DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN. J)xiQelij&sch Omzicht Aanvaarding van het viermogendhedenpact. Buitenland No. 133 Donderdag 8 Juni 1933 135e Jaargang Het viermogendhedenpact gisteravond te Rome onderteekend namens Italië, Frankrijk, Enge land en Duitschtand. Pede van Mussolini. Wat vandaag de aandacht trekt.,, Deze Courant wordt ELKEN AVOND, behalve Zon en Feestdagen, uitgegeven. Abonnementsprijs per 3 maanden bij vooruitbetaling voor Alkmaar 2.—, tranco door het geheele Rijk 2.50. losse nummers 5 cents. PRIJS DER GEWONE ADVERTENTIE Pi: Van 15 regels 1.25, elke regel meer 0.25, groote contracten rabat. Groote letters naar plaatsruimte. Brieven franco aan de N. V. Boek- en Handelsdruk kerij v h. HERMs. COSTER ZOON, Voordam C 9, postgiro 37060. Telef. 3, redactie 33. Hoofdredacteur: Tj. N. ADEMA. mimÊmmmmÊmmmmmmimmmimmmimm Directeur: C. KRAK. Dit nummer bestaat uit drie bladen. Gisteravond om half acht is te Rome het viermogendhedenpact onderteekend door de de ambassadeurs van Duitschland, Frank rijk, Engeland en door Mussolini. Dadelijk na deze onderteekening hield Mussolini in den Italiaanschen Senaat de door hem aan gekondigde rede over het pact, terwijl na deze redevoering de parafeering van het pact plaats vond. Voor deze bizondere gebeurtenis bestond zeer groote belang stelling, ook van de zijde der diplomatieke wereld. De tekst van het verdrag. Het viermogendhedenverdrag, waarvan de parafeering thans met toestemming van de betrokken regeeringen thans is geschied, heeft den volgenden tekst: VERDRAG VAN VERGELIJK EN SAMENWERKING. De Duitsche Rijkspresident, de president der Fransche republiek, Z. M. de Koning van Groot-Brittannië enz. en Z. M. de Koning van Italië, In het bewustzijn van de bizondere verant woordelijkheid, welke hun het feit van hun permanente vertegenwoordiging in den Vol kenbondsraad tegenover den Volkenbond zelf en zijn leden oplegt en welke blijkt uit hun gemeenschappelijke onderteekening der overeenkomsten van Locarno. In de overtuiging, dat de toestand van on behagen, waarin de wereld zich bevindt, slechts ter zijde kan worden gesteld door een versterking der solidariteit, welke er op be rekend is in Europa het vertrouwen op den vrede te sterken, getrouw aan de ver plichtingen, welke zij door het Volkenbonds statuut, de verdragen van Locarno en het pact van Briand Kellogg op zich hebben ge nomen en refereerende aan de verklaring be treffende de "niet-gebruikmaking van- geweld, welke als basis, waarop dit in Genèvp op 11 December 1932 door hun gevolmachtigden ter Ontwapeningsconferentie onderteekende verklaring dient en op 2 Maart 1932 door de politieke commissie dezer conferentie is aan genomen. Er naar strevende alle bepalingen van het Voikenbondsstatuut haar volledig effect te verleenen. met inachtneming der methodes en procedures, welke er in zijn voorzien, en in strijd waarmede zij niet willen handelen, Met in acht neming van de rechten van iederen staat, waarover niet kan worden be schikt zonder de medewerking van de betrok kenen, Zijn overeengekomen te dien einde een ver drag te sluiten en zij hebben hun gevol machtigden benoemd, die nadat zii hun vol machten hebben uitgewisseld en in goeden en behoorlijken vorm hebben gevonden, de volgende bepalingen te hebben goedgekeurd: Artikel I De hooge verdragsluitende partijen zuilen zich over alle kwesties, welke hun aangaan, beraden. Zii verplichten zich alle pogingen aan te wenden om binnen het kader van den Volkenbond een politiek te voeren van effec tieve samenwerking tusschen alle mogend- beden tot handhaving van den vrede. Artikel II. Ten aanzien van het Volkenbondsstatuut, tn het bizonder van de art. 10. 