Alkmaarsche Courant. DE ROODE VULPENHOUDER Radionieuws E Stad m Omgeving. Üeuitieton Wk !$j| Honderd vijl en dertigste Jaargang. 10) Examen gedaan en niet geslaagd Kean was gewpfioi^k is$l beleefd m aiQ No. 132 iaaj WOENSDAG 7 JUNI Donderdag 8 Juni. Hilversum, 296 Af. (Algemeen programma verzorgen door de AVRO). 8.Gramo foonplaten. 10— Morgenwijding. 10.15 i firamofoonplaten. 10.30 Voordracht door R. Flink. 11-— Orgelconcert door E. A. Vos, m. m v. W. F. Beundermann, viool. 12.—2.15 Omroeporkest o.l.v. N. Treep, m. m. v. „The 2 Williards". 2.30 Vervolg Omroeporkest. 3 Gramofoonplaten. 4.Voor zieken en ouden van dagen. 4.30 Zang door Sophie Wijss, m. m. v. E. Veen, piano. 5.— Voor de kinderen 5.30 Gramofoonplaten en draai- orgelmuziek. 6.30 Sportpraatje H. Hollan der. 6.55 Kamermuziek door het Haydn- fcwartet. 7.30 J. Roosje: „Engeland en Schotland". 8.— Vaz Dias. 8.05 Omroep orkest o.l.v. N. Treep m. m. v. Piero Piero- tick, bariton. 8.45 Gem. Zangvereeniging ,Spangens Koor" o.l.v. J. Vranken Jr. 9.05 Vervolg orkestconcert. 9.30 Zang door Piero pierotick, m. m. v. E. Veen, piano. 9.45 Ko- vacs Lajos en zijn orkest. Refreinzang: Bob Scholte. 11.— Vaz Dias. 11.10—12 Gra mofoonplaten. Hmzen, 1875 M. (8—9.15 en 11.—2.— KRO, de NCRV van 10.—11.— en 2.— j 1.30 uur). 8.9.15 en 10.Gramofoonpl. 10.15 Morgendienst o.l v. Ds. K. H. Wal- lien. 10.45 Gramofoonplaten. 11.30>12 Godsd. halfuur. 12.15 Orkestconcert en gra mofoonplaten. 2.Handwerkcursus. 3. 3.30 Voor de vrouw. 4.Bijbellezing door Ds. H. A. Munnik, m. m. v. Mej. C. de Ja ger, zang en C. van Drieënhuizen, orgel 5.Concert. A. Rackwitzde longh, viool. G. van Vladeracken zang en piano en J. Poortenaar, begeleiding. 5.45 Cursus Han denarbeid voor de jeugd. 6.15 Causerie door W. J. Taanman. 6.45 Knipcursus. 7.15 Gra mofoonplaten. 7.30 Journ. Weekoverzicht door C. A. Crayé. 8.Hollandsch Salon orkest o.l.v. M. de Haas. 9.— Causerie door IJ. Lens. 9.30 Orgelconcert door A. Engels in. m. v. W. Ravelli, bariton. 10.30 Vaz Dias. 10.40—11.30 Gramofoonplaten. Davenlry, 1554 M. 1035 Morgenwijding. 10.50 Tijdsein en berichten. 11.0511.20 Le zing 12.20 Orgelspel Q. Maclean. 1.05 ParamountAstoria-or' est o.l.v. Anton. 1.50 Coventry Hippodrome-orkest o.l.v. Shadwell. 2.50 Gramofoonplaten 3.20 Ves per 4.10 Piano-recita'. E. Lmh. 4.20 Gra mofoonplaten. 5.05 Northern Studio-orkest. 5.35 Kinderuurtje. 6.20 Berichten. 6.50 Brahms-pianorecital door F. Mannheimer 7.10 Spaanscht causerie. 7.40 en 7.50 Le zing. 8.20 Concert, uit de Canterbury Cathe- draal door het BBC-orl:est o.l.v. A Boult, 9.20 Berichten en lezing. 9.55 Concert. E. Scotney, sopraan en A. Trowell, cello. 10.50 Kerkdienst. 11.05—12.20 BBC-dansorkest o.l v. H. Hall. Pari/s Radio-Paris1724 Ai. 8.05 Gra mofoonplaten. 12.40 Orkestconcert. 1.25 Concert door vocaal kwartet. 1.55 Vervolg orkestconcert. 6.50 Gramofoonplaten. 7.40 Orkestconcert. 8.20 „Madame Butterfly", opera van Puccini, m. m. v. orkest o.l.v. De- fosse en solisten. Kalundborg, 1153 Ai. 12.20—2.20 Con cert uit rest. „Wivex". 3.205.20 Omroep orkest m. m. v. solisten. Leiding Reesen. 8.20 Orkestconcert o.l.v. Jensen, m. m. v. B. En- gell, zang. 9.45 Gramofoonplaten. 10.05 Pianorecital door V. Fischer. 10.35 Duit- 6che Romantische muziek o.l.v. Gröndahl. 11.2012.50 Dansmuziek o.l.v. E. Tuxen en Jazzmuziek op drie vleugels. Langenberg, 473 Ai. 7.30 en 11.55 Gra mofoonplaten. 1.20 Concert o.l.v. Wolf. 2.50 Gramofoonpl. 