiten. Zoo spoe- 'g mogelijk werden gezondheidsdienst, de Brandweer en de civiele en militaire doctoren mt de omgeving naar de plaats van de ramp de ziekenhuizen werden tege- i de noodl2e maatregelen genomen vuor het opnemen van de gewpnden. Oe reddingscolonne begaf zich met den pesten speed onder leiding van den heer natluvet prefect van het departement van onhli" c"Loire' naar de PIaats van het na aankomst waren dertien bftrrr J,even mannen en zes vrouwen, ge- rgen. De lijken waren voor het meerendeel o gruwelijk verminkt, dat het identificee- liiiJ?r- moeilijk was. Zij werden naar het ^gebracht30 ziekenhuis t€ Nantes aankomst in het ziekenhuis overleden, waar door het aantal dooden tot veertien is ge stegen. Met koortsachtigen ijver werd het oprui- mingswerk voortgezet. Meer dan honderd gewonden werden geholpen. Het juiste aan tal kon nog niet nauwkeurig worden vastge steld. Onderhoud met een overlevende. Een officier van het vliegkamp uit Tours, die met verlof naar zijn ouders ging en te Tours in den trein was gestapt, vertelde, dat de trein, door het groot aantal Parij ze naars, dat met de Pinksterdagen op reis ging, zeer vol was. „Toen wij Nantes nader den, bevond ik mij in de zijgang, waar ver scheidene reizigers stonden te praten en te rooken. Plotseling bemerkten wij, dat er iets bij zonders gebeurde; het was alsof de aarde zich bewoog en op hetzelfde moment bijna werden wij weggeslingerd. Tien tot vijftien seconden duurde het en toen begreep ik, dat er een ongeluk was gebeurd. Ik hoorde een vreeselijk gekraak. Hoe ik ongedeerd er uit gekomen ben, weet ik niet. Het is een won der. Het compartiment, waarin ik oorspron kelijk gezeten had, is geheel vernield en alle reizigers, die daarin gezeten hebben, zullen waarschijnlijk gedood zijn" Op de plaats van de ramp hebben zich vreeselijke tooneelen afgespeeld. Mannen zochten naar hun vrouwen en kinderen, moeders liepen wanhopig over het terrein Zoekende naar haar kinderen. Korten tijd na de ramp was de justitie uit Nantes ter plaatse. De machinist, die uit den trein geslingerd werd en ongedeerd bleef, werd aan een langdurig verhoor onderwor pen evenals de stoker. De machinist is voor- loopig ter beschikking van de justitie ge steld. De machinist zou over negen maan den zijn functie op de locomotief neerleggen De meeste dooden en gewonden zijn af komstig uit Parijs en omgeving en uit Tours Voorzoover bekend zijn er geen buitenlan ders, dus ook geen Nederlanders bij. Uit Parijs zijn verschillende autoriteiten van het Ministerie van Verkeer naar Nantes vertrokken om een onderzoek ter plaatse in te stellen. Geen kennis gegeven van de ver anderde route? Tegenover den procureur-generaal uit Nantes, die kort na de ramp machinist Cuzon ondervraagd heeft, ontkende deze, dat de hem te Angers overhandigde enveloppe 'een afwijking van de route behelsde. Volgens hem stond er alleen in, dat een der signalen ter plaatse niet goed werkte. Hij heeft wel het gebruikelijke eerste attentie-signaal ge zien, op 1200 Meter voor den wissel, doch niet de tweede daarop volgende signalen, die 30 K.M. snelheid geboden, en evenmin het vierde signaal, dat aangaf, dat men op een zijspoor kwam. Vandaar, dat hij gedacht heeft in een verkeerden wisselstand te zijn gereden en uit vrees voor een ramp alle remmen heeft aangezet. Daar de machinist het betreffende papier heeft weggeworpen is de juistheid van zijn lezing moeilijk na te gaan In afwachting van het verdere onderzoek en met het oog op zijn onachtzaamheid ten aanzien van de sig nalen, is de man echter in arrest gesteld. Zijn snelheidsmeter wees 92V* K.M. per uur aan. In den slaap getroffen De meeste passagiers sliepen nog, hetzij in de slaapwagens, hetzij in hun coupé's, toen het ongeluk gebeurde. De ontzettende tafreelen, welke op de ontsporing volgden, zijn nauwelijks te beschrijven. Uit de voorste wagons, die grootendeels verbrijzeld waren, stegen hartverscheurende kreten en gewee klaag op. In deze wagons waren de inzit tenden, voorzoover niet op slag dood-ge- kneld tusschen wrakstukken of te pletter ge slagen tegen de wagonwanden, allen min of meer zwaar gewond door stukken staal