Alkmaarsche Courant. DE ROODE VULPENHOUDER Radionieuws Rechtszaken Seuidetou Honderd vi/l en dertigste Jaargang. DONDERDAG 8 JUNI 11, Brieven uit de Hoofdstad arrondissementsrechtbank (Wordt yeryolgd)^ No. 133 1933 Omrwpkleinorkest o.l.v. Leemans. 8.20 Voor I den smartelijken mond. Weemoed en prince- oud-strijders. 9.20 Omroeporkest ol.v. F. An- lijkheid kenmerken al diens portretten, zelfs dre^ 10.30 Gramofoonmuziek. die uit den kindertijd. Zijn echtgenoote, Maria Stuart, de doch- Vrijdag 9 Juni. Hilversum, 296 M. (8.12.48. 11—12.VARA, de AVRO van 12. 4 J en de VPRO van 8.—11.— uur). 8.— Orgelspel Joh. Jong. 8.30 Gramofoonpl. ,0t_ VPRO-morgenwijding. 10.15 Decla matie Jan Lemaire. 10.30 Concert. Marie Polak, viool en R. Schoute, piano. 11.— Onze keuken", door P. J. Kers. 11.30 Gra mofoonplaten. 12.— Gramofoonpl. 12.30 Kovacs Lajos en zijn orkest, refreinzang Bob Scholte en gramofoonpl. 2.10 Causerie door Amy Groskamp—ten Have. 2.30 Gramo foonplaten. 3.Causerie over kinderkarak- ters. 3.30 Gramofoonplaten. 4— VARA- Kleinorkest o.l.v. Hugo de Groot en gramo foonplaten. 5.Voor de kinderen. 5.30 VARA-Kleinorkest o.l.v. Hugo de Groot. 6.15 Orgelspel Joh. Jong. 6.45 Declamatie F. Nienhuys. 7.De Flierefluiters o.l.v. J. V d. Horst, m. m. v. A. de Booy, zang en gTamofoonplaten. 8.Causerie door Prof. ï)r. B. D. Eerdmans. 8.30 Concert door flenr. Bosmans, piano en F. Koene, viool. 9.— Causerie door ds. J. R. Immink. 9.30 Vervolg concert. 10.Vrijz. Godsd. persbu reau. 10.05 Vaz Dias. 1015 Declamatie door mevr. J. Flothuisvan Dommelen. 10 45 Gramofoonplaten en 11.12.Gramofoon platen. Huizen, 1875 M. (Algemeen programma te verzorgen door de NCRV). 8.— Schrift lezing en meditatie. 8.159.30 Gramofoon platen. 10.30 Morgendienst o.l.v. Ds. P. F. van Noort. 11.Zang door Annie Lieman, sopraan m. m. v. F. Gersteling, piano. 12 15 Trio v. d. Horst m. m. v. T. G. van der Haar, viool. 2.30 Chr. Lectuur. 3.Huish. raad gevingen. 3.30 Vioolduetten door G. Beths en L. de Graaf. 4.30 Voor amateur-fotogra fen. 5.Rinke Tolman: Vreugden in Juni. 5.30 Gramofoonpiaten. 5.45 Openlucht-con cert in het Vondelpark te Amsterdam o.l v Sem Dresden. 6.Gramofoonpl. 6.30 Cau serie A. J. Herwig. 7.15 Ned. Chr. Pers bureau. 7.30 Literair halfuur door ds. J. A v d. Nie. 8.Gramofoonplaten. 8.15 Uit *t Concertgebouw: Orkestconcert o.l.v. Kauf- mann, Niemann, v. Beinum, Ancerl. In de Ïiauze van 9.10—9.40 Dr. J. Sanders: Twee- ingen. 10.10 Vaz Dias. 10.2011.30 Gra mofoonplaten. Daventry, 1554 M. 10.35 Morgenwijding. 10.50 Tijdsein, berichten. 11.0511.20 Le zing. 12.20 Orgelconcert dooi N. Askew. 1.05 Haydn Heard's orkest. 2.05 Gramo foonplaten. 3.20 BBC-Dansorkest o.l.v. Hall 3 50 Concert A. Matters, bariton en het Serre Trio. 4.35 Northern Studio orkest o.l v. J. Bridge m. m. v. G. Sweeney, so praan. 5.35 Kinderuur. 6.20 Berichten. 6.50 Brahms-pianorecital door F. Mannheimer. 7.10, 7.25 en 7 50 Lezingen. 8.20 „Ann and •Harold", spel van Goodrich. Regie H. Rose. 9.20 Berichten en lezing. 9.35 Harry Roy en zijn band. 10 35 Pianorecital door Jan Sme- terlin. 11.Derde acte van „Don Carlos", Verdi, o.l.v. Thomas Beecham. 11.5012.20 Dansmuziek door de Savoy Hotel Orpheans Parijs „Radio-Paris", 1724 M. 8.05 en 12.50 Gramofoonplaten. 1.25 Chopinrecital door Niedzielski. 1.55 Gramofoonplaten. 6.50, 7.40 en 9.05 Gramofoonplaten. 9.20 „La Traviata", opera van Verdi. Kalundborg, 1153 M. 12.20—1.35 Con cert uit hotel Angleterre. 3.20—5.20 C. Ry- dahl's orkest m. m. v. solisten. 