VanRommelzakenHobbeltie Stad en Omgeving ftechts<zaken CASTRICUM NIEUWE NIEDORF. HEERHUGOWAARD. NOORDSCHARWOUDE. BROEK OP LANGENDIJK. a&A uSTSA - ir" «e:eden ee" '"""Si Su£r HENSBROEK. DE STREEK. gaan met de meening van het Centraal Be stuur, dat toch krachtens de statuten de sala rissen vaststelt Het bestuur denkt ook ver laging toe te passen, die ten slotte op vijttig gulden na evenveel zal bedragen als Tuit- jenhorn wil. Tuitjenhorn trok het voorstel in, na dat bleek, dat niemand uit de vergadering het 'steunde. Begrooting 1933. Ingediend werd de begrooting voor 19 33, sluitend op een bedrag van 9298.53. De heer Entes (L.T.B., Tuitjenhorn) vrceg of verlaging van het bedrag ad t 2100 voor aflossing rentelooze geldleeningen niet mogelijk is. De voorzitter zou daartoe niet willen overgaan; als straks blijkt, dat het bestuur nog te optimistisch is geweest, zal het ge makkelijker medewerking van de geldgevers ondervinden, wanneer niet reeds bij voorbaat vaststaat dat de vereeniging niet aan haar verplichtingen zal voldoen. Het voorstel werd niet gesteund De heer Jonker (Tuintjenhorn) be pleitte verlaging van salarissen en verzeke- ringspremieën ad 2390 en vergoedingen bestuur ad 1370, omdat er des zomers geen veilingleider noodig is. Elk dezer posten zou spr willen verminderen met 100. De heer Glas (Groententeelt) betoogde, dat een veilingleider ook in den zomer wèl noodig is. Het voorstel-Tuitjenhorn werd met groote meerderheid bij zitten en opstaan verworpen. De begrooting werd hierna goedgekeurd. Na rondvraag volgde sluiting. CURSUS SPREEKONDERWIJS. In bijlage No. 63, stellen B. en W. den Raad voor: I ten behoeve van een door den heer G. Leerkamp, onderwijzer aan de school voor buitengewoon lager onderwijs alhier, op te richten éénjarigen cursus in spreekonderwijs kosteloos een zoo noodig verwarmd en ver licht schoollokaal beschikbaar te stellen en een subsidie uit de gemeentekas te verleenen van ten hoogste 270, het juiste bedrag door Burgemeester en Wethouders vast te stellen na inzending te zijner tijd van eene reke ning en verantwoording, welke uitgaaf na der zal worden geregeld bij suppletoire be- f rooting E ons te machtigen aan het Bestuur van de Vereeniging voor Logopaedie en Phoni- atrie (Spraak- en Stemverbetering), geves tigd te 's Gravenhage, als beschikking op zijn op 24 October 1932 1932 ingekomen adres te berichten, dat Uwe Vergadering een cursus als door adressant gevraagd niet noo dig acht, aangezien door een alhier onder leiding van een spraakleeraar op te richten cursus in spreekonderwijs ten behoeve van spraakgebrekkige kinderen, voldoende in de behoefte zal worden voorzien. GELDLEENING. In bijlage No. 68 schrijven B. en W.: In ons voorstel, betreffende den bouw van een zusterhuis en zenuwpaviljoen bij het centraal ziekenhuis alhier bijlage nr. 28 van 1933), deelden wij mede, dat de kosten zullen kunnen worden bestreden, hetzij uit een door de gemeente te verstrekken leening, hetzij uit een leening, welke Regenten kun nen aangaan onder garantie van de gemeen- i te, aan welken laatsten vorm wij de voorkeur gaven. Regenten hebben inmiddels getracht tot dekking der kosten van den bouw, een lee ning van 100.000.te sluiten met de Vereeniging van Levensverzekering en Lijf rente De Groot Noordhollandsche van 1845, gevestigd te Amsterdam. Deze Vereeniging kon echter bezwaarlijk voldoen aan den wensch van Regenten, om den looptijd van de leening te