van de versplinterde wagons. Onverwijld organiseerden de ongedeerd gebleven reizigers een eerste-hulp-dienst en wisten tal van ongelukkigen uit hun hache lijke positie te bevrijden, nog voor dat an dere assistentie arriveerde. Uit Tours wordt gemeld, dat te Saint Pier- re des Corps nog een tweede spoorwegonge val heeft plaats gehad. Een locaaltrein kwam in botsing met een sneltrein NantesLyon, die door een onveilig signaal reed. De schok was zoo hevig, dat de locomotief van den lo caaltrein in den eersten wagon werd ge drukt. De machinist van den trein, twee con ducteurs en een twintigtal passagiers wer den min of meer ernstig gewond. De meesten conden, na verbonden te zijn, hun reis echter voortzetten. TWEE HELDEN. Treinongeluk voorkomen. Tegen woordigheid van geest van stoker en machinist. Gistermiddag heeft op de machine van den personentrein van Parijs naar Montelot een vreeselijk ongeluk plaats gevonden dat gemakkelijk tot een nieuwe groote spoorweg ramp had kunnen leiden, hetgeen echter is voorkomen, door de tegenwoordigheid van geest en den moed van den machinist en den stoker, die beiden als slachtoffer van hun plicht zijn gevallen. Toen tusschen Parijs en Montelot de stoker kolen op het vuur wilde werpen, sloegen plotseling een paar vlam men uit, waardoor de kleeren van den stoker in brand raakten. De machinist probeerde de vlammen te dooven, doch de wind, die ont stond door de snelheid van den trein, joeg de vlammen ook in de richting van den machi nist, die eveneens in brand vloog. De onge lukkige sprong brandende uit den rijdenden trein en bleef ernstig gewond liggen. De sto- kekr bleef op zijn post en had nog de tegen woordigheid van geest de alarmklok te lui den, die den hoofdconducteur waarschuwde, dat er op de locomotief iets niet in ore was De hoofdconducteur slaagde erin over den tender de machine te bereiken, waar hij Oen stoker vond, die bewusteloos in elkaar was gezakt. De hoofdconducteur bracht den trein tot staan en een ernstig ongeluk was voor komen. Machinist en stoker zijn korten tijd nadat hun de eerste hulp was verleend aan de verwondingen overleden. HET PACT DER VIER MOGEND HEDEN. De Times schrijft inzake de onderhandelin- genover het pact der vier mogendheden, dat deze moeilijkheden ondervinden. De oorzaak hiervan ligt in verschil van meening over artikel 3 van het pact. Italië en Engeland zouden door een compromisformule op te stellen het principe van de rechtsgelijkheid van Duitschland in toepassing willen bren gen, Frankrijk zou hiertegen bezwaren heb ben, daar het 5 tot 10 jaar zou willen laten verloopen voor hiertoe zou worden over gegaan. Volgens de Daily Telegraph betreffen de moeilijkheden in het bijzonder het sanctie artikel 16. Het blad is van meening, dat Frankrijk tracht van Engeland toezegging te krijgen van strijd tegen of blokkade van Duitschland ingeval een conflict tusschen Duitschland en Polen mocht ontstaan. Ook zou Engeland geen besprekingen over grens heizieningen mogen aanknoopen. De Engelsche minister van buitenlandsche zaken zou echter te kennen hebben gegeven, dat Engeland buiten de bestaande geen nieu we verplichtingen op zich kon nemen. DE BRAND IN HET DUITSCHE RIJKSDAGGEBOUW. Het proces tegen van der Lubbe c.s Over het vooronderzoek in zake den brand in het Rijksdaggebouw verluidt nog, dat Reichsgerichtsrat Vogt tezamen met de poli tie meer dan 500 getuigen heeft verhoord. Het geheele onderzoekingsmateriaal, dat zich thans in handen van Oberreischsanwalt Wernuer bevindt, omvat niet minder dan 24 deelen. Een groot aantal deskundigen is ver hoord. Zij moesten inlichtingen verstrekken over de kwestie van het ontstaan en de uit breiding van den brand, over het aanleggen van de vuurhaarden en de daarbij gebruikte brandstoffen. De vijf verdachten, de Neder landsche communist Van der Lubbe, de vroe gere communistische rijksdagafgevaardigde Torgler en de drie Bulgaarsche communisten Dimitroff, Popoff en Taneff, die zich in hei huis van bewaring te Moabit bevinden, zul len reeds eenigen tijd vóór het begin der be handeling voor het Reichsgericht naar Leip- zig worden overgebracht. E>e mogelijkheid bestaat, dat