8.30 Radio strijkorkest o.l.v. Gröndahl. 9— Radio- tooneel. 9.20 Koorconcert o.l.v. Rachlew 10.35 Hedendaagsche Deensche muziek door het Omroeporkest en solisten o.l.v. Gröndahl 11.35-12.50 Dansmuziek uit rest. „Lod- berg". Langtnberg473 M. 7.30 Gramofoonpl 12.20 Concert 1.20 Concert o.l.v. Eysoldt m m. v. solisten. 2.50 Gramofoonplaten. 4 50 Weragorkest o.l.v. Buschkötter 7.20 Concert door het Omroeporkest o.l.v. Drost. 8.40 Radiotooneel. 10.Gramofoonplaten. 11.05 —12.20 Concert o.l.v. Wolf. Rome, 441 M. 9 05 Ariostescoconcert. Brussel, 338 en 508 M. 338 M 12.20 Omroepkleinorkest o.l.v. Leemans 1.30 Gra mofoonplaten. 5.20 Trioconcert. 6.20 en 6.50 en 8.20 Gramofoonplaten 9.35 „Central: Hier", hoorspel van Anne Tölle Honekamp 10.30 Dansmuziek uit St. Sauveur. 508 M 12.20 Gramofoonplaten. 1.30 Omroepklein orkest o.l.v. Leemans. 5.20 Omroeporkest 1 v. André. 635 Gramofoonplaten. 6.50 Zeesen, 1635 M. 8.35 Literair muzikaal programma. 9.20 Orkestconcert o.l.v. E Lindner. 10.20 en 11.05 Berichten. 11.20— i 12.20 Populair concert uit Frankfurt o.l.v. Dr. Reinhold Merten. GEMEENTELIJKE RADIO DISTRIBUTIE. Vrijdag. Lijn 1: Hilversum. Lijn 2: Huizen. Lijn 3: Londen Reg. 10.35—10.50, Da ventry 10.50—11.20, Midi. Reg 12.20— 15.20, Daventry 15.20—17.35, Lond. Reg. 17 35—20.20, Kalundborg 20.20—24. Lijn 4: Langenberg 10.35—19.20, Muhlacker 19.20—20.20, Warschau 20 20— 24.—. Geautoriseerde vertaling naar 't Engelsch van Molly Thynne, door A. W. v. E.v. R. Zij praatte bijna onsamenhangend en Kean kon zien, dat zij op het punt stond in tranen uit te barsten en ze met moeite terug hield. „Het heeft op uw zenuwen gewerkt", zei hii kalm „Ik stel voor, dat wij het onder werp heelemaal laten rusten, totdat u wat ontbeten hebt. We zullen maar het stations hotel gaan en kijken, wat zij daar voor ons hebben, en daarna moet u mij de heele zaas vertellen, en zal ik u zoo goed mogelijk raad geven. Ik heb ruim den tijd, voordat mijn trc.n gaat; u zult de dingen anders bekijken als u wat gegeten hebt.'' Zij schonk hem een dankbaar lachje en volgde hem, zonder iets te zeggen. In het ho tel bestelde hij eten en toen dat gebracht werd, stond hij er kalm maar flink op, dat 2lJ het eer aandeed, terwijl hij zichzelf ook te goed deed en het gesprek hardnekkig op on verschillige onderwerpen hield. Pas toen de maaitijd geëindigd was en hij haar een ci- garet aangeboden en er zelf ook een had op gestoken, veroorloofde hii haar het gemoed Er is hier op het oogenblik in het rijksmu seum een Willem de Zwijger-tentoonstelling, die den heelen zomer geopend zal zijn. Maar iet is meer dan een tentoonstelling rondom de figuur van Willem van Oranje. De meest opmerkelijke portretten van vele Oranje vorsten zijn hier vereenigd en vele der meest typische figuren uit hun omgeving onder- streepen een tijdvak. Nergens kan een vader- andsche geschiedenis overtuigender en levender beeld hebben dan deze wanden ons dat opleveren. Allereerst zijn daar de portretten van den Zwijger zelf. Het prachtige jeugdportret van Antonis Mor van 1555, toen de Prins 20 jaar was (Van dezen Mor vinden wij op oe tentoon stelling nog andere portretten van tijdge- nooten, die elk een levende persoonlijk weer geven; ik bespreek die straks nog.) Dan' is daar het zeer bekende portret door Adriaan Rey, naarstiglijk gereproduceerd voor de Hollandsche schooljeugd en toch geen zeer groot kunstwerk. Er is nog een mi niatuur uit het bezit van de Koningine, het zelfde