de legen zonnebrand Purol dje van de tuinderij hun hoofdberoep 01 komen voor steun in aanmerking dr Bood repliceerde dat de tuinderij was. Bovendien keerde zijn c. w'illebrordus" aan iederen Schuyt bij acjniiniStrateur bleef bij zijn tuinder uii. c^uijt v/ilde doen moest hij stsndpun Hein kunstje zijn om veten, het z°u ngen, doch spr deed aan utste opgaaf niet mee, ook niet al ging die onjui zooajs hier. De voorzitter °?vrrihet standpunt van het bestuur. Sr^ vrij ait^r. De heer Bood nam onfetgg als bestuurslid en lid. De bespreking der minimum prijzen en de mededeel ing van den Regeeringscommissaris zat de minimumprijzen der aardbeien op 4 rtnt en boonen op 2 cent per K.G. werden Lpaald ontlokte een storm van verzet. De administrateur verbaasde zich dat de regee ringscommissaris, d- heer Valstar (n.b. de voorzitter van decentrale Organisatie in Nederland) onder die prijzen zijn naam durfde zetten. Er wordt dan ook op een n-dere dag en plaats een protestvergadering belegd om zijn houding te bespreken. In Be verwijk was een motie tegen zijn beleid aan genomen en de prijs der aardbeien bepaald on 7 cent. De vergadering sprak zich uit voor een minimumprijs van 10 cent per K.G. en anders niet plukken, een prijs van 10 cent is loon voor de pluksters, sloffen en vervoer. Daarna werden sloffen besteld en wel tegen 5 25 per 100 franco thuis. Opgave vóór 9 Juni as. De dag van uitbetaling werd be paald op Maandagavond van 8—9 uur. Ingekomen was een offerte van Erigelsche kolen en wel tegen den prijs «m 1.50, f 1.90 en 2.10 per H.L. Men besloot om aan te houden om ook de plaatselijke hande laren gelegenheid te geven. Daar de rondvraag weinig opleverde, volgde sluiting. DE LANGENDIJKER GROENTEN- VEILINGEN. De Langendijker groentenveilingen be ginnen nu weer een ander aspect te vertoo- nen. De oude producten verdwijnen en nieu we komen er voor in de plaats. Te begrijpen is het, dat de duizenden tuinbouwers, die hun producten aan deze veilingen aanvoeren, zich met angstige spanning afvragen, wat dit nieuwe oogstjaar hun zal brengen. De toekomst zien ze nog niet bijzonder optimis tisch in. Het vrije ruiiverkeer, dat voor de Langendijker tuinbouwers een levenskwestie hunner bedrijven is, laat nog maar steeds op zich wachten. De hoop, dat Engeland lang zamerhand de plaats zou kunnen innemen van Duitschland, als afzetgebied voor onze tuinbouwproducten staat nog niet vervuld te worden, nu ook in het eerste land de invoer rechten zoo hoog zijn opgeschroefd, dat ze 40 bedroegen van de exportwaarde in 1932. Van de mogelijkheid van een uitvoer naar Duitschland stelt men zich al bijzonder weinig voor, zoodat met meer dan gewone belangstelling het verloop op onze veilingen ■wordt gevolgd. Deze belangstelling gaat in de eerste plaats uit naar de vroege aardappelen. De oppervlakte, met deze aardappels be bouwd, is dit jaar weer groot; de stand van het gewas is uitstekend, zoodat een rijke oogst mag worden verwacht. Gezien de bui tengewoon slechte uitkomsten der twee vorige jaren, moet wel met bijzondere belangstelling naar den gang van zaken op de aardappel- markt worden uitgezien. De afgeloopen week heeft de hoop al teleurgesteld. Liep het aanvankelijk nog vrij goed, zoodat men een bevredigende financiëele uitkomst kon wor den gesproken, al spoedig brokkelden de prij zen af en was er van bedrijfswinst geen sprake meer. Een prijs van ongeveer 14 per 100 K.G. voor groote en van 14.50 voor drielingen en dan nog klein 8 voor kleine, dat kan er bij het tegenwoordige be schot nog mee door. Doch een prijs van ruim 8 voor groote en nog iets minder voor drielingen met nog geen 6 voor klei ne, zooals die reeds den tweeden dag der week besteed werd, kwam overeen met dien van het vorige jaar bij gelijken aanvoer, zoo dat