4 50 Concert o.l.v. Eysoldt, m. m. v. Weragkoor en cellist. 9.05 Omroep orkest o.l.v. Buschkötter. 10.35 Koorconcert. 11.1012 20 Concert o.l.v. Eysoldt. Rome, 441 Ai. 8.35 Gramofoonplaten. 9.05 Vioolrecital door A. Serato. 10.35 Orkest concert, m. m. v. solisten. Brussel, 338 en 508 Ai. 338 M Omroepkleinorkest o.l.v. Leemans. 1.30 Gra mofoonplaten. 5.20 Omroeporkest o.l.v. Wal pot. 6.50 Orgelconcert. 8.20 Symphoniecon- cert o.l.v. Kumps. 9.20 Omroeporkest o.l.v. Walpot. 10.30 Gramofoonplaten. 508 M.: 12.20 Gramofoonplaten. 1.30 Omroepklein orkest o.l.v. Leemans. 5.20 Symphonieconcert o.l.v. Kumps. 6.35 Gramofoonplaten. 6.50 Omroepkleinorkest o.l.v. Leemans. 8.20 Om roeporkest m. m. v. soliste o.l.v. Walpot 9.20 Symphonieconcemrt m. m. v. orkest en solis ten o.l.v Kumps. 10.30 Gramofoonplaten. Zeesen, 1635 Af. 8.20 Orkestconcert o.l.v. Fuhsel. 10.20 Berichten. 10.35 Massakoor zang voor het 15de Duitsche Turnfeest in Stuttgart 1933. 11.05 Weerbericht. 11.20— 12.20 Populair concert uit Langenberg o.l.v Eysoldt. GEMEENTELIJKE RADIO DISTRIBUTIE. Donderdag. Lijn 1: Hilversum. Lijn 2: Huizen. Lijn 3: Lond. Reg. 10.35—10.50, Daven- try i0.5011.20, Midi. Reg. 12.20—15.20, Daventry 1520—24. Lijn 4: Langenberg 10.30—20.20, Parijs 20.20—24.—. VERHOOGING HEK OM SPEELPLAATS ST. AGNESSCHOOL. B. en W. schrijven in bijlage no. 66: Den 18en Mei j.1. ontvingen wij van uwe vergadering om bericht èn raad een adres d.d. 13 Mei t.v. van het bestuur der r.k. meis jesscholen alhier, verzoekende gelden uit de gemeentekas te willen verstrekken voor de verhooging van het hek om de speelplaats der St. Agnesschool aan de Koornlaan. Aan die uitnoodiging gevolg gevende, dee- len wij u mede, dat het de bedoeling van het schoolbestuur is om op het bestaande muur tje ter hoogte van 60 c.M., hetwelk de schei ding vormt tusschen de Koornlaan en de speelplaats der St. Agnesschool, een ijzeren hek te laten maken. Blijkens het voor u ter inzage liggende rapport van den directeur der gemeentewerken d.d. 23 Mei j.1. vormt het bestaande muurtje inderdaad geen vol doende afsluiting van de speelplaats. Aangezien de aanvrage voldoet aan de in artikel 73 der Lager Onderwijswet-1920 ge stelde eischen (in verband met het koninklijk besluit van 20 Juli 1931, nr. 83 behoeft in dit geval geen waarborgsom te worden gestort), moet dit verzoek op grond van artikel 75 dier wet worden ingewilligd. Wij stellen uwe vergadering mitsdien vóór desbetreffende besluit te nemen. het GEMEENTEREKENING, DIENST 1930. in In bijlage no. 65 schrijven B. en W.: Bij uw besluit van 21 Jan. 1932 werd het de rekening 1929 verantwoorde 2/3 deel van de opbrengst der gemeentelijke inkom stenbelasting over 1929/30, ad rond 529.000 met 333.34 verminderd en ge steld op het zuivere bedrag van 528.666.66 Het gevolg hiervan was, dat het restant van genoemde belasting in de rekening over 1930, welke inmiddels reeds ter vaststelling was ingezonden, tot een bedrag van 333.34 te weinig was opgenomen. Gedeputeerde Staten geven thans in over weging te bevorderen, dat in laatstgenoemde rekening de noodige wijziging, die slechts van administratieve beteekenis is, alsnog wordt aangebracht. Wij stellen u in verband hiermede voor de gewenschte verandering te doen plaats heb ben en het raadsbesluit van 16 December 1931 tot voorloopige vaststelling van de ter inzage gelegde rekening over 1930 te wijzi- [gen.;j_ 1821, overl. 