16 en 19. be sluiten de hooge verdiagsluitende partiien onderling er- met voorbehoud van de slechts door de gewone organen van den Volken bond te treffen beslissingen, alle voorstellen nopens de methodes en procedures te onder zoeken. welke geschikt zijn deze artikelen een behoorlijke werkzaamheid te verleenen. Artikel III. De hooge verdragssluitende partijen ver plichten zich alle pogingen aan te wenden om het succes der Ontwapeningsconierentie te verzekeren. Zij behouden zich voor, kwes ties. welke hun bizonder betreffen aan het einde der conferentie nog niet opgelost moch ten zijn, opnieuw te verzoeken door toepas sing van dit verdrag, ten einde zeker te doen zijn dat zij op geschikte manier worden op gelost. Art. IV. De hooge verdragsluitende partijen beves tigen hun voornemen met het oog op een bin nen het kader van den Volkenbond na te stre ven oplossing betreffende alle kwesties van economischen aard, welke voor Europa, in het bizonder voor zijn economischen weder opbouw van gemeenschappelijk belang zijn overleg te plegen. Art. V. Dit verdrag wordt gesloten voor den duur van tien jaren, gerekend van den dag van zijn van kracht worden af. Wanneer geen der hooge verdragsluitende partijen den anderen voor den afloop van het achtste jaar zijn voornemen mededeelt het verdrag te beëindi gen, dan geldt dit als vernieuwd en blijft het vankracht zonder termijn, waarbij iedere hooge verdragsluitende partij de bevoegd heid heeft het verdrag te beëindigen door een te dien einde met een termijn van twee jaren af te leggen verklaring. Art. VI. Dit verdrag, dat geredigeerd is in het Duitsch, het Engelsch, het Fransch en het Italiaansch, waarbij in geval van afwijkin gen de Fransche tekst bindend is, moet gera tificeerd worden en de ratificatieoorkonden moeten, zoodra mogelijk, in Rome worden gedeponeerd. De Koninklijke Italiaansche regeering zal ieder der hooge verdragsluitende partijen een geverifieerd afschrift van het protocol in zake het deponeeren doer toekomen. Dit verdrag wordt van kracht, zoodra alle ratificatieoorkonden zullen zijn gedeponeerd In het Volkenbondssecretariaat zal het worden geregistreerd overeenkomstig de be palingen van het Volkenbondsstatuut. Gedaan te Rome opin een exemplaar, dat in het archief van de Koninklijke Ita liaansche regeering gedeponeerd blijft en waarvan ieder der hooge verdragsluitende partijen een geverifieerd afschrift zal worden toegezonden. Op deze oorkonden hebben de genoemde gevolmachtigden dit verdrag onderteekend. Rede van Mussolini Toen de Italiaansche minister-president Mussolini zich voor het uitspreken van de bovenvermelde rede naar den Senaat begaf aldus seint Reuter uit Rome, werd hij door een stampvolle zaal enthousiast toegejuicht Mussolini begon met een historisch over zicht te geven van het pact. Hij wees erop dat de oorspronkelijke tekst niet gehand haafd kon blijven omdat het pact nu eenmaal het resultaat moest zijn van een samenwer king tusschen vier partijen. Daarna besprak hij den huidigen tekst van het pact van vier en de moeilijkheden die zich voorgedaan had den voordat overeenstemming kon worden bereikt. Mussolini bracht hulde aan de regeerin gen die met hem hadden samengewerkt en in het bijzonder aan de Fransche regeering- Daladier, waarvan hij de loyale en moedige houding prees. Mussolini verzekerde de ver gadering, dat de wolken tusschen Frankriik en Italië thans zijn weggevaagd Op deze woorden volgde een applaus als een orkaan. Volgens