het er nu niet meer voor kan. Nog loger zakten echter de prijzen, zoodat voor groote en drielingen hoogstens nog 7 kon wor den bedongen en er zelfs verschillende par tijen voor 6 of iets meer van de hand gin gen. Kleine daalden tot beneden de 5. De aanvoer beliep ongeveer 75000 K.G., terwijl de verwachting is, dat de volgende week, ge zien het prachtige groeiweer der laatste da gen, groote hoeveelheden zullen worden aan gevoerd. Groot waren ook de hoeveelheden rabar ber, die aan beide veilingen kwamen. Werd er de laatste weken veel naar Amstrdam ge- E'icht, om daar op eigen risico te worden verkocht, blijkbaar zijn de financieele uit komsten van dien aard geweest, dat deze wijze van verkoop niet tot voortzetting uit lokte. Het resultaat hier was al niet veel be- moedigerder: bijna al het aangevoerde draaide door en bracht dus 50 cent per 100 KG. op, als zijnde de minimumprijs, door het In- en Verkoopbureau uitbetaald. Enkele partijtjes, die door den handel kon den worden geplaatst, brachten tot f 1 en 110 op. De aanvoer beliep 125000 K.G Onze tomatenkweekers kwamen ook met belangrijke quanta hunner producten ter fflarkt: ongeveer 30000 K.G. tomaten wer den er aan de Broeker veiling verhandeld De prijzen liepen helaas sterk achterui', zoodat voor A-kwaliteit, die aanvankelijk nog 31.50 opbracht, later voor niet meer dan gemiddeld 23 kon worden verkocht. In dezelfde mate ging het ook met de notee- ringen van de andere soorten achteruit: B, bij het begin nog ruim 32 opbrengende, werd later voor gemiddeld 21 verkocht; C. daalde van 30 tot 20 en C.C. van 17.30 tot 712.20. In vergelijking met het vorige jaar zijn deae prijzen 6 tot 8 per 100 K.G. lager dan toen. De slechte stemming voor bieten continu- ®erde zich; zoo goed als alles draaide door, *°odat de aanvoerders 60 cent per 100 K.G. \an het In- en Verkoopbureau ontvingen. Aanvoer 70000 K.G. Nog was er aanvoer van uien. Gele brachten 0.80 tot 1.20 op, grove 0.90. Ook was er nog Deensche witte kool aangevoerd, die tot 4.50 opbracht. Voor het eerst in het seizoen werden er boswortelen aangevoerd. De prijs was niet hoog: 5.20 tot 7.10; een paar gulden lager dan men dit van eerste aanvoeren gewoon is. JCeck 6L School De Ned. Luth. Jongelingsbond heeft op de Pinksterdagen te Zwolle zijn 4bsten bondsdag gehouden. CHRISTELIJK ONDERWIJZEND PERSONEEL Gistermiddag heeft de Ver. van Chr. On derwijzers en Onderwijzeressen te Delft haar 80ste jaarvergadering gehouden. Te één uur ojiende de heer K. Brants, hoofdinspecteur in de tweede hoofdinspectie, een voor deze vergadering bijeengebrachte tentoonstelling van leermiddelen. Te twee uur begon de eigenlijke vergade ring, waarin als vertegenwoordiger van den binister van Onderwijs de heer J. C. Ligt- voet, chef van de afd. L. O. van dat depar tement, aanwezig was, en ds. A. Lauwers uit Brussel als vertegenwoordiger van den Vlaamschen Scholenbond. De voorzitter, de heer J. Holma uit Utrecht, sprak een openingswoord. Nadat de vergadering twee coupletten van ons volkslied gezongen had, trok men naar de Nieuwe Kerk om daar de vergadering voort te zetten. Daar trader als sprekers op de heeren prof. mr B. C. de Savornin Loh man, hoogleeraar aan de Utrechtsche Uni versiteit, en mr. O. A. Diepenhorst uit Zeist, lid van Ged. Staten van Utrecht. VERTREK VAN DEN HEER DE WINTER. Daar het nieuwbenoemde hoofd der school te Veenhuizen, de heer Timens, a.s. Woensdag in functie zal treden, is aan den tijdeüjken onderwijzer, den heer J. de Win ter, als zoodanig ontslag gegeven. In dien korten tijd heeft de heer De Winter alle kin derharten gestolen. Bij monde van jongejuf frouw Gerritje Lont werd hem als aanden ken een zilveren vulpotlood en een best zak mes aangeboden, terwijl het waarn. hoofd der school hem hartelijke