dat werd weergegeven in het brieven boek van Willem den Zwijger van mej Serrurier. Er is een ietwat conventioneel portret door van Miereveld naar Cornelis de Vis ser. Maar dan komen de conterfeitsels van de zonen, die allen iets van den vader in zich dragen. Philips Willem: het zorgelijke, vrome. Frederik Hendrik: het humane Maurits: de guitigheid, den geest. Merkwaardige portretten van de tijdge nooten van den Zwijger, een paar meester- werken van den Antwerpenaar Mor: Gran veile, superbe, zelfingenomen, leeg. De ver waten vreemdeling. Margaretha van Par- ma, goedhartig, met geheel en al „grande dame". De Engelsche finantieele agent Gresham, scherpzinnig van oog, zwaar van bouw. Dan het zelfportret van Mor uit Flo rence met den eenvoudigen, bezielden schil- derskop en de edele kunstenaarshanden. Er zijn ook tal van gravures uit dezen tijd, waaronder verscheidene van Italiaan- sche hand. Van Koning Philips II zijn de beste wellicht; de verschillende gravures naar dezen kop drukken de ontwikkeling vorstenleven uit. Vanaf deze periode tot dat Bart van Hove de sobere jonge meisjes buste van Koningin Wilhelmina, „het prinsesje", beeldhouwde, zijn er vele, vele portretten vol karakte ristiek, vol leven en expressie. Ietwat oppervlakkige portretten .door Nes- scher en pittige conterfeitsels door Miere veld, gevoelige breed getoeste beeldtenissen door Govert Flinck. Dwaze houterige figu ren door Bolomey, den hofschilder van Prins Willem V. Van Liotard vinden wij de merkwaardige uitdrukkingskracht terug in een pastel van den Franschen maarschalk Maurits van Saksen. Van den bijna onbekenden Quink- hard een enkel geestig Amsterdamsch regentenportret, rococo en toch nog sappig- Hollandsch. Een paar van de beste grafische dingen uit de zeventiende eeuw zijn: een geestige gravure naar dien anderen maarschalk van Frankrijk, die gedurende ruim twintig jaar Willem de derde's ridderlijke tegenstander was: Frangois de Montmorency, en dan een echt Nederlandsche doorwerkte zwarte kunst prent van den diplomaat van Beverninck, een kop, symbolisch voor dezen rijken, ener gieken, fieren tijd. Ook het bekoorlijke portret met de allonge pruik van Van Leeuwenhoek, den natuur kundige, hangt hier, door Verkoje. Vol fijn heid en kracht. En dan hebben we de prachtige trekken te zien van den koning stadhouder Willem III met het bezielde amandelvormige ooo- en ter van den onfortuinlijken James II, met haar aristocratisch, teer, intelligent gelaat Daartusschen in de precieuse portretten van den gezant van Citters en de geesige, potsierlijke van den veldheer Rabenhaupt. Een grotesk portret van Boerhave door Cornelis Troost, en dan komt een nieuwe periode: de aesthetische portretten van den bekenden schilder Hodges. Koning Louis Napoleon; ziekelijk, goed hartig. Een koel, sterk portret van Rutger Jan Schimmelpenninck, een bizarre kop van Bilderdijk; en een prachtige gulle beelte nis, een olieverfschets, naar den echten Oranjevorst Koning Willem I. Dan bezien we, het zonder wat reserve, de brave schildertrant van de Pienemans en de Krusemans. De slag bij Waterloo van Pieneman doet on8 vergelijkingen maken met Delacroix en wij voelen de merkwaar dige periode van Potgieter alsof wij zijn proza nog eens overlazen. Maar ook de expressieve portretbuste van Thorbecke vinden wij hier en wij voelen den ernst en de kracht, die ook in dit ietwat nuchter tijdvak geleefd en geregeerd heeft, met de ware sobere yaderlandsche bezieling Van Jan Veth