bepalen op 65 jaar. Aangezien blijkens onderstaan ontwerp besluit de voorwaarden, waarop genoemde Vereeniging bereid is de leening te sluiten, aannemelijk zijn, verdient het naar ons voor komt aanbeveling, dat de gemeente zelf deze aanbieding aanvaardt, om vervolgens met Regenten een overeenkomst aan te gaan, waarin de aflossingsduur kan worden be paald op 65 jaar. Aan het bezwaar, dat deze regeling een hoogere uitgaaf voor de gemeente tengevolge zou hebben, waardoor de begrooting zou worden gedrukt, is tegemoet te komen, door jaarlijks uit den kapitaaldienst aan den ge wonen dienst en omgekeerd een bijdrage te verleenen naar gelang het verschil tusschen het van het ziekenhuis te ontvangen en door de gemeente uit te geven bedrag voor den gewonen dienst ongunstig dan wel gunstig is. De Commissie van bijstand voor de finan ciën kan zich blijkens haar voor U ter inzage gelegd advies met een en ander vereenigen. B en W. stellen den Raad mitsdien voor te nemen het desbetreffend besluit. FINANCIEELE REGELING WONINGBOUW. In bijlage Nr. 69 schrijven B. en W.: Bij besluit van 17 Maart 1932, nr. 6. heeft Uwe vergadering aan de Vereeniging voor Volkhuisvesting „Alkmaar'', alhier, voor den bouw van 28 arbeiderswoningen, benevens twee winkelhuizen in het verlengde van de Uitenboschstraat, een grondvoor- schot van ten hoogste 21450 en een bouwvoorschot van ten hoogste 77500 ver leend, o.a. onder voorwaarde, dat de ge meente de voorschotten uitkeert, indien en voorzoover zij ze van het Rijk ontvangt en tot gelijke bedragen als de Rijksvoorschot ten. De vereeniging voet de rente en aflos sing van de voorschotten bij wijze van an nuïteiten voldoen in een zelfde aantal jaren en tot dezelfde bedragen als de gemeente aan het Rijk moet betalen. Voorts heeft Uwe vergadering bij besluit van 24 November 1932, nr. 24, ons college gemachtigd, tot den minister van Staat, mi nister van Binnenlandsche Zaken het ver. zoek te richten te willen bevorderen, dat aan deze gemeente van Rijkswege ten be hoeve van den bouw van 24 kleine arbeiders woningen in het verlengd van de De Ruyter- straat en de Trompstraat voorschotten wor den veric'v.d ten bedrage van ten hoogste 51000 voor den bouw en van ten hoogste f 16700 als vergoeding van de waarde van den grond. Genoemde minister verklaarde zich bereid de voor dea bouw van de 28 woningen en 2 winkelhuizen door de Vereeniging voor Volkshuisvesting „Alkmaar" noodige gelden aan de gemeente te verstrekken tegen een rente van 5 Het verzoek om toekenning van voor schotten voor den bouw van 24 gemeente woningen heeft de minister in gunstige over weging genomen. Ook voor deze voorschot ten zal het rentepercentae op 5 worden vastgesteld. Uit verkregen inlichtingen is ons geble ken, dat het vastgestelde rentepercentage al thans voorloopig niet zal worden verlaagd Daar de gemeente de voor den bouw van beide woninggroepen noodige gelden waar schijnlijk tegen een lager rente-percentage elders zal kunnen leen en, is het gewenscm de eerder genoemde raadsbesluiten, voorzoo ver zij op de aanvrage van de rijksvoor schotten betrekking hebben, te wijzigen en te bepalen, dat de gemeente de voor den bouw der woninggroepen noodige gelden in een geldleening zal opnemen. Het hierna vermelde ontwerp besluit II, inzake wij-ziging van de gemeente-begroo ting voor het loopende dienstaar heeft hier op betrekking. B. en W. stellen voor het desbetreffend besluit te nemen. SUBSIDIEERING