DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN. De Joden in Opper-Silezië. No. 132 Woensdag 7 Juni 1933 135e Jaargang DaqeÜiksch OjuetzicfU De petitie-Bernheim door den Volkenbonds raad aangenomen met stemonthouding van Duitschtand en Italië. Slot der raadsdiscussies. ffiuUeniand Wat vandaag de aandacht trekl..,, ALKMAARSCHE COURANT Deze Courant wordt ELKEN AVOND, behalve Zon- en Feestdagen, uitgegeven. Abonnementsprijs per 3 maanden bij vooruitbetaling voor Alkmaar j 2.—, tranco door het geheele Rijk 2.50. Losse nummers 5 cents. PRIJS DER GEWONE ADVERTENTIEN Van 15 regels 1.25, elke regel meer 0.25, groote contracten rabat. Groote letters naar plaatsruimte. Brieven Irancc aan de N. V. Boek- en Handelsdruk kerij v h. HERMs. COSTER ZOON, Voordam C 9, postgiro 37060. Telel. 3, redactie 33. Hoofdredacteur: Tj. N, ADEMA. Directeur: C. KRAK. Dit nummer bestaat uit twee bladen. Een draadloos bericht uit Geneve aan het Hbld. meldt, dat de Volkenbondsraad het rapport van de commissie van drie inzake den status van de Joden in Opper-ilezië heelt aangenomen. De gedelegeerden van Duitsch- iand en Italië onthielden zich van stemming. In het rapport wordt gezegd, dat verschei dene anti-Joodsche wetten, zooals deze in Opper-Silezië worden toegepast, in strijd zijn met de bepalingen aangaande de min derheden in de conventie van Geneve van 1922 en compensatie vereischten ten opzichte van hen, die onder de anti-Joodsche bepa lingen lijden. o In aansluiting op het bericht van aanne ming van deze petitie-Bernheim meldde de correspondent van bovengenoemd blad gis teravond nog de volgende bijzonderheden: Zooals men verwacht had, bracht het slot van de discussies over de petitie-Bernheim geen sensatie mee. De pers was dan ook slechts matig vertegenoordigd en alleen het publiek was nog in vrij grooten getale naar de vergadering gekomen. Begrijpelijkerwijs kon de Duitsche verte genwoordiger von Keiler zich niet aanslui ten bij het advies, dat de juristencommissie Bourquin (België). Huber (Zwitserland), Petroso (Spanje) had uitgebracht, volgens hetwelk, tegen de Duitsche opvattingen in, de petitie voor behandeling in den raad ont vankelijk was verklaard. Hij zou zich dus van stemming over het ontwerp van Lester onthouden. Zooals men zich herinnert heeft de raad dezelfde juristencommissie, die enkele weken geleden een advies ten nadeele van Polen uitbracht, wederom in deze aangelegenheid om een interpretatie van de Geneefsche min- derhedenconventie gevraagd. Het was dan ook moeilijk voor den Poolschen gedelegeer de zijn volle instemming met hef advies te betuigen. Hij verklaarde de reserves, die hij destijds inzake de te ruime interpretatie van dit verdrag had gemaakt, te handhaven, doch in het algemeen het rapport te kunnen aanvaarden. De Italiaansche gedelegeerde steunde dit maal het Duitsche raadslid in zijn stemont houding. Massigli merkte op, dat de openbare mee ning alleen door deze gedeeltelijke oplossing van het probleem niet gekalmeerd zou zijn. maar hij was toch blij, dat de Duitsche re geering zich eens heeft verklaard met de be langrijkste passage van het rapport. Ook Eden verloor den tijd niet met lange redevoe ringen. Alleen maakte zich het Tsjechische raadslid Osusk hieraan schuldig, die zich geroepen voelde het heele vraagstuk van de Jodenvervolging nogmaals aan te roeren en de hoop uitsprak dat de a.s. volkenbondsver gadering het probleem in zijn geheelen om vang zal behandelen. De Noor Lange maakte een van de beste opmerkingen van den dag, toen