is hier het ietwat aarzelend geschilderde portret van de Koningin-Moe der (ik miste hier noode de fijne, bezielde, overtuigender teekening van Toorop). Graag had ik het mooie kniestuk door Tischbein van „Willemijntje" gezien, zoo licht en gratievol en psychologisch van vizie en dat tegenwoordig in een donker hoekje van het Mauritshuis is weggehangen. Ik miste ook nog een paar beeltenissen van den Koning-Stadhouder, die in particu lier bezit zijn en die eigenlijk nog edeler zijn van voordracht dan wat hier op de tentoon stelling van Schalcken's hand aanwezig is Ik had ook een portret van zijn vriend Ben- tinck willen zien en nog veel afbeeldingen van de intiemere vrienden der Oranje's. Maar is ten slotte deze expositie niet al reeds een van de meest treffende, die wij in de laatste jaren in Holland zagen? Kracht, stoutmoedigheid, gracielijke prin- celijkheid straalt van haast al deze gezich ten. Soms weemoed en zorg, maar nooit een versagen. Soms overmoed, maar nimmer brutaliteit op deze jonge prinse-gezichter. En op de oude: intelligentie en menschelijke mildheid. Het doet goed, zoovele Oranje's te zamer. te zien en hun zwijgende veelzeggende tegenwoordigheid in haar werkelijken adel te ondergaan. Men hoeft niet in een repu bliek geleefd te hebben om merkwaardig verrast te worden door de scherpe sensatie, die sinds onze kinderjaren wel eens ver vaagde, dat „vorstelijkheid" een levend be grip is en dat familietraditie een hoog-men- schelijke kracht kan zijn. Deze tentoonstelling bevindt zich in de zelfde hal waar kort geleden de Rembrandt- tentoonstelling was ondergebracht. Er is nog zoo een hal met fel bovenlicht in het rijksmuseum. Hier zijn kort geleden opge steld o.a. verscheiden interieurs, betimme ringen. ledikanten, schouwen uit den Renais- sance-tijd. Buitengewoon overzichtelijk in dit klare moderne licht, maar wel zeker zon der de sfeer, die deze vertrekken destijds zul len hebben gehad, toen het rijke stille licht zijdelings binnenstroomde door de In lood gevatte ruitjes. Daar was een tijd, dat ook Rembrandt's Nachtwacht van terzijde belicht werd. Zoo als hij het geschilderd heeft Het horizontale licht of ook wel het licht, dat scuin van terzijde binnenstroomt, was immer het schoonste, het zette de voorwer pen in een sfeer van rus, deed de edele ron dingen, de gansche vormgeving volkomen uitkomen naar de bedoeling van den maker Wie zich met een vrouw bevindt in een museumzaal met enkel bovenlicht, behoeft haar slechts aan te zien om te weten hoe waar dit is. Al haar trekken zullen gewij zigd lijken en het gelaat zal, vol slagscha duwen, invallen. Bij de nieuwe schikkingen in het rijksmeuseum lijken mij juist die zalen en saletten het gelukkigst van be lichting, die zijlicht hebben. De Vermeers en haast alle werken van kleiner formaat stralen ons deze simpele waarhvd tegemoe Een ander maal hoop ik mij verder met u door het rijksmuseum te begeven en wij zul len zien welke voortreffelijke schikkingen er de laatste jaren tot stand kwamen, zoodat er een overzichte'ijkheid ontstaan is, die het ietwat oneenvoudige gebouw tot een waran da van schoonheid heeft omgeschapen. Maar het rijksmuseum als zoodanig is een zoo rijk onderwerp, dat ik er eenmaal een volledigen brief aan hoop te wijden. JOANNES MIRATOR Meervoudige Strafkamer. Zitting van Dinsdag 6 Juni 1933. KRACHTIG GECORRIGEERDE TAXICHAUFFEUR IN HOOGER BEROEP. Voor ruim 30 jaar bestond de toenmalige sub.