andere te'egrammen herinnerde Mussolini er aan, dat hii in October van het vorig jaar bii zijn rede te Turijn voor het eerst gepleit had voor een Viermogendheden verdrag De ontwikkeling in de Europeesche politiek heeft zulk een verdrag steeds nood zakelijk gemaakt. Het viermogendhedenver drag was volgens Mussolini een voortzetting en een logische en noodzakelijke ontwikke ling van het pact van Locarno Spreker had het ook nog over de samenwerking die op het pact van vier in oorspronkeliiken vorm was gemaakt, dat het een hiërarchie van de vier grccte Westersehe Furorteesche mogendhe den zou beteeker.en Hij deed opmerken, dat zulk een ..hiërarchie'' in feite en historisch reeds bestond en trouwens door het Volken bondshandvest wordt erkend, immers, ge noemde vier mogendheden hebben een perma neuten zetel in den vclkenbondsraad. Zij hebben dan ook een greotere verantwoorde lijkheid tegenover de wereld en tegenover zichzelve. Hun gcede verstandhouding brengt vrede voor de anderen mede. ..Hiërar chie" beteekent echter geen suprematie. Voorts sprak de Italiaansche premier ook nog over de aanmerking, dat dit pact naasi het Volkenbondshandvest zou staan. Ook dat bestreed hij. Het pact verw ijst nadrukkelijk steeds naar het handvest en steunt er geheel op. De grootste tegenstand ontmoette het „revisionisisch" karakter van het pact. Mus solini wees erop. dat revisie ook mogelijk is volgens het handvest. Hij herinnerde eenige staten die tegenstand boden aan het past, om die reden, aan de woorden van Benesj, die zeide niet tegen revisie te zijn „sub specia aeterni tatis", maar die revisie onder voor waarden wenschte nl. onder algeheele rust en met een doeltreffend resultaat. Spreker wees er nog op, dat het doelloos was de oogen te sluiten voor oorlogsgevaar en dat het daarom juist zoo nuttig was dat in dit pact de procedures om tot minnelijke schikking te komen nog eens uitgestippeld worden. Voorts wees Mussolini nog op artikel drie, dat handelt over de ontwapeningskwestie. De verdragsluitende mogendheden zullen volgens dit pact alle moeite doen om de ont wapeningsconferentie te doen slagen, waarbij Duitschlands eisch van rechtsgelijkheid doel treffend gemaakt moet worden. Wanneer Duitschland gedwongen zou worden eeuwig ontwapend te blijven in een gewapend Euro- Ea, zou de erkenning van zijn rechtsgelijk- eid een fictie worden. Mussolini gaf daarna uiting aan zijn ver wachting, dat dit pact een bevestiging van den vrede zou beteekenen. Hij bracht hulde aan de Britsche regeering, die dat dadelijk had ingezien. De onmiddellijk gunstige hou ding van de Britsche megeering verzekerde het welslagen van dit verdrag. Verder liet Mussolini zich nog zq^r vleiend uit over de ondervonden samenwerking met Frankrijk De Fransche regeering had zich nooit tegen het pact verzet, aldus spreker, maar wilde het pact slechts zeer nauwkeurig bestudeeren, hetgeen niet meer dan natuurlijk is. De indruk in Frankrijk. In Fransche regeeringskringen beschouwt men de parafeering van het viermogend hedenpact als een eerste stap in de richting van een Europeesche ontspanning. Zonder verwijl zullen thans, naar verluidt, de onder handelingen worden hervat teneinde de practische portée van het pact vast te stel len, de Fransch—Italiaansche betrekkingen te verbeteren en vervolgens de betrekkingen te verbeteren tusschen Italië en de Kleine Entente. Vrijdag zullen Daladier en Boncour in de kamer een uiteenzetting geven in ver band met het viermogendhedenverdrag. De indruk in Londen. Het bericht, dat Duitschland het viermo gendhedenpact in zijn tegenwoordige