1898, minister van oorlog in 1875; 4. Cornelis van der Lijn, in de 17e eeuw ouverneur-generaal van Ned. Oost-Indië, ter burgemeester van Alkmaar; 5. Dominique Jacques de Eerens, gou verneur-generaal van Ned. Indië van 1836 tot 1840, (geb. 17 Maart 1781, overl. 30 Mei 1840); 6. Mgr. C. J. M. Bottemanne, bisschop van Haarlem, geb. 1823, overl. 1903; 7. Emanuel de Witte, kunstschilder, geb. 1617, overl. 1692, naar wien reeds een straat was genoemd in het Juliana van Stolberg- kwartier, waar deze naam vervallen is door de wijziging, welke het uitbreidingsplan des tijds onderging in verband met den bouw de Bleekersloot naar den Omval. Hoewel Bovendien behoort naar ons voorkomt een naam te worden gegeven, herinnerende aan den bekenden predikant-schrijver en dichter Nicolaas Beets, die in deze omgeving vee! vertoefde en daarvan ook in zijn Camera Obscura blijk heeft gegeven. En eveneens heeft aanspraak op erken ning de bekende schilder Jan van Scorel, die in de 16e eeuw grooten naam heeft gemaakt en wiens werk nog steeds bewondering vindt. Ook behoort te worden genoemd Fre- derik Pietersz. de Houtman, die met zijn broer Cornelis ontdekkingsreizen deed naar Indië, aldaar belangrijke functies bekleedde en ten slotte te Alkmaar heeft gewoond en aldaar is gestorven in 1627. In verband met hetgeen in de laatste raadsvergadering is opgemerkt omtrent het geven van den naam van Willem van Oranje aan de Kruislaan hebben wij overwogen of hiertoe inderdaad het voorstel moest worden gedaan. Wij hebben deze vraag ontkennend beantwoord in de eerste plaats omdat het veranderen van namen zooveel mogelijk moet worden vermeden, in de tweede plaats omdat wij den naam Kruislaan, waarin ook symbolische beteekenis kan liggen, wel bij zonder geëigend achten voor dezen toe gangsweg naar de begraafplaatsen. Wel zouden wij er prijs op stellen, den naam van den Prins te verbinden aan het andere verlengde van de Juliana van Stol berglaan, den weg dus, die zal loopen van de Bleekesrloot naar den Omval. Hoewel deze weg nog slechts op het wegenplan ont worpen is, achten wij het toch van belang, dat deze belangrijke groote verkeersweg de zen naam krijgt en dat reeds in dit jubileum jaar dit besluit worde genomen. Ten slotte zouden wij van deze gelegen heid willen gebruik maken om u voor te stel len, het gedeelte der Krebbesteeg, liggende tusschen Langestraat en Nieuwesloot, in verband met de verbreeding voortaan te noemen Krebbestraat. Het voortleven van het karakteristieke woord Krebbe in dien naam (wellicht herinnerend aan den tijd, waarin legen het de stad omringende water daar een kribbe was opgeworpen) achten wij van waarde, zoodat wij overigens aan den naam niets zouden willen veranderen. HULP VOOR DEN CONCIERGE- AMANUENSIS AAN HET GYMNASIUM. B. en W. schrijven in bijlage no. 64: De werkzaamheden van den concierge- GEVEN VAN NAMEN AAN STRATEN. In bijlage no. 71 schrijven B. en W.: Gelijk u bekend is, moeten aan het straten- complex ten Noord-oosten van den Berger- weg nog namen worden gegeven. et gaat hier om een tiental straten. Wij zijn van meening, dat zich hier een goede gelegenheid voordoet om een aantal Alk- maarders van geboorte eeren, die zich tot be langrijke plaatsen in de maatschappij heb ben weten op te werken en dus verdienen, dat op deze wijze in hun vaderstad aan hun ar beid de noodige aandacht wordt geschonken en de hulde wordt bewezen die hun toekomt. 1 o oa I Wii denken hier aan de volgende personen k-- I L Wollebrandt Geleijnsz. de Jongh, d .