-officier, mr. Andries Tak, thans advo caat-generaal bij den Hoogen Raad, het stoute stuk op den derden Pinksterdag een strafzitting met 13 zaken te formeeren. Sinds dien kwam dit justitieel exces niet meer voor, tot heden, op welken dag mr. v. d. ~een de Lille uitkwam met 7 zaken van ta- melijken omvang. Den eersten genoodigde van die 7 uitverko renen hadden we reeds op 9 Mei op de zon- daarsbank aanschouwd als gevolg van een tenlaste gelegde aanrijding op den Rijksweg te Den Helder, waardoor deze heer, de 26- jarige taxichauffeur Lambertus G. uit Alk maar door den Helderschen kantonrechter was veroordeeld tot 1 week principale hech- tenisstraf en ontzegging van rijbevoegdheid voor den tijd van 6 maanden. Het scheen na melijk gebleken, dat deze chauffeur onder den invloed van sterken drank had verkeerd en zóó roekeloos en links van den weg had gereden, dat een tegenligger, bestuurd door de heer H. van Zeeland was over den kop ge slagen en in brand geraakt. Voor 'n kleine verkeersfout geen men trouwens geen 6 dager, separatie en 'n half jaar schorsing. Geen der wagens was verzekerd, dus 'n strop in folio. De veroordeelde was van dit vonnis in ap pel gekomen en werd heden verdedigd door mr. Verdoom. Op 9 Mei was de behande ling afgebroken omdat een der heeren van Zeeland op het appél ontbrak. Op heden was de voortzetting bepaald en werden beide heeren v. Zeeland, garagehou ders te Amsterdam, als getuigen gehoord. Ook 'n getuige a decharge met name T. Deel stra te t Zand. Gevorderd werd bevestiging van het vonnis. Mr. Verdoorn pleitte clemen tie. De straf kwam den officier nog te licht voor. EEN GESJOCHTEN „JONGEN". De 42-jarige „koopman" Barend Sm te Rotterdam gedomicilieerd en thans in het Huis van Bewaring geïnterneerd, verkeerde op 16 April tijdelijk te Alkmaar, vertoeven de in zwaar gesjochten toestand. Hij beging toen ten einde raad een wanhoopsdaad, wist zich door verbreking van een glasruit toegang te verschaffen tot ee npakhuis van den ijzerhandel der firma de Wild te Alk maar gelegen in het Vijvertje en eigende zich wederrechtelijk toe 4 geëmailleerde waterketels. De politie had dezen bescheiden inbreker al spoedig te pakken en nam hem, mits gaders de 4 ketels in beslag in een volks logement. Deze man was een verstokte recidivist en ïad een zeer lang strafregister. Heden terecht staagde, erkende hij het feit. Hij had een der waterketels omgezet in bier en was voornemens de rest te verkoo- pen, ten einde reisgeld voor Rotterdam bij een te krijgen. Geëischt werd tegen den snikkenden ver dachte 2 jaar gevangenisstraf. Mr. Verdoorn, verdediger, besprak de mogelijkheid van een voorwaardelijke verl oordeel ing. ONDER DEN INVLOED VAN DEN BELASTINGKNIJPER. De heer K. L., handelaar te Alkmaar maakte heden op minder aangename manier kennis met de meervoudige strafkamer op grond van het feit, dat hij werd verdacht aan de administratie der directe belastingen eerste afdeeling, in verband met de aangifte van zijn inkomstenbelasting, dienstjaar 1931'31, had ingeleverd een kwitantie groot 125 voor betaald betonwerk opge leverd in 1931 en door zekeren hr. W. Deute- kom geteekend. Volgens het oordeel van den inspecteur der directie belasting le afdeeling V. F. H. Meij, droeg deze kwitantie echter de kenmerken te zijn vervalscht, was een hoek der kwitantie, waarop het juiste jaartal was vermeld, opzettelijk afgescheurd en het datumcijfer veranderd. De heer L. werd als raadsman en verdediger bijgestaan door mr Buiskool van Schagen. Door verdachte