hij er op wees dat de verontschuldiging, dat maatre gelen bij vergissing door ondergeschikte ambtenaren worden genomen, bijna klassiek begint te worden, en hij stelde voor dat die ambtenaren ingelicht worden over de inter nationale verplichtingen. Hiermede is deze kwestie van de raads- agenda af, maar het vraagstuk der Joden vervolging zal stellig wel weer voor de a.s. vclkensbondsvergadering komen. Afscheid van Sir Eric Drummond. De raadsvoorzitter verklaarde vervolgens, dat deze de laatste raadszitting is geweest waaraan Sir Eric Drummond heeft deelge nomen. Hij wilde niet opnieuw de groote verdiensten van den eersten secretaris-gene raal van den volkenbond uitvoerig in herin nering brengen, maar hem slechts namens den raad voor zijn werkzaamheden bedan ken en wenschte hem het beste toe voor de toekomst. Sir Eric herinnerde aan het onderscheid tusschen de eerste raadszitting in 1920 en thans. Hij bedankte den raad voor het ver trouwen, dat dit lichaam hem heeft geschon ken en hoopt dat die goede samenwerking ook in de toekomst tusschen zijn opvolger en den raad zou kunnen voortbestaan. In zijn rede uitte Drummond ook nog het vertrouwen, dat thans spoedig een ontwa peningsconventie zal kunnen onderteekend werden. Op interessante wijze besprak hij de ervaringen, die hij in zijn werkzaamheid van bijna 14 jaar te Geneve had opgedaan met betrekking tot internationale onderhan delingen. Zijn ervaring had hem bevestigd dat noch het Volkenbondssecretariaat noch de regeeringen moeten trachten de wederpar tij door trucs te overtroeven. Voor een succes bij moeilijke onderhandelingen is een aller eerste vereischte. dat alle partijen openhartig tegenover elkander de waarheid spreken en niet weigeren hun kaarten op tafel te leggen, zooals helaas nog te vaak geschiedt. AFGHAANSCH GEZANT VERMOORD. Een Wolff-bericht uit Berlijn aan het Hbld. meldt, dat een jonge Afghaan, Kemal Syed, gisteren den Afghaanschen gezant verzocht te spreken. Hij werd bij den gezant toegelaten en loste bij het binnentreden van de kamer vijf schoten op hem. De gezant werd zeer ernstig getroffen. De dader, die gearresteerd werd, weigert de reden van zijn daad op te geven. Omtrent den aanslag op den Afghaan schen gezant sirdar Mohammed Aziz Chan, den 55-jarigen oudsten broeder van den tegenwoordigen koning van Afghanistan, bericht W. B. de volgende bizonderheden: De gezant stond op het punt met een be kende, den student Attik, het huis te verla ten en een wandeling te gaan maken, toen de 33-jarige Afghaan Syed op de stoep op hem toeliep en met den kreet „voor de vrij- hvid!' twee schoten op hem loste. Door het eerste schot werd de gezant in de borst getroffen en zwaar gewond, het twee trof zijn begeleider aan den schouder Deze wierp zich ondanks zijn verwonding met een bediende op den dader, dien zij of- scheen hij nog drie schoten loste, konden vasthouden, tot er politieagenten bijkwamen De dader is op de legatie bekend. Hij be hoort tot een groep studenten, die reeds sedert jaren met steun van de Afghaansche regeering in Duitschland studeeren. Uit politieke overwegingen ge handeld. De moordenaar heeft bij zijn verhoor op bet politiebureau verklaard, dat hij uit va derlandslievende overwegingen de daad Jwcft gepleegd. Hij- is aanhanger van een beweging, die streeft naar den val van het tegenwoordig regime in Afghanistan. Aziz Chan, die 55 jaar oud was, is twee Jaar lang gezant te Moskou geweest en was Pas sedert April gezant te Berlijn. De gezant overleden. Officieel wordt nog