woorden tot af scheid toesprak. Getroffen dankte de heer De Winter voor dit alles, waarna hij aan de jeugd versnaperingen ronddeelde, hetgeen het afscheid wat verzachtte. JCunst en 'Wetenschap DE KUNST IN NOOD. Het Comité „De kunst in Nood" secre tariaat: Statenlaan 47, Den Haag stelt een zestal mappen met reproducties van kun stenaars beschikbaar, welke door de kunst zaal Kleijkamp worden uitgegeven. Deze mappen, waarvan de eerste thans gereed is, bevatten zeer fraai uitgevoerde re producties van diverse schilderijen, beeld houwwerken enz. en de opbrengst dezer mappen per stuk 2.50 en per 6 stuks 12.50 komt geheel ten goede aan de Hollandsche kunstenaars zonder dat daarbij op eenigerlei richting of godsdienst gelet wordt. Het werk ziet er bijzonder fraai uit en men heeft er de uiterste zorg voor gedragen, dat de zes mappen een zoo volledig mogelijk overzicht van het werk onzer meest bekende kunstenaars bieden. De eerste map bevat in haar losse bijdra gen ook de reproductie van een werk van H. M. de koningin. föiwieitïaiid WETTELIJKE VERKORTING ARBEIDSDUUR. O een algemeen, wettelijke regeling? De regeling moet een bedrijjs-gewijs karakter dragen, meent de meerder heid van den Hoogen Raad van Arbeid. Verschenen is het rapport van den Hoo gen Raad van Arbeid aan den minister van Economische Zaken en Arbeid inzake wette lijke verkorting van den arbeidsduur ter be perking van de crisiswerkloosheid. In het rapport lezen wij, dat de groote meerderheid van den Raad den minister ad viseert, niet tot een algemeen wettelijke rege ling over te gaan. Dit standpunt sluit echter, naar de mee ning van veie leden, in geenen deele in, dat voor de Nederlandsche regeering ten aan zien van de verkorting van den arbeidsduur geenerlei taak zou zijn weggelegd en zij zich van het nemen van maatregelen zou moeten onthouden. De meerderheid van den Raad meent ech ter, dat deze regelingen een bedrijfsgewijs karakter zullen moeten dragen. Niet alleen dat men zoodoende kan reke ning houden met de bijzondere omstandighe den van ieder bedrijf, doch tevens sluit men zich dan aan bij het geregelde overleg over loonen en arbeidsvoorwaarden, dat als regel eveneens bedrijfsgewijze plaats heeft tus- schen organisaties van werkgevers en werk nemers. Bovendien heeft een bedrijfsgewijze regeling op een ondernemingsgewijze rege ling voor, dat de concurrentie voorwaarden der ondernemingen in een bedrijfstak niet ongelijk worden gemaakt. Conclusies De Raad is tot de volgende conclusies ge komen In de eerste plaats zal moeten staan het bevorderen van het totstandkomen van vrij willige regelingen in bepaalde bedrijfstakken, c.s. ondernemingen. Om dit te bereiken zal het wenschelijk zijn, dat van de zijde der regeering een stimulee- rende invloed op het overleg van partijen wordt geoefend. De minister zal namelijk ge roepen kunnen zijn, om in bepaalde gevallen het initiatief te nemen om partijen tot elkaar te brengen. De meerderheid van den Raad meent zelfs, dat hier het toekennen van eeni- gen geldelijken steun uit de overheidskas aanbeveling kan verdienen. Deze indirecte middelen zullen echter uiteraard slechts van beperkte beteekenis blijven. Gezien de groote belangen die hier op het spel staan is een deel van den Raad, ongeveer de helft der leden omvattend*), van oordeel, dat de Over heid hiermee niet kan volstaan. Het zal toch kunnen voorkomen, dat in een bedrijfstak, waar verkorting van den arbeidstijd uit een oogpunt van werkloosheidsbestrijding in hooge mate in het algemeen belang zou zijn. ondanks de stimuleerende functie der Over heid, geen vrijwililge regeling totstandkomt. Het algemeen belang zal dan meebrengen, dat de overheid een leidende rol vervult en aan den betrokken bedrijfstak den verkorten arbeidstijd dwingend