redac tie heeft aangenomen heeft in Londen groote tevredenheid gewekt. Men is hier van meening, dat het pact "ondanks zijn zwakheid den wil der groote mogendheden tot uiting brengt om vriendschappelijk samen te wer ken. In Engelsche regeeringskringen ver wacht men, dat het pact een goede uitwer king zal hebben op de Amerikaansche open bare meening in verband met het feit, dat het niet tot stand komen van een ontwape- ningsovereenkomst voor de economische we- reldconferentie Amerika heeft teleurgesteld. Het pact is daarom bijzonder waardevol als contra-effect dat de Amerikaansche openbare meening kan overtuigen van de vreedzame ontwikkeling van Europa. De Duitsche meening. In Berlijn verheelt men zich niet, dat de tekst van het pact van vier vergeleken met de oorspronkelijke gedachte van Mussolini een essentieele verwatering beteekent. Van be voegde zijde wordt steeds gewezen op de be- teekenis van het feit, dat in dezen critieken tijd een dergelijk verdrag is tot stand kunnen komen. Van beteekenis is dat in dit pact voor de eerste maal, in tegenstelling tot alle overige tot nu toe gesloten pacten en ver dragen een moment der beweging en het vooruitzicht op toekomstige ontwikkelingen nadrukkelijk zijn opgenomen. Van Duitsche zijde wordt om. verklaard: Art. 1 wijst er duidelijk op dat de vier groote Europeesche mogendheden de samen werking en de handhaving van den vrede leiden, al wordt ook in de fonnuleering van dit feit rekening gehouden met den bestaan- den Volkenbond. Het gezichtspunt komt steeds meer tot uiting, dat het met den Vol kenbond alleen niet gaat. Art. 2 is in zooverre van beteekenis, dat voor de eerste maal art. 19 (mogelijkheden der revisie door alle verdragsluitende partijen nog eens nadrukkelijk naar voren wordt ge bracht en erkend. Alle pogingen Jot nu toe van dezen aard zijn tot nu toe mTslukt door den tegenstand van Frankrijk. De strijd ging in de laatste vier weken in hoofdzaak om art. 3 dat de kwestie der Duit sche rechtsgelijkheid bevat. De gevonden formule laat alles open en wijzigt niet in het minste de erkenning van de rechtsgelijkheid van Duitschland door de vijf mogendheden. Het artikel heeft in zoo verre ook waarde, dat het de mogelijkheid geeft over de problemen van ontwapening en rechtsgelijkheid verder te handelen in den kring der viermogendheden, wanneer de Ontwapeningsconferentie mocht mislukken of op andere wijze onbevredigd mocht ver- loopen. Alle overige artikelen zijn duidelijk. De formules voor den economischen samen werking zijn niet gericht tegen andere staten, in het bizonder niet tegenover Sovjet-Rusland en Amerika. DE ONTWAPENINGSCONFERENTIE, Verdaagd tot 27 Juni. Het presidium der ontwapeningsconferen tie heeft Woensdag op voorstel van president Henderson met algemeene stemmen besloten zich te verdagen tot 27 Juni. De eerste lezing van het Engelsche ont- werp-verdrag zal heden definitief worden af gesloten. De volgende zitting van het presidium der conferentie is vastgesteld op 27 Juni. BEGPOOTINGSIAAR 1932 IN DUITSCHLAND. Deficit over 1932 1.880.000.000 R.M. Op 31 Mei 1933 is het begrootingsjaar 1932 afgesleten. Het resultaat is als volgt: I. Einde begrootingsjaar 1931 was op de gewone begroeting een deficit vaii 1690 mi!- lioen R.M. Het boekjaar 1932 blijft belast met een deficit van vroegere jaren tot een bedrag van 1270 millioen R.M. II. In het begrootingsjaar 1932 is op de gewone begrooting een niet deficit ont staan ten bedrage van 610 m.'