medegedeeld, dat de rijksregeering terstond na den aanslag een geneesheer heeft opgedragen het slachtoffer bijstand te verleenen, doch alle pogingen om het leven van den gezant te redden waren vruchteloos. Hij overleed tijdens de operatie in het ziekenhuis, waarheen hij onmiddel lijk was overgebracht. De rijksregeering en de revol veraanslag. Met betrekking tot den aanslag op den ge zant van Afghanistan wordt officieel nog het volgende medegedeeld: De rijksregeering heeft onmiddellijk na de daad Geheimraad Sauerbruch verzoekt den gewonde medischen bijstand te verleenen Helaas waren de pogingen den gezant in het leven te houden tevergeefsch. Hij is reeds des middags aan zijn ernstige verwon dingen overleden. De moordenaar geeft te kennen uit politieke redenen te hebben ge handeld. De rijksregeering betreurt den dood van dezen verdienstelijken diplomaat, die zijn land reeds als gezant in Moskou heeft vertegenwoordigd, viordat hij naar heeft vertegenwoordigd, voordat hij naar Berlijn is gekomen, ten zeerste en veroor deelt met het geheele Duitsche volk den af schuwelijken misdaad. De vermoorde, dL een broeder is van koning Nadir Sjah. had pas korten tijd geleden zijn gezantschaps post aanvaard. NAZI'S ZIJN „BRUINE APEN". De geestelijke, die het verklaar de, gearresteerd. De politiepersdienst Recklinghausen deelt o.m. mede: De Schlageter-herdenking, welke juist voor een katholieken geestelijke een schitterende gelegenheid was te verklaren, dat Schlageter niet alleen als vaderland- sche, doch ook als christelijke held is ge storven, heeft pastoor Blumer het noodig geacht bij het godsdienstonderwijs tegen over jongens van 12 tot 14 jaren, die naar Dusseldorp wilden gaan voor de Schlageter- herdenking te schimpen en de kinderen te vermanen toch niet in alles „die bruine apen" na te apen De politie was gedwon gen Blumer „voor diens eigen veiligheid" in arrest te stellen. Hij zal worden vervolgd. FRANSCH—ENGELSCH- AMERIKAANSCHE MINISTER BESPREKING. A.s. Donderdag. De FranschEngelsch—Amerikaansche ministerbespreking is thans, naar van Ameri- kaanscche zijde wordt medegedeeld, definitief bepaald op Donderdag. Norman Davis heeft zich reeds Dinsdag avond met zijn staf van deskundigen naar Parijs begeven. Aan de besprekingen zullen van Engelsche zijde Lord Londonderry met staatssecretaris Eden en van Fransche zijde Daladier en Paul Boncour deelnemen. Van toonaangevende Amerikaansche zijde wordt medegedeeld, dat thans geprobeerd zal worden opheldering te verkrijgen over beslis sende ontwapeningskwesties tusschen de drie mogendheden. Volgens de Amerikaansche opvatting zal het pas dan doelmatig zijn de Duitsche re- geering bij de besprekingen te betrekken, wanneer bekend zal zijn in hoeverre Frank rijk concessies zal doen. Op grond van de bespreking van a.s. Don derdag zouden dan volgens de Amerikaan sche opvatting binnenkort gemeenschappe lijke beraadslagingen kunnen plaats vinden tusschen de vijf groote mogendheden, dus met inbegrip van Duitschland en Italië. In Engelsche kringen wordt aangenomen, dat na de Parijsche ministerbesprekingen de volgende week tijdens de Economische we reldconferentie door de aanwezigheid der ministers van buitenlandsche zaken der groote mogendheden gelegenheid zal zijn voor breedvoërige vertrouwelijke besprekin gen. Het viermoeendhedenverdrag. Met betrekking tot het Viermogendheden- verdrag verluidt in Londen, dat het gelukt is een compromis te vinden, waarmede Frank rijk, Engeland en Italië zich reeds accoord zouden hebben verklaard. Thans