oplegt. Wegens het ka rakter van crisismaatregel is het wenschelijk, deze bevoegdheid, zij het omkleed met de noodige waarborgen, in handen van den mi nister te leggen. Hiertoe zal een tijdelijke machtigingswet noodzakelijk zijn. De waar borgen zouden kunnen worden gedacht te bestaan in het verplicht stellen van overleg met de betrokken werkgevers- en werkne mersorganisaties, c.q. den Bedrijfsraad, be nevens het inwinnen van het advies van een commissie uit den Hoogen Raad van Arbeid. De regeling, die de Raad heeft ontworpen, heeft betrekking op de bedrijven die onder de Arbeidswet vallen. Mocht uitbreiding tot an dere bedrijven, b.v. den landbouw, gewenscht voorkomen, dan zal een nieuwe wettelijke voorziening daarvoor moeten worden ge troffen. Eenige leden achtten het met het oog op de samengesteldheid en den onderlingen sa menhang van het geheele crisisbeeld buiten gewoon moeilijk een oordeel over dezen inci- denteelen crisismaatregel uit te spreken. Zij erkenden, dat als onderdeel van een veel grooter opgezet reconstructie- en sanerings plan, de verkorting van de arbeidsweek een min of meer belangrijke plaats in het Neder- landsch Staatsbestel zou kunnen innemen. Een land als Nederland, dat zijn binnen- landsche markt tegen de buitenlandsche con currentie niet beschermt, is wel het laatste dat er aan denken kan het bedrijfsleven aan experimenten als de verplichte invoering van een verkorte werkweek bloot te stellen. Inhoud wettelijke regeling. Een ontwerp van een wettelijke regeling, beoogende de verplichtee invoering van dt verkorte werkweek in bedrijven, die onder de Arbeidswet vallen houdt o.m. in; Art. I. 1. Indien de minister van oordeel is, dat het ter vermindering van de werk loosheid gewenscht is, dat in een bedrijf kor ter gewerkt wordt dan ingevolge het bij of krachtens de Arbeidswet 1919 bepaalde is toegestaan, kan hij bij een in de „Staatscou rant" bekend te maken daartoe strekkend besluit het maximum aantal uren vaststellen, gedurende welke de arbeiders in dat bedrijf gemiddeld per week arbeid mogen verrichten. De minister bepaalt, over welk tijdvak het gemiddelde berekend wordt. Dat tijdvak mag ten hoogste 13 weken bedragen. 2. Het maximum der gemiddelde arbeids week mag niet lager vastgesteld worden dan op veertig uren per week; het behoeft niet voor alle groepen van arbeiders gelijk te zijn. 3. Een besluit, als in het eerste lid be doeld, kan betrekking hebben op een onder deel van een bedrijf. Art. 2. Tot het nemen van een besluit, als in artikel 1, eerste lid, bedoeld, gaat de minister niet over, dan nadat hij den betrok ken bedrijfsraad, of, bij het ontbreken van den bedrijfsraad, vakvereenigingen van werk gevers en arbeiders uit het betrokken bedrijf en bij ontstentenis ook daarvan een behoorlij ke vertegenwoordiging van werkgevers en arbeiders uit dat bedrijf geraadpleegd heeft en daarna over het ontwerp der voorgeno men regeling het advies van eene commissie uit den Hoogen Raad van Arbeid heeft inge wonnen. Art. 3. Indien de vaststelling van een ge middelde verkorte arbeidsweek voor een be drijf het naar het oordeel van den minister noodig of gewenscht maakt, dat ook anders zins wordt afgeweken van de arbeids- en rusttijdbepalingen, welke ingevolge het bij of krachtens de Arbeidswet 1919 bepaalde voor de betrokken arbeiders gelden, worden in het besluit tevens zoodanige afwijkingen vastge steld. Art. 4. In bijzondere omstandigheden kan door of namens den minister voor een onder neming of voor een groep van ondernemin gen vergunning verleend worden tot het overschrijden van de vastgestelde gemiddel de arbeidsweek. Art. 5. Een besluit, als in art. 1, eerste lid, bedoeld, bepaalt tevens, hoe lang het geldt; echter kan het steeds door den minis ter bij een in de „Staatscourant" bekend te maken besluit worden gewijzigd of ingetrok ken. Art. 6. 