^Alkmaarsche wees", geb. 1594, overl. 1674. Geautoriseerde vertaling naar 't Engelsch van Molly Thynne, door A. W. v. E.v. R. „Als je mijn raad volgt, houd je je er bui ten. Laat ze hun eigen kastanes maar uit het vuur halen!" „Je weet niet eens, in wat voor moeilijk heden ze zijn! Wees niet lastig, Edward!" Lady Keans stem klonk heel smeekend Zij nam hier niet dikwijls haar toevlucht toe, maar als zij het deed, kreeg zij bijna altijd haar zin. „Nu, ik zal je helpen, wat het ook is", zei hij kortaf. „Edward, John Leslie's moeder was een werkelijk verschuldigd, en ik houd zeer veel zoowel van John als van Cynthia. Ik kan er mij niet buiten houden en ik reken op je, om mij te helpen. Wees lief, en kom terug, zoo gauw je kunt!" „Je hebt me nog niet eens verteld, wat er aan de hand is", trachtte hij tijd te winnen. In zoo weinig woorden als mogelijk was, herhaalde zij alles, wat Cynthia had kun nen mededeelen, aangevuld door het verslag van dr. Gregg, die den dag na de komst van het meisje een doktersvisite bij Lady Kean vw ^vu. UYUI. ivitj die Commandeur is geweest van een retour vloot; 2. Willem Jansz. Blaeu, geb. 1571, overl. 1638, uitgever van aardrijks- en wiskundige werken en van kaarten, die Europeesche ver maardheid hebben verworven; 3. Hendrik Johannes Enderlein, geboren had gemaakt. Kean hoorde zwijgend toe en bleef nog enkele oogenblikken, nadat zij klaar was met haar verhaal, zwijgen; daarna uitte hij een gedempten uitroep. „Wat zeg je?" „Ik zei: duivels!" antwoordde hij barsch Wat ter wereld had die jonge dwaas op dat uur van den avond buiten rond te dwalen? Nu, het is goed, ik zal zien, wat ik doen kan, hoewel ik het liefst had pehad, dat je er je heelemaal buiten had gehouden. Het doet e kwaad en dat vind ik niet goed!" „Wanneer kun je komen? Cynthia snakt er naar je te spreken. Niemand schijnt iets te doen en het stil zitten wachten valt het kind hard". „Ik kan niet weg voor vanavond, maar ik kom regelrecht met den nachttrein. Dat wil zeggen, dat ik dan dadelijk weer weg zal moeten voor een consult. Daarna ben ik een poosje vrij". „Wanneer had je willen komen, als dit niet gebeurd was?" „Ik was van plan overmorgen hier weg te gaan. Ik zal dan met de auto gaan en jou daarin mee terug nemen. Dat is minder ver moeiend voor je dan de treinreis." „Maar lieveling! Twee nachten reizen en dan nog een autotocht!" Lady Kean's stem klonk berouwvol. „Doe het niet," ging zij voort. „Volg je amanuensis aan het Gymnasium zijn in de laatste jaren zeer toegenomen tengevolge van de belangrijke vermeerdering van het aan tal leerlingen aan die onderwijsinrichting. Het verdient daarom aanbeveling, den te- genwoordigen functionnaris, ook in verband met zijn leeftijd, een hulp ter zijde te stellen. Het aantal leerlingen n 1. voor de prakti sche oefeningen in de scheikunde, waarbij ook amanuensis-diensten noodig zijn, is zeer toegenomen. Deze oefeningen komen bij ge brek aan voldoende hulp niet tot haar recht. Voor praktisch onderwijs in de natuurlijke historie is eveneens de hulp van den ama nuensis vereischt. Het praktisch onderwijs in natuurkunde, waarmede een aanvang was gemaakt, kon niet worden voortgezet, o.a. wegens gebrek aan voldoende amanuensis hulp. Om de noodige verbetering te verkrijgen zouden wij u, in overeenstemming met het advies van curatoren van het Gymnasium, willen voorstellen ons te machtigen, een per soon in dienst te nemen, die den