wacht men nog op het antwoord van Duitschland. Art 3 van het pact, waarin sprake is van de Duitsche rechtsgelijkheid zou gewijzigd zijn. Tegenstand van Duitschland. De Fransche regeering heeft, zooals be kend, haar ambassadeur in Rome gemach tigd den tekst \*i het Viermogendhedenver- drag, zooals deze thans is, goed te keuren. In Rome wordt in verband hiermede het gerucht verspreid, dat de Italiaansche regee ring haar bemiddelingspogingen zou moeten opgeven, wanneer Duitschland dezen tekst niet zou aannemen. Dat wil evenwel zeggen, aldus wordt te bevoegder plaatse in Berlijn verklaard de zaken op den kop zetten. De toe stand is veeleer, dat verleden week alle vier mogendheden tot overeenstemming zijn geko men t.a.v. een tekst en dat daarop de Fran sche regèering Vrijdag plotseling verklaarde dè%e tekst niet te kunnen aannemen. De Fransche regeering heeft hierna een nieuwen tekst uitgewerkt, welke thans in Ber lijn is ontvangen. In dezen nieuwen tekst komt de Duitsche rechtsgelijkheid niet ge noeg tot uitdrukking. In verband hiermede doet zich vooi de Duitsche regeering de vraag voor of zij genoeg belang heeft bij de onderteekening van dezen tekst of niet. Deze kwestie wordt bestud°erci. Alle beweringen, dat de Engelscben en de Italianen den nieu wen door Frankrijk ingedienden ontwerp tekst hebben goedgekeurd zijn onjuist. Beide landen hebben in tegendeel verklaard, dat zij zouden toestemmen, wanneer Duitschland zou toestemmen. ERNSTIG VERKEERSONGELUK IN BERLIJN. Dinsdagmiddag zijn een tramwagen en een bestelauto tegen elkander gebotst. De auto geraakte in brand Beide voertuigen werden ernstig beschadigd. Er zijn twee dooden en tal van ernstig gewonden. SCHEEPSONGELUK BIJ KIEL. Aan boord van het Noorsche stoomschip „Hollen", dat zich met een lading hout aan boord op weg bevond van Leningrad naar Rotterdam, is in de Oostzee een stoomleiding gebroken. Door de uitstroo- mende damp zijn twee stokers gedood Hun lijken zijn in Holtenau aan land gebracht. HET SPOORWEGONGELUK IN FRANKRIJK. Onbegrijpelijke onoplettendheid van machinist. Uit den aard der zaak brengen de Fran sche bladen van Maandag nog tal van na dere bijzonderheden over het vreeselijke spoorwegongeluk bij Nantes vooral wat be treft het verloop van het onderzoek ter plaatse, ingesteld door deskundigen ea justitie. Wij lezen o.m.: De schuldige, maar beklagenswaardige machinist die de automatische snelheids aanwijzer toont het aan op het rampspoe dige traject tusschen 92 en 96 K M. per uur reed erkent loyaal schuld. Evenals zijn stoker. Beiden hebben een eervollen staat van dienst en gaan thans gebukt onder het leed. Zij nemen alle verantwoordelijkheid op zich en de machinist verklaarde: „Neen, ik was niet ziek! Neen, ik was niet vermoeid! Neen, ik was niet verstrooid! Ik kan het ge beurde niet verklaren. A h, m i s r e! Zeker stelde het onderzoek de schuld van machinist en stoker onaanvechtbaar vast. Maar hun vreeselijke aberratie blijft onver klaarbaar. Het tweetal is nu naar hun ge zin teruggekeerd, doch blijft ter beschikking van de justitie die beide mannen zoo noodig zal kunnen oproepen. Maandagavond om tien uur ging het ge rucht dat nog een doode reeds werden er gelijk gezegd vijftien te voorschijn ge bracht onder de ruïne bedolven moest zijn, een vermiste passagier. De reddings ploegen verdubbelden toen hun ijver. Maar iets naders kon nog niet worden gemeld. VAN DOKTER TOT INLANDER KONING. Een gevangene van de Fransche straf-ko- lonie op Duivelseiland eens een arts in