1. Voor de toepassing van deze wet vindt het bepaalde bij art. 68, zevende lid, der Arbeidswet 1919 en het bepaalde bij en krachtens de hoofdstukken VI, VII VIII en IX dier wet overeenkomstige toepas sing. 2. Overtreding van het bepaalde krach tens deze wet wordt geacht een overtreding te zijn als bedoeld in art. 83, eerste lid, der Arbeidswet 1919. Art. 9. 1. Deze wet treedt in werking met ingang van den dag na dien der dagtee- kening van het „Staatsblad", waarin zij is geplaatst. 2 Behalve ten aanzien van de begane strafbare feiten, vervalt zij met ingang van 1 Juli 1935, tenzij reeds vóór dien datum door de Kroon, den Raad van State gehoord zal zijn verklaard, dat de omstandifheden haar verder voortbestaan niet noodig ma ken, in welk geval zij ten dage van deze ver klaring vervalt. Vanzelfsprekend za) de minister de hier gegeven bevoegdheid met uiterste behoed zaamheid dienen te hanteeren. Met name zal telkens nauwkeurig overwogen moeten wor den welke de economische gevolgen zullen zijn van een te nemen maatregel. Beginselen Voorts geeft de Raad de beginselen, O' welke de beoogde noodregeling volgens meerderheid zou moeten berusten: 1. Indien in een onderneming gemiddeld 40 uur per week of minder wordt gewerkt, voor continu-bedrijven 42 uur of minder, kan de minister bepalen, dat haar arbeiders recht hebben op een uitkeering van een bepaald Dercentage van het te derven weekinkomen, jjij de vaststelling van welk percentage reke ning wordt gehouden met de besparing, wel ke redelijkerwijze verwacht mag worden voor de publieke kassen voort te vloeien uit de ver mindering van uitkeering terzake van werk loosheid of steun in anderen vorm. 2. Indien de minister aan een bedrijfstak een langeren werktijd dan van 40 uur per week oplegt, kan hij bepalen, dat deze rege ling eveneens van toepassing is. 3. De kosten van deze uitkeeringen wor den gedragen door Rijk en gemeenten te zamen. 4. Uitbetaling kan het beste geschieden door de betrokken onderneming. 5. De duur der uitkeering wordt door den minister bepaald Het percentage zal ver schillend kunnen zijn voor verschillende dee- len des Iands en zal periodiek kunnen wor den herzien. 6. a. De tegenwoordige bepalingen in de reglementen der werkloozenkassen omtrent partieele werkloosheid kunnen tijdens de werking dezer regeling worden opgeschort. b. In verband daarmede kan in bepaalde gevallen een vermindering worden aange bracht in de bijdragen en subsidies dezer kassen. Uit de gekozen redactie blijkt, dat de rege- ing zoowel zal kunnen worden aangewend voor ondernemingen die tot short-time over gaan, als voor degene, waar reeds 40 uur ge werkt wordt. Door de facultatieve bevoegdheid van den minister zal, volgens de meening van een aantal leden, kunnen worden voorkomen, dat in bedrijven, welke ook bij een 40-urenweek nog een redelijk loon betalen nochtans een overbruggingsuitkeering zal worden ver strekt, hetgeen het geval zou zijn bij een automatische uitkeering ingeval van short- time. Daartegenover werd er op gewezen, dat juist voor de arbeiders met de hoogste loo nen de inkomstenvermindering het grootst is. Een aantal leden van den Raad, tezamen vormende een groote minderheid, meenen, dat het gewenscht is, dat de reglementen der werkloozenkassen zóó worden ingericht, dat de uitkeeringen uit die kassen en met In achtneming van een minimum- en maximum grens zóó worden vastgesteld, dat degene die werkt steeds meer ontvangt dan degene die werkloos is. lEenige leden gaven als hun meening te kennen, dat, indien de regeering zich niet in grijpend met de bestaande loonen bemoeit, vormen van loonsubsidies niet te vermijden zullen zijn. Le stemmen in den Raad hebben hier