VAN HET BIJZONDER BEWAARSCHOOL- ONDERWIJS. B. en W. schrijven in bijlage Nr. 62; Uwe vergadering stelde op 21 Juli 1932 overeenkomstig ons voorstel, opgenomen in bijlage nr. 110 van dat jaar, vast eene ver ordening tot tijdelijke afwijking van de ver ordening, regelende de voorwaarden, waar op aan bijzondere bewaarscholen te Alk maar subsidie uit de gemeentekas kan wor den verleend, welke verordening is opgeno men in het Gemeenteblad nr. 1292, en in houdt, dat gedurende het schoolaar 1932/1933 het subsidie slechts wordt ver leend voor de maximaal daarin genoemde aantallen leerlingen. Niet alleen laat de financieele toestand van de gemeente niet toe deze beperking aanstonds te doen vervallen, maar het laat zich aanzien, dat zulks gedurende geruimen tijd nog niet het geval zal kunnen zijn. Wij zouden den maatregel daarom voor onbe- paalden tijd willen verlengen. B. en W. doen het desbetreffende voorstel. GEMEENTERAAD VAN ALKMAAR. De Burgemeester van Alkmaar roept de leden van den Gemeenteraad op ter bijwo ning eener vergadering op DONDERDAG 8 JUNI a.s., nam. 1 uur ten einde te beraadslagen en te besluiten om trent de hieronder vermelde punten. De Burgemeester, WENDELAAR. Alkmaar, 3 Juni 1933. 1. Vaststelling van de notulen der vorige vergadering. Mededeelingen. Ingekomen stukken. 2. Voorstel inzake reorganisatie van het openbaar gewoon lager onderwijs (bijlage Nr. 61). 3. Idem om in beroep te gaan bij de Kroon tegen de door Gedeputeerde Staten dezer provincie genomen beslissing betreffen de medewerking tot stichting eener bijzon dere lagere school (bijlage Nr. 67). 4. Idem tot het aangaan eener geldlee ning groot 100.000.voor den bouw van een zusterhuis en zenuwpaviljoen bij het Centraal ziekenhuis (bijlage Nr. 68). 5. Idem tot vaststelling eener suppletoire ^emeente-begrooting, dienst 1932 (bijlage 6. Rapport der Raadscommissie van on derzoek met betrekking tot het veranderen van den gedenksteen in de gasfabriek, met het daaromtrent door Burgemeester en Wet houders uitgebracht advies (bijlage Nr. 60) 7. Voorstel inzake de subsidieering van het bijzonder bewaarschoolonderwijs (bijlage Nr. 62). 8. Idem tot subsidieering van een op te richten cursus in spreekonderwijs (bijlage Nr. 63). 9. Idem inzake hulpverleening voor den concierge-amanuensis aan het gymnasium (bijlage Nr. 64). 10. Idem tot wijziging van het Raadsbe sluit van 16 December 1931 tot voorloopige vaststelling van de gemeente rekening over 1930 (bijlage Nr. 65). 11. Idem tot het verleenen der gevraagde medewerking aan het bestuur der R. K. Meisjesschool voor het plaatsen van een ijzeren hek kop de steenen afscheiding tus schen de Koornlaan en de speelplaats der St. Agnesschool (bijlage Nr, 66). 12. Idem inzake de financieele regeling van den bouw van 30 woningen door de Ver eeniging voor Volkshuisvesting „Alkmaar" en van 24 woningen door de gemeente (bij lage Nr. 69). 13. Idem tot het geven van namen aan straten (bijlage Nr. 71). Hoe Castricum als badplaats in het buitenland wordt gewaardeerd. In „die Reise", een bijblad van de Köllni- sche Zeitung, beschrijft Liseiotte König een reis door Nederland. Zij roemt de zeer mooie Hollandsche steden, de vergezichten en landschappen. De zeebadplaatsen hebben haar bijzondere aan dacht. Als wij over de heerlijke zee gaan schrijven komen wij aan geen eind, aldus schrijfster. Het behoeft tegenwoordig niet alleen meer te zijn Scheveningen, Noordwijk of