.lioen R.M. In hoofdzaak is dit het gevolk van de verdere vermindering der belastingontvangsten. De belastingen en douane-ontvangsten zijn in 1932 met ongeveer 817 mi'.lioen beneden de beraming gebleven. Dit tekort komt met on geveer 427 millicen R.M. ten laste van hel Rijk en met ongeveer 390 millioen R.M. ten laste van de landen en de gemeenten. III. Het naar het begrootingsjaar 1933 overgeboekte rest is tegenover verleden jaar 157,7 millicen met 67,7 millioen gestegen tot 225.4 millioen R.M. IV. Rekening houdende met de tekorten in de voorafgaande jaren onttsaat aan het einde van het begrootingsjaar 1932 een totaal van 1.880 millioen R.M. Aan het einde van het rekeningsjaar 1931 bedroeg het deficit 1690 millicen. Het is dus in het begrootingsjaar 1932 met 190 millioen ge stegen. Het resultaat kan met het oog op de ver dere verscherping van de economische crisis in het afgeloopen jaar niet ongunstig den genoemd. gearresteerd. Ook een vroegere bediende van het huis waar de diefstal- is gepleegd is in arrest gesteld. DUITSCHE GRENS GESLOTEN. De Salzburgsche landsregeering heeft dr DuitschOostenrijksche grens op alle door tochtplaatsen naar Beieren gesloten. Deze verordening heeft betrekking zoowel op het doortcchtverkeer als op het kleine grensver keer. Alleen het station van Salzburg is naar beide kanten open. IN wor- DE JUWEELEN- EN GOUDDIEFSTAL TE CHARLOTTENBURG. De daders gearresteerd. De groote goud- en juweelendiefstal, die 3 Juni in Charlottenburg gepleegd is door personen, die zich voor electriciens uitgaven is thans opgehelderd. De twee daders zijn WOODIN AMBASSADEUR BERLIJN? Volgens berichten uit New-York en Washington zou bevestigd werden, dat de minister van financiën Wcodin door Roose- velt tot ambassadeur in Berlijn zal worden benoemd, nadat zekere moeilijkheden in de positie van Woodin zijn ontstaan ten gevol ge van de onthullingen betreffende zijn rela tie met de bank van Morgan. Verklaard wordt, dat Woodin nog het volle vertrouwen heeft van den president der Ver. Staten, die hem evenwel een andere functie zou willen geven. Het bericht wordt tegensproken. In Amerikaansche politieke kringen wordt het bericht betreffende de a.s. benoeming van staatssecretaris Woodin tot Ameri- rikaansch ambassadeur in Berlijn gedemen teerd. VRACHTAUTO IN HET WATER GEREDEN. Ruim 40 kinderen gewond. Een vrachtauto, waarop leden der Scharn- horstjeugd hadden plaats genomen is van een brug in het water gereden. 43 kinderen werden gewond. De leider werd gedood van T© Rome is gisteravond het Vier mogendhedenpact noor alle be trokken landen aanvaard. Het verdrag bedoelt toenadering en samenwerking tusschen de vier landen Mussolini houdt een dave rende redevoering. (Dag. Overz.) Noodweer in de Canadeesche pro vincie Ontario. (Buitenland). Ernstige kruitontploffing in een Japansch luchtvaartstation; tal rijke slachtoffers. (Buitenland). Groote brand te Appeltern. (Bin nenland). Verlaging spoortarieven voor kool, enz. (Land- en Tuinbouw.) Logger gestrand te Wijk aan Zee. (Stad en omgeving.) Aan het strand te Bergen aan Zee een 24-jc.rige man verdronken. (Stad en omgeving). Te Schoorldam een vrachtauto door de stoomtram overreden. (Stad en omgeving.) {Zie verder e.v. laatste berichten). betreffende de betaling van rente en aflos sing, alsmede van het overbrengen der kan toren van Stockholm naar Jönköping. Om trent den gang van zaken wordt medege deeld, dat de bedrijvigheid der maat schappij ernstig geleden heeft van de crisis, tengevolge waarvan de verloopen van de Zweedsche fabrieken zijn gedaald to; 327.038 cases (v. j. 474.904 cases). Het is niet mogelijk gebleken, zoo ver volgt het verslag, de boeken af te sluiten met een zoodanige