werd het feit, zooals het hem bij dagvaarding was tenlaste gelegd ontkend. Eveneens ontkende hij bedoelde hoek van de kwitantie te hebben afgescheurd. Voorts sprak hij beslist tegen de bedoeling te hebben gehad eenige frauduleuze handelin gen te willen plegen. Als getuige a charge werden gehoord de heer Vitatis Meij, thans inspecteur directe be lastingen en accijnzen te Kerkerade, bene vens de heer J. v. d. Kreek, rijksaccountant te Haarlem en de heer W Deutekom, metse- waarover u mij uit te storten. „Vertel u mij nu eens, wilde raadplegen?" Zijn toon was kort en zakelijk, en ver sterkt door het voedsel, dat zij hoog noodig had gehad, was zij in staat haar gedachten te verzamelen en ze duidelijk in woorden uit te drukken. Zij gaf hem een kort verslag van wat er gebeurd was. De voornaamste feiten had hij al uit de kranten vernomen, waarin mrs Draycott's laatste portret, onder het hoofd „De vermoorde vrouw" had gestaan. Óver eenige punten ondervroeg hij haar scherp, j maar verder liet hij haar de geschiedenis op haar eigen manier vertellen. Toen haar ver haal uit was, bleef hij een oogenblik zwij gend, achterover in zijn stoel geleund, zitten rooken. Daarop boog hij zich voorover en keek haar met zijn heldere oogen scherp aan „Waar was Leslie, toen dat op de hoeve gebeurde?" vroeg hij. Cynthia ontmoette zijn blik onbeschroomd „Bij mij", antwoordde zij eenvoudig. „Waarom zegt hij dat dan niet?" „Daarover wou ik u juist spreken. Het zuivert hem niet van de verdenking. Ziet u, hij was niet bij mij, toen de moord gepleegd werd. En nu wil hij niet hebben, dat ik iets zeg, omdat hij bang is, dat ik er zonder noodzaak in zal betrokken worden. Ik vind, dat hij ongelijk heeft en dat hij het moet vertellen. Dat moeder zoo tegen onze verlo ving is, maakt alls zooveel moeilijker". „Wanneer was hij bij u?" „Van vijf uur tot bij half zes. Daarna deed hij precies wat hij zei hij maakte een lange wandeling en ging niet voor een uur of acht naar de boerderij terug. Het was wer kelijk alles mijn schuld." Zij zweeg, alsof het haar moeite kostte, verder te gaan. „Het is het beste, dat u precies vertelt wat er gebeurde", klonk sir Edward's rus tige stem. „Het is nogal ingewikkeld", ging zij aar zeiend voort. „U weet, hoe moeder over ons engagement denkt. Vader houdt van John en als het niet om haar was, zou hij er niets op tegen hebben. Laatst heeft zij geprobeerd John te bepraten, door hem te vertellen, dat hij mijn jong leven verwoestte en al dien on zin meer. En die arme oude John kreeg gru welijk het land en daarna slikte hij alles wat zij zei en gedroeg zich later als een ech te idioot bood mij aan de verloving te verbreken en zoo al meer eens heeft hij het al gedaan en toen kregen wij hevige ru zie en heb ik bijna een week niet tegen hem gesproken. Maandag gingen mijn ouders naar Londen, en den Hemel zij dank, zitten zij er nu nog, anders zou ik het niet kunnen verdragen. John en ik spraken af elkaar om vijf uur bij het kreupelboschje bij de Home Farm te ontmoeten en dan een lange wan deling te gaan maken. Daarna zou ik naar huis gaan om mij te kleeden voor het diner bij miss Allen, en wij hadden afgesproken dat John mij tegen elven van haar huis zou arhailen en mij in mijn auto naar Staceley laar te Hoogwoud, die verklaarde dat het jaartal op de door hem vervaardigde kwitan tie onkenbaar was gemaakt. Ook had hij bij zijn weten het hoekje er niet afgescheurd. Volgens verklaring van get. Meij had ver dachte niet met