over gestaakt. (18 tegen 18). NATIONALE GEHEELONTHOUDINGS DEMONSTRATIE. Maandag is te Den Haag een nationale demonstratie voor geheelonthouding gege ven, als sluiting, van de blauwe week. Extra treinen hadden groote scharen deel nemers aangebracht, uit Friesland waren velfr geheelonthouders per auto gearriveerd en ook de Achterhoek toonde een opmerke lijke belangstelling. Ruim driehonderd ge heelonthoudersorganisaties waren bij deze betooging aanwezig. Vooraan in den stoet gingen de kinder- en jeugdgroepen. Enkele praalwagens werden meegevoerd. Groot was het aantal vlaggen, vaandels en doeken, waarbij de blauwe kleur overheerschte. Vijf muziekkorpsen begeleid den den stoet. Óp een sportterrein aan den Fruitweg is een meeting gehouden, welke de heer J. C. Rugaart, voorzitter van de natio nale blauwe week-commissie, opende. De heeren W. Drees en ds. Westenburg en mej. M;en Thoomes en de heer G. Vink, voerden het woord. De Nederlandsche Arbeiders- Sf»ort-Bond voerde sportdemonstraties uit. DE BRAND OP DE „APOLLINARIS III". Ook de Nederlandsche kapitein overleden. De Nederlandsche kapitein van het motor schip „Apolliparis III", aan boord waarvan Zaterdag brand is uitgebroken, is in het ziekenhuis te Bizerta aan de bekomen brand wonden overleden. In het ziekenhuis wordt thans nog verpleegd de Hongaarsche passa gier. die zich aan boord van de „Apol'.i- naris" bevond. Omtrent den toestand aan boord van het schip en de aangerichte schade kon men nog geen nadere mededeelingen doen. De thans overleden kapitein, de heer Johannes, afkomstig uit Groningen, deed zijn eerste reis als gezagvoerder. BORDEN MET VERBODEN OPSCHRIFTEN. Communistische groepen hieldet^ Maan dagmiddag op 't Paleis-voor-Vloksvlijt-ter rein te Amsterdam een betooging tegen oor log en fascisme. De belangstelling was niet groot. Na afloop werd een optocht gevormd in welke borden met geschriften werden mee gevoerd. De politie heeft zestien dezer bor den. wegess den inhoud der opschriften, in beslap genomen. Overigens deden zich geen incider'-" voor. DOOR DE WARMTE BEVANGEN. Het 18-jarige meisje A. v. R. uit Amster dam is gisteren in de zweminrichting aan de Kous te Rotterdam door de warmte be vangen. Zij is naar het ziekenhuis aan den Coolsingel vervoerd. HEIDEBRAND. Op de heide tusschen Someren en Maar- heeze is door onbekende oorzaak heidebrand uitgebroken. Tengevolge van de droogte en den hevigen wind stond spoedig een groote oppervlakte heide in vlammen. Met veel moeite is het gelukt het vuur te blusschen. Vele hectaren heide zijn verneild. VERDRONKEN. Gisteravond omstreeks 9 uur waren onge* veer zes mariniers uit Rotterdam in het Schiekanaal te Overschie aan het baden. Plotseling verdween de 22-jarige A. Oudra in de diepte. Toen hij op het droge was ge bracht, heeft men kunstmatige ademhaling toegepast en getracht met behulp van een zuurstofapparaat de levensgeesten oo tf wekken. Het mocht niet baten. 101 JAAR. Me:. de Wed. F. Pieters te Santpoort heeft onder veel belangstelling der ingezetenen haar 101 en verjaardag gevierd. DE MISHANDELING TE VENLO. Aangezien het sectie-onderzoek door dr Hulst uit Leiden op het lijk van den 82-jari gen A. S. te Venlo, die, naar men vermoedde tengevolge van mishandeling zou zijn overle den, niet heeft uitgewezen dat de met een steen toegebracht verwonding als de directe doodsoorzaak van het slachtoffer te beschou wen is, is de 23-jarige T. N. uit Tegelen, die in verband met deze mishandeling was gear resteerd, en in de strafgevangenis te Roer mond was opgesloten, op vrije voeten ge steld. ROEKELOOS Tusschen Ede-Wolfhezen had Zondagmid- dag de 19-jarige W. de J. de overmoedig heid voor een naderenden trein heen te loo- pen. Dit gelukte hem slechts ten deele. Van de locomotief kreeg hij een