Zuid-Frankrijk, die in 1927 wegens moord tot levenslange verbanning veroordeeld was heeft weten te ontsnappen en door zijn doktersdiensten te bewijzen, het vertrouwen weten te winnen van de bevolking van een klein eiland ter hoogte van de kust van Ve nezuela, waar hij thans ongeveer als „ko ning van de inlanders'' leeft. Tijdens zijn verblijf op Duivelseiland werd hij wegens een verwonding aan den voet in het ziekenhuis opgenomen, waar hij het hem dagelijks gegeven glas wijn verkocht voor een franc en zoodoende geld bijeen wist te sparen. Hij vond een kaart van de kust van Guya na naar Panama en met acht andere gevan genen werd het ontvluchtingsplan ten uit voer gebracht. In een roeiboot voeren zij de rivier af en wisten na 21 dagen gemarteld te zijn door honger, dorst en de gloeiende zon, Venezuela te beeriken, waar hun wegen scheidden. De dokter zette zijn zwerftocht nog voort en bereikte het eiland, waar hij zijn prak tijk onder de inlanders en de weinigen blan ken ging uitoefenen. Thans is hij vrij welgesteld, is getrouwd, heeft twee kinderen en een auto, staat bii de inlanders in hoog aanzien en wordt door hen als hun leider erkend. WAPENSMOKKELARIJ. Uit België naar Duitschland. Het is de politie van Recklinghausen ge lukt een communistische smokkelhandel van wapens uit België naar Duitschland op het spoor te komen. 10 communisten zijn gear resteerd. Talrijke wapenen en munitie zijn in beslag genomen. LEEGE HOTELS IN OOSTENRIJK. Merkbare terugslag. Evenals in Tirol is ook in Voralberg met de Pinksterdagen duidelijk de terugslag merkbaar geweest van de Duitsche maatre- felen tegenover reizigers naar Oostenrijk erwijl bijv. verleden jaar met Pinksteren in de haven van Bregenz bijna 20.000 passa giers werden geteld, waren het dit jaar slechts ongeveer 1000. In Bregenz hebben van Zondag op Maandag slechts ongeveer 60 personen overnacht, terwijl het anders steeds zoo druk was, dat een deel der gasten in de omstreken moest worden ingekwartierd. Een groot hotel in Lochau bij Bregenz heeft heelemaal geen gasten gehuisvest, terwijl er verleden jaar met Pinkskteren 300 zijn ge weest. In Voralberg alleen schat men de derving aan ontvangsten tijdens de Pinksterdagen op van 600.000 tot 800,000 schellingen. DOLLFUSS UIT ROME VERTROKKEN. Maandagavond heeft Mussolini ter eere van den Oostenrijkschen bondskanselier Dollfuss een maaltijd aangeboden, waaraan o.m. werd deelgenomen door den Oostenrijk schen minister van Justitie, den Italiaan- schen minister van Justitie, den Italiaan- schen minister van Financiën, eenige onder staatssecretarissen en tal van personen uit het openbare leven. Dinsdagochtend is bondskanselier Doll fuss per vliegtuig uit Rome vertrokken. In de officieele mededeeling betreffende het bezoek van Dollfuss aan Rome, wordt er de nadruk op gelegd, dat een langdurige en hartelijke gedachtenwisseling heeft plaats ge vonden. In Weenen terug. Bondskanselier dr. Dollfuss is tegen vier uur gistermiddag op het vliegveld Aspern te Weenen gedaald, waar hij door eenige minis ters en andere autoriteiten werd verwelkomd. De aankomst vond later plaats dan gedacht was, door de bondskanselier op zijn reis van Rome een noodlanding heeft moeten maken. Het weer was zeer buiïg, zoodat de piloot besloot in plaats van den gewonen weg, via Salzburg, over Graz te vliegen. Deze route is evenwel langer en er was dan ook slechts Ernstig ongeluk in britsch-Indië; expresstrein rijdt op vrachtauto in. (Buitenland.) De Afghaansche gezant in Duitschland vermoord. (Buiten