Zand- voort, er bestaat ook Katwijk, Egmond en Bergen, maar, vervolgt schrijfster, „Am schönsten ist Castricum", waar de badgasten allen in het dorp zelf onderdak vinden, waar aan zee slechts één mooi hotel ligt, verder niets dan het mooie ruime strand en de dui nen. Hier is de zee nog waarlijk „grootsch". Deze vriendelijke woorden treffen ons aan- renaara en wij hopen dat de waaideeriflg Een d-M'j Posters MaagpÜlea avond* bi) het naar bed gaan genomen, verzekert «ca goede nachtrust en verschaft 's morgens volkomen normale stoelgang. f 0.65 per flacon. van Castricum in deze belangrijke Duitsche courant, aanleiding mogen zijn tot een druk bezoek aan Castricum door vele Duitschers die „das Mer" zoo lief hebben. Binnen enkele dagen zal het programma van de feestelijkheden van het muziekcon cours worden uitgegeven. Het feest zal ge opend worden door een concert te geven door het fanfarecorps van Egmond-Binnen des Zaterdags voor den eersten concoursdag des avonds om 8 uur. Voor registratie en controle op de te veld staande bloembollen voor de uitvoering van het saneeringsplan is voor de gemeente Win kel en Nieuwe Niedorp aangewezen de heer C. Koorn. Donderdagavond sprak den directeur der Haarlemsche Veiling N. V. in het café Brouwer te 't Veld voor de bloembollenkwee kers over de beteekenis van het veilingwezen en den bloembollenhandel. Spr. schetste de wijze van verkoop van vóór 25 a 30 jaar en hoe de kweekers toentertijd vrijwel rechte loos stonden tegenover de bloembollenhande laren en hoe uit die slechte verhoudingen het goede is geboren, het veilingwezen. Het veilingwezen heeft een groote veranderin ten goede gebracht en 't is dan ook specifie een xweekersbelang. Hierna zette spr. uiteen de billijkheid de op de veilingen geleden verliezen wegens wanbetaling ponas-ponds gewijze te verhalen op de principalen. Het credietwezen brengt wanbetaling nu eenmaal met zich. De buiten- landsche handel wordt voor een groot deel gedreven voor risico van den kweeker. De beste controle is niet bij machte wan betaling geheel af te wenden. Onder deze omstandigheden is geen exporteur geheel te bekijken. Door zijn producten te laten veilen voor een matig percentage verzekert men zich tegen groote stroppen of zijn eigen ondergang. Men stelt zijn eigen financieele positie veilig. Wanneer alle kweekers veilen, bereiken ze een volkomen onafhankelijkheid. Van de gelegenheid tot vragen stellen werd door velen gebruik gemaakt. Een leer zame, interessante avond. Aan de aannemer Leegwater en Hittema,. alhier is opgedragen de bouw van een schoolgebouw voor de stichting 's Heerenloo te Ermelo, voor een bedrag van 107,400 De plaatselijke werkverschaffing is ein de Mei alhier stopgezet. Een zestigtal werkloozen is thans te werkgesteld bij de Rijkswerkverschaffing in den Wieringermeerpolder. heer bij- we Het Hoofdbestuur van den Noordhol- landschen Zangersbond vergaderde in Con- cordia alhier, met de vertegenwoordigers der vereenigingen, welke het concours van dezen bond zullen houden, ter voorbereiding der feestelijkheden. De voorzitter van den Bond, de Mink van Warmenhuizen opende deze eenkomst met een hartelijk woord van kom. We kunnen mededeelen, dat tot jury-leden zijn gekozen de heeren 01. Koop, P. J Wierts en M. C. van de Roovaart, dat van het gemeentebestuur van Noordscharwoude de vrije beschikking is verkregen over het terrein achter de O. L. School, terwijl men de muziektent van de Harmonie „Excelsior" kan gebruiken. Deze vereeniging bood met een aan, den tusschen de beide concourse dagen ingelegen Donderdag een concert te geven. Ook het R. K. Fanfarecorps „Onder Ons" bood een concert aan. Na eenige be sprekingen over de mogelijkheden van deze concerten besloot men de aanbiedingen gaar ne te aanvaarden. De voorzitter bracht verslag uit van de ge houden besprekingen met ae caféhouders welke een goed einde hebben gehad. Vervolgens werden de inschrijvingen voor enkele leveringen en verpachtingen bekend gemaakt. De prijzen-commissie had al zeer goede resultaten gehad met hare aanschrijvingen. Van niet minder dan 27 personen en corpo raties waren toezeggingen voor medailles en geldelijke bijdragen binnen gekomen, terwijl nog enkele berichten worden ingewacht. Aan het concours namen 25 vereenigingen deel. Bijna alle heeren, die hiertoe waren aan ezocht, hebben een toestemmend antv ord oen toekomen voor het zitting nemen in het eere-comité. Het zal de vereenigingen aangenaam zijn als er door de burgers wordt gevlagd. Velen zullen ongetwijfeld hieraan willen medewer ken. De voorzitter sloot de vergadering met een woord van dank voor de amicale besprekin gen van dezen avond. Het zal aan de samen werking niet liggen, als het concours niet slaagt. Spr. hoopte op goed weer voor het concours en dankte de commissieleden bij voorbaat voor het vele door hen verrichte en nog te verrichten werk. Donderdag vond de reeds eerder aang kondigde rit plaats voor de ouden van du gen te Broek op Langendijk—Zuid-Schar woude. In een 40-tal auto's welwillend afce staan door ingezetenen van den Langenc.,. werd de tocht des morgens half tien aan vaard naar Velserbeek, waar den oudjes ver verachingen werden aangeboden. Vervolgens la- ijk werd het Kopje te Bloemendaal bezocht en ging het over Heemstede naar Dreefzicht waar wederom werd gepleisterd; door Haar lem heen werd zoo langzamerhand de terug weg aanvaard en na nog even gepauzeerd te hebben in de zoo mooi gerestaureerde mu- ziektuin te Alkmaar ging het langs den Mid denweg over Heerhugowaard huis toe. Bij de Roskambrug hadden zich eenige leden van Kunst na Arbeid te Zuidschar- woude opgesteld, welke onder de vrooliike toonen der muziek den optocht begeleiden naar het café van den heer J. de Boer te Broek op Langendijk. Onder het aanbieden van ververschingen dankte de voorzitter van het comité de heer J. Kramer de bestuurders van de auto's voor hun belangelooze medewerking en verder al len die zich verdienstelijk hebben gemaakt tot het doen slagen van dezen dag. Verder herinnerde spr. er aan dat de tocht naar het café de Boer een bijzondere reden had, daar zich een bruidspaar in hun mid den bevond, de heer J. Tuinman en eclitge- noote te Zuid-Scharwoude, die 50 jaren door den band des huwelijks waren verbon den. Namens auto-bestuurders en comite- leden werd het bruidspaar een prachtig bloemstuk aangeboden en als blijvend aan denken een nikkelen melkkan met lepel en vork. De heer du Burck feliciteerde hierna het bruidspaar, releveerde de moeilijke omstan digheden ooor hun in de afgelegde 50 jaren meegemaakt en hoopte dat de beide oudjes nog een onbekommerden ouden dag mogen genieten en dat ze in dezen dag, ook mo gen zien een uiting van liefde en meeleven voor de ouden van dagen. Na het spelen der muziek van „lang zullen ze leven dankte een zoon van net bruidspaar voor de ondervonden blijkekn van waardeering. Hoogst voldaan