kennis van alle feiten om strikt te kunnen voldoen aan de wettelijke voorschriften. Het is dus mogelijk, dat be zittingen niet in aanmerking zijn genomen, ofschoon zulks had behooren te geschieden, of zijn bezittingen, op de balans als zoo danig opgevoerd, terwij! tot nu toe onbe kende feiten zouden kunnen aantoonen, dat zij buiten beschouwing hadden moeten blij ven. Met de schulden is dit eveneens het geval. Het nieuwe bestuur maakt daarom de door de omstandigheden vereischte reserves. In verband met de reductie van het aan deelenkapitaal was het bestuur gemachtigd de bedragen af te schrijven, die de situatie noodig zou maken. De winst- en verliesreke ning geeft een verlies te zien van Kr. 522.791.359,64. waarvan in mindering komt het onverdeeld saldo der winst- en ver liesrekening 1931 ad. kr 10.785.740,14, zoodat het verlies per saldo bedraagt Kr 512.005.619,50. Het bestuur stelt voor dit verlies te dekken uit het door de kapitaalsreductie tot Kr. 515.000.000 verhoogde reservefonds, waar door di tot Kr. 2.994.380,50 vermindert. Met betrekking tot de waardeering der buitenlandsche valuta t.o. van de Zweedsche Kroon wordt medegedeeld, dat de goud valuta wordt gewaardeerd tot een koers, die overeenkomst met een appreciatie van 33'A pree een U.S.A.-dollar wordt gelijkge steld met 5 kronen. Sterling en de daaraan gekoppelde valuta worden gecalculeerd tegen de op 31 Maart 1932 geldende koer sen. papieren valuta tegen die van 31 De cember 1932. De bedragen, die in landen uit staan, waar het betalingsverkeer aan beper king onderhevig is, zijn door het bestuur aangenomen belangrijk beneden het nomi nale bedrag. ZWEEDSCHE LUCIFER MAATSCHAPPIJ. Het verslag na den dood Ivar Kreuger. In het verslag der Zweedsche Lucifer Maatschappij releveeren de commissarissen, die door de tweede algemeene vergadering, die op 29 November 1932 gehouden werd, werden benoemd, de gebeurtenissen, die de maatschappij heeft meegemaakt, na en dood van Ivar Kreuger: het onderzoek naar de positie der onderneming, het moratorium, dat aanvankelijk voor den tijd van drie maanden, ingaande 1 Juni 1932 werd ver leend en daarna tot ultimo November wera verlengd, de vergadering van het Interna tional Reconstruction Committee in Augus tus en de overeenkomst in den herfst tus schen de maatschappij en haar crediteuren ONGELUK IN OOST OPPERSILEZIE. Drie arbeiders gedood. Woensdagmiddag zijn bij het aanleggen van een waterleiding te Kattowitz in Oost Oppersiiezië drie arbeiders gedood, één ernstig en vier licht gewond. Een jongen die naar de werkzaamheden stond te kijken, werd eveneens ernstig gewond. Tot nu toe is nog pas een der slachtoffers geïdentificeerd. KRUITONTPLOFFING IN JAPAN. Talrijke slachtoffers. In de kruitmagazijnen van het Japansche luchtvaartstation Hamamatsoe hebben drie hevige ontploffingen plaats gehad, waar door een tiental personen gedood of gewond werd. Verscheidene gebouwen zijn verwoest. Omtrent deze ontploffingen wordt nader gemeld, dat na elkaar vier hevige ontplof fingen plaats vonden. Tot nog toe zijn 16 lijken geborgen, doch het aantal slachtoffers is waarschijnlijk belangrijk hooger. Ver scheidene gebouwen in de omgeving werden zwaar beschadigd. Aantal dooden tot 28 gestegen. Het Japansche ministerie van oorlog deelt mede, dat volgens de tot nog toe ontvangen gegeven het aantal dooden bij de ontploffing te Hamatsoe 28 bedraagt en het aantal ge wonden 33. Het ongeluk door onvoorzichtig heid van een arbeider bij het verladen van vliegtuigbommen. Meer dan 20 huizen zijn vernield.

Alkmaarsche Courant | 1933 | | pagina 1