concierge- amanuensis behulpzaam is in zijn taak, in de eerste plaats voor wat deamanuensis werkzaamheden betreft en verder voor con- cierge-diensten. Deze persoon kan dan spe ciaal als amanuensis worden opgeleid en krijgt de gelegenheid zich geheel in de functie in te werken. In verband met den bijzonderen aard en het althans aanvankelijk zeer tijdelijk karak ter van de functie zouden wij bedoelden per soon indienstwillennemenopburgeri^ch- zien, wat ik doen kan hoewel dat niet veel zal zijn. Ik ben gewend aan reizen en kan in den trein werken. Vermoei je intusschen niet met allerlei drukte om nietsAlles komt I tenslotte terecht. Ik weet, dat je geen hooge gedachte hebt van de wet, maar die maakt niet dikwijls fouten. Als de jongen onschul dig is, zal dat wel bewezen worden.' „Dank je. Edward! Ik weet,dat je me nooit in den steek laat!" De toon van haar stem zei meer dan haar woorden en hij voelde zich rijkelijk be loond te hebben toegegeven, toen hij de spreekbuis ophing. Maar het viel hem dien morgen moeilijk, zijn gedachten bij zijn werk te houden en hij wenschte van harte, dat zijn vrouw op het tijdstip van den moord maar veilig in Londen had telijke arbeidsovereenkomst, zulks met in gang van den nieuwen cursus in Sept. a.s. Wij hebben den minister van onderwijs, kunsten en wetenschappen verzocht deze re geling te willen goedkeuren en in de daaruit voortvloeiende kosten het gewone Rijkssub sidie van 50 pCt. te verleenen. De minister heeft tegen de regeling zelf geen bezwaar, doch de kosten zullen geheel ten laste van de gemeente moeten komen. Desniettemin meenen wij ons standpunt te moeten handhaven, omdat de tegenwoordige toestand niet bestendigd kan blijven. Wij zouden aan deze functie willen ver binden het aanvangssalaris van een concier- ge-amanuensis volgens Rijksregeling, bedra gende bruto 1300, welk bedrag dus is te verminderen met de geldende kortingen, en eventueel te verhoogen met huwelijks- en kindertoelagen. BESLISSING GEDEPUTEERDE STATEN BETREFFENDE MEDE WERKING STICHTING BIJZONDERE LAGERE SCHOOL. In bijlage no. 67 schrijven B en W.: Bij uw besluit van 18 Mei j.1. werd om advies in onze handen gesteld de beslissing van Ged. Staten d.d. 10 Mei t.v., nr. 150, waarbij met vernietiging van het raadsbe sluit d.d. 19 Januari j.1., nr. 14, werd beslist, dat de door het bestuur der Alkmaarsche Neutrale Schoolvereeniging gevraagde me dewerking voor de stichting van een bijzon dere lagere school meet worden verleend. Wij achten het van belang, voor uwe ver gadering ter inzage te leggen de beschou wingen, welke wij aan Ged. Staten deden toekomen naar aanleiding van het mede voor u ter inzage gelede beroepschrift van het Verenigingsbestuur. Dat Ged. Staten ten slotte het bestuur in het gelijk hebben ge steld en uw besluit hebben vernietigd, be hoeft geen bevreemding te wekken. Wij we zen er reeds op in ons voorstel, opgenomen in bijlage nr. 4 van dit jaar (blz. 2), dat een formeele wetsinterpretatie de oogen zou kun nen doen sluiten voor de omstandigheid, dat een aantal ouders hun handteekeningen heb ben teruggenomen na de indiening der aan vrage. Gedeputeerde Staten hebben aan deze interpretatie, die in verschillende koninklijke besluiten tot uitdrukking is gekomen, de voorkeur gegeven en moeten geven, omdat het voor de hand ligt dat de lagere admi nistratieve rechter ae hem bekende inzichten van den hoogsten administratieven rechter in acht neemt. Voor uwe