zoovele woorden erkend, dat hij de vervalsching had gepleegd, doch hii had wèl gezegd op de vraag van getuige of hij die kwitantie had vervalsch: Daar wil ik afblijven! De rijksaccountant had een betrouwbare indruk gekregen van de aangifte van den heer L. en achtte verdachte niet in staat der gelijke vervalschingen ten uitvoer te bren gen. Na langdurige besprekingen tusschen rechtbank, verdachte, getuigen en verdediger werd ten slotte de officier in de gelegenheid gesteld om aan te toonen, dat hier had plaats gevonden een opzettelijke vervalsching ten einde de ingeleverde onkosten berekening te flatteeren. De officier meende daarin te zijn geslaagd en requireerde 300 boete of 90 dagen. Het behoeft geen betoog dat mr. Buiskool het absoluut niet met dit requisitoir eens was. Pleiter achtte op verschillende gronden, nader door hem uitvoerig uiteengezet, het tenlaste gelegde feit niet wettig en overtui gend bewezen, mede ook omdat het opzet niet kon worden aangetoond en concludeerde ver dediger mitsdien vrijspraak, subsidiair een geringe geldboete. De officier repliceerde hierna op enkele punten pleiters betoog, waarmede hij het niet eens was en werd daarop nog door mr. Buiskool beantwoord. DE FANTASTISCHE KAPPER. De 24-jarige ex-loodgieter bediende Joh". Gerlach J., wonende te Sneek en thans gede- tineerd, had door allerlei optimistische smoesjes den heer J. v. d. Leek, handelaar in kappers ingrediënten te Hoorn, opgewarmd en hem bewogen tot aflevering van een hee ren en dames kapsaloninventaris. Hij be weerde namelijk dat hij te Hoorn een scneer- en kapsalon wenschte te openen. Hij was in 't bezit van een intelligente zuster, geheel op de hoogte van de hoogere kapkunst. Voorts had hij nog een aardig kapitaaltje op de West-rrieschebank, enz., enz. De heer v. d. Leek liet zich suggereeren en leverde ver* schillende benoodigdheden. Er kwam echter van de geheele salon niets terecht en werd de heer J. achter slot en grendel gezet. Op grond van verschillende abnormale geeste lijke symtomen bij dezen pseudokapper werd dr Kruytbosch, de bekende psychiater op „Duin en Bosch" verzocht hem eens in ob servatie te nemen en dezen zenuwarts deelde heden, toen de kapper in spé terecht stond mede, dat verdachte lijdende was aan pseudo logica phartastica een vorm van psycho- patric en hij niet volkomen toerekenings vatbaar was te achten. Door den heer van der Leek werd ver klaard dat verdachte had beloofd het bestelde direct te betalen, aangezien hij op het bij kantoor Hoorn van de Westfriesche Bank, waarvan zjjn broer inspecteur was, een kapi taaltje van 127o had ctaan. Natuurlijk ook allemaal fantasie. Op de zitting scheen het echter wel, dat de pseudo logela Phantastica kapper de rollen wiide omkeeren en den heer van der Leek voorstelde als een persoon, die over geen her inneringsvermogen beschikte. Overigens had de heer v. d. Leek het grootste gedeelte van het geleverde terug ontvangen, behalve dan een hoeveelheid fleschjes eau de cologne, die verdachte had cadeau gegeven op een „frieschen avond" als reclame voor de a s. zaak. Niettemin leed de heer v. d. Leek nog een schade van 60 bij dit avontuur. Gevorderd werd door den officier, die ver dachte een maatschappelijk gevaar achtte, 6 maanden gevangenisstraf. Mr. C. Smal, verdediger, wees op de alco holische degeneratie die in de familie heerschte en op de wenscheliikheid van een voorw. straf. Voorts bracht pleiter in herinne ring de vier maanden die verdachte in