het proces nog vóór de gerech telijke vacantie plaats vindt. Waarschijnlijk zal het Reichsgericht zich in den loop van de behandeling naar Berlijn begeven, om in de puinhoopen van het Rijksdaggebouw een gerechtelijke plaatsopneming te doen geschie den. schept geloof: dat is haar vreugde. Zij schept dienen: dat is haar kracht. De dienst der kerken moet niets anders zijn dan de verbreiding van het Evangelie door woord en daad. Het Evangelie kan en wil ons ech ter vrij en zalig maken. In het keerpunt der tijden, dat ons volk en vaderland geschonken is, past onze Duitsche evangelische kerk zich aan, vernieuwt zij haar gestalte en sluit zich vaster nog dan tot nu toe aaneen. Een duur zame zegen kan ons slechts geworden, wan neer wij ons allen tezamen deemoedig bui gen voor de majesteit van onzen God, te za- men aandachtig luisteren naar de stem van den goeden Herder, die voor ons gestorven en opgestaan is, te zamen gehoorzamen aan de geest, die ons leert bidden en liefhebben. Laat ons als met en voor elkander bidden- den het Pinksterfeest vieren. De eeuwig rijke God wil echter genade geven, dat elke afzon derlijke gemeente zij als een bloeienden tuin, die gcede vruchten levert en als een frissche bron, die velen verkwikt. Hij schenke onze geheele Kerk, dat zij zich een nieuw gebouw op vasten grond bouwt, dat bestand is tegen de stormen van alle tijden. Een anderen grond kan echter niemand bevredigen, dan die, welke gelegd is, Jezus Christus, hoog ge loofd in eeuwigheid". Zaterdagmorgen heeft te Bonn de officiee- len huwelijksvoltrekking van Prins Wilhelm van Pruisen en Dorothea von Salviati plaats gehad. Voor het stadhuis werd het jonge paar door een groote menigte begroet. De prins was in Stalhelm-uniform. Bij de een voudige plechtigheid waren getuigen de broeder van de bruid, ritmeester Von Sal viati, en een vriend van prins Wilhelm, graaf Blumenthal. Na de ceremonie vertrok het bruidspaar naar het huis van de bruid. Ook bij de kerkelijke huwelijksvoltrekking was de belangstelling van het publiek groot. De Stahlhelm had een eerewacht gevormd voor den ingang van de Slotkerk, waar de plechtigheid te 13 uur een aanvang nam. Het altaar was versierd met witte chrysanten. Onder de aanwezigen werd opgemerkt prins Albrecht von Hohenzollern van de katholieke linie. Terwijl het orgel het praeludium in C groote terts van Bach speelde, betrad het bruidspaar de kerk. Na de plechtigheid be gaven de jonggehuwden zich naar het huis Von Salviati, waar een maaltijd werd ge houden. Daarna vertrokken de prins en zijn echtgenoote voor hun huwelijksreis. Van de zijde van het Pruisische konings huis wordt medegedeeld: Prins Wilhelm heeft bij zijn meerderja righeid afstand gedaan van alle rechten, die uit zijn eerstgeboorte voortspruiten, voor het geval dat hij een huwelijk zou aangaan, dat niet in overeenstemming met de huisorde van het koninklijk huis zou zijn. Door zijn huwe lijk met Dorothea von Saviati is dit geval in getreden. De nieuwe rijksbisschop Friedrich von Bo- delschwingh heeft de volgende boodschap tot de Duitsche evangelische kerken gericht, welke op den eersten Pinksterdag in alle kerken werd voorgelezen: „De werkelijke schat der kerk is het aller heiligste Evangelie der Heerlijkheid en der goddelijke genade". Dit woord van dr. Mar tin Luther beschrijft den rijkdom en de ver antwoordelijkheid der gemeente Jezus, zij Het dorpje Ahausen bij Rotenberg (Duitsch land) is den Tweeden Pinksterdag tijdens de godsdienstoefening door een ontzettenden brand geteisterd, waardoor bijna een derde van het dorp in de asch werd gelegd. Het vuur was ontstaan door spelende kinderen. De kerkdienst moest worden onderbroken. De dominee wekte de gemeentenaren op mede te helpen aan het blusschingswerk. Elf van de ongeveer 30 hoeven van het dorp zijn een prooi der vlammen geworden. De schade be draagt ongeveer een vierde millioen Mark. De meeste boeren zijn niet verzekerd. De vrouw van postbode Loeffler te Regens burg (Beieren) heeft zich en haar vier kinde ren van anderhalf tot 5 jaren door middel van gas om het leven gebracht. Zaterdag j.1. hebben 2 mannen zich, door zich uit te geven