vergadering geldt het hier intus schen een vraagstuk, waarbij het van het grootste gewicht is, een beslissing van de hoogste instantie uit te lokken, niet alleen omdat het hier ten slotte slechts ga'at om wetsuitlegging (die dus niet te allen tijde in denzelfden zin behoeft uit te vallen), maar ook omdat het belangwekkend zal zijn te we ten, of in de tegenwoordige tijdsomstandig heden, nu alles dringt naar rationeele or ganisatie van allerlei voorzieningen en ver sobering van uitgaven, het nog in overeen stemming wordt geacht met de bedoeling der wet een aanvrage in te willigen, tengevolge waarvan, zonder dat beginsel of levensrich ting dit eischt, enkel door het voldoen aan formeele wetsvoorschriften de medewerking der gemeente wordt afgedwongen en de ge meente voor financieele en organisatorische moeilijkheden wordt geplaatst. Dat ook in dergelijke omstandigheden en in den tegen- woordigen tijd deze formeele wetsuitlegging de bescherming heeft van de Kroon, zouden wij wel willen zien uitgemaakt. Tweeërlei argument versterkt ons in onze verwachting, dat ook aan andere overwe gingen kracht wordt toegekend. In de eerste plaats vestigen wij de aan dacht op de ter inzage gelegde beslissing van den minister van onderwijs, waarbij (wij wezen op deze beslissing ook in ons advies aan Ged. Staten) naar aanleiding van 'n ver zoek om toepassing van art. 90, 6e lid der L.O.-wet, voor de school der Ver. „De Bloe- mendaalsche Montessorischool" te Bloemen- aaal, o.a. werd overwegen: „dat niet is gebleken, dat deze methode af- „wijkt van de methode volgens welke aan de „school der Ver. „De Bloemendaalsche Mon tessorischool" onderwijs gegeven wordt, „zoodat er, mede in verband met de thans „noodzakelijke beperking van de financieele „lasten van Rijk en Gemeenten, geen aanlei ding bestaat ook voor deze school de ge vraagde vergunning te verleenen". De minister zag zich dus genoodzaakt, met het oog op de tijdsomstandigheden een Kennis voldoende, maar ie nerveus geweest. Waarom niet tijdig Mijnhardt's Zenuwtabletten gebruikt 7 Hierdoor blijft men kalm en helder van geest. Ze zijn verkrijgbaar bij Apothekers en Drogisten in kokers van 75 cent. KWALI-TE beperking te stellen aan de vrijheid der ouders om naar eigen paedagogisch inzicht de methode te kiezen voor het onderwijs hun ner kinderen, al ging het dan overigens om toepassing van een ander wetsartikel dan in het Alkmarasche geval ter sprake is. In de tweede plaats wijzen wij op de ad viezen van de afd. voor geschillen van be stuur van den Raad van State betreffende de geschillen, waarop de ter inzage liggende koninklijke besluiten van 14 Febr. 1933, S, 46 en 47, betrekking hebben. In die adviezen treft het, dat er strijd was tusschen de letter en de klaarblijkelijke bedoeling der wet. De afdeeling voor de geschillen van bestuur gaf aan strekking en bedoeling de voorkeur bo ven de letterlijke toepassing en stelt zelfs uit drukkelijk, „dat onder de bovenvermelde om standigheden de aanvrage niet geacht kan worden te voldoen aan de bij artikel 73 der wet omschreven vereischten, zooals deze in redelijkheid behooren te worden uitgelegd". Al gold het ook hier een ander geval dan de thans aanhangige aanvrage, blijkbaar wenscht ook de afdeeling van den Raad van Staten zich te keeren tegen automatische wetstoepassing wanneer deze met de rede lijkheid in strijd is. Wij vinden in het vorenstaande aanleiding, uwe vergadering voor te stellen tegen