voor arrest had doorgebracht en en verzocht in ieder geval aftrek van deze preventieve hech tenis. GEHEIME MIDDAGZITTING. De zitting na de pauze was geheel gewijd aan twee zaken betreffende zedenmisdrijf, strafbaar gesteld bij art. 247 en 200 bis etboek van Strafrecht. Het betrof hier Simon K te Wieringen en de schilder Willem K. te Alkmaar, laatstgemelde reeds geruimen tijd in voorarrest, welke zaken met het oog op het zedenkwetsende met gesloten deuren wer den behandeld. zou brengen. Ziet u, als mijn ouders thuis zijn, hebben wij nooit tijd voor elkaar, en nu wilden wij profiteeren van hun afwezig heid. Om vijf uur ontmoetten wij elkaar, juist zooals wij hadden afgesproken, maar wij gingen niet wandelen. John had moeder den dag tevoren ergens ontmoet en zij had hem weer volgestopt met de gewone non sens. Hij begon allerlei onzin te praten, dat hij nog in geen jaren met mij zou kunnen trouwen, en dergelijke dingen, en dat hij de verloving zou verbreken. Het eind was een geweldige ruzie; ik zei, dat hij niet van mij hield en meer van die dingen, die iemand zegt, als hij woedend is, en zoo scheidden wij. En ik veronderstel, dat die arme kerel opgewonden was en daarom die dwaze wan deling ging maken, en nu zitten wij in den knoei. Als ik maar niet zoo'n ezelin was ge weest, zouden wij bijelkaar zijn gebleven en dan zou alles in orde zijn geweest." „Ik geloof niet, dat jullie er iets bij zouden winnen, als jullie er nu mee voor den dag kwamen," zei Kean nadenkend. „Dat zegt John ook, en natuurlijk wil hij, na de houding, die moeder heeft aangeno men, mij er niet in betrekken. Maar ik zeg. dat verstandige menschen niet bijna vier uur lang buiten blijvxen ronddwalen, zonder dat er iets met hen is, en natuurlijk denkt ieder een, dat John iets in zijn schild heeft ge voerd. Als hij precies had verteld, wat er gebeurd was, en waarom hij zoo van streek was, zou het eenigen zin hebben gehad. Na tuurlijk zouden wjj dan allebei voor vreese- DE ACTIE TEGEN DEN NATIONAAL SOCIALIST DR. E. H. VAN RAPPARD. In kort geding is gister voor den president der Arnhemsche rechtbank, jhr. mr. J. A, van der Does, behandeld de civiele actie welke door een joodsch handelaar uit Arn hem de heer I Abas is ingesteld tegen lijke dwazen zijn aangezien", eindigde zij berouwvol. „Ik doe het beste, Leslie morgen op te zoe ken, en dan kunt u bij het verhoor komen, als wij dat noodig oordeelen. Zeg hem, dat ik in den loop van den dag op de boerderij kom." Kean stond op en nam zijn overjas. Cynthia aarzelde even en vatte toen moed „Sir Edward, mr. Fayre is nu bij John op de hoeve en hij wou u graag spreken. Zoudt u nu niet met mij mee willen gaan? Mijn auto staat buiten, en daarna zou ik u naar Staveley kunnen brengen. Sybill weet er van. Eigenlijk was het haar denkbeeld, zij verwacht u dus niet.' In haar angst vergat zij haar verlegen heid voor hem, hing aan zijn arm en keek hem smeekend aan. „Wilt u nu meegaan? Toe, sir Edward! Het verhoor is vanmiddag, en het zou zoo'n vei .schil maken als u John eerst kon spre ken." Bij haar eerste woorden had Kean donker gekeken, maar bij het woord „verhoor" werd zijn blik bijna angstig. „Het verhoor? Nu al? Daar was ik al bang voor!" „Sir Edward! Zij kunnen John toch niet gevangen nemen?" „Ik weet het niet. Dat hangt heelemaal af van wat de politie achter de hand heeft. Ik geloof, dat u gelijk hebt en dat ik het beste doe, nu mee te gaan naar de boer derij.'*

Alkmaarsche Courant | 1933 | | pagina 7