voor electriciens die de lei ding kwamen nazien, toegang weten te ver schaffen tot een huis in de Marchstrasse in Charlottenburg. Twee bedienden werden door hen vastge bonden en met revolvers bedreigd. Uit een safe roofden de indringers daarop 15.000 Mark, een paarlen collier, twee briljanten broches, verscheidene kleine ringen, een pla tina dameshorloge, twee armbanden met kleine briljanten en paarlen, een gouden hor loge zonder deksel en een zilveren sigaret- tenetui, met monogram. Zonder herkend te zijn slaagden zij er in te ontkomen. Het eerste verzoek om toekenning van een huwelijksleening is reeds Vrijdagmiddag bin nengekomen bij het rijksministerie van Finan ciën. Tusschen Wieringen en den YVf«- ringermeerpolder twee dochtertjes van den landbouwer L. verdronken. (Stad en omgeving.) Verschillende verkeersongevallen. (Binnenland.) Twee ernstige spoorwegongeluk ken in Frankrijk. (Buitenland.) Liefdesdrama te Rotterdam; twee Duitsche meisjes door revolver schoten gewond door den verloofde van één hunner. Bommen geworpen in verschil lende Spaansche steden. (Buiten land.) Mijnongeluk in Japan; 46 dooden en 30 gewonden. (Buitenland.) Bij Van Ewijcksluis een motorrij der gevallen; kort daarna over leden. (Stad en omgeving.) De Pinksterdrukte. (Stad en om geving) Zie verder e.v. laatste berichten). Een jongmensch uit Neukölln (Berlijn) en zijn verloofde zouden gaarne in Juli trou wen. Naar in hun verzoek wordt meegedeeld, hebben zij alleen nog geld noodig voor d* woon- en de slaapkamer. Op de slotzitting van het congres der In ternationale Kamer van Koophandel heeft de nieuwbenoemde voorzitter, de heer Fentener van Vlissingen (Nederland), zijn ambt aanvaard. In zijn toespraak verklaarde hij, dat hij in zijn verkiezing ook een waardee ring van zijn land zag. Hij sprak verder den scheidenden voorzit ter, den heer A. Frowein, (Duitschland) toe en sprak de hoop uit, dat deze zijn medewer king aan de Internationale Kamer zou blij ven verkenen. In een kliniek in de nabijheid van Namen waren verscheidene zieken onder verdachte omstandigheden overleden. In verband daar mede is een 19-j. verpleegster gearresteerd. Zij heeft bekend, den zieken in zwarte koffie een dosis morfine te hebben toegediend, om dat de verpleegden haar des nachts in haar slaap stoorden. Behalve de spoorwegramp bij Nantes eft het spoorwegongeluk bij Tours hebben tij dens de Pinksterdagen nog eenige ernstige verkeersongevallen plaats gehad. Tusschen Toulouse en Revel viel een volle autobus in een greppel, waarbij 15 personen gewond werden, waaronder eenigen zoo zwaar, dat zij naar het ziekenhuis moesten worden over gebracht. De autobus zelf werd volkomen vernield. In Noord-Frankrijk is een autobus, waarmede een muziekvereeniging zich naai Russel wilde begeven tegen een muur ge botst. 17 inzittenden werden min of meer zwaar gewond. De autobus werd vernield( In Champagne botsten twee auto's tegen el kaar, waarbij 3 personen werden gedood eo drie anderen levensgevaarlijk gewond. Koning George van Engeland, die Vrijdag 68 jaar is geworden, heeft dezen dag in Buckingham Palace doorgebracht. Ofschoon zijn algemeene gezondheidstoestand uitste kend is. maakt rheumatiek in zijn schouder het hem moeilijk paard te rijden en een volle dige uitrusting te dragen. Daarom heeft de prins van Wales zijn plaats ingenomen bij de jaarlijksche verjaardagsceremonie der troepen. Ook de hertog van York was hierbij aanwezig. Het schouwspel werd bijgewoond door de koningin en vele leden van de ko ninklijke familie alsmede verscheidene mi nisters. In het Zuid-Oosten van Londen is een tramwagen met imperial omgeslagen. 30 Passagiers werden gekwetst, van wie 6 ern stig, zoodat zij naar een ziekenhuis moesten worden overgebracht. De wagen vloog in een scherpen bocht uit de rails en reed tegen een school op. Uit Bombay wordt gemeld, dat Gandhi thans, een week na het beëindigen van zijn vasten van drie weken, buiten gevaar is. Zijn lichaamsgewicht neemt steeds toe. Hij leeft uitsluitend van geitenmelk, gekookte toma ten, honing en vruchten. Hij kan thans weer staan en tien yards loooen.

Alkmaarsche Courant | 1933 | | pagina 1