land.) Verschillende verkeersongevallen. (Binnenland Motorrijder te Watergang door warmte bevangen; na aankomst in het ziekenhuis te Purmerend over leden. (Binnenland.) iZie verder e.v. laatste berichten). benzine tot Graz, waar getankt werd. Om 13 uur 55 werd de tocht voortgezet. Eenige kilo meters vroeger had men een noodlanding moeten maken. DE UITLEVERING VAN MATUSJKA. Binnenkort te verwachten. Volgens berichten in de bladen zou de uit levering van Matusjka van Weenen naar Boedapest geregeld zijn tusschen het ge rechtshof te Boedapest en het Landesgericht te Weenen. De uitlevering zou volgens deze berichten binnen zeer korten tijd plaats vin den. Het proces tegen Matusjka zou echter voorlopig niet plaats vinden, wel zijn ver hoor en dat der getuigen, terwijl ook een on derzoek naar zijn geestvermogens zou wor den ingesteld. EEN NAZAAT VAN DE VIKINGS. De Noorsche visscher Pedersen is in een kleine jol van nauwelijks 7 meter, geheel al leen de Noordzee overgestoken op haar grootste breedte n.1. van Bergen naar Aber- deen waar hij Maandagmorgen behouden is aangekomen. Hij had zes dagen over den tocht gedaan, maar den vierden dag was hij door oververmoeidheid een geheel eind uit zijn koers geslagen naar het Noorden. EXPRESSTREIN RIJDT OP VRACHTAUTO IN. 18 dooden. Dinsdagochtend is bij Benares in Britsch- Indië een expresstrein van Pesjawar met groote snelheid tegen een vrachtauto opge reden. In de auto zaten arbeiders. 16 arbei ders en twee kinderen werden gedood. AANSLAG OP VENIZELOS. Op oud-minister-president Venizelos. Gistermiddag is op den Griekschen oud minister-president een aanslag gepleegd die echter is mislukt. Toen Venizelos zich met zijn vrouw op den terugweg bevond van Kiphissia naar Athene, werd zijn auto ge volgd door een anderen auto van waaruit de inzittenden ongeveer 40 schoten op hem los ten. Venizelos werd niet getroffen, doch liep tenige lichte kwetsuren van glassplinters op. Zijn vrouw Helene Venizelos en de chauffeur werden door verscheidene kogels getroffen, doch niet levensgevaarlijk gewond. Een vier de persoon die zich in den auto bevond liep echter zware verwondingen op. De daders konden zonder te zijn herkend ontkomen. SIR ERIC DRUMMOND. Treedt als secr.-gen. van den Volkenbond af. Sir Eric Drummond, de aftredende secre taris-generaal van den Volkenbond, heeft gis teren voor de laatste maal in deze functie de zitting van den Volkenbondsraad bijge woond. De leden van den Raad brachten hem hulde voor zijn verdiensten. Pas in Juli zal hij zijn functie neerleggen. Hij wordt op gevolgd door den heer Avenol. Sir Eric is in 1919 benoemd tot secretaris-generaal vaD den Volkenbond. SCHANDAAL INZAKE OORLOGS* VETERANEN. Hun aantal sedert 1919 meer dan vertienvoudigd! President Roosevelt heeft Zondagavond laat een ultimatum tot het congres gericht waarin hij verklaarde dat indien dit weigerde zijn voorgestelde bezuinigingsmaatregelen te aanvaarden inzake betalingen aan oorlogs veteranen, de begrooting in evenwicht zou moeten worden gebracht door nieuwe belas tingen tot een bedrag van een kleine 300 mil- lioen gulden. De New York „Herald Tribune" publiceert in verband hiermede cijfers waaruit van een uitgebreid misbruik ten aanzien van betaling aan oorlogsveteranen blijkt. In 1919 waren er in de V. S. officieel slechts 26.000 door den oorlog invalide ge worden mannen. Aan het eind van het laat ste dienstjaar kwamen er op de betalings- lijsten voor pensioenen 325.000 dergelijke gevallen voor.

Alkmaarsche Courant | 1933 | | pagina 1