klap tegen zijn been. Met een gebroken been en een been wond is hij per ziekenauto naar het zieken- ïuis te Arnhem vervoerd. AZIJN-EXTRACT GEDRONKEN. Te Axel wist het ongeveer 3-jarige jongetje van den heer Kanaar, toen de moeder even afwezig was, een flesch met azijn-extract te bemachtigen. Het kind dronk er uit en is thans aan de gevolgen overleden. ONDER COLLEGA'S. Zaterdagmiddag ontdekte de metselaar H^ wonend in de Lindenstraat te Haarlem Noord, dat uit een doosje in zijn woning, een bankbiljet van 300 was gestolen. De politie werd gewaarschuwd en wist eenigen :ijd later den dief te arresteeren. Het bleek een collega te zijn van H., namelijk de 21- jarige metselaar B., die bekende den diefstal te hebben gepleega. Hij had kans gezien in korten tijd 130 van het gestolen geld op te maken. STAKING BIJ DE INTERNATIONALF CONTROLE MIJ. Naar aanleiding van promolies en pensioenregelingen. Bij de Internationale Controle Maatschap pij te Rotterdam hebben buitengewone con troleurs, monsteraars en ruimers, tezamen een kleine honderd man, het werk neerge legd. De staking vindt haar oorzaak in pro moties, welke kortelings zijn geschied, en in pensioenregelingen, waa'rmede de stakers zich niet konden vereenigen en waarin zij, naar zij meenden, gekend hadden moeten worden. WILDE STAKING BIJ DE FIRMA PALTHE TE ALMELO. Gistermorgen is een wilde staking uitge* broken onder de arbeiders, werkzaam bij de firma Palthe, chemische verveij ern wassche- rij. De arbeiders uit verschillende afdeelin- gen, o.a. uit de groote ververij en de stuk- ververij, hebben den arbeid niet hervat, als protest tegen de sinds eenigen tijd toegepaste rouleering, waarbij om de zooveel weken een week niet gewerkt wordt. De organisatiebe- sturen zijn op de hoogte gesteld, hoewel zij de grief der arbeiders als billijk erkennen, keuren zij deze directe actie af en weigeren voorshands hun steun. De staking omvat ongeveer 60 arbeider» DOOR DE WARMTE BEVANGEN. Gistermiddag is te Watergang bij Purmer- end de 25-jarige motorrijder de Moes plotse ling van zijn motor gevallen. Vermoedelijk is hij door de warmte bevangen. Na aankomst in het ziekenhuis te Purmerend is hij over leden. TWEEDE KAMER. Nieuwe leden. De voorzitter van het centrale stembureau heeft benoemd verklaard tot leden der Twee de Kamer: in de vacature-L. N. Deckers, den heer Th. F. M. Schaepman, te 's-Gravenhage; in de vacature-T. J. Verschuur, den heer M. P. v. d. Weyden te Zevenhoven; in de vacature-J. R. H. v. Schaik, den hee» G. W. J. van Koeverden te Buren; in de vacature-P. J. Oud, den heer J. Schilthuis te 's-Gravenhage; in de vacature-H. Colijn, den heer A. A. L. Rutgers te Paramaribo. SCHUUR INGESTORT. Op den Sloterstraatweg 372 te Amster dam is gistermiddag het dak van een schuur van ongeveer 40 meter lengte naai beneden gegleden. Deze schuur, die van kalkzand steen is oogetrokl.en, heeft een pannen dak. Plotseling hebben de spanten zich begeven en is de kap naar beneden gekomen. In de schuur waren tien koeien en kalveren. De dieren hebben geen letsel gekregen. De mu ren waren aanmerkelijk ontzet. Door brand weer en bouw- en woningtoezicht zijn stut ten aangebracht om verdere ineenstorting te voorkomen. MISDRIJF? Gisteravond zag een conducteur van electr. tram op de Botersloot te Rotterdam 'n man loopen, die ernstig bloedde. Hij vestig de daarop de aandacht van een politie-agent, die den gewonde meena |i naar het bureau aan de Lange Torenstraat. Het bleek te zijn de 38-jarige A. S., die zeide fascist te zijn en ergens, de plaats wilde hij niet noemen, door tegenstanders te zijn aangevallen en met een mes gestoken. De man had wonden aan borst, hoofd en handen, welke in het ziekenhuis aan den Coolsingel zijn verbon den.

Alkmaarsche Courant | 1933 | | pagina 7