de be slissing van Ged. Staten in beroep te gaan bij de Kroon door vaststelling van onder staand beroepschrift: Aan Hare Majesteit de Koningin Geeft met eerbied te kennen de Raad der gemeente Alkmaar; dat hij bij zijn hierbij in afschrift gevoegd besluit van 19 Januari 1933, nr. 14, overeen komstig het mede hierbij in afdruk gaand voorstel van B. en W., de door het bestuur van de Alkmaarsche Neutrale Schoolveree niging, gevestigd te Alkmaar, bij adres d.d. 24 October 1932 gevraagde medewerking ten behoeve van de stichting van een bijzon dere lagere school in het centrum der stad, heeft geweigerd. dat, nadat het schoolbestuur van dit be sluit in beroep was gekomen bij Ged. Staten van Noordholland, laatstgenoemd college bij het in afschrift hierbij gevoegde besluit van 10 Mei j.1., nr. 150 (medegedeeld 16 Mei d.a. v.) heeft beslist, dat de gevraagde medewer king moet worden verleend; dat Ged. Staten daarbij overwogen, dat, voor zooveel betreft de 24 kinderen, wier ouders hebben verklaard, óf ten aanzien van de beteekenis der aanvrage in dwaling te hebben verkeerd bij de onderteekening der verklaring, of om andere redenen op hun be sluit zijn teruggekomen, volgens de constan te administratieve jurisprudentie de omstan digheid, dat sommige ouders achteraf, d.w.z, na het tijdstip van de indiening der verkla ring om welke redenen dan ook daarop zijn teruggekomen, geen grond oplevert om bedoelde kinderen buiten rekening te laten en deze dus behooren te worden medegeteld, zoodat de aanvrage in elk geval 81 geldige namen bevat of 21 meer dan het voor de ge meente Alkmaar geldende minimum, zoodat aan den eisch, gesteld in artikel 73, le lid, sub a, der Lager Onderwijswet 1920, is vol daan, en onder deze omstandigheden de vraag of de overige kinderen, die de Raad in mindering brengt, al dan niet behooren te worden medegeteld, niet behoeft te worden beslist; dat de Raad, niettegenstaande de beslis* sing van Gedeputeerde Staten, op de in zija besluit vermelde gronden van oordeel blijft, dat van de 98 in de verklaring vermelde lnn- deren 41 moeten worden afgetrokken en die verklaring dus feitelijk slechts waarde heeft voor 57 kinderen, een aantal, kleiner dan het krachtens de wet voor deze gemeente ver- eischte minimum van 60; dat hij mitsdien zich door de beslissing van Gedeputeerde Staten bezwaard gevoeld en deze beslissing in strijd acht met hetgeen een redelijke wetstoepassing vooral in de te genwoordige tijdsomstandigheden vordert; redenen, waarom hij Uwe Majesteit eer biedig verzoekt, met vernietiging van het be sluit van Ged. Staten, te willen beslissen, dat de door het bestuur der Alkmaarsche Neutrale Schoolvereeniging te Alkmaar ge vraagde medewerking voor de stichting van een bijzondere lagere school moet worden ge weigerd. eerste plan maar en kom overmorgen met de auto. Ik geloof niet, dat die eene dag werke lijk zooveel zal schelen. Het kind is alleen maar bang." „En dat ben jij ook!" antwoordde hij barsch. „Neen, ik zal vanavond gaan ea HHHI gezeten. Hij wist, dat zij geen enkelen nacht werke lijk rust zou hebben, zoo lang een harer vrienden in moeilijkheden zat, en ondanks zijn bemoedigende woorden door de tele foon, dacht hij, dat het er op zijn minst ge nomen slecht uitzag voor John Leslie. En nog eens vervloekte hij het noodlot, dat de zaak van Strickland tegen Davis had verdaagd. Want Leslie was als getuige op geroepen geworden, en als de dingen hun gewoon verloop