gingen daarna de oudjes huiswaarts en kan het niet anders of deze dag zal nog lang als een aangename herin nering in hun blijven voortleven. Onder groote belangstelling werd door de muziek, voor de woning van het bruidspaar een serenade gebracht welke op hoogen prijs werd gesteld. SCHAGEN. Uitslag van gehouden publieke verkoo- ping op Donderdag 1 Juni, ten overstaan van notaris Pinxter te Schoorldam van een heerenhuis met kantoor aan de Landbouw- straat te Schagen, kad. Sectie C no. 1153. groot 4 A. 5 c.A. Eigendom van den heer W. F. Gorter te Schagen. Kooper werd de hypotheekhouder, de heer P. D. Rezelman te Amsterdam, voor de som van 6300. Vrijdag werd in het café „Het Oude Slot" aan de Markt te Schagen, voor reke ning van mevr. de wed. A. Visser te Alkmaar door den heer Chr. Dekker, architect te Scha gen, aanbesteed het bouwen van een woon huis aan de Heerenboschstraat te Schagen. Ingekomen waren 4 biljetten, te weten: Gebr. Veeter te Schagerbrug voor 4380; G- Koning te Schagen voor 4188; K. Kreij- ger te Oudesluis voor 4067; M. Molenaar te Koedijk voor 4050. De gunning is aangehouden. DOODELIJKE AANRIJDING tegen een rechts van den weg stitcf1 auto auto gereden, ten gevolge waarvan eeni"^11 tende van den laatsten auto, die ?nfJDZlt- den wagen stapte, zoodanig is „J"*1 "it hij kort daarop is overleden R °nd> dat De bestuurder van den auto «i,u een Zaansche firma, had geen bii naast hem zat een chauffeur van Hj] ,wiisJ die den reiziger in het autobesturen .'7a' wees. Beide mannen hebben wegen*w er' oorzaken van dood door schuld tPrJ£ Ver< staan voor de Vijfde Kamer der AiÏÏ a ge" sche rechtbank. Sterdam- De telastelegging stelt ten aanzien den reiziger, dat hij zonder riilw- van der onmiddellijk toezicht van den^hrV11' op den mist en de gladheid van 'den g let hoogst onvoorzichtig, roekeloos en JVe?' deelkundig is te noemen. Den cha„» °°r" ten laste gelegd, dat hij onder deze ^f iS digheden die aan het chauffeeren eischen stelde hoogst zorgeloos Ln°°te handeld door het stuur niet over te ge' althans den reiziger, die onder ziin tHïmen< leed. niet Ie hebben gezegd siitS" verminderen. e,a te Uit het getuigenverhoor in deze waarin eerst geen doch ten slotte on b«v het gerechtshof een vervolging VÜ bleek, dat het slachtoffer uitstapte om a' door den mist beslagen voorruit 'schwn te maken. Hij had een voet nauweliiU nn a weg geplaatst, toen de auto ïanSeveVch" ten een vrachtwagen raMn™ i den stilstaanden auto scheerde, hem JjS tegen den grond wierpen overreed Een bot sing ontstond daarna nog met den auto van verdachten en een tegemoetkomenden wagen De deskundigen debatteerden geruim™ tijd, waarbij de deskundige a charge de heer Stoffel plotseling kortweg verklaarde ter Mke'dX 213k '""""fr De officier ging de feiten en omstandighe- den na. Het slachtoffer zelf had voorzichti ger kunnen zijn en de verdachten ook De laatste uitspraak van den deskundige is ten slotte mede oorzaak, dat spr. schuld niet be wezen kan achten en voor beide verdachten vrijspraak eischt. De rechtbank zal 15 dezer vonnis wijzen. DE LEDEN VAN HET KONINKLIJK HUIS BELEEDIGD. De rechtbank te Rotterdam heeft een 28- jarigen zeeman, die een brochure had ver- spreid, waarin uitdrukkingen voorkwamen, die beleedigend worden geacht voor de le den van het Koninklijk Huis, veroordeeld tot een gevangenisstraf voor den tijd van twee maanden. Financièele hulp van het rijk. De toestand der Westfriesche tuindersge