hadden gehad, zou hij in Londen zijn geweest, op het oogenblik, toen mrs. Draycott aan haar tragisch einde was gekomen. En als die ongelukkige domheid van den ouden Farrar niet was begaan, zou hij bijtijds van het uitstel hebben gehoord en was hij op Staveley geweest, toen lady Cynthia met haar nieuws kwam, in plaats van in Londen. omgang met zijn ondergeschikten, maar tegen den ouden klerk was hij bepaald ruw, toen hij later op den dag gelegenheid vond dien een standje te maken over een kleine vergissing in de opstelling van een brief. HOOFDSTUK V. Met den besten wil kan het station te Whitbury niet beschreven worden als een aantrekkelijke plaats, met zijn drie lange perrons, waarlangs aan weerszijden wissel sporen loopen, met hun gewone rijen veewa gens en blijkbaar leege wagons. Een nietszeggende verzameling verscho ten aanplakbiljetten die den vermoeiden reiziger smeeken zich dadelijk naar Ostende of naar de Cornwalische Riviera te spoeden en een rij gedeukte melkkannen verfraai den de perrons, en de kruiers, mannen met een pessimistisch uiterlijk, beschouwen zelfs de aankomst van den Londen-trein met een volkomen gebrek aan geestdrift Om zeven uur op een kouden Maartmorgen is het sta tion op zijn ergst en Kean, die na een ver velende en ongemakkei ij ken nacht, wat stijf uit zijn eerste klasse rijtuig stapte, keek met zichtbare afkeuring naar zijn omgeving. Het feit, dat hij meer dan een uur moest wachten, voor hij het locaal treintje naar het kleine station Staveley Grange kon nemen, droeg er niet toe bij hem op te vroolijken en hij was geheel onvoorbereid op het verschij nen van Cynthia Bell de laatste, die hij in de gegeven omstandigheden wenschte te ontmoeten die op het perron op hem wachtte. Er lag verlegenheid in haar begroeting Sybü Kean's gedistingeerde echtgenoot w< een der weinigen, voor wien zij vrees koes terde, en zij voelde zich niet alleen verant woordelijk voor zijn aanwezigheid op een onmogelijk uur op deze vervelende plaats, maar zij was zich ook bewust, dat hij de reis niet zou hebben gemaakt a's zijn vrouw er hem niet toe had overgehaald. Deze wetenschap had er haar toe doen be sluiten aan den trein te komen en hem eerst alleen te spreken, in de hoop, zijn sym pathie te winnen en hem er toe te brengen niter dan een vluchtige belangstelling voor John Leslie's zaak te gevoelen. De aanblik van zijn donker, ondoorgron delijk gelaat en den meedoogenloozen mond met de dunne lippen, deed haar moed in haar schoenen zakken, en zij voelde zich be klagenswaardig jong en zeer hulpeloos, toert zij zich naar hem toe haasite. „Ik moet u spreken en bedanken, sir Ed ward", begon zij bijna buiten adem, „Sybiï vertelde mij, dat u over kwam om In weerwil van zijn ergernis werd Kean getroffen door haar zichtbare wanhoop. „Het leek mij het beste de dingen maar dadelijk aan te pakken", zei hij vriendelijk. „Sybil zei, dat u mij graag wilde spreken." „Ik wou u zoo graag om raad vragen. Er is iets, wat mij verontrust, en niemand schijnt in het minst te weten, wat er gebeurt of wat er gedaan moet worden. Het wachten valt zoo zwaar. Het maakt, dat je je aller lei dingen gaat verbeelden. Zij hebben zelfs nog niet eens gezegd, dat zij John verden ken, maar zij gedragen er zich aldoor naar, en zij hebben de boerderij doorzocht, alsof zij er iets verwachtten te vinden. Intusscheg zijn zij steeds om en bij hem 'Wordt vervol trriY.

Alkmaarsche Courant | 1933 | | pagina 5