meenten wordt, daar zeer groote bedragen worden gevraagd voor steun en werkver schaffing, terwijl de belastingbronnen vrij wel zijn opgedroogd, met den dag ernstiger. Het is den raad onzer gemeente dan ook niet mogen gelukken de begrooting voor 1933 sluitend te maken, ondanks het feit, dat er op de diverse posten zooveel mogelijk was be snoeid en de belastingen tot het maximum zijn opgevoerd. Ged. Staten van Noordholland hebben nu geadviseerd tot verhooging van verschillende bedragen en daartoe bij het Rijk aan te klop pen om een bijdrage van f 4000 in de kosten der gemeentelijke huishouding, waartoe z. h. st is besloten. De rabarberteelt heeft hier niet veel meer te beteekenen. Hier en daar is nog een klein hoekje verbouwd, waarvan de opbrengst als onverkoopbaar door het In- en Verkoopbu reau tegen 50 cents per 100 Kg. wordt afge nomen en vernietigd. KORTE BERICHTEN. H?t Ned. Aardrijkskundig Genootschap heeft Zaterdag te Amsterdam een algemeene vergadering gehouden ter herdenking van zijn 60-jarig bestaan. Voorzitter was dr. E- Heldring. Namens de regeering bracht mi nister Marchant de gelukwenscnen over. DOOD DOOR SCHULD. Voor de rechtbank te Hiel stond terecht ir. J. C. R. te Utrecht, terzake van het feit, dat hij op 23 April van dit jaar te Lexmond (Z.-H.) met veel te groote snelheid een bocht naar rechts is doorgereden, waardoor hij te gen een wielrijder is opgebotst, die daardoor vrijwel onmiddellijk werd gedood! De heer ir. Zoetelief Norman te Oosterbeek als des kundige gehoord is tot de conclusie geko men, dat verdachte die bocht met een vaart van belangrijk minder dan 40 K M. gepas seerd is, welke snelheid hem daar ter plaatse normaal voorkomt. Het aanzien van het weg dek, een bitumenweg, was niet zoodanig, dat daaruit de conclusie kan worden getrokken, dat dit, tengevolge van geringe regenval, glad was. Verd. heeft daarom aanvankelijk niet gemerkt, dat zijn wagen in het begin van een slip was. Toen hij dat wel opmerkte, was het hem niet meer mogelijk, dezen vol doende naar recht te krijgen om den fiets* vrij te rijden. Z.i. is dit heele ongeval aa een toevallige samenloop van omstanaign - den te wijten. .h> Verdachte, die van zijn jeugd af een ree terkunstarm heeft, rijdt ca. 18 jaar der dat hij in dien tijd, waarin hij eeng honderdduizenden kilometers heeft afg»ewg eenig ongeval heeft veroorzaakt. vera-, zelf nog zeer onder den indruk is van voorgevallene kan zich, daar hij zeer zichtig reed, de toedracht van het 8 niet anders verklaren dan op de wijze» door den deskundige uiteengezet. Het O.M., aannemende dat verdachte J? roekeloos heeft gereden, meent toch, r. als ieder autorijder, het risico moet aa den, dat het besturen van een aut 'aUto- openbaren weg meebrengt. Het aan ongevallen neemt voortdurend toe wijze van algemeene preventie 01 n 275. Met groote blijdschap werd hij ont vangen. Een heele schaar negers wachtte op hem en hief een luid gejuich aan, om hem goed te stemmen en hem te bewegen, toch vooral veel zorg aan hun opperhoofd en zijn voeten te beste den. En zoo werd Jan voor het huls ge leid, dat de woning van het opperhoofd was. 0pPer 276. Nu, van het paleis van ce^ ge hoofd had Jan toch wel eel en r«^ dachte gehad. Het zag er bo0 op? uit, de muren waren van jtler f trokken en daar tegenaan i0J) smeerd. Hier en daar ke b«*kVaf«l doorheen. Maar dat was 8 u0)I v* de andere hutten zagen erger uit.

Alkmaarsche Courant | 1933 | | pagina 6